Landbouw bereidt zich voor op de werktijdverkorting Plannen voor een toeristisch wegennet in ons land Chicago met 16 programma's aan de televisie-spits Reeds proefnemingen op veehouderijbedrijven NIEITWF LEIDSCHE COURANT O DONDERDAG 12 FEBRUARI 19S9 \l*e>ivotg yaw NIEUWS oitdeSLEUTELSTA Fijne jubileumavond van Phebe Het jongenswerk Phebe, dat 16 februa ri 35 jaar bestaat, hield gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal de grote feestavond. De voprzitter, de heer H. de Jager, heette In het bijzonder kom twee ereleden, de heren J. Stigter en D. J. van Weizen, met hun echt genoten. Zij zijn het fundament ge weest van de vereniging, omdat zij Phebe hebben opgericht. Ook de donateurs werden hartelijk gelukgewenst. Hun werd dank gebracht voor de financiële en geestelijke steun. Hij memoreerde ten slotte, dat de bloei van Phebe niet de leiders en de jongens, maar aan is te danken. De oudercommissie is maanden bezig geweest om deze avond te organiseren Het resultaat van haar werken was dit festijn, waarop een groot aantal cadeaus, door de ouders voor de jongens samenge bracht, werden overhandigd, o.a. een sjoelbak, voetbalspellen en 'n biljartspel Ook van andere jeugdverenigingen wa ren felicitaties en cadeaus. Namens de Centrale commissie vooi het Jeugdwerk sprak de Hervormde jeugdpredikant, ds. D. Gijsbers. pleitte ervoor, dat de leiders vooi jongens zouden open 6taan; zij zullen dan gretig gehoor vinden. Namens de commissie bood hij een enveloppe met inhoud aan, waarvoor een tafeltennis tafel kan worden gekocht. Namens de provinciale commissie voor het C.J.M.V., sectie jongenswerk, sprak Zuemtuccessen in Italië Nieuw record van Corrie Schimmel De Ned. zwemster Corrie Schimmel heeft gisteravond in Milaan het Ned. record 400 meter vrije slag verbeterd met 0,1 sec. en gebracht op 4 min. 55,8 sec. ZU eindigde als eerste vóór Jans Koster, die 5 min. 09,4 sec. liet afdrukken. De 100 meter vrije slag werd gewonnen door Cockie Gastelaars in 1 min. 4,2 gevolgd door Corrie Schimmel en Jans Koster in resp. 1 min. 7,4 sec. en 1 11.2 sec. Bij de heren won de Nederlander Jan Jiskoot de 100 meter rugslag in 1 min, 6,8 vóór de Italiaan Gilberto Elsa in de zelfde tijd en de 100 meter vrije slag 1 min. 3 sec. vóór de Italiaan Solian Schaatsenrijden Henk van der Grift won in Noorwegen Onze landgenoot Henk van der Grift heeft tijdens intern, schaatswedstrijden in Sarpsborg (Noorwegen) voor een succes gezorgd. Hij won zowel de 500 als de 1500 meter vóór de Zweed Sigmund Soefteland. Op de 500 meter maakte Van der Grift tijd van 44,2 sec., hetgeen 0,1 sec. i Ier was dan Soefteland. Op de 1500 m was het verschil groter, namelijk 2 i 29 sec. voor Van der Grift en 2 min. 31,4 sec. voor Soefteland. Om de schaaktitels van Nederland Het kampioenschap van Nederland korte baan heren wordt zaterdag 14 fcbr. verreden op dc baan van de ijsclub Gro ningen In Groningen. Het kampioenschap van Nederland korte baan dames wordt maandag 16 februari verreden op de baan van de Ijs baan V.Z.O.D. in Kampen VOETBALFLITSEN Apeldoorn Het voorl. Ned. amateur team heeft gisteren een wedstrijd ge speeld tegen een voorl. Ned. jeugdelftal (1820 jaar). De amateurs wonnen met 21. Alle doelpunten werden in de twee de helft gescoord Antwerpen Onder zeer slechte weersomstandigheden hebben de Rode Duivels van België gisteren met 11 ge lijk gespeeld tegen de Oostenrijkse club First Vienna. De rust was ingegaan met een 10 voorsprong voor de Oosten rijkers. Luik Het Belgische B-elftal won gis teren met 61 van de Franse eerste divisie ploeg Nancy. De ruststand in deze wedstrijd, die na 76 minuten in ver band met de mist werd afgebroken, was 1—1. de heer M. van de Bos. die een boeken- bon aanbood De heer G. Vermeer bood namens de CJV een tafeltehnisspel Eveneens spraken de leider van Een dracht en de heer A. Verbiest Centrum. Ook zij gaven cadeaus. De heer J. Boogaarts dankte alle sprekers met een toepasselijk speechje. Na de pauze werd een vrolijk non stop feestprogramma afgewerkt, waar aan medewerkten een Hawaiian gezel schap, een goochelaar-tekenaar en een muzikale clown. Er was voor deze avond een goede belangstelling en er heerste een gezel lige sfeer. K.L.M.