ïlictttue £rilt$rlje (iToumnt Macmillan waarschuwt Rusland voor gevolgen Europa-politiek In Zuid-Rhodesië noodtoestand Nederland richt nota aan Washington BECH TREKT ZICH TERUG UIT DE REGERING Roemenië ziet de Joden niet ffraag vertrekken Ook de Eoka is tevreden over het akkoord JtJ DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 BUREAUS: Steer.straat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11500 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRIST ELIJK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi Is abeblmn niyn bert ia IfgbenspocU VERVOER in LEIDEN Zie pagina 3 en 4 Ike: Chroesjtsjef is onverzoenlijk PREMIER MACMILLAN heeft Chroesjtsjef er, volgens Britse diplo maten, voor gewaarschuwd dat de Sowjetunie de verantwoordelijk heid draagt voor de belangrijke beslissingen die het Westen thans moet nemen als gevolg van de onverzoenlijke Russische houding in de kwestie- Duitsland. De correspondente van de New York Times in Moskou schreef vandaag dat Macmillan dit de Russische premier heeft laten weten in ant woord op diens felle rede van dinsdag. Macmillan wees er volgens de Amerikaanse journaliste met nadruk op dat, indien de Sowjetunie de door haar gekozen koers tot het einde blijft volgen, dit voor alle betrokkenen gevaarlijk kan worden. Een Britse zegsman, die de correspondente van de New York Times inlichtte, zei verder dat Macmillan zich met zekere open hartigheid heeft uitgesproken, maar tegelijk heeft getracht de motieven te peilen, die achter de Sowjet—politiek voor Europa schuilen, zoals die door Chroesjtsjef is uiteengezet. Vanochtend hebben Macmillan en Chroesjtsjef in het Kremlin een on derhoud gehad, voordat de Britse premier Moskou verliet voor een vierdaagse reis naar Kief en Lening rad. Volgens Tass was het een „har telijk en vriendelijk" gesprek. In de meeste westelijke landen verwacht men weinig meer van Macmillans besprekingen. In Bonn sprak men al van een mis lukte reis. In Parijs werd namens de Franse regering zelfs meegedeeld, dat de betrekkingen tussen Oost en West in een zeer kritiek stadium zijn gekomen. Chroesjtsjef vraagt van het Westen een onvoorwaardelijke capitulatie. In april of mei, zo luidde Skandinavië nodigt Chroesjtsjef uit De ambassadeurs in Moskou van De nemarken, Noorwegen en Zweden hebben premier Chroesjtsjef van Rusland gis teren officieel uitgenodigd, dit jaar een bezoek aan Skandinavië te brengen. Reeds in 1956 waren Chroesjtsjef en zijn inmiddels weggewerkte reisgenoot Boetganin tot een bezoek uitgenodigd. Na de wrede onderdrukking van de op stand in Hongarije werd het bezoek ech ter voor onbepaalde tijd uitgesteld. DR. ADENAUER WOENSDAG NAAR PARIJS Bondskanselier Adenauer zal vol gende week woensdag naar Parijs gaan voor besprekingen met president De Gaulle. De conferentie duurt één dag. Het Duitse vraagstuk en de eco nomische betrekkingen tussen Frank rijk en de Bondsrepubliek /.uilen ter sprake komen. Het gesprek tussen de beide rege ringsleiders was al dagen van te vo ren voorbereid, maar is verhaast door de rede die Chroesjtsjef eergisteren tegen de westelijke mogendheden heeft gehouden. Adenauer wordt vergezeld door de Westduitse minister van buitenlandse zaken, von Brentano. Zij zullen ook ontmoetingen hebben met de Franse premier Debre en de minister van buitenlandse zaken Couve de Mur- ville. De bijeenkomst op 4 maart wordt de derde tussen Adenauer en De Gaulle. De eerste had plaats op 14 september in Colombey-les-deux- Eglises en de tweede op 26 november in Bad Kreuznach. Brand te Blarlcum. Een villa aan de Torenlaan 62 te Blaricum, die juist ver- kooht wa6 en In orde werd gemaakt voor de nieuwe eigenaar, is gisteren door brand grotendeels verwoest. Men vermoedt dat werklieden die met de bebouwing bezig waren, een vuurtje hebben aangelegd ln de openhaard en dat er een lek in de adhoorsteen heeft gezeten. De verzekering dekt de schade. het commentaar in Parijs, moeten we met een zeer ernstige crisis rekening houden. Ook president Eisenhower liet zich zeer pessimistisch uit. De houding de Russische premier ten aanzien