Jlieume gtihsctfe (üimranl Rusland toch akkoord met ministersges prek Ontdekker' toch in baan om de aarde Plan voor verwezenlijking van de bezitsvorming Op voorwaarde dat een voorwaarde topconferentie volgt ONTHULLING VAN PROF. ROMME Aardbeving op Nieuw-Guinea Makarios door juichende menigte ingehaald Chr. v. d. Heuvel heden in Leiden overleden Paniek onder de smokkelaars MAANDAG 2 MAART 1939 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Fanvheberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11503 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantttasUcfj is ghf&Ieoen myn hert in tcgfjcnspoct" Twee keer BRONS in Oegstgeest Zie pagina 9 Nieuwe nota houdt vermoedelijk in: DE RUSSISCHE REGERING heeft volgens welingelichte zegslieden te Moskou ingestemd met een conferentie van ministers van buitenlandse zaken, op voorwaarde dat zo'n gesprek wordt gevolgd door een bijeenkomst van regeringsleiders. Dit is meegedeeld in een nota aan de regeringen van de grote westelijke mogendheden. De nota werd vanmorgen overhandigd aan de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland, een uur voordat de Engelse premier Macmillan uit Leningrad in Moskou terugkeerde. De Britse premier werd onmiddellijk van de Russische nota op de hoogte gesteld. Men was van mening dat het Engelse gezelschap een opgewektere indruk maakte dan de vorige week, toen het bezoek van Macmillan op een totale mislukking ging lijken. Chroesjtsjef noemde een ministersconferentie toen „tijdverspilling". Het Russische antwoord op de westelijke voorstellen zou vanmiddag on derwerp van bespreking uitmaken bij de ontmoeting die Macmillan en Chroesjtsjef vrij onverwacht toch nog zouden hebben, voordat morgen het slotcommuniqué wordt opgesteld. Morgen zal de inhoud van de Russische nota officieel worden bekendgemaakt. Zij schijnt het eerste tastbare blijk van de ontdooiing te zijn. die volgens waarnemers in Moskou, door het be zoek van premier Macmillan toch in de verhouding tussen Oost en West is ingetreden. werpen, zei hij in een toespraak, die hij Het gesprek van anderhalf uur tus sen de Russische minister van buiten landse zaken Gromyko en zijn Britse ambtgenoot Lloyd dat gisteravond in Leningrad plaats had, heeft zeer waar schijnlijk een belangrijke rol gespeeld in het ontstaan van de optimistischer stemming, die thans bij de Britse dele gatie te bespeuren valt. In Britse kringen werd vanmorgen ver nomen dat Macmillan doende was, de tekst van zijn rede die hij vanavond om zeven uur voor de Russische televisie zal uitspreken, te herzien als gevolg van de laatste ontwikkelingen. Uit verantwoordelijke Britse bron wordt voorts vernomen dat de berich ten, als zon Macmillan zich door de Russen ervan hebben laten overtuigen dat een conferentie tussen regerings leiders de aangewezen weg is, waarheid berusten. Evenmin juist zijn dat Macmillan na terugkeer in Engeland persoonlijk naar Parijs en Bonn wil gaan om voor een topconfe rentie te pleiten. De leider van de oppositie in Engeland. Gaitskell, heeft zelfs op een topconfe rentie aangedrongen. Er is geen enkele reden om het Russische voorstel Halifax hield. De ministers van buitenlandse za ken, die thans beschikbaar zijn, zijn immers niet meer belangrijk. Dulles is ernstig ziek en in Frankrijk en West-Duitsland zijn generaal Gaulle en bondspresident Adenauer belangrijker dan hun ministers van buitenlandse zaken. In Rusland deelt Croesjtsjef en niet Gromyko de la kens uit. Een conferentie van de re geringsleiders ligt dus voor de hand, zei de socialist Gaitskell. Intussen ziet men in Washington, Pa rijs en Bonn de situatrie nog somberder