OOSTENRIJK De burgeroorlog in Omroepverenigingen willen lid-abonnees houden ,k s,r c'°r" fclSI viekkenpasta zonder kringen „De algemene toestand in Europa blijft donker. Ook in Engeland, uaar ik bij MaeDonald op Chequers vertoefde, zag men vooral de verhouding rond den Pacific bezwangerd met oorlogswolken. Over wat in Parijs en in Oostenrijk ge schiedde hebben de bladen U natuurlijk al lang ingelicht. Doll fuss heeft zich heel ivat beter gehouden dan ik verwacht had, d.i. zijn positie is sterker ge bleken dan ik meende dat ze was, hetgeen zeer troostvol is, omdat er uit blijkt, dat men in het einde overwint als men maar niet voor de moeilijkheden telkens terugwijkt". Minister president dr. H. COLIJN op 13 februari 1934 aan prof. mr. C. J. KIELSTRA, „Onze kleine Doll fuss, die niet hooger reikt dan tot aan Uw heup, heeft zich flink gehouden en blijft, naar het mij voorkomt, meester van het terrein. Of wij nog zoodanige beroeringen zullen beleven valt af te trach ten. Ik geloof het niet, maar wij zijn er volkomen op geprepareerd". Minister-president dr. H. COLIJN op 14 februari aan jhr. mr. B. C DE JONGE, gouverneur-generaal van Nederl. Oost-Indië Schooltelevisie neemt overal toe De opmars van de schooltelevisie is niet meer te stuiten Overal worden proeven genomen en meestentijds sla gen die wonderwel. In België, waar men in 1950 begon met 87 aangesloten scholen, hebben de uitzendingen een grote vlucht geno men. Op het ogenblik zijn er 1600 scholen, waaronder een groot aantal in 13 Noord-Franse departementen, die de lessen regelmatig volgen. Enthousiaste Belgische leraren heb ben gezegd, dat één televisieles de stof beter kan voordragen dan vijf of tien schoollessen. Dal is nogal wat! Het eerste Latijns-Amerikaanse land dat met schooltelevisie is begonnen is Venezuela. Genomen proeven zijn zo goed uitgevallen, dat de minister van onderwijs heeft besloten de lessen re gelmatig te laten voortgaan. Bij ons wil het nog maar niet. Er worden nog altijd bezwaren gehoord. Toch is een tweede proefles in voor bereiding. Advertentie Goedennacht Slaapt U slecht door rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en daardoor slaapt U heerlijk. Togal baatZuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95. f 2.40, f 8.88. W/IJ kunnen nóg zoveel kritiek op onze regering hebben, maar Iaat ons nooit vergeten dat wij reeds reden tot grote dankbaar heid hebben, wanneer het haar gegeven is, ons „een stil en gerust leven" te verzekeren, waarbij wij de gelegenheid hebben in eigen kring en conform eigen overtuiging een bijdrage te leveren aan samenleving en cultuur. Die gedachte komt in ons op, wanneer wij terugdenken aan de burgeroorlog die, nu vijfentwintig jaar geleden, in Oostenrijk woed de, een burgeroorlog even onverwacht als onvermijdelijk voort komend uit de algehele situatie des lands, welke situatie weer méé bepaald werd door de toenmalige gebeurtenissen in Europa. Februari Vanaf het sluiten van de vrede van 8aint-Germain-en-Laye. op 10 septem ber i919. waarbij van het machtige Oostenrijk-Hongarije weinig meer over bleef dan de enorme stad Wenen met enige omliggende steden. Graz, Linz. Salzburg. Innsbruck en Klagenfurt, en enige badplaatsen, was de roep om éénwording met Duitsland in Oosten rijk gehoord, omdat men hoopte op de ze wijze nog een macht in Europa te vormen. Maar Frankrijk, Roemenië, Yoego-Slavië en vooral Tsjecho-Slowa- kije, beducht voor een nieuw, sterk Germaans rijk in hun omgeving, weer hielden de Anschlusz. Toch