CHPIS1TUJK Israëls rol in de heilsgeschiedenis Billy Grahams geheim: hij is wat hij verkondigt LADY ISABELLA Onvoldoende begrip voor beroep van de zeeman Een woord voor vandaag Dr. H. Berkhof over Israëls toekomst yORIGE week gaven we de mening van dr. W. J. de Wilde weer over de toekomst van Israël, nu vervolgen we met de ri«ie van dr. H. Berkhof, zo als die deze week in het blad .Mervormd Nederland" werd opgenomen. In dit artikel, dat wij enigszins bekort hebben, be gint dr. Berkhof met het twee voudige antwoord dat de kerk steeds gegeven heeft op de vraagIs Israëls rol in de heils geschiedenis uitgespeeld? Sinds Christus' komst heeft Israel sis volk het doel bereikt, dat God er mee voorhad. Het evangelie gaat nu de hele wereld In en Israel kan terugtreden. Maar tegelijk zegt men: Sinds Israel Christus heeft verworpen en gekruisigd, ligt er een oordeel over dit volk, tengevolge waarvan het iljn bijzondere plaats In de heils geschiedenis heeft verloren. Dit tweevoudige antwoord is Innerlijk tegenstrijdig. Of het eer ste Is waar en dan ls het terug treden van Israël een normale en heilzame zaak. Of het tweede is waar en dan Is het terugtreden van Israël abnormaal en een sto rende factor in Gods heilsplannen. Wij sullen belde motiveringen dan ook afzonderlijk moeten bekijken. Is sinds Christus' komst de eigen rol van Israël op een normale en heilzame wijze ten einde gekomen? Zover Ik kan zien, beantwoordt het nieuwe Testament deze vraag beslist ontkennend. Integendeel, nu de Messias verschenen is, kan de wereldroeping van Israël zich pas gaan ontplooien. In de volheid des tijds. moet Israël als volk van de Messias de grote getuige van zijn Koning worden ten overstaan van de volken. Daarom weet Jezus zjch allereerst gezonden om Israël Kroongetuige /"vOK wanneer Hij gekruisigd is. vv leggen noch Hij zelf noch zijn apostelen zich bij deze houding van Israël neer. Petrus roept in de Pinksterrede en elders uitdrukke lijk Israël op om voorop te gaan in de nieuwe heilstijd (Hand. 2 39, 3 .26). Paulus bezoekt in alle ste den eerst de synagogen. Blijkbaar blijft Israël ook na de hemelvaart meer dan een volk tussen de vol ken. Als Israël niet meedoet, is dat nog iets heel anders dan als b.v. Tibet niet meedoet. Want Israël is de kroongetuige van de Messias in de Messiaanse tijd jegens de vol keren der wereld. Uit het vorige blijkt al, dat het tweede traditioneel-kerkelijke ant woord op onze vraag dichter bij de waarheid is Als Israëls rol uit gespeeld is of schijnt, dan hangt dat samen met Israëls schuld. Israels grote rol begint pas, maar het weigert die te spelen. Dat heeft ontzaglijke gevolgen. Petrus durft in Hand. 319—21 zelfs te zeggen, dat de wederkomst van Christus wordt uitgesteld door het ontbreken van berouw en bekering bij zijn volk. Er is een taak Israëls ongehoorzaamheid werkelijk Gods plannen kan stui ten Israël was bedoeld als het in strument waardoor Christus' heil tot de volkeren zou komen. En het wonderlijke is nu, dat Israël tegen wil en dank zulk een instrument wordt. Want juist door hun af wijzing van Christus komt in het zendingswerk een onmiddellijke weg naar de volkeren open te lig gen. „Door hun val is het heil tot de heidenen gekomen" (Rom. 11-11». Maar dan zegt Paulus nog meer in die bladzijden. Nu speelt Israël zijn rol in de heilsgeschiedenis tegen wil en dank. Maar eenmaal zal het die willens en gelovig op zich neipen. Men kan vragen. Men kan vragen, hoe Paulus dat zo zeker weet. Zijn antwoord is: „Want de genadegaven en de roe ping Gods zijn onberouwelijk" <Rom. 1129) God heeft zich eenmaal met dit volk verbonden. En Zijn trouw is hun ontrouw te sterk af. De menselijke schuld is een verschrikkelijke macht. Maar Gods liefdewil is een nog groter macht. Wat dat precies betekenen zal, laat zich moeilijk zeggen. Lezen wjj Rom. 11 in het licht der oudtestamentische profetieën, dan houdt het zeker mede in, dat Israël eenmaal in onze wereld als kroongetuige van zijn Koning een machtige apostolaire rol