CHRISTELIJK LADY ISABELLA Geheel in het bedehuis is geen preek Hervormde Synode besloot tot bouw van 160 kerken Weer twee zendingsarbeiders naar Nieuw-Guinea Dames Vermijd sterke prot.-r. kath. samenwerking Een woord voor vandaag Kanttekenin Stel kweekschool gelijk met H.B.S. a Persoonlijke gebeden te kort; gemeenschappelijke te lans [N het Gereformeerd Week blad" schreef G. Verrij een artikel over de plaats van het gebed in de eredienst van de gemeente, een deel van de we kelijkse liturgie die er eigenlijk vaak maar een beetje bijhangt, omdat de meeste voorgangers van het standpunt uitgaan dat het gebed geen voorbereiding behoeft: Een der gebeden i dienst draagt de n lange gebed". Deze naam komen naam „het reeds in de tweede helft de vorige eeuw tegen. Kenmerkend voor dit gebed is, behalve de lengte: het onpersoon lijk karakter en de neiging tot re deneren. Dit betekent, dat het niet of slechts voor een klein deel be antwoordt aan de vereisten van een waar gebed. Iemand heeft eens gezegd: ..Onze particuliere gebeden ple gen te kort en onze gemeenschap pelijke gebeden te lang te wor den." Deze ongewenste lengte is soms een gevolg hiervan, dat de voor bidder zien er toe laat verleiden, een stuk uit zijn preek in biddende vorm om te zetten; dikwijls Is ze he* gevolg van de gewoonte, allerlei personen en groepen van pers omen in de voor bede te betrekken. Dezegen wordt afgesmeekt voor de zeevarenden; voor het Koninklijk huis; voor alle over heden, van hoog tot laag; voor zending en evangelisatie; voor het jeugdwerk in al zijn vertak kingen; voor de zieken en die in ziekenhuizen worden verpleegd; voor de verpleegsters en de dok toren; voor allen die ongeneeslijk ziek zijn; voor zwakzinnigen, blinden en doofstommen; JHSlang op ning wachten; voor de werklozen; voor alle arbeid in Gods Konink rijk; voor zijn preek) of in de gemeente in fers wordt beleefd, want hij staat te bidden nament en ten behoeve van zijn gemeente. Hij mag niet danken voor de voortduur van het zonnige weer als een paar kerk gangers zitten te snakken naar regen voor hun tuinderij. Plechtig T7ELE LANGE GEBEDEN scha- den de mogelijkheid van mee bidden ook nog doordat ze in een te plechtige stijl worden gehou den. Veertig jaren geleden was dit euvel ernstiger dan nu, doch ook thans is een natuurlijke, eenvou dige gebeds-taal, die de verbor gen omgang met God niet ver loochent, schaars. Te veel nog keren zekere formules en vaste uitdrukkingen terug. Wat behoort tot een gebed, dat God aangenaam is? Het antwoord van de catechismus is beschamend voor ons: we moeten van harte bidden; in besef van eigen on waardigheid; en nochtans in het vaste vertrouwen, dat God ver hoort. Wij mogen bidden. Predikanten moeten dikwijls bidden: aan het begin (en eind) van kerkelijke vergaderingen; op huisbezoek; aan het eind van ve le samenkomsten. In de kerk blijve het een mo gen bidden. Ook voor de gemeen te. Daartoe moet het „lange ge bed" kort worden; opdat de ge meente weer begint mee te bid den. Als een gebed niet gebeden wordt, is het een ijdel verhaal van woorden. In gedrang niet; ze kunnen het niet; het „Amen" geeft hun alleen maar een gevoel van opluchting. De persoonlijke noden van de gemeente komen in het gedrang; die worden niet voor God ge bracht. En Juist daarvoor toch moet in een pleaUjUJke kerk worden gebeden; daarbij kan men verlangen en verwachten, dat de gemeente zal mee-bidden. Een belangrijk element bij ons bidden is de zekerheid, dat God luistert en op Zijn tijd verhoort. Als wij een zegen vragen voor de zeevarenden en voor allen, die ongeneeslijk ziek zijn. ontnemen we de Here dan niet de moge lijkheid, ons te tonen dat Hij heeft verhoord? Weten we zelf wel. wat we eigenlijk vragen of zeggen we zo maar wat, omdat we het als een plicht beschouwen voor al deze „dingen" te bidden? „Bid voor alle mensen". Als ik deze