HERBRIGGEN: ontruimd bedreigd Alpendorp Weer vier organisaties in de chr. middenstandsbond belangrijke prijsverlaging Museumstuk Veel gelukwensen voor 80-jarige H. Diemer NEGERJONGETJES WEER UIT DE TUCHTSCHOOL Akkoord over westelijke antwoorden aan Moskou ZATERDAG 14 FEBRUARI 1959 Fiat verhoogde zijn productie, de Euromarkt verlaagde de invoerrechten vandaar dit voordelige nieuws! Vraag ook de verlaagde prijzen van de andere Fiat typen! Imp.Leonard Lang', Automobielbedrijven N V. Stadhouderskade lid' - AmSterdjm_Tel^W« Langzaam glijdt de lawine af (Van e r redacteuren) N HET HART van de Zwitserse hoogalpen is een dorp ontruimd: Herbriggen. Een bedreigt de gebouwen van hel plaatsje en daaroiii moesten de bewoners rrtrekken. Zachte politicdwang was daarvoor nodig, want de 200 inwoners van lerbriggen mogen dan naar de dreiging op de hellingen van de Nadelhorn hebben tkeken. zij mogen al eens het gekraak van de „werkende berg" hebben gehoord, ij geloofden nog steeds niet aan direct gevaar 'ot voor enige da- i hadden hoogstens ermatt zijn gereisd, Herbriggen ge- dan nog de i-Wijls verge- m Herbriggen ligt hoogte van B? meter in het Ni- aital, dat in de ritserse plaats begint. Visp sen station aan spoorlijn Genève— lg—Italië, terwijl akbij Visp de spoor- Bazel-Bern-Kap- fcrsteg-Brig tegen de (rghellingen is aan- egd. Bij het 9 km isten van Visp 1 Brig komen rdwijnen dan in de mplontunnel om op Italiaans grondgebied ïoritz tt op de hel ingen van de St Gott- Jirfl (waar de Rijn ootspringt) en via Visp loopt Hier, op een hoogte buigt I Glacier-express het ilaital in om een van bijna 1000 aeter te beginnen. Op 11 km van Visp ligt din Herbriggen; 14 verder Zermatt raar de Gorner- (ratbahn de toeristen naa lakhij de gletschers, ink die van de Matterhorn brengt. Deze voeden het ertje de Mattervisp, dat door het dal dus ook langs Herbriggen stroomt. Verkeer gaat door ls men weet, dat de Glacier-express vrolijk op zijn smalspoor tussen p en Zermatt rijdt en ook het andere verkeer door het Nikolaital en langs Herbriggen ongehinderd doorgaat, kan begrijpen dat de inwoners van Her briggen niet zonder meer waren te be jegen hun huizen en hun dorp te ver laten. Toch menen deskundigen, dat Herbrig- en maar weinig kans op behoud heeft. Anders was het dorp niet geëvacueerd, ant op het terrein van lawines weet len in Zwitserland wel mee te praten. De 4334 meter hoge Nadelhorn heeft de verkeersweg verwoesten, zodat de laatste 14 km van het dal tot Zermatt een stijging van 350 meter voor het normale verkeer onbereikbaar wordt. Het riviertje kan versperd worden door een dam van rotsblokken, w; zich dan een meertje zal gaan zodat een overstroming in Herbriggen niet uitgesloten En dus kan het noodzakelijk worden, dat de arreslee, die in de sneeuwperiode altijd een beproefd vervoermiddel blijft, de transportfunctie Ie richting van het bedreigde dorp lange uitloper, de Hohnberg, v het hoogste punt nog altijd 2800 ;r hoog is en dus 1550 meter boven Herbriggen troont. Vooral achter deze uitloper, maar in deze wintertijd er op, ligt veel sneeuw en ijs van de Festi- gletscher, die van de Nadelhorn komt. Helikopterpiloten nu hebben eerst kt en na een serieus onderzoek kun- vaststellen, dat ongeveer 150.000 m3 rotsblokken en gletscherijs is losgeraakt langzaam naar Herbriggen afglijdt. Hoe lang het duurt, voordat deze enor- massa zich met donderend geweld het dal zal storten, is niet te zeggen, doch als een dergelijke massa een: Protest ch Dagblad christelijke r ZU 1st als bijna een beminnelijke naïevltelt. Het is niet de eerste keer, dat de socia listen deze taktiek tegen minister Zijlstra fotgen. Bij de vorige Kamerverkiezingen to de heer Mansholt het voorbeeld in zijn bekende rede in het zuidoosten