belangrijke prijsverlaging Natuurbescherming wenst invloed bij wegenaanleg Onze handel verbeterde het vorige jaar in Koffers nog net op tijd op de Oranje RUIMTELIJKE ORDENING SCHIET TEKORT Eén diamant VERMOEDELIJK WIJZIGING BRITS CYPRUS-PLAN 1-7:^1=1-1 Stijgende welvaart" mag geen toverspreuk zijn Stad Amersfoort trok 100.000ste Volkswagen ^6vmsJtr,e,huid? Dr. Malan (84) overleden ZATERDAG 7 FEBRUARI 1939 Fiat verhoogde zijn productie, de Euromarkt verlaagde de invoerrechten vandaar dit voordelige nieuws! Vraag ook de verlaagde prijzen van de andere Fiat typen'. Imp.: J. Leonard Langs Automobielbedrijven N.V Stadhouderskade 114' - Amsterdam - Tel. 71 EEN IN BLAUW papier pakt voorwerp ter grootte van 2 suikerklontjes is als aangetekende brief uit Lon den in New York aangeko men. De geadresseerde was de heei Harry Winston, die de ongekroonde diamantkoning van de Verenigde Staten wordt genoemd, en de inhoud bestond uit een stukje zuivere kool stof. liever gezegd een ruwe diamant met een gewicht van 240 karaat, dat is ongeveer 48 gram. De heer Winston, die een zeer ver mogend man is, kocht de steen voor een bedrag van 700.000 dollar, wat overeenkomt met ruim 2*k miljoen gulden. Maar als de steen gesneden is hoopt hij er het dubbele van te maken. De steen is langwerpig en de korte kanten zijn afgeplat. De heer Winston breekt er zich thans het hoofd over hoe de steen moet worden ge sneden: tot edn grote steen, die moeilijk BELICHT BERICHT Om u nu even op de hoogte te brengen van de prijzen. Een enkele 100-karaats diamant brengt op het ogenblik een 1 Vz miljoen dollar op „Maar," zo zegt de heer Winston, „op de gehele wereld zijn er mis- schieen maar twee of drie mensen, die zo rijk zijn, dat zij die prijs kun nen betalen." Harry Winston is de man. die on langs de befaamde Hope-diamant zo maar ten geschenke gaf aan het Smithsonian Instituut te Washing- TTET TEKORT schieten van de ruimtelijke ordening in ons land wordt alleen reeds gedemonstreerd door het feit, dat de aanleg van grote nieuwe rijkswegen niet een onderwerp vormt van een gecoördineerd pla nologisch overleg. De initiatieven worden geheel ontwikkeld door de rijkswaterstaat onder verantwoordelijkheid van de minister van verkeer en waterstaat. De afweging van belangen vindt plaats in de commissie van overleg voor de wegen, een subcommissie van de raad van de water staat. Met alle waardering voor de activiteit van deze commissie moet toch worden opgemerkt, dat over het rijkswegenplan niet eenzijdig door de minister kan worden beslist. Deze kritiek komt voor in het zo juist verschenen jaarverslag van de Contact-commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming. Aan de op merking wordt toegevoegd, dat de commissie soms wel in dc gelegen heid wordt gesteld vroegtijdig haar oordeel kenbaar te maken, maar dat dit helaas nog niet betekent, dat bij de vaststelling van de tracés de be zwaren van de natuurbescherming ook blijken te zijn ondervangen. „Er is altijd een strijd van belangen en vaak geven dan financiële argumen ten dc doorslag, hetgeen vrijwel altijd ten nadele van het natuur schoon gaat", aldus het verslag. Wat die ruimtelijke ordening im het al gemeen betreft wordt gezegd, dat he niet ontbreekt aan fraaie en uitstekend gedocumenteerde rapporten, maar het overheidsbeleid op dit punt enenmale tekort schiet. Symptomatisch dit opzicht wordt de lijdensweg var ontwerp ruimtewet genoemd. He' eert al van januari 1956'. De memorie antwoord, die oktober 1958 verscheen, :ft de vele hoofdbezwaren niet weg- iomen en de Contact-commissie is nu ig met de voorbereiding van een uw adres aan de Tweede Kamer, arin de bezwaren van de georgani- Gisteren is in Enschede i blindganger, een 250 kilo tvegend Engelse vliegtuigbom, die in de ooi log in een achtertuintje aan d Schreursweg aldaar terecht kwam door de hulpverlenngsdienst or, schadelijk gemaakt. Het was weer d technicus