CHRISTELIJK LADY ISABELLA Confessionelen niet midclen-ortliodox Niet vertillen aan problemen Dames De N.C.R.V. keurde liet nieuwe reisplan goed East Lynne Een woord voor vandaag Kanttekening Gereorganiseerde kerk moet belijdende kerk worden In het Jlervormd Week blad, de Gereformeerde Kerk'" wijdt ds. H. G. Groenewoüd een artikel aan de Confessio nele Vereniging in de her vormde kerk. Velen menen dat zij geen bestaansrecht meer heeft, maar na een uitvoerige historische inleiding schrijft ds. Groene woud: Voorzover de reorganisatie der Hervormde Kerk haar beslag heeft gekregen kunnen we zeggen, dat een der doelstellingen van de Con fessionele Vereniging is bereikt. Maar de reorganisatie was niet alleen doel op zichzelf, ze was ook middel tot een ander doel, nl. het herstel van het belijdend karakter der Hervormde Kerk. Eerst na reorganisatie zpu deze kerk haar belijdenis op de rechte wijze kun nen handhaven. Daarom kunnen wij onmogelijk alles wat onder het dak van de nieuwe kerkorde leeft, da&rom als echt hervormd aanvaarden. Na in voering van de nieuwe kerkorde is het eerst recht mogelijk geworden, de richtingstrijd op kerkelijke wijze te voeren. Maar dit betekent ook, dat deze strijd dan nu ook gevoerd moet worden. We moeten nu dan ook komen tot een Christus-be lijdende kerk. Voortbestaan Hier is nu het punt, waar de confessionelen menen, een reden tot voortbestaan te zien. Dit sluit tevens in. dat hun positie bijzonder moeilijk is, en dat het niet altijd gemakkelijk zo maar te zeggen is welke hun houding moet wezen. Enerzijds willen de confessionelen, op grond van het oude ideaal van „heel de kerk", volop meedoen en staan in het geheel van het her vormd kerkelijk leven, mede wer kende en mede strijdende komen tot een belijden de kerk. Anderzijds kunnen ze in de kerkelijke en theologische situatie van het ogenblik moeilijk doen alsof dit reeds is bereikt, en heb ben ze dus te streven naar een recht belijden van geheel de kerk Er heeft zich een zekere opvat ting van de toestand in onze Hervormde Kerk gevormd, die neerkomt op een 3-parthen-stelsel. Deze toestand wordt door velen gezien als de werkelijkheid, en daarnaar handelen zij dan ook Aan de linkerzijde zien ze het blok der vrijzinnigheid, aan de rechterzijde dat der gereformeerden, en daar tussenin staat de middenorthodoxie Dit is een visie, waarmee de confessionelen geen genoegen kun nen nemen, omdat zij met geen van deze groepen vereenzelvigd wensen te worden, èn omdat zij hierin een verstarring in party- formatles zien, die In strijd Is met het Ideaal ener, in haar geheel een stemmig belijdende kerk. Het „geen partij-mens" betekent voor de confessionelen ook, dat zij zich niet kunnen voegen naar deze partij-indeling en de daaruit voort komende praktijk Een praktijk, die 'het is in dit blad al herhaal delijk gezegd) in het tegenwoor dige hervormde kerkelijke leven ook bij benoemingen overheerst, en bijna tot richtsnoer is verstard. Taak "7O menen we, als confessionelen Leen taak te hebben, die met name ingaat tegen die verstarring in partijblokken welke de ontwik keling van de belijdemsstriid ver hindert. Wij menen, dat de belijde- nlsstrijd moet voortgaan, en dat de Hervormde Kerk nog geen ogenblik kan doen alsof dit niet het geval is. We onderscheiden ons van hen die met ons van mening zijn dat de Hervormde Kerk nog niet als ge heel belijdt, doch die de uitweg zoeken in de overheersing van de eigen belijdende groep. Aan dit ons beginsel menen we verplicht te zijn, nog steeds als een afzonderlijke groep op te treden; Juist omdat de stroom In de kerk een zo andere richting uitgaat. We menen dan echter ook verplicht te zijn, te verlangen dat men ons In deze onze visie en in dit ons ideaal zal aanvaarden erkennen. We weten ons met héél de kerk op een hoop geworpen. Maar dit is nog iets anders dan met de midden orthodoxie te worden vereenzel vigd. óf uitgaan van de gedachte dat de hervormde richtingsver scheidenheid kerkelijk verantwoord en aanvaardbaar is. Dankbaarheid "TIGENLIJK gaat het ons in deze -T-1 dingen om die kerkelijke eer lijkheid, die de waarheid der be staande situatie niet verdoezelt. Tot een waarachtig belijdende kerk