a^gy u g.9 ^T,w jg" fj'2 /j/.'4 fj ^7 - Amerikaanse raket naar de maan of naar de zon? Ik STOPHOEST GEBRUIKSGOEDEREN Race tussen wekkers en damespolshorloges Afschaffing van de 2 pet. korting per dienstjaar Ja} janners Commissie-Koersen over gasmaskers, schoenen, wielen en trotyl 9 T..,..s.pw„fln w jnp^NMG^Tfo'NsoAGr^woENsMG^WDo:D"wG^^ y;^AG j-f ^W,as::::Z. huishoudelijke gebruiksartikelen, luxe metaal- e nuverheldsarti werk, bUouteri [artikelen e.d. kookspparaten verllchtlngiartlke- per- artikelen, winkelinrichting, papier- luke appai h-hulshoude- l»n. klein gereedschappen. Doe h Antwoord ran de Verenigde Staten Unieke sociale voorzieningen EEN PFAFF KOPEN OP AFBETALING ZONDER RISIKO Nog steeds staan er veel mensen wat huiverig tegenover „kopen op afbetaling" Men kan niet in de toekomst zien zo redeneert men. Bij tegenspoed kan een maandelijkse betaling al vlug een (te) zware last worden. Door een prachtig initiatief heeft Pfaff thans ook de laatste bedenkingen tegen „kopen op afbetaling" volledig uit de weg geruimd. Pfaff maakte de volgende vérstrekkende sociale voorzieningen be- Algehele kwijtschelding van de restant- schuld in geval van overlijden Algehele kwijtschelding van de restant schuld in geval van blijvende invaliditeit Opschorting van driekwart gedeelte van elke betalingstermijn in geval van tijde lijke invaliditeit (langer dan 4 weken Opschorting van driekwart gedeelte van elke betalingstermijn in geval van ziekte (langer dan 4 weken) Opschorting van driekwart gedeelte van elke betalingstermijn in geval van werkloosheid langer dan 8 weken Het is niet voor de eerste keer, dat Pfaff zulk pionierswerk verricht. Reeds in 1954 geheel nieuw Pfaff Renfestop- kwam Pfaff betalings-systeem: Systeem (wettig gedeponeerd). Pfaff bracht hierdoor de afbetalings- kosten met één sdag terug tot minder dan de helft van het wettelijk toegestane tarief. Een besparing van tientallen - guldensI De vooruitstrevende geest, die uit deze beslissingen spreekt, moet wel vertrou wen geven in de kwaliteit der naai machines. die Pfaff fabriceert en die be kend staan als de beste ter wereld. OM de maan heen, op de m de aarde terug? Dat zijn ken worden als er een schot de Amerikanen na hun vier i raket in de richting van de i de Russen nemen? De ruimtevaart heeft ten volle het ka rakter van een wedstrijd gekregen. Nu eens liggen de Russen voor, dan weer de Amerikanen. De vergelijking is moei lijk: Rusland gooit het vooral op de sterke motoren, Amerika op de nauw keurigheid. Of zoals de vader van de ruimtevaart, professor Hermann Oberth het onlang6 zei: „De Russen werken met wekkers, de Amerikanen met kleine damespolshorloges". Hoewel de Ame rikaanse Atlas (de kunstmaan met Eisenhowers Kerstboodschap) pok een enorm gevaarte was Ligt Amerika achter? Zeker, zegt de ruimtevaartcommissie van het Huis van Afgevaardigden, wel vijf jaar. Oberth en Wernher von Braun zeggen: twee maanden. En de fabriek die de Atlas construeerde: twee jaar. Hoe dan ook: de Russische Loenik is de eerste en tot nu toe enige raket die losgeko men is van de aarde. In zekere zin zou men zelfs de Loenik nog een mislukking kunnen noemen. Moskou spreekt het tegen, maar het heeft er toch alle schijn van, dat de Russen wel degelijk een schot op de maan hadden bedoeld. Het leek er acht weken geleden aanvankelijk op, dat de Russen succes zouden hebben, Met een fantastische nauwkeurigheid volgde de maanraket (laatste trap zonder brand stof 1472 kilogramzijn baan. Tot op een afstand van vijf- a zesduizend kilometer van het begeerde doel- Toen zei Loenik de maan vaarwel, schoot er voorbij, om met een steeds toenemende snelheid een baan om de zon te gaar beschrijven. De raket heette geen Loe- (Van een onzer redacteuren.) in, om de zon, om de aarde heen of.i o de mogelijkheden, die telkens weer bespro- lar de maan is „afgevuurd". Opnieuw staan islukte pogingen van vorig jaar gereed, een aan te zenden. Zullen ze thans revanche op Wensen voor A.O.W.