A. H. Drent, die de bon durfde te demonteren. Als Grieken en Turken het eens u-orden buitenlandse zaken van Grie kenland en Turkije zijn gisteren in Zürich hun geheime besprekingen over de kwestie-Cyprus begonnen, die tot maandag of dinsdag zullen duren. De staatslieden zouden hebben afgespro ken niet te spreken over het denkbeeld van een aansluiting van Cyprus bij Gnekenland of over het Turkse voor stel om het eiland te verdelen. Wel staan de Turkse ministers erop, dat een akkoord over de toekomst van het eiland „hechte waarborgen" bevat tegen een eventuele achteruitstelling van de Turkse minderheid door de Griekse Cyprioten. De Turken zouden daartoe hebben gevraagd de Turkse gemeen schap het recht van veto in wetgevende organen toe te kennen Dc Turken zouden verder Turkse troepen op het eiland willen legeren, maar de Grieken gaan hiermee niet akkoord, daar de aanwezigheid van troepen het fhankelijkheid Als di weg zal i de Turken erin slagen, hun meningsverschillen op te lossen, is Engeland bereid tot een gesprek met de beide landen over de toekomst van Cyprus. Er zijn aanwijzingen, dat Groot- Brittannië bij een dergelijk gesprek, waaraan ook vertegenwoordigers van de twee bevolkingsgroepen van het eiland moeten deelnemen, bereid zal rijn het Britse deelgenootschapsplan in 11 Plan, dat in juni door Macmillan is OokSpierpijn en rheuinatlsche pijnen opgesteld en in een Griekse en Turkse deelneming met de Britten aan het be stuur van het eiland gedurende zeven jaar voorziet, is indertijd bij geen van beide partijen in goede aarde gevallen. seerde natuurbescherming tegen dc vo gestelde procedure voor de afweging belangen opnieuw zullen worden uite gezet. Een geheel ander, maar ook zeer moei lijk probleem, vormen de boombeplan tingen langs de oude wegen, die steeds meer ten offer vallen aan het snelver keer. Hoewel niet kan worden ontkend dat deze oude wegen voor het moderne verkeer vaak te smal zijn en de boom- heplanting als gevolg van bermvrecs bij de autobestuurders tot een psychologi sche verkorting van de wegbreedtc leidt, is het toch volslagen onaanvaard baar. wanneer deze wegbeplantingen, de écn na de ander, worden opgeruimd. „Wij menen, dat het nodig is te zoeken naar oplossingen, waarbij zoveel moge lijk de oude beplantingen gehandhaafd kunnen blijven", zo wordt gezegd. Een ander punt, n.l. de recreatie in het raam van de uitvoering der Delta werken, komt in het verslag eveneens aan de orde. Men kan de vraag stellen, zo wordt gezegd, of een technische in stantie als de rijkswaterstaat bij de uit voering van de opgedragen projecten niet tevens voorzieningen ten behoeve van de recreatie zou moeten treffen. Tot nu toe stelt deze dienst zich op het stand punt, dat dit alleen kan geschieden, in dien uit andere begrotingsposten de hiervoor nodige middelen kunnen wor den gevonden. Maar vanuit de kringen der watersportorganisaties is al herhaal delijk de opmerking gemaakt, dat recrea tieve voorzieningen bij grote projecten tot de normale uitvoeringskosten ten worden gerekend. Grevelingen De Dcltawcrkgrocp van d beraadslaagde uitvoerig ot vraagstukken, die dc expansie Westen (de Beer op Rozenburg bijv.) met zicb brengt en ook over ee richtingsplan voor het gebied va Grevelingen, waarvoor bij dc vinciale planalogische dienst Zuid-Holland voorstudies worden Met grote instemming werd kennis ge nomen van het in beheer geven aar Stichting Natuurmonument De Beer, de belangrijke vogelgebieden van Katse Plaat bij Noord-Beveland en Kwade Hoek op de noordpunt van ree. Hier is strikt genomen geen sprake van compensatie voor natuurschoon, di elders verloren ging, hoe belangrijk de feiten op zichzelf ook zijn. Maar daar naast moet zeker worden getracht Deltagebied te komen tot het scheppen van nieuwe natuurgebieden. Bij het uit voeren van de enorme werken is daar toe de mogelijkheid zeker Biesboseh Wat de Biesboseh betreft wordt