CHRISTELIJK LADY ISABELLA De heerschappij van het harmonium Schoenmakers gaan goedkoper werken via filiaalbedrijf Ambacht zoekt wegen naar grotere efficiency Gereformeerde jeugdzorg moet krachtiger worden Easi Lynne Een woord voor vandaag Kanttekening De oecumene van het harmonium is wijder dan van de Wereldraad H" blad ,Jn de Waagschaal" heeft een artikel opgenomen van Ernst Benz, dat ook reeds in een Duits blad verscheen, over het harmonium. De schrij ver heeft een reis gemaakt door het Verre Oosten en geeft nu zijn indrukken weer: Aan de onbevangen reiziger, die studie maakt van de kerkelijke verhoudingen in het Verre Oosten, valt een ding telkens weer op: de volstrekte dictatuur van het harmonium in de christelijke eredienst van alle confessies. De geschiedenis van de uitbreiding van het christendom in de 19de en 20ste eeuw is identiek met die de verbreiding van het bar ium. In het t het voor he' strument zonder i De meeste zendingskerken van puriteinse oorsprong zijn zonder enige versiering, ja zij worden gekenmerkt door een vijandschap tegen het beeld, die zelfs het kruisbeeld verbiedt, maar het harmonium heeft daar niet alleen een muzikale functie, maar in de kerkruimte ook een liturgische: zijn aanwezigheid ge^ft het ker kelijk karakter aan een ruimte. Een- zaal zonder een harmonium is een zaal. Een zaal met een harmonium iè een kerk. Naar vorm en bekleding neemt het in de protestantse kerken de plaats in van het hoogaltaar. De triomf van het harmonium schijnt op de eerste plaats zui ver economische oorzaken te heb ben. De kleine zendingsgemeen ten in getal en geldmiddelen kun nen zich geen orgel veroorloven. Een orgel zou meer kosten dan de hele kerk met de bouwgrond bij elkaar. Daarentegen is een harmonium nog wel te betalen. Het kan gemakkelijker bespeeld worden dan een orgel en het is bovendien handig. Sociologisch zijn niet voldoende verschijnsel van de wereldheer schappij van het harmonium te verklaren. Want de overwinning van het harmonium in het gehele gebied van de christelijke zending en daarmede ook in het Verre Oosten hangt daarmee samen, dat de zending vooral gedragen werd door ae kringen van piëtis me en opwekkingsbeweging. liet harmonium is zijn zege tocht over de wereld begonnen In de hulskamers, waar de bij beloefeningen gehouden werden van de groepen, die voor het eerst op protestantse bodem de zendingsverantwoordelijkheld van de enkele christenen ontdekten. In zoverre horen zending en har monium inderdaad sociologisch bij elkaar. De overwinning van het harmonium brengt tot uit drukking de overwinning van een bepaald geestelijk en sociologisch type van zendingen en zendelin gen. Oecumenisch MEN is hier als theoloog geneigd achter de economische en so ciologische oorzaken diepere theo logische te vermoeden. De chris telijke Kerk heeft in zichzelf een zekere neiging tot uniformiteit: één Kerk, één geloof, één doop. Maar deze eenheid der Kerk open baart zich nu juist op het gebied van de missionerende kerken als een verschrikkelijke veelheid, daar alle missionerende kerken zeer duidelijk en zeer bewust in leer, prediking, liturgie, kerkorde en nationale afkomst zich van elkan der onderscheiden en in een mon tere onderlinge concurrentiestrijd gewikkeld zijn Het verbazingwek kende is nu, dat al deze met el kander wedijverende kerken naast het Onze Vader, dat alle ge meen is, verder maar één ding werkelijk gemeenschappelijk heb ben: het harmonium. De oecumene van het harmoni um reikt verder, is omvattender, universeler en katholieker dan de a de Wereldraad, aangezien ook die kerken het har monium belijden, die niet of nog niet toegetreden zijn tot de We reldraad. Theologisch DE hoofdoorzaak van deze over winning is inderdaad van theologische