MACLEANS bewijst hoeveel witter wit kan zijn Zichtbare deviezenreserve werd besnoeid Amsterdamsche Bank is over 195o niet ontevreden Op stand van de R.A.I. MERCEDES-BENZ GELOOFS- BLIJHEID TUINDERSKNECHT CALVIJN MEirWT LEIDSCHE COURANT 6 Weekstaat Nederlandse Bank De Nederlandsche Bank beschouwt de ▼ordering op de Europese Betalingsunie ad 400 miljoen niet langer als een onder deel van haar zichtbare goud- en devle- bedrag verminderd. irtegeni scbter I /K min deviezen stond. Dientengevolge Is de post goud en deviezen op de weekstaat van 2 dezer per saldo met 375 min tot 5226 min verminderd, waarvan 4268 (vorige week 4105) min goud en 997 (1130) min convertlbele deviezen. Over de consoli datie dezer vordering van 400 min zul len binnenkort paarsgewijze onderhande lingen worden gevoerd. Daarna zal deze vordering wel uit de boeken verdwenen. De ultuno komt nog niet ten volle >n de weekstaat tot uiting. De bankbiljetten- omloop steeg slechts 71 min tot 4224 min. De overvloedige geldmarkt zal mede een enelle terugvloellng beïnvloeden. Hel ealdo der banken daalde met 163 min tot 677 min. Er la 79 min aan schatkist biljetten van de staat afgenomen, waar tegenover de staat 46 min vervallende schatkistpromeasen -noest voldoen. D« banken hebben nog 25 min kort papiei van de Ned. Bank afgenomen. De belas tingbetaling schijnt omvangrijk te zijn ge weest. Het saldo der schatkist steeg van 562 min tot 675 min. De rekening an dere ingezetene- daalde van 202 min tot 182 min waarvan ruim 19 min on derdak vond bij de banken Dat dit saldo niet sneller terugloopt, ligt aan de ruime geldmarkt. G.S. van Noordholland tegen 12e provincie Gedeputeerde staten van Noord-Holland rijn van mening, dat indeling vai IJsselmeerpolders bij de reeds bestaande aangrenzende provincies de voorkeur dient boven de vorming van een twaalfde provincie. Kennisneming van het rappor) uit 1950 van de Zuiderzeeraad heeft een vroeger college reeds in deze overtuiging gesterkt. Gesteld werd toen, dat de woners van de nieuwe polders zich w schijnlljk op de aangrenzende provincies en de daar gelegen centra zullen oriën teren en de verwachting werd uitgespro ken, dat de taak voor een twaalfde pro vincie voor een onafzienbare reeks var jaren nog te beperkt zal zijn. Compositie-wedstrijd voor Ned. componisten De Federation Internationales des Jeunesses Musicales heeft, evenals vorig een compositiewedstrijd uitgeschre- waaraan Nederlandse componisten onder de 35 jaar kunnen deelnemen De Dekroonde werken zullen worden gepu- erd In aanmerking Komen l Een feestelijke ouverture voot (jeugd lorkest een tijdsduur van 6 tot 10 minuten vitaal, opgewekt karakter, zo luidt de opgave, moet geschikt zijn om een programma, uit te voeren door een ver gevorderd symfonisch jeugdorkest van normale, volledige bezetting, te openen 2. Een kamermuziekwerk, tijdsduur 10- 20 minuten, voor blazers en/of strijkers hoogste acht instrumenten De composi ties mogen reeds zijn gespeeld. Indonesië koos Bremen nog niet definitief Het Indonesische regeringsbureau PPN -Baroe, dat belast is met de exploitatie van de Nederlandse ondernemingen heeft volgens A P medegedeeld dai alles in het werk wordt gesteld om de m voor Indonesische tabak te verplat van Amsterdam naai Bremen Men hoopt binnenkort in Bremen een N.V. op richten in samenwerking mei vier Duitse tabaksfirma's De plannen zijn nog niet definitief, maar de volgende Duitse on dernemingen worden genoemd: Gebr Kulenkampf. Hellmering, Kohne Co., Hoffmann en Leisewitz en de Handels onderneming Franz Kragh. Steun Euromarkt ge zocht voor Nw-Guinea Er is thans een begin gemaakt met de >espreklng van de vraag of de Europese leonomische Gemeenschap steun kan ver enen voor de ontwikkeling van Neder land Nieuw-Guinea. Deze mogelijkheid is neergelegd in de verdragen der E.E G en zou b|j welslagen in de miljoenen guldens kunnen belopen. Deze besprekingen verkeren pas in het eerste beginstadium vooral daar de E.E.G pas is begonnen te werken Onze regering heeft hierbij o.a het oog op het geolo gisch onderzoek en het agrarisch proef station, Deze steun kan alleen bepaalde afgeronde projecten betreffen, die nog worden