Jlieutuc geitectfe(fournnl Instemming met bezoek Macmillan aan Moskou Russen schoten met opzet Amerikaans toestel neer Geen onderhandeling namens t Westen Voorbereiding van de topconferentie Twee Engelsen gearresteerd Geen poging tot praten met Indonesië Voorspelling van generaal Ely Vrees voor Cliinn drijft Rusland in het westelijke kamp terug Jongens door ijs gezakt en verdronken DOBBY N.A.M. IN NOORDZEE OP ZOEK NAAR OLIE VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang Directie: r DlEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEE CURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanteastlcfi Is Qhebleoen triyn bert ia tcyfjenspoef WEGENSCHEMA in Leidse raad (Zie peg. 7) TN DE WESTELIJKE LANDEN is het besluit van de Britse premier A Macmillan om zaterdag 21 februari naar Moskou te vertrekken met grote instemming begroet. De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken John Foster Dulles had Londen juist verlaten, toen het grote nieuws gelijktijdig in Rusland en Engeland werd bekendgemaakt. Premier Macmillan en minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd zijn niet van plan namens de westelijke landen in Moskou te gaan onder handelen. Maar wel zullen zij met de leiders in het Kremlin intensieve be sprekingen voeren over alle nijpende problemen en op deze wijze het ter rein verkennen voor de topconferentie, die tussen de ministers van buiten landse zaken van Oost en West in het voorjaar vermoedelijk za'l worden gehouden. Zowel van links als van rechts werd premier Macmillan gisteren in het Lagerhuis toegejuicht, toen hij de parlementsleden van zijn bezoek aan Moskou op de hoogte had ge steld. Als het belangrijkste deel van zijn be- xoek noemde Macmillaner achter ko men wat de Russen nu precies willen en een duidelijker inzicht te krijgen in de Russische gedachtengang. Aan de andere kant hoopt de Engelse premier, dat de Russen een beter begrip zullen krijgen voor het westelijke standpunt. Na het afleggen van deze verklaring werd Mac millan gisteren in Londense diploma tieke kringen al „Mackojan" genoemd.... Macmillan deelde mee dat hij zeker de volgende problemen in Moskou ter sprake zal brengen: 1. De kwestie Berlijn. 2. De hereniging van Duitsland. 3. Het staken van de kernproeven. 4. Het voorkomen van onverhoedse aanvallen. In de twee weken voor zijn vertrek 'al Macmillan intensief overleg plegen met de westelijke bondgenoten. Na zijn terugkeer uit Moskou is de Engelse pre mier van plan een bezoek te brengen aan bondskanselier Adenauer van West- Duitsland en premier Debré van Frank rijk. De bedoeling van Macmillan is dus alles in het werk te stellen om het ko mend overleg tussen Oost en West te doen slagen. Het is zelfs niet onmoge lijk. dat de Engelse premier een globaal westelijk plan op zak zal hebben als hij ia Moskou aankomt Een andere reden van .zijn bezoek is, dat waarschijnlijk in mei in Engeland verkiezingen zullen worden gehouden. Wanneer de reis van Macmillan een lucces zal worden, maakt de Labour- Partij weinig kans meer om aan de re- Wring te komen. In Moskou is meegedeeld, dat Mac millan de eerste drie dagen in Moskou 'al doorbrengen voor besprekingen met d« Russische leiders. Vervolgens zal hij «n reis maken naar Leningrad en Kief. In Moskou teruggekeerd zet Macmillan de onderhandelingen met de Russischë communistische leiders voort. Het bezoek van de Engelse premier wordt besloten met een ontvangst op het Kremlin. Macmillan is de eerste Engelse pre mier, die in vredestijd een bezoek aan de Sowjetunie brengt. De uitnodiging voor dit bezoek is indertijd door Chroesj- tsjef en Boelganin gedaan, toen zij in april 1956 een officieel bezoek aan Enge land brachten. De commentaren op het voorgenomen bezoek zijn over het algemeen enthou siast. In Washington was men van me ning, dat Macmillans bezoek zal bij dragen tot verduidelijking van de Rus sische politiek. Een