CHRISTELIJK LADY ISABELLA Het pastorale gesprek belrfVms doen over Kerken starten zondag met de inzameling voor het hulpwerk Homiliedienst in Almelo Een woord voor vandaag Kanttekening Staatsraad Van Poelje bij afscheid gehuldigd Easf Lynne Kerk geen vereniging, die zo maar leden schrapt r Een moeilijke, maar noodzakelijke zaak Brittenburg Wurth een artikelen begonnen n.a.v. het pastorale gesprek over de ge loofsbelijdenis. De hoogleraar meent dat er predikanten zijn, die bezwaar hebben tegen dit persoonlijke gesprek omdat het belijdenis doen geen onder onsje is. Hij erkent dat het een zeer moeilijke zaak is, maar is overtuigd van de noodzaak. In z\jn artikel schrijft prof. Wurth onder meer: sprekken dan ook altijd een van de moeilijkste ambtelijke be zigheden gevonden en vaak wel heel erg geaarzeld, als ik aan het eind van zo'n ontmoeting voor me zelf de rekening moest opma ken en tot een eigenlijk advies moest komen. Toch meen ik, dat ondanks dit alles een predikant, die zijn verantwoordelijkheid ver staat, zich aan dit onderdeel van zijn ambtelijke roeping, dit pasto raat rondom de belijdenis, niet mag onttrekken. Wat nu allereerst het tijdstip be treft van zo'n pastoraal gesprek met hen, die het plan hebben kenbaar gemaakt om belijdenis af te leggen, het komt ons voor. dat het best zich daartoe leent direct aan het begin van de belijdenis- catechisatie of liefst nog daarvóór. Doet men het later en moet het advies eventueel negatief uitval len of althans moet de pastor voor lopig uitstel aanraden, dan geeft dit altijd pijnlijke verwikkelingen. Als jonge mensen maandenlang zich hebben voorbereid en erop re kenen straks belijdenis af te mo- Kn leggen, wordt het heel moei- k dan nog te zeggen; het kan niet of nog niet. Het zou misschien verwondering kunnen wekken, dat wij hier aan- ook niet over weren dat zo'n gesprek in het al gemeen dient plaats te vinden in afwerende geest. In tal in zo'n onderhoud allerlei mooie dingen ontdekt: serieus geloof en hartelijke bezieling. En meerma len zal hij ook schroomvallige zie len mogen aanmoedigen en over bezwaren bv. ten opzichte van het avondmaal heen mogen helpen. Gebrek aan ontdekking al te somber willen zien. menen wij toch, dat het getal van hen, die met ernstige moeilijkheden met betrekking tot het belijdenis afleggen zitten, afneemt en dat al meer het tegenovergestelde gaat dreigen, nl. dat men toelating vraagt, zonder dat men geeste lijk daarvoor voldoende gereed is. Dat kan nog in heel verschillen de geest zijn. Vooreerst blijft '- ders uit niet verantwoorde motie ven hun kinderen soms min of meer pressen belijdenis af te leg gen. Niet het minst op dit punt krijgen wij in onze tijd in ernsti ge mate te maken met het euvel van de geestelijke veruitwendl- ging, waarbij zelfs zo iets ernstigs als de geloofsbelijdenis voor het besef van vele ouders tot een vor melijke plicht voor hun kinderen ontaardt. Gemis aan zelfkennis onderhoud vóór de belijdenis dig met het oog op de oppervlak kigheid en het gemis aan zelfken nis bij tal van onze Jonge mensen zelf. Echte hypocrisie zal wel niet zo vaak voorkomen. Maar veel meer zullen wij moeten rekenen met de mogelijkheid, dat bij onze jon geren alle dieper geestelijk on derscheidingsvermogen ontbreekt. Heel vaak zal dat mee ook ge volg hiervan zijn, dat zij soms nog wel op de catechisatie over ge loof hebben horen spreken maar zo weinig eens van nabij zelf le vende gelovigen hebben ontmoet en gesproken. Juist dat leidt er- zo vaak toe, dat zij ook bij zich zelf. zo ze daar al ooit over ge dacht hebben, zo moeilijk kunnen onderscheiden of wat ze voor hun geloof aanzien nu werkelijk de naam van geloof mag dragen. 