kunnen we eerst komen door de beschamende erkenning heen. dat de Hervormde Kerk dit nu nog niet is. Dit niet erkennen, is de schuld die we hebben tegenover het Hoofd der kerk, niet erkennen. Men wekt ons nog al eens op om wat meer dankbaarheid te betonen voor de grote veranderingen in de Hervormde Kerk. Tot onze ver bazing. Want de dankbaarheid be staat niet in woorden en betuigin gen, maar in daden. Zo menen wfj, dat de dankbaar heid voor de nieuwe kerkorde, èn voor de kansen die ons daarin geschonken zijn voor het belijden van heel de kerk, zich moet uilen, niet in het berusten in misstanden inzake het belijden, maar juist in het bestrijden zowel van deze als van andere misstanden die de kerk schade doen. Prof. Diepenhorst voor Oee. Jeugdraad Bouwt geen oecumenische aldus prof. Diepen- Heiland te lov Na de discussie in kleine groepen, heeft de Amsterdamse hoogleraar later op de avond zijn aandachtige hoorders gewaarschuwd de toestanden vooral niet te dramatisch te zien. Er zijn vele lichtpunten, het Christen dom staat er in de wereld beter voor dan bijv. honderd jaar geleden. De bijbel wordt in honderden talen overgezet, het IN de omgeving t>on Amerijoorti .l",,.™'S-Ï'ïï™™' stadsrand is dit weekeinde de n oecumenische jeugdbeweging nieu we warmte ingeblazen. Dat gebeurde 't moderne Corderiuslyceum, luchtkastelen (Van een onzer verslaggevers) i geheel Kruiswoordpuzzel de Oecumenische Jeugdraad in Ne derland zijn februari-conferentie hield, een jaarlijks hoogtepunt in de ze organisatie, die voor de buiten wacht zo weinig spectaculair is. Stof genoeg voor discussie over het kleurrijke kerkelijke tapijt, waarvan de ruim 300 deelnemers grotendeels zelf het patroon vormden. De onder werpen voor de gesprekskringen wa ren voor een groot deel aangedragen door prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst, te Amsterdam, toen hij sprak over „de verantwoordelijkheid der kerken in de Nederlandse samenleving". In een sprankelend betoog had de Amsterdamse hoogleraar een boeiend beeld van het kerkelijk leven gegeven. Er bestaat een wisselwerking tussen kerk en samenleving. De jonge wetenschap der maatschappijleer tracht die invloeden na te gaan en daaruit haar gevolgtrek kingen te maken. De kerk mag niet met een blinddoek door het leven gaan. Er zijn grote verschillen tussen de onge schoolde en de geschoolde arbeider, tus sen stad en platteland; de industrie ves tigt zich in kleinere plaatsen, wëardoor vele problemen worden opgeroepen. Hon derden mensen zijn permanent overbe last, omdat zij ademloos achter hun agenda moeten aanlopen en wie niet minstens acht weken in een rusthuis heeft gezeten, wordt bij een sollicitatie gewantrouwd! De verstedelijking en de ontkersti Horizontaal: 1. deel van het jaar; 5. blauwe boerenkiel; 7. bijb. figuur; 8. steen; 10. kippenloop; 11. kookvat; 12. ontkenning (Eng.); 13. academische ti tel (afk.); 14. optelling; 15. flauw; 16. levensvocht in organische lichamen; 17. welige groei, aard; 18. meisjesnaam; 20. zwak; 21. lichaamsdeel; 22. pluim van een vogel; 24. lidwoord; 25. boter ton; 26. uitroep; 27. venster; 28. zoon van Jacob; 29. een der planeten; 30 deel van de onderarm. Verticaal: 1. soort van jam; 2. bloed huis; 3. voorzetsel; 4. maanstand; 5. hoenderachtige vogel; 6. voedsel; 8. deel van een helm; 9 landman; 11. speelgoed; 12. water in Limb.; 14. sluis- kolk; 15. zeegras; 16. zoon van Noach; 17. twijg; 19 vreemde munt; 20. arti kel van een wet; 22. zet men bloemen in; 23. de fijnste vederen; 25. voertuig; 26. overdekte markplaats; 27. oude Egyptische zonnegod; 28. muzieknoot. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. Marseille: 10. bel; 11. naar; 12. af; 14. kap; 16. sap: 17. nis; 19. pok; 21. re; 22. sein; 24. sok; 26 reep; 28. man; 31. rein; 33. neg; 35. te; 27. Peel; 39. si; 40. ode; 42. roes; 44. kerk; 45. Norg. Verticaal: 2. A.B.; 3. rek; 4. slap: 5. In; 6. las; 7. laar; 8 erpel; 9. Hans; 13. fier; 15, pos; 18. sier; 20. kom; 23. neep; 25 kan; 27. pier; 29. nes; 30. stok; 32. neon; 34. gil; 36. Ede; 38. Leo; 41. er: 43. sr. (Advertentie) Conferenties op het Ger. Zendingscentrum Op het Zendingscentrum van de Gere formeerde Kerken zullen drie conferen ties worden belegd De eerste wordt van 2123 februari gehouden voor ouderen met als sprekers prof dr. H. Bergema over „Ons zendingswerk nu en straks" De beide andere sprekers zijn dr. J Blauw er. dokter J. P Kuiper. Laatst-1. MrTof 2nm..n ,n"?r i m..nd dr. J. v. d. tijd», d. Blauw in die van 14—16 maart Met dr jeugdconferentie over „Frontlijnen Met Schoo' te Karuni. Bij de splitsing Kuiper die als onderwerp heeft „Het dr Blauw spreekt in maart ir. B. Abe's de gereformeerde kerk van Groningen medisch zendingswerk op Soemba" over de sociaal-economische aspecten van j werd ds. Luijendijk spreekt op het laatste weekend van deze I het zendingswerk op Soemba. HAMEA-C handen ruw of sehroal -GELEIE5H3 materialisme verloor veel terrein, de universiteiten wordt met het Christen dom rekening gehouden en op sociaal ■eln is een werkelijk fabelachtige voor uitgang tot stand gekomen. Prof. Diepenhorst waarschuwde, dat nen de problemen van de kerkelijke •erdeeldheid niet moet onderschatten. Men moet, ook in de oecumenische be weging zijn verstand gebruiken en zich niet vertillen aan problemen, waarvoor de tijd nog niet rijp is. Wy zjjn op mars naar een zekere een heid, maar onthoudt U van uitroepen als „nu of nooit, omdat anders de kerk ver loren gaat", want „de poorten vier hel zullen haar niet overweldigen". Laten in de oecumenische beweging geen luchtkastelen bouwen, maar nuchter by :elf beginnen. Dan werpen we een steen in de soms rimpelloze vyver van Nederlands geesteiyk leven, aldus prof. Diepenhorst. Zondagmorgen kwamen de conferen tiegangers samen voor een oecumenische jeugddienst, waarin als liturg optrad de Remonstrantse predikant F Rosingh en ds. A. H. van t n Heuvel, de (Hervorm de) secretaris van de jeugdraad het Woord bediende naar aanleiding van Jeremia 1 412. Deze dienst werd door het Ikor uitgezonden Jonkvrouwe C. M. Baronesse van Heemstra heeft na deze dienst gesproken over het oecumenisch werk in West- Afrika, waar zij binnenkort een functie in het vrouwenwerk zal aanvaarden, 's Middags werd een musical opgevoerd door leden van de stichting voor Open Jeugdwerk te Utrecht. Ds. N. O, Steen beek, voorzitter van de jeugdraad, sloot de conferentie. de universele aanpak kennis gaan teloor. Daarentegen wini de specialisten terrein: wij zijn op zeer gevaarlijke weg. want naast de massamens kennen we al de massastu dent en zelfs de massa-hoogleraar, aldus prof. Diepenhorst. Plicht De blik over de grenzen richtend vroeg hij zich af of nog wordt erkend, dat de Europese wereld mede heeft geleefd uit de kracht van het Christendom. Tegen over een communistisch blok van meei dan een miljard mensen staan een paar honderd miljoen Europeanen. Zien zij ook een plicht tegenover de achterge bleven gebieden in de wereld? De kerk moet, los van plaats en tijd, het Evangelie op déze aarde prediken. Zij moet de arbeiders zeggen, dat hun dJe zatCrdag naar Middelburg leven niet mag worden beheerst door to^eili hebben het het hoofdbestuur de klassestryd - - Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Rijssen, J. van Sliedregt te Putten, die zojuist een beroep naar Baarn (toez. vac. wijlen I. Kievit heeft aangenomen; te Waddinxveen, R. T. Hui- zinga te Nieuw Beijerland; te Meeden. H. Leenmans, kand. te Houwerzijl. Aangenomen de benoeming tot pred. te Eindhoven (wijk 2b voor dag per week. G. E. Bakker te Heeze. Bedankt voor 's Graveland F. H. J. Bik te Doorwerth. Benoemd met ingang van 1 mei 1959 tot vaste praeses van ae centrale kerke- raad te Den Haag, ds. W. Sybrandy, tot vaste assessor ds H. J. M. van Duyne. GEREFORMEERDE hJtttKbn Beroepen te 's-Gravenhage-West (vac. ds. W. Reeskamp), J. J. Oranje te Djakarta, die in april naar Nederland met verlof hoopt te komen, en niet, zo als abusievelijk vermeld werd' reeds met verlof in ons land vertoeft. Benoemd tot hulpprediker te Kootwijk F. Strikwerda, em. pred. te Zuilichem. GEREF. KERKEN (vrügemaakt) Beroepen te Berkel, G. Zomer te Bunschoten-Spakenburg. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Scherpenisse, M. Heer schap te Borssele. EVANG. LUTH. KERK Beroepbaarstcliing: Mr. P Estié, kand. te Zaandam is beroepbaar gesteld. Jaarvergadering raad voor kerk en school De raad voor zaken van kerk ei school der Nederlandse Hervormde Kerk hoopt op vrijdag 3 april te Utrecht zijn 17de jaarvergadering te beleggen. In de morgenveigadering zal P W. J. Steinz, leraar aan de Wilhelmina Kweekschool te Rotterdam spreken over „dilettantisme als roeping in deze tijd", In de middagvergadering zal de inlei der een gesprek voeren met prof. dr. C. W. Mönnich. Zomercursus in Wenen Tijdens deze Bijkantoor in Groningen heeft zy de boodschap, dat sociaal werk hoe goed ook niet alleen mag wor den verricht „ter verhoging van het arbeidspotentieel". De kerk moet de gewone man bij brengen, dat zijn hele leven staat voor Gods aangezicht Deze wereld met zyn vele problemen, lijkt soms hopeloos, maar wij mogen weten, dat God naar het mensdom omzag in Jezus Christus en daarom mogen we blij zijn, dat de kerkmuren niet tot de hemel toe op- ryzen, opdat er ruimte blijft om de de industriëlen i deïe organisatie op de algemei Ds. P. J. Luijendijk met emeritaat Ds. P. J. Luijendijk, missionair pre dikant van de Gereformeerde Kerken van Groningen op West Soemba, zal na zijn verlof niet meer naar zijn arbeids veld terugkeren, omdat hem eervol emeritaat zal worden verleend. Ds. Luij endijk werd 26 juli 1907 te Enschede ge boren. Hij bezocht het gymnasium te Apeldoorn en studeerde aan de Vrije Universiteit theologie. In december 1930 werd hii kandidaat. Al zijn dienst jaren heeft ds. Luijendijk in Indonesië doorgebracht. In februari 1951 werd hij benoemd tot docent aan de Theologische dering niet moeilijk gemaakt. Er »en zeer milde stemming en daar uit bleek wel duidelijk, dat men het be- van het hoofdbestuur onderschreef tevreden was met de gang van za ken. Die tevredenheid demonstreerde zich deze geanimeerde vergadering bij voorbeeld tijdens de bespreking van het jaarverslag van de secretaris, de heer C. H. Sonneveld uit Den Haag. Er werd in feite geen woord van kritiek geuit. Het financieel verslag van de penning meester, de heer J. M. C. B. van Dijk uit Amersfoort, alsmede diens begroting leverden evenmin moeilijkheden op en werden dan ook zonder wijzigingen goedgekeurd. Het hoofdbestuur kreeg de sanctie van de ledenvergadering inzake de aankoop van twee nieuwe panden aan de Weteringkade in Den Haag voor uit breiding van de kantoorlokaliteiten. De bestuursverkiezing had tot resul taat dat de heren C. H. Sonneveld uit Den Haag en D. H. Goedhart uit Utrecht werden herkozen en dat de heer G Ste kelenburg uit Rotterdam werd gekozen in de vacature van het overleden Rot terdamse hoofdbestuurslid, de heer J. Pruijssers, die bij de aanvang van de vergadering staande was herdacht. De vergadering keurde het reisplan voor het komende seizoen goed. De uit breidingen werden toegejuicht; men wil de nog meer, bijvoorbeeld een reis naar Triest en een grote bootreis. En voorts wat klaarheid over de soorten voettoch ten. Doch voor de rest den. i men tevre- 131 „Papa, u krijgt altijd l voor deze ene keer eens gunnen, dat wij de krijgen. Mama wil graag ons toe. het gaf haar een schok van vreugde, toen ik vandaag het voorstel deed; en nu moet u eens zo vriendelijk zijn, u hier niet tegen te verzetten. Huis en be dienden redden zich spelenderwijs, daar wil ik voor Instaan" heer", 'ztï"mijnheerCarfyle"..Denkt u eens aan de ziele'.oes'and van uw echtgenote!" ..Altijd kniezend over die landloper, wiens schuld het is! Waarom doet zij dat eigenlijk? ..Zij is altijd een goede, liefhebbende echtgenote voor u geweest, mijnheer". ,.Dat heb ik niet ontkend". „Moedig haar dan ook aan. deze korte vakantie te nemen. De -afwisseling, hier enige dagen te loge ren. zal naar goed doen: Barbara's gezelschap zal haar ook goed doen: denk eraan, hoe dol mevrouw Hare op haar is" „Reusachtig veel meer dan Barbara verdient antwoordde de rechter vinnig. „Zil is zo brutaal als maar mogelijk Is. nu ze dceikt dat ik niets meer over haar te zeggen heb." „Maar dat heb ik wel", sprak mijnheer Carlyle vol ernst. „Ik verzeker u. rechter, dat ik haar onder de duim houd" Ja. dèt geloof lk". nep de rechter op vrij ruwe toon. „Je zou haar liever door toegeeflijkheid te gronde laten gaan dan haar onder de duim te hou den Zo ben