ïlieumc £riltsrl)e GTourattl Tegenvoorstel van VS - voor Duitse kwestie )ok Dulles akkoord met terugtrekken troepen? tussen houden konvooi aan Schoenfabriek uitgebrand Koningin met vakantie; Prins op weg naar Rio Integratie heeft kalm verloop Amerikaanse staat Virginia ui Angels Lagerhuis trekt grondwet van Malta in Delegatie naar Londen bereidt zich voor VEROLME MAG ZUN WERF BOUWEN IN BRAZILIË Geen hoop op overlevenden Nederlandse arbeiders achter liet IJzeren Gordijn verdwenen DINSDAG 3 FEBRUARI 1959 1ST deze BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ma- ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal; te al~ f2.55 per maand; f0.59 per week. J ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Famü.eberichten f0.18 per millimeter. (Bij contraot belangrijke korting). Postrekening 58936. steed. I Negenendertigste jaargang no. 11480 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEL!JK-lSATIOyAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastlcfi Is qhfbleoen myn hert ia tfjjjenspoef ES LEIDEN Nieuwe vorm hoger onderwijs Zie pagina 6 in de Bonn dringt aan op topgesprek jE AMERIKAANSE SENATOR FULBRIGHT heeft gisteravond ver klaard dat minister Dulles overweegt, Rusland een tegenvoorstel (doen inzake het Duitse vraagstuk. Fulbright, die binnenkort voorzitter it van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft met les diepgaand verschillende kanten van het Russische voorstel bespro- Onder andere is het voorstel van de Russische vice-premier Mikojan, de geallieerde en Russische troepen tot een aanzienlijke afstand van de terug te trekken, ter sprake gekomen. Hierdoor zou een brede strook its grondgebied zonder buitenlandse troepen zijn. jright wilde hierover verder mededelingen doen, doch men it aan dat minister Dulles deze gelijkheid tijdens zijn reis langs [westelijke leiders met Macmillan, Gaulle en Adenauer zal bespre- e senator verklaarde verder, dat Dul- j vrijuit tegenover hem over de Rus- eisen inzake het Duitse probleem ft gesproken. Dulles heefit hem ook op izakelijkherid gewezen, het stand- t van alle bondgenoten met elkaar mming te brengen, terwijl de 1 daarentegen alleen maar bij zich- rade behoeven te gaan. Amerikaans konvooi, bestaande uit vrachtauto's die jeeps vervoeren, is ermiddag door de Russen tegenge- den toen het de controlepost van Ma- iborn wilde passeren. Het was van lijn op weg naar West-Dul taland en dt nog vastgehouden ondanks protes- Amerikaanse zijde, olgens een communiqué dat vandaag r de Amerikaanse autoriteiten in taland werd uitgegeven, is de reden de Russische maatregel niet bekend a gezaghebbende Amerikaanse zijde t vernomen dat de Russen een jeep ;n der vrachtauto's wilden inspecte- De Amerikanen lieten dit echter toe omdat zij dit in strijd met de fis achtten. Zij wezen erop dat de open en bloot op de vrachtauto stond ran de grond af kon worden ge acteerd. ombardement R'dam was niet geoorloofd (Van onze parlementsredactie) linister Staf (defensie) is van mening, het bombardement van Rotterdam is te beschouwen als een geoorloof- oorlogsdaad. Hij is het derhalve niet met de inhoud van het artikel in Militaire Spectator" van januari jl. minister schrijft dit in antwoord op iriftelijke vragen van het Tweede-Ka- rlid M. Bakker (comm.). schoenfabriek Mallorca te Oisterwijk vannacht uitgebrand. De zware brand k om een uur uit. Om zeven uur was blussingswerk nog niet geëindigd, anvankelijk werd gevreesd, dat de nd zich zou uitbreiden tot een kerk en de woonhuizen, maar hij bleef tot de riek beperkt. West-Duitsland heeft intussen voor gesteld in de tweede helft van mei een conferentie van ministers van buiten landse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland te houden. TUdcns dit gesprek zou onder meer het Duitse vraagstuk moeten worden besproken. Iti sommige Westduitse en Franse krin gen zou men evenwel van oordeel