te ver vullen zal krijgen. Dat daarm^ ook een herstel van land en staa verbonden zal zijn, wordt in het nieuwe Testament alleen aan geduid (Luc. 21:24), maar als iets vanzelfsprekends. Of de huidige staat Israël een pril voorteken is van de aanstaande vervulling dezer beloften? Het is niet te be wijzen, maar wie gelooft aan de komende vervulling, weet dat ook de staat Israël op de weg daar heen een grotere of kleinere rol te vervullen heeft. Het gaat ons aan A/TISSCHIEN zegt iemand nu, dat •L»-1 heel die vraag naar de plaats van Israël ons eigenlijk niet aan gaat. Maar dan vergist hij zich. Want als Gods beloften in het O.T. aan dit volk gedaan, wegens Israëls schuld niet en nooit meer in vervulling kunnen gaan, dan raakt dat net zo goed de kerk en staan haar slechts twee wegen open; of ze beroemt zich dat zij met zo schuldig is als Israël en zich daarom als zijn plaatsver vangster mag beschouwen. Of ze erkent haar eigen schuld, maar moet dan geloven dat ook in haar geval de menselijke schuld de vervulling van Gods beloften kan r mjj_ Gods xrouw geloven, als ik dat voor Israël niet kan? Maar de belijde nis van Israëls toekomst mag ons voor overmoed en voor wanhoop bewaren. Als er een toekomst is voor Israël, dan ook voor mij. Werkweekeinde jeugdevangelisatie Ds. Pop: „Bijbedoelingen zijn fataal voor het werk" (Van een onzer verslaggevers) Hoe zet men een goed gerichte evangelisatie-campagne op in een nieuwe stadswijk? Deze vraag heeft het afgelopen weekeinde vele jongeren uit de jeugdevangelisatiebeweging beziggehouden tijdens een trainingsconferentie in „De Horst" te Driebergen. Voordat zij in kleine discussiegroepen de praktische vragen gingen bespreken, hadden zij van ds. F. J. Pop, voorzitter van Kerk en Wereld, een duidelijke aan- wijzing gekregen. „Het geheim van evangeliseren is, dat men niet zo maar een rol speelt, maar een rol is. De blijde boodschap moet worden weerspiegeld in degene, die anderen daarvan wil vertellen. Dat is ook het grote geheim van de evangelieverkondiging van Billy Graham: hij is zijn rol als jongeren. de oude- .Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepbaarstelling: de heren D. H. Bosma te Nieuwkoop, en A. Noorder- graaf te Noorden zijn beroepbaar. Bo vendien zijn toegelaten tot de evangelie bediening de heren J. B. Assendorp te IJmuiden, dr. R. Bakker te De Bilt, J. H. ten Broecke te Amsterdam, A. J de Bue te Driewegen (Z.), Tj. Bijlsma te Den Helder, G. H. Cassutto te Scheveningen, J. G. Eelderink te Ruur- lo, J. Th. Groot te Utrecht, J, G. Kooren te Driebergen, R. Kuin te Aalsmeer. A. Muilwijk te Ameide. R. Pomp te Nieuw Buinen, A. K. van der Schoot te Velp. J. H. Vlijm te Lunteren, B. van der Wal te Muiden, J. Roldanur te Utrecht, Y, Schaaf te Hilversum. Aan de dames E. A. Bos te Benne- kom, I. C. Jansen te Oosthuizen en B P. Wensink te Scherpenzeel (Gid.) is het getuigschrift voor vrouwelijke kan didaten uitgereikt. GEREF. KERKEN Beroepen te Aalten ivac.-J. Wijngaar den): L. Schuurman te Giessenburg; te Kruis en opstanding betekenen ver zoening, vergeving, genade, rechtvaardi ging van de zondaar, overwinning van de satan, de thuiskomst van de verloren zoon en het daarop volgende feest der verlossing en de nieuwe hemel en nieuwe aarde. Als men met het evangelie do wereld in trekt, moet dat gebeuren met zuivere bedoelingen. Het gaat niet om de uitbreiding van het ledental van de kerk, maar om het winnen van ménsen. Het gaat er niet om om de wereld chris telijker doen worden maar om de her scheppende kracht van het woord van Christus duidelijk te maken. De „fat soenlijke" burger is een zondaar, Het evangelie stelt de mens voor een nieuwe situatie, nl. dat het Koninkrijk Gods voelbaar is geworden. Bekering is daar om het énige antwoord. Wy moeten ons daarom bekeren tot het zijn van onze rol. volkomen los van bijbedoelingen, d)e fataal voor het werk zijn. Vele omstan digheden maken ons woord ongeloof waardig, ook omdat onze houding vaak in tegenstelling staat tot de