je. Carlyle" De rechter dacht, dat een «las bier hem wel zou amaken en dus wefd er bier gebracht. Tijdens de korte onderbreking, die hierdoor veroorzaakt werd, wendde iady Isabel zich vlug lot mevrouw Carlyle. Of zij zich wel mocht terugtrekken? ZIJ meende dat men haar riet nodig hadT' en mevrouw Carlyle willigde haar verzoek in. Een avond voor haarzelf in de grijze kamer Een Jruwelijke avond - bestaande uit wroeging, ver net, opstandigheid en bitter berouw, berouw over het ellendige verleden, opstandigheid over de be staande toestand. Tuasen negen en tien uur sleepte *ij zich naar boven, voornemena zich ter ruste te leggen. van door ANN LUDLOW Toen zij op het punt stond haar kamer binnen te gaan. kwam Sarah, de helpster van Wilson in de kinderkamer, voorbij, en een plotselinge gedachte kwam op bij lady Isabel. „In welk vertrek slaapt jongeheer Carlyle?" vroeg zij. „Is het op deze ver dieping1" Het meisje wees op „Daar. deur In de nabijheid. 'Lady laaVeTzag, dat zij de trap afging en sloop toen voorzichtig het vertrek binnen. Een klem wit bed en daarboven Williams's knap jongensgezicht. Zijn wangen waren rood, zijn handen had hij gestrekt, alsof hij koortsig u Naast het bed stond e 1 theelepeltje daard mogelijk sprekend. „Mijnheer Carlyle schijnt wat ongerust te zijn over zijn hoesten. Hij heeft eer tere rode kleur op zijn wangen." „Dat heeft niets te betekenen", antwoordde Wilson. „Zo zag zijn moeder er ook altijd uit. De eerste keer dat ik haar zag. dacht ik beslist niet anders dan dat zij zich geverfd had." „Goede nacht", was alles wat lady Isabel ant woordde. terwijl zij zich in haar eigen kamer terug trok. Goede nacht, madame", antwoordde Wilson, die naar de kinderkamer terugkeerde. „Ik zal een ezel zijn, als ik weet. wat ik van die Franse gouvernante denken moet", vervolgde zij voor zichzelf. „Ik hoop, dat het blijken mag. dat ze niet getikt is, dat alles, wat ik er van zeggen kan. HOOFDSTUK X Herinnering aan een diep geluk Gekleed in een damasten japon van een tere «rij; kleur, niet veel verschillend van die der wanden, waaraan het vertrek zijn naam ontleent, terwijl kap van Homtonkanl haar fijne gelaatstrekken be schaduwde, zat daar mevrouw Hare. De rechte in Londen met landjonker Pinner naar The Grove geweest 1,0 triomf meegevoerd. Het minnelijke mevrouw Har tig N gelei e hij sliep rus- kom met wat bessen- rbara was had haar mama in nu avond en die be- s op bezoek in de grijze jXr'óuw CÏrtJr'lV hid bi) bet diner ..mete en lady Isabel had, onder M h'- hoofdpijn, verzocht - J~ "liet zich op haar knieën zakken en liet haar hoofd op hei kussen naast hem rusten, zodat haar adem zich met de zijne vermengde Haar ogen wa ren vochtig; was de kans er niet geweest dat zij hem wakker had gemaakt, dan zou zij de slapende aan haar boezem getrokken hebben en hem gelief koosd hebben. Hij sterven? Zij kon zich de gedachte nauwelijks voorstellen. „Grote genade nog aan toe! Ik zag hier licht als ik niet dacht dat de kamer in brand stond! Ik schrok me een ongeluk" Het was Wilson, die sprak; zij had licht bemerkt, toen zij de deur voorbij kwam Lady Isabel sprong overeind, als was zij door een kogel geraakt. Zij was banger voor ontdekking door Wilson en Joyce dan door mevrouw Carlyle „Ik keek naar jongeheer William", zei zij, zo be- de gelegenheid u.n us ,uu.a.u.1L poosje gezelschap te houden; die gouvernante moest zich wel erg eenzaam voelen, T..i#/~„,l,rl„ aHniintte an ffphrillk de uitnodiging c saion te komen theedrinken, te mogen afslaan, want zij was bevreesd voor de scherpe blik van juffrouw Carlyle. Barbara ging. toen ïi) van het dessert op. stond, zoals gewoonlijk naar de baby in de kinder kamer en mevrouw Har de gouvernante gouvernante moesi nuu wo C1(5 vreesde zij. Juffrouw Carlyle. etiquette en gebruik verachtend, was bij mijnheer Carlyle m de eetzaal gebleven; hoogstwaarschijnlijk had zij een boete- preek over de een of andere tekortkoming zijner zijds voor hem in gereedheid Lady Isabel was al leen Lucy was op verjaarsvisite ergens in de buurt en William bevond zich in de kinderkamer vrouw Hare trof haar aan in een neerslachtige hou ding. zij hield haai handen tegen de slapen gedrukt. Afgezien