geëntameerd, zodat het helaas gesloten zal zijn. dat de expeditie i het Sterrengebergte daarvan zou kunnen profiteren, aldus deelt men ons van be voegde zijde mede. Rubicon wel vlot maar toch verforen De Nederlandse kustvaarder Rubicon, die ruim drie weken geleden ten westen van Palma op Majorca aan de grond was gelopen, is vlot gekomen. Het schip is echter zo zwaar gehavend, dat het als verloren moet worden beschouwd, verzekeringsmaatschappij heeft de ter dan ook opgegeven. De Rubicon, die 499 ton meet, was met een lading ijzer op weg van Belfast naar Savona in Italië. Een Spaanse bergingsmaatschappij heeft het vaartuig los getrokken. DE AMSTERDAMSCHE BANK Is. rekening houdend met de conjunctuur, niet ontevreden over 1958 De omzetten en de toevertrouwde middelen zijn weder toegenomen Debiteurenuitzettingen daalden van f 785 miljoen tot ƒ702 miljoen In terest verminderde van 44.6 min tot ƒ43.4 min door vermindering van «Je debiteuren portefeuille en uitzetting van de daardoor vrijkomende middelen op de geldmarkt Provisie bleef bevredigend, de opbrengst van emissies en syndicaten steeg van 2,8 min tot 4.1 min Onkosten namen niet toe. ondanks grotere bedrijvigheid 't Personeel daalde verder tot 4897 Kan toorbouw Geboi tans staan voor ƒ1 op de balans, terwi de verzekerde waarde der gebouwen min. bedraagt Voor belastingen IS min. gereserveerd, de extra-reserve met ƒ2 min. gedoteerd. De winst- en verliesrekening sluit n genoeg onveranderd met 18.9 min. Hie moet 500.000 aan het reservefom iegd Aai ordt iterking wenselijk steld hieraan ƒ4.5 min toe te voegen zo dat het reservefonds op 49 min komt Voorgesteld wordt 4%. dividend op pre ferente en 12 (vj. 12)% op gewone aan delen, f 3.2 (3.2) min. tantièmes er 394.000 (305.000) over te brengen naar nieuwe rekening. Het kapitaal van de Amst. Bank voor België werd met 25- tot 125 min franken verhoogd Deze had een bevredigend )aai evenals de Mij voor Middellang Crediel de Mij tot Financiering van Bedrijfspan den, de Mij tot Financiering van Huur koopovereenkomsten Mahuko, die levens de persoonlijke leningen verstrekt kapit de geconsolideerde balanstelling beliep 1812 1579 ZSÉJIVP (80.7) min., de kredietverlening bedroeg 785 min aan bedrijfsleven en particu- kredietverlening was als volgt verdeeld 41.6% aan groot- en kleinhandel, 12.4% aan metaalindustrie. 8.6% textiel en kle ding, 13.2% voedings- en genotmiddelen 14.2% overige industrie, 10%- diversen. De brutowinst bestond voor 54% uit inter en wissels. 41%. provisie, 5% effecten syndicaten Hiervan werd besteed 53% kosten en pensioenfonds, winstuitkering, 17% belasting. 8% res veringen 4% afschrijvingen Er zijn Nederland 221 vestigingen op 179 plaats geert istig -rekei duurzaam waardeverlies var loonvorming door middel var delingen der organisaties 't streven naar hoger nom naar meer werkelijk loon di duktenprijzen aan te passen ling der produktiekosten. w DOODSTRAF VOOR AANSLAG OP SUKARNO De officier van justitie van de bijzon dere rechtbank te Djakarta heeft de doodstraf geëist tegen Wahab Rena. die terecht staat wegens medeplichtigheid Ie aanslag op het leven van president Soekarno in november 1957. Drie andere beklaagden in deze zaak, die bekend staat als de „Tjikini-affaire", werden bij eerdere uitspraken tot de doodstraf, resp gevangenisstraffen van twintig jaar veroordeeld. ANDERE FUNCTIE VOOR KAP. TER ZEE M. J. VOS Kapitein ter zee M J. Vos is eervol ontheven van het bevel over oefensmal deel I, onder gelijktijdige benoeming tot chef-staf van de admiraal Benelux. De heer Vos had indertijd het commando over „De Zeven Provinciën" toen deze bij Den Helder strandde. Zijn functie als smaldeelcommandant heeft hij nog niet uitgeoefend. Hiervoor is thans aange wezen kapitein ter zee G. J. Platennk, thans chef-staf admiraal Benelux. vloeit uit verhoging van arbeidsprodukti- viteit. De tweede oorzaak is de overheid en haar begrotingspolitiek. De derde de bedrijvigheid van het bedrijfsleven Van de drie factoren noemt de bank de loon vorming op de duur de belangrijkste, daar het werken met begrotingstekorten slechts in de recessie geschiedt en de in flatoire effecten van het