van Fries- De heer Mansholt had het toen over be „zogenaamde" politiek van minister Zijlstra, die bovendien ook nog was mis lukt. Wij hebben nooit verheeld, dat wij an als minister Vondeling een be- i man vinden, al overdrijft hij een weinig, als hij op het congres van socia listische boeren vertelt, dat de socialis tische ministers van landbouw zijn weg- tistuurd door de Kamer, nadat „het ticaarste karwei achter de rug was" Alsof de hele landbouwpolitiek niet noc rol problemen zit. Wij denken er niet aar dat aan een bepaalde minister te ver wijten. Wij hebben herhaaldelijk aange toond hoe moeilijk het is en hoe afhanke lijk top zijn van het buitenland. Maa oon de bekwaamheid en de werkkracht ran mannen als Vondeling en Hofstra hebben wij niet getornd. Wij zouden dat onfatsoenlijk en oneerlijk vinden. 'taan, dat wij ze in verkiezingsdag "ollce vlotweg zouden voorstellen als on nozele halzen. Trouwens, als het waar was, dat de kopstukken van de tegenpartij Kiïevelinpen waren, dan was het een koud kunstje om de verkiezingsstrijd te winnen. ZETHAMETAn.v. UI vlaardingen Afgesloten De vraag blijft, hoe de lawine zal val len. Dit is bepalend voor het al dan niet geheel of gedeeltelijk verwoest worden Herbriggen. In zekere zin ook bepa lend voor het gedeelte van het dal ten zuiden van Herbriggen, dat dan ook af gesloten kan worden, afgesloten vo openbare vervoermiddelen althans. Want de lawine kan de spoorlijn Doch zelfs dón behoeven de 300 inwO' ers van Zermatt en de ruim 3000 toe isten, die er momenteel verblijven, zich iet ongerust te maken. Met arreslee er ki's doet men in Zwitserland veel. Inmiddels wacht Herbriggen ge laten zijn lot af. Iedere morgen kij ken de in de onmiddellijke nabijheid ondergebrachte inwoners van dit met verwoesting bedreigd plaatsje in de richting van hun dorp en de hellingen van de Nadelhorn! Dr. J. A. G. Tans ls benoemd tot lector m de rijksuniversiteit te Groningen onderwijs te geven in de nieuwe Franse taal- en letterkunde. DE DIRECTIE van het Duitse museum te München dacht, zo hebben we gehoord, dat het wel aardig zou zijn als de collectie belangwekkende stukken werd uitgebreid met een dwergonderzeeër uit de tweede we reldoorlog. Zij informeerde links en rechts en een half jaar geleden ge lukte het haai een exemplaar te Hamburg op de kop te tikken. Het was een pracht exemplaar, dat nog volkomen intact was en zelfs nog was voorzien van een torpedo. Nu zat die torpedo de directie niet lekker, maar de verkoper be weerde bij hoog en laag, dat dat allemaal niet erg was. ..Het ding werkte toch nier meer Voor alle zeker heid werd de dwergonderzeeër voorlopig terzijde van het museum opgesteld, aan de oever van de Isar, maar toen er een grote scheepvaart tentoonstel ling werd georganiseerd, vond de directie, dat de onderzeeër daar ook bij hoorde. Om helemaal zeker te zijn. werd een springstofdeskundige gevraagd eens naar de torpedo te komen kij ken. De man kwam, maar nauwe lijks had hij een vluchtige blik op het projectiel geworpen of hij gaf een schreeuw van schrik. Hij zei tot de directie: „Van harte gelukge wenst met het feil. dat u nog leeft. In het projectiel zit genoeg spring stof om het gehele museum te ver splinteren." Met man en macht en alle voor zichtigheid werd daarop het projec tiel onschadelijk gemaakt. HUIS OP KOSTEN VAN DE BAAS Gisteren werd voor de officier van jus- tie te Rotterdam de 28-jarige A. J. van O. uit Dordrecht geleid, die enige tijd ge leden door de Rotterdamse politie is aan gehouden, omdat hij ten nadele van zijn rkgever, 'n Rotterdams verzekerings bedrijf, fraude zou hebben gepleegd, 'aarmee een bedrag van f30.000 gemoeid Voor dit geld heeft hij. zo wees het onderzoek uit een woning laten bouwen inrichten Hij betaalde