'k Herinner mij, dat ik eens een catechisante die belijdenis wou doen, vroeg, of ze werkelijk de Here Jezus liefhad. Maar de toon waarop dat meisje toen het ant woord gaf: „Natuurlijk!" was eigenlijk berekend om de vraag te doen rijzen, of ze wel ooit iets ervan begrepen had, wat dit eigen lijk inhield. Driekwart van de wereld lijdt nog gebrek Ook financiële daar het gevaar 'ijke bewuste het voorwenden, in Christus gelooft en Hem wil dienen, terwijl daarvan in werke lijkheid geen sprake is, het zoge naamd Christus willen volgen maar uit oneerlijke motieven. In het algemeen mocht dit ge vaar misschien weieens meer ons nopen tot een niet verwaarlozen van het ontdekkende clement bv. in de prediking ln bet midden der gemeente. Maar ook in het pasto raat en speciaal ln zo'n belangrij ke situatie, als wanneer een mens geloofsbelijdenis gaat afleggen en toegang tot het avondmaal vraagt, zal dit element van de ontdekking ln geen geval mogen ontbreken. Niet alleen echter met het oog op mogelijke eigenlijke hypocrisie is deze ontdekking op haar plaats; er is ook aanleiding toe met het oog op het gevaar van belijdenis doen om speciale bij-oogmerken. Vooral in gevallen van gemengde verloving kan daarvan sprake zijn. Wij gaan daarop hier nog niet in, omdat wij verderop af zonderlijk daarover hopen te han- In het bijzonder moeten wij hier ook rekening houden met de oppervlakkige geest, waarin ou- Advertentie piano's - orgels \èf j vraagt brochure Y^jJZe&fcett BODEGRAVEN Telefoon 01 726-2188 Preek onderbteken Op 8 februari zal ln een Hervormde Kerk te Almelo een nieuw experi ment worden uitgevoerd, waarvan de voorganger in deze dienst, ds. J. Vuijst zegt, dat het een voor hem gevaarlijk, maar verrassend experiment zal zijn. Er zal namelijk een zogenaamd „ho milie" worden gehouden- De „homi- lië" is de vroegste vorm van kerkelijk samenzijn, waarbij de kerkganger ac tief bij de verkondiging van het Woord wordt betrokken. Er wordt namelijk een tweegesprek ge houden tussen een gemeentelid en de predikant, en wel tijdens de preek. Ook tussen de gemeenteleden onderling kan van gedachten worden gewisseld over Zondag wordt in de kerken, die deel uitmaken van de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen gestart met de inzameling voor het hulpwerk, dat de kerken ondernemen. Deze oecu menische hulp is een onderdeel van de afdeling interkerkelijke hulpverlening van de Wereldraad van Kerken. In de Nederlandse Stichting werken samen de bap tisten, de doopsgezinden, de her vormden, de luthersen, de oud katholieken en de remonstranten. Deze inzameling heeft elk jaar plaats, maar wordt deze keer ge meenschappelijk begonnen. Mr. R. W. Kijlstra, secretaris van de Stichting, heeft op een te Utrecht gehouden persconferentie enkele projecten aangewezen, die men bij de hulpverlening op het oog heeft. „Om te beginnen hebben we altijd een post „rampen", want elk jaar wordt hier of daar in de wereld een land door rampen geteisterd. Momenteel is dat de overstroming in de Cevennen, vorig jaar de droogte in Brazilië e.d. Een bedrag van 10.000 reser- veren we steeds voor directe hulp", j zei de heer Kijlstra. j Maar er zijn veel meer noden. |Van de ƒ300.000 die de kerken in i 1958 bijeenbrachten ging ƒ45.000 naar het vluchtelingenwerk, 36.200 naar de steunverlening aan protestantse minderheden, ƒ42.000 naar hulp aan kerken in Oost- en West-Duitsland, 17.000 naar hongerende mensen; terwijl de grootste som, ƒ50.000 besteed werd voor hulp aan bejaarde ont heemden, die in Nederland worden verzorgd. Driekwart van de wereld lijdt honger of gebrek. Eén kwart (daar horen wij bij) leeft in overvloed Van wie mag men eerder verwach ten, dat zij hulp gaan bieden, dan van de kerken? Immers, de kerken hebben daarvoor een duidelijke op dracht. Hulpwerk hoort eenvoudig bij het christelijk rentmeesterschap. Buiten