Jlicuute frütsrije GTuuranl Dulles legt tijdelijk zijn functie neer S Mist legt de grote vaart vrijwel stil Medische verzorging te lang verwaarloosd Zeven maanden voor schaking twee meisjes Waarborgen voor Turkse miliderlieid struikelblok Zwitsers bergdorp wordt met spoed ontruimd MIST EN GRIEP PLAGEN GROOT-BRITANNIË Molotof niet naar Den Haag Koninklijk boek is verschenen Tornado treft St. Louis DINSDAG 10 FEBRUARI 19Ó9 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. 'ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. FamU.eberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11186 Directie: F Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMES CHRISTELIJKE ATlOy AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasllcli li «bfblewea mgn bert ia tcgfjenspccf Oud-Leiden WEGENPLAN Zie pagina 3 en 4 Voor hernia-operatie naar ziekenhuis JOHN FOSTER DULLES, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft zijn functie tijdelijk neergelegd. De minister, die vol gende maand 71 wordt, zal in het militaire Walter Reedziekenhuis te Washington worden geopereerd in verband met een hernia. Hij wil van deze rustperiode tevens gebruik maken om geheel te herstellen van de ontsteking aan de dikke darm, waaraan hij sinds december lijdt. Dulles' werkzaamheden zullen enkele weken worden overgedragen aan onderminister Christian Herter en aangezien deze op het ogenblik met vakantie is, tot maandag aan de onderminister voor economische aan gelegenheden, Douglas Dillon. Dulles zal tijdens zijn verblijf in het zieken huis, vrij an andere verantwoordelijkheden, de gelegenheid hebben om zich te bezinnen over de ingewikkelde problemen die door de Sow jet- bedreigingen ten opzichte van Berlijn zijn geschapen en op het westelijke antwoord aan de Russen. De minister heeft dit alles bekend gemaakt in een brief aan president Eisenhower. Gisterochtend was Dul les in Washington teruggekeerd van rijn bliksembezoeken aan de West- europese staatsleiders. Verslaggevers meldden dat hij er bij zijn aan komst op het vliegveld opvallend opgewekt en gezond uitzag. Voor ken kwam de aankondiging dat Dul les naar het ziekenhuis zou gaan volkomen onverwacht. De perschef het Witte Huis deelde echter mee, dat de minister zijn land uiter aard zelf zal vertegenwoordigen op een mogelijke ministersconferentip van de Grote Vier. Medewerkers van Dulles zeiden dat de minister zich ndet in acht heeft genomen door de Berlijnse crisis en andere be langrijke gebeurtenissen de medische aan dacht die hij nodig had, heeft verwaar- kxxd. Zij verklaarden dat Dulles de vorige maand al last van zijr rug kreeg, maar medische maatregelen uitstelde om de gelegenheid te zijn met de Russische vice-premier Mikojan te spreken en naar Europa te gaan. Blijkbaar heeft de mi nister nu besloten geheel uit te rusten en te herstellen, voordat de moeilijke onder handelingen over Duitsland weer zullen beginnen. 1 minister Dulles gisteren in Wash ington arriveerde verklaarde hij dat de westelijke mogendheden het over het al gemeen eens zijn over de maatregelen, die genomen moeten worden wanneer Rusland tot blokkade van Berlijn over gaat. Ook heeft hij er geen twijfel over laten bestaan, dat de westelijke landen niet akkoord zullen gaan met de over dracht van de Russische bevoegdheden in Oost-Berlijn aan de Oo6tduitsers. Verder heeft de minister nogmaals de nadruk ge legd op het eensgezinde westelijke stand punt, de positie in Berlijn te handhaven als het nodig is de toegang tot de stad te forceren. Op het Britse ministerie van buiten landse zaken zei men het zo: „Het Wes ten is eerder bereid ccn oorlog te ris keren dan uit Berlijn verdreven te wor den". En de conclusie, die men trok. was: „De ssische regering draagt rlog". daarom geheel de ve voor enige kans op c Inmiddels is de werkgroep van verte genwoordigers van Engeland. Frankrijk de V.S. en West-Duitsland in Washington gereed gekomen met het ontwerp- antwoord op de Russische nota van 10 januari. Het ontwerp is aan de N.A.V.O.