met giro-over schrijvingen van de verzekeringsmaat schappij en wist zo te manipuleren, dat oor de maatschappij leek of hij scha degevallen uitbetaalde. Voor de bouw van zijn huis had zij zich bovendien een bank rekening aangemeten. sociëteit „Eendragt maakt magt" heeft de heer H. Diemer, oud-direc teur-hoofdredacteur van „De Rotter dammer" gisteren op zijn tachtigste verjaardag de gelukwensen van velen in ontvangst mogen nemen. Een van de eerste gasten was dr. J. Schouten, al spoedig gevolgd door de oud president-commissaris van De Rotterdam mer, mr. G. A. Diepenhorst. Ook maakten hun opwachting de hoogleraren prof. mr. W. F. de Gaay Fortman en prof. mr. P. Een aantal vertegenwoordigers van het krantenbedrijf was eveneens aanwezig: de heren L. Peereboom en H. van Kuilen- Kustvaarder nog op de rotsen van Ierland Een Nederlandse sleepboot uit Falmouth (West-Engeland) en een bergingsvaartuig uit Liverpool zijn gisteravond naar Dun- more East (Ierland) vertrokken om te pogen de Rotterdamse vrachtboot Hele- mar-H te bergen. Deze 8W> ton metende kustvaarder, die gisteren in alle vroegte bij Waterford op de rotsen was gelopen, zat gisteravond nog vast. Kapitein Rein Landstra en de negen overige leden van de bemanning werden gered. Er was lichte mist toen de Helemar-H op de rotsen liep. Een deel van de boeg werd weggeslagen. Alleen het stuurfiuis 6teekt thans nog boven water uit. FIDEL CASTRO TOT PREMIER VAN CUBA BENOEMD Fidel Castro, de 32-jarige leider van de Cubaanse revolutie, U gisteravond in Havanna benoemd tot premier. Tot dusver heeft hij de voorlopige regering gediend als opperbevelhebber van de strijdkrachten. Castro zal zijn nieuwe taak maandag op zich nemen. Dit is bekendgemaakt door president Urutla, die gisteren het kabinet huis stuurde en onmiddellijk daarna verklaarde dat Fidel Castro de leider zijn van het volgende kabinet. Castro's benoeming kwam onverwaaht. Hij had gisteren nog besprekingen gevoerd met een Chileense delegatie die Cuba bezoekt ïn uitnodiging aanvaard om Chili te bezoeken. Castro, die toen met geen woord de aanstaande benoeming repte, verklaarde ziah bereid om naar Chili te komen, eerst zou hl] zich nog lange tijd moeten bezighouden met maatregelen die van het grootste belang waren voor de revolutie burg namens de Nederlandse Dagbladpers en directeuren van een aantal Neder landse kranten. Van hen noemen wij de heren Joh. Kuypens (De Maasbode), H de Ruig (Trouw), A. A. M. van Roosmalen (N.R.C.) en H. H. J. van der Pol (A.N.P.). Bovendien de heer D. J. Lambooy, alge meen hoofdredacteur van het A.N.P., en de heer G. Hoek. programmaleider van de N.C.R.V. Het Verbond van ueot. «hr: werkgevers was vertegenwoordigd door zijn voorzit ter, de heer A. Borst Pzn., het C.N.V. door zijn tweede voorzitter, de heer K. de Boer, de Christelijke grafische bond door zijn voorzitter, de heer Joh. C. Conjong Ook was aanwezig mr. H. Bavinck, wet houder van openbare werken van Rotter dam. Verscheidene bestuursleden waren er van de Vereniging van prot. chr drukkerspatroons. Verder kwam het be stuur van de Federatie van werkgevers organisaties in het boekdrukkersbedrijf. Prins Bemhard was ziek Het particulier secretariaat van prins Bernhard deelt mede. dat de Prins don derdag last had van een in het warme kli maat vaak voorkomende licht maagdarm infectie. De behandelende geneesheer heeft medegedeeld, dat de Prins zo guns tig op de medicijnen heeft gereageerd, dat het vertrek naar Brazilië niet meer dan anderhalve dag behoefde te worden uitgesteld. Dit houdt echter in, dat het bezoek aan enkele Nederlandse emigran tencentra moet vervallen. Gisteren is de Prins door de gouverneur van de Braziliaanse provincie Parana be groet toen hij in Curitiba arriveerde, zijn