Blauwpoortsbrug in twee vorige gedaanten "1 A.R. fractievoorzitter voor Leidse centrale Ambonezen willen een vrij land van het draaiboek Inspiratie en vakmanschap op representatieve expositie WIE WAS VINCENT VAN GOGH? ANES NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 31 JANUARI 1V39 Zaterdag Antonius-clubhuis, 8 uur: propaganda- feestavond Vereniging tot behartiging der belangen van t.b.c-patiënten in derland. LEIDERDORP: Dorpshuis, 7.30 feestavond chr. Oranjevereniging. Leiderdorp, gemeentehuls. 4.3 6 uur: receptie burgemeester t.g.v. 12%- jarig 'ubileum. Den Burcht, grote zaal, 8 uur: feest avond De Landbouw. Maandag Den Burcht, 8 uur: jaarvergadering Friese vereniging. Schouwburg, 8 uur: Chr. lyceum, feest avond „Animo Juncti" met „Een nacht vol verwarring". Dinsdag Schouwburg, 8 uur: Chr. lyceum, feest avond „Animo Juncti" met „Een nacht vol verwarring". „Prediker", 8 uur: Volle Evangeliezen ding, spr. J. Maasbach. Museum oudheden, 8 uur: de heer J. D van der Waals te Groningen over „Twee bekerculturen". De Lakenhal, Grote Pers, 2 uur: gadering Kamer van Koophandel er brieken, 3.30 uur: nieuwjaarsrede Stadsgehoorzaal, 8 u.: Vola over w watertoestellen, jaarvergadering. Foyer gehoorzaal. 8 uur: mr. R. M. de Vries over kleurenfotografie, uitgaandi van handelsonderneming Gevaert. OEGSTGEEST, Zendingshuis, 2 tot 9.31 uur: verkoopactie ten bate van de Zen ding. Woensdag Wijkgebouw Rehoböth, 8 uur: Herv emigratiecommissie, spr. ds. J. W. van der Meene (Australië). Schouwburg, 8 uur: Leids Studenten- Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middag-pauzebijeenkomst. Donderdag Schouwburg, 8 uur: Leids Studente Gebouw Levendaal 1. 2.30 uur: commis sie voor huishoudelijke en gezinsvoor lichting, film. Baptisten kerk Oude Rijn, 8 uur: zen dinsdagavond, spr. de hr. Ernesto Guble: uit Spanje, met film. Gehoorzaal, 8 uur: Residentie-Orkest voor Leidse Kunstkring „Voor Allen". Het Gulden Vlies. 2.30 uur: ledenverg. afd. Leiden Vereniging van Huisvrouwen Vrijdag Koor Pieterskerk. 7.15 tot 7.45 avondgebed. Schouwburg, 8 uur: Leids Studenten cabaret. OEGSTGEEST: Willem de Zwijgerkerk, 8 uur: commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting, filmavond. Zaterdag Diescolleges in het Academiegebouw: 11.15 uur, prof. dr. R. Sevenster over „Het koning- en priesterschap der gelovigen in het Nieuwe Test.; 12.15 u. dr. A. Th. van Leeuwen te Knijpe over „Problematiek van de moderne Islam"; 14.15 u. prof. dr. K. A. H. Hidding over „De existentiële betekenis van het beeld", 3.15 u. ds. J. A. van Nieuwenhuijzen te Hilversum over „Kerk en televisie", 11.15 u. mej, mr. H. J. D. Revers Den Haag over „Nieuwe ste denook in Nederland?"; 2.30 u. prof. mr. P. W. Kamphuisen te Velp over „Een nieuwe benadering van het probleem der dwaling"; 3.30 uur prof. mr. G. de Grooth over „Shakespeare als jurist"; 11.15 uur prof. dr. P. H. van Thiel over „Heden daagse problematiek in de praktijk van huisarts en specialist betreffende parasi taire infecties; 2.15 u. W. Luyendijk over „Ervaringen bij de behandeling van hy drocephalus internus bij kinderen"; 3.15 u. dr. C. F. Koch Amsterdam over „Mo derne plastische chirurgie"; 11 u. prof. dr. F. van der Blij Utrecht over „Een «ymplectische meetkunde afgeleid uit ok- taveneenheden"; 2 uur dr. A. F. Monna Den Haag over „Genormeerde lineaire ruimten"; 11.15 u. prof. dr. C. H. van Schooneveld over „De Russische formalis tische school bezien van het standpunt der moderne structurele taalwetenschap: 11.15 u. dr. B. W. Schaper over „Robe spierre's terreur en het moderne totali tarisme"; 2.15 u. prof. dr. B. A. van Gro ningen over „Antigone"; 2.15 u. dr. J. van der Veen over „Gérard de Nerval