blijde bood schap die wij proberen te verkondigen. Men veronderstelt tegenwoordig wel dat de mens voor het woord ongevoelig Is geworden en dat het beeld, het plaatje, doen. Ik geloof dat niet. aldus ds^ J. Wolthuis, kand. te Boechout (België): Lutherse wereldfederatie vergadert te Wenen WENEN, 13 febr. (Associated Press). - Vandaag is tt Wenen onder leiding van de voorzitter van de Lutherse we reldfederatie. dr. Franklin Clark Fry tVer Staten) de lente-bijeenkomst van het dngehjks bestuur der federatie be gonnen. j Dr. Fry werd vergezeld ooor ae se cretaris dei Lutherse federatie, dr. Carl Lundquist. De agenda van de bijeenkomst is Aanleiding niet(4t>eHe»ld 8n^erkpunTenardeVhouding!fe»t- dat hervormde predikant yord' o«nt?en van het gevallen bezwaren hebben tegen het der Lutheranen t«B »»nj« _kondi.de legerpredikantschap. zonder deze open- r/eldconX' .if'X k-n„en t, geve„' Gees (Dr Groningen. Aangenomen nas J. Végh te Andijk. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Bedankt voor Werkendam: B. Bijle- veld te Noordeloos. Tweetal te 's-Gravenhage-West: W Heerma te Veenendaal, C. den Hertog te IJmuiden. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Sint Annaland: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. BOND VAN VRIJE EVANG. GEM. Emeritaat: I J Vasseur te Kampen hoopt per 1 maart a s. met emeritaat te gaan. Aangenomen: de benoeming tot hulp prediker te Kampen: A. van Gent te Zaandam. Zes hervormde theologen ln Oost Zeeuws-Vlaanderen hebben in een open brief vijf bezwaren geuit tegen het leger predikantschap. Zij baseren hun bezwa ren op vijf overwegingen. Eén daarvan verwerpt een beroep op Romeinen 13 ter rechtvaardiging van de doelstellingen van de krijgsmacht. ..Het zwaard is hier immers instrument van een rechtsorde ning- (de goeden belonen en de kwaden straffen) die tussen oorlogvoerende par tijen ontbreekt." De ondertekenaars zijn ds. P J. Pennings, ds. K. Verbeek, vika- ris S. den Blaauwen, ds. E. E. Stern, ds. R. G, J Timmers en vikaris J. Bre de open brief is het Gevestigde samenleving In welke wereld moet nu het evange lie worden vertolkt? De socioloog drs. P. Kramer, verbonden aan Kerk en We relc^, beeft daarop een uitvoerig antwoorc gegeven. Hij beschreef onze samenleving van vandaag als industrlëel kapitalis tisch: zij is voortdurend in beweging, al zijn er in de kerken zowel in Neder land als in vele andere landen nog zeer velen, die leven in de illusie van de romantiek van de „gevestigdi leving", een maatschappij met v de levensvormen. Het tegendeel duizenden trekken naar de grote steden, de landbouw wordt voortdurend minder intensief beoefend en de industrieën marcheren het platteland op. Duizenden mensen zijn van de ene soort werk in een vaak volkomen andere arbeidsom- eeving opgenomen. Met staat er min of meer verbijsterd tegenover, zowel oude Geen onzin En geen wonder: zij leven allen in dezelfde samenleving en v-rgeet ook de invloeden van erfe- A heid en milieu niet! Wél is die jeugd anders, nuchterder, open hartiger en veel ontvankelijker voor hen, die zich bezig willen houden met haar levensvragen. Als een radarscherm registreert zij en neemt zij waar of die belang stelling volstrekt eerlijk is. De jeugd wil geen onzin horen, maar roept om practische zin. Zij is niet zo vooringenomen als men soms wel denkt, maar wil het desnoods wel eens met de kerk „proberen". Maar als wij hen willen laten luisteren, moeten wij hun een duidelijke op lossing laten zien. Dat is de uitda ging van de jeugd aan ons, aldus drs Kraemer. Goede aanpak In de middaguren kregen de conferen tiegangers hun ideeë- mtrent de aan Dak van een campagne te bespreken. Zij deden dat dat in kleine discussiegroepen van hoe kon het anders gemengde samenstelling: Jeugd en Evangelie, Youth tor Christ, Interkerkelijke Jeugdactie, Rotterdam, E.J.A., Vïaardingen, Jonge Kerk. e.d. Als „werkterrein" had drs. Kraemer Stichting van een Herv. Gemeente Groot-Eindhoven Er bestaan plannen voor de vorming an de Hervormde