de kerk kan men de mensen trachten te bewegen tot het beoefe nen van weldadigheid. In de ker ken liggen de dingen op een ander niveau. In het licht van Gods gena de is er namelijk geen verschil tus sen „gever" en „ontvanger". steun voor vluchtelingen (Van een onzer verslaggevers) Kerken, die deze visie op het rent meesterschap gaf. Hij maakte duide lijk. dat de kerken vandaag wel haar taak inzake de hulpverlening zien. Dat is al een gelukkige ontwikkeling. Men wil door het verstrekken van hulp het goede antwoord geven op de vraag „ben ik mijns broeders hoe der?" Letterlijk betekent dit, dat men voor zijn broeder.-in-het-geloof hulp wil verstrekken. Zoals Paulus al col lecteerde voor de gemeente van Jeru zalem, zo helpen ook vandaag de ker ken elkaar. Maar men blijft daarbij niet staan, Zo wijd als de wereld is. zo wijd lig gen de grenzen van het terrein, dat door de kerkelijke hulpverlening be streken moet worden. Men kan zijn hulp aan India, waar de christenen slechts twee procent van de bevol king uitmaken, tot de geloofsgenoten beperken. Wesley zei al „de wereld is mijn gemeente", en dat zeggen de christelijke kerken hem na. Zij bewijzen dat door haar nu al ja renlang gezamenlijk ondernomen hulpwerk. De ervaring heeft geleerd, dat wie anderen helpt, ook zelf wordt geholpen. Het samen aanpakken van de nood der medemensen, bouwt de i die het te behandelen bijbelge deelte oproept. Ds. Vuijst vertelde hiertoe te zijn ge komen, omdat zijn belijdeniscatechisan ten unaniem van oordeel waren, dat zij tijdens de kerkdienst te passief moesten blijven. Met dit „homolië' knoopt de Almelose predikant aan bij de kerkva der Augustinus, die tijdens zijn preken ook herhaaldelijk door de toehoorders werd onderbroken. Ook in kerken van kleurlingen gebeurt dit herhaaldelijk. Het is echter de vraag of een spontane onderbreking, die het gevolg is van hardop meedenken met de preek, ge maakt kan worden. christelijke gemeenschap in deze we reld. Het doorbreekt politieke, culture le en zelfs confessionele scheidsmu ren. Men gaat elkaar beter verstaan. Diaconaal getuigenis Rev. DuVal legde er de nadruk op, dat de kerken moeten proberen nieu we wegen te vinden voor de uitbouw van het diaconale getuigenis der kerk. Er wordt al iets gedaan, b.v. door het uitzenden van oecumenische teams, die leiding geven bij opbouw werk, of die voor de scholing van be paalde werkers zorgen. Nederland weet daarvan. In Italië tracht een Nederlands echtpaar mee te helpen aan de verbetering van landbouwmethoden, in Griekenland Als Christus zijn discipelen en ons leert bidden, „Uw wil geschiede"voegt Hij aan Zijn bede toe: gelijk in de hemel alzo ook op de aarde". Met andere woorden: God wil dat wij op aarde zo leven als wij eens bij God leven zullen. Kunnen we dat? Is er niet altijd die neiging in ons, die ons juist in de tegenovergestelde richting trekt? Ja, maar ook op de eerste vraag moeten we „ja" zeggen. Hebt u wel eens nagedacht over deze woorden uit het „onze Vader"? Soms is het goed uzelf eens af te vragen wat er niet staat. Christus leert on& bijv. niet beloven Gods wil te doen. Hoe vaak zeggen we niet tegen God en onszelf: „Ik zal het nooit meer doen." Mijn dochtertje kan dat zo hartverscheurend eerlijk zeggen en ik moet er altijd om glimlachen, want ik weet, hoe kort ons menselijk „nooit" soms duurt. We bidden echter ook niet: God ik kan niet anders dan zondigen. Op aarde kan uw wil niet geschieden. Neen, maar wel zeggen we, „Uw wil geschiede". We noemen dat de wensende wijs, dat wil zeggen, dat we God vertellen dat heel ons hart graag gehoorzamen wil. Maar tevens is het een klacht de klacht van een mens, die beseft dat hij geneigd is tot alle kwaad en Gods hulp nodig heeft, omdat hij het alleen niet kan. U hebt Hem toch ook nodig? JARIGE KROONPRINSES en verre oosten staan Nederlanders op zulke posten. De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen wil nu iemand uitzenden naar Kenya. Hij zal daar assistent-leider van een vor mingscentrum worden. De leiding zelf berust bij een Afrikaan. Vermoedelijk zal dit jaar een bedrag van 12.000.