persoonlijk onder houd is altijd zeer waardevol voor de verbetering van de internationale be trekkingen. „Wij juichen het besluit toe", zo werd officieel namens de Westduitse regering verklaard. „Er is immers een nieuwe gelegenheid om het Westelijke standpunt duidelijk in Moskou naar voren te bren gen." Het bezoek kan een nieuw hoofd stuk in de geschiedenis inluiden, schreef het linkse blad Le Combat. Maar de New- yorkse Daily News gaf de volgende raad„Lees de geschiedenis van Mün- Verdacht van roofmoord Twee Engelsen van 21 en 22 jaar zijn gisteren op verzoek van de Londense po litie in een hotel te Rotterdam gearres teerd. De Londense politie wil onderzoe ken of de twee arrestanten iets te maken hebben gehad met een roofmoord tijdens rassenrelletjes in de Britse hoofdstad op 2 december van het vorige jaar. Een 51- jarige ziekenhuisportier is toen vermoord en hem is 4 5 duizend gulden ontstolen. De ene Engelsman is gisteren per vlieg tuig naar Engeland teruggegaan. De an der, die aan t.b.c. lijdt en daarom niet mag vliegen is op de Harwichboot gezet. Hij staat onder controle van een politie agent en een vrouwelijke arts. Advertentie Voor PHILIPS RADIO en TELEVISIE A. de Wit's Handelshuis De bergjagers van Mittelwald zijn op het ogenblik de gast heren van een aantal Navo- legereenheden uit verschillende landen en gezamenlijk oefent men op het hoogstgelegen terrein dat in West-Duitsland ter beschikking is, de hoog vlakte bij de Zugspitze. Vant grote blokken ijs wordt een „igloe", een Eskimo-sneeuwhut gebouwd en het blijkt warm karwei te zijn. Willy Brandt, de burgemeester West-Berlijn, is gisteravond voor bezoek van enkele dagen in de Cana dese hoofdstad Obawa aangekomen. Hij maakt een reis door Canada, de Verenig de Staten en Zuidoost-Azië. Bandopname het sprekende bewijs T~NE VERENIGDE STATEN hebben gisteren bewijzen getoond, dat Russi- U sche straaljagers verleden jaar september een ongewapend Ameri kaans toestel hebben neergeschoten. De bewijsstukken bestaan uit een bandopname van radio-gesprekken tussen piloten van de Russische jagers en fotokopieën van twee artikelen uit het tijdschrift van de Russische lucht macht, waarin een aanval op een vijandelijk doel wordt beschreven. Deze stukken zijn gisteren met een acht pagina's tellend rapport door het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken vrijgegeven. Het transporttoestel verdween op 2 sep tember tijdens een vlucht langs de TurksArmeense grens. Tien dagen later deelde Rusland mee, dat het in Armenië was neergestort. De stoffelijke resten van zes van de zeventien inzit tenden werden aan de Amerikaanse autoriteiten overgedragen. Over het lot van de overige elf vliegers kon men geen inlichtingen verschaffen. In het nu gepubliceerde rapport wordt Olievlekken kleuren 't water waar Hans Hedtoft verging Deense schepen die deelnemen aan het •Peurwerk naar overlevenden van de Hans Hedtoft, hebben over een opper vlakte van duizend vierkante mijl olie vlekken waargenomen. Gisteren visten de •Aepen verschillende stukken hout op. m"r deze bleken niet van het veronge- tote schip afkomstig te zijn. De Deense Premier, Hansen, heeft verklaard dat men blijven zoeken zolang er nog hoop kan «verlevenden te vinden. John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, verlaat Downingstreet 10, de ambtswoning van de Brit se premier. Harold Macmillan doet hem uitgeleide. ZEELAND IN DE MIST Dikke mist belemmerde vandaag het scheepvaart- en het wegverkeer in Zee land. De veerdiensten lagen vrijwel stil. Het veer VlissdngenBreek ens; viel uit Om half acht vanmorgen is in de Wester- schelde ter hoogte van Rilland Bath het Panamese schip Irini, groot 4465 bruto- registerton, aan de grond gelopen. Het schip kwam uit Antwerpen en ging naar volle zee. gezegd, dat de plaatsvervangend onder staatssecretaris van buitenlandse zaken, Robert Murphy, op 13 november had