-avond voor de Leidse N.R.V.-ers Onder leiding van de voorzitter, de heer J. J. A. van der Horst, hield de afdeling Lelden van de Ned. Relsverenlglng gister avond In de kleine zaal van de Stadsge hoorzaal een bijeenkomst, die geheel in 't teken van de luchtvaart stond. Spreker was de heer W. L. de Haan, chef bureau verkoopontwfkkellng en propa ganda der K.L.M. Deze gaf ln een korte causerie, getiteld „De K.L.M. in vogelvlucht", een over zicht van het verleden, het heden toekomst van het Nederlandse luchtvaart bedrijf. Waren zijn eerste woorden aa gebroeders Wright gewijd, in het slot zijn causerie vroeg de heer De Haan dacht voor het burgervllegtulg van nabije toekomst, de DC 8. Ook wees hij op de toeristische mogelijkheden vai luchtvaart. Het gesprokene werd toegelicht enige voortreffelijke films. De geluids kleurenfilm „Europa in 25 vragen" open de dit programma met een tocht kris kras door Europa. „Een intercontinentale vlucht" gaf een beeld van het leven boord van een vliegtuig tijdens een grote tocht'. Na de pauze demonstreerde het pittige zwart-wlt filmpje „Dromen zijn bedrog" op welke wijze oudens van geëmigreerde kinderen per vliegtuig hun kroost kunnen gaan bezoeken. Een reis op afbetaling is hier soms de oplossing volgens deze film. De prachtige kleurenfilm „De weg door de wolken", waarin de ontwikkeling van de burgerluchtvaart wordt weergegeven, vormde een waardig sluitstuk van het programma. B.B. amuseerde zich met kostelijk stuk Op de jaarlijkse bindingsavond gisteren gehouden in het Anto- niusclubhuishebben de B.B.-leden wijk II zich kostelijk vermaakt met het blijspel Het begon in de nacht, een stuk over een aartsboeme laar, die een streep onder zijn ver leden wil zetten als hij op een aar dig meisje verliefd raakt. Wijkleider B. Hoogeveen verwelkomde in het biizondej de heer S. W. .Hagedoom en de'leden van de staf," wi waarderende woorden sprak tot de heer N. Koning en mevrouw F. Stiefelhagen, die door middel van Hongaarse doeken, kostuums, wandborden, tekeningen muziek voor een Hongaarse sfeer hadden gezorgd. Dit in verband met het feit. dat het toneelstuk zich in Hongarije af speelde. Dank werd gebracht aar organisatoren van de feestavond, di ren F. Luykx, N. Koning en L. H. Piek. De heer Hagedoom verzorgde een leuk experiment. Met behulp van een mobilo foon sprak hij via de commandopost Oegstgeest met de heer Gouverneur, die al geruime tijd ziek is en in het St. Eli- sabethziekenhuis wordt verpleegd. Het blijspel werd opgevoerd door het politie-toneelgezelschap, onder regie de heer G. A. N. Cornelisse. J. H. Kroon sprak over het zeewateraquarium De heer J. H. Kroon, Leeuwerikstreal 8 te Lelden, trad gisteravond als gastheer op van de afdeling Leiden van de Konink lijke Nederlandse natuurhistorische Ver eniging. Na* een openingswoord voorzitter, dr. S. J. van Oo6tstroom te Oegstgeest, besprak de heer Kroon, dat hij kleurendia's vertoonde, het zee wateraquarium. Hij vertelde iets over de isolatie, roestbescherming, verlichting, In richting van de rotswand en de planten en dieren, die men ln een zeewateraqua rium kan houden. In één van zijn kamere heeft de heer Kroon naar eigen ontwerp aquaria omge bouwd in meubelstukken en men kon dus tips krijgen hoe de huiskamer aquarium kan worden gesierd. De heer Kroon vertelde verder onder rr Jarenlang hetzelfde water ln de bak kan