-uitkering AFSCHAFFING of verzachting van de twee procent korting per dienstjaar van de AOW-verzekering op ambtelijk pensioen is een van de wensen, die het sterkste leeft onder de gepensioneerden Dat heeft de heer G. de Noo, voorzitter van de Neder landse bond van gepensioneerden, die hun pensioen uit het algemeen bur gerlijk pensioenfonds ontvangen, mee gedeeld. De bond telt tussen de 63.000 en 64.000 leden en heeft vijfentachtig afdelingen. Deze korting, die bij veertig dienstja ren neerkomt op een vermindering van Bejaarden ch Dagblad I bejaa den-1" Er komt dus steeds meer behoefte aan tehuizen verpleeghuizen voor ouden van dagen. Deskundigen zijn van me ning, dat minstens één op de tien van deze ouden van dagen niet kan leven zonder bijzondere verpleeghulp. Of in een rond getal uitgedruktbinnen 25 jaar zullen er in Nederland tussen de 150.000 en 175.000 ouden van dagen zijn, die hel best kunnen wonen in een ver pleeghuis voor huplbehQevende bejaar den. Er is in dit opzicht reeds heel wat gedaan. Er zijn stichtingen, die pionierswerk hebben verricht. Maar zij kunnen bij lange na met in de groeiende behoefte voorzien. En het betreft hier een dure verzorging. Wanneer wij spe ciaal denken aan kleine overzichtelijke verzorgingscentra met gemiddeld 50 bed den, in een landelijke omgeving, dan is er binnen 25 jaar behoefte aan nog minstens 2000 van zulke inrichtingen. Daarnaast is er behoefte aan speciale dagen, die in staat zijn zich zelf nog geheel of bijna geheel te helpen. Ook hier is reeds heel wat gedaan, maar de cijfers spreken ook hier onverbiddelijke taal. Hier is een vraagstuk aan de orde gesteld, dat ons nadrukkelijk en duide lijk zegt, dat hier nationale offers zullen moeten worden gebracht. Want de Ne derlandse natie zal er in de eerstkomen de 20 jaar honderden miljoenen in moe ten steken. Dat betekent, dat een toe komstig regeringsprogram onvolledig i*. op een onverantwoordelijke wijze on volledig, als geen speciale aandacht aan deze grote nationale taak wordt ge schonken. tachtig procent van de AOW-premie, is volgens de heer De Noo zo hatelijk, om dat de meest welgestelde Nederlander die zes jaren in Nederland vertoefd heeft en vijfenzestig jaar of ouder is het volle bedrag krijgt uitgekeerd. De verontwaardiging over deze korting is wel algemeen en het sterkst bij de bezitters van de lagere pensioenen. Waar schijnlijk zal er met de weduwen- en wezennet ook een kortingswet komen. Verder noemde de voorzitter als wens een betere regeling van de huurcompen- satie, speciaal ten aanzien van de „mini mum-lijders" (het grootste deel van de pensioengerechtigden ontvangt minder dan 3000 pensioen). De ziektekosten regeling voor bejaarden met inkomens van 2580 tot 3590 per jaar noemde hij goed. maar boven de 3590 tot de weistandsgrens van 6900 valt de beta ling van de premie te zwaar. De gepen sioneerden zien reeds jarenlang naar de toegezegde regeling uit. De glijdende pensioenschaal en de in stelling van een zogenaamd verzorgers- pensioen zullen werkelijkheid worden als het slotrapport van de staatscommissie voor de pensioenwetgeving (commissie Van Poelje) wordt aanvaard door rege ring en wetgevende macht. Volgens spreker is verder op haar plaats de invoering van een weduwnaars pensioen, de voortzetting na het 65ste jaar van de aanvulling van sommige invaliditeitspensioenen en de opneming in de pensioengrondslag van de 5.6 pro cent compensatie voor de AOW-premie Binnenkort zal de bond deze wensen bij de regering en de Sta ten-Generaal kenbaar maken. Metsjta droom of illusie). Maar laten we de prestatie van .e Rus sen niet kleineren. Gedurende drie da gen hebben de drie radiozenders boord van de Metsjté wetenschappelijke gegevens naar de aarde kunnen seinen. De laatste trap bevatte enkele honder den kilogrammen aan instrumenten, o.m. ter bestudering van het magnetische veld van de maan, kosmische stralen, radioactiviteit op de maan en meteoor- deeltjes. Op zijn reis stootte de raket natriumwolk