bleef de wens tot Anschlusz in alle partijen in Oostenrijk voortleven, tótdat op 30 januari 1933 Adolf Hitler in Duitsland aan het bewind kwam. en men begreep dat aansluiting van Oostenrijk bij Duitsland in dit geval betekenen zou: 'onderwerping van de rooms-katholieke levensbeschouwing, die in Oostenrijk het bezit was van de meerderheid des volks, aan de natio- naal-socialistische ideologie. Nog vóór Hitler in Duitsland aan de regering kwam, liet op zondag 22 januari 1933 mgr. dr. Gfoehler. de bisschop van Linz, in alle kerken van zijn bisdom eén herderlijk schrijven voorlezen, waarin werd verklaard dat het lidmaat schap van de Nationaal-Socialistische Partij onverenigbaar was met de ken merken van een goed rooms-katholiek, vanwege de materialistische rassen- strijd, het on-christelijk nationalisme en de nationalistische opvatting van de religie van de Nazi's. Het religieu ze program van het nationaal-socialis- me moest daarom radicaal verworpen worden. Een week later weerklonk reeds het Hannibal ante portas" door de ste den en dorpen van Oostenrijk! Sinds dien was te Wenen, waar 400.000 werk lozen waren, punt één van het rege ringsprogram de strijd voor een onaf hankelijk, zelfstandig Oostenrijk. Deze ommekeer van het regeringsprogram van het op 20 mei 1932 opgetredea ka- binet-Dollfusz zou de naaste toekomst bepalen van de naar léven roepende Oostenrijkse staat. Dat die strijd aan vankelijk mislukt is. is het voornaam ste niet; dat ook de Oostenrijkse lei ders grote fouten gemaakt hebben, is niet centraal; maar indrukwekkend was toen en nu de poging van een kleine natie om zicjizelf te blijven. En vooral in deze dagen in Europa, nu ook voor óns het parool van koningin Wilhelmina ..Laat ons onszelf zijn en blijven!" actueler is dan ooit, gevoe len wij alsnog een zekere spanning in ons. wanneer wij zien hoeveel lijden en leed Oostenrijk heeft doorgemaakt, om als kleine rompstaat het recht van onafhankelijkheid te verdedigen tegen machten die onweerstaanbaar waren, vooral omdat innerlijke verscheurdheid een nationale verdediging op den duur onmogelijk maakte! rijk of die van het kabinet-Dollfusz in gevaar gebracht mocht worden, zullen wij de dictatuur uitroepen. Het Oos tenrijkse parlement heeft afgedaan. Wij zullen er niet voor terugdeinzen de laatste etappen te doen, die alle macht in onze handen zullen leggen, om Oos tenrijk en het Oostenrijkse volk voor de ondergang te behoeden." Inmiddels was ook daarmee nog niet alles gezegd: in de spanningen waar in het land reeds maandenlang ver keerde. onderhandelden Dollfusz en Starhemberg in stilte om beurten met de nazi's, om een machtsgreep van de socialisten van zich af te houden, ter wijl zij eveneens met de rechtse so cialisten onderhandelden om de propa ganda van Hitler, die Oostenrijk vanuit Beieren onophoudelijk bestookte, te Zo betrekkelijk eenvoudig ons ach teraf vaak een historisch proces lijkt, wijl wij het resultaat daarvan immers kennen, zo moeilijk Is meest al het politieke proces, waarin wij, voor de toekomst, een resultaat be ogen, dat nog onzeker Is op het mo ment dat wij ervoor werkzaam zijn! gin i i de maand februari 1934. Onder die wanhopige, bijna drama tische omstandigheden was het kabinet- Dollfusz het einde van het jaar 1933 tegemoet gegaan, zónder parlement, dat was opgeheven, terwijl tegen de Kerst dagen een soort korte godsvrede tus sen de diverse partijen was aangegaan. Maar het was juist een episcopale ..Hirtenbrief" van de anti-socialistische en