Jlicume srfjr (ïourant Spoedbehandeling van weduwen- en wezenwet Macmillan gaat deze maand naar Moskou Engeland wil edelmoedig zijn jegens K.L.M. Motie van P.v.d.A. over werktijdverkorting Rusland laat Amerikaans konvooi weer vrij wmm 1 C.H.U. „Volksbelang van de eerste orde Nieuwe Kamer zou er echter opnieuw over moeten spreken Bij vliegramp 65 doden Magnetiseuse veroordeeld Amerikaanse defensie sterker dan die van de Russen Weer communist in raadscommissie Beter eindpunt beloofd in ruil voor Singapore Ondanks politieke windstilte Israëliërs deden aanval op kamp in Egypte Grieks-Turkse conferentie Pyromaan in Wychen Lijsttrekker in psych. kliniek Na krachtig protest van V.S. Weinig wind \A 1 ri DONDERDAG 5 FEBRUARI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contraot belangrijke korting). Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11482 Directie: F D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantdjutlcfi Is Qhebltuen myn hertin tcg^enspoet" VERKIEZINGSMANIFEST van de Zie pagina 5 (Van onze parlementsredactie.) T~\E TWEEDE KAMER is van plan het wetsontwerp voor een algemene Ls weduwen- en wezenverzekering nog vóór de a.s. verkiezingen af te handelen. Ze heeft over dit ontwerp gisteren een beknopt eindverslag uit gebracht, waarin slechts één lid van de commissie van voorbereiding min of meer uitvoerige schriftelijke beschouwingen en vragen heeft doen op nemen. De overgrote meerderheid van de commissie heeft van dergelijke be schouwingen willen afzien teneinde het tempo van de totstandkoming van een algemeen weduwen- en wezenpensioen een volksbelang van de eerste orde, aldus het ver slag te versnellen. De commissie meent, dat het voornamelijk zal af hangen van de beperkingen, die de volksvertegenwoordiging zichzelf zal kunnen en zal weten op te leggen, of de algemene weduwen- en wezen verzekering vóór of op 1 januari 1960 dan wel eerst daarna zal kunnen worden ingevoerd. Men meent niet. dat een behandeling door de oude Kamer tekort zal doen aan de rechten van de nieuwe Kamer. Om Slechts acht inzittenden van het Ame rikaanse vliegtuig dat in de nacht van dinsdag op woensdag bjj New York in de East River stortte hebben de ramp over leefd. 85 Personen kwamen om het leven. Een groot aantal van hen wordt nog ver mist. Gisteren is een B-50 verkenningsvlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht met twaalf inzittenden brandend in zee ge stort bij de Bermuda-eilanden. Alle inzit tenden worden vermist. echter de mogeflijkheden volledig open te houden, spreekt de commissie in het ver slag als haar oordeel uit, dat het wets ontwerp, nadat daarmee enige tijd prak tische ervaring zal zijn opgedaan, door de na de verkiezingen nieuw te vormen re gering aan de nieuwe Kamer opnieuw ter bespreking moet worden voorgelegd. Op één punt wil de meerderheid van de oommissie echter wel de aandacht van de regering vestigen. Zij meent weliswaar, dat de positie van de vrijgezellen (die ook premie zullen moeten betalen) in het wets ontwerp geen nadere voorzieningen be hoeft, maar evenzeer is ze van mening, dat de totale fiscale en sociale lasten van deze groep noodzakelijkerwijs door rege ring en Sta ten-Generaal in studie en overweging dienen te worden genomen. Een lid van de commissie vraagt in <üt verband of wijziging in tariefsklasse I van de inkomstenbelasting ten gunste van vrij gezellen gelijktijdig met de inwerkbreding van de algemene weduwen- en wezenver zekering in het vooruitzicht kan worden gesteld. De rechtbank te Rotterdam heeft van morgen de 52-jarige magnetiseuse T. B.