Dr. H. J. Westerink, Leiden. 25 jaar predikant Jeugdige Liberianen volgden Leiden „spoedcursus" in Suriname-avond in aula Leids gymnasium Studentencabaret ga f uitstekende avond NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1939 Agenda voor Leiden Donderdag Schouwburg, 8 uur: Leids Studenten- Baptisten kerk Oude Rijn, 8 uur: dinsdagavond, spr. de hr. Ernesto Gubler uit Spanje, met film. Gehoorzaal, 8 uur: Residentie-Orkest, abonnementsconcert. Vrijdag Koor Pieterskerk, 7.15 tot 7.45 avondgebed. Schouwburg, 8 uur: Leids Studenten- OEGSTGEEST: Willem de Zwijgerkerk. 8 uur: commissie voor huishoudelijke gezinsvoorlichting, filmavond. Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: jaarver gadering afd. Leiden- e.o. C.B.P.B. Apotheken De avond- en nachtdienst wordt v genomen door apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136. De apotheek Oegst- geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274 1: doorlopend geopend. Zaterdag Diescolleges in het Academiegebouw: 11.15 uur, prof. dr. R. Sevenster over „Het koning- en priesterschap der gelovigen in het Nieuwe Test.; 12.15 u. dr. A. Th. van Leeuwen te Knijpe over „Problematiek van de moderne Islam"; 14.15 u. prof. dr K. A. H Hidding over „De existentiële betekenis van het beeld", 3.15 u. ds. J. A van Nieuwenhuijzen te Hilversum over „Kerk en televisie", 11.15 u. mej. mr. H J. D. Revers Den Haag over „Nieuwe ste denook in Nederland?"; 2.30 u. prof. mr. P. W. Kamphuisen te Velp over „Een nieuwe benadering van het probleem der dwaling"; 3.30 uur prof. mr. G. de Grooth over „Shakespeare als jurist"; 11.15 prof. dr. P. H. van Thiel over ..Heden daagse problematiek in de praktijk huisarts en specialist betreffende parasi taire infecties; 2.15 u. W. Luyendijk ov< „Ervaringen bij de behandeling van h. drocephalus internus bij kinderen"; 3.15 u. dr. C. F. Koch Amsterdam over „Mo derne plastische chirurgie"; 11 u. prof. dr. F. van der Blij Utrecht over „Een symplectische meetkunde afgeleid uit ok- taveneenheden"; 2 uur dr. A. F. Monna Den Haag over „Genormeerde lineaire ruimten"; 11.15 u. prof. dr. C. H. van Schooneveld over „De Russische formalis tische school bezien van het standpunt der moderne structurele taalwetenschap; 11.15 u. dr. B. W. Schaper over „Robe spierre's terreur en het moderne totali tarisme"; 2.15 u. prof. dr B. A. van Gro ningen over „Antigone"; 2.15 u. dr. J. van der Veen over „Gérard de Nerval en het volkslied, een verkenning in het grens gebied van woord- en toonkunst": 3.15 u prof. dr. P. H. van Laer over „Het eigen karakter van de geesteswetenschappen"; 3.15 u. prof. dr. A. Teeuw over „De ge schiedenis van het Maleis; een terrein verkenning"; 4.15 u. dr. H Gerson te Den Haag over „De taal van de kunstgeleer de"; 11.15 u. E V W Vercruysse over „Het Ned stratificatie-onderzoek, kennis- sociologisch beschouwd"; 1.30 uur mr. H Pos (Curasao) over „Suriname; Neder ig "jen meervoudige maat- ur prof. dr. W. Brand i praktijk van de econo- i onderontwikkelde ge- r dr. F. J. E. Hogewind „Communicatieproble men in de werkgemeenschap": 3.15 u. dr J. P van de Geer te Leiden over „De ruimteweergave in de schilderkunst en de waarnemingspsychologie". Diesco.'leges in het Kamerlingh-Onnes- laboratorium10.15 u. pTof. dr. J. A. Goedkoop over „Neutronen, fononen, magnonen en rotonen"; 11.15 u. dr. C. D Hartogh over „Beschrijving van de grond toestand van de kernmaterie"; 1.45 uur prof. dr. C. J. Gorter over „Het statische en het dynamische model van de super geleidende tussentoestand". Diescolleges in het organisch-chemiscb laboratorium: 11.30 uur dr. M. Mandel over „Polyelectrolyten in oplossing": 2.15 uur prof dr E. C. Kooyman over „Ruim telijke factoren bij chemische reacties" Diescolleges in botanisch laboratorium: 11.15 u. dr H C D de Wit over „Nieuwe perspectieven in de plantensystematiek", 2.15 uur prof dr H J Gloor