va kwestie Berlijn en de Duitse hereniging is totaal onverzoenlijk. En dat. ze Amerikaanse president, terwijl de Britse premier een gunstige sfeer tracht te scheppen voor onderhandelingen. Maar, vervolgde hij, de Verenigde Staten zul len geen duimbreed wijken als het om de rechten in Berlijn gaat. Hierover zijn geen onderhandelingen mogelijk. Eisenhower De Amerikaanse president was zeer duidelijk in zijn verklaringen: Nu de westelijke voorstellen door Rus land zijn verworpen, bestaat er weinig CHROESJTSJEF EN HET TOPGESPREK In diplomatieke kringen te Moskou kan men de opvatting vernemen die Chroesjtsjef over een eventuele topcon ferentie huldigt. Een aantal ambassadeurs van westelijke landen die dinsdag op de receptie van de Britten met Chroesjtsjef spraken, vroegen hem wat op een top conferentie diende te worden behandeld. Chroesjtsjef gaf in zijn antwoord deze volgorde aan: 1. een vredesverdrag met Duitsland, zon der onderscheid te maken Oost- en W est-Du i Island 2. ontwapening; 3. het Rapackl-plan betreffende Centraal- Europa. De diplomaten vroegen: en de Europpse veiligheid dan? Hierop zou Chroesjtsjef hebben geantwoord dat die op een andere conferentie moet worden behandeld. Hij zei tevens zeer teleurgesteld te zijn door de weigering van het Westen om Polen en Tsjechoslowakije een plaats te geven aan een ronde tafelconferentie over Euro pese problemen. hoop meer op een rechtvaardige vrede. Het voorstel, een topconferentie te houden tussen de regeringsleiders zonder enige voorbereiding is grove fout. Bovendien, als een derge lijke conferentie mislukt, zal de reld nog meer in pessimisme en hope loosheid worden gedompeld. Ten slotte zei de Amerikaanse president at hij ook weinig hoop meer heeft op het slagen van het gesprek in Genève het staken van de kernproeven, Chroesjtsjef het vetorecht in. een inter nationale overeenkomst heeft opgeëist. Ook de Engelse en Franse afgevaar digden zelf in Genève hebben de Russi sche onderhandelaars duidelijk gemaakt, het verder spreken nu weinig zin r heeft. Olie-industrie op Antillen wordt bedreigd DE NEDERLANDSE REGERING heeft in een nota i de de regering van Verenigde Staten haar ernstige bezorgdheid tot uitdrukking ge bracht over de mogelijkheid, dat Amerika beperkingen gaat instellen op de invoer van residu-olie. De nota werd overhandigd door de buiten gewoon gezant mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst aan de Ameri kaanse onderminister Thomas Mann. Het Amerikaanse burean voor burger lijke en militaire mobilisatie zal namelijk naar men verwacht binnenkort aan pre sident Eisenhower mededelen, dat de in voer van buitenlandse olie de nationale veiligheid ondermijnt. De dcor Eisen hower ingestelde speciale commissie van advies over maatregelen tegen dit ge vaar. zou tot de conclusie gekomen zijn, dat de huidige vrijwillige invoerbeper kingen, die vrijdag te middernacht aflo pen, moeten worden vervangen door een gedwongen beperking. In Amerikaanse regeringskringen verwacht men, dat het besluit zaterdag or zondag zal afkomen. Een en ander heeft in Nederland en de Nederlandse Antillen bezorgdheid ge wekt. vooral de economie van Aruba zou daardoor getroffen worden. De Nederlandse ambassade deelt nog mede, dat bij de besprekingen met Mann Dertien Abakoleitlers weer vrijgelaten Het hof van appèèl in Leopold6tad heeft vandaag zeven van de dertien leiders van de Abako-beweging die na de onlusten in januari waren gearresteerd op borg stelling uit hechtenis ontslagen. De overigen zullen nog een maand in v- blijven. nog de zeer grote strategische betekenis van de raffinaderijen op de Antillen voren is gebracht. De Nederlandse An tillen en Venezuela leveren elk 45 pet van de invoer van residu-olie in de Ver enigde Staten. Aruba allMB leverde voor 156 miljoen dollar van deze brandstof. Vandaag opende minister Van Aartsen de 41e RAI-tentoonstel ling van motoren, bromfietsen, fietsen en kampeertenodigdhe- den. Een belangrijk deel is inge ruimd voor de jeugd, die in de „puzzeltuin" alle mogelijke ver keersmoeilijkheden op te lossen krijgt. De klaar-overtjes