in. Gisteravond ad zijn tussen de Russische MEI IN MAART Tibetanen heroveren grote gebieden op Chinezen j Opstandige leden van de Khambastam hebben in Tibet het gebied tussen de Brahmapoetra en de grens van Tibet India en Bhoetan tot Sjigatse en Jangtse bevrijd, zo meldt het. in het Engels schijnende Indiase blad Statesman. De Khamba's hebben vele belangrijke forten bezet en wapens en voorraden op de Chi- nese communisten veroverd. Zij zijn doorgedrongen tot op 65 km van 1 Lhasa, de hoofdstad van Tibet. Tibeta- nen in India geloven evenwel niet. dat .1 zij de stad zullen aanvallen. Men denkt eerder dat de opstandelingen de I bindingen over land van Lhasa met Chi- i na via Tsjamdo en met India vis gatse zullen proberen af te snijden. De .-! schattingen van de sterkte var J Khambatroepen variëren van 10.000 tot 25.000 man. I Volgens de Statesman hebben de Chine- 1 zen erop aangedrongen dat de Dalai I Lama zijn eigen lijfwacht en ander I troepen in het veld brengt, doch dez I heeft zich tot nu toe van actie onthou den. Men vraagt zich evenwel af hoe- I lang hij zich afzijdig zal kunnen hou- i KRACHTIGE ACTIE VAN REBELLEN IN ALGERIJE 1 De Algerijnse nationalisten hebben tij- I dens het weekeinde met grote kracht toegeslagen. Zij hebben twee trei^n opgeblazen, een stad met mortier I aangevallen en tien personen uit versterkte boerderij ontvoerd. i Eenheden van het Franse leger h ren, dat 57 rebellen gedood en zes vangen genomen werden tijdens opera- I ties die gisteren hebben plaatsgevon- I den. Volgens berichten uit Constantine en Oost-Algerije werden nog 28 rebellen I gedood toen zij probeerden een I sterkte grenspost bij Souk Arras De grootste aanval van de rebellen vond plaats in de Kabylenbergen in I gebied van Bouira, toen een groep bellen tien leden van een gezin, onder wie twee vrouwen en vijf kinderen voerden uit een boerderij, die bewoond wordt door Italiaanse immigranten. De Franse pers in Algerije bracht de ontvoering op de frontpagina's en leede de nadruk op het feit, dat de onveilig heid op het platteland hiermee opnieuw is aangetoond. ambassadeur in Oost-Barlijn, M. G. Per- vukhin, premier Ofeto Grotewohl en par tijleider Walter Ulbricht voorbereidende besprekingen begonnen over het sluiten van een afzonderlijke vredesverdrag tus sen Rusland en Oost-Duitsland. In Washington ziet men het voorgeno men bezoek van Chroesjtsjef aan de Leip- ziiger Messe en de aangekondigde bespre kingen over een vredesverdrag als Russische poging om het Westen conces sies atf te dwingen. In diplomatieke lerin gen in Bonn heeft men weinig hoop meet op een compromis over Berlijn met d< Ook de Franse regering is zeer bezorgd over de vergroting van de spanning tus sen Oost en West. De onderhandelingen over een afzonderlijk vredsverdrag zijn een nieuw element met verreikende ge volgen in de internationale toestand. Macmillan stemt in Leningrad De Britse premier Macmillan is waarschijnlijk de enige buitenland se staatsman, die ooit bij een Rus sische verkiezing zijn stem heeft uitgebracht. Weliswaar werd zijn stem ongeldig verklaard en heeft hij het biljet niet in de bus laten glijden, maar wel heeft hij het hokje voor de kandidaat zijner keuze rood gemaakt. Dat kwam zo. Tijdens zijn bezoek aan Leningrad maakte Macmillan met de Russische vice-premier Mi- kojan een rondrit door de stad. Bij het Palcis van de Pioniers, het hoofdbureau van een communisti sche jeugdorganisatie, zag Macmil lan een lange rij mensen staan. Dit wekte zijn nieuwsgierigheid en hij vroeg zijn gastheer, wat dit bete kende. Mikojan legde hem uit, dat er verkiezingen voor het Russische Federale Parlement