— K. uit de Maasstad veroordeeld tot vier geldboetes, elk van 25 of vijf dagen hechtenis. Zij had in hoger beroep terecht ge staan wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. De officier van justitie had bevestiging van het vonnis van de kantonrechter ge vraagd, vier maal 250 boete of vier maal 25 dagen hechtenis, waarvan vier maal 250 voorwaardelijk. PRESIDENT EISENHOWER heeft gisteren zijn wekelijkse perscon ferentie gebruikt om de wereld ge rust te stellen. De Amerikaanse de fensie is veel evenwichtiger dan de Russische, niettegenstaande het ge- poch van Moskou over de raketten, aldus de President. In antwoord op de bewering van de Russische minis ter van defensie Malinofski, dat de Russische raketten elk deel op de aarde nauwkeurig kunnen raken, zei Eisenhower, dat de Russen ook be weren de auto, de telefoon en het vliegtuig te hebben uitgevonden. Al die verklaringen vam de Russen over WAARSCHIJNLIJK 21 FEBRUARI AL zal de Britse premier Harold Macmillan naar Moskou vliegen, waar hij met premier Chroesjtsjef besprekingen gaat voeren „ter vermindering van de spanning". Tijdens het onderhoud, dat Macmillan gisteravond met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles heeft gehad, heeft deze de instemming van de Amerikaanse regering met het plan betuigd. Macmillan zou Dulles hebben duidelijk gemaakt, dat het niet zijn be doeling is enige particuliere onderhandelingen te voeren met Chroesjtsjef. Hij beschouwt zijn reis als een hernieuwde kennismaking, waarbij hij de Russische staatslieden zou kunnen polsen over de vraagstukken, die aan de spanningen tussen Oost en West ten grondslag liggen. Ook de Russen schijnen wel wat te voelen voor een oriënterend ge sprek met Macmillan die als een soepeler onderhandelaar dan enig andere Westelijke staatsman bekend staat. Aangenomen wordt namelijk, dat Rusland enkele dagen geleden een reeds eerder aan Macmillan ge dane uitnodiging heeft vernieuwd. Men verwacht, dat Macmillan een week tot tien dagen in Rusland zal blijven Zijn bezoek zal hetzelfde karakter dra Son als het officiële bezoek dat Chroesj tsjef en de toenmalige minister-president Boelganin in 1956 aan Londen brachten. Foster Dulles huiles heeft bij zijn aankomst in Lon don verklaard, dat hij niet met nieuwe 'oorstellen naar Europa is gekomen en hjj „persoonlijk meer zal luisteren praten." Zijn bezoek vond plaats, zo zei hij, „omdat het Westen de komende weken door de Sowjetunie zal worden gedwongen, belangrijke beslissingen te nemen. Het is daarom van belang dat de westelijke mogendheden het met el kaar eens zijn en elkaar begrijpen." Tijdens het gesprek met zijn Britse ambtsgenoot Selwyn Lloyd zijn voorna melijk de kwestie-Duitsland. de ontwa pening en de toestand in het Midden oosten aan de orde gekomen. Het gesprek werd voortgezet, waarna Dulles naar Parijs en Bonn reist. De Franse minister van voorlich ting Roger Frey heeft gisteren in Pa rijs verklaard dat Dulles Frankrijk bereid zal vinden over alle aspecten van het Duitse probleem te spreken. Hij legde vooral de nadruk op de eenheid tussen de bondgenoten, en zei dat zijn land niets voelt voor een oplossing van het Duitse probleem, waarover geen volledige overeen stemming bestaat tussen de Westelij ke geallieerden. Zoals bekend voelen de Fransen wei nig voor een gesprek met de Sowjetunie vóór de 27ste mei, de dag waarop vol gens het Russische plan de westelijke troepen Berlijn verlaten moeten