aard. Zij hangt daar mede samen, dat het piëtistische type van zending aandringt op een radicale breuk met alles wat met het ..heidendom" samenhangt. Nu is het het enige instrument, dat nooit in zijn geschiedenis door afgodendienst" werd ontwijd, dat nooit heidense muziek voor hei dense feesten leverde het is het christelijke instrument zonder meer, naar afstamming en ont staansgeschiedenis christelijk, uit gevonden door christenen, als een kleinere, sentimentelere broeder van het orgel en dat een ge heel enig geval ook door het gevaar van een toekomstige verwereldlijking niet bedreigd wordt, aangezien ten dienste van het aardse vermaak tegelijk met het harmonium en meest door dezelfde firma vervaardigd het accordeon werd uitgevonden. Technisch eenstemmig door Indiase, Singa- lese, Birmaanse, Siamese, Chine se en Japanse christenen aan vaard. Het christendom is in de 19e en 20e eeuw de godsdienst van de zegevierende westerse cultuur en civilisatie en leek daardoor on losmakelijk verbonden met de technische cultuur van Angelsak- sisch-Europees stempel. Het harmonium bracht deze ver binding van christelijke verkondi ging en westerse techniek op vol komen wijze tot uitdrukking. Het is klein, maar is een technisch wonderwerk. Door het zachte, langzame treden met de voeten, dat volkomen onopvallend het spel begeleidt, vermag de speler een ongekende veelheid van verras sende toonvariaties en klankmen gingen en een zeer verrukkelijke geluidssterkte te produceren. Het kent verder de mogelijkheid door het onopvallend bedienen van de kniezwellen een geweldig aanzwel len van de klankvolheid alsook een niet minder verbazingwek kend afnemen te veroorzaken. Zo is het harmonium als zodanig de ware representant van het es sentieel westerse christendom, een getuige van de hoogontwikkelde tot volle ontplooiing gekomen christelijke cultuur, niet maar op het terrein van de godsdienst, maar ook op dat van de techniek. Openbreking van kartel? Van onze sociaal-economische redacteur Voor de ambachtelijke bedrijven is het er na de oorlog in Nederland niet beter op geworden. De krachtige ontwikkeling van het gerationaliseerde en gemechaniseerde grootbedrijf heeft niet nagelaten grote invloed uit te oefenen op de positie van het ambacht. Met name kan gedacht worden aan het kleermakersbe- drijf (ontwikkeling van de confectie) en het schoenherstellersbe- drijf (ongunstige verhouding van reparatiekosten en aanschaffings- kosten van schoenen). Het aantal van deze ambachtelijke bedrijven is de afgelopen tien jaren dan ook sterk teruggelopen. De mogelijk heden tot grotere efficiency en produktiviteitsstijging bleken in vele gevallen te gering om de ongelijke concurrentie te kunnen volhouden. Onder druk van de omstandigheden hebben de schoenherstellers thans een initiatief genomen, dat voor velen een betere toekomst zal kunnen betekenen en voor de consumenten wellicht een verla ging van de prijzen. Dankzii een particulier initiatief i schoenhersteller onmogelijk gemaakt, in de kring vin dt privaatrechte-1 Ook than, zm de industrie en de groot- lijke organisaties in het schoen- herstellersbedrijf is na enkele ja ren van voorbereiding twee weken geleden opgericht de zogenaamde SAVO (Samen Voorwaarts), een soort vrijwillig filiaalbedrijf, zoals men deze in het kruideniersbedrijf reeds lang kent. In de SAVO heb- o ben zich een aantal schoenherstel-bedrijf torpederen. Vermoedelijk zal handel i het geweer gekomen. Zij heb- boycot afgekondigd, geen leer meer te leveren aan de drie grossiers, die mee doen met de SAVO. Voor dit lidmaatschap betalen de schoenherstel lers 25 per jaar en de aangesloten grossiers 250. Handel en industrie willen goedko pere inkoop van het vrijwillig filiaal- omdat de drie