werden gehou den en dat hij, Mikojan, zelf ook kandidaat was. Samen gingen de beide staatslie den toen het gebouw binnen en Mi kojan nodigde Macmillan bij wijze van grap uit, ook zijn stem uit te brengen. Deze deed dit prompt en de leden van het stembureau ver klaarden zijn stem ongeldig. Zij waren overigens wat blij met dit soevenir. Wie nu de kandidaat van Macmillans keuze was, blijft onbe kend. want ook in Rusland zijn stemmingen geheim. Zeker is echter, dat Macmillan geen moeilijkheden had met het uit zoeken van de partij, waarop hij kon stemmen. Er was namelijk maar écn kandidatenlijst Juno - eerst om de maan en dan om de zon - vanavond de lucht in? D Na ruim veertienjaar heeft een aantal Britse bij Arnhem bestudeerd. Zij kwamen daarvoor na de indertijd mislukte actie. Een der deelnemers t tijds officier van het landingsleger, generaal Frost, t Op de foto (leider ui eieren nogmaals de slag Nederland en bespraken de reconstructie en eer- ■klaarde, dai t enkele maanden had kunnen bekorten, t men van links naar rechts luitenant-kolonel I. G. Wellsted de groep), brigade-generaal J. D. Frost, squadron-leader P. J: R: Lee en mjoor G. Harris. AMERIKAANSE kunstmaan „Ontdekker", die zaterdag van de basis Vandenberg (Californië) is gelanceerd, is in een baan om de aar de gekomen. Men maakt dit op uit radiosignalen die vandaag zo nu en dan werden opgevangen, nadat de satelliet gisteren de gehele dag had gezwegen. De Amerikaanse luchtmacht deel de vanmorgen mee dat de Ontdekker volgens de thans beschikbare gege vens in negentig minuten zijn reis om de aarde volbrengt. De minimum afstand tot de aarde bedraagt 233 kilometer en de maximum 890 kilo meter. De satelliet meet 5,70 meter en weegt 585 kilogram. Zij werd ge lanceerd met een ballistische raket (Van een onzer redacteuren.) Tj^EN PRAKTISCH PLAN voor de verwezenlijking van de bezitsvorming A-* heeft prof. Rommc zaterdagmiddag op een vergadering van de I Hengelo onthuld. De KVP denkt de bezitsvorming te stimuleren door: Fiscale maatregelen. Premies van de Overheid. Aanmoediging van de winstdeling. Overheveling van staatsbezit naar volksbezit. Manokwari aan de noordkust van Ne derlands Nieuw-Guinea is in de nacht van zaterdag op zondag getroffen door een aardbeving, die geen persoonlijke onge lukken heeft veroorzaakt. Het gebeurde zondagochtend vroeg. De schokken hiel den drie minuten aan, nog enige tijd ge volgd door lichtere trillingen. De algemene indruk is, dat er geen ern stige schade is veroorzaakt. Van de nieu- steiger in de haven is de damwand dertig centimeter naar zee geschoven. Op 'liegveld deden zich drie overigens irnstige verzakkingen voor. Met het herstel is direct begonnen en er wordt geen stagnatie in het luchtverkeer ver acht. In Manokwari is lichte schade aan gebouwen ontstaan. Enkele waterleidin gen zijn gesprongen en de elektriciteits voorziening viel korte tijd uit. Er is geen bedrijfsschade van betekenis bij de sleephelling, het houtbedrijf en de rstoffabriek. Kosten: f150 tot f200 min. De uitvoering van het plan zal de Over heid 150 tot 200 miljoen per jaar kosten. Niet vergeten mag echter worden, dat deze bedragen de bijzonderheid heb ben in afwijking van vele andere over heidsuitgaven dait ze zeker terugkeren Ln de vorm van particuliere besparingen. Naar de mening van de K.V-P. moet dit plan, dat voor het gehele volk bestemd is, met hoge prioriteit geleidelijk worden ingevoerd. Als geheel zal het plan de sociale rechtvaardigheid en nationale welvaart dienen. Na opgemerkt te hebben, dat de reeds ingevoerde jeugdspaarregeling een groot •s ls geworden én dat de invoering de gepremieerde