tekst uit 1 Timotheus 2 goed begrijp, dan bedoelt Paulus: bid voor alle soorten mensen. Met andere woorden; als we met hooggeplaatste personen, of met wie ook, in aanraking komen, dan moeten we ook voor hén bid den, en hen niet stelselmatig in ons gebed overslaan, indien ze -nze voorbede nodig hebben. De predikant moet de dank uit spreken die in de gemeente leeft; hij moet uitredding afsmeken uit rcélc nan de kerkgangers beken de, noden. Hij moet zich onthou den van alles wat aan de ge meente onbekend is (bijvoorbeeld Synode sal l/2van het inkomen vragen A T7~ 7 vaard en het besluit met i Us. A. benoemd tot radiopastor Op de laatste dag van haar win- terzitting heeft de synode van de hervormde kerk op voorstel van de generale financiële raad der her vormde kerk besloten een actie te gaan houden voor de bouw van 160 kerken. Hiervoor zal een bedrag van zestien miljoen gulden nodig zijn, om de gemeenten te subsidi ëren die de bouw zelf onmogelijk kunnen financieren. Van elk kerklid zal een gift ineens worden gevraagd, bestaande uit een half procent van het inkomen. De synode heeft dit plan eenstemmig aan- zVernoem speelt de baas In pindakaas A.s. zaterdag zullen twee Hevorm-i De tweede zendingspredikant, die de zendingspredikanten van Schiphol a.s. zaterdag voor het eerst uitgaat, naar Nieuw-Guinea vertrekken. Het is dr. J. D. Pienter, die op Seroei zijn ds. J. P. Kabel, die voor zijn! de leiding op zich zal nemen van de verlof tezamen met ds. I. S. Kijne I cursus voor opleiding van Papoease doceerde aan de theologische school gemeentevoorgangers. Hij zal daarbij te Seroei en nu zijn docentschap weer' op zich neemt aan deze school, die verplaatst in naar Hollandia. Door de Evangelisch Christelijke Kerk werd ds. Kabel tot rector an deze school benoemd in plaats van ds. Kij ne, die voorgoed naar Nederland te rugkeerde. Naast ds. Kabel zal nu de Gereformeerde zendingspredikant ds. K, a. Schippers als docent fungeren. Ds. Kabel, die gedurende zijn verlof met zijn gezin in Maassluis woonde, nam jl. zondag in een kerkdienst te Rotterdam afscheid van de classis Rot terdam, waaraan hij als zendingspredi kant verbonden is. Hij werd toege sproken door de praeses van de classi- kale vergadering ds. e. van Wieringen van Overschie. Israël verwacht een verhoogde immigratie De Israëlische regering heeft te ken nen gegeven, dat zij dit jaar een im migratie van tachtigduizend Joden verwacht. Zij zullen hoofdzakelijk uit Oost-Europa komen en speciaal uit Roemenië en Polen. Ook uit Noord- Afrika worden vele Joden verwacht. Met de immigratie uit Roemenië ziet Israël zich voor een moeilijkheid ge steld, aangezien het niet weet hoeveel Joden l.i een bepaalde periode het land binnenkomen. De Joden in Roe menië krijgen onverwacht hun uitreis visum en moeten dan in een ptar da gen het land verlaten hebben De meesten kiezen hun w*g naaj" if/8,, via Oostenrijk. Vandaar moeten zij zo spoedig mogelijk naar Israël worden overgebracht. Een tweede moeilijkheid is, dat uit Roemenië duizend artsen worden ver wacht, Voor zoveel medici is in Israel geen emplooi. ONDERWIJS Fundering De plannen voor de bouw van nieuwe ruimten ten behoeve van de a-facultei ten der universiteit van Amsterdam ma ken het noodzakelijk, dat nauwkeurige gegevens worden verkregen over de toestand van de fundering van het be staande complex universiteitsgebouwen. B. en W. vragen de gemeenteraad een krediet beschikbaar te stellen van 15.000. Uniecollecte Lijst 19 van de 80e Uniecollectie bevatte de volgende bedragen: Ede 4951.74: Ernst 1 592.50; Hcrwijnen 82.08; Voorthuizen 578.70: Westendorp 527,50: Amersfoort 2922.69; Amsterdam v.tn. Ransdorp 91.96; Bussum 3200.—; Dlemen 525.-; Heer- hugowaard 185.—; Koog a/d Zaan 288.86; Krommenie 417.—: Naarden i 778.85; Pur- merend l 573.25: Schermerhom 163,50: Vijfhuizen 295.66; IJmuiden 572.