Gemeente Groot-Eind- jven, waartoe de gemeente Eindhoven et een aantal omliggende gemeenten verenigd zal moeten worden- Het plan is uitgegaan van de Provinciale Kerk vergadering van Noord-Brabant en Lim burg en later overgenomen door de Raad voor de Predikantstractementen De oplossing is vooral noodzakelijk ge zien ae situatie van de kleine gemeenten rondom Eindhoven, die zichzelf finan cieel niet in stand kunnen houden, terwijl Eindhoven niet in staat is de nodige nieuwe predikantsplaatsen te stichten. Leiden gekozen, van welke stad hij ve- le sociologische gegevens had verzameld. De discussiegroepen vonden die gege vens maar povertjes, want voor goed gerichte campagne moet men i weten d'an alleen de huishuur, percen tages van leeftijden en dergelijke globale aanduidingen, een conclusie, waarmeé de leiding van de conferentie wika L. A. C. van Ginkel, mej. wika I. Dales en ds. A. H. van den Heuvel nogal was inge nomen. Men moet inderdaad vele crete gegevens bij de hand hébben - die met verstand hanteren! voordat men aan het praktische werk begint. Gunstige invloed Er zijn helaas nog veel acties, die zonder een enkel gegeven worden ondernomen. Men moet niet in jonge onervarenheid geestdriftig er op los werken, maar een kring van adviseurs hebben. Veel waardering bleek men te hebben voor het zondagsschoolwerk, waarvan de gunstige invloed nog op veel latere leeftijd merkbaar zyn. Een voorbereiding van enige maanden ti zeker nodig, meende een ervaren Rot terdammer, die bij het werk van Evangelisch Herstel en Opbouw be trokken bleek te zijn. Men, moet elkaar eerst goed leren kennen en een vriend schapsband in eigen kring hebben. Dan ontstaat een groep mensen, van wier medewerking men de eerste twee, drie jaar zeker kan zijn. Men kan niet ólles doen, en men moet daarom veelal noodgedwongen een ge richte keus doen tussen de vele moge lijkheden om werk aan te pakken. Een andere groep meende; eerst de kerke lijke mensen, vooral de jeugd, door mid del van een appèl oproepen tot gebed en actie. In een kantine van een bedrijf zou men instuifavonden kunnen organiseren. Vele jongeren hebben „drempelvrees" ten aanzien van dé kerk en daarom moet men hen liever op „neutraal terrein" trachten te ontmoeten. Om aan geld te komen voor dergelijke activiteiten wilde men een oppasdienst organiseren. Men moet niet te veel bedelen bij anderen, hoe goedwillend ze ook mogen zijn, maar zélf wat doen. Dat bleek overigens niet te betekenen, dat men giften zou afwij zen! Gesprekmogelijkheden openen zich eerst bij de leeftijdsgroepen van 16 jaar. Voor de jongere groepen kan men hob byclubs, e.d. oprichten, maar hoe vertelt men het bijbelverhaal? Een vraag i men niet „uit" kwam, te meer, omdat de omstandigheden zo sterk kunnen ver schillen per wijk en soms zelfs per straat. Het werk van de EJA te Vïaardingen tot voor kort onder leiding van wika van Vliet, thans te Beverwijk bleek voor vele groepen bijzonder belangwek kend te zijn door de frisse aanpak. Ned. Christen Zeelieden Vereniging J. Hudig Dzn. vraagt meer inzicht hij predikanten en onderwijzers (Van onze sociale redactie) De heer J. Hudig Dzn heeft za terdag op de algemene vergade ring van de Nederlandse Christen Zeelieden Vereniging (N.C.Z.V.) te Amersfoort krachtig gepleit voor een beter begrip voor het be roep van de zeeman. Weliswaar is het op het ogenblik zo, dat de ad- spirant-zeevarenden zowel uit gro- Het plan is nu voor een deel gereaii- t steden en afgelegen dorpen ko- seerd, doordat ds. G. E. Bakker uit ie slcuc" c" s i Heeze gedurende twee en een halve dag men, als uit de havenplaatsen, 'cr week een eigen wijkgedeelte in maar het is nog lang niet overal :indhoven-Stratum gaat bewerken, ter- i vijl ds J G de Pater uit St, Ooedenrode duidelijk dat de zeeman een De in Eindhoven-Woensel werkzaam zal zijn hoorliik beroep uitoefent. De wljkkerkeraad-Oost van Eindhoven do Kovnllrino heeft 'na overleg met en goedkeuring Grote groepen van de bevolkl g de kerkeraaa van Heeze) ds. Bak- i