klaard, dat in steeds breder kringen het inzicht groeit, dat de mogelijkheid be- hier een uniek natuurreservaat te stichten van uitzonderlijk grote weten schappelijke en recreatieve betekenis. Dit kan zonder dat de gevestigde land bouwbelangen worden aangetast. De ige beslissing, die moet worden ge- men, is af te zien van vergroting van het landbouwareaal en van een tcchnisch- perfectionistisch bedijkingsplan. De com- e meent, dat deze bescheiden wen- moeten worden ingewilligd, opdat tenminste ergens nog in ons overgeculti- eerde land een stuk ruige wildernis be houden kan blijven. PREMIER MACMILLAN NAAR RUSLAND Een plaats in het toestel naar Moskou Jullie Engelse vriend" (Van een onzer verslaggevers) De A.R.-lijsttrekker prof. dr. J. Zijl stra heeft zich vanmiddag tijdens een verkiezingsbijeenkomst te Arnhem ge keerd tegen dc drievoudige verkiezings leus van dc Partij van de Arbeid: de welvaart is gestegen, de lonen kunnen omhoog, dc prijzen moeten omlaag. „Het is mij ccn raadsel", aldus prof. Zijlstra. „hoe men* na de ervaringen van dc ach ter ons liggende jaren thans durft te komen met deze leuze". De minister achtte het samengaan van hogere lonen en lagere prijken bepaald geen vanzelfsprekendheid en op dit punt nam hij dan ook stelling tegen het ver kiezingsprogram van de P.v.d.A., dat enerzijds een prijspolitiek wenst, die ge richt is op verlaging van de kosten van het levensonderhoud, en anderzijds een verhoging van de lonen, omdat de wel vaart stijgt. Prof. Zijlstra meende, dat er nog niets anders is gebeurd, dan dat onze nationale economie zich weer heeft opgericht uit de overspanning en de overbesteding. In dit licht kan een en ander zeker niet worden afgedaan met de toverspreuk, dat de welvaart weer stijgt. Het zal zeer verheugend zijn wan neer er in Nederland de mogelijkheid is om tot een reële verbetering voor de arbeiders te komen Maar de leus. dat de prijzen moeten dalen en de lonen moe ten stijgen daar de welvaart stijgt, is, naar de mening van prof. Zijlstra, zeker niet de sleutel op de verbetering van het bestaanspeil. Bedenkelijk achtte de A.R.-lijsttrekker ook het pleidooi in het socialistisch ver kiezingsprogram voor een waardevast ambtenarenpensioen. De voorzitter van de P.v.d.A., E. Vermeer, heeft gezegd, ambtenaren, militairen en spoorweg personeel niet in onzekerheid mogen eren over de koopkracht van het oen, dat ze zullen ontvangen. Prof. Zijlstra kon daarmee akkoord gaan, maar te bovendien een waardevastheid alle bedrijfspensioenen en de be perking van de heer Vermeer tot de ambtenaren en de daarmee gelijk te stellen categorieën aanvaardde hij dan ook niet. Maar bovendien had hij ern stige kritiek op de wijze, waarop de P.v.d.A. die waardevastheid wil verwe zenlijken, n.l. langs de weg van de index economie op zijn slechtst. Dat is niets an ders dan een glijbaan naar de inflatie. Waardevastheid zal, naar de mening van prof. Zijlstra. moeten worden verkregen door een politiek, die gericht i6 op waar devast en gezond geld. Aan het begin van zijn re<Je heeft de A.R.-lijsttrekker bètoogd, dat voor de anti-revolutionairen een kabinet zonder de Partij van de Arbeid, maar met de VVD evenzeer een brede-basisconstructie is als het in december jj. afgetreden vierde kabinet-Drees. Prof. Zijlstra dien de hiermee prof. Oud van repliek, die dezer dagen nog eens heeft bevestigd, dat de VVD niet zal deelnemen aan een kabinet met socialisten, omdat zij (de VVD) van de brede basis af wil. A. Frankstichting kreeg ook auto's Amsterdam de 100.000 ge- Debyderm-zeep De voormalige Zuidafrikaanse minister president. dr. Daniël Malan. is vanmorgen vroeg overleden. Dr. Malan. die 84 jaar is geworden, was sedert september ziek. Vrijdag werd hij door een hersenbloeding getroffen. Van 1948 tot 1954 is dr. Malan premier geweest. Hij was, voordat hij in de po litiek ging, een bekend predikant. Een van zijn daden als premier