ambtenarenspaar- regeling op het ogenblik alleen nog maar kwestie is van het vaststellen van een datum, stelde prof. Romme de volgende overheidsmaatregelen voor: Bevordering van winstuitkeringen arbeiders. Deze uitkeringen moeten aangewend worden voor duurzaam bezit. Oprichting van en deelneming wetrknemersspaarfondsen, gericht op duurzaam bezit. Verwerving in het algemeen, door loontrekkenden en zelfstandigen, duurzaam bezit. Bevordering van bezit aan effecten. Na drie jaar terug op Cyprus JET LEEK wel volop zomer, dit H| weekeinde: in de badplaatsen en de parken, op de fietspaden en de terrasjes. Er werd in zee zelfs ge zwommen. De rijen auto's op de grote wegen waren onafzienbaar en de ver keerspolitie moest gisteravond zelfs extra manschappen tc hulp roepen. Februari nam afscheid en-maart be gon met mei-temperaturen. En nog steeds blijven hogedrukgebieden bo ven het Europese vasteland ons tegen aanvallende depressies beschermen. Het lenteweer duurt dus voort en de zon weet wel raad met de ochtend mist. A ARTSBISSCHOP MAKARIOS, de G*- leider van de Griekse Cyprioten hun strijd voor de vrijheid, is gis teren, bij zijn terugkeer uit balling schap, in Nicosia op grootse wijze in gehaald. leer dan 200.000 Grieks-Cyprioten, de helft van het Griekse bevolkingsdeel van het eiland, waren in de hoofdstad samengestroomd en zongen vaderlandse liederen, tienduizenden Griekse vlag gen wapperden en kerkklokken galm den hun zware tonen uit over de stad. Zaterdag was de aartsbisschop uit Lon den vertrokken, maar het vliegtuig waarmee hij naar Rome zou vliegen moest 'enkele minuten na het vertrek wegens motorstoring naar de lucht haven terugkeren.Vijf uur later steeg een ander toestel op, dat Makarios met zijn gezelschap veilig naar Rome bracht, waar hij de nacht doorbracht. Do eerste die hem bij zijn aankomst op Cyprus begroette was dc Britse goe- verneur van het eiland, Sir Hugb Foot, die het vliegtuig binnenging cd een kort onderhoud met Makarios ha<f voor hij uit het toestel kwam Verder was er zijn bejaarde vader Chris- todoulos Mouskos, een schaapherder uit het bergland die slechts de woor den „mijn jongen, mijn jongen" kon uitbrengen. Toen Makarios even later in een open wagens door Nicosia reed, werd hij door de menigte overladen met bloe men. Duizenden verdrongen zich voor zijn wagen. „Wij hebben gewonnen, Cyprus is vrij. Viert feest, mijn broeders," sprak Ma karios, toen hij zijn aartsbisdom be trad. En terwijl de menigte hem hen haaldelijk onderbrak, bracht hij hulde aan hen die deze vrijheid tot stand hebben gebracht. Op een muur tegenover het paleis van Makarios stond te lezen: „Lang leve het vrije en onafhankelijke Cyprus.' Daarnaast stond het woord Eoka en men neemt aan. dat dit het eerste teken van instemming van de Griekse verzetsbeweging met de in Londen ge sloten overeenkomst is. Volgens het plan moet de Overheid het verst gaan met de bevordering van winst uitkeringen aan arbeiders. Deze uitkeringen moeten voor de werk nemer vrijgesteld worden van fiscale lasten en voor de werkgeveT (die ze fiscaal ai mag aftrekken) van sociale lasten. Wanneer de winstuitkeringen onder medebeheer van de werknemers in de beleggingssfeer worden gehouden, moet de aftrekbaarheid ervan voor de vennoot schapsbelasting of de inkomstenbelasting worden verruimd van 100 tot 125 pet. Ook het bezit van de werknemer in de spaarfondsen moet belastingvrij zijn. Verder stelt de K.V.P. voor de inlage van de werknemer in de spaarfondsen een belastingrestitutie van 20 pet. voor of als hij niet belastingplichtig is (door minder verdienste en kinderaftrek) een premie van 20 pet. Prof. Romme