over „Wat is een gen?"; 3.15 uur dr. P. Dullemeyer over „Vergelijkende functioneel-anatomi- sche onderzoekingen bij solenoglyphe Diescolleges in geologisch instituut: 11.15 uur A. C Tobi over „Het voorkomen van plagioklaas-tweelingen als karakteristie ke gesteente-eigenschap"; 2.15 uur mej. S Jelgersma te Haarlem over „Het C14- onderzoek als hulpmiddel bij het bepalen van de positieve niveauveranderingen in het Nederlandse kustgebied gedurende het Holoceen" Diescolleges in het farmaceutisch labo ratorium: 11.15 uur mevrouw N. J. W Kreger-van Rij Delft over „Gisten"; 2.15 uur prof dr. E. H. Vogelenzang over „Toepassingen van gasehromatografie". Mensazalen clubgebouw V.V.SX,. Rapen burg 65, van 5.30 af: gelegenheid tot het gebruiken van een maaltijd voor alle deelnemers aan de diesviering en hun in troduced (uitsluitend na opgave op het aanmeldingsformulier). Academisch ziekenhuis, 4.30 uur: de monstratie met het kunsthart, toegelicht door film, van 4 uur af exposities over het influenza-vraagstuk en de geschiede nis van het academisch ziekenhuis (uit sluitend voor deelnemers aan de diesvie ring van de Leidse universiteit). Snouck Hurgronjehuis: maandag 16 febr. 8 uur Leids Acad. Kunstcentrum, concert voor Leidse cives door de Rus sische pianiste mevrouw Kalam Karijan. Groot Auditorium academiegebouw: Vrijdag 6 febr. 4 uur inaugurele red dr T. Vos, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbe geerte. Zondag (8 febr.) Zuiderkerk Lammenschansweg, 12 uur: bijeenkomst Christen-Studenten Raad. Prof. dr. J. P. A. Mekkes, Leiden, en dr J- H. M. M. Loenen, Leiden; onderwerp: „De wetenschappelijk-kritische houding bij het aanvaarden van de Openbaring" Films Casino (7 en 9.15 uur, zaterdag ook 230 ®ur): *s Nachts op Montmartre (14 jaar) Lido (230, 7 en 9.15 uur): Het meisje Rosemarie (18 jaar). Luxor (2.30 «n 730 uur): De tien ge beden (alle leeftijden). Rex (230, 7.15 en 9.15 uur): De held *•0 Seminoles (14 jaar). lands recht in schappij"; 2.30 i over „Theorie ei mische hulp aa: bieden": 2.15 uu Den Haag Vader van Mirt en Mierennest Jubileumviering 18 februari in de Zuiderkerk "W^OENSDAG 18 FEBRUARI is het vijfentwintig jaar geleden, dat de Leidse Gereformeerde predikant dr. H. J. Westerink door zijn schoon vader in zijn eerste Gemeente, Tienhoven, werd bevestigd. Dr. Westerink is niet alleen de nestor van de Gereformeerde predikanten in Leiden zonder een bijzondere opdracht, maar hij staat er ook het langst. Meer dan twintig jaar dient hij de Kerk van Leiden. Hij heeft de groei ervan meegemaakt, in de moeilijke oorlogsjaren gaf hij mede leiding aan het Gemeentewerk en na de oorlog gaf hij zijn krachten aan de opbouw van de Mirt. Dinsdag 17 februari, op de vooravond van de jubileumdag, gaat de jubilaris voor in een herdenkingsdienst, die om half acht in de Zuiderkerk aan de Lam menschansweg begint. Aansluitend volgt dan een samenkomst met de Gemeente. Dr. Westerink werd op 9 mei 1904 in Nunspeet geboren. In zijn geboorteplaats was hij op de lagere school, waarna hij in Zwolle de chr. h.b.s. dooorliep. Na zijn eindexamen begon de studie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Drie jaar lang woonde student Westerink op één kamer met zijn vriend Visée. nu vrijge maakt predikant te Kampen. Het kandidaatsexamen viel in de tijd dat in de Gereformeerde kerken druk werd gecollecteerd voor „overvloed van werk en werkkrachten". Het beroep naar Tienhoven werd dus spoedig aangenomen en op 18 februari 1934 bevestigde zijn schoonvader, ds. R. de Jager te Ame- rongen in 1943 overleden hem. Vier jaar werkte de jonge predikant hier en bekwaamde hij zich theoretisch en prak tisch voor het ambtswerk. Op 1 oktober promoveerde hij aan de V.U. bij prof. dr. F. W. Grosheide tot doctor in de theologie op een proef schrift over „Het Koninkrijk Gods bij Paulus". Lang hield Tienhoven zijn zeer geleerde dominee