anti-nationaal-socialistische, op 16 De Oostenrijkse e gen wisselden nota's de Münchense radio, Beieren ontkomen nazileider Hahlchl dagelijks de Oostenrijkse regering aan viel. terwijl de nazi-terreur binnen Oos tenrijk moreel door Hitier gesteund werd. Maar op donderdag 1 februari overhandigde de Duitse minister van buitenlandse zaken, baron Von Neu- rath, aan de Oostenrijkse gezant te Ber lijn een geheel negatief antwoord op de klachten van het Oostenrijkse kabi net. Op maandag 5 februari werd Doll fusz door de Oostenrijkse regering ge machtigd tot een stap bij de Volken- Terwijl de diverse Europese regerin gen over de mogelijke stap van Dollfusz bij de Volkenbond speculeerden, nam de verwarring binnen Oostenrijk dage lijks toe. zi's die een nieuwe aanslag hadden be raamd. maar betrof het inderdaad een ernstig conflict tussen de socialisten en de regering, een conflict dat binnen enkele uren uitgroeide tot een burger oorlog van ongekende omvang. Van de tientallen vonken, die dage lijks de binnenlandse vrede bedreigden, had thans één het kruitvat bereikt: ter wijl heel Europa nog toezag op de af loop van ..het Waterloo van Daladier" in Frankrijk, sloeg het thans de blik naar Oostenrijk, waar een burgeroor log ontbrandde, die tienmaal erger was dan hetgeen een week tevoren in Pa rijs had plaats gegrepen. Van Linz naar Wenen Reeds hadden op zondag 4 februari Starhemberg's Tiroler Heimwehren plots het gebouw van de sociaal-de mocratische „Volkszeitung" te Inns bruck bezet, maar de politie was te hulp geroepen, het gebouw was ont zet en de koude staatsgreep ongedaan gemaakt. Maar op donderdagavond 8 februari, terwijl Dollfusz in Boedapest vertoef de, deed de politie huiszoekingen in de bureaux der socialistische partij, ter wijl Püchlcr, de burgemeester van Wiener-Neustadt. een bekend socialist, gearresteerd werd Over al deze gebeurtenissen verkeer den de socialisten in grote onrust. En op maandag 12 februari brak het conflict eerst goed los, toen te Linz Vier legers De situatie in Oostenrijk was in de jaren 1933 en 1934 nu eenmaal zo. dat het land in vier kampen verdeeld was. beschermd door legerscharen, die ieder ogenblik, onder aanvoering van vast beraden politici, tot toeslaan gereed wa- Daar waren allereerst de socialisten, die in vroeger jaren Oostenrijk gere geerd hadden, met hun machtige Schutz- bund, waarin duizenden gewapenden verzameld waren, om het socialisme te verdedigen, onder leiding van hun ,,rode generaal Körner". Vervolgens waren er de nazi's, onder leiding van Habicht en Frauenfeld, met hun S.A.- en S S -scharen, die aanslag op aanslag pleegden, en de regering welhaast tot ingrijpen dwóngen! Dan waren er de „Heimwehren" on der leiding van Fey en Starhemberg, en ten slotte de stormscharen van de ministers Dollfusz en Von Schuschnigg. Was daarmee slechts alles gezegd! Maar als altijd lagen de fronten ook hier ingewikkeld: de socialisten waren in twee fronten verdeeld: de gematig den onder leiding van Karl Renner (187019501, de latere Bondspresident, waren voor een bondgenootschap met de christelijk-socialen onder leiding van Dollfusz. en zochten dus voorzichtig aansluiting bij het kabinet-Dollfusz, om aldus het lot te ontgaan dat de socia listen in Duitsland onder Hitier hadden ondergaan: de algehele uitroeiing Daar tegenover stonden de die-hards in het socialistische kamp onder leiding van Otto Bauer (1882—19381. die als leider van de linkse vleugel ieder compromis met de regering-Dollfusz afwees, en die niet