is geweest, het verscherpen van de apartheidspolitiek waar zijn opvolgers, Strijdom en na diens overlijden Verwoerd, zich nog fanatieker mee hebben beziggehouden. Malan was van boerenafkomst. Hij stu deerde aan de universiteit van Kaapstad en ging enige tijd in het onderwijs. Daar na ging hij naar Nederland, waar hij in 1904 te Utrecht promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid. Na zijn terugkeer in de Zuidafrikaanse unie was hij achtereenvolgens predikant, redacteur bij het ochtendblad Die Burger in Kaapstad, leider van de Nationale Par tij in de Kaapprovincie en in 1817 parle mentslid. In 1924 werd hij minister. Tegen de Tweede Wereldoorlog ging de Nationa le Partij in d eoppositie. Toen de oorlog voorbij was won Malans „gezuiverde na tionale partij" de verkiezingen en werd de partijleider premier. trokken voor zijn 700 jaar oude stad, nl. de 100.000ste in ona land geïmporteerde Volkswagen, die hem door de directeur van Pon's Automobielhandel n.v„ werd aangeboden als een der hoofdprijsrn In de loterij, die wordt ingesteld ter vie ring van het 700-jarig bestaan der stad. De. feestelijkheden worden tussen half juni cn half augustus van dit jaar ge houden. De 100.001c en de 100.002c wagen schonk de heer B. Pon namens de directie en namens de dealers van zijn bedrijf aan de waarn.-burgemeester van Amsterdam mr. A. de Roos ten behoeve van de Anne Frank-stichting, die zich zoals bekend beijvert voor de restauratie en de in richting van het Achterhuis aan de Prin- sengracht tot internationaal jeugdcen trum. D eheer Pon sloot terstond met mr. De Roos de overeenkomst, dat hij beide wagens zal terugkopen voor de bruto verkoopprijs en het totale bedrag ad 11.190 zal storten op de bankreke ning van de stichting. De heer Pon zei voorts, dat de directie van zijn bedrijf voorstander is voor een zo nauw mogelijke samenwerking in West-Europa. „Wij h.bben ons de laatste jaren geheel belangeloos ingeschakeld om de Volkswagenfabrieken te bewegen grote orders te plaatsen bij de Neder* landse industrie. Dit streven is zeer ge slaagd en het breidt zich voortdurend uit. Wij hopen in 1959 een totaa laan opdrach ten van meer dan 100 miljoen gulden te bereiken voor dit ene jaar." De beide gebroeders Pon kregen van hte bestuur der stichting „Amersfoort 700 jaar stad" het beschermheerschap der stichting aangeboden. TNE NEDERLANDSE buitenlandse handel is in 1958 naar hoeveelheid U ongeveer gelijk gebleven, maar tengevolge van prijsdaling bij in- en uitvoer in geldswaarde 5 procent afgenbmen. De in- en uitvoer ver toonden een geheel verschillend verloop. De invoer daalde 11 procent, waarvoor daling in prijs en hoeveelheid in gelijke mate verantwoordelijk waren. De uitvoer steeg in hoeveelheid 9 procent en in waarde 4 procent. De handelsbalans verbeterde met 2 miljard, het dekkingspercentage liep op van 75 tot 89. FAE 37-jarige Australiër Windahl uit Melbourne, Duitser van geboorte, zijn reismoeilijkheden op zijn tocht naar Europa niet gespaard gebleven. Na een halve eeuw besloot hij nog een laatste keer naar het oude Europa te trekken om in Duitsland zijn familieleden een bezoek ta brengen. In december stapte hij in Genua van de boot en reisde per trein naar Hamburg. Door tot nu toe onopge loste oorzaak bleef zijn bagage drie we ken in Genua staan en moest hij zich behelpen met geleende kleding. Thans is hij op de terugreis naar Austra lië en wel aan boord van het m.s. Oranje Woensdagochtend om 10 uur meldde hij zich aan het Amsterdamse Centraal sta tion en kwam daar tot de ontdekking, dat zijn drie koffers in Hamburg verwisseld waren met die van een Belg. Een amb tenaar van het bagagedepot ontdekte dat er adressen op waren geplakt voor Ant werpen. Terstond telefonearde deze ambtenaar met Antwerpen. Het bleek dat daar in derdaad de koffers van de heer Windahl' waren gearriveerd, beplakt met het adres: Maatschappij Nederland, Amsterdam