niet. Op 1 februari 1938 bevestigde ds. H. A. Wiersinga hem als predikant te Leiden. Deze bevesti ging had plaats in dezelfde dienst, waar in ook ds. J. Weggemans, nu te Hilver sum, tot zijn werk in de Leidse Gerefor meerde kerk werd ingeleid. Dr. Westerink heeft in de kwarteeuw rig jaar overleden ds. Bouman. De Kooi werd hierbij het centrum. Met de kerken is het altijd een grote tobberij geweest, zo vertelde de jubilaris ons. De oude situatie was zo, dat de binnenstad drie kerkgebouwen telde, hoewel al spoedig de kerk aan de Lammenschansweg werd gebouwd. Dr. Westerink heeft in de kwarteneeuw van zijn predikant zijn kans gezien zich zoveel mogelijk vrij te maken voor het ambtelijk werk. Functies heeft hij nooit gehad, alleen al omdat hij ze niet be geerde. Namens de Kerk van Leiden heeft hij slechts zitting in het deputaat- schap voor studerende oosterlingen en in de commissie voor de Leidse studenten predikant. In de oorlog hielp dr. Weste rink mee in de Habo, hulp aan de bur gerbevolking. Ook was hij actief voor de totstandkoming van een Cefa-afdeling. Kort na de oorlog kwamen de Her vormde predikant P. W. Spruijt en de Gereformeerde pastor Westerink bijeen voor een gemeenschappelijk jeugdwerk, voorlopig ondergebracht in Irene en later in een eigen clubhuis. Tot 1 januari leid- Dr. H. J. Westerink .trouw zonder functies. Foto Kees Dronkert Mdsp3, Institute:, leeszalen e.d Acaaemlacb Historisch Museum Rapen burg 73: elke dafc geopend van hall 10 tot nall L, af gezonderd op dinsdag en vrijdag Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van hall 2 tot 4 ir (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mlneraloglscb museum Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 >t 12 en van 2 tot 4 oor. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, Juridisch studiecentrum- elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 6 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kollmakersteeg 16a. Prentenkabinet, Kioksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 6 rur. Rijksherbarium. Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uui (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van hall 10 tot half 6, op saterdag tot 5 uur. Academiegebouw Rapenburg 73: Elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 toi 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag. Contactbureau voor algestudeerden Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van olet-westerse volken Eerste Binnenvestgracht 33a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en vap 2 tot 5.30 uur, behalve zaterdagmiddag. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2: elke dag geopend van hall 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- huislaan 7: elke dag geopend van 10 tot 5 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat 1b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- itraat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 530 uur; vnjdag van 10 tot 630 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 630 uur Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en 5.30 u„ woensdag er ïrdag 1 12 1 4.30 i vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) ■oi 8.30 uur 's avonds. (Deze opgaven gelden niet voor ton- en 'cestdagenj. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Wai loe Je in de kou?"; educatieve tentoonstel ung over het leven van de Eskimo's. Ge >pend tot en met 1 maart. Prentenkabinet, 2 tot 6 uur: tekeningen 'an B Boutteville, tot 9 lebr. Academiegebouw. Rapenourg 73: expo sitie o«er informele kunst, geopend tot !8 februari. De Lakenhal, 10 tot 4 uur: tentoonstel ling Wie was Vincent van Gogh? (tot 2 maart). De Lakenhal, 10 tot 4 uur: tentoonstel ling Schatten uit het Mauritshuis (tot 14 febr.). Leids acad. hist museum, Rapenburg 73: tentoonstelling „Beeldende kunst van cives", van 5 tot 20 febr., geopend