bedrijfsleven waarbij investeringen vooruitlopen op besparingen) slechts werken in de hausse. Macleans maakt uw tanden witter. Nog 18 witter dan ze nu al zijnDe witmeter - een wetenschap pelijk testapparaat - bepaalde dit verbluffende per centage. Controleer het zelf, in uw eigen spiegel. Zie hoeveel witter wit kan zijn na eenmaal poetsen met Macleans. En deze unieke tandpasta doet méér: doodt alle bacteriën, voorkomt bacteriën- vorming en behoedt zo uw tanden voor bederf. Dat próéft u! Aan die typisch pittige smaak, die Macleans van gewone tandpasta onderscheidt De smaak van zuiverheid, van gezondheid! Als prachtig witte, kerngezonde tónden u een paar stuivers meer waard zijn - neem dan uitsluitend Macleans Peroxide Tooth Paste. Dit is de „witmeter", gebruikt om de wit heid van tanden te meten. Als maatstaf, waarop de meter is afgesteld, geldt het grote tube 0.90 famllletube (extra voordelig) 1.40 Beecham (Nederland) N.V. Voor EngrosJaeq. Mot N.V., Amsterdam Want wintermaanden zijn appel stroop maanden. Tijd voor de echt Nederlandse broodbelegging RINSE APPELSTROOP van „De Betuwe", Tiel Natuurlijk gezond! Natuurlijk lekker! Trage eters worden grage eters. En toch is Flipjes appelstroop zo besparend voordelig in 't gebruik. Stópcis boterhammen smeert U royaal uit zo'n pot van slechts 65 cent. natuurlijk beier! Koninklijke Mij PeUeluu'c n.v. TJEL iVi* f* het t(jd r oor appelstroop vindt U bedrijfswagens van Mercedes-Benz tentoongesteld. Zij vormen ongetwijfeld een der belangrijkste Inzendingen op dit gebied. De naam Mercedes-Benz immers is een symbool van grote kracht, uiterste betrouwbaarheid en ongeëvenaard vakmanschap. Het zijn deze eigenschappen, die het merk Mercedes-Benz zijn wereldnaam gegeven hebben. AJIeenvertegenwoordigster voor Nederland: N.V. A.G.A.M. - Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam Bijbels dagboek onder redactie van DR. I. H. BAVINCK Een levend, sterk op de praktijkgericht dagboek, met als centraal thema: geloofsblljheid en ge loofszekerheid. Medewerkers: Ds. B. J. Aalbers. Ds. G. Boer, Ds. F. D. Emouj. Ds. H. C. Endedijk. Ds. G. S. Fernhout, Dr. H. J. Jaanus, Ds. A. Olie- mans. Ds.E. Pijlman, Ds. P.A. E. Sillevis Smltt, Ds. B. van Smeden. Ds. J. H. Velema en Vic. V N. Verhoef. gebonden f 8.50 trhrljtbear ut da bo.khan Aan het Anatomisch Labora torium der Rijksuniversiteit te Leiden. Boerhaavekwar- tier. Wassenaarseweg, kan geplaatst worden een WERKSTER Volledige dagtaak. Salaris volgens Rijksregeling. Solli- taties mondeling 's morgens tussen 9 en 10 uur aan het Laboratorium. Gevraagd op glasbedrijf Goed loon. Firma I. C. J- Warmenhoven. Veursestraatweg 290, Leid- schendam. Wat een pure, pittige smaak! Hoe geurig en goudbruin! Dat is nu KLAVERBLAD thee, de overtuigende verkwikking voor gast en huisgenoot. Hè, heerlijk, daar komt een mens bijDat thee zó lekker kon zijn, dat hebt U nooit geweten. Neem de proef op de som, ontdek het zélf en vraag Uw winkelier om KLAVERBLAD thee. Hij heeft ze steeds in voorraad. Koffiebranderij en Theehandel Het Klaverblad H/uu Wed. B. N. J. T. Molkenbuer - Leiden ROYAL MeBEE NEDERLAND N. V. zoekt in verband met uitbreiding van haar schrijfmachinefabricage te Leiden MANNELIJK PERSONEEL Een technische opleiding of ervaring op het gebied van montage van schrijfmachines of van onderdelen Is niet vereist. In het bedrijf bestaat gelegenheid tot scholing. Zij. die prijs stellen op een prettige werkkring met gunstige lonen en goede sociale voorzieningen In onze snel groeiende onderneming, waarin reeds ruim 1 600 mensen werkzaam zijn, worden verzocht te solliciteren. Leeftijd 1 8-45 jaar. Reiskosten worden geheel of gedeeltelijk vergoed. Aanwezig zijn een Sollicitanten kunnen zich dagelijks van 9-5 uur en vrijdags avonds van 7-9 uur wenden tot de personeelsafdeling van ons bedrijf, dat gevestigd Is aan de ROYAL McBEE NEDERLAND N. V. Oosterkerkstraat 11, Lelden, Tel. 01710-31545 „Een bijzonder mooie biografie" („Trouw") door Dr. L. Praamsms Tweede druk: 296 bladzijden, gebonden f 5.50 Verkrijgbaar in de boekhandel N.V GEBR ZOMEF KEUNINGS UITG MIJ WAGENINGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 6