betrokken grossiers over grote voorraden beschikken en omdat men wanneer de nood aan de man mocht komen gemakkelijk leer uit het buitenland kan betrekken. De industrie zou zichzelf benadelen wan neer zij het zover zou laten komen. Import is immers gevaarlijk, omdat dan nieuwe handelswegen worden ont sloten. De boycot is afgekondigd door de handelaren en de fabrikanten indi vidueel en niet door het kartel. Wan neer de regering dus termen aanwe zig zou achten dit kartel te doorbre ken, kan zij dit niet op grond van deze boycot. Inmiddels zijn ten de- partemente reeds besprekingen be gonnen over deze aangelegenheid. De boycot is in strijd met de le verplicht, die er in deze bedrijfstak •voor de groothandel bestaat. De heer H. Snieder, voorzitter van de SAVO. toonde zich in een gesprek, dat wij met hem hadden, optimistisch over de toekomst van dit vrijwillig filiaal bedrijf in de schoenmakerij. De •heer Snieder maakte deel uit van de delegatie, die een dezer dagen op het departement van economische zaken is ontvangen om de werkwijze van de SAVO toe te lichten. Onderivijsbenoemingen Benoemd tot hoofd van de chr. nati< sohool te Aalten. IJzerlo, J. Bloklan Utrecht: van de chr. nationale school De Bildt. W. K. Poortman te Veen-hu Benoemd tot onderwijzeres aan de Costa-school te Zwijndrecht. mevr Advertentie Overwin die <j^NATQQE||I het zenuwsterkend tonicum V Spit in de rug Flink wrijven met KLoostei balsem; de warmteopwekhende stoffen verjagen snel de pijn. Kloosterbalsem 'geen goud zo goed' J Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ameide-Tienhoven, T- Langerak te Vinkeveen. GEREFORMEERDE KERKEN Examens: De classis Amsterdam heeft praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer G. H. Gil huis, Middenweg 119 te Amsterdam, kand. aan de V.U., die terstond beroep baar is. UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Enschede (vac. B. Fa- brie) J. Broertjes te Utredit. Verkeersexamen Op alle kweekscholen in Nederland werd dinsdag voor het eerst een schrif telijk verkeersexamen afgenomen. Ge lijktijdig met de invoering van het ver plichte verkeersonderwijs op de lagere scholen op 1 januari jl. is ook op de kweekscholen het vi sonderricht aan de verplichte leerstof toegevoegd. Aan het examen, dat door het ministerie van o. k en w. in samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer werd af genomen. namen ongeveer 5000 toekom stige onderwijzers en onderwijzeressen deel iers aaneengesloten, die voortaan hnn leerwaren slechts van bepaal de grossiers zullen betrekken en daardoor hun aankopen ongeveer 10 pet. voordeliger zullen kunnen doen. Een voordeel, dat de schoen herstellers hard nodig hebben om hun veelal gebrekkige apparatuur te moderniseren en een voordeel waarvan wellicht in de toekomst ook de consument zal kunnen pro fiteren. Het aantal schoenherstellers, dat zich reeds heeft aangesloten bij de SAVO, waarvan de heer H. Snieder te Bussum voorzitter is, bedraagt thans ongeveer 150. De leerwaren worden op het ogenblik van, drie grossiers betrokken, die drie rayons bestrijken Voor het zuiden is een grossier aan gewezen in Heerlen, voor het westen in Gouda en voor het noorden in Gro ningen. Alle drie hadden van tevoren hun bereidheid tot medewerking reeds toegezegd. Deze grossiers zijn van mening, dat inderdaad door een ver eenvoudigde distributie en admi nistratie nog vele kosten bespaard kunnen worden ten voordele van het Nederlandse ambacht. De bedoeling is in de toekomst nog meer rayons te vormen en het aantal grossiers, aan gesloten bij de SAVO uit te breiden. Men hoopt op enkele duizenden aan gesloten schoenherstellers. Te veel grossiers In totaal zijn er op het ogenblik in Nederland een 300 grossiers in leder waren en ongeveer 