Jlieume £eiJtsri|e lüournn t jaat Duitsers zelf tot en oplossing komen Verkorting van werktijd moet zichzelf betalen .N.-militairen in plaats van bezettingstroepen OOK DUITSE AFGEVAARDIGDEN NAAR GESPREK GROTE VIER Treinverkeer in zuiden en oosten lag uren stil Debré: integratie teveel gebruikt magisch" woord Mendès-France geroyeerd SER behandelt morgen het ontwerp-advies Proefkonvooi op 27 mei Cyprus-plan wacht nog op Londens fiat 1 DONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 BUREAUS Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week. ADVERTENTIESf 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11488 CHRISTELIJKE ATIOH AAL DAGBLAD Voor Leider en Omstreken „5tant#asticf| l« gbebltotn myn hert ia Icahcnspoct" Interessant ONDERZOEK Zie pagina 3 Mans fields plan voor Berlijn: E DEMOCRAAT MANSFIELD, een invloedrijk lid van de Ameri kaanse Senaatecommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft htstreekse onderhandelingen voorgesteld tussen Oost- en Westduitsers de beide delen van hun land te verenigen en de oorlogsdreiging weg nemen. „Een politiek, gebaseerd op de veronderstelling dat Rusland de westelijke geallieerden Duitsland kunnen verenigen door vrije kiezingen te laten houden, zou ons wel eens op de doodlopende weg een onnodig conflict of een rampzalige diplomatieke aftocht kunnen ien", zei Mansfield vandaag in een rede tot de Senaat. Hij stelde een negen punten voor, waarbij strijdkrachten van de Verenigde ties de plaats van de geallieerde en Russische troepen in Berlijn gaan emen, om een Duits akkoord kracht bij te zetten. verdeeld Berlijn en langs de westelijke toegangswegen dat de eerste indicaties voor een tot oorlog leidend conflict óf voor het succes van onderhandelingen over een stabiele vrede- in de komende maanden zullen blijken, aldus de se- 'ij dienen, aldus Mansfield, het onder ogen te zien dat spoedig euze besprekingen moeten be- m over een vreedzame hereni- van Duitsland. „Wanneer dit gebeurt zal een periode met stig gebruik van geweld begin- Wij bevinden ons te Berlijn in zeer moeilijke en gevaarlijke itie. Er zouden wel eens grote ifferingen nodig kunnen zijn om te blijven." ansfield wenst zo snel mogelijk handelingen tussen Oost- en Westduit- met als doel: bestuur en overheids- n Berlijn te verenigen. De se- aris-generaal van de Verenigde Na- daarbij een bemiddelende rol inen spelen. Indien een dergelijk ak- rd kan worden bereikt, zouden de llieerde en de Russische troepen worden vervangen door strijd- chten van de Verenigde Naties, sa- igesteld uit contingenten vaii landen liet direct bij de Berlijnse crisis be kken zijn. Negen punten Het uit negen punten bestaande n van de senator luidt: de westelijke troepen blijven in Ber lijn op basis van gelijkheid met de communistische strijdkrachten; de autoriteiten van Oost- en West- Berlijn wordt verzocht, ernstige on derhandelingen te beginnen over het unificeren van het stadsbestuur en de openbare diensten; de secretaris-generaal van de V.N. wordt bij deze besprekingen betrok strijdkrachten van de V.N. worden ingezet om een eventueel ak koord kracht bij te zetten en erop toe te zien dat alle toegangswegen tot de stad open blijven tot Berlijn opnieuw de hoofdstad is van e vredelievend, herenigd Duitsland; komt geen akkoord tot stand dan blijven de troepen die het concept vrijheid in vrede vertegenwoor digen in Berlijn, of de Russen de stad verlaten of niet; de troepen die de vrijheid in Berlijn vertegenwoordigen moeten zo snel mo gelijk „verduitst" worden het wordt tijd om er ernstig over te denken, de duizenden geallieerde mi litairen te vervangen door Dnitse militie, waarbij de Duitse troepen volledig door N.A.V.O.