gaf het volgende voor beeld: Wanneer een werknemer met een loon van 5000 en een belastingplicht van ƒ350 bijvoorbeeld ƒ300 in het spaarfonds in een jaar inlegt, dan krijgt hij 60 de belasting terug (dat is 20 pet. 300). Een dergelijke maatregel wordt ook aanbevolen voor het vormen van duur zaam bezit in hte algemeen. In dit ver band wordt gedacht aan het vormen bezit in de vorm van een eigen huis (door aflossing van hypotheek) of in de van een studie verzekering of andere kapitaalsverzekeringen. Voor de bevordering van het eigen woningbezit wordt verder nog de afschaf fing van de registratierechten bepleit Een ander element in het plan is ook voor inkomens boven de 6900 vrijstelling van bijverdiensten tot ƒ300 per jaar. aan de aandeelhouders worden door gegeven. Ten slotte wordt de overdracht van staatsbezit aan particulier kleinbezit aanbevolen. De aandelen van ondernemingen als Breedband, Hoogovens, K.L.M., die in handen van de Staat zijn, komen, althans gedeeltelijk in aanmerking voor over dracht aan particuliere kleinbezitters. Werknemers in deze ondernemingen moeten voorrang krijgen bij het verwer ven van deze aandelen. Aan d« afstoting van staatsbezit ten behoeve van het particuliere kleinbezit moet ook gedacht worden, wanneer de overheid voor het algemeen belang nieuwe investeringen in het bedrijfsQeven gaat verrichten. voor middelgrote afstanden van het type Thor. De raket is in totaal 23,50 meter lang en weegt 4500 kilogram. Deze Ontdekker ia de eerste in een serie, waarin men onder andere meer ge gevens wil verzamelen ten behoeve van de veiligheid van ruimtevaarders. De vol gende lanceringen staan voor de komende maanden op het programma: 15 april een satelliet die metingen moet verrichten van de stralingsgordel en het magnetische veld rond de aarde. De in strumentenlading zal 146 kilo wegen. De naam van het projectiel is „Able-3". 3 juni een raket in de richting van de planeet Venus. Instrumentenlading heeft een gewicht van 35,1 kilo. De naam: „Able-4-Thor". 4 juni een Venus-sateiliet met een ki st rumen tenlading van 146 kilo, uitgerust met vertragende raketten die ervoor moe ten zorgen dat de raket ln een baan om Venus wordt gebracht Maan raket Inmiddels Is gisteravond sonder opgaaf van reden de aangekondigde lancering van maanraket te Cape Canaveral uitge steld. Officieus werd vernomen dat een stroomstoring aanleiding was van het uitstel. Men verwacht dat de raket nu de komende nacht zal worden gelanceerd. Deze raket zou dc naam Pionler-4 krij gen en met behulp van een viertraps Juno-raket (zestig ton) ln de ruimte wor den gebracht. Het is volgens het Franse persbureau A.F.P. de bedoeling dat de satelliet na 34 uur een lus om de maan beschrijft en dan in een baan om de zon Tijdens sportwedstrijd Dak bezwijkt onder sneeuwlaag8 doden Tijdens een plaatselijke ijshockeywed- itrijd is het dak van de arena van Listo- wel in Canada onder de last van een dikke sneeuwlaag bezweken en ingestort. Vijf- en twintig jongens en twee volwassenen werden bedolven. Minstens teven jongens en een volwassene kwamen om het leven. Negen kinderen werden gewond, van wie enkele ernstig. Slechts de ingang van de arena, die vijf jaar geleden werd ge bouwd, bleef overeind. Listowel ligt ongeveer zestig centi- Beleggingen Behalve door de belastingrestitutie van 20 pot. kan het effectenbezit worden be vorderd door heit creëren van beleggings- itschappijen met een zo breed mogelijk gespreid risico. Ook wordt gedacht aan 'erlaging van het zegelrecht en omzet belasting in dit verband, en aan vrijstel van omzetbelasting ook voor beleg gingsmaatschappijen, die een gevarieerd