Jüeuiuo £eiïtsrt)e GTourunt Alle mijnwerkers in België staken MIST Felle taal tijdens debat liet parlement Eisenhower: Dulles is de man die ik nodig heb Makarios' verlanglijstje niet aanvaardbaar Als er geschoten wordtzullen de anderen moeten beginnen Spoor van gewonden op laatste rit van dronken wegpiraat DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Fam:i;ebenchten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: F D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DHEMES CHRISTEL!JKAATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negenendertigste jaargang no. 11494 „Stantaadlch l< ahfblrofa mynberl ia tcohenspocf TWEE WEKEN Zie pagina 7 Barricades maken verkeer onmogelijk 111 EHOOR GEVEND aan de oproep van de vakbonden tot algemene sta- V*" king lag reeds vanmorgen in vrijwel alle Belgische mijnen het werk geheel stil. Volgens gegevens van socialistische zijde zouden alle 137.000 mijnwerkers die België telt en onder wie zich 60.000 buitenlanders (voor namelijk Italianen) bevinden, aan de staking deelnemen. Het verkeer in de mijnstreek ligt eveneens geheel stil. Er rijdt geen enkele tram en het vervoer per auto is door de wegversperringen vrijwel onmogelijk geworden. Ook de op de wegen geworpen, stukgeslagen flessen en de opengebroken straten maken een tocht per auto in dit gebied weinig aantrekkelijk. Leden van de rijkswacht zijn voortdurend bezig de hinder nissen op te ruimen, doch zodra zij verdwenen zijn, worden zij in korte tijd door de stakers opnieuw opgeworpen. ondersteboven gekeerd, terwijl leden van de Belgische persbond slechts door de versperringen gelaten werden indien zij erin wilden toestemmen een aantal sta kers naar een andere plaats te vervoeren. Waaruit de journalisten dan ook de conclusie getrokken hebben dat het beste paspoort in Wallonië in deze dagen de aanwezigheid van een aantal stakers in hun auto is Ook buitenlandse autobestuurders wor den door de stakers lastig gevallen, even als vrachtrijders. Slechts voor artsen en geneesmiddelenvervoer wordt een uit zondering gemaakt. De socialistische vak bondsleiders doen al het mogelijke de stakers tot kalmte te bewegen, doch het is duidelijk dat zij de mijnwerkers niet geheel in de hand hebben. Zelfs verslag gevers van socialistische bladen worden moeilijkheden in de weg gelegd wanneer zij de hindernissen op de weg willen passeren. In sommige kringen vreest men ln dels dat de stakingsbeweging zich ook zal uitbreiden tot andere sectoren vai economische leven. Te Luik hebben de vakbondsleiders in de metaalindustri» reeds volmacht gèkregen op het ogenblik dat zij geschikt achten een staking af kondigen om hun eisen tot structuurher vormingen kracht bij te zetten. Naar wordt vernomen, heeft de libe rale vakbond de regering verzocht van de Hoge Autoriteit der EGKS gedaan te krijgen dat de sluiting der mijnen in een langzamer tempo wordt voltrokken dan thans is voorzie iedere sluiting te doen samenvallen Tot laat in de avond is dit gislere-n een soort spel geweest tussen staken- den en leden van de rijkswacht, waar bij het echter nimmer tot ernstige vechtpartijen kwam. De rijkswacht blijkt overigens strenge instructies te hebben gekregen, in geen enkel geval van de vuurwapens gebruik te maken. De treinen lopen nog, doöh staiMngs- po9ten verhinderen de reizigers meestal hiervan gebruik te maken. Op de spoor lijn van Brussel naar Parijs werden gis teren bij Cuesmes de seindraden door geknipt zodat de signalen geblokkeerd bleven. Spoorwegpersoneel kon deze sein draden evenwel snel herstellen. Excessen ails deze worden intussen ten zeerste afgekeurd door de bevolking en ook verscheidene dagbladen deden van morgen een beroep op de stakers, hier toe niet