houden, mits de verdamping wordt tegengegaan, over de moeilijkheden bij het houden van planten, het vangen van dieren, het vervoer ervan en het voedsel. Twee bijzonderheden liet hij zien, nl. de plastic stopverf voor de aquaria, waarop het zeewater geen invloed heeft nieuwe pomp, die het water in beweging houdt, in plaats van de gewoonlijk ge- bruike „doorluchter". De heer Kroon wees op literatuur over dit onderwerp en bood hulp aan voor toekomstige bezitters van zeewateraquaria. Tot slot liet hij enkele honderden dia's zien, waarbij fraaie op- n koperwormen, koraal anemonen en kreeften. Dure drop De 23-jarige Leidenaar, die gisteren als getuige voor de Haagse politierechter ver scheen, was kennelijk nogal eens betrokken bij het breken van ruitên, want voordat hij zijn verklaring aflegde, wilde h\j eerst weten, welke zaak het nu betrof. Toen de rechter hem dit had medegedeeld, werd de getuige ook mede deelzaam. Ja, hij herinnerde zich het geval heel goed. Samen met zijn vriend, een Leidse betonwerker, was hij in Alphen naar de kermis ge togen. De vreugde was zo in tens geweest, dat de laatste trein werd gemist, zodat de weg terug te voet moest wor den afgelegd. Onderweg had den de vrienden rust gezocht in de rieten stoelen voor een koffietent te Alnhen en daar was getuige in slaap gevallen. Lana had de rust niet ge duurd. want wreed werd hij tot de werkelijkheid terug- aebrach* door de betonwer ker. die ergens een raoebol had ovoedievt en luid ,.boe"- roepend op hem af was ge komen. De betonwerker had het doel gemist, was door een ruit van de tent henaestoken en had door het ogenblik ae- inspireerd via de gebroken ruit de tent betreden. Kort daarop was hij met een rol drop naar buiten gekomen, maar getuige had de versnape ring geweigerd. De volgende daa miste de eigenaar twee rollen drov en drie koeken. De niet-verschenen betonwerker had geen enkele poging ge daan om de schade te veraoe- den. Twintia gulden, zei de officier en de rechter was het volkomen met hem eens. Competitie van de L.S.B. Leiderdorp II gaat waarschijnlijk voor ïn verrassing zorgen in 3 A Tegen lei der Alphen II bereikten de reserves van Leiderdorp voorlopig een gelijkspel (4—4). Volgens claiming denken ze met 64 te winnen. Alphen II—Boskoop II zal dan de beslissing moeten brengen in- ike het kampioenschap. Leiderdorp II—Alphen II: R. Marbus— J. de Hoed x—x, C. van TolG. Schu denburg 01, M. SplinterJ. Kempen ViA W F GeerlingsP. L. Wage naar 01, F SzitasJ. G. Kardof 10, C- J Verbiest—A Hoogcarspel 1—0. A N. Kiens—N- Plantfeber 0-1. C. Kou wen—H. Kleiweg V4, T. Rasser—Th. Aussems 1—0, C. Boon—P. J. Wijnbeek x—x. Totaal, voorlopig, 44. Rijk voor tienduizenden guldens benadeeld De rechtbank te Amsterdam heeft van- morgen de 68-jarige W. D. N. uit Naar- den, directeur van een revisiebedrijf voor motoren in Amsterdam, wegens het uit lokken van valsheid in geschrifte veroor deeld tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 5000 gul den, subs. 100 dagen hechtenis. Verdachte moet, vrijwel uitsluitend voor het leger werkend, in de jaren 1955- 1956 het rijk voor zeker tienduizenden guldens hebben benadeeld. Een bedrag van f 75.000 werd genoemd. Op zijn ini tiatief en met zijn medeweten werd door twee van zijn werknemers in de staten en de rekeningen,,bestemd voor de rijks instelling, het aantal arbeidsuren, Opge voerd. Ter ere van een Koninklijke gast gaf het gemeentebestuur van Gstaad, het Zwitserse wintersportcentrum, gisteren een ontvangst in het gemeentehuis. De voorzitter van de raad, Marcel Burri, klonk met de Koningin, die een korte wintervakantie in Gstaad doorbrengt met enkele bevriende echtparen. (Van r redacteuren) In samenwerking met andere provin ciale verenigingen voor vreemdelingen verkeer ln het noorden, oosten en