Het was toen 10.45 uur en de Oranje vertrok om 13 uur. Dankzij de medewerking van de Belgische spoorwegen en de Belgische douano werden dc koffers om 10.56 uur, dus 11 minuten later, reeds op de trein gezet met bestemming Haarlem om van daar ijlings naar IJmulden te worden doorgezonden. Er volgden telefoonge sprekken tussen hot Centraal Station en Roosendaal, Haarlem en IJmuiden voor het verkrijgen van de medewerking van spoorwegen- en douane-ambtenaren. De moeite was niet tevergeefs: om 15 uur arriveerden de koffers in IJmuiden. een kwartier later werden ze op de ln de sluis liggende Oranje afgeleverd Dn heer Windahl kan dus toch zijn eigen kleren aantrekken. Goede nachtrust door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten Het totale saldo op de goederen- en dienstenbalans zal 2 miljard gunstiger uitkomen dan in 1957. Het derde kwartaal gaf de grootste bij drage aan het overschot op de betalings balans. daar de invoer nog vrij laag was en de uitvoer reeds aanmerkelijk was toegenomen In het 4de kwartaal ging het saldo licht achteruit door omslag van de invoerdaling in een stijging, welke zich in 1959 verder zal doorzetten, zodat men een wat lager saldo op de lopende reke ning van de betalingsbalans kan ver- De vermindering der binnenlandse be stedingen deed door intering op voorra den niet alleen de invoer afnemen, doch maakte tevens dat meer goederen voor uitvoer ter beschikking kwamen. De ruil voet. die in 1957 ruim IV» was achteruitg) gaan (vooral tengevolge van hogere aarc olieprijzen) keerde in 1958 weer op het peil van 1956 terug De vermindering invoer was het grootst bij industriële eindprodukten. vooral investeringsgoede ren en auto's, doch die van landhouw- voortbrengselen handhaafde zich op het vry hoge peil Terwijl de invoer van aard olie en -produkten toenam, daalde die van andere grondstoffen met 10»/#. Het Duitse aandeel ln onze Invoer nam toe (o.m. kolen, chemische produkten en schepen), België handhaafde vrijwel zijn positie ondanks sterk verlaagde Neder landse aankopen van walsprodukten en kolen. De vrij sterke daling van invoer uit de Verenigde Staten was ten dele een reactie op de hoge invoeren van katoen, kolen cn aardolie in 1957 (Suez-crisis) en ten dele een verschuiving naar West-Euro- De stijging van de uitvoeromvang wat in 1956 voor West-Europa 7 en voor Ne derland 5*/», ln 1957 6 en 5. in 1958 resp. minder dan 1 en 9»/». Voor de industrie steeg de uitvoer 10V», voor de landbouw 4*/». Dit laatste cijfer was gunstiger dan over 1957 zij het dat deze bij boter, kaas en vers fruit op veel lager prijspeil werd verwerkelijkt. Daling van enige beteke nis zag men alleen bij cacaoprodukten, waarschijnlijk door het vrij belangrijk op gelopen prijspeil. Bij de industriële uit voer viel de stijging van elektrische ma chines en toestellen met 20*/», vooral naar West-Duitsland, op, ijzer en staal met 20*/» vooral naar West-Duitsland en En geland en van aardolieprodukten met 15*/» bij een hogere invoer De tinuitvoer daalde i.v.m Indonesië. In het vierde kwartaal kwam de uitvoer 5% boven het jaargemiddelde. De industriële export leverde de grootste bijdrage Naar WesU Duitsland nam de invoer in betekenis toe, waarbij de hoeveelheid industriële pro dukten 40* steeg, tegen 8*.'« stijging naar overige landen. Dc uitvoer naar Engeland herstelde zich, die naar de V.S. nam 20»/. toe, na aftrek van enige bijzondere pos ten De invoer naar landen van herkomst was als volgt verdeeld in 1958 (1957) Bel- gië-Luxemburg 18 (IB), W-Duitsland 19.5 (18,5): .Engeland 7.5 (8); overige W^ Europa 11.5 (12.5). V S. cn Canada 13 (14,5): overige wereld 30,5 28,5); de uit- voer naar landen van oorsprong België- Luxemburg 15 (15,5). W-Duitsland 19 18,5)Engeland 12 (11); W.-£uropa 22 (22); VS cn Canada 6.5 (6); Indonesië 1 (2); overige wereld 24,5 25). ZETHAMETAn.V.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5