Iliettuie Ceiftsdie (Courant Wijziging stand van westelijk Dunt mogelijk Economisch herstel dit jaar versneld tempo in een Chroesjtsjef niet tegen vrije verkiezingen na gesprek met-Oostduitsers VLIEGTUIG STORT NEER: ZESTIGTAL DODEN In Y.S. goede kansen voor Indische Nederlanders Stijging te verwachten van produktie en inkomen B.B.: Geen pardon voor oud-Indiëstrijders Voor 10 mille aan horloges gestolen Drie man met slippende auto verdronken Werklozen in januari meer dan 100,000 WOENSDAG 4 FEBRUARI 19S9 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Famu.eberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11481 Directie: F DIE MEE Hoofdredacteur: Dr. K. DIE MEK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stant»asHcf| is gljfbleufa niyn h«rt in legbenspoet" Tn Lisse WEILAND WORDT BOLLENGROND (Zie peg. 7) Na het bezoek van Foster Dulles Staking op Malta was een succes Dom Mintoff, de leider van de arbei derspartij op Malta, heeft zijn oproep to' algemene staking yan een dag met succes bekroond gezien. Vrijwel overal op het eiland lag het werk gisteren etil als pro- t tegen het feit dat Engeland een eind heeft gemaakt aan het interne zelfbestuur. Zelfs twintig procent van de ambtenaren s thuisgebleven, ondanks de waarschu wing dat zij zich van disciplinaire straf maatregelen blootstelden. Russen-plaag „Aanvallen", klonk het vandaag door de koptelefoons van de be manning van het enige eskader Sabre-jets, dat de Japanse lucht macht ryk ls. En terwijl de toestel len in gesloten formatie door de lucht raasden, zag de bemanning beneden zich het doel voor deze eerste operationele opdracht: een zwerm walrussen, die by de zuide- lUke kust van het Japanse eiland Hokkaido rondzwom. Iedere winter wordt de kust van dit noordeiyke eiland in de Japanse Zee, dat ongeveer op de hoogte van Siberië ligt, door een invasie van walrussen bedreigd. Hoe aardig deze dieren op zich zelf ook kunnen zUn, voor de be woners van die streken betekenen ze een plaag, daar ze grote schade toebrengen aan de visstand en de netten en boten van de vissers. Ver leden jaar alleen al hebben de vis sers door de activiteiten van de walrussen een schadepost van 200.000 gulden geleden en vandaar dat ze de Japanse luchtmacht ge vraagd hebben, hen elndeiyk eens van dit ongewenste bezoek af te TTET PLOTSELINGE BEZOEK van de Amerikaanse minister van buiten- -■-J- landse zaken, John Foster Dulles, aan West-Europa heeft een nieuv interessant aspect gekregen door het langdurige gesprek dat de Westduitse ambassadeur in Moskou, Hans Kroll, met premier Chroesjtsjef heeft ge had. Ambassadeur Kroll heeft zijn regering over dit gesprek rapport uitge bracht. Volgens het persbureau A.F.P. heeft Chroesjtsjef meegedeeld, dat zijn regering geen bezwaar heeft tegen het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Hij stelde echter als voorwaarde dat West-Duitsland hierover rechtstreeks met Oost-Duitsland zal onderhandelen. Vlak voor zijn vertrek, na lange besprekingen met president Eisen hower, heeft Foster Dulles gezegd dat zijn gesprekken met de Europese leiders de westelijke eenheid stellig zullen versterken. Hij hoopte dat be paalde vorderingen in de richting van de hereniging van Duitsland, die al veel eerder gemaakt hadden moeten worden, nu door de Grote Vier geboekt kunnen worden. Omstreeks het middaguur is de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken in Londen aangekomen. In de Europese hoofdsteden wordt grote waarde gehecht aan het bezoek van Dulles. Over het al gemeen is men van mening, dat het ge volg van zijn besprekingen een belang rijke wijziging zal zijn in het westelijke standpunt met betrekking tot de Duitse kwestie. Maar wat de diepste reden zijn bezoek aan Londen, Parijs en I is, is niet bekend. Wel mag worden aangenomen. Dulles zal proberen van de Europese bondgenoten toestemming te krijgen tot het voeren van een minder starre politiek ten aanzien van het Duitse vraagstuk en de kwestie van de Euro- Ramp in dichte mist bij New York PEN VLIEGTUIG van de American Airlines is de afgelopen nacht met 67 passagiers