van 11 tot 5 uur (13 inzenders). Universiteitsbibliotheek Rapenburg, op werkdagen van 9.30 tot 530 uur: leven en werken van Scaliger (tot en met 21 febr.). de dr. Weeterink er zelf diensten en hij is blij, dat het goed gaat in het tot Het Mierennest omgedoopte jeugdhonk. In de loop der jaren verschenen enkele werken van de hand van de jubilaris. Met ds. G. Toornvliet schreef hij „Gere formeerden, wat nu?" Bij Kok verschenen o.a. „Gods woord in menselijk schrift" en „Ontmoeting in Dordt". Er stonden vele artikelen in het Centraal Weekblad, Ge- raformeerd Theologisch Tijdschrift, het diaconaal correspondentieblad en Bezin ning. Het is dus geen relaas zoals in andere gevallen over jubilerende predikanten wordt geschreven, waarbij soms vele regels nodig zijn om allerlei functies op te noemen, die vooral in een stad voor het grijpen liggen. Wel is het 25 jaar getrouw werken geweest. Dat blijkt wel uit de statistiek, die hij heeft bijgehou den: 594 gedoopten, 238 huwelijksvoltrek kingen en 258 begrafenissen. De Gemeen te zal de komende weken volop gelegen heid vinden daarvoor haar dank te be- Instructieve expositie ah proefwerk Om straks in hun vaderland museum te kunnen beginnen JEMIMA E. Carr en Ben T. Elliott, twee Jeugdige Liberiaanse studenten, hebben bijna twee jaar lang in Leiden een spoedcursus museumkunde gevolgd. In Liberia wil men namelijk een museum oprichten en omdat nie mand in dat verre, warme land daarvan verstand had, heeft de regering Jemima en Ben naar Nederland gestuurd. De Liberiaanse president had bij zijn bezoek aan ons land de indruk gekregen, dat onze deskundigen op dit gebied hun mannetje staan. En zo is het experiment begonnen. Een ex periment, zowel voor het rijksmuseum voor volkenkunde ah voor de twee studenten, die voor hun aankomst in ons land nog nooit een museum had den gezien. Als eindexamen, als openbare les, als zwaar proefwerk, hoe u het noemen wilt, hebben zij door de zelfstandige inrichting van een beschei den expositie gisteren echter laten zien, dat hun verblijf in Leiden niet ver geefs is geweest en met de beste voornemens keren de donkere gasten van de zomer naar hun land terug, om daar met de inrichting van een nationaal museum een begin te maken. De expositie gisteren in een onder grondse ruimte van het rijksmuseum ge opend en tegelijk weer gesloten het gold immers slechts een proefstuk was getiteld The soul of a people (De ziel van een volk) en gaf op instructieve, didactische wijze een overzicht van de in de Kongo gebruikte muziekinstru menten. Hoge belangstelling werd onder vonden van de Liberiaanse ambassadeur, mr. Peal, en zijn echtgenote en van de secretaris van de ambassade, mr. Men- des Cole, die zich door het studenten tweetal belangstellend lieten rondleiden. Moeilijkheden Dr. P. H. Pott, directeur van het rijks museum, heeft ons verteld van de moei lijkheden, die men van weerskanten bij de opleiding van de Liberianen heeft ondervonden. De belangrijkste vraag was, hoe krijgen we de zaak daar in Liberia aan de gang, in eeh land, waar de bevolking nog geheel rijp moet wor den gemaakt voor het idee Dat laatste is een prettig onder houd geworden, waarin de studenten uiting gaven aan hun grote erkente lijkheid voor de in ons land onder vonden gastvrijheid. Over de Neder landse grens zijn zij onlangs Engelse musea wezen bezoeken en voor de resterende maanden staan zoveel mo gelijk musea in de rest van West- Europa op het programma. Nee, Jemima en Ben keren niet onvoor bereid op hun taak naar hun warme vaderland terug. En zij hebben zich stellig voorgenomen de Nederlandse lessen goed in gedachten te hou den Het ging er dus niet alleen om, Jemima en Ben technisch op te lei den, maar hun moesten ook de be ginselen van de museumpolitick wor den bijgebracht, iets wat zich na de oorlog in Nederland stormachtig heeft ontwikkeld. Vooral daar waar men pas niet