3<Croonprinóeó zij, die geluk brengt ^zDierenvriendóckap DRIE EPISODEN UIT EEN KINDERLEVEN C"Padvinderij en paardenóport ZATERDAG 31 JANUARI 1959 IN EEN OPSTEL 1948. Er was drie jaar hard gewerkt aan het herstel van de slagen, die de Tweede Wereldoorlog Nederland had toegebracht. Drie jaar geleden was prinses Beatrix teruggekeerd op „Het Witte Paleis" in Soestdijk, dat zij als nauwelijks tweejarige had moeten verlaten. En als duizenden andere kinderen van haar leeftijd ging ze naar school, had haar problemen, was zorgeloos, haalde kattekwaad uit en voor haar en de anderen was het leven een spel. Op de ..Werkplaats" van Kees Boeke in Bilthoven leerden prin ses Beatrix en haar leeftijdge nootjes alles, wat ieder kind op school moet leren. Maar juist daar kregen de kinderen de ge legenheid hun artistieke gaven te ontplooien en de tienjarige Beatrix greep die kansen. Voor al haar aanleg voor tekenen en boetseren was opvallend. En de ouders van het jonge prinsesje kweekten bij haar de liefde aan voor het dier en die liefde bleek wel uit het kinderlijke opstel van een tienjarige, dat versierd werd met kleurige waterverflet- ters en paardenhoofden, hoefij zers, een rijzweep, alles gete kend door Trix van Oranje, het kleine meisje, dat in blokletters een opstel schreef, dat wij hier- jnder hebben afgedrukt. Het was maandag, dus een rijdag. Toen ik uit school kwam, moest ik me gauw verkleden. Ik rende naar de stal, want ik was veel te laat.' Ik moest Peggy (mijn pony) afhalen, en Oothoud (onze rijleraar) en Trix ie niet te vergeten, het oude begeleide- paard. We zouden buiten rijden. Ik gaf Oothoud de klontjes, die ik altijd bij me had voor na het rijden, en we stegen op. De weg over, de tuin in. Eerst door de bloementuin, het reigerslaan tje in. He, een hek. Nu waren we in de buitenwereld (eigen lijk is het, het buitenpark). Ik had het vaak gezien, maar het is altijd even mooi. Buiten rijden is heus niet makkelijk, veel moeilijker dan binnen. Je moet op je omgeving letten, je paard in de hand houden, om je houding denken, wat heus niet makkelijk is. We gingen over de Sahara, (een heel kleine kale duinachtige vlakte, die aan alle kanten door bomen, struiken en wild begroeide duinen ingesloten is). Over de Sahara, door Berg en dal, (ook met bomen, struiken en vooral met gras begroeide duinen, die meer op grasheuvels dan op duinen lijken. Maar als je goed kijkt, zie je dat er toch nog eer. dun laagje duinzand op ligt). Toen gingen we door Berg en dal, van daar uit over de Lage Vuurse, en zo over het Meer van Genève terug naar huis. (Het Meer van Genève eigenlijk een klein vies mc rassig meertje. In het midden van het meertje staan twee grote rhododendronstruiken). Je kan het geen meertje noe men, 'het is eigenlijk een moeras, dat van a tot z groeid is met pluisbiezen. Eigenlijk heet het „het pluis- meertje", maar in de loop der jaren is het. het Meer i Genève geworden). Toen langs het Meer van Genève waren, moesten we vlug naar huis, want het was laat ge worden. We reden terug langs het zwembad, langs het spring- terrein en over de heuvel Nu waren we thuis. We stegen af. Ik klopte Peggy op de hals en gaf haar, haar verdiende' klontjes. Voordat Peggy terug naar stal gaat. loopt hij mij altijd nog even na tot aan stoep, die naar de achterdeur leidt. Dat heet dan goeden dag zeggen. (Mijn-overgrootmoeder kon erg slecht lopen, en om die reden is de stoep ver- boutvd. Hij is ongeveer 1 meter lang en 2 meter breed 1 dm hoog. Het is eigenlijk geen stoep maar een soort van op-loop). Ik liep in de rich ting van de deur, maar in plaats van by Oothoud ie blijven, ging Peggy me achter na tot de deur. Ik liep een rondje met haar over het. terras en bracht haar toen naar Oothoud. Ik klopte Peggy nog even op de hals en toen reden ze weg. naar stal terug. EINDE TRIX VAN ORANJE Maar nog geen jaar later moest het meisje, dat met tongpunt uit de mond aan opstel had zitten werken, al h eerste