7500 schoenherstel lers. Kort na de oorlog was het aantal schoenherstellers het dubbele. De heer M. Tiemens, te Groningen, voorzitter van de Prot. Chr. Bond van Schoen- herstellerspatroons. die eveneens zitting heeft gehad in de commissie van voor bereiding, gaf als zijn mening te ken nen, dat er in de nabije toekomst waarschijnlijk een aantal grossiersza ken overbodig zal blijken. Maar hij meende, dat men daarvoor het belang van de bedrijfstak niet behoeft te doen wijken. Onder de grossiers zijn behalve zeer grote ook heèi kleine handelszaken. Dit gezonde streven onder de schoen herstellers tot een meer efficiënte be drijfsuitoefening heeft begrijpelijkerwij ze verzet opgeroepen bij de groothan del en tevens bij de leerindustrie, die samen met elkaar het zogenaamde leer- kartel vormen, de Vereniging van de Nederlandse Zoolleer Handel (V N Z.H.) Groothandel en industrie zijn bij dit kartel overeengekomen, dat de leerfa brieken alleen het gelooide Nederlandse leer zullen leveren via de groothandel Op deze wijze is in het verleden al de rechtstreekse levering van fabrikant aan deze boycot echter op niets uitlopen,laar i Bedrijfsleven neemt teveel functies van de kerk over JEUGDZORG in eigen kring i J onderwerp dat behandeld onderwerp dat behandeld werd in het congres dat de Gereformeerde stichting voor maatschappelijk werk in Zuidholland gisteren in Rotterdam hield. Ds. A. S. Timmer, geref. predikant in de Maasstad, presideerde de wèl- bezochte bijeenkomst en zei dat de belangstelling en de offervaardigheid voor het maatschappelijk werk de laatste tijd toenemen, maar dat er een groot tekort blijft aan arbeids krachten. Hij wekte daarom op tot aansporing van jongelui om zich aan dB werk te geven, juist in Zuidhol land, waar het arbeidsterrein in de veranderende structuur der provincie steeds groter gaat worden. Ook is er veel geld nodig voor de noodzakelijke uitbreiding van de staf: et de overheidssteun alleen komt men er niet en dat is ook niet de be doeling van de subsidie. Eerste spreker was dr. C. Sanders, directeur van de Rijks Psychologische Dienst in Den Haag, die o.m. zei dat het kind in de puberteit zich een ei gen bewuste richting moet kiezen. Het zonder meer overnemen van het erfgoed dat het thuis meekreeg komt nauwelijks meer voor: de traditie staat onder verdenking en er leeft ook dikwijls argwaan tegenover de kerk. Meestal staan jongelui alleen in hun strijd en daarin moeten wij, al dus spr. hen tegemoet komen. Verlies De kerk, vroeger het middelpunt van het leven, heeft ernstig functie verlies geleden tegenover het bedrijfs leven dat nu de vorming van de jeugd de ontspanning en de vrijetijdsbeste ding ter hand heeft genomen. Daarom moet er een krachtige ge reformeerde organisatie worden opge- het bouwd die present is in de wereld i 128 Al wa» lady Isabel bezig geweest de jpngen om het leven te brengen, dan had ze hem niet plotse- linger kunnen loslaten. „Ik merk. dat u van nature zei hij en keek naar haar met z Wat zij antwoordde, wist zij niet; zij mompelde verlegen enkele woorden. Indien mijnheer Carlyle er iets uit heeft kunnen .pmakefi, l! d»t verouttlf v,n ham geweest Zij trok zich terug naar het donkerste hoekje van dC. WaT" er aan de hand?" klonk het in de deur opening: ook mevrouw Carlyle verscheen nu op het toneel Zij was eveneens op was gekleed van door ANN LUDLOW SUC,M. J beneden en het diner Mijnheer Carlyle had mijn bed ut ww. zelf op Zijn knie genomen. Daf hoesten van William begint vervelend te wórden, het staat me helemaal niet aan. Barbara i hoestbui krijg, eet Ik daar i laten komen.' ..Ze „,eu hun theeuurtje, misschien heeft hij wel een kruimel in het verkeerde keelgat gekre gen. Het diner wacht, Archibald." Mijnheer Carlyle zette de