zijn. dat het beleggen van een conferentie voor 27 mei in feite een buigen voor het Rus sische ultimatum is. Zoals bekend hebben de Russen de eis gesteld, dat voor die datum de westelijke troepen de westelijke sector van Berlijn verlaten moeten heb- Premier Chroesjtsjef heeft gisteren in Moskou met de Westduitse ambassadeur. Hans Kroll, gesproken. Vermoedelijk is over de Berlijnse kwestie geconfereerd. De Russische zaakgelastigde in Lon den, Rotsjin, bezocht gisteren minister van buitenlandse zaken. Selwyn Lloyd. Het is niet onmogelijk dat over het be zoek van premier Macmillan aan Mos kou is gesproken. Waarschijnlijk zal minister Dulles, als hij morgen In Lon den is, over deze kwestie worden ge- Russische legers uitgerust met 'n „serie raketten De Russische minister van defensie, maarschalk Malinofski, heeft vandaag op het congres van de Russische communisti sche party verklaard dat de Russische strgdkrachten zyn uitgerust met „een hele serie intercontinentale, continentale en andere raketten voor lange, middelbare en korte afstanden". Volgens radio-Moskou zei de minister echter dat de Sowjetunde alles in het werk zal stellen om de wereldvrede en de veiligheid vaji de wereld, die nodig zijn om het Russische zevenjarenplan te kun nen verwezenlijken, te verzekeren. De Russische intercontinentale ballisti sche raketten kunnen volgens Malinofski door geen enkele luchtafweei^apparatuur worden onderschept en zij kunnen hun kernlading naar leder punt op aarde bren gen, preoies op de plaats die wordt be paald, want ze zijn bijzonder nauwkeurig. Valse handtekeningen op kandidatenlijst van de P.L.M.? De lijsttrekker van de ongeldig ver- klaarde kandidatenlijst van de partij voor landbouw en middenstand, de heer A. W. M. van de Sande, is voornemens bij Gedeputeerde Staten van Noordbra bant in beroep te gaan tegen het besluit van het hoofdstembureau in de kies kring Tilburg om de lijst ongeldig te verklaren. In de motivering van dit besluit somt het hoofdstembureau niet alleen een groot aantal punten op, op welke de lijst niet aan de wettelijke vereisten vol deed. maar zegt het bovendien overtuigd te zijn van de valsheid van zeventien handtekeningen van „bevoegde kiezers". Tevens twijfelt het bureau aan de echt heid van nog drie andere handtekenin gen. Het wettelijk vereiste aantal van vijfentwintig handtekeningen van be voegde kiezers wordt daardoor op de lijst niet gehaald. KONINGIN JULIANA is gister avond met vakantie naar Zwit serland gegaan, nadat zij haar echt genoot, prins Bernhard, uitgeleide had gedaan bij zijn vertrek van Schiphol naar Zuid-Amerika. De Koningin vertrok gisteravond twintig minuten over zeven per treir Utrecht naar Gstaad, waar zij met enige bevriende echtparen een wintersportva kantie zal doorbrengen van veertien da gen. Zij kwam vanmorgen, even voor elven, aan. (Zie over Gstaad ook pag. 5). Behalve door de Koningin werd de Prins gistermiddag ook uitgeleide gedaan door de prinsessen Irene en Margriet door hoffunctionarissen. Op weg naar Rio de Janeiro in Brazi lië heeft het vliegtuig van prins Bern laat in de middag een landing gemaakt op het vliegveld van Lissabon. De Prins TVE Amerikaanse staart: Virginia heeft kalm en zonder veel op hef de kleurbarrière doorbroken en voor het eerst in haar geschiedenis blanke en neger-leerlingen op open bare scholen toegelaten. Virginia is vanouds een bolwerk var rassendiscriminatie geweest en het was een van de staten, die in de Amerikaan se burgeroorlog van 1861 tot 1865 ai zijde van het Zuiden vocht en dus tegen afschaffing van de slavernij was. et is dan ook geen wonder, dat de staat met tegenzin aan de integratie begon nen is, maar van het begin af heeft de overgang een vreedzaam verloop gehad. Wel heeft men ervoor gezorgd, dat doende maatregelen waren getroffen om relletjes, zoals zich in Little Rock voordeden, te voorkomen. Er deden zich echter