en het volkslied, een verkenning in het grens gebied van woord- en toonkunst"; 3.15 u. Prof. dr. P. H. van Laer over „Het eigen karakter van de geesteswetenschappen": 3-15 u. prof. dr. A. Teeuw over „De ge schiedenis van het Maleis; een terrein verkenning"; 4.15 u. dr. H. Gerson te Den Haag over „De taal van de kunstgeleer de"; 11.15 u. E V. W. Vercruysse over „Het Ned. stratificatie-onderzoek, kennis- sociologisch beschouwd"; 1.30 uur mr. H. Pos (Curacao) over „Suriname; Neder lands recht in een meervoudige maat- schappij"; 2.30 uur prof. dr. W. Brand oyer „Theorie en praktijk van de econo mische hulp aan onderontwikkelde ge bieden": 2.15 uur dr. F. J. E. Hogewind Den Haag over „Communicatieproble men in de werkgemeenschap"; 3.15 u. dr J P van de Geer te Leiden over „De niimteweergave. in de schilderkunst en de waarnemingspsychologie". Diescolleges in het Kamerlingh-Onnes- laboratorium10.15 u prof. dr. J. A. Goedkoop over „Neutronen, fononen, magnonen en rotonen": 11.15 u. dr. C. D. Hartogh over „Beschrijving van de grond toestand van de kemmaterie"; 1.45 uur Prof. dr. C. J Gorter over „Het statische w het dynamische model van de super geleidende tussen toestand". Diescolleges in het organisch-chemisch laboratorium: 11.30 uur dr. M. Mandel °ver „Polyelectrolyten in oplossing"; 2.15 Pur prof. dr. E. C. Kooyman over „Ruim telijke factoren bij chemische reacties". Diescolleges in botanisch laboratorium: 11-15 u. dr. H. C. D de Wit over „Nieuwe Perspectieven in de plantensystematiek"; 315 uur prof dr. H. J. Gloor over „Wat een gen?"; 3 15 uur dr. P Dullemeyer over Vergelijkende functioneel-anatomi- •ehe onderzoekingen bij solenoglyphe •langen". TT/"IJ ontvingen nog twee interessan te foto's van de Blauwpoortsbrug in vroegere gedaanten. De kleine, die de heer G. Wessellus, Morskade 19 Leiden, ons toezond, stelt de brug voor, dfc wfj reeds vorige week (maar van een ander punt) lieten zien. Zy was slechts vUf cn een halve meter breed en is in 1910 vervangen door de tegenwoordige, die binnen de hekken een breedte van zestien meter heeft. Zulke draaibruggen heeft Leiden nog wel. Geheel rechts Is nog iets waar tc nemen van de Paardcsteeg, die in de jaren 1907 en 1908 werd gesloopt en werd getransformeerd in de tegen woordige Princessckade. By de inga (rechts) stond een gemcentelük publl- katiebord. De grote foto is nog belangwekken der. Wy kregen haar van de heer Nic. A. Kriek, Oude Run 58 Lelden Zü toont de vóór-vorige Blauwpoorts brug. De vaste overspanning verschilt niet van de latere, maar het beweeg bare gedeelte was een ophaalbrug, zoals er vroeger in Leiden alleen maar ophaalbruggen waren. Wy konden er niet achter komen, wanneer deze ophaalbrug is vervan gen door de draaibrug; het moet wel in de vorige eeuw zyn gebeurd. Mis schien is er iemand, die op dat punt wèl goed op de hoogte is. (Wij hebben in ons oud-Leiden-ar- chief nog enige reeds geplaatste fo to's, waarvan de herkomst ons onbe kend is. Willen de Inzenders zo spoe dig mogelijk hun naam en adres be kendmaken? Het zijn een foto van een groep militairen op de binnenplaats van de Morspoortkazerne (4 R.I.) en drie foto's van de brand van de ka- toenfaöriek aan de Herengracht redactie N.L.C.). Grote collectie moderne cassettes mandersloot donkersteeg 14 Diescolleges in geologisch instituut: 11.15 ur A. C. Tobi over „Het voorkomen plagioklaas-tweelingen als karakteristie ke gesteente-eigenschap"; 2.15 uur mej. S. Jelgersma te Haarlem over „Het C14- onderzoek als hulpmiddel bij het bepalen van de positieve niveauveranderingen in het Nederlandse kustgebied gedurende het Holoceen". Diescolleges in het farmaceutisch labo ratorium: 11.15 uur mevrouw N. J. W. Kreger-van