jongen neer, maar bleef een ogenblik naar hem staan kijken. Nu het hoesten had opgehouden was hij bleek en uitgeput, heel zijn mooie blos was weg; te mooi was die blos. zo als Afy had gezegd. Mevrouw Carlyle vlocht haar arm in die van haar echtgenoot, maar terwijl zij weggingen wendde zij het hoofd om en zei „U wilt •traks wel naar de salon komen met Juffrouw Lucy, madame Vine. Wij wensen u te horen spelen Juffrouw Lucy! En het was haar meegedeeld In de vorm van een bevel' Nu ja. waarom ook niet' Barbara was mevrouw Carlyle en zij was. wat zij nu eenmaal was. Opnieuw trok zij baar eerstgebo ren zoon naar zich toe en legde haar voorhoofd, dat haar zo'n pijn deed. tegen zBn schouder. ..Hoest je 's nachts ook. mijn lieve schat? „Niet veel", antwoordde hij. „Joyce zet jam bij als ik Het is zwarte bessen." „Hij bedoelt gelei", interrumpeerde Lucy, haar mond volgepropt met brood. „Het is zwarte-bessen- gelei." „Nu ja. gelei", zei William. „Dat komt er met 0P,llaapt er ook iemand bij je in de kamer?" infor meerde zij. „Neen. Ik heb kamer voor mij alleen." geplaatst werd. zich afvragend ook of zij de vrij heid mocht nemen om erom te vragen. Wie kon op hem passen en hem verzorgen als zij? Tijdens deze ene dag van omgang met William was het haar duidelijk geworden, dat hij was toegerust met dat vroegrijpe verstand dat maar al te dikwijls optreedt als metgezel van een zwak lichaam. Hij had het begrip van een jongen van veertien inplaats van dat van een kind van zeven: dat viel uit zijn spre ken op te maken. „Die is wijs", „Snapt meer dan goed is voor een kind", plegen oude vrouwtjes te zeggen, terwijl zij zo'n kind opnemen en er naar zitten te luisteren, en knopen er dikwijls nog deze opmerking aan vast: „Die leeft niet lang." „Zou je wel in mijn kamer willen slapen?" vroeg lady Isabel. „Dat weet ik niet. Waarom zou ik in uw kamer moeten slapen?" „Nu. ik zou je kunnen verzorgen, je gelei geven of als je wat anders zou willen hebben, als het zou gebeuren dat je 's nachts hoestte. Ik zou van je houden en lief voor je zijn net zo als je eigen ma ma gedaan zou hebben." „Mama hield niet van ons", riep hij. „Als ze van ons gehouden had, was ze niet van ons weggegaan." „Ze hield wèl van ons", riep Lucy met een zeke re felheid. „Joyce zegt van wei en ik weet het ook nog best. Het was haar schuld niet dat ze ontvoerd werd." „Houd jij je mond, Lucy, meisjes hebben ner gens verstand van. Mama „Kind, kind", viel lady Isabel hem in de rede, terwijl zijn ogen zich met hete tranen vulden, „je mama heeft jullie wèl liefgehad, innig liefgehad zelfs, zoals ze nooit weer iets ter wereld zal kun nen liefhebben." „Daar weet u niets van. madame Vine", hield William vol. niet van plan, zich gewonnen te geven. ,.U bent er niet bij geweest, u hebt mama niet ge kend." „Ik weet wel zeker, dat ze vaD jullie hield", was alles wat madame Vine durfde antwoorden. „Ik ben hier nog maar één dag eD nu heb ik al van jullie leren houden. Ik houd al heel, heel veel van jullie." Zij drukte haar lippen op zijn warme wang, ter wijl zij sprak en de weerbarstige tranen wilden zich tig- niet laten bedwingen en maakten deze voch- Waarom huilt u?" vroeg William. „Vroeger", antwoordde zij op gedempte toon. „heb ik net zo'n lief jongetje verloren als jij .bent, en nu ben Ik zo blij. dat ik jou voor hem in de plaats gekregeD heb: ik heb na die tijd niemand meer gehad om van te houden." „Hoe heette hij?" wilde William dadelijk nieuws gierig, weten. (Wordt vervolgd.j de arbeid. De jeugd moet door die ganisatie, welke mogelijk zou kunnen worden geleid door een kader dik anten, in haar eigen problemen worden benaderd en dan komt ook ander probleem, nl. de verschraling van het geestelijke leven, tot oplossing In de discussie