beleggingsterrein bestrijken en wel voor- de opbrengsten van de beleggingen Was vele jaren voorzitter van de chr. boeren- en tuindersbond TN LEIDEN Is vanmorgen plotseling i A overleden de heer Chr. van den Heu- e*° VI"aaSgesprek mte ons blad zei vel. voorzitter van de Christelijke boe-U?u "Ilk hebJg#daan wat moest ren- en tuindersbond. oud-lid van de doen.' En aIs Je dat hebt, dan ben je nog maar een onnutte dienstknecht geweest." Daarmee typeerde hij onbe wust zichzelf: Iemand die wist wat hij waard was, di ezijn plicht nooit ont vluchtte, maar wat hij deed vanzelfspre kend vond. Daarbij wist hij ook en daarvan getuigde hij gaarne dat hij zijn werk in afhankelijkheid deed. Deze vurige en bewogen strijder voor gerech tigheid wilde tevens een ootmoedig kind van God zijn. Zij, die hem goed gekend hebben, hadden het voorrecht ook deze zijde van zijn persoonlijkheid te mogen Aanhoudend zacht De Bilt venvacht tot mongen- •W. A avond: 111 de en vroege och- •jjFJ m tend hier en daar mist. Mor- jI '/jö' «en overdag overwegend zon- Mmk 'JJ' nig weer Zwakke tot matige wind uiit zuidelijke richtingen. Over het algemeen weinig verandering ln temperatuur. (Opgemaakt In de Zeeuws-Vlaamse smokkelaars kringen heerst de laatste tijd een paniek temming. De vorige week zijn veertien mokkeiaars naar Middelburg gebracht >m daar de nodige verklaringen af te leg- ;en over hun gedrag. Voor de smokkelaars is het bijzonder vervelend dat de „erecode" tegenwoor- lig zo vaak geschonden wordt en dat veel smokkelaars doorslaan en ook hun kame- aden er bij lappen. Het is dan nu ook zo, lat elke smokkelaar zich angstig afvraagt vanneer het zijn beurt zal zijn rekenschap if te leggen van zijn daden. De oorzaak van dit alles is, dat veeJ jongelui in het vak gaan, die kennelijk niet zo geroutineerd zijn. Bovendien zijn onder de arrestanten veel Belgen, die reer gauw naar huis willen en daarom lugger geneigd zijn de gevraagde inlich tingen te verschaffen. De Belgen hebben een Nederlands smok- kclcomplot in verdovende middelen on- schadelijk gemaakt Daar dit artikel niet meer, zoals boter, onder de „sport" wordt gerekend, vreest men zeer harde klappen, Chr. v. d. Heuvel Tweede Kamer voor de A.R. partij lid van de Sociaal-economische raad. De heer Van den Heuvel is 72 jaar geworden. Zijn stoffelijk overschot zal vrijdag op Rhijnhof in Oestgeest ter aar de worden besteld. Hoewel zijn gezond heid de laatste tijd reeds achteruitging, is het overlijden toch nog onverwacht gekomen. Chnstiaan van den Heuvel werd 12 fe bruari 1887 in Haarlemmermeer geboren Hij volgde lager en landbouwonderwijs Hij werd lid van de gemeenteraad van zijn geboorteplaats en later van Heem slede. Als landbouwer stichtte hij mei anderen de Christelijke boeren- en tuin dersbond, die hij meer dan veertig jaar als vice-voorzitter en voorzitter diende. Al jong kwam hij tn de Tweede Ka mer, waar tij spoedig een belangrijke plaats ging vervullen. Vooral als hij over landbouwzaken sprak, erkende men hem algemeen als groot deskundige. Op di' terrein boekte hij menig succes. Ook op financieel gebied sprak hij met gezag Het was dan ook niet vreemd, dat de bedrijfsvereniging ln de landbouw voor ongevallen- en ziekteverzekering hem alt directeur koos. Ook de N.V. De Nieuwe Meerbode in Aalsmeer leidde hij als directeur. Verder verwierf hij vermaard heid als hoofdredacteur van Ons Platte land, het orgaan van de C.BT.B He' werk hieraan zag hij zelf als het belang rijkste, dat hij te doen had. i 11.15 v HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur -2 2 il onbew WZW i

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1