hebben Macmillan en Dulles zouden gisteren in Londen echter overeengekomen zijn, dat een conferentie met Rusland wél voor die datum gehouden dient te worden. Waarschuwing De voormalige ambassadeur van de Verenigde Staten in Moskou, George Kennan, heeft voor de ontwapeningssub commissie van de Senaat verklaard dat de Russen de kwestie-Berlijn hoog op nemen en dat het van het westen niet verstandig zou zijn er te licht over te denken. Kennan geloofde niet, dat de Russen oorlog willen, maar men zou bij hen echter niet het gevoel moeten wek ken, zo waarschuwde hij, dat oorlog met de V.S. onvermijdelijk en op handen is. In dat geval zou een verrassingsaanval niet uitgesloten zijn, aldus Kennan. de raketten beschouwde Eisenhower als propaganda. De Verenigde Staten staan er, wat de veiligheid en de verdediging betreft, uitstekend voor. Gisteravond nog, zei Eisenhower, is een geslaagde proef met een Atlas-raket genomen. De spreiding van de Amerikaanse stra tegische luchtmacht en de opstelling van raketten geven de V.S. een sterke positie. Natuurlijk zal de Amerikaanse strijdmacht ln geval van een Russische verrassingsaanval verliezen lijden. Dat is het risico als men tegenover een dictator staat, die zo maar een oorlog kan begin nen. Daarom zijn wij op onze hoede en wordt ons waarschuwingsstelsel steeds verbeterd. Nu reeds kan onze strategische luchtmacht binnen enkele minuten in de lucht zijn om elke opdracht waar ook ter wereld uit te voeren. Bovendien, zo betoogde Eisenhower ten slotte, heeft Amerika zijn eigen moderne wapens, die van nut kunnen zijn in geval van nood. In het bergachtige gebied rond om de Italiaanse stad Verona moest een sportvliegtuigje met twee inzittenden een noodlan ding maken. Met geen moge lijkheid kon de machine ver plaatst worden, tot de hulp werd ingeroepen van een zware H34 helikopter van de Ame rikaanse troepen. Met stevige kabels werd het sportvliegtuig vastgemaakt en even later bracht de vliegende hijskraan haar last met' een uursnelheid van 60 kilometer naar Villa- franca-vliegveld. De communisten, die sinds de Hon gaarse opstand waren geweerd uit de commissies van bijstand uit de Amster damse gemeenteraad, zijn thans weer toegelaten in een nieuw gevormde commissie. Met de hakken over de sloot en bij herstemming behaalde de CPN- fractievoorzitter L. Seegers het benodig de aantal stemmen om als vijfde lid toe gelaten te worden in de commissie van overleg betreffende het onderzoek naar de interne stedelijke bestuursorganisatie. De P.v.d.A.- en de K.V.P.-fractie ver zetten zich tegen verkiezing van de heer Seegers (en in het algemeen tegen die van communisten), maar de V.V.D. bleef bij haar standpunt, dat de communisten, als wettig gekozen raadsleden, ook in de commissies van bijstand behoren te zitten. De protestants-christelijke fractie was altijd van mening, dat de commu nisten geweerd moesten worden, maar zei thans dat men gebruik moest maken van de langdurige ervaring als raadslid van de heer Seegers. Daar het hier een niet-politieke commissie betrof, had men ook verder geen bezwaar. DE BRITSE MINISTER van ver keer en burgerluchtvaart Harold Watkinson, heeft in het Lagerhuis in antwoord op een vraag van het Labourlid John Rankin verklaard, dat zijn regering probeerde edelmoe dig te zijn tegenover de K.L.M. wat betreft de dienst op Singapore. Hij. voegde eraan toe, dat wat er ook ge beurt, de K.L.M. daar een eindpunt zal krijgen, dat van grote waarde is. Dit is iets wat zij nog nooit te voren had