werd er op gewezen, dat er al veel teveel is gesproken over deze noodzaak, maar dat het toch niet tot daden komt. Ook gingen er stemmen op, het CNV bij dit werk in te schakelen. Spr. was daar niet voor. Het gaat hier om echte zielszorg en dat is geen taak van de vakbond. In de middagvergadering sprak eerst ds. H. U. Buitink, directeur van de Jelburg te Baarn. Hij gelooft, dat de jeugd niet zo onbereikbaar is als dc ouderen zeggen. De jeugd komt in nood als ze de koers mist en dikwijls is dat het geval als het hele gezin de verkeerde koers vaart. In gerefor meerde kringen is wel eens vergeten, dat niet alleen de jeugd, maar ook'de ouders onder het jeugdwerk vallen. Het jeugdwerk is honderd procent evangelisatiewerk en daaruit zijn ook de clubhuizen gegroeid. Wij moeten de mens zien in het licht van het evangelie en als het contact is gelegd moeten wij naar de jeugd de hand uitsteken, totdat zij het vertrouwen in de ouderen herwint en zelf de hand gaat uitsteken naar Christus. Achterstand Tenslotte belichtte mr. A. J. Ha gen, tweede voorzitter van de Raad voor de kinderbescherming in Den Haag nog eens de juridische kant van het jeugdwerk. Hij zeide daar bij, dat de gereformeerden een ach terstand hebben op het gebied van organisaties en stichtingen. DE komt omdat er in eigen kring lan ge tijd betrekkelijk weinig kinderen in nood waren. Maar nu wordt het toch tijd om tot daden over te gaan en een hechte gereformeerde orga nisatie te stichten. Hierbij rijzen enkele vragen: moet dit werk uitgaan van de kerk of van kinderbescherming, moet werking zijn met anderen, vooral met prot. chr. organisaties, en moeten nieuwe stichtingen werden opgericht, die uitsluitend gereformeerde jeugd opvangen? Over al deze vragen be zint zich op het ogenblik de Commis sie Kinderbescherming van de Raad )or Geref. Soc. Arbeid. Maar ook de preventie mag niet uit het oog worden verloren en hierin dient mede te worden gewerkt door de kerk, het onderwijs en de jeugd beweging. Wereldconcilie pas over twee jaar Paus Johannes XXIII heeft vandaag te verstaan gegeven, dat zeker twee jaar nodig zullen zijn om het wereld concilie voor te bereiden, dat hij on langs voor de R.K. kerk aangekondigd heeft. De paus merkte dit terloops op tijdens zijn gewone wekelijkse algemene audi ëntie. De paus gaf verder te verstaan dat het concilie in Rome gehouden zal worden. Maar wij weten nog niet of het in de St. Pieter of in de basiliek van St. Jan van Lateranen gehouden zal worden, alcfus de paus. Paulus was misschien wel de grootste christen die ooit ge leefd heeft. Toch leefde hij niet zo geestelijk, en zo hoog boven zijn medechristenen, dat hij geen verlangens kende. Paulus kon schrijven „Ik verlang u te zien." (Rom. 1 11), Maar misschien is dat wel het geheim van de grootheid van Paulus. Hij die een leider was, wist dat hij andere chris tenen nodig had om zelf volmaakt te zijn. Als individualisme ergens ter wereld een vloek is, dan is het dit in de kerk. In de kerkgeschiedenis echter is juist de gemeenschap het meeste verwaarloosd. In de middeleeuwen kozen de kluize naars de eenzaamheid om God te vinden. In onze eeuw spreekt men weer wat meer dan voorheen over de nood zakelijkheid van het persoonlijk bijbellezen en gebed, dat we meestal stille tijd" noemen. In deze stille tijd zou God dan tot ons spreken. Beide zijn waardevol, zowel de stilte van de eenzaamheid, als de stilte van het persoonlijk gebed. Maar in de eenzaamheid kan de stem van ons zondig hart de stem van God overschreeuwen en in de „stille tijd" kan ons zondig verstand of gevoel de boodschap van God be dekken. Juist door wat wij van God ontvangen menen te hebben te toetsen aan wat andere gelovigen kennen en be zitten vinden we vaak Gods wil voor