een museum begint, moet men zich sterk op het gebied 4-an de activiteiten bewegen, om dc belangstelling van de mensen te prik- Leidse kwekelingen deden verkeersexamen De leerlingen van de derde klas der christelijke kweekschool hebben het ver keersexamen afgelegd. Daar met ingang van 1 januari jl. het verkeersonderwijs op de lagere scholem verplicht werd ge steld, is het verkeerzonderwijs officieel de leerstof van de kweekscholen toe gevoegd. Het examen, dat nu is afgeno- is door het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen in nauwe samenwerking met het Verbond voor Vei lig Verkeer voorbereid. Al de 57 leerlingen van de christelijke kweekschool in Leiden, die aan het exa- hebben deelgenomen, zijn geslaagd. Jubileumviering Phebe In verband met het vijfendertigjarige bestaan van het jongenswerk Phebe is een aantal bijeenkomsten vastgesteld. Aanstaande zondag om 4 uur wordt m het Hervormde jeugdgebouw „In de Moriaen" een dankdienst gehouden. Vol gende week woensdag biedt het jubi leumcomité in de Stadsgehoorzaal een feestavond aan en zaterdag 14 februari hebben de jongens een broodmaaltijd in Prediker, die wordt gevolgd door een slotfeest in het jeugdgebouw „In de Mo- Laat Uw foto's niet slingeren, maar geef ze een vaste plaats in een FOTOALBUM Grote maat met vloe doorschoten reeds vanaf t.95 kelen. Zo verliezen zij hun schroom voor de zware museumdeuren. Het experiment want een experi ment blijft het; afgewacht moet immers worden, hoe het op de spoedcursus ge leerde in praktijk zal kunnen worden gebracht is besloten met een periode van drie maanden, waarin de studenten min of meer aan hun lot werden gelaten en net moesten doen, of zij reeds zelfstandig werkzaam Zij konden zelf zogenaamde aankopen doen, er werd een (pseudo)-begroting ge maakt en het sluitstuk was dan de ten toonstelling, waarbij de Liberianen zelfs het gebruikelijke gesprek met de pers niet mochten De Liberiaanse spoedcursisten leiden hun ambassadeur rond op de door hen ingerichte ten toonstelling. Van links naar rechts Ben T. Elliott, de Libe riaanse ambassadeur, mr. Peal, Jemima E. Carr en de vrouw van de ambassadeur, die een Ier muziekinstrumenten bekijkt. Foto N. van der Horst kunde op proefschrift getiteld „Het licha melijk prestatievermogen van cardiologi sche patiënten de heer B Bink. geboren en wonende te Leiden Gepromoveerd ..La satire litteraire" dans 1'oeuvre Bloy". dc heer P J H Pijls. geborei en thans wonende te Amsterdam Rijk land met mogelijkheden FN DE AULA van het stedelijk gymnasium te Leiden werd gisteren een Suriname-avond gehouden, die tot stand kwam dank zij de mede werking van de Nederlandse stichting voor culturele samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen. Op deze avond werden twee films vertoond, die de huidige problemen van Suriname behandelden, verder was er Westindische muziek, verzorgd door het orkest Guyana. Verder is er kapitaal nodig. Nederland Dc rectrix van het gymnasium, mej. A. Smit, opende de avond, waarna de heer H. H. Frese van het rijksmuseum voor volkenkunde iets over de toestand in Suriname vertelde. De verhouding tussen Nederland en Suriname is zeer goed. Het land, dat in 1954 zelfstandig heid kreeg, is nauw met Nederland ver bonden, alleen al omdat ook Suriname, koningin Juliana als vorstin erkent. De heer Frese vertelde voorts iets over de samenstelling van de bevol king en verklaarde, dat ondanks het heterogene karakter er een uitste kende verstandhouding bestaat tus sen de verschillende groepen. Natuur lijk zijn er moeilijkheden. Alleen al het onderwijs aan deze zo verschil lende mensen vraagt veel aandacht. De films, die werden vertoond, hadden één ding gemeenschappelijk: het arbei dersvraagstuk. Suriname is een rijk land. Het biedt vele mogelijkheden, maar er is een enorm tekort aan arbeidskrachten. Laat je zoon studeren bestaat de laatste jaren grote