eerste stopplaats bij zijn bezoek aan zilië. Ook Nederlanders van de grote Nederlandse emigranten-vestigingen 11 rana waren bij de aankomst van de Prins uit Paraguay aanwezig. Vandaag reisde de Prins door naar Si Paulo en dinsdag gaat hij vandaar nai Rio de Janeiro. Prinses Irene opent textieljaarbeurs Prinses Irene ls voornemens de officiële opening te verrichten van de Nederlandse Textieljaarbeurs te Utrecht op maandag INE TWEE negerjongetjes die 5 nou. naar een opvoedingsgesticht waren gestuurd omdat ze twee blanke meisjes hadden gekust, zijn gisteren weer vrij gelaten. De kinderen zijn terug bij hun moeders, die op het ogenblik in de staat North Carolina wonen en niet meer in het stadje Monroe, waar het incident plaats had. Dr. Blaine M. Madison, staatsgevoI- machtigde voor de jeugdgevangenissen, deelde mee, dat door de verhuizing „de Amerikaanse ua pen Ie veranti es aan Indonesië ,Nou verder zoet speleii en geen kattekwaad uithalen...!7 huiselijke omstandigheden van beide families zijn verbeterd en dat voorwaar delijke terugkeer naar huis thans is ge rechtvaardigd". INE BEIDE MOEDERS waren op advies van de vereniging ter bevordering ran de belangen van kleurlingen ver huisd. Men gaf hun als ze dit zouden doen, meer kans van slagen hun kin deren weer vrij te krijgen De twee jongens, de achtjarige David Simpson en de tienjarige James Hano ver Thompson, zijn het middelpunt ge weest van een felle campagne in de pers, vooral in het buitenland. De zaak trok des te meer de aandacht omdat volgens de berichten de negertjes ge straft zouden rijn, zonder dat de elemen taire beginselen van de rechtbank waren toegepast. 7IJ ZOUDEN geen verdediger hebben *-* gehad en ook waren er geen getuigen gehoord. Uit de hele wereld kreeg de gouverneur van North Carolina dagelijks stapels brieven, waann werd aangedron gen op de vrijlating van de kinderen. Tien doden bij brand in Verenigde Staten Een brand in een gebouw met handels zaken en woonhuizen te Ashland in de Amerikaanse staat Kentucky heeft van daag volgens de eerste berichten min stens tien mensenlevens geëist. Er zou den twintig gewonden zijn. Antillen weigeren Ned. journalist Het lid der Tweede Kamer. mr. K. T. M. van Rijckevorsel (kath.) heeft aan de minister-president gevraagd, of de rege ring der Nederlandse Antillen tot drie maal toe de toelating heeft geweigerd van de Nederlandse journalist F. Oude- jans, die met ingang van 1 juni 1958 be noemd was tot hoofdredacteur van de Amigoe di Curacao. Hij vraagt voorts of de regering deze bestuurlijke maatregel niet in strijd acht met de in artikel 10 van de ook voor de Nederlandse Antillen geldende Euro pese conventie tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden gewaarborgde persvrijheid. Zo ja, vra'agt hij", is er dan reden om krach tens artikel 50 van het Statuut van het Koninkrijk de vernietiging van die maat regel te bevorderen? Boekhandelaren, assuradeurs, opticiens en verfhandelaren (Van onze sociaal-economische redactie) r)E CHRISTELIJKE middenstands- bond zal op korte termijn vier nieuwe bonden aan de lijst van aan gesloten vakorganisaties kunnen toe voegen. Een van de belangrijkste hier van is de Vereniging van prot. chr boekverkopers, waarvoor maandag op een vergadering in Utrecht de eerste stappen tot oprichting zijn gedaan. Als lid zal ook tot deze vereniging toetreden de heer H. W. Blok, voor zitter van de reeds lang bestaande Nederlandse boekverkopersbond. Het voorlopig bestuur bestaat uit de he ren T. S. Lodder te Arnhem (voorzit ter), R. Brems te Zeist (secretaris) en J. J. Dekkers te Dordrecht! penning meester). De behoefte om te komen tot oprich ting van een afzonderlijke vereniging, die aansluiting zal zoeken bij de Chr. mid denstandsbond en die