Rij Delft over „Gisten"; 2.15 jur prof. dr. E. H. Vogelenzang over .Toepassingen van gaschromatografie". Mensazalen clubgebouw V.V.S.L. Rapen- 65, van 5.30 af: gelegenheid tot het gebruiken van een maaltijd voor deelnemers aan de diesviering en hu oducé's (uitsluitend na opgave op het inmeldingsformulier). Academisch ziekenhuis, 4.30 uur: onstratie met het kunsthart, toegelicht door film, van 4 uur af exposities afluenza-vraagstuk en de geschiede- an het academisch ziekenhuis (uit sluitend voor deelnemers aan de diesvie ring van de Leidse universiteit). Snouck Hurgronjehuis: maandag li febr. 8 uur Leids Acad. Kunstcentrum concert voor Leidse cives door de Rus sische pianiste mevrouw Kalam Karijan. Prytaneum: woensdag 4 febr. 12.25 tot 1 uur, tweede pauzeconcert, werken van Schumann en Ravel, solist: J. C. F an der Ben, piano. Groot Auditorium academiegebouw: vrijdag 6 febr. 4 uur inaugurele red dr Vos, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbe geerte. Zondag (8 febr.) Zuiderkerk Lammenschansweg, 12 uur; bijeenkomst Christen-Studenten Raad, prof. dr. J. P. A. Mekkes, Leiden, en dr. J. H. M. M. Loenen, Leiden; onderwerp: „De wetenschappelijk-kritische houding bij het aanvaarden van de Openbaring" Films Casino (7 en 9.15 uur, zaterdag ook 2.30 uur): 's Nachts op Montmartre (14 jaar) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Het meisje Rosemarie (18 jaar). Luxor (2.30 en 7.30 uur): De tien ge boden (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De held an Seminoles (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Rivalen en niet om (14 jaar). Musri 19 tl 1QI leeszalen e.d Acaoemiscb Historisch Museum Ra pee burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half L, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag m 2 tot 8 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van half 2 tot 4 ur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en minera logisch Garenmarkt I b: elke dag geopend i 12 t •rkhoi 6, Juridiscl Dr. Bruins Slot over de crisis ER WAS gisteravond in de benedenzaal van het wijkgebouw aan het Lcvendaal te Leiden grote belangstelling voor de toespraak van de voorzitter van de anti-revolutionaire kamerfractie, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot te Aerdcnhout, die op uitnodiging van de centrale a.r. kiesvereniging te Leiden de verkiezingscampagne inleidde met een causerie over de huidige politieke situatie. Dr. Bruins Slot gaf zijn visie op de achtergronden van de recente kabinetscrisis, waarbij hij zich keerde tegen de opvattingen van de socialisten, hoewel hij evenmin bewondering had voor de politieke ideecn van de heer Oud. De vergadering stond onder leiding van de heer Chr. van den Heuvel. Dr. Bruins Slot ging eerst de sympto men na, die tot de laatste crisis hebben geleid. Het boterde al lang niet meer met de brede basis. De crisis had niet enkel de belastingvoorstellen als oorzaak, maar, ook het groeiende onbehagen bij alle par tijen. Op de achtergrond van het hele gebeuren staat de zogenaamde „fakkel- dragersdag". De brede basis kwam tot stand in een tijd van noodzakelijke, vaak diep ingrijpende overheidsbemoeiing. Toen teruggang hiervan mogelijk was. hebben de socialisten dat niet gewild. Zij deden dit krachtens hun staatsbe schouwing. De p.v.d.a. spreekt niet over ministers van de Kroon, maar over mi nisters van de Tweede Kamer. Dc socia listen tasten hiermee de grondwet aan. Door het veelvuldig schermen met „on aanvaardbaar" door linkse ministers ver dween dc speelruimte tussen parlement Prentenkabinet. Kloksteeg 23: elke dag geopend vao 2 tot 5 rur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 toi 4 uui (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut. Rapenburg 26 elke dag geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag) Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half 10 tot half 6, op '.aterdag tot 5 uur. Academiegebouw Rapenburg 73: Elke lag geopend van 8.30 tot 12 30 en van 2 toi i 30 uur. behalve op zaterdagmiddag. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Steen straat la: elke dag geopend van 10 tot 4 uur Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van niet-westerse volken Eerste Blnnenvestgr-acht 33a: elke dag geopend van r tot 13.30 en van 2 tot 5.31 uur behalve zaterdagmiddag Stedelijk museum De Lakenhal, Oud« Singel 28: elke dag geopend van 10 toi Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2: elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 3 tot 4 uur Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 10 tol •rdag i op Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- itraat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag vao 1 tot 530 uur; vrijdag van 10 tot 530 en van 7 tot 9 uur; zaterdag vaD 10 tot 630 uur Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag vaD 4 tot 530 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6-30 tot 8.30 uur 's avonds. (Deze opgaven gelden niet voor zon- en feestdagen). ren toonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Wat ioe je in de kou?"; educatieve tentoonstel ling over het leven van de Eskimo's. Ge >pend tot en met 1 maart Prentenkabinet, 2 tot 5 uur: tekeningen van B. Bouttevtlle, tot 9 febr. Academiegebouw, Rapenburg 73: expo sitie o"er informele kunst, geopend tot 28 februari. De Lakenhal, 10 tot 4 uur: tentoonstel ling Wie was Vincent van Gogh? (tot 2 rt) bezichtigen febr.). Hiertegen stelt de A.R.P. ee lijke politiek, dat is handelen it van de staat uit liefde tot God e christe- de sfeer i tot Zijn Ir Manusama in Leiden GISTERAVOND spraken op een door de landelijke jongerenorganisatie Door de eeuwen Trouw belegde propaganda- vergadering in de kleine zaal van Den Burcht ir. J. A. Manusama van de repu bliek der Zuid-Molukkcn en de heer F. G. J. Steenmever, hoofdbestuurslid van genoemde organisatie. De eerste spreker merkte op, dat in de tweede wereldoorlog Ambon voor 800 is verwoest. Natuurlijk wil iedereen graag terug naar het land waar hij geboren is. Ook de 19.600 Ambonezen, die in Neder land zijn, hebben heimwee naar hun eiland. Zij willen echter niet terug, omdat hun land bezet is door een vreemde mo gendheid, die naar Ambon is gektynen om de Republiek der Zuid-Molukken te vernietigen De republiek Indonesia wil de niet samenwerken met de republiek der Zuid-Molukken. Men wilde die on derwerpen. Na Ambon gedurende een half jaar te hebben uitgehongerd, gingen in 1950 1500 soldaten aan land. die door 80 Ambonezen werden omsingeld. Later werden 26.000 man tegen Ambon ingezet. De Ambone zen gingen toen naar Ceram, waar ze nog steeds stand houden. Zonder hulp van buiten kunnen ze het daar nog vijftig jaar uithouden. De 20.000 Ambonezen die in Nederland wonen, willen terug, maar dan naar een vrije souvereine republiek der Zuid-Molukkcn. Er was weinig belangstelling. Tussen de bladzijden Hel meisje Rosemarie LIDO. (2.30, 7 en 9.15 uur) De kermis achtige „aanbeveling", waarmede de film Das MSdchen Rosemarie Het meisje Rosemarie wordt gepropageerd, is inziens niet de juiste wijze om deze film in Nederland uit te brengen. De geschiede nis van de film is inderdaad verbijste rend niet omdat het scenario zo raffineerd is, maar omdat de film projectie i6 van de werkelijkheid in Duitsland- En dit maakt de film geestig werkelijk het bewijs voor deze werkelijkheid is geleverd. Een meisje als