hun toevlucht te nemen. Zij wij zen er ook op hoe gevaarlijk het is over al wegversperringen op te richten en glasscherven te strooien, daar bij brand of incidenten brandweer en ambulance auto's geen enkele doorgang meer zouden kunnen vinden. Nerveuze stemming Onder de stakers heerst intussen een nerveuze stemming en het is meestal nutteloos met hen te discussiëren. Verscheidene malen is bet voorgeko men dat fotografen er door hen gemaakte opi afgeven die dan door de stakers een voudig werden vernietigd. Personenauto's die trachtten langs wegversperring te rijden werden dikwijls BELGISCHE STEENKOOL BEKKENS l.RESIDENT EISENHOWER heeft Europa, antwoordde president Eisenho- dat deze kwestie nu nog niet aan de orde is. Bovendien heeft dit weinig met Dulles' dekte te maken. gisteren op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard dat Foster Dulles precies degene is die hij nodig heeft als minister van buitenlandse zaken. „Ik ken geen man ter wereld die Dulles zou kunnen evenaren in verstand en kennis op het gecompli ceerde gebied van de buitenlandse politiek." De President verklaarde dat Dulles zijn functie moet blijven uitoefenen zolang hij meent daartoe in staat te zijn. De ge neesheren in het Walter Reed ziekenhuis hebben verklaard dat de ziekte noch het hoofd noch het hart van de minister heeft aangetast. President Eisenhower deelde mee dat hij met niemand heeft ge sproken over een eventuele opvolger voor Dulles. Een verslaggever vroeg de President hoe hij over de toekomst van minister Dulles dacht. Eisenhower antwoordde: „In de oorlog heb ik generaal Marshall eens gevraagd, een officier naar Europa te zenden. Ik kreeg toen als antwoord dat de officier een prachtkerel was, maar dat hij er fysiek zo slecht aan toe was- dat de artsen er aan twijfelden of hij zich wel zou kunnen verplaatsen. Ik heb toen geantwoord dat Marshall de of ficier, indien dit nodig mocht zijn, op een brancard de strijd in zou kunnen zenden, omdat hij zijn opdracht beter zou kunnen uitvoeren dan wie ook. Op deze wijze denk ik over Dulles." Op een vraag of in verband met Dul- Jw' ziekte de ministersconferentie van de Grote Vier in Washington of New York Mi worden gehouden in plaats Inmiddels hebben de doktoren die ister Dulles behandelen, bekendgemaakt dat zij wnaniem hebben besloten om n te beginnen met de bestralingsthera- e ter bestrijding van de kanker v n hij lijdt. Zigeuners vluchten naar het Westen Rode Kruisfunctionarissen hebben de 327 uit Polen in West-Duiteland aange komen zigeuners, die geen visum hebben, meegedeeld, dat zij niet naar Polen zul len worden teruggezonden. De zigeuners kwamen dinsdag met on geveer 600 Duitsers uit Polen in he grensstadje Büchen aan. De Duitsers werden teruggezonden, op grond var Westduit6-Pools akkoord. De Westduitse autoriteiten waren plan de zigeuners dadelijk terug te den. Enkele zigeuners dreigden echter, hun kinderen voor de trein te zullen gooien, indien zij gedwongen zouden worden terug te keren. Gisteren zijn de gehele dag Westduitse zigeuners naar Büchen getrokken on milieleden te ontmoeten, die zij in geen jaren hadden gezien. Volgens een deze Westduitse zigeuners bevindt zich „koning Michael Kwiek" onder de gekoraenen. met de oprichting van een nieuwe industrie waar de zonder werk ko mende mijnwerkers dan emplooi zou den kunnen vinden. De staking is een strijd geworden tussen de socialisten en de regerings coalitie van christen-democraten en liberalen. Dit bleek vooral gisteren in de Kamer van Volksvertegen woordigers waar zich taferelen af speelden, die herinnerden aan de de batten over de koningskwestie, nu acht jaar geleden. Een communist, twee socialisten en een lid van de Christelijke Volkspartij