- raad voorgelegd. Vermoedelijk zal de ant- De Arnhemse rechtbank heeft van morgen de 51-jarige Arnhemse metaal- draaier L. L. veroordeeld tot een gevan genisstraf van zeven maanden met af trek, waarvan twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. Hij wordt ervan beticht een 17-jarig meisje, dat geplaatst was in een rijks opvoedingsgesticht in Nijmegen, op 3 no vember van het vorige jaar met een taxi Ie hebben ontvoerd. Daar het meisje ook een 16-jarige vriendin uit het gesticht met zich mee had genomen, en tot ver haring van de man met haar in de taxi Plaats nam, werd hem schaking van twee minderjarige meisjes ten laste ge legd. L. die zich het gestichtslever eijn eigen jeugd herinnerde, wilde meisje (een vriendin van zijn stiefzoon) oh de inrichting bevrijden en haar tot tijn vrouw maken. De officier van justitie had tegen L. «ven maanden met aftrek geeist. woordnota nog deze week in Washington worden overhandigd. Amerikaanse senator J. William Fulbright, voorzitter van de senaatscom- ie voor buitenlandse betrekkingen, heeft bij de ministeries van buitenlandse zaken en landbouw aangedrongen op haast met een overeenkomst, waarbij In donesië grote hoeveelheden overtollige Amerikaanse rijst zou kunnen krijgen. Hij is ongerust over vertraging bij het slui ten van de overeenkomst door een geschil tussen beide ministeries. Het gaat om 50.000 ton. Fulbright vreest, dat Indo nesië nu rijst in communistisch China zal kopen. Zware verantwoording Volgens een verklaring van een vertegenwoordiger van het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken stelt Nederland zich nog steeds en uitdrukkelijk op het standpunt, dat de Verenigde Staten verant woordelijk zijn voor het gebruik dat Indonesië van de door Amerika ge leverde wapens maakt. Nederland was van tevoren ingelicht over de leveranties. Gesprek over Cyprus in Zurich van buitenlandse zaken hebben gisteravond in Zurich „de beginse len en bijzonderheden" van een over eenkomst voor Cyprus besproken, nadat de premiers van beide landen drie en een half uur met elkaar had den geconfereerd. Het grootste strui kelblok schijnen echter nog de door Turkije gevraagde waarborgen ter bescherming van de Turkse gemeen schap op het eiland te zijn. Bergwand dreigt in te storten Het Zwitserse bergdorpje Herbriggen ordt bedreigd door een bergwand die ieder ogenblik kan instorten en daardoor nige toegang tot het meer dan 5000 sten en dorpsbewoners tellende mon daine plaatsje Zermatt kan afsluiten. n Zwitserse vlieger ontdekte, toen hij zich boven het gebied bevond, dat steenmassa zich langzaam naar be neden voortbeweegt van de 4.330 meter hoge berg Nadelhorn. Geologen hebben geschat dat de verschuivende massa staat uit bijna 150.000 kubieke meter ijs, aarde en rotsblokken. Op grond van deze gegevens hebbei de autoriteiten van het kanton Valais de hulp ingeroepen van politie en werkploe gen. Met de evacuatie van Herbriggen is inmiddels begonnen. Dit dorpje met ongeveer 200 inwoners ligt in het diepe dal aan de spoorweg tussen Viege en Zermatt. Volgens de autoriteiten verkeert Zer matt niet in