— nodig zijn voor de uitzending van deze landgenoot. Dit is dus één van de vele projecten, waarvoor de inza meling dienen moet, die thans begin nen gaat. De Stichting verwacht, dat de kerken haar taak zullen zien. Het is natuurlijk niet zo, dat de Stichting zelfstandig dit werk doet. De Stich ting is alleen het middel, kerken zich bedienen. Groot-officier in Orde van Oranje Nassau en ere-burger van de Residentie (Van een onzer redacteuren) AAN DE VOORAVOND van zijn 75ste verjaardag, die hij vandaag in de familiekring viert, is staatsraad prof. dr. G. A. van Poelje bevorderd tot Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau en ere burger van Den Haag geworden. Tijdens een huldigingsbijeenkomst, die gistermiddag in de zaal van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten werd gehouden heeft de minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en P. B. O., mr. A. A. M. Struycken, de grote kenner van ons gemeenterecht, mededeling van de hoge Koninklijke onderscheiding gedaan en hem de daarbij behorende versierselen overhandigd. riNZE kroonprinses mag vandaag wordt beschouwd als die der volwas- haar een-en-twintigste verjaar- senheid. Dan wordt de tijd van het dag vieren: een feestdag voor haar, kind zijn met recht afgesloten. Deze een feestdag voor haar koninklijke onderscheiding is nochtans een be- ouders en haar zusters, een feestdag tcekkelijke; zij zal dat zeker zijn bij zeker ook voor geheel ons volk. een evenwichtige persoonlijkheid als Elders ln ons nummer veroorloven onze kroonprinses, wij ons de plaatsing van een uit- Zeker mag men zich hiervan ach- voeriger artikel over onze prinses tende gave om een sfeer van opeu- Beatrix, deze innemende persoonlijk- heid en onbevangen hartelijkheid Maar ook in deze kolommen mag daarmee reeds als kind, niet opzei- een woord ter gelegenheid van dit telijk doch met niet minder resul- blijde gebeuren niet ontbreken. Het taat, het hart van ons volk heeft zal een woord van dankbaarheid moe. weten te veroveren- En het was met ten en vooral ook mogen zijn. De leeftijd van een en twintig jaren liet. graagte, dat dit hart zich veroveren GEEN LOODS IN DE MIST TAEZE week heeft, als een dikke en tot hun schrik en ontsteltenis, heb- U dichte deken, de mist zich gelegd ben ontdekt, dat op tal van plaatsen over wijde streken van ons lage een loods hen in de steek heeft ge land, zich daarmee ook in deze tijd, laten, die hen anders in opmerke- die zozeer op het leggen van verbin- üjke trouw wist voort te helpen, dingen is ingesteld, gelden latend Wij doelen hiermee op de witte stip- als een wel bij uitstek storende factor pen en stippellijnen die de scheiding bij de beoefening van menselijke van de belde weghelften plegen aan communicatie. te geven. Kennelijk zijn zij op vele Lamgelegd werd het maatschappe- plaatsen uitgesleten. Met het ge lijke verkeer, en zo er nog enige mo- volg dat de weggebruiker zich nu gelijkheid was, zich voort te bewe- dubbel eenzaam voelen moest. Diet gen, dan toch één waarbij de snel het gevolg ook een veelvuldiger be- heid, waarover de ontwikkeling van landen in berm of zelfs in sloot en de techniek ons de beschikking had vaart, dan wellicht anders geschied gegeven, vrijwel tot nul werd gere- zou zijn. duceerd. Zelfs in de stad waande men zich Wij begrijpen dat ook deze vorn een eenzame temidden van deze onderhoud van wegen rijk en pro- vreemde, schimachtige wereld. En vincies op