inter pelleerden de minister van economische zaken over het kolenvraagstuk. Zij wer den echter herhaaldelijk onderbroken door allerlei uitroepen en over en weer ver men elkaar in felle bewoordingen, itwoordelijk te zijn voor de crisis Zelfs de publieke tribune deed aan hel De toestand werd nog kritieker. toen inister Van der Schueren de interpel- nten ging antwoorden, of althans trachtte dit te doen. Af en toe kon hij :ich onmogelijk verstaanbaar maken. De ninister verzocht de socialisten hem te laten uitspreken, maar de obstructie duurde onverminderd voort. Toen de interrupties al te bar wer den hief de minister in wanhoop de armen op naar de voorzitter, die toch vol energie had gehamerd en gebeld. Wit van woede gritste hij zijn papie ren bij elkaar en verliet onder gejuich van de socialisten en onder het ge roep „schande, schandevan de zijde der katholieken het spreekge stoelte. De voorzitter wist niet beter te doen dan de vergadering een uur te schorsen. Na de hervatting duurde de herrie nog enkele uren voort. De regering deed geen iwe toezeggingen. Zij zal alles doen de mijnwerkers, die door het sluiten de onrendabele mijnen werkloos wor- nieuw werk te verschaffen. Australische oppositie Ernstige fout gemaakt i.z. Nieuw-Guinea In het Australische parlement heeflt een lid der Arbeiderspartij verklaard, dat Australië een ernstige misrekening heeft gemaakt bij zijn houding ben opzichte van Nieuw-Guinea. De regering moet trachten in de komende dagen de schade te her stellen. Australië heeft naar zijn mening ten opzichte van Nieuw-Guinea een ko loniale daad verricht. Hij noemde een be- heersohap van de Verenigde Naties de enige oplossing voor westelijk Nieuw- Guinea. Indien Australië een van de drie daarmede belaste landen zou worden, zou dit het beflanig van de oorspronkelijke be volking kunnen bevorderen. Het liberale lid Dennis Killen meende, dat de vraag van de soevereiniteit aan Nederland dien de te worden overgelaten Het zou ver keerd zijn Indien de V.N. de zaak zouden beslechten. Hij stelde nog voor, dat Australië het Amerikaanse voorbeeld ten aanzien van Alaska zou volgen door Nederlands Nieuw-Guinea te kopen en de bevolking zelfbestuur te geven. Vijftig doden in Brazzaville De onlusten tussen twee elkaar bestrij dende politieke groepen in Brazzaville, de hoofdstad van Frans-Kongo hebben vol gens de laatste berichten vijftig mensen levens geëist. Honderden mensen zijn ge wond. De politie is versterkt, doch dat neemt niet weg dat nog melding wordt gemaakt van gevechten tussen groepen inheemsen. De gevechten worden geleverd tussen aanhangers van de socialistische partij, die in de oppositie is en de rege ringspartijen. Beide groepen zijn gewa pend met speren, messen en jachtgeweren. MEISJE OVERREDEN Het 13-jarige meisje H. Edenburg uit Amsterdam is gistermiddag in haar woon plaats door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zij reed op haar fiets van school naar huis en slipte over een spoor rail. Zij viel juist voor de wielen van een vrachtwagen die haar overreed. Ze was bijna onmiddellijk dood. Nog geen akkoord over Cyprus autoriteiten, die in Londen be sprekingen voeren over de toekomst van het eiland Cyprus, zijn nog niet tot een overeenkomst gekomen. Hoe wel Makarios zich verzet tegen be paalde afspraken die Griekenland en Turkije in Zürich hebben ge maakt, werd echter ontkend dat het gesprek geheel in een impasse is ge raakt. Makarios zou bezwaar maken tegen de afspraak, dat Turkse Cyprioten, de minderheidsgroep dus. het recht van veto krijgt over bepaalde begrotings uitgaven van de nieuwe republiek. Verder heeft hij kritiek op het schei den van de Griekse en Turkse gemeen schappen op het eiland Ten slotte eist