van de formele voorstelling had zij nog geen kennis met haar gemaakt. (Wordt vervolgd Paulus schrijft in II Timotheus 2 9 over God, die ons houden heeft en geroepen. Hij gebruikt daar een eigenaardigt volgorde. Eerst „behouden" en dan „geroepen". Wij zouden het precies andersom zeggen, want staat er ook niet in de Bijbel dat „velen geroepen, doch weinigen uitverkorenzijn En toch draait de apostel de zaak niet om. Let u maar eenj op de werkwoordsvorm van „behouden". Paulus zegt hel alsof hij' absoluut zeker is van zijn zaak. „Heeft behouden schrijft hij en sterker zou hij het niet kunnen zeggen. Velen lezen deze woorden met een merkbare aarzeling in hun stern; zij voelen zich helemaal niet zo behouden. Diep in hun hart beseffen ze dat er nog veel scheef ligt in hun leven. Paulus wil met deze woorden echter niet zeggen dat wij zondeloos zijn. Hij schrijft niet dat wij behouden zijn var de mogelijkheid van de zonde. Hij laat dit woord juist aar, de roeping Gods vooraf gaan, omdat hij denkt aan zondaren, die nog onder het oordeel staan. Voor hen is Christus ge- storven. Hij heeft hun (lees ons) oordeel gedragen en heef ons behouden van de toorn van God. Het kruis ging aa Gods roeping vooraf en aan dat kruis stierf Christus ook voor u. Gelooft u dat? Dan heeft Hij u ook behouden. PROFESSOR RIP Binnenkort en dat werd al evc zeer toegejuicht zal ln de stad Gi ningen een bijkantoor worden geopend, waarna de afgevaardigden uit het noor den de toezegging vroegen en kregen, dat dan ook diverse reizen met als be ginpunt Groningen zullen worden geor ganiseerd. Aan het begin van de vergadering had de voorzitter, dr. A. van Deursen uit Groningen een jaarrede onder de titel De C in de N.C.R.V." gehouden. Hoe- rel er leden is tot vreugde en dank baarheid over de resultaten, rijst vol gens spreker de vraag der bezinning „Wat werd naar doel en grondslag ii geestelijk opzicht bereikt?". Want bij het dienen van de NCRV wordt in feite de waarde allereerst bepaald door de C. Er zijn. er, aldus spreker, die menen, dat een' chr. organisatie principieel ge boden is. Dr. Van Deursen merkte op, da' er een plaats blijft voor de chr. orga nisatie, ook voor hen, die zich om tak- tische redenen verenigen tot een kring van gelijkgezinden, die dezelfde sfeer zoeken, in hun handelingen de ze- dag willen ontzien en willen trachten hun activiteiten een chr. levensstijl te openbaren. De beweegredenen om tot een organisatie, tot een Ned. Chr. Reii eniging te komen, mogen dan niet geiyk zyn, omdat de een het principieel gebie dend wil zien en de ander het bewa rend lement ir een chr. levensstijl als :n grocv goed acht. Dit onderscheid is geen beletsel >n eenheid, zowe' in de aanvaarding tn de grondslag als In de doelstelling, omdat wij Christenen willen zijn en uit het geloof willen leven. Dat betekent ln de doelstelling van de Ned. Chr. Reis- •erenlgirg dat het chr. geloof, aldus dr. an Deursen, het wezen van de natuur leert kennen ln zijn relatie met de Open baring. Herderlijk schrijven van oud-katholieke bisschoppen De oud-katholieke bisschoppen vah Deventer, Haarlem en Utrecht hebben zich met een herderlijke brief gericht tot alle gemeenteleden in Nederland in ver band met de komende lijdensweken. De brief gaat uit van de tekst Johannes 111 en 12. In Christus komt gerechtigheid en vrede openbaar, schryven de bisschoppen, die vervolgen: „Het is een vrede, die alle verstand te boven gaat, en geen vrede, die gehandhaafd wordt met ver nietigende wapens en met vrees. Wel nu. wie zweert bij eigen recht en Gods opperste recht slechts voelen kan als een inbreuk daarop, wie vrede zoekt, niet in een gelijkvormig worden aan Gods wil, maar in de onderwerping van anderen aan eigen wil en macht, die sluit zijn hart en zinnen voor de wereld, die God bedoeld heeft, en maakt zyn eigen wereld tot een hel van vrees en dreiging." De brief, die zondag in alle oud-katho lieke kerken is voorgelezen, vraagt of de komst van Christus geen mislukking is gebleken, maar geeft dan als antwoord de uitspraak dat God macht gegeven heeft om kinderen Gods te worden. Dit de hoogste zekerheid voor ieder me waardoor wy tegen stryd, zorg en drei ging kunnpn zeggen: Doe wat gij wilt en wat gij kunt, maar weet dat ik Gods kind ben Over mij hebt gij geen macht, ik ben het onvervreemdbaar eigendom van „onze Vader." Benoemd tot onderwijzer: aan de Keu- chenius uloschool te Hilversum de heren: J. Kleyn en J. Zandbergen beiden te Hilversum; aan de chr. nationale school te Nieuwveen. J. C. Eikelenboom te Heerlen; aan de uloschool te Ermelo, A H. Smit te Haarlem Benoemd tot onderwyzeres: aan de Bethlehemschool te Velsen IJmuiden, it mej A. M. A. Lamme te Abbenes en tijdelijk mej. E. v. d. Bijl Haarlem. jyOG slechts vier dagen geleden is het, dat wij ons veroorloofden op deize zelfde plaats een woord van hartelijke aanbeveling te schrijven voor een boekje, door prof. dr. VV. Rip geschreven als pleidooi voor een protestants-christelijke normatieve maatschappijleer. Weinig konden wij vermoeden, dat wij reeds zo spoedig daarna geroepen zouden worden een weemoedig woord van nagedachtenis op papier te zetten ter herinnering aan hem die tevens van dat boekje de schrij- Toch is dit nodig. Want wel geheel onverwachts is thans, in Gods bestel, prof. Rip van ons weggeno men. Stellig zal het, mèt ons, velen vreemd te moede zijn. En zijn boekje, door ons met zoveel genoegen aangekondigd, wint nu nog aanzien lijk aan waarde; het heeft voor ons iets gekregen van een geestelijk tes tament. Vreemd te moede is het ons. Lijkt dit heengaan, zo'plotseling en zo zonder afscheid, niet geheel in tegenspraak met het beeld zoals wij ons dat van prof. Rip hadden gevormd? Hij was de evenwichtige, de bezonkene, de saambindende. Het vriendelijke en hartelijke van zijn persoonlijkheid werd nog-onge meen verdiept door de wijze bedacht zaamheid van zijn woord. De woor den lagen hem niet voorop de tong, en gaf hij zijn oordeel, dan was het gewikt en gewogen en was het de rijpe vrucht van zijn overwegingen. Des te zin- en waardevoller was he daardoor. Is zijn plotseling heengaan hier mee in tegenspraak? Wij mogen ge loven van niet. Want prof. Rip was in dit alles tegelijk een man van zekerheid. De belangrijkste beslis sing in zijn leven had hij reeds lang genomen. Tot de bedachtzaamheid van zijn levenswijsheid behoorde ook de wetenschap dat de mens vergan kelijk is en kort van duur, en dat er Een is die ons wegroept, niét wan neer het onze tijd lijkt, maar wan neer het Zijn tijd is. Wanneer we daarop mogen zijn ingesteld, is Zijn tijd tegelijk de onze. Voor ons blijft na het heengaan van prof. Rip de weemoed, die met ge voelens van oprechte dankbaarheid mag zijn vermengd. Want wanneer wij gehoopt hadden van prof. Rip nog veel te mogen verwachten, dan toch ook daarom, omdat hij reeds zoveel gegeven had. Deze nuchtere zoon uit de Haarlem mermeer had zich lang geleden il doen kennen als iemand met gaaf verstand, voor wie een acad* mische studie de aangewezene wai, als een kundig organisator, wiens gaven op dit terrein men in zijn om geving tijdig opmerkte, en al rustig docerend spreker, voor wii de overgang uit het organisatielevei naar de katheder van de hogeschool als het ware een geheel natuurlijkt was. De landbouw heeft hij zeer aan ziel verplicht. Maar ook of juist c litiek mocht zich gelukkig prijzen, dat een wijs en bedachtzaam man ab hij aan haar zijn gaven en talenten wilde geven. Van onze Eerste Ka mer heeft hij vele jaren met ere deel uitgemaakt, en zijn inzicht in de onl wikkeling der dingen toonde hij te vens door zijn belangstelling vooi een nauwer samengaan van ons met andere landen in het verband van een nieuw Europa. Bij dit alles onthield hij ons niet dl studies van zijn pen, studies geschre ven in de rustige en daarom tegelijl zo overtuigende betoogtrant, welke zo volkomen bij zijn persoon paste Het zou ondankbare nalatigheid zijn indien wij hier niet óók noemden de artikelen, door hem in onze krant geschreven; wij vermelden ze in er kentelijkheid. Ware hem een langer leven onder ons gelaten, zeker zou hij ons allen nog veel hebben geschonken aan vruchten van levenswijsheid, a zonken oordeel, aan hartelijkheid es vriendschap niet het minst. Hij zon zijn voortgegaan ons leven te rijken met de uitdeling van de gaven van hoofd en hart, hem toebedeeld, God heeft het anders beschikt. Bij