uit. Deze kunstmatige was op aarde waarneembaar. En nu draait Metstjé net als de aarde, als Venus en Mars en de andere plane ten, in een vaste baan om de zon, met een snelheid van 32 km per seconde De baan duurt vijftien maanden. Nieuwe plannen Iedereen in de wereld ia nu benieuwd naar het Amerikaanse antwoord. Vier maal is vorig jaar een poging om de maan te bereiken, mislukt. De eerste Amerikaanse maanraket. op 17 augus tus gelanceerd, ontplofte na 77 secon den. De tweede, Pionier I, (11 oktober i had meer geluk. Hij keerde r.a 127.000 km te hebben afgelegd, op een derde van de afstand aarde-maan. naa: aarde terug. De derde poging was op 8 november. Pionier II haalde maar meter. Een maand later. 6 december, volgde Pionier III. Het hoogste v 107.000 km. Inmiddels hadden de Amerikanen I kendgemaakt dat er plannef» wei voor een nieuwe serie lanceringen 1959 onder de naam Discoverer, met tempo van één per maand. In juni 5 o.a. een raket naar Ve-.ius worden ge zonden. Gaat alles goed, dan ls die 150 dagen onderweg om deze planeet te be reiken. Verder schijnen de plannen met een bemande raket om de aarde goed te vorderen en ten slotte draaien e; nog altijd drie kunstmanen om de aar de heen, en dat zijn alle drie Ameri kanen: de Explorer IV (sinds 26 jul 1958). de Vanguard I (17 maart 1958) en de Explorer I (31 januari 1958), hoewel deze laatste zijn einde nadert Kracht en precisie Het i6 duidelijk dat wie met een raket de maan bereikt, althans eromheen weet te komen en bijvoorbeeld foto's van de nog-nooif-vertoonde andere kant van de maan weet terug te seinen, in één slag het prestige gewonnen heeft. De Russische prestatie om Loenik-Metsjté buiten de aantrekkingskracht van de aarde te brengen, is enorm. Slechts een zeer geringe afwijking was voldoende om de raket de maan te laten missen en in de ruimte verloren te laten gaan. Kracht en precisie moeten dus volko men samengaan, wil er ooit in de toe komst, wie weet hoe nabij en wie weel hoe ver, sprake zijn van werkelijke maanreizen. Of zal dat een metsjté, een droom, blijven? „KAPITEIN GHANAKUST TREFT GEEN SCHULD" h.t rzoek de de scheepvaart te Amsterdam naar de oor zaak van de aanvaring tussen het Neder landse vrachtschip Ghapakust (4680 ton) en het Spaanse schip Monte Urbasa op 1 oktober var. het vorige jaar in de Gironde. geconcludeerd dat de gezag voerder van het Nederlandse schip, de heer S. Korver uit Amsterdam, geen schuld treft Bij het ongeval is de Gha- nakust verloren gegaan. De raad zal later schriftelijk uitspraak DE JAPANSE autoriteiten zijn voornemens in de bossen en in het gebergte van het Phi- lippijnse eiland Lubang. waar nog. steeds twee Japanse mi litairen aan het oorlog voeren zijn. tien „brievenbussen" te plaatsen, in de hoop dat de twee mannen door de inhoud er van overtuigd zullen worden, dat de tweede wereldoorlog nu toch werkelijk helemaal is afge lopen. Het gaat hier om een luitenant ei een sergeant, die nog steeds door de wildernis van Lubang zwe: met de wapens in de vuist.. In de brievenbussen zullen brieven van hun verwanten en vrienden worden gedaan, alsmede officiële brieven van de Japanse regering en kranten knipsels. onder meer over het be zoek dat president Carlos Garcia van de Philippijnen vorige maand aan Japan heeft gebracht De Japanse auto riteiten hopen dat de twee militai ren de brieven bussen zullen vinden, uit de inhoud ervan zul len begrijpen, dat Japan de oorlog heeft verloren, en zich in de bewoonde wereld bij de overheid zullen melden en hun wa pens zullen inleveren. De Japanner Yuichi Akazu, die thans hoedenmaker in Tokio is. heeft tot 1950 tezamen met. de lui tenant en de sergeant door de rim boe van Lubang gezworven, maar hij heeft er ten slotte genoeg van gekregen en zich bij de autoriteiten gemeld. Hij verklaarde dat de twee mannen ongetwijfeld nog steeds ho pen dat het Japanse leger hen zon komen redden, opdat zij niet in handen van de geallieerden vallen maar dat zij er thans toch wel