halen voor dit beroep de neus nog Wijk II Bjop Ouders schakelen soms predi- 137 Met Kerstmis kwam «?n }°nfer* vrouw Waring. Alice Chal oner, een knap van twintig j- u" i tante Jive BRHI B'sie bij haar logeren. Zij woonde met dë"provincie. Zij 1 Han j veel mooier dan Blanche ooit was geweest, en Franc ia Lev,son,die haar sinds haar kinderjaren niet meer had Be«en, vatt* zoals hij het genoemd zou hebben liefde haa op. Liefde )a1 H.j volgde hor overal schaduw en fluisterde haar lieve woordjes kortom hij maakte haar duizelig de had daa er wera Sir Francis drong op spoed aan en Aiice »i"« i haar meester. Door taaie vol- onderhoud met sir Francis te verkrijgen-"" hoe hij zich er ook tegen verzette, het gelukte hem niet ~'~l* tot zichzelf kwam. maakte ^ich i vastbeslotenheid harding 1 MM Het onttrekken, nauwelijks te geloven, maar hij ontkende Met vriendelijke spot antwoordde wat gebeurd was! Met vriendelijke spoi aniwooraae hil op haar verontwaardigde verwijzingen naar wat er tussen hen geweest was, .Liefde, huwelijk On- zin! Haar verbeelding had haar parten .gespeeld Ten slotte daagde hij haar zelfs uit bewijzen over te leggen, dat hij haar meer dan normale vriend schap had betuigd of ooit op maar had gezinspeeld. En bewijzen overleggen kon zij niet. Zij in het bezit van zelfs maar g"w- K' verbintenis ook stukje beschreven '11 liem'nd. hiuu vriend of vlj'nd. dieln sU.I we, te getuigen, dat hij ooit een woord van liefde tegenover haar had uitgesproken Daarvoor was hij te voorzichtig geweest Bovendien waren daar haar eigen plechtige verzekeringen ten overstaan van haar zuster Lydia. inhoudende dat er absoluut nletj bestond tussen haar en Francis Levtson; wie zou haar geloven, indien zij nu plotseling haar draai nam en bekende dat de. e verzekeringen vals geweest waren? Neen. zij van Easi Lynne door ANN LUüLOW zag in, dat zij zich op een zinkend schip bevond, zonder de geringste kans op redding. Een kans echter besloot zij nog te wagen: een beroep op Alice. Het gebeurde had Blanche Chal- loner op ruwe wijze de ogen geopend voor 's mans slechtheid, en zij was er zich nu van bewust, welk een volkomen ongeschikte huwelijkskandidaat hij voor haar zuster was. Zij kwam tot de conclusie, dat uit die verbintenis alleen maar ellende kon voortkomen en dat Alice zo mogelijk er voor be waard moest worden, dit te doen Zou zij zelf dan wel met hem getrouwd zijn? Zeker, maar voor dat frisse jonge meisje Alice was het een heel andere zaak: die had niet, zoals zij. de beste jaren van haar leven verknoeid met wachten op hem. Toen de familie ter ruste was gegaan en er stilte heerste in het huis, begaf Blanche Challoner zich naar de slaapkamer van haar zuster Allee was nog niet met uitkleden begonnen; zij zat in een ge makkelijke stoel bij het haardvuur, de voeten te gen de haardplaat, een liefdesbrief van sir Francis te lezen. ..Alice. Ik ben gekomen om Je een verhaal te vertellen", zei zij kalm. „Wil je er naar luisteren?" ..Een ogenblikje Wacht even", antwoordde Alice Zij las de brief, legde die terzijde en begon weer te spreken. ..Wat zei je. Blanche'' Een verhaal?" Blanche knikte. „Verscheidene Jaren geleden was er eens een mooi jong meisje, niet bijzonder rijk, van dezelfde stand als wij. Een heer, die zelf ook niet bijzonder rijk was, begeerde en won haar lief de. Tot een huwelijk kon het niet komen; ik zei al dat hij niet rijk was. Zij hadden elkaar m het geheim lief in de hoop op betere tijden en jaren gingen voorbij, terwijl haar hart van verlar i smachtte. O. Alice, ik kan je niet beschrijven. lief zij hem had. hoe zij hem nog steeds liefh >t tot op dit ogenblik! Ondanks een slechte reputatie hield zij aan hem vast, stevig en tegelijk teder als de wijnstok aan het latwerk want de wereld sprak kwaad van hem." „Wie was dat jonge meisje?" viel Alice haar in de rede. „Is dit een romantische liefdesgeschiedenis, Blanche of is het echt gebeurd?" „Echt gebeurd. Ik heb haar zelf gekend. Al die Jaren, en het zijn er vele. moedigde hij haar