daardoor ook haar stem zal kunnen laten horen bij de com missie vestigingsbesluiten van de S.E.R en in de hoofdbedrijfschappen, staat on getwijfeld met los van de ontwikkeling, die zich de laatste tijd in de boekver koop beeft voorgedaan. De Ned. boekverkopersbond, waarbij vrijwel alle boekhandelaren in Nederland zijn aangesloten en die het karakter draagt van een kartel zal gewoon blijven bestaan. Het is de bedoeling, dat de chr. vereniging waarvan de leden ook vrijwel allen zijn aangesloten bij de N.B.B., als een zelfstandige sectie deel zal blijven uitmaken van de N.B.B. Geschat wordt dat er van de 750 boekhandelaren circa 300 behoren tot de prot. chr. gezindte. Het aantal r.k. is zeer gering. In het protes- ..T> I V* CZL*. tantse noorden van het land is het aantal boekhandelaren bijna een op de 6000 in woners, in het westen van het land on geveer 1 op de 10.000 maar in het zuiden is dit aantal nog groter. Een tweede bond die in oprichting is, is een opticiënsorganisatie. De bestaande Nederlandse organisatie van opticiens, die ongeveer 600 vestigingen omvat, erkt aan deze oprichting mee om te Dmen tot een sterkere organisatorische invloed voor deze bedrijfstak in het al gemeen. Er bestaat reeds een zeer kleine r.k. bond. Voor de prot. chr. bond acht men in de toekomst een sterkte van circa 150 leden mogelijk Het zou dan niet uit gesloten zijn dat de N.O.V.O. meer de functie van federatie-orgaan krijgt, wat voor de boekhandel ten aanzien van de N.B.B een mogelijkheid zou zijn. Als derde groep kan genoemd worden de Christelijke vereniging van assuran tiebezorgers die waarschijnlijk maandag gaat starten. De heer P. v. d. Nagel te Sassenheim heeft veel gedaan aan de voorbereiding, evenals de heer T. Hop te Gouda. Het gaat om het organi- i van de zelfstandige assurantiekan toorhouders. Allen die in dienstverband werken, vallen er dus buiten. De laatste groep is georganiseerd in de Ned. chr. beambtenbond. Van r.k. kant kent men alleen in Limburg een bond van assuran tiebezorgers. De indruk bestaat, dat het aantal prot. chr. bezorgers betrekkelijk stond er bij de bond van chr. schilders patroons een afzonderlijke sectie verf- detailhandel,' maar deze is thans uitge groeid tot een zelfstandige organisatie. Deze ontwikkeling is sterk gestimuleerd door de grotere verfomret als gevolg van de actie Doe-het-zelf. Vele schilders zijn overgegaan tot de detailverkoop van verf. De bond telt reeds een 120 leden. Voor zitter van de nieuwe bond is de heer J. Koster uit Raamsdonksveer, die tevens voorzitter is van de Chr. bond van schil derspatroons. Voorkomen Is beter dan genezen. Be scherm U daarom tegen verkoudheid en keelpljp door af en toe "n paar ■J.saaau-^WTTirw IMP. H. TEN HERKEU N.V. HILVERSUM DE PERMANENTE RAAD van dc N.A V.O. heeft gisteren na uitvoerige discussies de westelijke antwoorden op de Russische voorstellen over Duiteland goed gekeurd. De antwoorden zullen vermoedelijk maandag In Moskou worden over handigd De inhoud van de westelijke antwoorden, die niet helemaal gelijkluidend zijn, Is reeds ongeveer bekend. Het Westen stelt een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier voor, welke conferentie In Wenen of Genève moet worden gehouden. Met hel oog op enig verschil van mening In hot westelijke kamp wordt het aan de Russen overgelaten, de datum van de oonferentlo te bepalen. Verder hebben de westelijke landen er geen bezwaar tegen, dat West en Oostdultse adviseurs aan de conferentie deelnemen. Maar met nadruk wordt gesteld, dat dit geen erkenning van de OostdulUe regering betekent. Ten slotte maken de westelijke landen Rusland nog eens duidelijk, dat zU hun rechten In West- Berlijn zullen verdedigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 13