niet zo heel zeker van: zullen zijn. dat de zegevierende Japanse strijdkrach ten zullen komen opdagen. Tirol Volgens Weense dagbladen over weegt de Oostenrijkse regering het ge schil met Italië over Zuid-Tirol voor te leggen aan het Internationale gerechts hof in Den Haag. (Vervolg i i pagina 7) de helmen lagen opgeslagen, had gecon stateerd. De commissie is van oordeel, dat de directeur toen had moeten voorstel len een einde te maken aan de produktie van helmen bij Verblifa Dat was ook mogelijk geweest omdat Verblifa toen reeds meer dan een hal/ jaar te laat was met de afleveringen. In september 1956 ontstond opnieuw een stagnatie in de pro- duktie, en de directeur materieel land macht stond, zonder deskundigen huiten het ministerie te raadplegen, toe dat op een andere fabricagemethode werd over- Verblifa kon dus niet op tijd leveren en zij moest deswege een boete betalen van f 84 443.62 Op advies van de Direc teur Materieel Landmacht keurde de mi nister echter op 9 augustus 1954 een aan vullend contract goed. waarin de lever tijden van het eerste contract met negen maanden werden verlengd, hetgeen in hield. dat de te betalen boete werd ge annuleerd. Bovendien werd nog een meerprijs toegestaan, zodat de prijs van de binnenhelmen van f 7.93 werd ver hoogd tot f 8.45. Toen op 1 maart 1955 de eerste order van 274.160 stuks was uitgeleverd, twee maanden na de datum vermeld in het eerste aanvullingscontract en dus weer een boete was verschuldigd, verleende de minister opnieuw achteraf, nl. op 29 de cember 1955, machtiging aan de Directeur Materiaal Landmacht om een tweede aanvullingscontract te sluiten, waarin de datum van 1 maart 1955 als laatste leve ringstermijn wordt genoemd. Dit tweede aanvuliingscontract werd op 1 januari 1956 gesloten Tenslotte concludeert de commissie, dat hoewel de N. V. Verblifa haar verplich tingen slechts ten dele is nagekomen, de l haar geen financiële compensatie heeft gevraagd. De financiële gevolgen. lit de moeilijkheden zijn voortgespro ten. zijn voor het grootste gedeelte op laat afgewenteld Tot haar leedwezen de commissie vaststellen, dat on- s alle inspanning de strijdkrachten de chef van de generale staf haar in 1951 willen uitrusten. De commissie spreekt er haar verbazing over uit, di zovele en zo verstrekkende beslissingen blijkbaar konden worden genomen h duidt erop dat de politieke leiding on voldoende tot gelding werd gebracht Zeer uitvoerig gaat de commissie op de gaamasker-affaire in. De deskundigen lijn van mening, zo concludeert zij, dat de constructie van de ventielen onjuii geweest. Als fouten wijst men aan onjuiste ventielafzetting. het op onjuiste manier geplakt zijn van het ventiel op de ventielbodem, de ongelijkmatige dikte van de rubber. In het ventiel verwerkt, alsmede een te sterke bolling van hel ventiel hij het uitademen als gevolg van een onjuiste constructie van het ventiel huis-deksel. Als uurzaak van de late ontdekking van de gebreken noemt de commissie de onvoldoende keuringsapparatuur en het in onvoldoende mate onderkennen van de grote invloed van de graad van bevoch tiging voor de keuring van de ventielen Deze onderdelen van het gasmasker had den slechts licht bevochtigd mogen den. genoeg om de hoeveelheid vocht bij éen- of tweemaal uitademen nabij ti gaf t veel De bevochtiging met vocht. Men kreeg derhalve een te gunstig beeld van de afsluiting van het ventiel. In de jaren 1951. 1952. 