gehad, aldus de minister. Eind 1957 had de K.L.M. het recht ver kregen op een dienst met eindpunt te Sin gapore, doch dit was een tijdelijke ver gunning om de K.L.M. gedurende de In donesische crisis te helpen. Het besluit Oude man overreden Gisteravond is te Valthermond de 74- jarige J. de Jonge om het leven geko men. Het slachtoffer lag dood of levend (dit kon niet worden vastgesteld) op de weg toen een auto aan kwam rijden. De chauffeur zag wel iets liggen maar had niet het idee dat het een mens was. Hij reed over de heer De Jonge heen en kwam later tot de ontdekking, dat hij een man had overreden (Van onze parlementaire redacteur) DE VERKLARINGEN van het N.V.V. en de P.v.d.A. over de arbeids tijdverkorting zijn, ondanks de politieke windstilte, gisteren in de Tweede Kamer besproken tijdens de behandeling van de begroting van sociale zaken. De socialistische afgevaardigde de heer Baart dreigde zelfs met een motie tegen minister Beel, die op 22 januari deze zaak aan de S E.R. ter bespreking heeft gegeven. Het kabinet, dat zich onthoudt van het voeren van een politiek op lange termijn, kan zich echter niet aan elke controle onttrekken. Het zal bereid moeten zijn om over de beleidsdaden te discussiëren. En de brief van minister Beel over de arbeidstijdsverkorting was een beleids- daad. Formeel gezien kan de P.v.d.A.- fractie dus een motie indienen, maar als daarin gesproken wordt over een beleid dat na 12 maart gevoerd moet worden, heeft dat weinig zin. Minister Beel zal zich daarover niet uitlaten. De heer Baart (soc.) was van mening dat de brief van de heer Beel vertragend zal werken. Aan de hand van een brief, die Kamerleden hebben ontvangen, con cludeerde hij dat minister Suurhof des tijds van plan was een nota over dit pro bleem bij de Kamer in te dienen. Inplaats van voort te gaan op de weg van minis ter Suurhoff. gaat prof. Beel weer de S.E.R. inschakelen. Dat vond de heer Baart onjuist, omdat, naar zijn mening de arbeidstijdverkorting bedrijfstaks- of ondernemingsgewijs kan worden inge voerd. uit een stijging van de produktivi- teit. Een verkorting van de arbeidstijd met de verdeling van de economische ruimte, waarover de S.E.R. momenteel beraadslaagt. Tegen deze redenering zijn de vertegen woordigers van twee confessionele frac ties, de heren Zwanikken (kath. v.) en Van Eibergen (a.r.), in het geweer geko men. Laatstgenoemde wees erop dat er nog vele andere wensen te vervullen zijn: hulp aan weduwen cn wezen, invoering van de algemene invaliditeitswet, de al gemene kinderbijslagwet, het terugdraai en van de bestedingsbeperking, het huur- probleem, de gemeenteclassificatie en het vraagstuk der minstdraagkrachtigen. Al lemaal vraagstukken die „brandend" zijn Daarbij behoort ook de arbeidstijdverkor ting Het is dus maar de vraag welke prioriteit men wil stellen. Het is onmo gelijk al deze wensen te vervullen. Er zal dus gekozen moeten worden. Het was deze redenering, die ook de heer Zwa nikken geheel deed instemmen met de brief van minister Beel. De zwanen op het IJsselmeer hebben het moeilijk in deze winter-tussen-vorst-en-dooi. Ze moeten in beweging blijven willen ze niet invriezen, maar het in beweging blijven is moeilijk in het bevriezende water. Vier Israëlische soldaitem zijn ten zui den van Rafah op het grondgebied van de Verenigde Arabische republiek door gedrongen en hebben daar een bedoeinen- kamp beschoten, waardoor een vrouw en een kind om het leven kwamen. Di meegedeeld door het hoofdkwartier van het V.N.