belangstelling. Zoveel zelfs, dat men zonder universiteit toch een studentencabaret kan hebben! Nu is dat wel te begrijpen. Cabaret vraagt immers om reactie, scherpe ontleding, eenzijdig heid, overbelichting. Welke gemeenschap is daar beter toe in staat dan die der studenten? Deze eigenschappen zijn inherent aan het student zijn. Hij is de grote opposant en reactionair, bij de meesten gelukkig alleen doordat ze student zijn. Van hen als beoefenaars der wetenschap wordt een kritische geest verwacht, wel nu, die te bezitten is één der grootste voorrechten. De studentenwereld, die steeds in de afweerhouding staat tegen over de burgermaatschappij, is dus de plaats waar het cabaret uit een vrucht bare grond kan opbloeien. Dat is gisteravond bewezen, toen het Leidsch Studenten Cabaret in het kader der dies viering haar eerste avond gaf van „Laat je zoon studeren". Het is jammer, dat Ubu Roi in onvrij, willige ballingschap verdwenen was en we de gember niet konden consumeren. Dit alles door verschillende regie-moei lijkheden. Jammer vinden we het van wege de moeite en tijd die eraan besteed waren. We vinden het ondanks dit toch gelukkig, dat juist hier door de kwali teiten van het cabaret zo voortreffelijk voor de dag kwamen. Want het werd ondanks alle pech een uitstekende avond. En wanneer we dan nog in aanmerking nemen de korte tijd die men had om een pro gramma in elkaar te zetten, dan bren gen we graag hulde aan de heren F. W. Kist en P. P. van Vliet, die de liedjes voor hun rekening hebben ge nomen en aan allen die voor zo'n (over het geheel genomen) uitsteken de tekst hadden gezorgd. Beroepsgezelschappen weten de moei lijkheden om goede tekst te krijgen. Hier ging het zo maar. Natuurlijk heeft men het voordeel, dat het gegeven wordt voor de Universitaire gemeenschap en daarop ook is afgestemd, maar dat stelt ook weer andere eisen, waaraan volledig is voldaan. De tekst getuigde van scherpe obser vatie en ontleding, maar had tegelijk de mildheid van de humor. Aan de opvoering, die onder regie stond van mr. A. Cronheim, was gro te zorg besteed. De groep van mede werkenden was niet groot maar se lect, wat het instuderen gemakkelij ker gemaakt moet hebben; van groot belang wanneer de tijd dringt! In de heer P. P. van Vliet had men een stuwende kracht. Hij bracht zijn lied jes uitstekend. De plastische uitbeelding van leder af zonderlijk en de groep als geheel was ook heel goed. De heer H. Hillebrand was een prima conferencier, soms was zijn tekst echter te wijdlopig en werd de vaart die ken merkend was voor de voorstelling, hier door geremd. Mejuffrouw Liselore Gerritsen was de enige, maar sterke, vertegenwoordigster van het zwakke geslacht. De heer K. G. W. van Oven was een zeer muzikaal begeleider. Wc wensen dc studenten in de nog ko- mende dagen met hun programma, dat met een opkikkertje en een afzakkertje begon, om met een sissertje te eindigen, nog veel succes toe. Dan komt er na dat ssertje nog wel weer een afzakkertje. Io Vivat I A. C. Bouwman, heeft dit ingezien. Er vaartsplan opgesteld en niet lang daa na volgde het Tienjarenplan. Als zeer belangrijk onderdeel dient hi Brokopondo-plan genoemd te worden. Het is de bedoeling een stuwmeer, zo groot als de provincie Utrecht, te vor- men, waardoor kracht kan worden ont wikkeld voor elektriciteit. In verband met dit project wordt dan onmiddellijk de bauxietwinning genoemduit deze zeer belangrijke delfstof wordt alumi nium gemaakt, een bron van rijke in komsten. Suriname is een land met vele mogelijkheden en er wordt op het ogen blik hard gewerkt aan de uitwerking van de plannen. Na de pauze kwam de Guyana-band aan de beurt, die werd geleid door dr. G. D. van Wcngen. Dr. Van Wcngen heeft onlangs een uitvoerige studie gemaakt van de Westindische muziek cn is voor de Leidse schooljeugd geen onbekende.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3