aan en bracht haar in de waan, dat haar liefde beant woord werd. In de loop van de tijd erfde hij een vermogen en de hindernis die hun huwelijk in de weg stond, was dus opgeruimd. Ten tijde, dat dat gebeurde, was hij in het buitenland, maar hij keer de onmiddellijk naar huis terug; hun omgang ving weer aan en haar kwijnend hart begon weer op te leven. Toch scheen het huwelijk nog niet op handen te zijn, hij sprak er nooit over en toen wendde zij zich tot hem. „Ja, nu zou het spoedig gebeuren", luidde zijn antwoord en weer leefde zij i hoopvolle verwachting „Ga verder. Blanche", riep Alice, die belangstel ling voor de geschiedenis had opgevat en in de ver ste verte niet vermoedde dat zij er zelf persoonlijk bij betrokken was. „Ja. dat doe ik. WU je wel geloven. Alice, dat hij bijna dadelijk na die laatste belofte iemand zag. die hem geschikter voorkwam en dat hij haar ten huwelijk vroeg, terwijl hij de andere in de steek liet. aan wie hij met tedere denkbare band van eer gebonden was. zodoende zilts verloochenend wat er tussen hen bestaan had, zelfs zijn eigen woorden en beloften?" „Hoe schandelijk! En zijn zij getrouwd?" „Zij gaan trouwen. Zou jij zo'n man willen heb- (Wordt vervolgd kanten en leraren en onderwijzers in om hun kinderen van hun voor nemen af te brengen naar zee te gaan, aldus de heer Hudig. Hij vroeg zich af, jongens in deze richting geen kans geeft en hen niet aanmoedigt inplaats van hen tegen te houden. Als een van de belangrijkste oorzaken van dit wanbegrip noemde de heer Hudig, het feit dat men over het alge meen totaal niet op de hoogte is van de grote toekomstmogelijkheden die hier liggen. De jongelui, die doorzetten zullen merken, dat zij ver uitkomen boven de positie die zij bereikt zouden hebben in hun eigen omgeving. De verantwoordelijkheid, die de zeevarende te dragen krijgt, is over het algemeen groter dan de verantwoordelijkheid die men in vergelijkbare maatschappelijke functies aan werknemers toevertrouwt. Zij, die zelf bij de zeevaart betrokken zijn. zullen in eigen omgeving dit geluid met overtuiging moeten laten horen, zo meende de heer Hudig. En de cate gorieën als predikanten, onderwijzers en leraren zouden tot een ander inzicht gebracht moeten worden, omdat het dikwijls deze groepen zijn die ge raadpleegd worden. Sterke groei In de vergadering van de N.C.Z.V, kon de secretaris, de heer C. Grundel te Rotterdam, melding maken van een ledenwinst van 154, De vereniging telt thans ongeveer 1100 leden. De N.C.Z.V. is geen vakorganisatie- zij wil bezin ningsorganisatie zijn, die primair de zeeman wil helpen ook op zee, waar hij vele contacten en veel steun moet missen, zijn verantwoordelijkheid als christen te dragen. Een zeer belangrijke functie bij het werk van de vereniging heeft het goed verzorgde verenigings blad ,,Quo Vadis", dat geredigeerd wordt door de heer E. Draaisma te Pijnacker. Samen met de Nederlandse Zeemans centrale beschikt de vereniging over 1100 kisten met boeken, tesamen 15 000 boeken tellenc. Er zijn vaste ruildepots, vanwaar de ksten over de schepen van de koopvaardijvloot rouleren. Aan lees- geld is het laatste jaar 12.600.— op gebracht. Per schip wordt daarvoor aan boord eea beheerder aangesteld. Van groot belang is ook de samenwer king van de N.Ü.Z.V. met de Deputaten voor de Koopvaardij van de Geref. Ker ken, de Landelijce Hervormde Zeemans- raad, de Ned. Zeemanscentrale en de Koopvaardijpredkanten. Van de vereniging kunnen lid worden alle zeevarendai en oud-zeevarenden van alle rangen bij de grote en kleine handelsvaart, bj de zeevisserij en de grote sleepvaar. Het secretariaat is gevestigd: Deensestraat 91a Rotterdam. g£ „Ware het niet de Here, die met ons wasis de eerst regel van psalm 124. Als we even verder lezenzien we, c de dichter weet dat zonder God hij verloren zou zijn gewees Ondanks de hoorn der kennis in de hof van Eden, ondanks ht kruis op de berg Golgotha, ondanks het feit, dat ons eigt hart zo vaak in een totaal andere richting trekt, mogen