wordt verbeeld door Nadja Tiller is in Duitsland gedood als verdachte van deze moord 6lond in beklaagdenbank een Duitse groot-indus trieel. De man is vrijgesproken steeds is het raadsel rondom het meisje niet opgelost, al hebben de Duitsers gekondigd, dat zy bezig zijn aan nieuwe film, die als titel zal dragen: De waarheid over Rosemarie. In hoeverre Ln deze toekomstige film de waarheid zal worden onthuld, is nog te zeggen; vast staat in ieder geval dat men in de film Het meisje Rosemarie de werkelijkheid niet heeft geschuwd. De na-oorlogse Duitse grootindustrie haar kartels en haar voor buitenstaanders De Grafische in De Lakenhal GISTERAVOND werd in ons stedelijk museum De Lakenhal een tentoon stelling geopend van werken van leden van de vereniging tot bevor dering van de grafische kunst De Grafische. Men behoeft nauwelijks ingewijde te zijn om te weten, dat het simpele lidmaatschap van deze vereniging al een eer op zichzelf is. Men kan zich daarvoor niet zómaar aanmelden; men moet ervoor gevraagd worden. En de grafische kunsten vergen veel, heel veel vakmanschap, zodat het zonder meer al wel vast staat, dat een tentoonstelling van werk onder auspiciën van deze vereniging de moeite van het aankijken waard is. De huidige tentoonstelling is een zeer uitgebreide. Er hangen maar liefst 168 nummers vary 48 inzenders. En er zijn uiteraard zeer bekende namen bij, zoals om slechts een greep te doen Jeanne Bieruma Oosting, Kuno Brinks, M. C. Escher, Huub Gerretsen, H. van Kruiningen, Hub Levigne, Alfred Löb, Pam G. Rueter en Jan Wiegers. andere kant dreigt het gevaar van te grote technische volmaaktheid, tegen over een te geringe persoonlijke beleving. Er bestaat in de grafiek altijd een nei ging tot verstarring, tot academisme, tot steriliteit. Ook op deze tentoonstelling kan men dat opmerken. Zo hebben we iemand horen zeggen, dat Escher ni maar eens moest ophouden met zijn geo metrische grapjes, die met het fascine rende van het surrealisme vaak weinig meer te maken hebben.. Daar zit ge loven wij wel een 6tukje waarheid in. Men bedenke nog iets anders by het zien van deze tentoonstelling. Vroeger verzamelde dc kunstminnaar etsen enzo, in een map of iets dcr- geiyks, om die ter gelegener tyd met zyn vrienden te kunnen bekyken, „op de hand", zoals dat heette. Tegen woordig schaffen velen, die finan cieel niet in staat zyn een olicverf- schilderij te kopen, zich liever een grafisch kunstwerkje aan. dan een reproduktie van een schlldery. ook a| is die nog zo goed. Deze tendens bemerkt men eveneens op de tentoon stelling, vooral waar het dc meer ab stracte werken betreft, die het ais wanddecoratie uitstekend „deen". Gaat u maar eens by Bczcmer kyken Een bijzondere noot is de gelegenheids grafiek van J. B. Sleper, die binnen een uiterst klein bestek zo uitstekend een ge voel van ruimte weet op te wekken. Men zou wensen, dat meer dan tot nu toe het geval ls geweest, aan zulke kunstenaar: opdrachten werden verleend tot het ont werpen van bijvoorbeeld kerst- en nieuw jaarskaarten. Het is maar, dat we dt verschrikking van de wensenlawine nog zo pas achter de rug hebben. Het genre varieert van een oud-Hol lands aandoende ets (no. 67 van Gerrit de Jong) tot de meest moderne abstrac ties (bijv. de nummers 115. 