zuiden van het land, werkt de provinciale Gel derse VVV aan een toeristisch wegenplan voor Nederland In een verder stad: zal men met de resterende provinciale verenigingen contact zoeken, omdat he' de bedoeling is het westen een belang rijke rol in de plannen te laten spaJen De routes, die men bij de grenzer laten beginnen, zullen immers op he' en gericht zijn, omdat Juist daar de ■te buitenlanders naar toe trekken In Zuld-HolUnd zou dit kunnen neer stroom, langs de molens en natuurlijk de bollenstreek. Andere mogelijkheden za len nog nader moeten onderzoeken. Men Is tot het plan gekomen door hei icces van de zgn Erica-route in de om geving van de Gelderse hoofdstad. Deze toeristische route is bijzonder in trek Ook het Westdultse „romantische wegen- trekt velen. De meeste Internatio nale snelwegen voeren de toeristen echter langs en door oninteressante delen land, terwijl er toch zoveel moois te is als men de weg weet. Amerika'* uitvoer in 1958 f67.860 min. of 14% minder dan recorduitvoer in 1957, tengevolge van afgenomen bedrijvigheid in buitenland, gedaalde grondstofprijzen) Op welke wijze té zijner tijd de toerif- en toegenomen concurrentie. tische wegen gemarkeerd zullen worden N.V. SLAVENBURG'S BANK Parkstraat 28, den Haag VOOR AL UW BANK-, EFFECTEN- EN ASSURANTIEZAKEN s nog onderwerp van onderzoek. Men hoopt echter binnen korte tijd tot uit voering der plannen te komen, waarbij oen rekent op krachtige steun van alle VVV's Eén traditiecommissie voor marine, land en luchtmacht (Van een onzer redacteuren) De minister van defensie heeft een traditiecommissie krijgsmacht ingesteld, die hem kan adviseren „inzake aangele genheden omtrent de traditie van de drie krijgsmachtdelen". Tot nu toe bestond voor land- en luchtmacht een traditie- commissie, terwijl bij de marine de za ken der traditie werden behartigd door het maritiem historisch bureau, een on derdeel van de marinestaf. Dit laatste blijft bestaan, maar de marine zal nu voortaan ook een plaats hebben in de traditiecommissie. De commissie zal de minister en de onder deze ressorterende militaire autoriteiten moeten adviseren ïtregelen, die genomen kunnen worden om het voortbestaan van krijgs machttradities te bewerkstelligen. Tevens zij belast met het toezicht op de ver- ardiging van vaandels en standaarden (met inbegrip van de daarop aan tr brengen opschriften en van de daaraan te bevestigen cravattes) en van vlaggen Bovendien zal de voorzitter van de com- lissie de militaire verzamelingen moe- in inspecteren. Tot voorzitter van de commissie is be noemd kolonel der artillerie b.d. J. K. H. de Roo van Alderwerelt. Leden zijn commandeur mr. A. N. baron de Vos Steenwijk, kolonel der mariniers J. G. M. Nass, reserve-luitenant-kolonel valerie D. baron Mackay, kolonel H. C. Gautier van de luchtmacht en ko lonel b.d. J. W. Wijn van de luchtmacht. De inspecteur-generaal zal officier aanwijzen. TN CHICAGO is onlangs een nieuwe grote televisiezender in gebruik -*■ genomen en daarmee is het aantal programma's dat men daar per toestel kan opvangen tot zestien gestegen. Dit is het recordaantal, want daarna komt New York met negen programma's. Kunt u zich voorstellen waarmee deze programma's, die gewoonlijk dag en avond en soms nog de halve nacht duren, worden gevuld? Uiteraard met zeer veel reclamevoorstellingen, maar ook die moeten telkens iets nieuws geven om kijkers te trekken. die het met zeven programma's doen. o.m. Washington, maar in doorsnee kan men in iedere grote stad toch vier programma's opvangen Intussen is Tokio midden Januari gestart met kleurentelevisie, door drie stations experimenteel uitgezon den. In Los Angeles wordt in april een internationale conferentie over kleurentelevisie gehouden en als deze beëindigd is. ral Tokio overwegen het