hoge kosten komt. Maar tenzij geheel onvermijdelijk, meed het lijken ons kosten, die ons voor men de buitenwegen geheel. de aard van het land en vooral ook Wie zich, daartoe door de omstan- van zijn klimaat worden opgelegd, digheden genoopt, op de buitenwe- Een gemarkeerd verkeer betekent gen hebben begeven, zullen, vaak hier een veiliger verkeer. hulpverlening van de Wereldraad Advertentie Baronesse van Heemstra Prof. Kraemerhuis naar West-Afrika Jkvr. C. M. Baronesse van Heemstra, voormalig adj. directrice van Oud-Poel- ceest en momenteel studerend aan de School for international studies, ls door de Wereldraad van Kerken benoemd in West Afrika, een gebied zo groot als West Europa. Haar functie wordt het bevorderen van de „Status of women", d.w.z. de vrouwen hun plaats doen vin den in gezin, kerk en maatschappij. ZU zal werkzaam zUn in Ghana, Nigeria. Iv Liberia. Sierra Leone en Togoland. Hier- gemëente had toegewezen aan de ge- bij zal zij in nauw contact werken met reformeerde kerk (synodaal) aldaar. I de YWCA. Strijd om kerkelijke goederen van Opende De Hoge Raad heeft gisteren het cas satieberoep van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) teaOpende tegen Burgemeester mr. H. A. M. T. Kolf schoten van Den Haag, die als voor zitter van het huldigingscomité de tt/' leiding van de drukbezochte afscheids- *r ie geejl, ontvangt jreceptie had, verraste de scheidende v staatsraad prof. dr. Van Poelje met j .Y3*' 8®c^a" de grote gouden medaille van de ge- .li i ^5 meente Den Haag. Een onderscheiding, die nu dus viermaal is uitgereikt, nl. aan de Haagse oud-burgemeester mr. S. J. R. de Monchy, dr. H. E. van Gel- Ider en deze week aan het oud-A.R.- raadslid de heer H. Smitskamp. Prof. dr. Van Poelje completeert sinds gis termiddag dus het kwartet van ere burgers der Residentie. ,Jk heb het gevoel tegen een ge personifieerd zendstation te spre ken", zo zei minister Struycken, die de grote produktiviteit in woord en geschrift van prof. dr. Van Poelje in herinnering bracht. U is maar betrekkelijk korte tijd professor ge weest, maar u hebt in het gehele land geleraard, ja zelfs buiten onze grenzen", aldus de minister, die in het bijzonder op de visionaire blik van prof. dr. Van Poelje wees. PRAKTIJKEXAMEN Boekh, Ned. Fr, Duit», Eng, M.B.A., S.P.D Dm kortst, en roordellgsle opleiding: RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) in Berlijn De Nederlandse pastorie aan de Li- monenstrasse te Berlijn heeft 9inds jaar en dag de tweevoudige dienst vervuld van pastorie en oecumenisch centrum. De curatoren van het huls hebben de be doeling van het oecumenisch centrum duidelijker willen omlijnen door het huis een sprekende naam te geven. Men heeft prof. Kraemer gevraagd of zijn naam gebruikt mocht worden, en zo zal het huis in de toekomst „Prof. Kraemer huis" heten. Man der gemeenten Burgemeester mr. Kolfschoten na mens het Haagse gemeentebestuur sprekend schetste de onvermoeide werkkracht van de scheidende staats raad, die als hoofd-ambtenaar van Den Haag en thans als voorzitter van 124 „Volgens papa geen steek", zei Barbara vrolijk. „Heb je hem gevraagd hoe het met mama was?" „Dat heb ik", zei mijnheer Carlyle en zweeg toen. „Nu?" riep Barbara uit. „Wat zei hij? ,,Ze heeft rust noch duur", zei hij. antwoordde mijnheer Carlyle met een snaakse blik naar zijn vrouw. ..Dat was alles wat ik uit hem kon krij gen Archibald, weet „Dat is nu net iets voor papa je. wat ik vandaag gedacht heb?" „Een hele hoop zotternijen zeker", antwoordde hij maar zijn toon was duidelijk die van een minnaar, veel te duidelijk zelfs naar de smaak van een der aanwezigen. ..Neen. luister nu eens gauw. Je weet dat papa naar Lv*iden gaat met landheer Pinner, om dat nieuwe landbouwgereedschap te bekijken