geprobeerd de bandopname af te draaien in tegenwoordigheid van de Russische ambassadeur in Washington, Mensjikof. Deze had echter geweigerd te luisteren. Murphy las hem toen artikelen voor uit twee bladen van de Russische lucht macht, gedateerd 19 en 20 september. Daarin wordt met foto's duidelijk ge maakt, welk een grote behendigheid Russische jagers hebben in het ontdek ken en aanvallen van een vijandelijk doel. Beide artikelen waren geschreven of het slechts een oefening gold Het rapport gaat verder: „Nadat Murphy opgehouden was met lezen, vroeg Men sjikof of hetgeen hij had voorgelezen een verzinsel was. Murphy overhandig de hem daarna de fotokopieën van d« artikelen en deelde hem mee, „dal Amerika deze zaak uitermate ernstig opneemt" Uit de publlkatie van de Amerikanen bljjkt duidelijk, dat men het vermoeden heeft, dat het transporttoestel door valse Russische radio-seinen uit z(jn koers is gelokt. Uit niets in de bandopname blijkt, dat de Russische piloten de Ame rikanen hebben t toestel boven Russisch grondgebied Ook is geen waarschuwing gegeven dat tot een aanval zou worden overgegaan. Men heeft uit de opname verder kun nen opmaken, dat bij het incident vier jagers waren betrokken. Een vijfde toe stel was te laat gekomen om effectief te kunnen zijn in het neerschieten van het vliegtuig. De bandopname geeft het volgende ge sprek van de Russische vliegers weer. „582, ik zie het doel, rechts". „Ik zie het doel, een groot „Ik ben 201, ik zie het doel, val aan". „Ik ben 201, ik val het doel aan." „Val aan, val aan, 218, val aan „Het doel is een transporttoestel, een viermotorig." „201, ik val het doel aan." „Het doel brandt." „Er is een treffer." „Het doel brandt. 582." „Het doel helt in de lengte." „Open het vuur." „201 valt u aan?" „Ja, ja." „Het doel brandt." „De staart valt van het doel af." „Kijk." „Hm." „Kijk naar hom, hij kan niet wegkomen, hij valt al." „Ja, hij valt, ik zal er een eind aan ma ken jongens, ik zal er een eind aan „Het doel loopt uit de hand, het valt „Het doel valt." „Jaformeren en naar huis." „Na mijn derde salvo begon het doel te branden.' huwd, dat hun „Mooi, formeren, laten wij gaan." TYTAAR AANLEIDING van Indonesische persberichten als zou de Indn- -L nesische minister van buitenlandse zaken Subandrio verklaard hebbeD „informeel op de hoogte te zijn gesteld van de mogelijkheid van heropening van besprekingen tussen Indonesië en Nederland over tussen beide landen hangende aangelegenheden", deelde een woordvoerder van het Nederland se ministerie van buitenlandse zaken gisteravond mede, dat de Nederland se diplomatieke vertegenwoordiger te Djakarta, de heer A. H. Hasselman geen enkeleo pdracht heeft gekregen voorstellen te doen tot het houden van besprekingen met Indonesië. De woordvoerder herinnerde er voorts aan, dat de Nederlandse regering steed* bereid is geweest tot overleg met de gering in Djakarta. Het Nederlar standpunt is daarbjj ongewijzigd, dat de soevereiniteit over Nederlands Nieuw Guinea by een dergéiyk overleg geen on derwerp van gesprek kan zyn. De Indonesische ministar van buiten landse zaken Subandrio heeft volgens An tara te Djakarta verklaard, dat Indone sië nooit onwillig zou zijn geweest met Nederland te onderhandelen over Nieuw- Guinea en dat het bij herhaling zijn be reidheid daartoe had laten blijken i. Morgen in ons L den werd Abraham Lincoln in een Amerikaanse blokhut geboren. Hij zou een van de meest bespro ken presidenten van de Verenigde Staten worden, en een der kleur rijkste figuren uit de Amerikaan se geschiedenis. Een onzer redac teuren heeft op de voorpagina van ons Zondagsblad een artikel aan „Honest Abe" gewijd. Op die zelfde pagina vindt men ook een reportage over de Klokkemaakster van Oostermeer. Op Blad Zij wordt begonnen met een artikel over de vrouw, die meer en meer een rol gaat spelen bij sollicitaties van de man naar vooraanstaande functies in het Amerikaanse bedrijfsleven. En op de tweede pagina vindt men weer een kort verhaal en de ru briek „Het leven bont en bondig". 