—; Alphen a/d Rijn U15.25: Bergschenhoek 641.03: Capelle a/d IJssel 464.—; Delft 232,10; Dubbeldam-N 538,68; 's-Graven- zande 2218.15; Groote Llndt I 441.75; Haas trecht 239.50 Totaal van 475 Locale Co- mlté's I 282 743.61. Onder wijsbenoemingen Benoemd tot hoofd: aan de school met den Bijbel te Ooltgensplaat de heer G. Rietveld te Bolnes; aan ö'e Guido de Brèsschool te Brunssum de heer J. C. Bakker te Maurlk. Benoemd tot onderwijzeres: aan de Chr, school te Surhulzum mej. T. Min- nema te Workum; aan de Chr. school, Loeffstraat 2a, Eindhoven mej. M. C. Bras te Rotterdam; aan de School met den Bijbel te Zuidhorn mej. L. D. Dijk stra te Berlikum. worden geassisteerd door twee Pa- Soease docenten. p doorreis naar Nieuw-Guinea zal dr. Pienter met zijn gezin gedurende veer tien dagen op de Filippijnen verblijven om kennis te nemen van de theologi sche opleiding in de kerk aldaar. Dr. Pienter was voor hij op de zen dingshogeschool kwam predikant van de Hervormde Gemeente te Lemmer. Hij is als zendingspredikant verbonden aan de classis Schiedam. Kruiswoordpuzzel zonder zwart een enthou- Namcns de commissie van rapport spreekt kerkvoogd G. M. Gerbrandy. Nijlnnd. Hij achtte het plan goed en vond het Juist, dat deze actie zonder lokkende attracties zal geschieden. Hij vroeg zich wel af of het juist was 50% vnn de opbrengst aan de plaatselijke kerkvoogdij te geven. De 'WÊÊM we JHHBB .I andere kerken te een adoptie-systeem zou kunnen wor den ingevoerd, om gemeenten, die hui verig staan tegenover het algemene werk, gelegenheid te geven toch mee te doèn. De heer Sabel beantwoordde de gemaak te opmerkingen en verdedigde met klem de regeling om 50% van de op- mers zeer vele gemeenten 1 nen liggen, die door dezi gestimuleerd.Hij achtte plan deze actie worden hervormde actie meer mogelijkheden te hebben dan een Interkerkelijke samenwerking. Voor een adoptiesysteem voelde hij niet. De eenheid der kerk moeten wij voorop stellen; bovendien is dit systeem bij vorige gelegenheden bepaa' succesvol gebleken. Ds. H. J. f. Wesseldijk geeft enige aan vullingen. Het is van belang dat het gehele Nederlandse volk weet wat In de hervormde kerk gebeurt, vi daar dat men een huis-aan-huis ac wil voeren. Vervolgens aanvaarde de synode het Pl&n enthousiast en een stemmig. In de middagzitting heeft de synode vervolgens een aantal voorstellen be handeld tot wijziging van de kerkorde. Een daarvan was een voorstel dat be oogt de vergadering van ambtsdragers in grote gemeenten beter te doen functioneren. Een tweede voorstel had betrekking op de noodzakelijke inter- locale samenwerking bij aanwezigheid van meer dan een gemeente in een groot wooncomplex. Het derde voor ste] betrof het feit, dat er bij de crea tie van nieuwe satellietsteden be hoefte is aan de mogelijkheid een voorlopige regeling voor de gemeente vorming te treffen, analoog aan die voor nieuwe gebieden als b.v. de Zui derzeepolders. Wat de node in deze zaken besloten heeft is bij het ter perse gaan van onze krant nog niet bekend. Zoals de lezers weten is de hervormde synode enige die niet open ls voor de pers, dat wij nog niet in staat zijn uitvoe riger op de voorstellen in te gaan. We hopen er In de komende dagen nog op terug te komen. De synode benoemde tot „radio pastor" ds. A. Klamer te Maastricht. Hij zal tot taak hebben in alle ge vallen van pastorale nood, die In verband met uitzendingen bij het IKOR binnenkomen, geestelijke bij stand te verlenen, ie synode machtigde het moderamen kand. J. C. Kooren te beroepen tot predikant te Rouen voor de arbeid on der de zeelieden. De synode benoemde tot adviserend lid van de raad voor de herderlijke zorg ds. P. J. de Geeter te Hilversum, tot secretaris van de raad voor de varr e gemeente de heer H. van Dijk en tot lid van de raad voor de eredienst ds. M. Groe- nenberg. De synode aanvaardde een voorstel, een rondschrijven te doen uitgaan ter aanbeveling van het ken nisnemen van de nieuwe psalmberij ming. De synode benoemde tot lid van de raad voor kerk en ziekenzorg ds. B. van Ginkel te Utrecht. Na de rond vraag sloot de praeses de vergadering. De synode zal opnieuw bijeenkomen van 22—27 Juni 1959. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Stavenisse, Polsbroek en Vlist en Waspik (toez.) kand. C. v. d. Bergh te Delft; te Daarle: A. Noorder- graaf te Noorden (Z.H.) te Rouen (Frankrijk) voor de arbeid onder de koopvaardij kand. J. C. Kooren. Benoemd door de Generale Synode tot „radiopastor" a. Klamer te Maas tricht. GEREF. KERKEN Beroepen te Dussen: kand. G. A Westerveld te Slagharen. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam; J. W. de Bruin te Zwaagwesteinde; te 's-Gravendeel: M. Vlietstra te Eemdijk. GEREF. GEMEENTEN Advertentie Horizontaal: 1. mijnwerker-meisjes- ..aam; 2. spil van een wiel-riviertje in Normandië; loopt bij Caen in het Ka naal-meisjesnaam; 3. landbouwwerktuig- zeeroof; 4. en omstreken 'tafki -neep- naamf.; 5. brede, grove lat-voor- zetsel; 6. opening-slede-soort kabeljauw; 7. iemand de achting geven, welke hem toekomt-rangtelwoord; 8. uitga ve-ar- beidseenheid; 9. deel van het oor-boom voertuig. Verticaal: 1. Vrijbuiter-kleur; 2. Stad ln Noorwegen-de begane grond; 3. gem. in Limb.-sterk oplopend; 4. gekleurde plaat-tegen; 5. nauw-achting-aanwijzend naamw.6. waterdoorlatend- bij woord-slim; 7. knol-rivier in Rusland; meisjesnaam-kropgezwel-spoedig; 9. lelieachtig tuinbouwgewas-gewicht (afk). ÜL—HAMEA-C handen ruw of schraal .-GEIEIEÜS3 Meer geld voor de herv. zending De raad voor de zending der Neder landse Hervormde Kerk heeft in 1958 uit de kerk tachtigduizend gulden meer ont vangen dan ln 1957. De raad heeft mee gedeeld het zeer verheugend te achten dat in dat uiterst moeilijke jaar voor dt zending, waarin tienduizenden Neder landers gedwongen werden uit Indonesië te vertrekken, de hervormde gemeenten bereid bleken meer dan ooit tevoren te geven voor het zendingswerk. De ver wachtingen voor de collecte die tijdens de voorjaarszendingsweek wordt g houden zijn hoog gespannen. Politieke tveek V.V. In de sectie buitenlandse politiek tijdens de politieke week van het studentencorps aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam hebben dr. W. G. Berghuis en prof. dr. J. G. W. Scholten onderscheidene vragen en opmerkingen beantwoord. De sprekers waren huiverig al te sterke protestantse en rooms ka tholieke samenwerking in Europees band. Men achtte het een gevaar de r.k. elementen te veel zouden domi- Als u een waarachtig christen zoudt vragen wanneer genade van God heeft ontvangen, kan hij drie antwoai geven. We staan vandaag alleen stil bij het eerste, matu andere twee kunt u vinden in II Tim. 1 9. Genade a öns in Christus gegeven. Wanneer? „Voor eeuwige tijd Deze woorden kunnen alleen overdacht, nimmer uitgtj worden. Eer Eva' haar hand uitstrekte naar de verba vrucht; eer het water zich kolkend in zijn beddingen ta trok; eer God zei, „Er zij licht", was de genade al aa gegeven. Dat wil niet alleen zeggen dat God een geva mensheid zomaar genadig was, maar dat God reeds voor begon te scheppen gedacht heeft aan u en mij. „Ik ben te slecht", zeggen sommige mensen. „Ik heb zondebesef", klagen anderen. Maar God dacht aan u u te slecht werd, voor u ooit wist wat zondebesef was. I reeds was Hij u genadig. Weet u, wij mensen zijn belang in Gods ogen, omdat God aan ons dacht voor Hij aan schepping dacht. Hij begon te scheppen om ons een pii te geven voor onze voet. Maar Hij deed meer. Hij gaf reeds-zyn Zoon voor ons, om ons een toekomst te ge Soms spreken We over onszelf als over het „won Israels", dat is goed, zolang we niet vergeten dat toe de kroon van Gods schepping zijn. 1 WAAR BLEEF DE LOONWET het i dat de belangen van een klein land als