116 en 117 var Nono Reinhold en het werk van Jan Be- zemer). Wat technieken betreft: mer vindt er houtsneden, houtgravures, li tho's, lino's, kleurlitho's, droge naald, burijn, etsen, etsaquatint, kleuretsen, staaletsen. lijnetsen, kopergravures, pen- seel-aquatint en eau forte. De herleving van de grafische kunsten dateert van omstreeks 1880. Zy staat in nauw verband met de Nieuwe Gids beweging in de letterkunde. Van het ein de van de 17e eeuw af tot aan het einde van de 19e eeuw, was de grafiek alleen maar reproduktiemogelijkheid geweest Vóór die tijd echter waren de houtsnede, de ets en de gravure kunstuitingen op zichzelf. Men denke slechts aan Dürer, Lucas van Leyden en Rembrandt. De grafiek stelt technisch zeer hoge eisen. Men moet om te beginnen wel volleerd vakman zijn. Aan de ene kant bevordert dit de natuuriyke selectie; al leen de beste wagen zich eraan. Aan de geboden. De aanvallen van de p.v.d.a. op minister Zijlstra kwamen tot uiting bij de behandeling van het soda-project er prijsbeleid. Het soda-project is niet gena tionaliseerd. Een tot in de details door gevoerde prijsbeheersing kregen de p.v. d.a.-ministers er evenmin door. Dr. Bruins Slot meende, dat het gedirigeer op ningbouwterrein en het huurbeleid r verdwijnen. De breuk had ook kunnen komen door Nieuw-Guinea of door het hand over hand toenemende pacifisme, dat de p.1 zelfs tegen de Karei Doorman deed Programma evenwichtig geheel en sociaal woord ten opzichte van de arbeiders en de middenstand. De A.R.P. staat geen be paalde belangengroepen voor. Maar in geloofsgehoorzaamheid aan Jezus Chris tus wil men op staatkundig en politiek terrein zijn plicht doen, Didactische tentoonstelling Leiden TI/TENIGEEIV heeft een reproduktie naar een schilderij van Vincent van Gogh aan zijn kamermuur hangen- Maar als je hem of haar vraagt wie die Vincent van Gogh nu eigenlijk was, valt het antwoord dikwijls bedroevend tegen. Daarom is het goed, dat deze schilder, die ook een groot mens was, eens wat nader tot het publiek wordt gebracht. Vooral voor de schooljeugd geldt dit, omdat de weetgierigheid op deze leeftijd het grootst is en dat, wat in deze jaren wordt veroverd, vaak een bezit voor het leven wordt. Het is dus alleen maar toe te juichen, dat van 31 januari tot 2 maart in ons stedelijk museum De Lakenhal een didactische tentoonstelling is in gericht, samengesteld door dr. J. Hulsker, hoofd van de afdeling kunsten van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Niet alleen het ministerie, ook de directie van De Lakenhal komt daarvoor alle lof toe; het is immers nog maar heel kort geleden, dat een museum alleen maar werd gezien als een bewaarplaats voor kunst en oude voorwerpen, waarin slechts kenners plezier konden hebben. Dat men thans ook bewust voor lichting wil geven, stemt tot verheugenis. De ontwikkeling van de schilder. Is het niet allemaal even fasci nerend? De uitvoering van eten cn ander werd toevertrouwd aan de afdeling tentoon stellingen van het bureau van de ryks- inspecteur voor roerende monumenten. Een reizende tentoonstelling, die zowel een museumzaal als in bUvoorbecld n kantine kan worden opgesteld. Men heeft er twaalf „taferelen" van gemaakt. De titels? Van Gogh gezien door anderen. Van Gogh ge zien door hemzelf. Zijn brieven. De mensen, die het dichtst om hem heen stonden. Van Goghs levensreis. Van Goghs woonplaatsen. Van Goghs ziekte en dood. De meesters, die hij bewonderde. Van Goghs techniek: details uit zijn schilderijen, die zijn handschrift als kunstenaar openba ren. Van Gogh en de werkelijkheid. In een kort maar duidelijk bestek heeft men de essentie van elk van deze onder werpen weten te grijpen: foto's, foto kopieën, reproduktios, teksten, overzich telijk gerangschikt op grote, verplaats bare borden, die er bovendien ook nog appetytelljk uitzien. Het is nu alleen maar te hopen, dat men er speciaal op de scholen genoeg belangstelling voor weet op te brengen. Men heeft er zo vaak „geen tyd". Het leerprogramma, andere programma's En toch hoort ddt by de dingen, die van werkelijk belang zijn voor een mensen- C. Tb. W'ilbertReisberman. ongrijpbare