0 De pagina Geestelijk leven is voor een groot deel gewijd aan de levensgeschiedenis van de Rot terdamse mevrouw Eberlé, een Joodse Christin, die door het geven van lezingen reeds bekendheid heeft gekregen. 0 In het Cultureel Venster vraagt een beschouwing over het leven en werk van de schilder Isaac Israëls de aandacht. De nieuwe jeugdrubriek „Ruimte voor jullie" zal vooral door de jongeren (terecht) met spanning wurden afgewacht. China zou Rusland wel eens in het westelijke kamp kunnen terug drijven, schrijft de nieuwe chef van de Franse generale staf, generaal Paul Ely. in het februarinummer van de Revue de Defense nationale. Bepaalt de angst voor de machtige Chi nese buurman niet de tegenwoordige Russische politiek? En is deze vrees geen verklaring voor het fanatieke verlangen van Rusland zijn veiligheid In het Westen verzekerd te zien door het uiteenvallen de N.A.V.O. en de neutralisering van de staat, waarvoor het land het bangst is: Duitsland. Bovendien, vraagt generaal Ely zich verder af, zal het weer ontwaken van de oude Slavische mystieke elementen, de edelmoedigheid en de kracht, niet de terugkeer naar het westelijke kamp be spoedigen? De Franse generaal waarschuwt dan verder in zijn artikel voor het gevaar voor het uiteenvallen van de N.A.V.O. als de westelijke landen uit zichzelf toenade- Amerika en Rusland zijn zelf niet vrij van dergelijke „verraderlijke bedreigin gen" schrijft generaal Ely verder. „De grote Amerikaanse prestaties, die Rusland slechts kan evenaren, het zoeken van hen beiden naar grotere produktie en effi ciency, maakt een entente tussen de twee over de rug van Europa heen. niet onmo gelijk Temeer omdat er In Amerika een soori evangelische ijver bestaat om het verloren schaap in de westelijke stal terug te brengen." Verenigde Naties. Het leek Subandrio verstandig met dergeilijke onderhande lingen te wachten tot na de verkiezingen in Nederland, daar op het ogenblik de politieke toestand in Nederland te on zeker is. Reuter verneemt uit gewoonlijk goed Ingelichte kringen te Londen, dat er overleg gaande is over de mogelijkheid van veilingen van Indonesische thee van Nederland naar Antwerpen. Dit ge schiedt tussen Indonesische exporteurs en Belgische firma's en is niet officieel. Antwerpen heeft getracht zowel de ta baks- als de theemarkt te krijgen, maar voor tabak maakt Bremen meer kans. Volgens deze kringen zou de Neder landse regering een beroep hebben ge daan op de eendracht binnen de Bene lux en de Belgische regering verzocht hebben dit niet goed te keuren, doch de Belgische autoriteiten schijnen van oordeel te zijn, dat het ook een Ne derlands belang is, de markt binnen de Benelux te laten blijven. Indonesië trekt paspoorten in Een woordvoerder van het Indonesische consulaat-generaal te Singapore heeft mededeling gedaan van strenge controle maatregelen op het reizen van Indo nesiërs tussen Indonesië en Singapore. Indonesiërs, die vóór 1 januari in Singa pore zijn aangekomen, dienen zich bin nen vijf dagen voor inschrijving te mel den aan he consulaat op straffe van in trekking van hun paspoort, waarvoor zij een reispas enkele reis naar Indonesië zouden terugkrijgen. Van reeds naar In donesië teruggekeerde Indonesiërs zou den de paspoorten vervallen worden ver klaard. Zij zouden dan gedurende een be paalde tijd geen paspoort krijgen. V'Uf jongens uit Hendrik Ido Ambacht zUn gisteren daar door het (|s op de rivier de Waal geiakt. Drie van hen kon den worden gered, maar de achttienjarige opperman J. v. d. Berg en de negentien jarige schilder J. de Graaf verdwenen onder het ijs en verdronken. Hoewel met nadruk gewaarschuwd was zich niet op de rivieren te begeven, waren de jongens toóh op het Ijs van de stro mende rivier gaan lopen, zelfs nog toen het ging