gevaar, maar zou het uit vallen van zijn verbinding met de bui tenwereld een groot ongemak betekenen. Het vakantieoord is thans de verblijf plaats voor meer dan 3000 wintersport- liefhebbers uit vele delen van de wereld Na afloop van het gesprek verklaarde de Griekse minister Averoff, dat er naar zijn mening een kans op slagen van vijf tig procent is. Hij voegde er echter aan toe, hoopvol gestemd te zijn over de eind resultaten van het gesprek, dat vandaag is voortgezet. Averoff zei dat zowel de Griekse als Turkse onderhandelaars tijdens hun ge sprek voortdurend de Britse strategische belangen op het eiland in het oog heb ben genouden. „Ieöolfeen weet," zo zei hij, „dat wij trouwe vrienden van de Britten zijn en dat ook zullen blijven". In Zürich gelooft men, dat de komst van het hoofd van de afdeling Europese en Cypriotische zaken van het Griekse ministerie van buitenlandse zaken Chris- topoulus erop wijst, dat een overeen komst spoedig in zicht is. Als overeenstemming wordt bereikt zullen de beide ministers naar verwacht wordt, naar Londen vliegen om hun Britse ambtsgenoot Selwyn Lloyd op de hoogte te stellen van de resultaten. Waar schijnlijk dit voorjaar nog zal dan een ronde-tafel-conferentie tussen de drie mo gendheden worden gehouden. Pro-communisten aan de macht in Irak? Syrische bladen zijn van oordeel dal Irak door de jongste kabinetswijziging onder communistische controle is geko men. Voorts weten zij te melden dat op grote schaal arrestaties zijn verricht on der anti-communistische politici, officie ren en stamleiders. Dit schip wordt langer gemaakt. Het is het m.s. Prins Willem Geor ge Frederik en het behoort tot dc vloot van de Oranjelijn, die met haar schepen de verbinding on derhoudt tussen Europese havens: MontrealChicago. Omdat op de route Montreal-Chicago een nieuw kanalen- en sluizencomplex is ge bouwd. dat in het voorjaar in ge bruik wordt genomen. kunnen schepen van grotere afmetingen op deze vaart worden ingezet. Met de verlenging van twee schepen is de N.V. Boele's Scheeps werven en machinefabriek te Bol nes thans begonnen, met het ge noemde schip en met de Prins Wil lem V. De schepen zullen voor de midscheeps als het ware dwars worden doorgezaagd, waarna tus sen beide delen een sectie wordt geplaatst. De foto toont de uitge rekte Prins Willem George Fre derik. Premier Abdoel Rahman van Malakka is afgetreden en vervangen door vice-pre mier en minister van defensie Abdoel Razak Bin Hoessein. Prinses Beatrix heeft het best naar haar zin in Sankt Anton, waar zij geniet van de ski-sport. Zij heeft, onder een stralende hemel, al ver schillende tochten gemaakt op de hellingen van de Arlberg. Haar ski instructeur Tony Marl, geeft de Prinses aan de start voor een snelle afdaling de laatste instructies. Onze Kroonprinses heeft koning Boude- wijn, die ook met vakantie in Sankt Anton is, tot dusver nog niet ont moet. Maar het koninklijk paleis in Brussel was al verplicht, naar aan leiding van allerlei toespelingen in sensatiebladen, tegen te spreken, dat er „iets" was tussen de Prinses en de Koning.Pure fantasie. Bea trix is Kroonprinses en Boudewijn is regerend vorst en een verbintenis is alleen al daarom ondenkbaar," zo werd daaraan toegevoegd. E" Pool gestrand voor IJmuiden EN ZWARE MIST heeft de ha vens van Rotterdam, 'Antwerpen en Amsterdam vrijwel geblokkeerd. Vele schepen liggen al dagen buiten gaats voor anker. Sommige kapi teins, die toch waagden de mist te trotseren, zijn in moeilijkheden ge raakt. Zo zijn op de Nieuwe Waterweg t» Maassluis en Poortershaven