ons leven. Wie de gemeenschap met kinderen Gods niet zoekt, verliest de ge meenschap met God. Verlangt u naar gemeenschap? Wie zoekt zal vinden. ONS ECONOMISCH BELEID behandeling van de begroting van economische zaken, heeft zij de be schikking over een door minister Zijlstra bekwaam opgestelde memo rie van antwoord. Deze thans afgekomen memorie be helst de bevestiging van de juist heid van het door deze bewinds man gevoerde beleid. De minister toch mag in het uitzicht stellen, dat het nog in 1958 begonnen her stel zich in 1959 in nog versneld tempo zal voortzetten. Voor 1959 kan, ten opzichte van het voorafgaande jaar, een stijging van de produktie worden tegemoet ge zien, gepaard gaande met een ver groting van het nationale inkomen. Van deze ontwikkeling wordt dan opgemerkt, dat zij zich naar ver wachting tevens zal manifesteren in een verhoogde produktiviteit een vergroting van het inkomen per hoofd van de bevolking. In de memorie staan meer mede delingen van verheugend karakter. Kanttekening daarbij kan overb- lig heten, tenzij om er, juist in deze tijd waarin veel ons dreigt te ont gaan, de aandacht op te vestigen. De minister onderstreept, dat een voorzichtig beleid geboden blijft. Men zal dat willen beamen, zich be- wust zijnde dat het bij hem blijk baar in goede handen is. Voorlopig althans heeft het reeds vruchten af geworpen. KENNEN WE ONZE MAATSCHAPPIJ? IJET IS in onze tijd over de maat- schappij gemakkelijk praten. Minder gemakkelijk, wijl minder duidelijk, is wat onder maatschap pij moet worden verstaan. De een verstaat er dit onder, de ander weer iets anders. Geen prettige situatie voorwaar, omdat we niettemin middenin de maatschappij staan en er uur na uur mee van doen hebben. Daarom blijft bezinning nodig en nuttig. Wat moeten we met de maatschappij aan, hoe zien we haar, en hoe zien we onze taak en roeping binnen haar? Op een onderwijsconferentie, uit gaande van de Nederlandse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond, heeft over de hier rijzende vragen prof. dr. W. Rip een betoog gehou den, dat verdiende ook in gedrukte vorm onder onze aandacht te wor den gebracht. Zijn referaat is nu onder de sprekende titel ,,De bete kenis van een normatieve maat schappijleer" bij H. Veenman Zo nen te Wageningen van de pers ge komen. In zijn betoog handelt de hoogge leerde schrijver achtereenvolgens over de maatschappij, over de tenschappelijke bezinning op de maatschappij, over de normen die bij deze bezinning in acht genomen dienen te worden, en ten slotte over de betekenis van een normatieve maatschappijleer. Om het kort te stellen: bepleit wordt hier een protestants-christelij ke normatieve maatschappijleer. Onderwerp zowel als de wijze van behandeling ervan geeft ons aan leiding, kennisneming van dit ge schrift aan te bevelen. TERREIN VERKENNEN verkennen. In persoonlijke gesprek ken met Chroesjtsjef, die ongetwij feld zeer openhartig zullen zijn, zal hij het standpunt van de westelijke mogendheden en West-Duitsland kun nen toetsen aan dat van de Sowjet- unie, speciaal waar het om het Duit se probleem gaat. Ongetwijfeld heeft de voorgenomen reis van Macmillan ook iets te ma ken met de binnenlandse situatie in Engeland. In het komende jaar moe ten de Britten weer ter stembus om een nieuw Lagerhuis te kiezen. In de socialistische verkiezingscampagne zal de buitenlandse politiek van Mac millan dan zeker het voornaamste mikpunt zijn. Een reis naar de Sow- jetunie, waarvan een redelijk suc ces mag worden verwacht, zou de Labourpartij de wind uit de zeilen kunnen nemen. Dit neemt echter niet weg, dat de politieke situatie in Engeland in geen geval de voornaamste aanlei ding is geweest tot Macmillan's be sluit, naar Moskou te reizen. In de eerste