het onze bij de voortgang van de Europese Integratie moeten worden gewaarborgd. Uitvoerig werd ten slotte nog gespro- >n over de organische staatsopvatting van Groen van Prinsterer. De vraag werd n.l. gesteld of deze nog steeds bruikbaar is tegenover de huidige staat kundige ontwikkelingen, vooral nu er zoveel revolutionaire groepen, die de vil van het volk vaak vertegenwoordi- !en de kop opsteken. In dit verband lacht men vooral aan communistisch China, Algerije, Egypte Op dinsdag waren vraagpunten aan de orde gekomen betreffende de eco nomische medezeggenschap in de indi viduele onderneming. De eerste vraag luidde: schuilt ln de omschrijving van een onderneming als een samenwerkingsverband van de fac toren arbeid, kapitaal en leidine. waarbij geen ó'er factoren prioriteit bezit, niet het gevaar dat de eigen plaats en func tie van elk der factoren onvoldoende blijft verzekerd ondanks een tegelijker tijd uitspreken van de eis dat dit wel het geval zal dienen te zijn? Zijn de factoren kapitaal en arbeid niet gecoördineerd1 maar gesubordineerd aan de leiding, dan ligt hierin een beter criterium voor het verwezenlijken de economische medezeggenschap in de individuele onderneming. De referenten voor dit vraagpunt der medezeggenschap waren de heren A. Borst Pzn. en M. Ruppert. Zij dienden de vergadering van advies, ANOF tot de Tweede Kamer Oplossing vorige puzzel Het bestuur van de Algemene Ne derlandse Onderwijzers Federatie (omvattend het K.O.V., N.O.V. en het P.C.O.V.) heeft in een adres aan =r - i de Tweede Kamer met klem verzocht ntT; "S™» ™8 wetsvoorstel tot wijiiEln- van 8. ellende* 9 negende! 10 dI Je hofer onderwijswet, betreffende de 11. alleman, 12 uiterst, 13. we- toelating van onderwijzers en bezit- d'erom. De zegswijze luidt: ..Voor dag en ters van middelbare akten tot univer- dauw". 'sitaire examens te aanvaarden. 134 „Z..r zeker klonk het van bevende lippen. Daarna volgde haar dood, en Ik kan mij niet aan de gedachte onttrekken, dat die haar als een genade gezonden werd. Ik ben overtuigd, dat zij bereid was en vrede met God gevonden had. Wan- naer alles ons ontnomen is. vluchten wij naar Hem; ik hoop. dat zij de Toevlucht had ontdekt." „Hoe heeft mijnheer Carlyle het bericht v» dood opgenomen?" vroei staanbaar. Deze vraag houden. Carlyle het Dericni van naar g lady Isabel nauwelijks ver had haar dikwijls bezig ge- ,-as er niets noch smart. Hot "was een" penibel onderwerp om er tegenover hem over to beginnen en ongetwijfeld deed hij dat zelf ook niet. Nadat hij zich met mijni kindver loofd had. heeft hij me eens verteld, dat hij tij dens het leven van lady Isabel nooit opnieuw ge trouwd zou zijn," „Uit., eh uit oude liefde-1" Dat denk ik bepaald niet. Ik heb het aan ge tensbezwaren toegeschreven. Al zijn liëfda gaat naar zijn tegenwoordige vrouw. Er bestaat geen twijfel aan. dat hij haar lief heeft met eën oprech te vurige, bestendige liefde, ofschoon er misschien een romantischer ondergrond geweest ls in «iJnvroe- gera hartstocht voor lady Isabel. De stakker, zy verloor door eigen schuld een toegewijde echtgenoot en een gelukkig gezin." E.n «Ukkor. I. d.t wu i«! Er ws. nl« v.el meer voor nodig geweest, of zij had haar vruch teloze wanhoop luidt uitgeschreeuwd Ik vraag mij af. o' de salon al weer tot de bewoonde wereld behoort", glimlachte mevrouw Ha re om dc Ingetreden stilte te verbrexen. „Zo ja, dan zal ik daar wel weer verwacht worden. Ik zal wel voor u op verkenning uitgaan", sprak lady Isabel in de opwelling van hot ogenblik, want zij nad behoefte om eventjes alleen te zijn, al was het dan slechts in de hal. van Easi Lynne door ANN LUDLOW Zij verliet de grijze kamer en naderde de salon. Geen geluid was te horen daarbinnen. Menend, dat er memand was, keek zij voorzichtig naar binnen. Niemand aanwezig. Het vuur brandde, de kaarsen in do kroonluchter waren