-garanties worden gesteund Oost- en West-Duitsland moeten gaan onderhandelen over het gehele com- an problemen dat de hereni ging betreft, over de harmonisering e politieke, economische en militaire stelsels in de twee zones; het recht van de Oostduitse bevol- om aan politieke zaken deel ien zonder dreiging van ter- loet worden beschermd de Sowjetunie en de westelijke ge allieerden moeten een Duits vredes verdrag waarborgen en garanderen 3 herenigd Duitsland niet on der druk van zijn naburen komt cn evenmin een bron van militaire druk ■>p die nabuurlanden kan worden; noet overeenkomen dat met kernwapens uitgeruste troepen van towel Oost als West in Duitsland en Centraal-Europa worden teruggetrok- n punten waar contact gevaar lijk kan zijn in de westelijke poli tiek moet een nauwgezette overwe- in de plannen die Rapacki en voor Midden-Europa hebben ontworpen niet bij voorbaat worden verworpen. Waarschuwing ^nator Mansfield zei verder in zijn tot de Senaat dat, al hangt het •ftbestaan van 't communistische he 'd in Oost-Duitsland af van zijn eigen T»n de Russische troepen en politie, kan worden ontkend dat zijn greep bet Oostduitse volk steviger is dan 1 Paar jaar geleden. Het is in een Als het concept van vrijheid in vrede verdwijnt dan zou, vroeg of laat, de fakkel in Duitsland door Duitse of andere handen worden ontstoken en dan zouden Europa en de wereld weer in vlammen worden gezet. Het is volgens Mansfield gerechtvaar digd de grote risico's in Berlijn en aan de westelijke toegangswegen, waartoe de westelijken spoedig geroepen kunnen worden, te nemen. Maar, de politiek van standhouden is op zichzelf niet adequaat. Zij komt erop neer dat ook de Russen Berlijn niet moeten verlaten, niet kun nen verlaten. Het is echter duidelijk dat de Russen tóch hun bases opgeven en wanneer de Oostduitsers zich dan niet willen schikken, zal het Westen zich misschien een weg naar Berlijn moeten vechten niet tegen Russen, maar tegen Duitsers. „De repercussies, ook al ont staat er geen groot conflict, zullen diep gaan, omdat bij Duitsers evenals bij anderen bloed wel eens zwaarder zal kunnen wegen dan ideologieën," aldus senator Mansfield. land en Frankrijk hebben er geen bezwaar tegen, dat Duitse af gevaardigden aan de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier over Duitse hereni ging deelnemen. Dit betekent een concessie van de wes_ telijke landen. Rusland staat immers op het standpunt, dart de hereniging een kwestie is van de twee Duitse staten, ter wijl de westelijke mogendheden van mening waren, dat Rusland, Engeland. Frankrijk en de V.S. alleen over de Duitse kwestie konden beslissen. Ook de Westduiitse regering zou niet tegen de conferentie zijn, zoals deze nu door de westelijke Grote Drie is voorge steld. Het gevolg hiervan kan zijn, dat de Westduitse regering nu toch in politiek contact zal komen mert de Oostduitse Volop geniet prinses Beatrix in Sankt Anton van haar winter- vakantie. Elke dag opnieuw schijnt de zon en dus is er elke dag alle gelegenheid om ski tochten te ondernemen en gezondheid op te doen. KABELBREUK DOOR VUIL EN IJZEL Wachten op koude perrons het lot van honderden reizigers EEN BREUK in het koppelnet van het Gelderse en het Limburgse elektriciteitsbedrijf bij Blerick (gem. Venlo) was door vuil- en ijzel- afzet op de isolatoren een hoog spanningskabel gebroken en op de spoorlijn gevallen heeft vanmor gen het treinverkeer aanzienlijk ver traagd. Op de lijnen Maastricht EindhovenUtrecht, Maastricht Nijmegen, NijmegenZutphen, Zut- phen—Apeldoorn, UtrechtZwolle, UtrechtArnhem en Nijmegen Den Bosch reed geen trein meer. Ook de stroomvoorziening in Gelderland en een deel van Noord-Limburg wal