experimentele karakter van dexe uit zendingen te laten varen en regelma tig programma's uit te aenden. De mogelijkheid daartoe zal nauw samenhangen met de prijzen voor ont vangtoestellen. In Amerika is de kleu rentelevisie nog altijd noodlijdend, omdat alleen de zeer rijken zich een ontvangapparaat daarvoor aanschaf fen: voor de middelmatigen en de eenvoudigen ia dat bepaald veel te kostbaar. Zo ontstaat een wisselwerking: er is te weinig belangstelling voor de uiterst dure uitzendingen, die overi gens wel heel mooi zijn. In Scandinavië wordt nog steeds gezocht naar een oplossing die de koaten zowel voor het uitzenden als voor het ontvangen van kleurentele visie drukken, want hoe hel zij, zwart- witbeeld is een onvolkomenheid die overwonnen moet worden in de toe komst, wil de televisie als medium werkelijk compleet worden. Ook op dit gebied staan ons dus nog grote dingen te wachten I Het armoedje waarmee Europa het tot nu toe moet doen, één televisie programma en hooguit twee. kent men in Amerika allang niet meer. De televisie is daar een allesverslindend iponster geworden, dat naarstig moet worden gevoed en nooit genoeg heeft. Nu is het wel aardig en aanlok kelijk om keua te hebben uit ver schillende programma'smaar zei tien is toch wel rijkelijk. Toch schijnt het goed te gaan, want de nieuwe zender is met vreugde in gebruik ga- Er zijn enkele Amerikaanse steden Commentaar T.V.-spel nare aangelegenheid Hoewel Dick de Vilder nop de moeite had genomen de psychologische achter grond van Patrick Hamilton's televisie spel „De strop", gisteravond door de AVRO uitgezonden, toe te lichten, bleef het toch een nare aangelegen heid. Het was een niet slecht bedacht verhaal, maar veel te zwak en te melo dramatisch om ook maar ergens het verschrikkelijke van de vcrwrongen- held uan een misdadige ..Uebermensch" die zich op filosofische stellingen be roept, te raken. Het was niet meer dan een Irriterende thriller van onsym pathieke allure en het gaf niet de minste indruk van hetgeen eigenlijk de bedoeling was. Bovendien ging het stuk mank aan een onevenwichtige rolbezetting. Ton Lensink als de levensmoede oorlogsveteraan had de hoofdrol en maakte er zeer veel van, totdat hij op het hoogtepunt er uit raakte en het spel niet tot de juiste climax kon op drijven. Ton Kuyl en Henk van Ulsen deden wat zü konden om op sommige momenten toch spanningen teweeg te brengen. Maar Rob Milton had nauwe- Iijks een paar zinnen te zeggen en voor Jeanne Verstraete was er een onmoge lijke zwijgende rol, waar totaal niets van te maken was. „Menigeen zal dit stuk niet weten te waarderen", zei de AVRO ln de aankondiging en daarmee zijn wij het volkomen eens. RADIO hóórbaar beter P.v.d.A.t Modernisering van kruisers te duur (Van onze parlementsredactie) De P.v.d.A.-fractie in de Tweede Ka mer zal vooralsnog niet haar steun kun nen geven aan de modernisering van de beide Nederlandse kruisers ten bedrage van 80 miljoen gulden. Dit verklaarde gistermiddag in de Kamer de socialistische afgevaardigde Schouwenaar. Hij en zijn fractiegenoot Wierda bepleitten tijdens de behandeling van de defensiebegroting ver laging van de defensieuitgaven en verkor ting van de diensttijd. (Van onze sociaal-economiache redactie) ]V"U VOOR GROTE DELEN van de agrarische sector de werkclassificatie een feit is geworden (akkerbouw en veehouderij), begint de landbouw steeds sterker interesse te tonen voor de aandrang bij het bedrijfsleven tot werktijdverkorting. Algemeen bestaat het besef, dat hoe groot de moei lijkheden in de praktijk ook zullen blijken, men er niet onderuit zal kunnen. Bij de moeilijkheden is vooral gedacht in het veehouderijbedrijf, waar het melken van het vee altijd nog een grote sta-in-de-weg is om te komen tot kortere werktijden. Het proefstation