-leger te Gaza. De V.A.R. heeft om een spoedbijeenkomst van de gemeng de bestandscommissie gevraagd, In de mededeling van het V.N.-leger wordt gezegd dat een van zijn patrouilles de gewapende Israëliërs op Egyptiech ge bied had ontdekt. Zij zeiden verdwaald te zijn en trokken zich over de girene terug. Later vernam de patrouille dat de Israë liërs het kamp hadden aangevallen. Een woordvoerder van het Israëlische leger verklaarde later dat de mannen bij vergissing op Egyptisch gebied zijn geko men, toen zij een groep met machinege weren gewapende Arabische infiltranten achtervolgden. de dienst tot één vlucht per week te be perken was In maart 1958 genomen en had in september van kracht moeten wor den, doch naar aanleiding van stappen der Nederlandse regering was dit telkens uitgesteld. In die tijd was de zaak tot in bijzonderheden met de Nederlandse auto riteiten besproken. De minister noemde het besluit om het aantal vluchten te beperken geheel over eenkomstig de internationale gewoonte bij het geven van verkeersrechten aan buitenlandse luchtvaartmaatschappijen, maar naar aanleiding van verdere Neder- alndse stappen stelde de Britse regering nog een bespreking voor over de techni sche kanten van het besluit. Hij voegde er nog aan toe: „Natuurlijk willen wij onze goede vrienden niet afvallen." De Nederlanders zeiden volgens Watkinson, dat de van beide zijden aangevoerde cij fers niet met elkaar schenen te kloppen. De regering zou daarom de zaak op nieuw bestuderen. De Turkse premier Menderes en minis ter van buitenlandse zaken Zorlu vertrek ken vandaag naar Zürich, om op neutraal gebied een ontmoeting te hebben met de Griekse premier Karamanlls cn de Griek se minister van buitenlandse zaken Averoff. Z(J zullen trachten de vastgelopen besprekingen over een oplossing voor het vraagstuk-Cyprus weer op gang te bren gen. Prins op bezoek bij de Chileense president Prins Bernhard heeft gisteren in gezel schap van de Nederlandse ambassadeur in Chili een bezoek gebracht aan de pre sident van de Chileense republiek. De Prins verklaarde na afloop, dat hij met de president had gesproken over de ver sterking van de betrekkingen tussen Chili en Nederland en dat het onderhoud bijzonder hartelijk was geweest. De Prins vertrok daarna naar Pinar del Rio, waar hij een internationaal con cours hippique moest openen. In het dorp Wychen bij Nijmegen, schijnt een pyromaan aan het werk te zijn. In een week tijds heeft de brand weer drie maal moeten ingrijpen voor het blussen van branden die kennelijk met opzet waren veroorzaakt. Een wagen met stro, een transformatorhuisje en een garage van een huisarts waren de objec ten van de onverlaat of misschieen on verlaten. De politie heeft de bewoners opgeroepen onmiddellijk te waarschuwen wanneer verdachte personen worden ge signaleerd. De lijsttrekker van de Positief chris- telijk-nationale unie, de heer J. F. N. van Os uit Doorn, is opgenomen in een psychiatrische inrichting in Amersfoort. De heer Van Os was enige tijd geleden als lid van de a.r. kiesvereniging in Doorn geroyeerd en had toen een eigen partij opgericht. jVTA EEN KRACHTIG PROTEST van de Amerikaanse regering bij het Russische ministerie van buitenlandse zaken hebben de Russen het Amerikaanse militaire konvooi, dat zij op de weg tussen West-Berlijn en West-Duitsland vasthielden, weer vrijgegeven. Na 54 uur te zijn opge houden, rolden de vier auto's gisteravond om twaalf minuten over zeven West-Duitsland binnen. De vijf Amerikaanse soldaten, die geweigerd