nalieten Renner een verrader van de arbeiders te noemen, vanwege zijn compromisvoorstellen. Starhemberg en Fey, die eerst later tot het kabinet-Dollfusz waren toege treden. wensten eeri fascistisch, rooms- katholiek. onafhankelijk. zelfstandig Oostenrijk, los van Duitsland, los van Rusland, verbonden met Italië. Reeds in het vroege voorjaar van het jaar 1933 sprak Fey. die tevens opperbevel hebber van het Oostenrijkse leger (20 000 man) en van de politie (12.000 mam was; ,,Op het ogenblik, waar op de onafhankelijkheid van Oosten maart 1933 1 van sociale zaken, dr. Innltzcr, die de godsvrede verbrak met een boodschap, waarin het nationaal-socialisme nog eens krachtig werd afgewezen! Met deze kerkelijke oorlogsverklaring tegen de nazi's, welke „Hirtenbrief" bedoeld was als steun aan het kabinet- Dollfusz, begon als het ware het nieu we jaar 1934. een jaar dat één der meest dramatische jaren der Oosten rijkse geschiedenis zou blijken te zijn. Spanningen De gevolgen bleven niet uit: in de eerste week van het nieuwe jaar pleeg den de nazi's niet minder dan 140 aan slagen. Dollfusz. die de pers onder strenge censuur hield, publiceerde eerst niets, totdat hij alles bekend maakte. Frauenfeld en diverse andere nazilei ders naar het concentratiekamp te Wöl- lersdorf zond, terwijl Starhemberg iede re omgang van de leden der Heim- wehr met de nazi's verbood. In een re de voor het Vaderlandse Front riep Dollfusz de nazi's toe: tot hiertoe en niet verder! Inmiddels voerde kardinaal Innitzer onderhandelingen met Dollfusz en ge neraal Körner, om tot een verzoening te komen tussen christelijk-socialen en rechtse socialisten, op basis van de cor poratieve staat, terwijl Dollfusz in re devoering op redevoering de arbeiders' trachtte te winnen, mits zij slechts de klassenstrijd wilden prijs geven. Doch zonder resultaat: plots werden de so cialistische Schutzbunden door het ka binet in geheel Oostenrijk verboden! Zo streed het kabinet-Dollfusz. waar van niemand wist in die dagen wié nu eigenlijk de leiding had, Dollfusz. Fey of Starhemberg, gesteund door het Va ticaanse Rome en het fascistische Ro me. een strijd op twee fronten, ge spannen gevolgd door het overige Euro pa, dat voor het grootste deel dezelf de zorgen had. En inmiddels vreesden zowel de re geringsgetrouwe als de socialistische Oostenrijkers iedere dag een aansla; van Duitsland op de Oostenrijkse staat want het was een ieder opgevallen da' Hitler in zijn rede op .30 januari 1934 voor de Duitse Rijksdag, ter herden king van de machtsovername in 1933 jegens ieder land zich vredelievend had betoond, behalve tegen Oostenrijk! Als zo vaak weifelden ook in die da gen de gemoedelijke Oostenrijkers tus sen het recept „da musz 'was g'sche- hen" én een compromis, hetgeen neerkwam, op toegeven en voortschar- Maar wie van geen toegeven wilden weten, dat waren de ministers Star- hemberg en Fey. Op zondag 4 februari verklaarde minister Starhemberg in een rede te Innsbruck openlijk: „Als Dollfusz nog langer aarzelt doortas tende maatregelen te nemen, dan zul len de Oostenrijkse Heimwehren spoe dig niet meer achter hem staan!" Starhemberg eiste opheffing van alle partijen en scherpe maatregelen tegen alle rode en bruine propaganda, terwijl Dollfusz en de zijnen liever zo bloed loos mogelijk de binnenlandse proble men oplosten. Op woensdagmorgen 7 febr trok minister Dollfusz voor enkele ds gen naar Boedapest, om er besprekin gen te voeren met minister-president Gömbös, over de vaste wil van beide landen