of iets der gelijks. Die blijven minstens drie dagen weg. Denk je ook niet?" „En nog drie er achteraan", zei mijnheer Carlyle met een ondeugend glimlachje. „Als oude heren zich in de geneugten van Londen gaan onderdompelen, kun jc er niet voor Instaan dat ze zo gauw weer komen, plattelandsrechters vooral niet. Nu, van doer ANN LUDLOW n. Barl „Ik dacht, als 1 staan". komen logeren zolang hij i een kostelijke afwisseling voor haar i onderbreking in haar eentonig bc- „Ik hoop van harte dat het je lukt", sprak mijn heer Carlyle op warme toon. ..Sinds jij weggegaan bent. is haar leven eentonig geworden, ofschoon zij. met haar edele duldzaamheid daar nooit over zou spreken. Je bent op een gelukkige gedachte gekomen. Barbara, en nu hoop ik maar dat er iets van mag komen." „De moeder van mevrouw Carlyle is ziekelijk en voelt zich eenzaam, want ze heeft nu geen kind meer thula", voegde hij er uit beleefdheid aan toe. terwijl hij zich tot Madame Vine richtte. Deze knikte slechts; zij vreesde, haar stem niet in bedwang te hebben. Mijnheer Carlyle nam haar aandachtig op. zoals zij daar zat met gebogen hoofd. Zij scheen geen lust te hebben in een gezellig ge sprek en dus wendde hij zich naar de baby. die klaarder wakker was dan ooit te voren. „Jongeman, ik zou wel eens willen weten: waar om ben Je eigenlijk op, en hier, op dit uur?" „Geen wonder, dat je dat vraagt", zei Barbara „Ik heb hem naar beneden laten brengen, omdat jij niet thuis was en verwachtte niet anders dan dat hij dadelijk zou inslapen. En kijk nu eensl Hij heeft evenmin slaap als Ik!" Zij wilde hem tegen zich aan te slapen leggen, terwijl zij sprak, maar de jonge man wees deze poging energiek af. Hij stiet een kreet uit. wor stelde armen en hoofd weer vrij en kraaide daarna uitdagend. Nu nam mijnheer Carlyle hem over. „Het geeft allemaal niets. Barbara, hij laat zich door jou niet overhalen vanavond". En hij liet het kind slingeren in zijn sterke armen, hield het om hoog naar de kaarsenkroon, liet het dansen voor de spiegel, tot de kleine rebel dol was van verrukking. Tot besluit overlaadde hij het gezichtje met kussen, zoals Barbara ook had gedaan. Zij schelde Kunt u zich voorstellen, lezer, wat lady Isabel te verduren had? Zó had hij gespeeld met h kinderen, zó had hij ze gekust, terwijl zij zelf keek als liefhebbende, trotse, gelukkige moeder, als Barbara nu stond toe te kijken. Mijnheer kwam nu op lady Isabel toe. „Houdt u van zulke kleine lastposten, madame Vine? Men zegt dat dit een mooi kindje is". „En of, dat is het ook. Hoe heet hij?" antwoord de zij. om ook iets te zeggen. „Arthur". Arthur Archibald", voegde Barbara er tusser voor madame Vine „Het deed me verdriet, dat hij niet Archibald zonder meer kon heten, maar er wa al beslag op de naam gelegd. Ben jij dat. Wilson' Ik weet niet wat je er op uit wilt vinden, maar he ziet er naar uit alsof hij om twaalf uur nog niet slaapt". Wilson bevredigde haar nieuwsgierigheid door madame Vine nog eens op haar gemak aan te_ ga de baby over uit de handen van mijn heer Carlyle en vertrok met hem. Madame Vine stond op. Of men haar wel wilde verontschuldigen? vroeg zij met zachte stem: zij was vermoeid en zou zich graag ter ruste begeven. Natuurlijk, en of zij maar wilde bellen, indien zij nog iets zou willen gebruiken. Barbara gaf haar de hand op de haar eigen vriendelijke manier en mijnheer Carlyle liep de gehele kamer door. om de deur voor haar open te houden en boog met een hoffelijke glimlach. Zij ging dadelijk naar boven naar haar slaapka mer. Om te rusten? Ja. had u dat verwacht? Zij worstelde om haar door wroeging verscheurd iart er van te overtuigen dat zij deze beproeving jfschoon veel zwaarder blijkend dan alle voorstel lingen. die zij zich tevoren er van had gemaakt, uitsluitend