had den dat de Russen de lading onderzochten, zagen er vermoeid uit. Het niet doorlaten van het Amerikaanse militaire konvooi heeft heel wat poli tieke deining veroorzaakt. Gistermiddag zei president Eisenhower op zijn weke lijkse persconferentie, dat het Russische optreden een schending is van de over eenkomsten die de vier bezettende mo gendheden van Duitsland hebben aan gegaan. De Russen hebben in geen geval het recht van inspectie van de ladin gen, die over de weg tussen West-Ber lijn en West-Duitsland worden vervoerd. Later op de dag werd de tekst van de Amerikaanse protestnota bekend. In deze nota is een dringend beroep op Moskou gedaan, bevel te geven dat de Amerikaanse legervoertuigen hun weg konden vervolgen. Vasthouden van het konvooi is ongerechtvaardigd en on toelaatbaar, aldus het Amerikaanse pro test. Verder heeft de Amerikaanse re gering Moskou gevraagd, een herhaling van een dergelijk incident te voorko men. Om half vijf gistermiddag had aan de zonegrens bij Helmstadt een conferen tie plaats tussen Findlay Bruns, de Amerikaanse politieke adviseur in W. Berlijn en generaal Barksdalc Hamlett aan de ene kant en de Russische luite nant kolonel Markoesjin aan de andere kant. Intussen sprak men van Russische zijde de beschuldiging uit, dat de weigering van de Amerikaanse militairen om zich aan de Russische controle te onderwer pen een bewuste en voorbereide ma noeuvre was. Toen Burns om zeven uur eindelijk klaar was met zijn besprekingen, werd hij bestormd door verslaggevers. „Als u even wacht, ziet u het konvooi zo." Even later passeerden de Amerikaanse auto's. Britse wagen Intussen heeft het Britse militaire opper bevel in Berlijn bij de Russische autori teiten in Berlijn geprotesteerd tegen het Advertentie) anahouden van een Engelse legerauto op de weg van West-Berlijn naar West- Duitsland. In de auto bevond zich 6lechts één En gelse militair. Deze heeft niet kunnen verhinderen, dat de Russen zijn wagen doorzochten. Terwijl de Engelse chauf feur met een Russische officier rede twistte, klom een Russische soldaat achter in de vrachtwagen en inspecteer de de lading. De Engelse legerleiding heeft nu bepaald, dat elke chauffeur van militaire vracht auto's tussen West-Berlijn en West- Duitsland een bijrijder meekrijgt om on gewenste Russische inspecties te voor komen. De Bilt verwacht tot mor genavond PDroog en overwegend zon- ^r. i A nig weer. In de nacht en och- -uM J tend hier en daar mist. Zwak ke oostelijke wind. Vannacht overwegend lichte vorst, morgen overdag temperatu ren oplopend tot enkele gra den boven het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 6 februari: zon op 8.14 uur, onder 17.35 uur. Maan op 6.58 uur, onder 16.32 uur Zaterdag nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur tl ell lïfa ic.B Zm Helsinki onbew W 5 4 0 Stockhotn onbew WNW 4 2 0 Oslo onbew windstil -2 0 K.'penh mist NNO 1 -1 0 Aberdeen geh bew windstil 3 0 Londen geh b<rw N 2 9 0 A dam onbew ONO 4 3 0 Brussel onbew NO 4 4 0 Luxemb onbew NO 4 4 0 Parijs onbew NO 2 3 0 8 >rdeaux mist NO 1 9 0.1 Grenoble zw bow Z 1 6 0 Nice geh bew NNO 7 18 0 Bert Qn goh bew O S 1 0 Frankfort onbew ONO 2 7 0 MArcher mist ZO 1 1 0 £Or1ch licht bew windstil -a 0 'Jent ve half bew windstil -1 0 Loeaai. motregen OZO 2 5 0.1 Wener onbew ZO 4 0 0 ifinsbnj< b onbew W 6 7 0 ii.-me geh bew O 5 18 0 4)acclc ZO 2 18 0 Madrid licht bew NNW 1 10 0 Mallorca half bew N 2 20 0 Algiers geh bew ZZW 2 17 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1