durende korte t(jd onderbroken. In derland was tegen acht uur weer sti op hei net en in Noord-Limburg men door grote krachtsinspanning later op de morgen de stroomlcvcring her vatten, z(j het in sommige gevallen 3 lopfg. In de loop van de morgen kon me de meeste lijnen de treinen weer laten rijden. Om kwart voor negen vertrok de eerste trein uit Venlo naar Nijmegen om half elf ging de eerste naar Eindho ven. De storing op het baanvak Lotrtum Blerick werd om half negen opgeheven, die van het baanvak HorstSevenum Blerick om tien uur. Op de lijn VenloEindhoven kon voorshands slechts op enkel spoor den gereden, maar vertragingen deden zich niet meer voor. Tijdens de stag natie werden de reizigers met bussen vervoerd. Tussen Eindhoven en Weert Premier Debré van Frankrijk heeft in een interview met het rooms-katholieke weekblad Carre- four verklaard dat het woord inte gratiedat door de in Algerije wo nende Fransen als een magisch woord wordt gehanteerd, geen op lossing kan brengen voor het Frans- Algerijnse geschil. Afbetaling iets soepeler (Van een. onzer redacteuren) De staatssecretaris van economische zaken hacft enige verruiming gegeven aan de afbetalingsbeschikking 1956. HIJ meent, dat gezien de conjuncturele ontwikkeling de maximale duur der aifbetalingsovereenkomsten niet meer be hoeft. te worden vastgelegd ln de beschik king. Tevens heeft hij bepaald, dat de kassastorting (eerste betaling) voor motor fietsen en scooters van 25 tot 15 procent kan worden teruggebracht. De staats secretaris vertrouwt er op. dat het be drijfsleven een zodanig beleid zal voeren, dat een hernieuwd ingrijpen niet nodig zal zijn. Herbriggen, het Zwitserse plaatsje dat nog steeds wordt bedreigd door een enorme lawine, lijkt een verlaten dorp, de bewoners per slee hun bezittingen in veiligheid héb ben gebracht en zelf alleen wanneer dat nodig is in hun dorp vertoeven. Het bestuur van de Radicaal-socialis tische partij in Frankrijk heeft oud-pre mier Pierre Mendès-France als lid ge royeerd. Enige tijd geleden heeft het bestuur reeds een aantal leden verzocht, zich terug te trekken nit de partij, of hun medewerking aan andere politieke partijen te staken. Mendès-France heeft met een aantal medestanders, onder wie Mitterand, een nieuwe politieke partij, de Union des forces Democratiques (U.D.F.), gevormd. Deze links georiënteerde partij slemden tegen de nieuwe grondwet var De Gaullc. Ongeveer tezelfder tijd heeft de Franse socialistische partij, volgens het links Parijse weekblad L'express, een invloedrijk lid verloren. Oud-pre sident Vincent Auriol zou hebben be dankt m verband met het optreden van partijleider Guy Mollet, die hij niet voor zijn taak berekend acht. Willy Brandt, de Westberlijnse burge meester, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan president Eisenhower. Deze heeft hem verzekerd dat geen enkele drei ging de V.S. zal kunnen dwingen het vrije Berlijn te verlaten. Niet ten koste van economische ruimte sociaal-economische redactie) 5CHE RAAD zal in zijn verg gen de aanvrage van de regering om advies over het tijdstip van in voering van de werktijdverkorting behandelen. De commissie Ontwikke ling Nationale Economie heeft reeds een ontwerp-advies voorbereid en het moet niet geheel uitgesloten worden geacht, dat dit advies morgen reeds door de raad zal worden vastgesteld en aan de regering verzonden. de werktijdverkorting. Ook al zon in een bedr(jf de produktiviteltsst(jging uitgaan boven het gemiddelde, dan zal deze nog niet besteed mogen worden voor verkor ting van de werktijd. Alleen wanneer ln een bedrijf de pro- duktiviteirt tengevolge van een werk tijdverkorting zodanig mocht gaan 6tljgen. dat er van een nadelige