wor den door een echte oom-agent rondgeleid en een heuse bos wachter met geweer legt hun iets uit over een (levende) papegaai. (Over de RAI zie pag. 9) Militaire verloven met Pasen en Pinksteren De militaire verlofregeling voor Pasen ?n Pinksteren komt in grote trekken hier- jp neer, dat de ene helft van de militai ren bij parate onderdelen verlof krijgt /an donderdag 26 maart 13 uur tot dins- iag 31 maart 24 uur en de andere helft /an donderdag 14 mei 13 uur tot dinsdag Nieuw jkabinet in Luxemburg regering, maar oud-premier Jo seph Bech, die 33 jaar lang de porte feuille van buitenlandse zaken heeft beheerd, keert niet terug. Met deze 72-jarige voorman van de christe- lijk-socialen verdwijnt tevens de grootste pionier voor „Klein Europa" uit de regering. Men neemt aan dat hij nu voorzitter wordt van het nieuwe parlement. Communistische radio beweert o n Imperialistische agenten, agres sieve Amerikaanse kringen en ook de Israëlische premier Ben Goerion, proberen een wig te drijven tussen Roemenië en de Arabische landen. Dit was het eerste officiële commen taar uit de Roemeense hoofdstad Boekarest op de huidige massale immigratie van Roemeense Joden naar Israël. Volgens de radio-uitzen ding wordt de Joden alleen uit huma nitaire overwegingen toegestaan te vertrekken, zodat zij herenigd kun nen worden met familieleden in Israël. Dit commentaar ls kennelijk een reactie op de felle perscampagne in de V.A.R Egyptische bladen zinspeelden zelfs op de nogelijkheid dat Nasser co: ïemen met Moskou om aan ie een eind te maken. De Arabische we- •eld vreest, dat een uitbreiding van het aantal Israëliërs zal leiden tot een ex pansiedrang van de Israëlische republiek. De immigratie gaat intussen op dezelf de vrij grote schaal voort. De Israëli sche luchtvaartmaatschappij is gisteren een luchtbrug uit Wenen begonnen. Twee vliegtuigen per dag nemen elke keer ne gentig passagiers mee. Over een week hoopt men het aantal wachtenden in Oos tenrijk zoveel te hebben gereduceerd, dat de gecharterde schepen, die van Napels naar Israël varen, het vervoer van de im migranten weer bij kunnen houden. Radio-Boekarest maakte geen melding van een stopzetten van de immigratie Wel verklaarde de commentator, dat de In Wuppertal is een brug ge bouwd. Een prachtige brug die de „Autobahn" (waaraan op ogenblik nog gewerkt wordt) overspant. Maar de brug had geen naam en dat lastig. Daarom hebben de bewoners uit de buurt er zelf ar een naam aan gegeven: vonden het lijnenspel zo mooi en daarom heet de brug nu „Picassobrug". Aan de slepende kabinetscrisis i6 dan toch eindelijk een eind gekomen. De ve regering is een coalitie van vier christelijke-sociale en drie liberaal-demo cratische ministers. De socialisten zijn n met de communisten in de oppo sitie gegaan. Voor Luxemburg betekent de nieuwe coalitie een omwenteling. Sind6 1951 im- hadden de socialisten samen met de ehristelijk-socialen de ministersposten be- Maar rvu men het met de socialisten eens kon worden over een gemeen schappelijk programma, hebben de ehris telijk-socialen zich met de liberalen ver bonden. Premier Werner, die tevens de porte feuille van financiën zal beheren. Eugene Schaus, een liberaal krijgt buitenlandse zaken, strijdkrachten en buitenlandse handel. Pierre Gregoire (kath.) krijgt bin nenlandse zaken en vervoer. Paul Elvin- ger (lib.) economische zaken en justitie. Robert Schaffner (lib.) energie, openbare werken en sport. Emile Schaus (kath.) onderwijs, land- en wijnbouw en ten slotte Emile Colling (kath.) arbeid, gezondheid 1 sociale voorzieningen. Het nieuwe kabinet wordt vandaag aan groothertogin Charlotte voorgesteld. Artsen tevreden over Dulles De behandelende geneesheren van minister Dulles hebben hun patiënt gisteren op zijn 7lste verjaardag kunnen meedelen dat ze zeer te vreden zijn met de vooruitgang die hij maakt. Perschef Lincoln White van het depar- imeht van buitenlandse zaken deelde op ;n persconferentie mede dat Dulles niet leen de afgelopen nacht bijzonder goed had geslapen, maar dat hij bovendien goed reageert op de bestralingstherapie Zijn