geen incidenten voor toer eerste vier negerleerlingen zich gisteren op de middelbare school van Arlington, een voorstad van Washington meldden In Norfolk hebben zes scholen, die geen negerleerlingen toelieten en in septem ber gesloten bleven, eveneens hun deu ren opengesteld. Zeventien kleurlingen Bevan: strategische blunder ET Britse Lagerhuis heeft zich gisteravond akkoord verklaard t een wetsvoorstel van de rege- g om de grondwet van het eiland i te trekken en deze kolonie ter rechtstreeks gezag van de tee gouverneur te plaatsen. De fnmenverhouding was 311 tegen &-t besluit wa6 voor vele arbeiders im kolonie aamleidirug vandaag een staking *&nnen om hun eisen voor onafhan- Ökbeid kracht bij te zetten. De labour- ti) op het eiland had al eerder tot deze *»g opgeroepen. k «temming in het Lagerhuis vond K*. nadat de minister voor koloniën. :-Boyd, had verklaard dat de Britse g het betreurde, de grondwet bui- werking te moeten stellen. Zij hoopt bter dat deze maatregel slechts van tijdelijke aard zal zijn. Hij voegde er aan dat toegeven aan de onafhankelijk- heidseisen van de Maltese r labour-leider Minteff zou neerkomen op het schep- raa een vreselijke armoede en werk loosheid voor de bevolking. De Britse labour-afgevaarddgden in het Lagerhuis vroegen de regering, haar wets voorstel in te trekken en nieuwe bespre kingen te houden over een grondwet waarbij Malta zetels zou verwerven in bet Britse parlement. De labour-afgevaardig- de Bevan noemde het een „strategische blunder" van de regering om op grond van financiële en economische ove gingen van een constitutionele oplossing af te zien. Hij zei, te hopen dat de bevolking van Malta met als gevolg van „de dwaze politiek van de regering ook tot dwaas heden zal overgaan" „Wij willen niet dat Britse soldaten op Malta de prijs betalen voor de blunders der regering". Telefoontje over tijdbom bleek loos alarm Alleen omstreeks het middaguur beleefde men een paar spannende momenten in het plaatsje Arlington. Een onbekende belde de school op en deelde i zich ergens in het gebouw een tijdbom De integratie in Virginia is een feit, officieel i$ alles in kannen en kruiken. Men krijgt van de foto echter het idee, dat er in werkelijkheid toch nog het een en ander aan ontbreekt. werd daar begroet door de Nederlandse ambassadeur en de staf van de ami sade, door leden van de dienst van protocol van de Portugese regering door de Graaf van Barcelona. Tijdens erewijn demonstreerde de folkloristische groep van Almeirim volksdansen. Voorts werden de Prins fotoboeken en tulpen, getrokken uit Nederlandse bollen, aange- Conferentie in Den Haag Aan het Atlantische Congres, dat in juni in Londen wordt gehouden, zal Nederland met een delegatie van 9 leden van de Eerste en Tweede Kamer en 18 niet-parlementariërs deel-nemen. Ter voorbereiding van dit congres zal het Nederlandse nationale comité „Con gres Londen 1959" in Den Haag een At lantische conferentie organiseren op 8 en 9 mei van dit jaar. Dezer dagen is de Nederlandse werk- commissie geïnstalleerd, die zich bezig zal houden met de geestelijke en cultu rele aspecten van de Atlantische Gemeen schap. Voorzitter van deze werkcommis- is de heer J. Kortenhorst, secretaris W. Koops. Leden zijn: dr. M. Boon, prof. dr. H. Brugmans, dr. I. N. Th. Die penhorst, prof. dr. G. C. van Niftrik, prof. mr. M. Rooy, dr. B. W. Schaper, prof. mr. L. G. A. Schliohting, mevrouw J. F. Schouwenaar-Franssen en ds. N. O Steenbeek. Drie leden van de werkcommissie zul- n een drietal pre-adviezen opstellen volgens de richtlijnen, die in de eerste vergadering van de oommissie werden gegeven. Dodelijk ongeval. Op de chemische kristalsodafabriek te Herten (L.) bij Roermond is gisteren een arbeider tijdens werkzaamheden waarbij hij op een ladder stond, door een lier van een rijdende hijskraan tegen een muur gedrukt. De getroffene, de 36-jarige Van Iersel uit