voor akker- weidebouw te Wageningen is enige maanden geleden daarom op drie vee houderijbedrijven in Nederland een proef begonnen met verkorting van de arbeids tijd. De bedrijven zijn de Oostwaardhoe- in de Wieringermeer, Bosma Zathe 1 Selmien bij Ureterp (F.) en de Osse- kamp te Wageningen. De proefnemingen zullen ongeveer twee jaar duren en tegen het einde van 1960 afgesloten worden. Voor zover over bet onderzoek thans reeds iets gezegd kan worden, heeft men hoop op een gunstig resultaat. De grote vraag is welke nadelige invloed de ver andering van de melktijd zal hebben op de hoeveelheid en de kwaliteit van dc geproduceerde melk. die schillen. Ook met verschillen van 10 en 14 uur zou men al kunnen volstaan. De indruk bestaat dat dit laatste mogelijk is. De meest ongunstige cijfers die men hierover uit het buitenland gekregen heeft, geven een produktieverlies aan van 2 2% pet. De arbeidstijdverkorting die hierdoor mogelijk wordt, zal echter voor de boer het werven van goede arbeids krachten minder moeilijk maken. Bovendien kan omtrent genoemde per centages nog niets met zekerheid gezegd worden. Wellicht dat door het kiezen van de meest gunstige fokrichting, welke bij de proefnemingen zal moeten blijken, het melkverliee nog aanzienlijk kan wor den verminderd. Volledig onderzoek Hiermee is echter nog slechts een be perkt onderdeel van de activiteiten op het veehouderij-bedrijf aan de orde ge steld. Wil men een juist beeld krijgen van de mogelijkheden tot werktijdver korting. dan zal men de gehele bedrijfs- gsng bij een onderzoek moeten betrek ken. Op het ogenblik wordt dan ook naar bedrijven omgezien, waar een volledig onderzoek naar de doorvoering van een 48-urige werktijd in zes dagen mogelijk zou zijn. Thans gelden in het veehouderijbedrijf per jaar 3100 arbeidsuren, dus gemiddeld 60 per week. Wanneer dit aantal uren voorlopig tot 55 (48 uur in de week en 7 uur op zondag) zou kunnen worden teruggebracht, zou men toch al een be langrijke verbetering bereikt hebben. Hierbij zal dan tevens nog rekening ge houden moeten worden met een spreiding van de werktijd over zomer- en winter seizoen. met langere tijden in de zomer en minder dan 55 werkuren in de winter. Dit laatste geldt in het bijzonder voor het gemengde bedrijf, waarvoor de werktijdverkorting wel het moeilijks' door te voeren zal zijn. De produktiviteit Behalve de werktijdverkorting leven bij de landarbeiders nog twee belangrijke wensen, namelijk verbetering van het vakonderwijs en meer aandacht voor de huisvesting ten plattelande. Bij het land bouw- en technisch onderwijs zal vooral de handvaardigheid meer aandacht moe ten krijgen, een aanpassing van het on derwijs bij de mechanisatie, het onder houd van machinerieën, waardoor de leegloop op hot landbouwbedrijf kan worden tegengegaan en de produktiviteit bevorderd Juist in verband met de werktijdver korting Is deze produktiviteit een moei lijk punt. Van jaar tot jaar worden op het ogenblik eventuele produktlviteits- stijgingen in de landbouw verwerkt in de kost- en garantieprijzen die jaarlijks wor den vastgesteld en waarvan de consument onmiddellijk profiteert. Op deze wijze vormt er zich in de landbouw geen pro- duktiviteitsreserve en zal een doorvoe ring van de werktijdverkorting met be houd van loon stijging van de prijzen moeten betekenen. Produktiviteitsstijging ook via beter vakonderwijs ia daarom van groot belang. Meer woningen Een zaak waarin de landarbeider en de plattelander in het algemeen zich achtergesteld voelen, is de woningbouw Zoals de werktijdverkorting van het grootste belang is om de noodzakelijke werknemers op het platteland vast te houden en te voorkomen, dat allen wor- den weggezogen door de industrie, zo kan ook een betere huisvesting een sti mulans zijn het platteland