eetlust neemt toe en de behandelende ge- iheren zijn zeer tevreden. Joden zoveel mogelijk wordt aangeraden in hun land te blijven, omdat men nog altijd om arbeidskrachten ver legen zit. Alleen Joden die blijven vol houden, dat ze willen emigreren krijgen Volgens de radio zijn er nog 146.262 Joden in Roemenië en geen 300.000 zoals buitenlandse berichten „fantase De commentator betreurde het dat „de pers van de V.A.R. en zelfs bepaalde autoriteiten van de republiek misleid w« ren door de imperialistische campagne' „Er bestaat een warme sympathie tui sen het Roemeense volk en de volken va de Arabische landen," zo werd eraan toi Toenemende onrust in Oost-Afrika P vandaag de noodtoestand afgekon digd en het Afrikaanse Nationale Congres buiten de wet gesteld. Het merendeel van de leiders van deze politieke organisatie van inheemsen is gearresteerd. De maatregel ie genomen met het oog op de ongeregeldheden die zich in ver scheidene delen van Nyassaland, dat met Zuid- en Noord-Rhodesië een federatie vormt, hebben voorgedaan. Ook in Zuid- Rhodesië heerst onrust, die onder ander tot uitdrukking komt in de staking van de 6600 iniheemse arbeiders die betrok ken zijn bij de bouw van de Kariba- stuwdam. De stakers eisen meer loon naar aan leiding van een ongeluk, waarbij veertien inheemsen en drie blanken om het leven kwamen. De Italiaanse maatschappij die het werk uitvoert heeft een loonsver hoging van twee penny (negen cent) per uur toegeizegd, mits het werk direct wordt hervat. De stakers hebben dit aanbod echter verworpen en eisen een shilling (ruam vijftig cent). Intussen hebben zfch ook elders In Afrika ongeregeldheden voorgedaan. Te Mogadisjoe, de hoofdstad van het onder beheer der V.N. staande Somalia, werd bij politieke relletjes een man gedood, terw(jl dertien mensen werden gewond. De politie nam ongeveer 280 mensen In hechtenis, onder wie twee leiders van politieke partjjen. In Durban (Zuld-Afrika) raakte de politie gisteren 6laags met 1500 inheemse havenarbeiders die naar aanleiding van een loongeschil waren ontslagen. Honderd arbeiders werden gearresteerd. Minstens zeven mensen liepen verwondingen op. Het verbod van het Afrikaanse Natio- Voorjaarsmode van Parijs HET IS VANDAAG weer zo ver, dat de nieuwe voor jaarscreaties van de Parijse modehuizen aan het grote pu bliek bekendgemaakt mogen worden. Enkele weken geleden heeft onze moderedactrice reeds uitvoerig geschreven over de shows, die voor een klein gezelschap reeds werden gehouden. Thans mogen de foto's in de krant. U leest het op pagina 5. De Grieks-Cypriotische verzetsbewe ging Eoka heeft moeten toegeven, dat het akkoord van Londen over het omstre den eiland, de Cyprioten Inderdaad vrij heid schenkt. Dit verklaarde de Griekse minister van buitenlandse zaken Averoff gisteren in het parlement, waar de libe rale oppositie aanmerkingen maakte op de overeenkomst cn zeiden, dat deze voor het Griekse volk niet bindend kan wor den beschouwd. Na een fel debat tussen regering en op positie, dat ten slotte op een handgemeen uitliep, verklaarde Averoff dat het feit. dat de oppositie de overeenkomst niet als geldig erkent, onaanvaardbaar is voor een democratische staat en hij voegde eraan toe. dat een vertrouwensvotum be krachtiging van de Züricher en Londense akkoorden zou betekenen. Inmiddels is bekend geworden, dat aartsbisschop Makarlos nog zeker 24 uur in bed moet blijven. Hij is nog altijd niet hersteld van een zware verkoudheid. Toch hoopt hij nog voor zondag zijn eiland na meer dan drie Jaar weer te Uit Londen komt de mededeling, dat de Britse regering de komende maanden een begin gaat maken met de vreminderlng van de gevcchtssterkte op Cyprus. Het aantal aanwezige militaire zou worden teruggebracht van 25.000 tot 5000 man. Volgend jaar in Engeland geen dienstplichtigen meer DE BRITSE MINISTER van defensie, Duncan Sandys, heeft gisteren ln het Lager, huis meegedeeld dat met ingang van volgend Jaar geen dienstplichtigen meer ln werkelijke dienst onder de wapenen zullen worden geroepen. Alle Jongelui, geboren in het laatste kwartaal van 1939 of