aangestoken, maar nie mand genoot van de warmte en het licht. Uit het binnenste vertrek echter klonken het geluid van de plano en de stem van mijnheer Carlyle. Zij her kende de accoorden: het waren die van de begelei ding van het lied. dat hem zo dierbaar geweest was, wanneer zij het voor hem zong. Wie ging het nu wel voor hem zingen? Lady Isabel sloop door de salon naar de tegen over liggende deur, die op een kier stond Barbara zat aan de piano en mijnheer Carlyle stond bij haar, terwijl zijn arm op haar stoel rustte en hij hield zijn gezicht naast het hare, mogelijk om naar de muziek te kijken. Eens was het Barbara geweest die zo naderbij was geslopen, die zo om een hoek je had gegluurd, om naar ditzelfde lied te luisteren Toen was zij zijn vrouw geweest: zil had zijn kus sen in ontvangst genomen na het lied. Nu waren de rollen omgekeerd. Barbara zette in. Haar stem was niet zo vol en rijk als die van lady Isabel, maar het was toch een prettige, aangename stem om naar te luisteren. Als anderer lippen en anderer harten hun lied van liefde zingen. in woorden, welker kracht verkondt de machten, die hen bedwingen, dan kan zo'n klank, dan kan zo'n beeld soms een herinnering geven aan dagen van een diep geluk, aan eigen liefdeleven. Dagen van een diep geluk, ja! Zou het hem een herinnering aan haar geven? Zou een gedachte aan haar, zijn eerste en grootste liefde, hem beroeren, wanneer deze woorden zijn oor troffen? Zou een flits van het verleden, toen zij daar zat en dit lied voor hem zong, zelfs ook maar een vluchtig mo ment van herinnering wakker roepen in zijn hart? Wel waren op een rampzalige wijze de rollen nu omgekeerd; waarlijk rampzalig voelde zij zich bij die gedachte. En wie had door eigen vrije wil deze ommi-keer teweeg gebracht? Nu was Barbara de geëerde en geliefde vrouw, meesteres op Ea9t Lyn ne. En wat was zij zelf? Niet eens de welkome gast voor een uurije, zoal9 Barbara destijds, neen, een indringster, die zich onder valse voorwendsels toegang tot de familie had verschaft; haar hande ling viel niet goed te praten, haar positie was zo scheef als het maar kon. Was het juist, zelfs In dien zij er in zou slagen onontdekt te blijven, dat zij en Barbara onder één dak verbleven, nu dat in het huis van mijnheer Carlyle was? Hield zij het werkelijk voor juist? Neen. dat deed zij niet. maar het is nu eenmaal zo; kwaad brengt altijd kwaad met zich mee Al dergelijke gedachten speelden haar door het noofd. terwijl zij daar stond, luiste rend naar het lied. stond als een stenen beeld, haar bonzend hoofd tegen de deurpost gedrukt. Het lied was uit en Barbara keerde zich naar ham echtgenoot, een wereld- van liefde in haar schitterende blauwe ogen. IWordt vervolgd.) Desondanks geeft de ANOF in het adres te kennen in ernstige mate teleurge steld te zijn door het aanhangige wets ontwerp. De ANOF sluit zich volledig aan bij de kritiek, die in het voorlo pig verslag wordt uitgeoefend op „de wijze, waarop het beginsel, om ook aan onderwijzers de universitaire stu die mogelijk te maken, in dit ontwerp vorm is gegeven". Het ANOF-bestuur meent, dat het juist is de kweekschoolopleiding uit sluitend te zien als een vakopleiding. Deze opleiding heeft een aanwijsbaar tweeledig karakter. De eerste leer- kring geeft de leerlingen een algeme ne opleiding, die gelijkwaardig kan worden geacht aan die, welke wordt gegeven op de inrichtingen van v.h.m.o. die wel toegang geeft tot de universiteit, terwijl de 2e en 3e leer- kring meer een gerichte vakopleiding biedt. In het adres wordt op grond van de opleiding in de eerste leerkring en op grond van het feit. dat het leerplan van de 2e en 3e leerkring de zelf standige bestudering van speciale on derwerpen moet bevatten, de toelating van de onderwijzers tot de universi taire examens in nog andere fakultei- ten bepleit. Met name denkt het be stuur aan de zevende fakulteit en aan de studie in geschiedenis, aardrijks kunde en sociologie. Nog beter ware het naar het inzicht van het ANOF-bestuur de volledig bevoegde onderwijzer op grond van zijn gehele opleiding die vijf jaar duurt na het behalen van het mulo diploma gelijk te stellen met de abi turiënten van de H.B.S.