trouw te blijven. Na de oorlog is het platteland er wat de woningbouw betreft verhoudingsge wijze slecht afgekomen, zo verklaarde de voorzitter van de Nederlandse Christe- lijke Landaroeiderabond, de heer P. Stok man. Inmiddels ia de situatie nog extra ongunstig geworden, omdat de bouwkos ten vergeleken bij 1946 met meer dan 60 pet zijn gestegen. Op het ogenblik zou speciaal de verbetering van de bestaan de woningen de aandacht moeten hebben. Wat betreft de nieuwbouw sprak de heer Stokman waardering uit voor het Dultae systeem. Hierdoor worden de plattelandera in de gelegenheid gesteld een bula te laten bouwen met behulp van een lage geldrente, een bouwpremle en toewijzing van een achtste ha grond en da mogelijkheid om 10 procent van de bouwkosten self te verdienen. vanavond Roelof Krol dirigeert het Radio Ka merorkest, dat om 8-05 uur concer teert In het AVRO-programms. Uit gevoerd worden werken van Haydn, Mozart (pianoconcert in c. soliste In- grld Haebler), Ravel en Debussy. Om 9.20 uur het hoorspel Caleb mijn zoon, naar de roman van Lucy Daniels. De NCRV geeft tussen 8 en 10 uur het amusementsprogramma „Op volle toeren", met het familiespel „Wie, wat, waar?", om ongeveer 9 uur. Om 10.10 uur bespeelt Johan Spelde het -gel ln de Ut cht*" Nlco'.alker*. U hoor' ..erken van Bach, Buxtehude en Spelde. Wèu/èïé. vanavond NCnV-programma om 8.20 uur, na het NTS-Journaal. Eerst filmbespre king, d n om 8.40 een reportage uit een pianofabrlek en om 9.05 uur een aflevering van „Scherzo". D». O. Ja ger verzorgt de dagsluiting Tips uil bel buitenland Om 9 uur kunt u ln het Engelse programma op 464 m. luisteren naar liederen van Schubert en Wolff, uit gevoerd door Peter Peart, tenor en Benjamin Britten, plano. Programma voor morgen VRIJDAG M 1 8.1 SGram 6 00 Gym Gram 9 35 Wsterol 9 40 Schoolradio. VPRO: 10 00 Avonturen met kinderen, caus 10 08 Morgenwijding VARA. 10 20 V d vrouw 1100 Sopraan en plano 11.20 V d kleuters 1135 Lichte muz AVRO: 12 00 Aecordeonspe! 12 30 Land- en tutn- 14 50 Gevar progr VARA muz 18 50 De puntjes r-; 19 00 V d jeugd 19.10 JldHPBBB 1930 Het platteland nu. geeprek 19.46 VPRO-nws 20 00 Nwa 20 06 Doorgaand verkeer, toespraak 20 20 30 25 Boekbeepr 20 35 Bur 20 45 Kamerkoor VARA: Partij van de Arbeid ondemocratisch?, debat 21 45 Strtjkork H2T over* VPRO: 22 40 Zorg om geeprek VARA: 23 00 Nwa Vergeltj kende rwtje Hilversum n. 298 m. 10OT ke/a. NCRV: 7 00 Nwa en SOS-ber 7 10 Gewijde muz ------ - de dag f 7 50 Een woord 8 15 Gram 9 00 V d zieken" 9 30 V d Morgendienst 1015 Gram 1100 Gram 1130 Progr luleteraara 12 00 Tenor e tulnbouwmeded 12 33 Kamei Land- i plano 12 30 133 Kamer- ad 13 00 Nwa 13 15 Schoolradio Gram 14 45 Idem 15 10 Voordracht 15 35 Inatr Trio 18 00 De behandeling van kamerplanten na de wtnterruet. caua IS 15 Harp trio 18 50 Gram 17 00 Voor dracht 1730 Koorzang 17.40 Beareber 17 48 Kamertrio 18 00 Accordeonmui 18 20 De Hangmat 18 50 Regertngeultz: Serie: Studeren en student aljn: I Eindexamenen dan studeren?, door prof mr H J Schritema. voorzitter van het Rectorumeoltege 19 00 Nws en weerber 19 10 Mandoline-ene 19 30 Radiokrant 19 55 Op de man af. caus 20 00 Po! caus 20 06 Gram 20 20 Koorzang 11 50 Kunstrubriek 22 43 Avondoverdenking 23 00 Nwa 23 18 Muz caua 23 46—24 00 Gram GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e HJn) Vrijdag 13 februari ivw van 19—20 uur: Georges Blaet: ..Les P5cheura de Perles" opera In I bedrijven an 4 tafe relen op tekst van E Cormon en M Carré Personen: Zurga koning. René Blanco bariton; Nadir, vteoer. Leopc-id Simoneau. tenor: Lena, priesteres. Plcr- Nou rette AJerle. sopraan: Nourabad. hoge- prleeter, Xavler Depraa. bas; Koor EU- Orchestra^des Concerts sabeib Br*__ L&rvoureux o

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9