om hun onafhankelijkheid te be en, in samenwerking met Italië. In de Stephansdom Zo stonden de zaken ervoor toen op maandagmorgen 12 februari de Oos tenrijkse regering met het voltallige corps diplomatique bijeen was in de grootse St. Stephansdom te Wenen, voor een machtig Te Deum ter gele genheid van de viering van de twaalf de verjaardag van de troonsbestijging van paus Pius XI. De pracht der di lomatieke gewaden, de schittering [..om a licht i de verheven muzikale omlijs ting maakten de gehele plechtigheid tot een demonstratie, waarin als het ware voor een enkel ogenblik de Habsburg- se tijd weer in volle glorie herleefde Plots gingen om dertien minuten voor twaalf de electrische lichten uit Aan de wat verbaasde en bevreem de diplomaten werd direct doorgegeven dat het slechts een onhebbelijkheid was van de socialisten, maar uit de on rust van de Oostenrijkse kabinetsleden meende het corps diplomatique toch te moeten opmaken, dat er meer aan de nand was dan een normale staking: men vreesde een aanslag van Hitler op Oostenrijks zelfstandigheid, die in geleid werd door het afsnijden van de i het i de i Kanselier Dolfuss temidden van zijn gezin een botsing plaats vond tussen de po litie en de socialistische Schutzbund. Hotel „Schiff", het partijhuis van de socialisten, werd ervan verdacht wa pens te verbergen, en toen de leden van de Schutzbund geen toegang aan de politie verschafte, werd het huis stor menderhand door de politie genomen. Starhemberg spoedde zich direct naar Linz om zich aldaar aan het hoofd van de Heimwehren te stellen, want overal in de stad vonden gevechten plaats. Toen het oproer aldaar gedempt was bleken er vierentwintig doden te zijn gevallen. Inmiddels was de vonk van het so cialistisch verzet overgesprongen: ook in Graz, Steyr, Eggenburg en Inns bruck vonden hoogst ernstige gevech ten plaats. Maar de eigenlijke burgeroorlog zou in Wenen uitgevochten worden. Terwijl alles zich in deze stad had ingesteld op de viering van een vro lijk carnaval, woedde er drie dagen lang een burgeroorlog, en in plaats van carnavalsoptochten reden er drei gende legerauto's met machinegeweren door de stad. Vanaf maandagmiddag 12 uur was Wenen afgesneden van gas en electri- citeit; de trams reden niet meer. en na drie uur was de telefoon uitgescha keld. Om zes uur 's avonds werd door de politie het stadhuis bezet, burge meester Seitz en andere socialistische functionarissen werden gevangen ge- Tegen de avond was heel Wenen één belegerde vesting, waarin 70.000 goed bewapende opstandelingen een wanho pige strijd streden tegen politie, leger en Heimwehren. Het zwarte carnaval Het heeft geen zin voor onze lezers in de finesses de ontzettingen te be schrijven die gedurende drie dagen over Wenen losbraken. De gevechten con centreerden zich om de vierkante woon kazernes. die onneembare vestingen vormden, waartegen de regering de artillerie in stelling moest brengen. Zo kreeg het leger het bevel het beroem de Karl Marxhaus in de voorstad Hei- ligenstadt, omvattende 1500 woningen met 8000 inwoners onder kanonvuur te stellen, terwijl daarna vice-kanselier Fey persoonlijk de leiding nam bij de stormloop op deze arbeidersbastillc. Eerst na drie dagen harde strijd, waarbij honderden doden vielen, gaf de Karl Marxhof zich over. Ondanks deze vreselijke ellende aan vaardde Dollfusz de strijd en verbood op slag de socialistische partij, die 40 pet van het volk omvatte Maar tevens kwam hij op woensdag 14 februari voor de radio om met een van