-a. Het ANOF-bestuur lid b wetsontwerp zodanig te willen aanvul len, dat ook toelating tot het afleggen van examens in bepaalde studierich tingen kan worden verleend aan hen, die in het bezit zijn van de akte van bekwaamheid als volledig bevoegd on derwijzer of van dc akte van be kwaamheid als hoofdonderwijzer en een m,o.-a akte voor Nederlands, Frans, Duits, Engels enz. DEEDS eerder hebben wij de juist- heid onderstreept van de advies aanvrage van het huidige kabinet aan de Sociaal-Economische Raad met betrekking tot het tijdstip, waarop een eventuele werktijdver korting mogelijk gemaakt zou moe ten worden in de bedrijfstakken waar een gunstige produktiviteit daartoe aanleiding geeft. Het N.V.V. heeft echter gemeend er goed aan te doen, de adviesaanvra ge" van minister Beel bijzonder on gunstig af te tekenen tegen de ach tergrond van een veel sneller op treden inzake de werktijdverkorting van oud-minister Suurhoff, wanneer deze althans aan het bewind was gebleven. Hij had het wel zon der advies van de S.E.R. gekund. De vraag, of men hiermee het be drijfsleven recht had laten weder varen, wordt echter angstvallig ver meden. Het is het goed recht van de socia listische vakbeweging, zich achter het beleid van een geestverwant mi nister te stellen. Wij menen echter, dat hier snel handelen verward wordt met overhaast, zo niet on doordacht, handelen. Het zou inder daad overhaast en ondoordacht ge weest zijn, wanneer de regering bui ten de S.E.R. om het tijdstip van invoering en de prioriteit in het ka der van de overige sociale wensen VERANTWOORD LOONBELEID van een eventuele werktijdveri 'en ting had vastgesteld. Wel had minister Suurhoff sneller met adviesaanvrage bij de S.E.R. I sbe nen komen, maar dat is niet schled. Alles behalve snel is ook geweid voorbereiding door oud-mini ?r: Suurhoff van een ontwerp-loom er Dit ontwerp is er thans namt nog niet. .Het Buitengewoon Bei Arbeidsvoorwaarden, dat typisc eid afgestemd op de -omstandighi Z in Nederland vlak na de oorlof nog steeds van kracht. En de SI ting van den Arbeid wordt mei B.B.A. nog steeds op de been gel den. Wanneer aan het wetsontwerp afgelopen jaren regelmatig wai werkt, in het besef, dat de Ne leu: landse werknemers niet langer i der een verantwoorde, wettelijk» geling van het loonbeleid gek mogen worden dan beslist noodzi gt' lijk is, wanneer deze wil bij werk had voorgezeten, dan ontwerp thans reeds ingediend weest. En wij menen, dat een kwestie de wettelijke regeling van het li beleid in Nederland toch minsl in£ zo urgent mag aangemerkt wor als de kwestie van de werktljdi D korting. ^AN de volledig door de overheid geleide loonpolitiek dient een einde te komen. Dit betekent niet, dat de loonpolitiek nu maar over gelaten moet worden aan het spel der vrije maatschappelijke krach ten. Het gaat om een vrijer, meer gedif ferentieerd loonbeleid. Om een sys teem, dat tussen de volledige be heersing en de volkomen vrijheid in staat, een systeem van geheel an dere orde, de christelijk-sociale ac tie waardig. Wij beogen een loon vorming, die rekening houdt met de belangen van anderen, die ruimte laat voor enkeling en georganiseer de verbanden, ruimte voor differen tiatie in het loon, maar vooral voor het dragen van verantwoordelijk heid in en via de georganiseerde verbanden. Wie niet kan hebben, dat de één meer verdient dan de ander, zou zich moeten verzoenen met een sterk centralistisch loonbeleid, waarbij velen te weinig krijgen, om dat de lonen op een algemeen mi nimum gehouden worden. Er zal een relatie moeten