ontwikkeling geen sprake ia, zou deze verkorting van de arbeidstijd doorgevoerd mogen worden. De vraag aan welke sociale wensen op dit ogenblik prioriteit verleend behoort te worden, wordt hiermee volledig omzeild, omdat de bestaande ruimte voor vervul- heeft ernaar gestreefd op zo kort mogelijke termijn een advies voor te bereiden. Hoewel men van socialis tische zijde aanvankelijk deze adviesaan vragen als onjuist heeft afgewezen, blijkt men, naar wij vernemen, thans ook van deze zijde bereid om aan de totstand koming van het advies aan de regering mede te werken. De gedachten van de commissie zouden gegaan zijn in de richting van een aan vaarding van de werktijdverkorting, in dien deze werktijdverkorting zirhzelf be taalt. Dus geen aanwending van eventuele ruimte voor hogere lonen ten behoeve van Hierbij valt te denken aan bedrijven die zaterdag sluiten en daardoor voor een halve dag geen ovens behoeven te stoken enz. Wanneer dan op de overige vijf ar beidsdagen drie uur langer gewerkt wordt en de winst op de zaterdag tengevolge van de kostenbesparing meer dan twee uur loon per werknemer is, zou ongehinderd tot werktijdverkorting overgedaan mogen worden. Deze voorzichtige en beperkte ontslui ting van een mogelijkheid tot arbeidstijds verkorting per bedrijf, heeft ln" de com missie Ontwikkeling Nationale Economie bijval gevonden. Het is uiteraard nog on zeker, hoe de Sociaal-economische raad in zijn zitting van morgen over het ont werp-advies zal beslissen. De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, maakt thans, wederom op uitnodiging van de „Morele Herbewa pening", een wereldreis. Eerst brengt hij een bezoek aan de V.S., daarna gaat hij naar Japan en ten slotte keert hij via India, waar hij ook enige dagen zal ver toeven, naar Nederland terug. De reis van de heer De Loor duurt ongeveei drie weken. Voor de „Morele Herbewa pening" maakte hij al eerder grote rei zen door Amerika en Azië. Er is, aldus Dehré, slechts één probleem dat ln Algerije om oplossing vraagt: eerst moert mert de pacificatie worden begon nen, dan moet het land een politieke, economische en sociale basis krijgen, die de pacificatie duurzaam maakt. De enige bezwaren die de Fransen in Algerije maken te-gen de politiek van De Gaulle komen volgens de premier steeds weer neer op het woord integratie, een woord dat als zodanig geen enkel probleem op lost. „Voor de Fransen in Algerije be tekent die integratie een volledig samen gaan met Frankrijk." Debré werd geïnterviewd voor hij naar Algerije vertrok. Gisteren is hij van zijn Noordafrikaanse reis teruggekeerd ln Parijs. Vandaag heeft hij verslag uitge bracht aan de president en het kabinet reden de treinen met verminderde span- Toen eenmaal de hoogspanningskabel bij Blerick van de rails was gehaald en de schade op de baan was hersteld, kon men met diesel treinen ook hier hert spoorwegverkeer hervatten. Inmiddels had men in het gehele land de gevolgen van de storing ondervonden. Honderden reizigers liepen of zaten kleu mend op de stations, omdat hun trein niet kwam of omdat zij hun aansluiting hadden gemiet. Aanvankelijk leek de sto ring niet zo belangrijk. Zij begon name lijk zo vroeg in de morgen, dat er van reizigersvervoer nog geen sprake was. Het herstel van de stroomtoevoer bleek echter meer moeilijkheden op te leveren dan men aanvankelijk had verwacht, zo- dart de dienstregeling in het ooeten en het zuiden van het land geheel werd ont wricht. Men deed weliswaar wat men kon, maar het was toch niet te verhinderen, dat velen door het missen van hun trein schade en minstens kou leden. De Verenigde Staten hebben volgens het blad Chicago Sun met instemming van hun westelijke