brokkelen en zich schotsen vorm den. De jongens wilden naar de overkant. Een voorbijganger, de Ambacbter J. Stee houder, zag de jongens dp de rivier en 6nelde te hulp toen zij te water raakten en onder het ijs schoten. Hij haalde een ladder en begaf zioh op het ijs, maar kwam ook in moeilijkheden. Een pas serende politieman en toegesnelde buurt bewoners, hielpen hem op het droge en voeren met roeibootjes naar de jongens. Drie van hen werden tussen de schotsen uit het water getrokken, de beide andere drenkelingen waren onder het ijs ver dwenen. Men vond ze na een half uur. Toepassing van kunstmatige ademhaling door twee artsen mocht toen niet meer baten. De officier van justitie te Dor drecht heeft gisteravond na het ongefluk nog eens een extra waarschuwing doen uitgaan aan de jeugd al oh niet en nengei* op het ijs te begeven. Cuba. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen zijn sinds de val van Batista 260 personen terechtgesteld we gens oorlogsmisdaden. Zo juist ontvingen wij de collectie Gordijnstoffen 16 NIEUWE KLEUREN HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 HERENSTRAAT 9 Midza bonnen voor onze cliënten. Rustig weer De Bilt verwacht tot mor- genavond Droog weer met plaatselijk mist of laaghangende bewol king. Morgen overdag ook opklaringen. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen temperaturen oplopend om het vriespunt. Weinig wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 7 februari: zon op 8.12 uur, onder 17.37 uur. Maan op 7.33 uur, onder 17.42 uur. Nieuwe maan. Eerst seismisch onderzoek voor Hollandse kust T~^E n.v. Nederlandse Aardolie Mij. heeft aangekondigd een seis misch zeeonderzoek te zullen begin nen voor de kust van Zuid-Holland. Van het resultaat van dit onderzoek, dat over een dag of tien aanvangt, zal het afhangen of tot een proef boring op zee wordt overgegaan. Dat de N.A.M reeds lang van plan was de mogelijkheden van oliewinning uit de zeebodem te onderzoeken, blijkt uit het feit dat zij ai geruime tijd ge leden een strook van tien kilometer uit de Zuidhollandse kust bij haar conces siegebied trok. Of het seismisch onder zoek zal aantonen, dat een economische oliewinning verantwoord is, valt nog niet te zeggen, maar waarsrhtjnlljk lijkt het wel, gezien de aanwezigheid van olielagen in het duingebied. Maar de la gen zijn grillig en het roncesslegebied van de N.A.M. in het westen van het land vertonen, anders dan bijvoorbeeld In Drente, veel breukvlakken. Het seismisch onderzoek houdt een- zoudig gezegd in, dat men gaat uitzoe ken hoe de aardlagen onder de zeebodem verlopen. Men gaat met bootjes de zee op en verwekt vanuit bepaalde punten Tu door explosies trillingen naar verschil- D U L I n U I J lende richtingen, die op zekere afstand BOTERMARKT 23" worden opgevangen. Aan de hand van de tijd, die de trillingen nodig hebben om zich over die bepaalde afstand voort te planten, krijgt men een beeld van de aardlagen, uit welk beeld men kan concluderen of gunstige olielagen aan wezig zijn. Verloopt het onderzoek near wens, dan dan gaat de N.A.M. over tot een proef boring op zee. die kostbaar is en spe ciale technische installaties vereist. De N.A.M. zal dan de beschikking moeten krijgen over een booreiland, een ver ankerd plateau, waarop de boortoren moet rusten Op het ogenblik wordt zo'n booreiland gemaakt in Schiedam, maar deze installatie was tot dusver bestemd voor boringen in de Perzische Golf. De mogelijkheid, dat de Installatie eventueel ook wordt Ingezet op de Noordzee, be staat wel. Voor de N.A.M. zon een proefboring van groot belang *Un, zo bRJkt not haar mededeling, omdat het cou kunnen olt- wlJzen of en hoe eventueel aan te tref fen olie op economische wijze kan wor den geproduceerd, hetgeen een welkome aanvulling van de binnenlandse produk tie rou betekenen. Advertentie) EUROPA-KARPETTEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1