tranen ver stikte stem een beroep te doen op de socialisten om de wapens neer te leg gen, met de woorden: „Ik verklaar als kanselier: de regering wil u nog éénmaal de gelegenheid tot een ommekeer geven. Wie zich t>an nu af, 11 uur 'sfluonds, strikt onthoudt van iedere onwettige of vijan dige houding, en zich donderdag in de tijd van 7 uur 's morgens tot 12 uur 's middags ter be schikkingstelt, kan, behalve de verantwoordelijke leiders, op pardon rekenen." Maar nog was het bloedvergieten niet geëindigd! In de nacht van woensdag op donderdag 1415 februari moest de woonkazerne Floridsdorferhof van ne gen uur 's avonds tot drie uur 's nachts gebombardeerd worden. Toen was na drie vreselijke dagen en nachten, waarin de dood zijn carna val te Wenen gevierd had, de burger oorlog ten einde. Finita la tragedia! Maar Dollfusz had een overwinning geboekt, waaraan hij eens sterven zou, nog geen half jaar later! De verloren overwinning Eerst toen de strijd voorbij was, kon de rekening worden opgemaakt: de so ciaal-democratie was met geweld ver slagen. hetgeen betekende dat Dollfusz voorgoed de steun kwijt was van meer dan 40 pet. der bevolking. In den ver volge waren drie politieke partijen ille gaal geworden: de nazi's, de commu nisten en de socialisten. Het leger was verbitterd: de opstan delingen waren bewapend geweest met Tsjechische wapenen, die beter en mo derner waren dan de wapens van de regeringstroepen. Dus niet alleen Duits land leverde in het geheim wapenen aan bepaalde bevolkingsgroepen, maar ook Tsjecho-Slowakije! Het was duidelijk dat Tsjecho-Slowa kije achter de socialisten stond, zoals Italië achter de Heimwehren. Dit be sef gaf aan heel Oostenrijk opnieuw het gevoel afhankelijk te zijn van vreemde, omliggende mogendheden! Engeland keurde de harde hand van Dollfusz af. en bepleitte clementie voor de verslagen socialisten, terwijl bleek dat de socialistische leiders Bau er en Deutsch met Franse diplomatie ke papieren over de grens naar Tsje cho-Slowakije waren ontkomen. Eigenlijk was het zo dat niet alleen Duitsland, maar ook.de bondgenoten van Oostenrijk ontevreden waren over dc burgeroorlog. Alleen Mussolini was tevreden, nu de positie van Fey en Starhemberg versterkt was. Slechts de neutrale staten, die begrip hadden voor de zwakke positie van de kleine Dollfusz, waren dankbaar dat Dollfusz zich had weten te handhaven. En de verbijstering der verslagen so cialisten. bracht het merendeel hunner tot de bittere overtuiging: beter onder Hitier dan onder Dollfusz! Dollfusz had toegeslagen had hij anders gekund? Maar het zwaard dat hy getrokken had, veroorzaakte de situatie waarin hij zelf zou omkomen op byna even vreselijke wijze als zijn tegenstanders die in de burger oorlog gevallen waren Vierentwintig Algerijnse rebellen zijn in Oran ter dood veroordeeld en elf tot levenslange gevangenisstraf wegens een reeks van terroristische aanvallen, waar hij 38 slachtoffers zijn gevallen. In het gebouw van Radio Luxemburg te Parijs is gisteravond brand uitgebro ken. Er werd een modulatie-centrum vernield. Er zijn geen slachtoffers. De uitzendingen van vandaag gaan gewoon Eén punt uit het gewijzigde ontwerp voor de nieuwe Omroepwet blijkt een groot obstakel te zijn voor de omroep organisaties. Wij hebben er al op gedoeld en ook mr. Roosjen heeft er in een gesprek met ons iets van gezegd: dat voorstel om de status van lid-abonnee te scheiden en daarvoor ook aparte geldsbedragen vast te stellen. De positie van de omroepverenigingen kan