belangen, met haar gekonkel en haar corruptie, wordt levensgroot ln in beeld gebracht. En in deze sfeer poogde Rosemarie een rolletje te spelen om ook een graantje mee ie pikken, hetgeen na tuurlijk mislukte. Onwillekeurig denkt men aan dc vrijspraak van de groot-indus trieel, die in werkeiykhertd ervan werd beschuldigd Rosemarie te hebben ver moord. Filmtechnisch zijn de Duitsers in de film op hun best; zwart-wit zijn alle fotografische mogelijkheden tot grote hoogte opgevoerd en deze bouwen een sfeer van gehandschoende misdaad. En bij dat geheel past volkomen de muziek, die sterk doet denken aan de Drei Grosschen Oper, ontstaan in een tyd, toen de sfeer in Duitsland uitzichtslooa tragisch wae. De film ia niet geschikt voor ontspan ning en zeker nnet voor jeugdige ont spanningzoekers. Het probleem wordt in een nogal groezelige sfeer gebracht cn de geschiedenis zelf speelt zich af in een wereld, waarnaar men niet nieuwsgierig behoeft te zijn. (Tropisch actuele sensa(ie). De tien geboden LUXOR <2.30 en 7.30 uur) - Moeiten nog schrikwekkend hoge kosten zijn ge spaard om Israels uittocht uit Egypte te verbeelden op zo'n manier, dat een ieder zou zeggentsjonge, tsjonge, hoe is het mogelijk. Want dat was het meesterschap van de dezer dagen overleden Cecil R. Demillemassaregie, het op de been bren gen van duizenden, handen-vol-geld kos tende filmtrucs waarmee de meest onmo gelijke dingen op het witte doek tot wer kelijkheid worden gemaakt. Zijn laatste grote film De tien Geboden, waarover wij onlangs uitvoeriger schre ven, slaat wat dit betreft mogelijk al het voorgaande. Maar voor de rest valt het niet mee. Een geestelijke inhoud is niet aanwezig en het beeld kan slechts in teressant worden genoemd, voorzover is aan te nemen, dat het leven zich in die tijd inderdaad wel zo ongeveer heeft af gespeeld. Verder is het een spektakelstuk, dal echter misschien toch nog als waarde heeft, dat de toeschouwer na afloop denkt: Ja. die Mozes was een groot man. Ik moet eigenlijk eens iets meer van hem Moge de film dan aanleiding zijn tot het bestuderen van de Bijbel, waarin men leest, wat die tien geboden werkelijk Ie zeggen hebben en van de vervulling er van door Jezus Christus. In sommige plaatsen heeft men dat goed aangevoeld, waar christen-jongelui bij de uitgang van de bioscoop stonden, om de onder de in druk zijnde bezoekers een aantrekkelijke folder aan te bieden, waarin hun aan dacht werd gevestigd op het allerbelang rijkste in het levi dc film kuni geve voldoende gestalte heeft r mogelijk een aan- s ISachts op Montmartre De tentoonstelling is geopend van januari tot 2 maart, iedere werkdag t 10 tot 4 uur. C. Th. WilbertReisberman. voor KOLEN en OLIE Haagse rechtbank Voor het steken van halfbroer een jaar gevangenisstraf Een jaar gevangenisstraf, lijke terbeschikkingstelling van de re-ge en toezicht van het bureau voor al coholisme en van een psychiater, zo luid de het vonnis van de Haagse rechtbank in de zaak tegen een 30-jarige kelner uit Voorschoten, aan wie ten laste was gelegd dat hij op 4 oktober vorig jaar zijn 42- ja-rlge halfbroer met een mes had gesto ken. Na een ruzie en een vechtpartij met zyn halfbroer was de kelner in zeer op gewonden toestand naar zijn woonboot m Voorscholen gegaan om een dolkmes tc halen. Hierna was hy per brommer naar Leiden teruggegaan, naar zijn zeggen om zijn broer angst aan tc jagen. Toen hij zijn halfbroer ontmoette, stak hy hem met het es bij d« oksels en i-n de rug. De officier van justitie had wegens po ging tot doodslag een Jaar gcvangonls- 'at. waarvan vier maanden voorwaar- lijk, geëist met toezicht van consulta tiebureau en psychiater gedurende de proeftyd. Ds. W. J. H. IIuheek