en vijf beman ningsleden aan boord bij New York in de East River gestort. De politie ichatte omstreeks het middaguur dat er in totaal twaalf tot veertien over levenden zullen zijn. Op dat moment waren 25 lijken geborgen. Het ongeluk gebeurde, toen het vier motorige vliegtuig, een Lockheed Electra, door dichte mist en sneeuwval het vlieg veld La Guardda miste. Het toestel kwam uk Chicago. Hoewel onmiddellijk alarm werd ge- «lagen, was het niet mogelijk direct een «rote reddingsactie op touw te zetten. De dichte mist maakte dat de overleven den, die zich zwemmend in veiligheid trachten te brengen, werden meegesleurd door de sterke stroom, voordat zij kon den worden opgepikt door de schepen die <e hulp waren gekomen. Vijf schepen van de kustwacht, een •Jeepboot en een helikopter zochten van morgen naar overlevenden. Volgens de laatste berichten zijn er tien opgepikt, ie verschillende zwaar gewond naar h ekenhuizen moesten worden gebracht Hat toestel is volkomen stukgeslagen. Een woordvoerder van de kustwacht deel de mee, dat anderhalve kilometer van de een stuk van de romp werd ge vonden, ter grootte van zes meter. Het ongeluk gebeurde tussen Rickers Island en de Bronx in de East River. Hat eiland ligt ongeveer twee kilometer ten Ontslag Fanfani niet aanvaard De Italiaanse president Giovanni Gron dt heeft gisteravond meegedeeld het ont- van premier Fanfani niet te aanvaar- en, omdat zijn coalitieregering niet ten V»1 werd gebracht door een motie van Mantrouwen in het parlement. Gronchi teft de premier opdracht gegeven een ®°tie van vertrouwen te vragen. Tot »lang zal hij het ontslag van Fanfani. kt deze negen dagen geleden Indiende °let aanvaarden. Uit de bekendmaking van Gronchi kan afleiden, dat de president, ondanks overleg met vele politieke leiders, er is geslaagd een opvolger voor Fan- l*i te vinden. De pro-westelijke sociaal-democraten Giuseppe Sara-gat, die in het coalltie- wbinet zitting hebben, zijn Ingenomen de beslissing van de president. Saira- zei dat „de partij er nu meer dan ®®>t van overtuigd is, dat de regering- Nofeni de meest geschikte is om de hoge Ren van het land te dienen Dit in ,*rt»nd met haar programma, haar poli- samenstelling en de persoon van Premier". oosten van Manhattan. Twee jaar geleden stortte, ln een sneeuwstorm, een vlieg tuig van de Northeast Airlines op Rickers Island neer. Twintig mensen kwamen daarbij om het leven, 74 overleefden de ramp. pese veiligheid. Dat is de voorwaarde voor een succesvol overleg met de Merkwaardig in deze nieuwe ontwik keling is, dat het juist de Verenigde Sta ten zijn die dit keer het spits afbijten een van de eerste van de westelijke r gendheden, die nieuwe ideeën over I Duitse vraagstuk lanceert. In het v leden is Foster Dulles vaak bekritiseerd wegens zijn onbuigzame houding. In Lon den zou Dulles speciaal aandacht bes den aan het mogelijke bezoek van t mier Macmillan aan Moskou. Morgenmiddag vliegt de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Parijs. Daar zal vooral gesproken den over het tijdstip van de conferentie met de Russen. Zoals bekend is, voelt de Franse regering er weinig voo Russen voor 27 mei te ontmoeten. Men wil niet de indruk wekken voor 1 Russische ultimatum gezwicht te zijn. Nieuwe aanklacht in de Franse schandaalzaak In de zaak van de „roze balletten' ls gisteren een ex-eigenaar van twee res taurants in Parijs m staat van beschuldi ging gesteld. Het is George Biancheri Hem wordt ten laste gelegd, dat hij de ouders van enkele meisjes, die bij het schandaal betrokken zijn, gedreigd heeft te zullen vermoorden. Ook wordt hij be schuldigd van onbetamelijk gedrag. Biancheri zou de ouders van de meisjes met moord hebben gedreigd, omdat hij bang was, dat zij een aanklacht tegen hem zouden indienen. Overmorgen is het feest in huize Kiffers: dan hopen Dorothee, Elly, Riny en Han gezamenlijk hun 16de verjaardag te vieren. En Zwolle zal zich niet onbetuigd laten vermoedelijk, want „de Zwolse vierling" geeft aan de naam van Overijssels hoofdstad bekendheid tot ver over onze grenzen. |~)E HEER T. Cnossen, voorzitter