1953 en 1954 heeft het Directoraat Materieel Landmacht ii totaal ruim 400.000 gasmaskers goedge keurd en afgenomen. De prijs van he gasmasker goedgekeurd en afgenomen De prijs van het gasmasker, met inbe grip van tas en ander toebehi draagt f 40.84. De kosten van v ging van een nieuw ventiel zijn f 0.75 Het verdere verloop van de gebeurt! nissen volgend, constateert de commissie dat de produktie van gasmaskers 1951 is aangevangen en dat het directo raat eerst enkele maanden tevoren ove leg had gepleegd met de Nederlandse ii dustrie over de realiseringsmogelijkhe den van de order. Dit volg van de omstandigheid, dat de chef vap de generale staf zijn wensen inzake ZOEKPLAATJE KAREL DOORMAN 52^ "Ml Zou de P.v.d.A. het nu echt niet zien? Vijf en half miljard voor kernenergie Dr. Heinz Krekeier, lid van de Eura- tomcommissic, heeft te Hamburg ver klaard, dat de zes bij dc Euratom aan gesloten staten in de eerstvolgende vijf of zes jaren vijf en een half miljard gul den zullen moeten steken in de eerste groep reactoren voor atoomcentrales. Ongeregeldheden op eiland Malta Duizenden havenarbeiders hebben gi teren op Malta loodsen van de Bril' marine en geparkeerde auto's In brand gestoken, als protest tegen het overdragen van de werven door de marine aan particuliere Britse firma. Volgens de vakverenigingen is het besluit daartoe door de Britse regering en niet door dc gekozen regering van Malta Enkele uren achtereen hebben de arbei ders gevechten met de politie geleverd. Verschillende politiemannen en arbei ders raakten daarbij gewond. Drie mijnenvegers, die in de haven ge meerd lagen, moesten het ook ontgeld- den. Men probeerde ze los te maken en in brand te steken, maar de politie kon daar nog tijdig een stokje voor «teken Zij rukte met traangasbommen en gummiknuppels uit en drie uur later was de rust weer hersteld. De demonstraties begonnen toen de beiders in hun loonzakje de mededeling vonden, da* de werven hen na 30 n niet meer nodig zouden hebben wegens verandering van eigenaar. De firma Bailey, die de werven heeft overgenomen heeft onlangs echter be kendgemaakt dat zij een bedrag van omstreeks 65 miljoen gulden zou be steden voor uitbreiding en dat de ar beiders. die bij dc Britse marine in dienst zijn, bij haar In dienst konden Smokkel pogin gen verijdeld De Belgische douane heeft gisteren 957 kilo boter In beslag genomen, die met twee verschillende auto's clandestien uit Nederland de grens waren overgebracht Bij Zelzate heeft de vliegende brigade na een spannende achtervolging een grote smokkelauto te pakken gekregen. De be stuurder vloog in volle vaart door controlezone, maar reed later in zijn Ijver te ontkomen tegen een boom. De bestuur der sprong nog Juist op tijd uit de wagen cn ontkwam. Het autowrak met 850 kilo boter was voor de douane. BIJ Zedelgem liepen twee Nederlanders de heren J. R. en H. R.. beiden uit Aar denburg tegen de lamp. Hun wagen met 107 kilo boter ia In beslag genomen. De smokkelaars werden gearresteerd, maar J. R. is, na een borgsom te" hebben ge stort, weer vrijgelaten. de produktie van gasmaskers op zeer korte termijn aan de Directeur Materieel Landmacht kenbaar maakte. Dit maakte, dat het directoraat met meer haast moest handelen dan gewenst was. De minister was toen van oordeel, dat de strijdkrachten in elk geval op korte termijn een gasmasker moesten bezittbn. De tijdnood waarin het directoraat ge raakte. was een gevolg van de omstandig heid. dat tijdens de na-oorlogse periode tot 1951 de aandacht van de militaire autoriteiten voornamelijk gericht was op de troepenmacht in Indonesië en hear repatriëring. Een vraagstuk als dat Van de gasmaskers had toen geen hoge prio riteit Dit werd anders na het uitbreken van de Koreaanse oorlog. Het directoraat heeft ten gevolge van de tijdnood een aantal beslissingen genomen, die anders wellicht beter waren doordacht. Het gevolg van gebrek aan deskundige keurders was. dat gasmaskers zijn goed gekeurd, afgenomen en betaald, die fei telijk niet voldoende deugdelijk waren. De gasmaskers voldeden niet aan alle technische specificaties, omdat deze niet getoetst konden worden, met name kon men niet de voorgeschreven onderdruk Gevechtsschoenen En wat ia er nu gebeurd met de ge vechtsschoenen? Toen de uitgifte aan de troep in april 1957 begon, bleek reeds, dat hij een aantal schoenen kleine stuk- jea rubber aan de punt van de zool af brokkelden. Noch de leverancier! noch T. N. O.