Makarios voor zijn Griekse Cyprioten de volle zevenbig procent van de staatsbetrekkingen op. De ver houding tussen Grieken en Turken op het eiland is zodanig, dat de Grieken voor zeventig en de Turken voor der tig procent van de staatsbetrekkingen in aanmerking zouden moeten komen. Er wonen echter nog andere bevolkings groepen op het eiland (Armeniërs en Maronieten), die zich ook ln het be stuur van de republiek vertegenwoor digd willen zien. Makarios staat nu op het standpunt, dat zij een deel moeten krijgen van de dertig procent der staatsbetrekkingen, die voor Turken beschikbaar zijn. Dr. Kutchuk, de lei der van de Turkse minderheid, accep teert dit niet. Gisteravond zijn de problemen ln een speciale zitting besproken- Vandaag wordt de vergadering voortgezet. Vol gens niet-bevestigde berichten heeft Makarios zijn eisen gisteravond enigs zins gematigd, waardoor het gesprek van vandaag een vlotter verloop zou kunnen hebben. Er bestaat een kleine kans, dat de Turkse premier Menderes in de loop van vandaag aan de besprekingen zal kun nen deelnemen. De verwondingen die hij bij het vliegtuigongeluk heeft opge lopen, zijn van weinig betekenis. IJslands kustvaartuig (12 man) verdwenen Van de 200 ton metende Hermodur, één van de zeven vaartuigen van de IJs landse kustwacht, heeft men sinds enkele dagen niets vernomen. Men vreest dat het schip met zijn twaalf opvarenden dinsdagnacht in een storm bij de zuid westkust van IJsland is vergaan. Het einde van een dronkemans- rittwee volkomen vernielde auto's. In de ene wagen vond de dader de dood, in de ander, een V.W.-busje van een schil dersbedrijf in De Bilt, zat een aantal arbeiders, terugkerend van hun werk. De bestuurder werd ernstig gewondzeven anderen moesten naar een zie kenhuis worden overgebracht met gebroken armen en benen. En verder op de weg lagen nog andere gewonden, eveneens slachtoffer van „alcohol bij snelverkeer". Wervelstorm trok over Australië. Een wervelstorm, die twee dagen eer der het noorden van de Australische staat Queensland had geteisterd, heeft gisteren Sydney bereikt, dat geweldige stortbuien te verwerken kreeg. De wervelstorm heeft bij Sydney zijl weg over de zee vervolgd na een spoo: van 3200 kilometer lengte in het ooste lijk deel van Australië te hebben achter gelaten. De schade wordt geraamd op miljoenen ponden. Velen zijn door stromingen dakloos. Te Sydney werden belangrijke ver keerswegen door overstromingen afge sneden. Het vliegveld moest worden ge sloten en de ondergrondse spoorwegen lagen stil omdat er water in een tunnel drong. Vijf delegaties om een vierkante tafel: gesprek over de toekomst van Cyprus in Londen. Op de voorgrond de Grieks-Cypriotische afvaardiging met aan het hoofd aartsbisschop Makarios. Tegenover hen de Turk se Cyprioten met dr. Fazil Kutchuk als woordvoerder. Links de Engelse delegatie, waarin zitting hebben de minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd, de gouverneur uan Cyprus Sir Hugh Foot en de minister van koloniën Alan Lennox-Boyd En omdat er nog maar een kant van de tafel over was, zitten de vertegenwoordigers van Grieken land en Turkije bij elkaar. Maar zij hebben dan ook al overeenstemming bereikt tijdens de Zwitserse besprekingen. EISENHOWER ANTWOORDT CHROESJTSJEF: PREMIER CHROESJTSJEF heeft er, enkele dagen voor het bezoek van premier Macmillan aan Moskou, behoefte aan gehad het Russische standpunt nog eens duidelijk uiteen te zetten. Wanneer de westelijken zich gewapend een weg zullen banen naar West-Berlijn, zei Chroesjtsjef in een rede, die hij in Toela hield, zal dit het begin van een oorlog zijn. In Londen reageerde men kalm op deze felle uitspraak van de Russische premier. „Hij heeft niets nieuw* ge zegd." luidde