Ds. W. J. H. Hubeok, voorganger van de Vereniging van vrijzinnig-Hervormden Ledden-Oegstgecst, is voor het ondergaan een operatie in het diaconessen huis opgenomen. Zie vervolg stadsnieuw» op pagina 6 CASINO (7 en 9 15 uur). Als men bij >t begin van de film 's Nachts op Mont martre per taxi en in gezelschap van en- e jongens door Parijs rijdt, meent t een reclamefilmpje van de Parijse V.V.V. te maken te hebben: Doe Parijs per oinemascope. Uiteraard komt dan ook ln de duistere buurten, waar ie linke jongen de andere beentje licht en men denkt voor de zoveelste maal zelfkant der samenleving te zullen gaan zien ditmaal als toeristisch verzetje. Gelukkig echter loopt het hier niet op it Integendeel. Deze film. die van tijd >t tijd showachlig aandoet, is een detec tivefilm van het onvervalste genre. Bij bekend onder de verzamelnaam: De commissaris vertelt. Wel moet ons van het hart, dat dit detec tiveverhaal wel heel sterk romantisch is gekleurd, terwijl voor de liefhebber er telkens stukjes Franse jazz zijn tussenge- gevoegd. Stierlijk vervelend, maar sma ken verschillen nu eenmaal. Het mooiste is wel. dat tot slot een be paalde Juffrouw nog een liedje toe komt zingen, als het eigenlijke verhaal al lang achter de rug is en iedereen al ultten- weet, wie de moordenaar is. Dat schijnt ook by deze neo-romantiek te be- (Romantisch detective-verhaal). Rivalen zien niet om TRIANON (2.30, 7 en 9.15 uur). Naar de roman „Kings go forth" van Joe David Brown werd de gelijkmatige film ge maakt. die de Nederlandse titel „Rivalen zien niet om" kreeg. Drie bekende figu ren zetten hierin hun beste beentje voor. De eerste ia Frank Sinatra, die dit keer niet als zanger optreedt maar als een Amerikaans luitenant in de Tweede We reldoorlog. Tussen een aantal korte on belachelijke krijgsverrichtingen door krijgt hij tijdens zijn weekeinden, die hij aan de Franse Rivièra in plaats van aan hert front mag doorbrengen, een onbeant woorde liefde te incasseren. Natalie Wood, de tweede grote figuur, kan deze liefde niet beantwoorden omdat haar va der een neger was en zij niet durft te veronderstellen, dat een blanke Ameri kaan haar werkelijk kan gaan beminnen. Dan 1® er ten slotte nog Tony Curtis, die als sergeant onder luitenant Sinatra dient en aanvankelijk diens rivaal ïykt ten opzichte van de mooie Natalie Wood, maar die ten slotte een begaafd maar ka rakterloos individu blijkt te zijn. De vrij lange film heeft zulke langdra dige passages, dat menige toeschouwer zich zal afvragen: is het nu nóg niet afge lopen? (Zoete cocktail van Rlvlèr a-lief de en be lachelijk oorlogsgeweld). Held der Seminoles REX (2.30. 7.15 en 9.15 uur). De held der Seminoles is een wild junglcverhaal slechte blanke man en een nobel Indianen-opperhoofd, die natuurlijk slaags met elkaar raken. Gevangennemingen en bevrijdingen, verraad en trouw, het zijn de telkens terugkerende elementen van doze soort films, die als enige plus hebben, dat wit zo duidelijk wit en zwart zo dui delijk zwart ls, terwijl het goede wordt beloond en het kwade gestraft. IBlank en rood liggen weer eens met elkaar overhoop). Voetbalfilms van Zweden Gistermiddag en gisteravond hebben honderden voetballiefhebbers uit Leiden en omgeving op uitnodiging van de sup portersvereniging „Vrienden van U.V.S." Den Burcht nogmaals meegeleefd met wereldkampioenschappen voetbal ln Stockholm. Men zag weer het onverwacht omhooggaan op de ranglijst van Zweden, het prachtige spel van dc Fransen en na tuurlijk dc zege van de Brazilianen. Hoog tepunten uit deze wedstrijden werden ver en, ondanks deze selectie, kreeg men een prlms overzicht van de strijd de wereldtitel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3