komen tussen het inkomen van de arbeider en dat van de onderneming. Er zijn op het ogenblik ondernemingen, die 20 pet. dividend uitbetalen, en on dernemingen, die leven aan de rand van een faillissement, maar beide betalen de werknemers in een be paalde bedrijfstak hetzelfde loon uit. Aan een meer actieve, vrijere loon politiek van het bedrijfsleven zal als eis gesteld moeten worden, dat er primair een coördinatie komt bij de vakbeweging zelf. De vakorgani saties zullen in staat moeten zijn, HET EIND IN ZICHT Ci hun leden te doen luisteren, en bonden zullen geen autonoom lek" beleid moeten voeren. De vakbe L ging heeft getoond dit te kuni toen men een consumptièbepert te verwerken kreeg. Van socialistische zijde hoort t nog wel eens het geluid, dat de organisaties deze taak niet kunnen volbrengen, omdat deze ganisaties de natuurlijke taak i den hebben bij loononderhandt! gen te halen wat er in zit. S 1 laat dan liever het laatste vadertje Staat. Dit is i derschatting van het verantwoor lijkheidsbesef van de indlvids "J werknemers en een uiting van G voldoende vertrouwen in de vakicar ganisaties. Ook is het niet waar, dat loondï i rentiatie een van boven af aan e bedrijfstak afzonderlijk van de Ionen zou betekenen, dus I k gedifferentieerde geleide loonp tiek. Dit zou een nog verderga! perfectionisme betekenen, i irriterender overheidsbemoeiing. Wij stemmen gaarne in met het gentieprogram van het C.N.V.,1 dit vraagt, „wijziging van het iL'j formistische stelsel van loom ming". Vrijere, meer gedifferentiee loonvorming is een middel om komen tot een rechtvaardiger deling van de loonsom per bedrijft tak en per onderneming. En dan gaat het ons niet in de Bt< ste plaats om de verdeling, hoet,A langrijk wij die ook achten, mi vooral om het tegengaan van de( c dergraving van het verantwoori lijkheidsbesef, welke van de gelei frj- loonpolitiek een gevolg is. jQE onderhandelingen, die de Griek se en Turkse regeringsleiders in de afgelopen weken te Zürich heb ben gevoerd, laten ons zien, dat er grote voordelen verbonden zijn aan een persoonlijk gesprek in een rustige atmosfeer. Enkele maanden geleden probeerde de Belg Paul Henri Spaak als secre taris-generaal van de Navo in een paniekstemming een rondetafelcon. f eren tie over de kwestie Cyprus te forceren. Het was toen duidelijk, dat een dergelijk gesprek tot niets zou kunnen leiden. De conferentie van Zürich heeft van het begin af meer mogelijkheden ge boden, niet alleen omdat zij langs de normale diplomatieke kanalen was voorbereid en er van tevoren een zekere bereidheid bestond, naar een compromis te zoeken. Ook het feit, dat geen derden in dit geval de Britten bij het f a sprek aanwezig zijn geweest, h« fe de kans op een akkoord groter maakt. En het is tekenend voor geheel nieuwe situatie, die tham ontstaan, dat men buiten EngelcSlt om tot een vergelijk is gekomen. Het Is een verheugende omstandi: f heid dat de Turkse regering j^1 tegemoetkomende houding heeft aai t genomen en dat de Griekse premü hu Karamanlis belangrijke concesui 11 heeft willen doen en zodoende Enp I land de wind uit de zeilen heeft |i I1 nomen. Intussen is het laatste woord ov« het probleem Cyprus nog niet P sproken. Het akkoord van Zürid 4 moet nog worden uitgewerkt enio de betrokken landen worden k i\ krachtigd. Maar het begin is er het eind van een onverkwikkeUJ probleem lijkt In zicht. Advertentie Schrale huid kloven, gesprongen handen, wintervoeten: Klooster balsem maakt uw huid weer gaaf. Kloosterbalsem ontsmet en geneest J Vierhonderd jaar Franse synode De Hervormde Kerken in Frank# herdenken dit Jaar het feit dat vic honderd Jaar geleden hun eerste nafr nale synode bijeenkwam. Er zullen van 26 tot 31 mei reeks kerkelijke en culturele maniiw taties worden gehouden ter gelegenluii van de herdenking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2