plaats is de Britse premier nog een tegenbezoek aan Moskou verschuldigd, sinds Chroesjtsjef en Boelganin een tournee door Enge land hebben gemaakt. Belangrijker is echter het feit, dat de positie van Engeland tussen bei de grote wereldmachten dit land ia staat stelt, een bemiddelende rol te spelen. Een gelukkige omstandigheid is daarbij, dat premier Macmillan een bekwaam onderhandelaar is, die de nodige souplesse kan opbrengen, zonder afbreuk te doen aan de essen tie van het westelijke standpunt. Het behoeft dan ook niet te verwon deren, dat minister Dulles zijn stemming heeft betuigd met bet voornemen van de Britse premier. Het bezoek aan Moskou is als ter reinverkenning voor de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken van grote waarde. Het is nu eenmaal zo, dat geen enkele Amerikaanse di plomaat onder de huidige omstandig heden beter de taak kan vervullen, welke Macmillan op zich heeft ge nomen. De Britse premier heeft het voordeel dat als hij op 21 februari na; Russische hoofdstad vertrekt de standpunten van de drie westelijke mogendheden en West-Duitsland zicb gekristalliseerd zullen hebben. Tij dens zijn gesprekken met Chroesj tsjef kan dit van grote betekenis blijken te zijn. De reis van Dulles is dan niet nutteloos geweest. Moderne theologen vergaderen De vergadering van moderne theolo gen zal op 7 en 8 april in de Doopsge zinde kerk te Amsterdam worden ge houden onder presidium van dr. A. de Wilde, hervormd predikant te Nieuwe Niedorp. Als referenten zullen optreden de heren prof. dr. C. W. Mönnich. ev. luth. hoogleraar aan de gem. universi teit te Amsterdam, met het onderwerp: „Christus de zin der geschiedenis", dr K. Strijd, herv. predikant te 's-Hertogen- bosch, met: „Ons christen-zijn en de uitdaging door het communisme" en ds. J. H. Klein Wassink, herv. predikant te Bergen (N.H.) over: „De crisis in het predikantschap". Benoemingen bij het Verbond Prot. Cbr. Werkg evers To{ adjunct-secretaris van het Ver bond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland is benoemd drs. A. W. W. v. d. Bos te Pijnacker. De nieuwbenoemd® functionaris studeerde aan de Econo mische Hogeschool te Rotterdam, waar hij ook doctoraal examen deed. Binnen kort zal nog een functionaris bij het secretariaat van het verbond, waar een vacature ontstond door de benoeming van drs. J. W. de Pous als lid van de Raad van State, worden benoemd. Grafsteen voor wijlen prof. P. Deddens In de kring van de vrijgemaakte Ge reformeerde Kerken heeft zich een co mité gevormd om gelden bijeen te bren gen voor een monument op het graf van de verleden jaar overleden hoogleraar in het kerkrecht aan de theologische ho- Seschool te Kampen, prof. P. Dedderu 1 totaal zijn 1346.23 en een groot be drag voor de vervaardiging van een ge schilderd portret van de overledene voor de senaatskamer van de theologi sche hogeschool vergaard. HER EN DER" In een audiëntie voor Armeniërs in Re nte heeft de paus de hoop uitgespro ken, dat alle Armeniërs met de r.k kerk verenigd zullen worden. De Ar meniërs zijn nu verdeeld in de ooster se ritus van de r.k. kerk en de oos terse orthodoxe kerk. In antwoord op de begroeting door kardinaal Agagria; nian, de patriarch der Armeniërs. de paus, dat het Armeense volk trouw aan God en Jezus Christus is geble ven gedurende haar geschiedenis via „eeuwen van tranen en bloed", de paus voegde hieraan toe, dat „er re den voor hoop is", dat eens alle Ar meniërs „in net huis van de Vader zullen terugkeren". De Anglicaanse Ke-rk heeft besloten een pers- en voorlichtingsdienst te stich ten die dag en nacht zal werken. Het voornaamste doel zal zijn godsdien stig nieuws aan pers, radio en telefi- sie te verstrekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2