Vlodrop overleed aan de gevolgen. Hij laat een vrouw met vier kinderen achter. Uitgeleide gedaan door H.M. de Koningin en de prinsessen Irene en Margriet, vertrok gistermid dag Z.K.H. prins Bernhard van Schiphol naar Zuid-Amerika. Deze goodwill-reis van de Prins zal ongeveer vier weken duren. Daggeld verlaagd Het tarief van het daggeld is vandaag van Ui tot 114 procent verlaagd. De laat ste verlaging was op 22 januari van 194 tot procent. De huidige verlaging be antwoordt volkomen aan de verwachtin gen van de geldmarkt en wekt in geld- kringen geen verrassing. De geldmarkt is nog steeds zeer ruim. Geit zat jaar lang tussen 2 balken geklemd Do Zandvoortse politie heeft een ergerlijk geval van dierenmishan deling ontdekt. In een varkenshok in de noordelijke duinen was een geit, die vorig Jaar enige verwon dingen aan de poten had opgelopen, tussen twee balken geplaatst. Men had het dier met de bulk op een jutezak laten rusten, zodat het staan noch liggen kon. Ook kon het ternauwernood de kop bewegen, omdat bet met een kettinkje van slechts 10 centimeter aan een balk was vastgemaakt. De ontboden die renarts constateerde vele vergroei ingen en ontstekingen De toestand van het dier was zo slecht, dat het moest worden afgemaakt. Tegen de eigenaar Is proces verbaal opgemaakt. Smokkelauto met 800 kg boter aangehouden Leden van de vliegende brigade van de Nederlandse douane hebben gistermiddag in het gehucht Draaibrug bij Sluiskil een auto aangehouden waarmee 800 kg boter naar België zou worden gesmokkeld. De chauffeur van de douane-auto dwong de smokkelaars te stoppen door zijn wagen dwars op de weg te zetten. De chauffeur vati de smokkelauto is gearresteerd. Zijn bijrijder wist te ontsnappen. nieuwe door hem gebouwde tanker van 33.000 ton, Presidente Juscelino, welke genoemd is naar de president van Brazilië, naar Rio de Janeiro is gevaren, werd op 30 januari in volle zee door Braziliaanse oor logsschepen ontvangen. De president van Brazilië, de heer Jus celino Kubitschek, kwam gisteren met ministers en vele andere autoriteiten aan boord ter bijwoning van een officiële receptie. Tegelijkertijd ontving de heer Verolme mededeling, dat de bouw van een nieuwe werf in Brazilië officieel is goedgekeurd Op het ogenblik worden er in Brazilië nagenoeg geen schepen gebouwd en de kleine werven zijn oud en slecht inge richt. Slechts Japan en Nederland mo gen in Brazilië werven bouwen. De eigen scheepsbouw wordt door wetten be schermd. De heer Verolme maakte reeds vele bevond, die binnen twee uur zou ont ploffen. Een grondig politie-onderzoek leverde echter niets op en met een op gelucht gevoel gingen de leerlingen, zo wel blanke als zwarte, 's middags weer in de schoolbanken zitten. Er zou eens een Amsterdams Jongetje naar Venetic geschreven hebben niet te geloven, dat de beroemde duiven op 't niet minder beroemde San Marco- plein uit de handen van de toeristen eten. Natnnriyk laat je als gemeente bestuur van Venetië zoiets niet op je zitten en dus werden er honderd van die fameuze San Marcopleinduiven gevangen en op het vliegtuig naar Am sterdam gezet. Gistermiddag was de plechtige overdracht op de kleine steentjes van de Dam Er was een mociiykhcidjc. Het Amsterdamse jon getje had zjjn kwalijke missive niet ondertekend, maar terwille van de pu bliciteit en de rad sprekende Italiaan se radioreporter was er snel een jonge tje gevonden: de zevenjarige Pietje de Rics, die trillend van de zenuwen en bjjna onder de voet gelopen door de opdringende nieuwsgierige hoofdstede lingen met een zacht stemmetje vla de microfoon aan het Italiaanse volk toevertrouwde ..Pierre" te heten. Toen kwam de Italiaanse consul-generaal, de heer G. Contarini, de honderd nog gekooide klapwlekers overdragen aan de Amsterdamse bevolking Voorlopig zullen de diertjes in Artis acclimatise ren In de hoop. dat ze In het komende voorjaar de duivenkolonie