gisteravond om een uur of zeven twee Amerikaan: vrachtvaarders met elkaar in aanvaring gekomen. De schepen schampten slechts, zodat de schade niet er^ groot was. Het uitgaande schip, de Neva West, liep echter aan dc grond. Het werd al vrij gauw vlo' getrokken door de firma Smit uit Rotter dam. De kapitein besloot voor alle zeker heid naar Rotterdam terug te varen vooi een nader onderzoek naar de averij. DE TCZEW Gisteravond om half acht strandde over ten noorden van de Noorderpier in IJmui den het Poolse vrachtschip Tczew (2556 ton). Het vaartuig is eigendom van rederij in Stettin. Het was met een lading hout onderweg van Afrika naar Amster- De sleepboten „Simson" en „Stentor", die gisteravond bij het schip aankwamen en die in de loop van de avond verbinding zouden maken, hebben nog niet aan schip getrokken. De kapitein besloot melijk later in de avond om bij eerst gend hoog water eerst een poging op eigen kracht te doen. Deze poging heeft, zoals men voorspeld had, gefaald. De kapitein weigerde de sleepbootassis- tentie omdat hij nog geen toestemming van zijn rederij in Stettin had. De direc teur was niet te bereiken, terwijl andere functionarissen geen beslissing durfden Infusen zakt het schip steeds verder weg in de zandbank. Vandaag zal de kapitein opnieuw trachten zijn directeur, die in Gdynia moet verblijven, aan de lijn te De coaster Emmy S uit Rotterdam, die Engeland wordt geplaagd door mist en griep. Vele doktoren be weren, dat er nauw verband bestaat tussen de griep en de mist. In de streken, waar de mist het dichtst is, komt de griep het meest voor. En opvallend is, dat juist in deze mist- winter zoveel griep wordt gecon stateerd. Verleden week zijn in Engeland 54 mensen tengevolge van de griep oven leden en de week daarvoor 55. Er zijn echter op het ogenblik nog geen tekenen, dat de ziekte afneemt. De ziekte, die op het ogenblik in Enge land heerst, is de „vierdaagse griep" of ook wel de B-griep genoemd. Dit is een zachtere vorm van de A-griep, zei men op het ministerie van volksgezondheid in Londen. Maar zij is 'toch wel ernstig Dc Nederlandse regering heeft de rege ring van dc Sowjetunle laten weten, dal de voormalige Russische minister van bui tenlandse zaken. Molotof. niet als eee representatief diplomatiek vertegenwoor diger van Rusland in Den Haag wordt ge acht. Dit is door A.P. in Den Haag ver- De Nederlandse regering zou het Krem lin niet-officieel hebben meegedeeld, dat de beschuldigingen, die tijdens het 2l6te partijcongres in Moskou door verschillen de afgevaardigden tegen Molotof zijn ge uit, \vegen6 zijn activiteiten in de partijgroep, hem ongewenst maken als ambassadeur in Nederland. Als feuilleton in ons blad Eenzaam, maar niet alleen VANDAAG is in een oplage van 80.000 exemplaren het reeds enige maanden geleden aange kondigde boek van H.K.H. prin ses Wilhelmina verschenen, dat tot titel draagt „Eenzaam, maar niet alleen". Vandaag ook kunnen wij de bijzonder verheugende medede ling aan onze lezers doen dat wij een groot deel van dit boek als feuilleton mogen publiceren. Een- heel bijzonder feuilleton, want het boek is met vele oude en nieu were foto's geïllustreerd en vele van deze foto's zullen in de komende zes weken onze artikelen verluchten. Op pagina 5 vindt u de eerste aflevering van dit feuilleton: het gedeelte waar in de Prinses herinneringen aan Haar iw; De vader, wijlen koning Willem in, be schrijft. Zowel wat inhoud als wat uiterlijk betreft is het ..een Koninklijk boek" geworden. De bijzonder mooie titel zegt al wat men ervan mag verwach ten: het