van de Christeiyke emigratiecentrale, heeft in zün kwaliteit van ondervoorzit ter van het Emfgratiebestuur. dc cmi- graiiemogeiykheid voor Indische Neder landers naar de Verenigde Staten onder zocht. HU komt tot de conclnsie dat de verwezeniyklng van het z.g. program on der Wet P.L. 85—892, dat deze emigratie regelt, verantwoord en betrekkelUk voudlg is, gezien de geboden hulp. Gezien de ervaringen van hen, nauwelijks of nog geen twee jaar ln de V.S. wenen, kan men concluderen dat het welstandspeil van het merendeel rede lijk tot zeer redelijk moet worden ge noemd. De omstandigheden waaronder deze mensen leven zijn. wat klimaat, huis vesting, sociaal milieu, economisch zicht en de toekomst der kinderen be treft, gunstig. Als er mislukkingen voor komen ls dit terug te brengen tot onge schiktheid of bijzondere factoren nis ziek te en heimwee. Ook gezien de toestroming van menser naar Californië, van meer dan 10.000 per maand, die allen ln het arbeidsproces Minister Zi jlstra optimistisch (Van onze parlementsredactie.) HET in 1958 begonnen herstel zal zich in 1959 enigszins versneld voort zetten. Dat mag op grond van de nu beschikbare gegevens worden ver wacht. Een stijging van de produktie kan tegemoet worden gezien en ook een vergroting van het nationale inkomen. Mede dank zij het proces van aanpassing en consolidatie, dat zich in 1958 in het bedrijfsleven heeft vol trokken. zal deze ontwikkeling tevens uitkomen in een verhoogde produk- tiviteit en in een vergroting van het inkomen per hoofd van de bevolking. Dit schrijft minister Zijlstra aan de Eerste Kamer in zijn memorie over de begroting-1959. Prof. Zijlstra laat zijn optimistische toe komstverwachting echter vergezeld gaan van de waarschuwing, dat in de huidige toestand van „evenwicht op redelijk hoog niveau" ervoor moet worden gewaakt, dat niet door een té snel en té ver opvoe ren van de nationale bestedingen de grondslag wordt gelegd voor een her nieuwde toestand van overspanning. Deze immers slechts gecorrigeerd worden ten koste van een moeizaam proces van wederaanpassing en een daarmee onver mijdelijk gepaard gaande inzinking van de werkgelegenheid en stagnatie in dc uit bouw van ons produktieapparaat. De minister deelt de bezorgdheid van m aantal senatoren over de werkloos heid in sommige delen van het land. Hij il graag de verzekering geven, dat hij d< oplossing van dit vraagstuk, En zo was de Tweede Kamer dan gisteren weer in vergade ring bijeen. Een beetje onorde lijk in het begin, want ieder dromde om het gestoelte des voorzitters. En een beetje on wennig ook, want wat is een parlement waar niet over poli tiek gesproken kan worden? Men zie 't verslag op pagina 5. Straalvliegtuig - 114 passagiers - valt 9000 meter In een Amerikaans Clipper-straalvlieg tuig hebben gisteravond 114 reizigers d» schrik van hun leven gekregen, toen de automatische piloot plotseling zijn werk in de steek liet. Het vliegtuig maakte een „valvlucht" van negenduizend me ter. De vlieeer kon echter tijdig ingrij pen en zette het toestel veilig op New Foundland aan de grond. De passagiers waren unaniem van oor deel, een vreselijke ervaring rijker te zijn geworden: het was alsof armen en schouders werden afgerukt, trommel vliezen sprongen en de keelholte ver stopt raakte De Pan American Airways aan welke maatschappij het toestel be hoort, noemde het een gelukkige om standigheid dat dit ongeval een straal vliegtuig overkwam Een conventioneel propellervliegtuig zou zich vermoedelijk niet uit de val hebben kunnen vrijmaken. Ze kunnen niet worden gemist (Van onze parlementsredactie) Minister Struycken (binnenlandse za- kena is niet bereid de indeling van oud- Indiëstrijders bij de B.B. ongedaan te ma ken) is niet bereid de indeling van oud- schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid Visch (kath. v.). De minister acht het niet mogelijk de tekorten bij de B.B. volledig aan te vullen uit de categorie dienstplichtigen „zonder mobilisatiebe- temming", zonder dat een beroep wordt gedaan op de dienstplichtigen, die in In donesië hebben gediend. Indien