te weten, dat God met ons is. Denk nooit, dat dit een voorrecht is. Een voorrecht loopt voot uit op een toekomstig recht. Maar we hebben geen enkel rechLg op Gods aanwezigheid. Reeds in het paradijs verloor de men dat recht en in de geschiedenis vergooide de mens dat reek Gods nabijheid is geen recht, maar een wonder. De nabijheid Gods is ook geen gevoel. Het enige gevoel, de de mens in Gods tegenwoordigheid zou kunnen beheersen, een gevoel van onbehagen en vrees. Wie bij God leeft, gat meer en meer beseffen, dat hij een zondaar is. Soms denk i wel eens, dat God ons Zijn nabijheid niet al te sterk laat voelt om ons voor wanhoop te behoeden. Bij God komt de mens U zondebesef, maar nooit laat God de mens daarin stikken. Maar al wordt Gods nabijheid misschien niet altijd even ster gevoeld, wij kunnen Hem wel ervaren. Achter de omstandii f' heden staat God. Ook voor u! Kanttekening; WAAROM DEZE TOEVOEGING lië moeten horen, dat men daar nog steeds vasthoudt aan de Nederlandse souvereiniteit over Nederlands «Nieuw-Guinea. Een negatief resultaat dus, want de Indonesische regering denkt over deze souvereiniteit geheel anders. Zij komt volgens haar aan Indone sië toe. Wat de Indonesische minister wel naar huis mag meenemen is de ver zekering, dat Australië zich niet zal verzetten tegen een overeenkomst tussen Indonesië en Nederland. Voor waarde voor zulk een overeenkomst zou voor Australië moeten zijn, dat zij in overeenstemming dient te zijn met de internationaal aanvaar de beginselen. Deze laatste formulering is rijkelijk vaag, maar wij menen het toch wel zó te mogen zien, dat Australië ook op dit punt blijk geeft van enig vertrouwen ln gezond verstand bij de Nederlanders. In theorie zijn er tussen Nederland en Indonesië heel wat te sluiten over eenkomsten mogelijk. Maar-,blijkens duidelijke uitlatingen van Indonesi sche kant is er sleéhts één overeen komst tussen Nederland en Indone sië mogelijk, die Indonesië bevredi gen kan. Te weten die, waarbij de GEVAARLIJKE POLITIEK souvereiniteit over Nieuw-Guine zonder meer aan Indonesië word ieli overgedragen. Nederland zal zulk een overeenkom!5t 1 niet aangaan. Maar aangenomen eeDe ogenblik dat het zulks deed, Australië zich dan niet verzetten ej' De vage bewoordingen van de foi mulering geven de indruk, dat het dl niet zou doen. In werkelijkheid zo^cu het zulk een overeenkomst vermot r. delijk fataal achten. Waarmee daiS: het vertrouwen in het gezonde ver a stand bij Nederland bewezen is. Wij willen wel opmerken, dat wj stellig ingenomen zijn met de her. w nieuwde erkenning van Australisch) kant van de Nederlandse souverei niteit over Nederlands Nieuw-Gol nea, juist ten overstaan van den Indonesische minister gedaan. Wat daaraan nog werd toegevoegd A dus dat Australië zich niet tegei ig een overeenkomst verzetten zal, lijk! p ons weinig opportuun en is van eet aard, dat het bij de Indonesiërs juiste veronderstellingen kan oproe. pen. Zal Indonesië het niet willei j aanwenden als een middel om Ne !nk derland onder druk te zetten? Indonesië toch laat het nu al voorfcre! komen, alsof Nederland niet pratei kh wil. Nederland echter wil wel pra ,r' ten, doch bepaaldelijk niet vanulr de basis waarvan Indonesië wenst nl te gaan. JT)E meerderheid van de Tweede Kamer zal morgen genoopt wor den onze vloot in bescherming te nemen tegen socialistische aanval len. Sinds jaar en dag streeft de P.v.d.A. naar afschaffing van ons vliegkamp schip „Karei Doorman". Morgen zal het gaan over de modernisering van onze kruisers, een wapen waar de socialisten ook al tegen zijn. De socialisten hebben voor hun standpunt argumenten die door de meerderheid van de Tweede Kamer niet gedeeld kunnen worden. De so cialisten zien niet in, dat juist Ne derland ter wille van de Atlantische verdediging een grote vloot op de been moet houden. De socialisten zeggen: de drie grote schepen zijn voor Nederland een blok aan het been. Ze weten wel, dat de maritieme verdediging van het Westen ook gebaseerd zal moe ten zijn