aan zichzelf te danken had en dat zij die daarom dragen móést. Zeer juist, ja: maar nie mand onzer zou wensen, zulk een kruis op de schou ders te moeten torsen. (Wordt vervolgd.) het Algemeen Haags Comité veel in het belang van de stad heeft verricht. Met een kleine variant op een uit spraak van Thorbecke, die de burge meester als „de man der gemeente" kenschetste, meende burgemeester, dat prof. dr. Van Poelje „de man van de gemeenten" genoemd kan worden. Daarna sprak mr. Kolfschoten nog als voorzitter van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, waarbij hij een enveloppe met een aanzienlijk bedrag overhandigde, door prof. dr. Van Poelje naar eigen genoegen en inzicht te be steden. Verder werd het woord gevoerd door de heer N. Arkema, hoofddirecteur van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en brgemeester D. van Heijst Naaldwijk. Naaldwijk is trots op u, een harer zonen tot de hoogste func ties op administratief rechterlijk ter rein geroepen werd. Als huldeblijk bood burgemeester Van Heijst een Delfts blauiw bord aan. Verarming In zijn dankwoord herinnerde prof. dr. Van Poelje er aan, dat er wel eens stemmen opgaan, die aan de doelmatig heid van de Raad van State twijfelen. „Het zou een verarming voor ons staatswezen zijn, wanneer dit lichaam zou worden weggenomen of in zij werkzaamheden zou worden beknot' aldus spr. Spontaan naar de vice-president va.. de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers toelopend en hem hartelijk de hand sohuddend, vervolgde prof. dr. Van Poelje: „Alle staatsraden dank ik in de man, die misschien wel mijn grootste principiële tegenstander is geweest, maar van wie ik de meeste waardering, vriend, schap en hartelijkheid heb genoten' Deze afscheidsreceptie werd o.m, gewoond door minister Witte, de commis saris der Koningin in de provincie Gel derland, mr. H. W. Bloemers, de staats raden mejuffrouw mr. E. Ribbius Pele- tier, H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, mr. P. W. J. H. Cort van Linden, prof. mr. R. P. Cleveringa, J. Algera en oud-staatsraad dr. N. Deckers; de secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandse zaken mr. J. M. Kan, het voltallig college van B. en W., verschillende professoren, bur gemeesters en vertegenwoordigers van ambteijke instanties. School in Cairo weer heropend Een rooms Katholieke middelbare school te Cairo, die geleid wordt door de paters Jezuïeten en op last van de Egyptische autoriteiten drie dagen geslo ten is geweest, heeft donderdag zijn deu ren weer geopend. Fahmi Nagulb. die door de Egyptische leiders benoemd was tot rector van de school, heeft verklaard dat het leraren korps het bewijs heeft geleverd van zijn verlangen tot de grootst mogelijke sa menwerking met de Egyptische rege ring. De school werd gesloten omdat de Egyptische autoriteiten van mening wa ren dat bij het onderwijs te veel lof aan Israël werd toegezwaaid. Plicht tot evangelieverkondiging blijft Begrip gevraagd voor problemen bij jeugdwijding Een kerk is geen vereniging, die leden van haar ledenlijst kan schrappen. De kerk blijft steeds verplicht om de jeugd te vertellen van het evangelie en haar de weg naar de christelijke gemeente te wijzen. Deze plicht geldt ook ten aanzien van die jongeren, die naar de communistische jeugdwijding gaan. Deze en dergelijke uitspraken zijn ge daan tijdens de buitengewone provincia le synode van de Evangelische kerk van Berlljn-Brandenburg, waar de problemen rondom de communistische jeugdwijding werden besproken.