bondgenoten een ge- heim plan opgesteld om op 27 mei een proefkonvooi naar Berlijn te sturen, be staande uit Amerikaanse, Britse en Fran se vrachtauto's. Op deze datum loopt het Russische ultimatum voor het terugtrek ken van de geallieerde troepen uit de stad af. Als de Oostduitsers het konvooi willen inspecteren, aldus het blad, zal het naar West-Duitsland terugkeren, waarna de geallieerden de kwestie aan de Ver enigde Naties zullen voorleggen. Als de openbare mening in de wereld ten gunste van het Westen zou blijken te rijn, zou er een nieuw konvooi naar Ber lijn gaan, ditmaal gewapend. Paraguay juicht de Prins toe Prins Bernhard, die thans een bezoek aan Paraguay brengt, is gisteren door een grote menigte begroet en toegejuicht, toen hij de haven van Asuncion bezich tigde en vervolgens aan boord ging van een jacht waarop hij een tocht over de rivier de Paraguay maakte, 's Avonds ontving de Prins uit handen van presi dent Stroessner een pilotenbrevet tijdens een plechtigheid in het regeringspaleis. In een toespraak uitte hij zijn bewonde ring voor de economische ontwikkeling van het land. OOK MAKARIOS IS TEVREDEN HET GRIEKS-TURKSE akkoord over een onafhankelijk Cyprus is algemeen met instemming ont vangen. Vermoedelijk zal de Engel se regering er haar goedkeuring aan hechten na bestudering van de voorgestelde regeringen. Volgens bevoegde kringen in Londen wenst ten eerste de aanwezigheid van de regering er zeker van te zijn dat: Britse bases op het eiland wordt ge waarborgd, ten tweede het recht van de minderheid zal worden be schermd en ten derde Cyprus op een zekere dag niet onder communisti sche invloed komt. Ook aartsbisschop Makarios liet zich gunstig over het akkoord uit Hij zei. nadat hij een bespreking had gehad In Athene met de Griekse premier Kara- manlis. dat het een goed begin was van een definitieve oplossing voor de Griekse kweet Ie Ten slotte verwachtte men in Griekse kringen, dat ook de verzetsbe weging Eoka het eens zal zijn met de plannen om Cyprus een onafhankelijke republiek te maken. Toen de Griekse premier Karamanhs uit Zürich. waar de onderhandelingen zijn gehouden, in Athene terugkeerde, werd hij uitbundig ontvangen. Het gehele kabi net, parlementsleden en ongeveer 4000 Grieken waren ln de barre koude naar het vliegveld gegaan om de premier te begroeten. Muziekkorpsen speelden vader landse liederen en op spandoeken was te lezen: „Welkom aan de overwinnaar" „Dit U de gelukkigste dag van mijn leven", luidde het commentaar van de Griekse premier. „Ik ben er zeker van. dat deze dag het beginpunt zal zijn voor de vrijheid en welvaart van de Cyprische bevolking als geheel". Verwacht wordt, dat de nog steeds ver bannen aartsbisschop Makarios spoedig naar zijn eiland zal terugkeren De En gelse gouverneur op Cyprus, Sir Hugh Foot, vliegt zo spoedig mogelijk naar Lon den voor overleg met de Engelse rege ring. Vandaag bespreken de Griekse minister van buitenlandse zaken, Averoff en de Turkse minister van buitenlandse zaken, Zorln, ln Londen de overeenkomst met de Engelse regering. Oostelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met ft,— mist of laaghangende be- /""TrrZ wolking, maar mogelijk ook plaatselijk opklaringen. Van- jJ nacht lichte en hier en daar matige vorst, morgenmiddag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zwakke tot matige oostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 u.). ZON EN MAAN Vrijdag 13 februari, zon op 8.01 uur, onder 17 48 uur. Maan op 10.05 uur, onder uur. Zondag nieuwe maan. HET WEER tN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Ni*? twitjn ZOrleb *.Jenèv» ?!5 windstil NNW ONO

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1