geloofsgetuigenis van een Vrouw aan Wie de zorgen en moeiten van het leven niet zijn voorbij ge gaan, maar Die zich In de eenzaam heid van Haar hoge post nooit alleen gevoeld heeft. Haar gehele leven laat Zij in een vaak ontwapenende open hartigheid de revue passeren. De achi hoofdstukken dragen tot opschrift. Vader en moeder; Mijn jeugdjaren; Het begin van de nieuwe eerste wereldoorlog; Tussi logen; De tweede wereldoorlog; De bevrijding en daarna, tot slot: Wacht te mij nog een taak? Voor een dieper gaande bespreking mogen wij verwijzen naar de beschou wing die eveneens op pagina 5 ia afgedrukt. Er zij slechts nog ver meld dat de Prinses het boek heeft opgedragen „aan de Vader des Vader lands en aan mijn dochter Koningin Juliana". Uitgeverij W. ten Have N.V. te Am sterdam heeft voor deze Koninklijke woorden een zeer passende uitgave gemaakt, waarbij vooral genoemd mag worden de prachtige stofomslag, getekend door prof. Ch. Roelofsz. De tekst is met een grote letter gezet, wat vooral oudere lezers (en juist ztj zullen dit boek immers met graagte lezen) bijzonder zal verheugen. genoeg om er zich bezorgd over te Vooral de schoolkinderen worden door de golf van griep getroffen. Op een school in Eton lagen 300 van de 1167 kin deren op bed, een school in Londen telde op 2100 leerlingen 600 zieken en zelfs zijn er scholen, waar vijftig procent van he* aantal leerlingen ziek is. Ramp in Ajnerika Een tornado heeft vanmorgen vroeg het centrum van de grote stad St. Louis in Missouri in het zuiden der Verenigde Staten geteisterd. Volgens de eerste berichten zijn tientallen gebouwen verwoest en lig gen er tal van slachtoffers onder de puinhopen. Binnen een uur na de ramp waren reeds minstens zestig gewonden in ziekenhuizen opge nomen. De ondercommandant van de brand weer, James Sauerwein, zei dat het de ergste ramp is, die hij ooit heeft mee gemaakt. Vrijwel de gehele politiemacht en de gehele brandweer uit St. Louis en omgeving zijn naar het zwaar getroffen centrum van de stad gedirigeerd. De tornado heeft onder meer de boven ste twee verdiepingen van een gebouw van vier verdiepingen en het dak van een grote rolschaalscnbaan afgerukt, ter wijl een hoge televisiemast is geveld. Van alle kanten komen berichten binnen over slachtoffers onder de puinhopen. Een woordvoerder van dc politie heeft meegedeeld, dat de tornado St. Louis van morgen om 8.20 uur Nederlandse tijd heeft getroffen. De geteisterde wijk Is het boeiendste gedeelte van St. Louis, het is dicht be volkt en er bevinden zich veel kunst handels, antiquairs, bohemiencafés. ate liers en pensions. Ongeveer hetzelfde stadsdeel ls ln sep tember 1927 geteisterd door een hevige tornado, die toen meer dan honderd levens heeft geëist. De Gaulle groeit uit 't Elysée President De Gaulle overweegt zijn of ficiële residentie over te plaatsen vai het Elysée naar het veertiende-eeuwse kasteel van Vincennes, waar vroeger de Franse koningen zetelden. Naar verluidt vindt De Gaulle het Elysée ongeschikt als officiële residentie. Functionarissen in Parijs verklaarden gisteren dat nog geen officieel besluit is genomen. Het kasteel zou eerst opge knapt moeten worden, wat een paar jaar zou vergen. Het Elysée heeft sinds 1873 dienstgedaan al* presidentieel paleis. Het kasteel van Vinrcnnes ligt aan de ooste lijke rand van de Franse hoofdstad. zondagnacht op een paalhoofd, vijf kilo- motcr westwaarts van Breskens, ls geva ren, is gistermiddag op eigen kracht los gekomen. Het vaartuig ligt nu voor anker in de monding van de Westerechelde en vaart, als de mist