-rubber konden hiervoor een ver klaring geven. Üe commissie is van mening, dat het Directoraat Materieel Landmacht de op dracht betreffende de aanschaffing van gevechtsschoenen, gezien de omstandig heden, juist heeft uitgevoerd, behoudcijs op een onderdeel: er is n.l. geen proef- order geplaatst. De minister heeft des tijds de opdracht gegeven om direct met de produktie te beginnen. De bewinds man liet zich bij zijn beslissing om geen proeforder te plaatsen, leiden door het advies van de chef van de generale stftf die op logistieke gronden geen langer mi stel van de produktie wenste. De enitf missie ls van oordeel, dat de minister dit overhaast handelen had moeten voorko men. Indien de minister tijdig voor een betere coördinatie tussen de behoefteb» palende en de aanschaffende instantie had zorggedragen, zou hij niet tengevolge van tijdnood gedwongen zijn geweest het besluit te nemen geen proeforder t(( plaatsen. Jeepivielen Op 17 januari 1953 werden bij een firma te Amsterdam 217 jeepa besteld, te leve ren door een fabriek in België. De fa- brleka-tecbnische eisen, die aan het jeep- wiel werden gesteld, waren, dat dit wiel gelijk moest zijn aan het Amerikaanse. Evenals dit bij de helmen en de schoe nen het geval was, kon aan deze eiseri aanvankelijk niet worden voldaan. Ook hier zou een proeforder hebben kunnen uitwijzen, welke moeilijkheden waren ta verwachten. Deze proeforder ls echter niet gegeven. Toen de wielen conform de technische voorschriften, toch nog fouten vertoon^' den, bleek weer het gemis van een on der het departement ressorterende fa briek als de Artillerie-inrichtingen om in de praktijk de fouten op te sporen. Da commissie heeft de indruk, dat langs die weg veel sneller had kunnen worden ge werkt dan wanneer werkgroepen moeten worden benoemd om dit soort praktischs zaken te bekijken. Dank zij het feit, dat een technisch hoofdambtenaar een oplossing voor de moeilijkheden heeft gevonden, is deze aangelegenheid zonder al te ernstige consequenties verlopen. De financiële consequenties zijn voor rekening van da Staat gekomen, omdat de fabriek een produkt had afgeleverd, dat beantwoord- e aan technische voorschriften. Ossendrech V Ten aanzien van de gang van zaken met dr Organische Chemiache Industrie „Ossrndrecht" vindt de commissie het be langrijkste beswaar, dat voordat een overeenkomst was gesloten, men van de zijde van het ministerie van oorlog en wellicht ook van het ministerie van eco nomische zaken dit project niet voldoen de op zijn economische waarden heeft bestudeerd. Anders zou men toch niet it een constructie zijn gekomen op grond aarvan dit trotylproject bijna zeker iocs! mislukken. Weinig geruststellend had het voor de Directeur Materieel Landmacht voorts en zijn, dat drie grote chemische be en dit project op economische gron den niet op zich wensten te nemen Toen anderhalf jaar bleek dat de investe ringskosten en de aanloopkosten aanzien lijk hoger waren dan geraamd, moest de N V. Ocio financieel dan ook direct vast lopen De met Ocio gelieerde bedrijven hadden ook geen reserves. Daar de mi nister en de staatssecretaris van oorlog wisten, dat dit laatste het geval was. moesten zij wel nieuwe voorschotten ver- «trekken. De algemene kritiek, die de commissie heeft op de aanvullingscontracten, ia dat geen van deze overeenkomsten ertoe kon leiden, dat in de financiële opzet een zodanige verbetering werd gebracht, dat de moeilijkheden ook voor een belangrijk I werden opgelost. Ook pogingen om uw kapitaal aan te trekken mislukten. Liquidatie en verkoop volgden. Voor deze mislukking la in het bijzonder de voor- ialige staatsaecretaris van oorlog, die deze aangelegenheid heeft behandeld, verantwoordelijk geweest Het heeft de commissie bevreemd, dat men van de van het ministerie van economische zaken de staatssecretaris niet heeft ge- -arschuwd, omdat men ook van de lin ing af van die zijde had moeten voor- en. dat dit industrialisatieproject op' n dergelijke smalle economische ba«ls- nlet in stand kon blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9