zijn leven heeft prof. Rip ons vele lessen doen geworden. De les die hij ons bij zijn sterven geeft en het is niet de minste is de op wekking om te allen tijde bereid zijn. We mogen geloven, dat hij En waarmee hij ons nog bij zlis heengaan heeft verrijkt is met een stille en dankbare herinnering aan hetgeen hij heeft mogen doen en mogen zijn. Die herinnering is diep; wanneer ons het leven wordt gelaten, zal zij lang ons deel blijven. ONJUISTE CONCLUSIE in „Revue de défense nationale" heeft geschreven over de tegenstelling Sowjetunie-Rood China en de hou ding van de Verenigde Staten in het conflict tussen Oost en West, ver dient de aandacht. Enerzijds is Ely met vele anderen van oordeel dat de vrees voor communistisch China de Sowjetunie wel eens in de armen van het Westen kan drijven. Anderzijds vreest hij zelf, dat de „evangelische ijver van de Verenig de Staten om het verloren schaap in de stal terug te brengen" er toe zal leiden, dat men het in Washington op een akkoordje met Moskou zal gooien ten koste van de landen van het Europese continent. Deze vrees van de generaal is niet gerechtvaardigd. Als hij wijst op het gevaar, dat eventuele neutralisatie van een herenigd Duitsland tot het uiteenvallen van de Navo kan lel den, laat hij zich teveel beheersen door de typische Franse afkeer van een dergelijke hereniging. Behalve militaire zijn het ook economische overwegingen, die de Fransen hier narten spelen. De wijze, waarop thans de politiek van de westelijke mogendheden ten aanzien van het Duitse probleem aan een herwaardering wordt onderwor pen, geeft geen aanleiding tot de bezorgdheid welke Ely en met hem wellicht vele Franse politici en militaire leiders met betrekking tot de toekomst van de Navo toont De generaal gaat uit van de derstelling, dat vrees voor commu nistisch China de Sowjetunie in d( armen van het Westen zal drijven Dit uitgangspunt, dat in de afgelo pen jaren reeds tot vele speculatieve gedachten heeft geleid, is niet ver werpelijk. Wel is dit het geval mei de bewering, dat de Verenigde Sto ten zich ten slotte kunnen laten leiden tot een „entente met de Sow jetunie over de rug van EuropJ heen." De ijver waarmede de Sowjetunie tracht, haar westelijke grens te be veiligen door aan te dringen op een voor haar Voordelige regeling vat het Duitse probleem, geeft inder daad nieuw voedsel aan de theorie, dat Chroesjtsjef uit is op een vergt lijk met het Westen, al tracht hij dit streven achter een rookgordijn val dreigementen te verbergen. Maar als dat zo is, zou er dan niel meer reden bestaan voor de ver wachting, dat de Verenigde State» deze wetenschap zullen gebruike» om de Russen tot rede te brengen, inplaats van te zwichten voor hu» eisen? Wanneer de westelijke mogendhede» erin slagen, met een tegenvoorstel voor de dag te komen, dat tot de beelding van alle vrijheidslievende mensen spreekt, zal de Sowjetunie als men de gedachtengang va» Elv volgt zich wellicht genood zaakt zien, genoegen te nemen mei hetgeen bereikbaar is. Het Diaconaal correspondentieblad kreeg nieuwe jas Het Diaconaal Correspondentieblad /oor de Gereformeerde Kerken in Ne derland heeft zich een nieuwe omslag aangeschaft. Bovendien heeft zijn redac tie een uitbreiding ondergaan doordat mej. dr. W. F. van Stegeren, staf docente aan de Nyenburg, prof. dr. R. Schippers, prof. dr. A. van Dijk, de heer J. de Vries, voorzitter van het Comité Centrale Diaconale Conferentie, en drs. J. C. Verkerke, directeur van de stich ting Raad voor Gereformeerde Sociale Arbeid, zijn toegetreden. Het nieuwe nummer, dat wy r._ ontvingen maar toch nog een januari nummer schijnt te heten, bevat o.a. d« toespraak van de koningin gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan va» de Nationale Raad voor Maatschapp* lijk Werk en een historisch artikel va» de hand van prof. dr. R. Schippers over dit maatschappehjke werk. Wil het blad werkelyk een opgewekter en moderner gezicht krygen dan zal met de nieuwe blauwe omslag ook nog wel wat aan de layout veranderd moeten worden. On danks de vernieuwing doet het wat saai aan, maar wat niet is kan onder de ver nieuwde redactie komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2