- De (Oostduitse) predikant van Pots dam, ds. Kurt Kunkel, zei. dat de kerken van West- en Oost-Duitsland voor het zelfde probleem staan, nl. om de beves tiging van lidmaten op een nieuwe ma nier te regelen. Vooral voor de kerken in Oost-Duitsland is dat een dringend vraagstuk geworden, omdat van commu nistische zijde steeds meer aandrang wordt uitgeoefend om de jeugd naar de jeugdwijding te lokken. Conferenties voor ouderlingen Op 11 februari zullen zowel in Gro ningen als Friesland gereformeerde ou derlingenconferenties worden gehouden. In de Noorderkerk te Leeuwarden zul len spreken prof. dr. A. D. R. Polman van Kampen over „Onze omgang elkaar" en ds. C. van der Woude Leeuwarden over „Kerk en wereld". In de Noorderkerk van Groningen zullen als referenten optreden ds. Jon. Francke van Hoogeveen: „Over heilshistorische prediking," en ds. B. van Riet uit Pie- terburen over „Slangen opnemen." Hoe wel beide conferenties gereformeerde ouderlingen betreffen, beide in het noor den van het land en beide ln een Noor derkerk worden gehouden, is er toch wel enig verschil. De conferentie in Gronin gen betreft ouderlingen uit de Gerefor» meerde Kerken (vrijgemaakt). Gemeente opgeheven De zelfstandige Chr. Gereformeerde Gemeente te Bussum is opgeheven, meldt „Kerknieuws". Deze gemeente ontstond in 1952 door uittreding uit de Chr. Gereformeerde Kerken en sloot zich aanvankelijk aan bij de Chr. Ger. Gemeenten in Nederland. Van 19521954 was ds. G. Salomons haar voorganger, die thans te Hoofddorp staat. In 1955 onttrok zij zich aan dit verband en v sindsdien een zelfstandige gemeente. Voor de kerken is dat een zeer ver ontrustende zaak, omdat de commu nistische jeugdvorming het bestaan van God als Heer en Schepper volko men ontkent. Deze gedachten tracht zij er bij de jeugd in te hameren, ter wijl juist op de belijdeniscatechisatles wordt geleerd, dat de levende God wèl degelijk bestaat en dat Hij een boodschap van liefde voor de heid heeft. Er moet een uitweg worden gezocht uit de spanning van het „neen" tegen de jeugdwijding en het „ja" van de ge doopte kinderen, die wèl naar de jeugd wijding gaan. De kerk van Berlijn-Brandenburj heeft aanbevolen om de gedoopte kinde ren, die deelnemen aan de jeugdwijding, toch de catechisaties te doen volgen tót dat de directe voorbereiding tot het avondmaal begint. De gemeenten moe ten wegen vinden om ook die kinder» belijdenis te laten doen, die ondanks deelneming aan de jeugdwijding. i kerkelijk meeleven en het christelijk ge loof trouw blijven. Bewegelijker De bevestiging tot lidmaat v, kerk zou minder moeilijkheden veroor zaken als de gemeenten in West-Berlijo ook hun mede-verantwoordelijkheid o? dit punt beter zouden begrijpen. War, neer in èl onze gemeenten kinderen, ooi op andere gronden, van de belijdenii worden afgehouden, dan zou er ongetwij feld ook meer begrip bestaan voor dt gevallen, waarin dit gebeurt deelneming aan de communistische jeugdwijding. De verandering in de ge bruiken rondom de belijdenis-daad bete kent geen verandering van de belijdenis zélf. De nieuwe regeling is echter nood zakelijk geworden. Wanneer de' kerk haar verantwoordelijkheid in een moder ne wereld wil verwezenlijken, moet in haar levensuitingen wat bewegelijke: worden. Zij moet nu al overwegen hot zij de steeds groter wordende massa o& gedoopte opgroeiende kinderen eens t« de doop en het avondmaal zal kunne: Beroepingswerk Langerak te Vinkeveen GEREF. KERKEN Examens; Aan de V.U. slaagden voo het kand.-examen theologie, A. Heu» veldt te Amsterdam en H. E. Smid tl Haarlem. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Examens: De classis Groningen hee! prep geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer A. P. van Dijk, Akker straat 26, Groningen, tl. 5900—28521. kano te Kampen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Driebergen, J. Brons, b GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Middelhamis, H. Rijks» te Vlaardingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2