later, kregen van de minister de ver zekering dat ze niet zullen behoeven op te lcomcn. De voornaamste oorzaak van dtt besluit is het aanzienlijk gestegen aantal meldingen van vrijwilligere, nu onlangs de militaire wedden en pensioenen zijn verhoogd. Voorts verwacht Engeland dat de 25.000 soldaten die tot dusver op Cyprus waren gelegerd binnen afzienbare tijd zullen kunnen afzwaaien. Het permanente garnizoen op Cyprus zal volgens de minister tot vijf- of zeeduizend man beperkt blijven. Voorts deelde de minister mede dat de vloot eenheden in het gebied ten oosten van Suez zullen worden versterkt. nale Congres houdt ook ln, dat de afde lingen van de-ze organisatie in Nyassaland on Noord-Rhodef niet in Zuid-Rhode6ië mogen optreden. In Nyassaland ijvert de organisatie voor meer rechten voor de negers en voor afscheiding van Nyassa land van Rhode6ië. Leider van de bewe ging in Nyassaland is de 53-jarige dr. Hastings Banda, die in Juli van het v orige jaar naar Afrika terugkeerde na een „vrijwillige ballingschap", waarin hij huisarts was ln noordwest-Londen. Banda mocht al niet in Zuid-Rhodesië komen. De afdeling van hot „Congres" in Zuid- Rhodesië wenst zelfbestuur voor Mldden- Afrika. Spoorwegstaking in Mexico In Mexico heerst grote spanning, nu gisteren de spoorwegarbeiders voor de tweede keer in aoht maajiden het werk hebben neergelegd. Mochten zich bij deze staking, die het spoorwegverkeer in het uitgestrekte land geheel lamlegt, andere vakbonden aansluiten, dan komt Mexico voor de grootste arbeidscrisis sedert vele jaren te staan. Er zijn geen berichten over onlusten. Alle stations worden door sterke politic-eenheden bewaakt. De stakingsactie ie door de politie on wettig verklaard e*i de arbeiders is ge last, vandaag het werk te hervatten. Het ministerie van arbeid verklaarde giste ren dat zij diverse rechten zullen verlie zen en zullen worden ontslagen wanneer aan het bevel geen gehoor wordt ge geven. Volgens de laatste berichten is het bevel echter niet opgevolgd. Zaterdag nieuwe maanraket in de Ver. Staten Het Amerikaanse leger zal. volgens hel luchtvaartblad Aviation Daily, zaterdag van de raketbasis te Cape Canaveral een maanraket lanceren. Bovendien zou vol gens het doorgaans goed ingelichte blad vandaag het ruimtcvliegtuig X-15 zijn eerste vlucht maken. Dit zou geen vrije vlucht, doch een proefvlucht zijn, waar bij de X-15 onder een moedcrvliegtuig zou worden bevestigd. Van regeringszijde in Washington ia op deze berichten geen commentaar gegeven. Gisteren is te Cape Canaveral met suc ces een Titan-raket afgevuurd. Het de» tig meter lange projectiel, dat een ton weegt en binnenkort de Atlas zal moeten gaan vervangen, iegde de vastgestelde proefafstand slechts 500 kilometer volgens plan af. Kerk afgebrand in Hoorns terzwaa g Vannacht is dc houten gereformeerde kerk aan de Schoterlandscweg 1c Hoorn- sterzwaag (Fr.) volledig door brand ver woest. De predikant, die in de pastorie naast het gebouw woont, werd uit de slaap gewekt door buren die het vuur hadden ontdekt en alarm sloegen. Meteen werd de brandweer van Jubbega gewaar schuwd, doch toen deze arriveerde had de brand, die in dc consistoriekamer was ontstaan, zich al over heel dc kerk uit gebreid. In een laaiende zee van vlam men is de kerk (een houten gebouw, dat plaats biedt aan enkele honderden per sonen) ten onder gegaan. Van de inven taris kon niets worden gered. Ook de bibliotheek en het kerkelijk archief gin gen verloren. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het gebouw was verze kerd. Wil® 1 Aanhoudend zacht ■Am erwacht tot morgéhavond: Droog en zonnig weer, maar in de kustprovincies tijde lijk enkele overdrijvende wolkenvelden. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 27 februari: zon op 7.35, onder 18.12; maan op 22.37, onder 8.47. O HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Kipenh Aberdeen Luxi-mb Partje Bordeaux Gtenoble Berlijn Frankfort Wenen A)acdo Madrid Mallorca Algiers ?5I WZW zzw zzw zzw windstil windstil windstil windstil ZZW windstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1