daarmee nl. totaal onder graven worden en daarom zullen de organisaties er zeker niet mee akkoord gaan. Ongetwijfeld zal deze tegenstand bij de besprekingen van het wets ontwerp in de Tweede Kamer aan de orde komen. Niet alleen, omdat de omroep nu eenmaal gewend is aan een situatie, dat er leden-abonnees zijn en men dus geen scheiding wil maken, maar ook, omdat er dan een gerede kans ont staat, dat vele luisteraars slechts abon nee op een programmablad worden cn het lidmaatschap laten vallen om daar van financieel voordeel te trekken. Het wetsontwerp wil het lidmaat schap op vier gulden per jaar stellen cn aan de omroepverenigingen overla ten. op hoeveel zij dan het abonne ment op het programmablad willen ra- Nu zou men kunnen zeggen: voor leden bedraagt het abonnementsgeld 6 per jaar en voor niet-leden 10, om zodoende toch aah de vaste som van 10 per jaar te komen, maar dat heft de moeilijkheid niet op, want ook dan zullen velen zich op geven als „abonnee" en er niet aan denken, dat zij ook lid-abonné kunnen worden. Dit temeer, omdat men ge wend is aan de ledenwerving van de omroepverenigingen, die er altijd op neer komt dat men wordt opgewekt „een programmablad te nemen". Juist het programmablad is de trekpleister voor de ledenwerf-acties. Was het nu maar voldoende, dat een omroepvereniging een bepaalde beta ling ontvangt, dan zou er geen vuiltje aan de lucht zijn Maar het wetsont werp zegt verder, dat de zendtijd-toe kenning blijft gebaseerd op de grootte van een omroeporganisatie cn die om vang wordt dan berekend naar het aantal leden en niet naar het aantal abonnees op het programmablad. Zo zou het dus kunnen zijn dat bij scheiding van leden en abonnees een omroepvereniging wel zijn inkomsten houdt, maar het aantal leden met sprongen omlaag gaat. En dat zou ten gevolge hebben dat een grote omroep organisatie een kleine wordt. Deze kans lopen alle omroepvereni gingen cn dat zou het hele bestel in de war sturen. Het zou zelfs zo kun nen zijn, dat dc verhoudingen in het levensbeschouwelijke karakter van de totale omroep, die het wetsontwerp zozeer voorstaat, helemaal zoek raken en dan klopt er niets meer. Staatssecretaris Höppener heeft dit voorstel gedaan, om eventuele nieuwe omroeporganisaties een eerlijke kans te geven. Het wetsvoorstel bepaalt nl.. dat nieuwe organisaties de eerste twee jaar geen eigen programmablad mo gen uitgeven, maar wel het vereiste aantal leden moeten vergaren. De mo- gelijkheid moet dus bestaan, dat ie- Portugal klaar met televisienet Portugal is klaar met de bouw van een televisienet dat het gehele land be strijkt. De technische apparatuur is uit West-Duitsland ingevoerd. Ook in Noorwegen wordt hard ge werkt. Hier is begonnen met de uit breiding van het televisienet dat op 1 juli 1960 in gebruik moet worden geno men. De Noorse televisie is het experi mentele stadium nog maar kort te bo ven en gaat de zaken nu fors aanpak Radio voor morgen hd i eniging. bestaand programmablad nemen, zonder gedwongen te zijn. nog een andere omroepvereniging ook als lid te steunen. Dit Is op zichzelf een reële gedachte, maar brengt niettemin een conflictsi tuatie aan de andere kant teweeg. Daarom Is over dit wetsartikel het laatste woord zeker nog niet gezegd. vanavond e grammofoonplaten uur het NCRV- programma. Om 8.20 uur kunt u dan luisteren naar opnamen van het Utrechts Stedelijk orkest, het Am sterdams Oratoriumkoor en solisten, geleid door Piet van Egmond. Er worden werken van Handel en Bruckner uitgevoerd. Dit concert duurt tot aan de Avondoverdenking om 10.45 uur Over Hilversum I zendt de VPRO van half acht af de bekende serie kor te rubrieken uit. Om. hoort u een gesprek over de kerk op het platte land om 7.30 uur. de slollezing van prof. dr. P. A. H de Boer in de serie „Doorgaand verkeer"' om 8 05 uur. Europees commentaar door mr. H R Nord om 8 35 uur en vijf psalmen, uitgevoerd door het Ned. Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel, om 8.45 uur. Bij dc VARA geen Villa Sidonia om 9 uur, maar politiek debat; daarna vrolijke muziek, afgew TIPS uit het buitenland 8 Het Boston Symfonieorkest, geleid door Charles Munch en met mede werking van de pianist Eugene Istomin treedt op in het BBC- programma op 434 m. Om 8.15 uur begint een uitvoering van een nieuw werk van Martinu en de Rhapsodie Flamande van Roussel. Er is veel goede muziek te be luisteren vanavond, want ook Brussel Vlaams vraagt daarvoor aandacht Het NIR-svmfonieorkest gedirigeerd door de Engelsman Walter Goahr, concerteert tussen 8 en 9.30 uur over de zender 324 m. Op het programma staan composities van Gounod, Messiaen en Schönbcrg^ a En dan naar de Duitse zender 309 m 971 kHz Daar wordl van 7.20 uur tot kwart voor tien de opera „De vliegende Hollander" van Wagner uitgevoerd. Joseph Keilberth dirigeert koor en orkest van de Bayreuther Festspiele 1955, en solisten. Nationale Com arogr; 21.30 Socialls- cht;' 23.15 Nws: 23.30 11 45 Omr ko dklok; 12.03 Gra icded; 12.33 Gra V d jeugd, 14 16 20 V d jeu»d. Mb VOOR MOKGKN procr. AVRO 17 00 V d kind Journ en weeroverz; VARA Radio» in elke prijs n klasse betert Hogere uitkering De regering heeft de Tweede Ka- er voorgesteld, in 1959 aan de ge- eenten een algemene uitkering te doen en de belastinguitkering aan de gemeenten te verhogen. De algemene uitkering zal de schatkist ruim 842 miljoen gulden kosten en de verhoging van de belastinguitkering rond 5,1 miljoen gulden. De ministers Zijlstra en Struyrkcn hebben hiertoe een nota van wijzigingen ingediend op de begroting voor 1959 voor het gemeentefonds, samen met de no ta naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamer over deze begroting. In deze nota schrijven de ministers: Het percentage, waarnaar de gemeenten over 1959 voorlopige voorschotten op de algemene uitkering zouden ontvangen, werd aanvankelijk gesteld op 150. De omstandigheid echter, dat de dienst 1958 van het gemeentefonds geen na-uitkering ad 4 pet. toelaat welke na-uitkering in de laatste Jaren in de primitieve ge meentebegroting in de meeste gevallen als een normale inkomst is aangemerkt heeft de noodzaak medegebracht het percentage van de algemene uitkering voor 1959 met 4 punten te verhogen en te stellen op 154. Dit zal dan een to taal aan uitkeringen vergen var. naar raming 822 294 000. De tussen de geraamde inkomsten en uitgaven dan nog resterende ruimte ad ruim 20 miljoen dient, voor het toeken- subjectieve verhogingen met ingang van 1959, zodat de i i bedri •ing aar achterwege moet blijven. i de i olgt in j' a.s admiraal Sir Michael van de Brine Washington en «is de permanen- Uennv 0p als militaire mus., fj'mZ'ÏZ'"?00""" groep van de NAVO inwrijven laten drogen afborstelen 0 t help1 direct tegen etensvlekken. vet, |\b I teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, verwijdert vlekken Royola tuba f.1.95 gM vermiderl vlskkan krlngai LAHNEMANN lartn (N.H.) Pwibu, 1! Imp. v. Pel/color-K2r-PlHtntubu-Mir|r« Aitor-Mouwn-6l,ndw

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7