op de Dam zullen gaan versterken Op de foto: v.l.n.r. de heer Kelnemeyer van de gcm. voorlichting, Piet de Rles en de heer Contarini. Hans Hedtoft De hoop, dat na de ramp met het Deense schip Hans Hedtoft nog o levenden zullen worden gevonden, opgegeven. De vliegtuigen en schepen, die de afgelopen dagen aan het speur werk hebben deelgenomen, blijven ech ter zoeken. Gisteren was het enige goe de bericht het aanhouden van de weers- verbetering. De signalen die verschillende schepen en kuststations hebben opgevangen zijn vermoedelijk toch niet afkomstig van een reddingboot die men op de Hans Hedtoft bijtijds heeft kunnen uitzetten. Een woordvoerder van de Canadese luchtmacht deelde mee dat de frequentie die voor de signalen werd gebruikt het vermoeden heeft doen rijzen dat zij door een vliegtuig zijn uitgezonden. De maatschappij, aan welke het schip behoorde, heeft een verklaring uitge geven waarin wordt gezegd dat het vaartuig met man en muis moet zijn ver gaan. Zoals bekend voer het vrijdag met 95 opvarenden op een ijsberg ten zuiden van Groenland. Koninklijk medeleven met scheepsramp De Koningin en de Prins hebben tele grafisch aan koning Frederik van Dene marken hun medeleven betuigd met de scheepsramp, die het land zo zwaar heeft getroffen. Ook de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aart- sen. heeft zijn deelneming betuigd. (Van onze correspondent in Bonn) r)E 85 NEDERLANDSE METAALARBEIDERS, die in Oost-Duitsland zullen gaan werken, zijn gisteren per autobus de grenspost Lauenburg aan de Elbe gepasseerd en achter het IJzeren Gordijn verdwenen. Zoals bekend zijn de werknemers door bemiddeling van een Rotterdamse Koppelbaas te werk gesteld in de Oostzeehaven Warnemünde om daar mee ,e helpen aan de afbouw van drie schepen. Na Vijf weken komen ze weer erug voor een korte vakantie en kunnen dan eventueel een contract sluiten voor een nieuwe periode van vijf weken. Volgens Westduitse woordvoerders is het de eerste maal. dat in het com munistische blok van buiten arbeiders worden aangeworven. inspectietochten per motorboot langs de kust om geschikte terreinen te vinden, en heeft nu 2000 ha ter beschikking aan de baai van Jacuacanga. Natte louwmaand (Van onze weerkundige medewerker) V/at de vorst betreft, heeft januari m onze omgeving weinig te betekenen gehad Anders was dit in het noorden en oosten van ons land. waar medio januari enkele nachten met strenge vorst zijn voorge komen en waar ook geschaatst kon wor den. In De Bilt bedroeg de gemiddelde dagtemperatuur 20 C. tegen normaal 22 C. De Bilt kreeg 18 vorstdagen (normaal 17) en 20 dagen waren gemiddeld kouder dan het i het Hier in het westen 1 algemeen, door zwakke luchtaanvoer van zeer, nog iets zachter. Op de 22ste werden temperaturen van 12 C. gemeten hetgeen voor januari zeer hoog i«. Het zonnetje scheen tn De Bilt op SI uren tegen nor maal 54 uren. Er viel btjzonder veel neer slap. Slechts enkele januarimaanden van deze eeuw waren natter. De meeste neer slag viel hier als regen, in het noorden en oosten van Nederland ook veel sneeuw. Op verschillende plaatsen in onze omgeving werd de 100 mm overschreden. Normaal geeft januari hier 55 tot 60 mm neerslag. Den Haag 123, Ypenburg 120, Rotterdam 116, Katwijk 115, Dirksland 108, Dordrecht 105, Hazerswoude 104, Heinin gen 103, Boskoop 100. Sliedrecht 80. De Bilt 101, VHssinpen 97 mm. Lichte tot matige vorst Overwegend (lroog. enkoio overdrijvende wolkenvelden en hier en daar mist. Van nacht op de meeste plaatsen matige vorst, morgen over dag lichte vorst. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 4 februari: zon op 8.17 uur, onder 17.32 uur. Maan op 5.24 uur, onder 14.20 uur. Op 7 februari nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Helsinki Stockhoür Grenoble Nice Berlijn Madrid Mallorca Algiers zw bcw motregen

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1