is opgetrokken, naar Vlissingen om onderzocht te worden op mogelijke schade. Sinds gisteravond zes uur hebben slechts twee kapiteins het gewaagd de Nieuwe Waterweg op te varen. De andere gezagvoerders nemen geen risico. Er zijn schepen, die zo al drie of vier dagen voor anker liggen. Het radio-verkeer met de kuststations is bijzonder intensief. Verscheidene sche pen vragen om brandstof, water en pro viand. De technici, die het oog houden op de radarschermen van de loodsdlen- sten van Hoek van Holland, weten haast geen raad met de bijna ontelbare sig nalen. Een van de radarmensen zei, met een blik op het radarscherm: „Het lijkt wel een krentebrood ONGELUKKEN Bij een ernstig ongeluk ln de mist Is gisteren de heer A. H. Speuesens, wacht meester eerste klas van de Rijkspolitie te Philippine, om het leven gekomen. Het slachtoffer zat ln het zijspan van een motorfiets, die bestuurd werd door J. Staal, wachtmeester van dc verkeers politie in Terneuzen. Op de weg Ter- neuzenHoek, even voorbij het buurt schap De Knol, slipte de motor en kwam in een sloot terecht. De heer Speuesens was meteen dood. De bestuurder is zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. Een andere wachtmeester, de heer W. P. Visser, die op de duo zat, werd licht gewond. Op rijksweg 26 tussen Deyl en Waarden- burg is gisteren een bestelwagen geslipt, over de middenberm heengcschoten en op de andere rijbaan in botsing gekomen met een personenauto. De bestuurder van de personenauto, J. Tieter uit Den Haag. was op slag dood. Zijn vrouw en een mede-inzittende werden zeer ernstig gewond, evenals de beide Inzittenden van de bestelwagen, die afkomstig waren uit Bakel (N.B.). De gewonden zijn naar zie kenhuizen te 's-Herbogeribosch en Zalt- bommel overgebracht. De trein, die gisteravond om 17.30 uur uit Amsterdam ln Enkhuizen arriveerde, is op hat perron door hot stootjuk ge gleden. Het gevolg hiervan was, dat de locomotief met een wiel ontspoorde. Per soonlijke ongelukken deden zieh niet voor. Wel ontstond vertraging, doordat de trein, die direct hierna uit Enkhuizen naar Amsterdam moest vertrekken, werd opgeheven. De treinenloop gen weer normaal. Felle kritiek van Roinme op Oud In een propagandabijeenkomst van de kieskring Leiden van de K.V.P. heeft de lijstaanvoerder, prof. mr. C. P. M. Rom- me, gisteren in felle bewoordingen kri tiek geleverd op de definitieve uitspraak van de leider van de V.V.D., prof. mr. P. J. Oud, dat de liberalen in geen geval met de socialisten in een kabinet zitting zullen nemen. Prof. Romme hekelde in het algemeen het in deze verkiezingscampagne naar vor engekomen gebruik om negatieve uit spraken te doen ten aanzien van de ko mende kabinetsformatie. Wanneer prof. Oud bijvoorbeeld navolging zou vinden, dan zou reeds bij voorbaat een brede bais-kabinet of een rechts kabinet met deelneming van de liberalen tot de on mogelijkheden behoren. Het staatkundig onverstand zou dan hoogtij vieren en het land zou reeds voor de verkiezingen in het slop raken en daarna onbestuur- Lichte vorst e Bilt verwacht tot morgen- Overwegend droog weer met j de meeste plaatsen mist t laaghangende bewolking. Zwakke noordoostelijke wind. verwegend lichte vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur) Woensdag 11 februari; zon op 8.05 uur, onder 17.45 uur; maan op 9.18 uur, onder 22.13 uur. Op 15 februari eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur PsrtJ» Bordeaux f.rmnblo N'e* Berlijn frankfort Mürvhen ZOrl eb Genève NNO windstil windstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1