deze laat- buiten de noodwachtplicht /ouden worden gehouden, zou dit een te grote bres schieten in het beschikbaar aantai dienstplichtigen, aldus de bewindsman Voor de noodwachten heeft de minster an oorlog 78.200 dienstplichtigen be schikbaar gesteld voor de B.B., waarvan 44.400 in Indonesië hebben gediend Voor oud-Indiëstrijdera. die niet de rang van korporaal of hoger bekleden, eindigt de noodwachtplicht op 35-jarige leeftijd Dit is een voor de oetrokkenen gunstige af wijking van de algemene 'egel. ciat dc noodwachtplicht voor niet-officieren duurt tot het veertigste jaar. Voorts wordt algemeen de hand gehouden de op 18 november jl. aan de burgemees ters verstrekte handleiding, waarin wordt gesteld dat het weinig zin heeft oud- Indiëstrijders en ouder bij de noodwa it schakelen, indien zij na korte tijd, de opleiding wellicht juist ts ge ëmdigd, weer moeten worden ontslagen Minister Struycken wijst er in zijn ant woord op. dat bij een aantal noodwach ten, ook al zullen dan oud-Indiéstrijders worden ingeschakeld, het tekort niet vol ledig zal kunnen worden aangevuld In de gevallen, waarin door inlijving van de beschikbare gewoon militair dienstplich tigen geen voltallige bezetting van de be treffende overheidsdienst wordt bereik», zal worden overwogen het tekort verder te vullen door middel van inlijving buitengewoon dienstplichtigen Ovei de daaraan verbonden bezwaren, zoate ongeoefendheid, opleiding ui B.B.-ver- band van langere duur, de afwezigheid van kader onder deze groep alle kos tenverhogende factoren zal dan in die gevallen moeten worden heengestapt, al dus minister Struycken Als voordelen het aanvullen van de B.B.-tekorten dooi gewoon dienstplichtigen zonder mo iebestemming noemt de bewinds- het gewend zijn aan discipline en werken m groepsverband, het direct kunnen beschikken over kader e.d. het binnen zijn vermogen ligt, zal bevor deren Voor het overige conformeert de bewindsman zich met de destijds door de minister van sociale zaken en volksge zondheid uitgesproken verwachting, dat de gehele aanwas van de beroepsbevol king in 1959 in het arbeidsproces zal worden opgenomen. Met vele leden van de Eerste Ka mer is de minister van mening, dat een verhoogde produktiviteit in het algemeen dient te leiden tot een ho ger levenspeil en dat dit dient te ge schieden hetzij door loonstijging bij gelijkblijvend prijspeil, hetzij door prijsdaling bij gelijkblijvend loon niveau. De overheid beschikt, aldus de mi nister, niet over de middelen om één van deze methoden dwingend op te leggen. In de praktijk doen beide mo gelijkheden zich voor, waarbij in ver band met de stand van de conjunc tuur nu eens de ene, dan weer de andere overweegt. Wel moet naar de mening van dc minister ernaar ge streefd worden. Althans een deel van de welvaartsstijging in dalende prij zen tot uiting te doen komen. Indien de Ionen zich in 1959 evenwichtig zul len blijven ontwikkelen, mag verwacht worden dat de expansie van het na tionale inkomen gepaard zal gaan met een stabiel prijsniveau en dus met na genoeg ongewijzigde kosten van het levensonderhoud. Mede in verband met het feit, dat de Nederlandse invoerrechten over het al gemeen reeds betrekkelijk laag waren, zal de invloed van de recente verlaging van de invoerrechten in E.E.G.-verband op ons algemene invoerprijspeil zeer gering zijn. Naar voorlopige raming zal dit peil Op de Korte Prinsengracht ln Amster dam hebben dieven gisternacht een goede slag geslagen. Uit de auto van een Haagse importeur van horloges wisten zij 215 uur werken te stelen. De totale waarde van de ontvreemde artikelen overschrijdt de 10.000 gulden. De zware jongens moeten de horloge-importeur overigens wel heb ben, want het is al de tweede keer la korte tijd, dat hem zoiets overkomt. De diefstal gebeurde, terwijl de Importeur met een zakenrelatie in een café op de Haarlemmerdijk zat. Telefoonnummer gewUzigd ln 33441 Haarlemmerstraat met niet meer dan een kwart procent dalen. Wel zal de E.E-G.