op het gebruik van vlieg kampschepen en kruisers, maar, zo vragen ze, waarom moet ons land nu juist deze dure bijdrage aan de Navo leveren? Door deze aanvallen op de huidige defensiepolitiek wordt de meerder heid in de P.v.d.A. nog niet zoiets als de vooroorlogse S.D.A.P., die immers de algemene ontwapening vóórstond. Dit stellen wij voorop. Er is gelukkig geen sprake van, dat de P.v.d.A. niet bereid zou zijn om mee te werken aan de verdediging van het Westen. Zij wil dat boven dien beslist doen in het verband van EEN OUD ZEER ia» de tweede wereldoorlog niet bijzon der hartelijk geweest. De Koreanen konden erg moeilijk vergeten, dat de Japanners hun land nooit met rust hebben kunnen laten. Zelfs toen in 1950 de door de Sow- jetunie geïnspireerde Koreaanse oorlog uitbrak, viel het de Zuid- koreaanse regering heel moeilijk, wat normaler betrekkingen aan te kno pen met Japan, van waaruit de strijd tegen de communisten werd geleid. En zo bleven zich in de loop der jaren moeilijkheden voordoen, die tot uiting kwamen in het opbrengen van Japanse vissersvaartuigen door Zuidkorcaanse oorlogsbodems en het vasthouden van de bemanningen. Onderhandelingen tussen Japan en Zuid-Korea bleken te enenmale on mogelijk. Intussen onderzocht Japan moge lijkheden om verlichting te brengen in de door de grote overbevolking veroorzaakte nood. Een van de mid delen, welke hiertoe konden bijdra gen, was het doen repatriëren van meer dan een half miljoen Kore anen, die na de oorlog niet naar hun land waren teruggekeerd. Aangezien besprekingen met Zuid- Korea tot geen enkel resultaat leid de Atlantische samenwerking. Echter gaat het er wel steeds men naar uitzien, dat de P.v.d.A. heel eenzijdige defensiepolitiek voert. De Navo wil ze niet ver zwakken. Maar zij ziet voorbij aat het feit dat we ook nog een eigen nationale taak te vervullen hebbea Men denke hierbij alleen maar aan de verdediging van Nieuw-Guinea, In deze verkiezingstijd maken dl socialisten van Nieuw-Guinea belangrijke kwestie. Zij willen niet meewerken aan de uitzending van dienstplichtigen van land- en lucht macht naar dat gebiedsdeel. Zij len de verdediging van Nieuw-Gui nea overlaten aan de marine. Maar in wezen is het enige ds: socialisten met onze vloot doen: ha»! afbreken. De Karei Doorman" en de twee kruisers moeten verdwij nen. Intussen wordt daarmede de moge lijkheid om de Nederlanders op Nieuw-Guinea te beschermen steedl kleiner. Het is een tegenstrijdige toestand: de socialisten werken wel mee aai de uitzending van ambtenaren en onderwijzers naar Nieuw-Guinea, maar wanneer het erop aankomt hoe dat land verdedigd moet wor den, geven we „niet thuis". Dan worden de Nederlanders daar aan hun lot overgelaten. Het is helaas een levensgevaarlijke, onduidelijke politiek, die het ver dient juist in deze verkiezingsweken' aan de kaak te worden gesteld. den, werd contact gezocht met Noord-Korea, ook al vanwege het feit, dat talrijke „Japanse" Kore anen uit dat gebied afkomstig wa ren en een klein deel van hen sym pathiseerde met het communistische regime in dat gebied. Thans is het zover, dat Japan een begin heeft gemaakt met de ver scheping van 600.000 Koreanen naar Noord-Korea. Tot dusver is niet ge bleken dat deze mensen tegen hun wil worden gerepatrieerd, hetgeen niet uitsluit, dat dit in de komende weken wel het geval kan blijken te zijn. Zuid-Korea heeft fel tegen de repa triëring van de Japanse Koreanen geprotesteerd en zelfs gedreigd met militaire actie, zodat de Verenigde Staten het reeds nodig hebben ge oordeeld, te verklaren, dat zij zulks in elk geval niet zuilen toestaan. Er gaat ongetwijfeld een enorme tragiek schuil achter de verschepin gen, die thans aan de gang zijn. Is Zuid-Korea echter zo begaan met liet lot van de mensen, die nu naar Noord-Korea worden gebracht, als het doet voorkomen, dan zou het er beter aan doen, alsnog contact met de Japanse regering te zoeken en toelating in Zuid-Korea mogelijk te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2