hi Macmillan krijgt het moeilijk in Moskou evenbuele topconferentie in gevaar heeft gebracht De reactie van president Elsenhower was rustig en zelfs verzoenend. Op zijn wekelijkse persconferentie zei de Presi dent weer, dat het Westen zijn rechten in West-Berlijn niet zal prijsgeven. En. voegde hij hieraan toe, als er geweld wordt gebruikt, zal de andere partij dat moeten doen om om te verhinderen aan onze verplichtingen te voldoen. Als er geschoten wordt, zullen de anderen moe ten beginnen. Eisenhower herinnerde Chroesjtsjef er aan, dat het Westen nooit heeft gezegd, met geweld de toegang tot Berlijn te zullen forceren. Het Westen wil alleen maar aan zijn verplichtingen voldoen, zo verzekerde Eisenhower. Ondertussen t* men er In het Wes ten wel van overtuigd, dat de Britse premier Macmillan voor een enorme taak staat Chroesjtsjef tot andere ge dachten te brengen. Wat niet weg neemt, dat de Engelse eerste minis ter luisterrijk in Moskou ontvangen zal worden De westerse journalisten mogen zelfs hun nieuws ongecensu reerd doorgeven. "C^EN DODE, tien zwaargewonden, drie vernielde auto's, vier zwaar be- -*-J sohadigde wagens en diverse voertuigen met deuken en schrammen. Dat was het onheil en de schade die een dronken automobilist gisteravond op zijn laatste tocht aanrichtte op de weg UtrechtDen Haag. Een drama tische dronkemansrit, die in het dorpje Harmeien begonnen was en in een zware mist op de linker rijbaan werd verreden, eindigde pas na twaalf kilometer onder Reeuwijk, drie kilometer voorbij Bodegraven. Na een groot aantal kleinere aanrijdin gen kwam het einde. De slingerende per sonenwagen boorde zich met een zwart klap in en volkswagenbusje. Acht-schil ders. die in het voertuig zaten, werden ernstig gewond, terwijl de dronken chauffeur op slag werd gedood. Een per sonenauto, die achter het busje reed, bi ete in volle vaart tegen de twee auto wrakken. De chauffeur van deze wagen werd eveneens zwaar gewond en zijr auto volkomen vernield. De omgekomen chauffeur was de 45- Jarlge F. J. K„ een handelsreiziger uli Utrecht. H(J was getrouwd en had v(Jf kinderen, 's Morgens was h(j naar Den Haag gereden en schijnt daar flink wat te hebben gedronken. Toen het donker werd reed hU op huis aan. Even over de provinciale grens onder Harmelen slaag den een paar weggebruikers er In de hevig slingerende auto aan te houden. Men zag In, dat de handelsreiziger niet in staat was z|Jn auto behoorlijk te sturen en maakte hem daarom het tactsleutcltje afhandig. Terwijl de politie in Utrecht werd op gebeld, zag de man kans zijn auto toch eer op gang te krijgen. Mogelijk had hij ;n reservesleuteltje bij zich. K. keerde zijn auto en reed terug ln de richting Bodegraven. Bij Waarder reed hij drie auto's aan. De drie me die hierbij betrokken waren, werden niet gewond. Een van hen liep een bloed- op. Ook hier probeerden standers de man het verder den te beletten, maar de chauf feur reed eenvoudig over de strook, die beide rijbanen scheidt en zette op de linkerrijbaan zijn tocht voort. In de dich te mist ramde hij achtereenvolgens vier auto's, waarvan er een zelfs over de kop sloeg. Gelukkig werd niemand ernstig gewond. Drie kilometer voorbij Bodegra ven vond de man ten slotte zijn einde. Enkele minuten na het laatste ongeluk was een dokter uit Bodegraven aanwezig, terwijl ook een Rode Kruiscolonne uit Bodegraven spoedig arriveerde Het verkeer In de richting Utrecht werd volkomen gestremd, want de poli tie durfde de auto's niet over de andere r(jbaan te lelden. In verband met de mist. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 7 en om 8 uur stond een kilometers lange file te wachten om door te kunnen den. Het dnurde tot middernacht voor de politie de omvang van de ravage bad kunnen vaststellen. De bestuurder van het busje, de 26- jarige J Vulpen uit De Bilt. werd levi gevaarlijk gewond. De 35-jarige D. Scholten uit De Bilt kreeg een gekneusd rechteronderbeen en een gapende wond aan zijn linkerbeen; de 28-jarige C. Swart uit De Bilt heeft een gekneusde schou- Abortus plegende arts in arrest De Amsterdamse politie heeft de huis arts M. (59) uit Amsterdam-Zuid gear resteerd onder verdenking van het ple gen van abortus uit winstbejag. Drie gevallen, waarvan één met dodelijke af loop, worden hem ten laste gelegd. De arts kwam onder verdenking, hij een Groningse familie meldde, dat haar dochter (21) was overleden en wi opgebaard in een rouwkamer te Am sterdam. Er was door hem een akte van iverlijden onder normale omstandighe den afgegeven. Het meisje werd daarop inder meer in Groningen begraven. Pas larna kreeg de familie op grond van bepaalde vermoedens argwaan en waar- ichuwde de politie. Het lichaam werd opgegraven en door een Groninger arts verrichte sectie, die de constatering van de abortus tot gevolg had Bij het onderzoek ontdekte de politie dat M. zich vaker had geleend om tegen behoorlijke bedragen (een vijfhonderd gulden en meer) zwangerschap te ver storen. Twee meisjes van 22 cn 24 bleken ook in de spreekkamer van de arts be handeld te zijn. Eén van hen woont nu in Parijs en is daar door een Neder landse rechercheur verhoord Voorta be-j i sterke vermoedens dat de arts va ker abortus heeft gepleegd. Vroeger is hij daarvoor al een» veroordeeld. der en een hoofdwond; de 38-jarige H. van Beek uit De Bilt een gekneusde borst, rechterschouder en linkcrenkel en een hoofdwond; L. van Ete uit De Bilt liep beenfracturen op, evenals de 52-Jarl- ge K. Kraiher uit Bilthoven, die boven dien nog ernstige snijwonden ln het ge zicht kreeg. Ook de 37-jarige G. van Doorn uit Driebergen en de 36-Jarige J. van Doorn uit Zeist, kregen beenbreuken en snijwonden; D. A. Mulder kwam er met een beenfractuur nog het beste af. De bestuurder van de personenwagen, die achter tegen het busje botste, de 38- jarige fabrikant H. Vrolijk uit Sneek, heeft een gebroken rib en snij- en schaaf wonden aan benen en gelaat opgelopen. Deze gewonden zijn in drie ziekenhui zen in Gouda opgenomen. De namen van de slachtoffers bij de eerste aanrijding onder Waarden zijn niet bekend. Marshall opnieuw ernstig ziek Generaal George Marshall ia gisteren opnieuw door een beroerte getroffen. Zijn toestand is ernstig. Aldus een me dedeling van zijn artsen in Fort Brag (Noord-Carolina), waar de 78-jarige gene raal wordt verpleegd sinds de beroerte van 15 januari. Zijn toestand is nu ech ter gevaarlijker dan de vorige keer. In een communiqué werd gezegd: „Hij heeft moeilijkheden met zijn gezichtsvermogen en met het slikken." Subsidiëring kerkbouw: na de verkiezingen Minister Struycken heeft in zijn memo rie van antwoord de Eerste Kamer mede gedeeld, dat de verlening van rijksbijdra gen aan kerkbouw, tot na de verkiezin gen zal moeten blijven rusten. Wat ge meentelijke subsidiering betreft, staat hij op het standpunt, dat 6lecht* gemeenten met een sluitende begroting suboidlënng kunnen overwegen. Later opklaringen De Bilt verwacht tot mor genavond; Overwegend droog weer met aanvankelijk op vele plaatsen mist, maar later en kele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuid west en wesl. Hogere tem peraturen overdag- Opge- Vlk maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 20 februari: zon op 7.47 uur, onder 18.02 uur, maan op 15.04 uur, on der 5.39 uur. Op 23 februari volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur .sli NNO WNW windstil ZZW zzw windstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1