-maatregel tot gevolg hebben, dat een aantal individuele arti kelen een niet onbelangrijke prijsdaling zal ondergaan: bepaalde produkten uit de textielsector, radio- en televietoestellen. auto's en motoren. De aanleg van de Rotterdam- Rijn-oliepijpleiding vordert ge staag. In het Hollands Diep zijn de pijpen reeds neergelaten. Ten zuiden van de Moerdijkbruggen, tussen Moerdijk en Lage Zwa- luwe, liggen nu de buisstukken aaneengelast klaar om in de grond te worden ingegraven. worden opgenomen, lijkt mij, aldus de heer Cnossen in zijn rapport, de opne ming van acht k negenduizend mensen, van wie misschien een vijf zesduizend aan de westkust terecht komen, een be trekkelijk eenvoudige opgave. Het is niet alleen Californië, alsmede o.m. Arizona en Colorado, die mogelijkheden bieden, terwijl aangenomen mag worden, dat ook de midden- en oostelijke staten een aan tal zijn weg zal vinden. Deze op ziohzelf gunstige situatie mag overigens niet weerhouden de uitvoering van het program zo goed mogelijk te doen zijn en gemaakte fouten niet te her halen, aldus de heer Cnossen. VANNACHT om kwart over drie is op de grens van Utrecht en Maar tensdijk nabij het fort Blauwkapel een auto te water geraakt, waarbij drie van de vier inzittenden om het leven zijn gekomen. De slachtoffers zijn de bestuurder, de 41-jarige G. van Al- tena uit Hilversum en twee beroeps militairen, de 25-jarige H. J. Oenen uit Haarlem en de eveneens 25-jarige P. Jansen van 't Laar. Deze twee laatsten waren gelegerd in het marine opleidingskamp in Hilversum. Het ongeluk werd ontdekt toen een automobilist langs de kant van het water mevrouw Van Altena vond. Deze bleek volkomen overstuur en deed het relaas van het ongeluk. Zij zelf was net op tijd uit de wagen geslingerd, zo vertelde zij. Direct na haar mededelingen kreeg zij een shock, zodat het de politie niet meer mogelijk was haar te verhoren om de juiste toedracht te vernemen. De automobilist waarschuwde brand weer en geneeskundige dienst, die ter plaatse onder het ijs de lichten van de auto zagen branden. Direct trok men aan het werk om de inzittenden te red den. Men kreeg hen wel op het droge, maar de levensgeesten bleken reeds te zijn geweken Ten aanzien van de toedracht van het ongeluk neemt men aan, dat als gevolg van de gladheid de wagen la geslipt en te water geraakt. Oostelijke wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog weer met zonnige perioden. Matige tot vry krachtige oostciyke wind. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen overdag tem peraturen even boven het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 5 februari: zon op 8.16 uur, onder 17.34 uur. Maan op 6.15 uur, onder 15.24 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Parijs Grenoble Geneve Locarno Wenen Z ,ïlS ONO NNO windstil Trendcijfer is met gestegen (Van een onzer redacteuren) F)E WERKLOOSHEID is sinds de jaarwisseling toegenomen me» achtduizend gevallen en daarmee bo ven de honderdduizend gekomen Wa ren er eind december 98.350 werklo zen. eind januari bedroeg dit aantal 106.840, van wie 13.610 op scoiale werkvoorzieningsobjecten tewerkge steld waren Omdat er 21.000 mannen werkzaam waren op aanvullende wer ken. bedroeg eind januari de gere gistreerde arbeidsreserve 127 840 ge vallen. tegen 116.370 eind december In deze cijfers is het vorstverlet der bouwvakarbeiders enz niet verwerkt. Men kan wel aannemen ,dat het z.g. trendcijfer, dat de werkloosheid het zui verst uitdrukt (daar het gecorrigeerd is op seizoensinvloeden) niet is gestegen. In januari zijn er minder werklozen bij gekomen dan In januari 1958 Eind ja- nuari vorig jaar waren er in totaal 103.860 mannen zonder werk. In Zuid-Holland stonden eind januari 18.030 werklozen geboekt tegen 16.870 eind december, zodat hier dus de werk loosheid toenam met 1150 gevallen. Er waren 1300 mannen werkzaam op aan vullende werken en de geregistreerde ar- beidsreserve bedroeg 19.370. In Den Haag waren 7140 werklozen ingeschreven tegen 6410 eind december, in Rotterdam 5770 tegen 5690, in Leiden 790 (910), in Delft 362 (360). in Alphen aan den Rijn 320 (360) en in Lisse 1060 (1040).

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1