officiële daad verrichten. Zij was immers voorbestemd de hoogste in den lande te worden. Zij was de toekomstige Vorstin van ons vaderland en op elfja rige leeftijd trad zij al uit de beslotenheid van het gezin op Soestdijk om, vergezeld door haar moeder naar Utrecht gaan. waar zij op 29 maart 1949 in de naar haar genoemde hal van de Jaarbeursgebouwen plaquette onthulde. VANDAAG 21 JAAR Tientallen malen woonde prinses Beatrix een défilé bij op Soestdijk. Hier draagt zij, als negenjarige, een deel van de bloemenhulde naar moeder. VANDAAG heeft Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix de 21-jarige leef tijd bereikt. Nederland heeft een klein, jolig meisje z«en opgroeien tot een charmante, jonge vrouw, die misschien eens de plaats zal innemen van haar Koninklijke Moeder op de troon van ons vaderland. Uit honderden foto's en uit tientallen verhalen heeft de doorsnee-Nederlander van terzijde, maar toch zo dichtbij, het verloop meegemaakt van een leven, dat voorbestemd was om in het middelpunt der belangstelling te staan. ,,Wat zien de mensen eigenlijk in ons?" heeft Prinses Beatrix zich eens afgevraagd. Zij begreep die belangstelling niet. Maar nog altijd is het Huis van Oranje voor ons volk het grote voorbeeld, het symbool van de eenheid in verscheidenheid, die tezamen ons vaderland vormt. F\E MAAND JANUARI van het jaar 1938 verstreek. Op de Rijksweg in Baarn verzamelden zich iedere dag meer mensen, nieuwsgierig naar en door het ijzeren hek rondom de Paleistuin van Soestdijk kij kend. Op de laatste dag van de maand steeg de spanning met iedere minuut. De verslaggevers van Nederlandse en buiten landse bladen waren waakzamer dan an ders. En om tien uur komt .eindelijk de mededeling, die de feestvreugde over ons land zal doen daveren: Er is een prinses geboren. Overal in het land is de blijd schap uitbundig op die kille januaridag, maar op het paleis Soestdijk heerst rust. Daar wacht- minister-president dr. H. Co- lijn, de vice-voorzitter van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en de burgemeester van Baarn. jhr. mr G. C. J van Reenen tot prins Bernhard aan gifte komt doen van dc geboorte van zijn dochter. Als dat gebeurd i?. tekenen allen de geboorte-acte. En Nederland viert feest. f)E MAAND SEPTEMBER van het jaar 1939 was die dag begonnen. Er was grote spanning in de wereld. De oorlog was begonnen en Nederland mobiliseerde. Het koninklijk gezin ging naar Den Haag. Koningin Wilheltnina, prinses Juliana en prins Bernhard in militaire uniform en met prinses Beatrix op de arm. Zij wan delen langs juichende mensen, die onge vraagd hun aanhankelijkheid betuigen. Men weet nog niet. welke episode in deze zomerse septemberdagen is begonnen. Maar als H.M. de Koningin bij de aankomst aan het paleis Noordeinde de rechterarm heft en spontaan ,.Leve het vaderland!" roept, weerklinken die woorden als een honderd voudige echo uit vele monden. [TN dan de maand nouenrber van het jaar 1948. De donkere wolken van de oorlog zijn overgedreven. Prinses Beatrix gaat naar school als alle andere kinderen van haar leeftijd. In de school van Boeke echter, de „Werkplaats" in Bilthoven, is het gewoonte, dat de kinderen zelf mee helpen om de lokalen schoon te houden. Maar op die dag verklaart de kleine prinses resoluut: Jk dweil niet meer". Het paleis wordt opgebeld en Beatrix moet voor straf naar huis lopen. Prins Bernhard, die met Irene in de auto naar Soestdijk reed, was niet weinig verbaasd, toen hij werd gepasseerd door een snel rijdende wagen, waarin prinses Beatrix vader en zusje hartelijk toewuifde. „Ik ben gaan liften". :ei prinses Beatrix, toen de prins d- ai Co ïad doen stoppen. Prins Bernhard 1 r zijn dochter uitstappen, bracht haar naar de school terug en liet *haar lopen. .£n denk er aan. ik rijd achter je aan om je te controleren." Zo gebeurd dan ook. bezoeken kennis genomen van het geen er in alle lagen van het Ne derlandse volk leeft. Zij heeft de goede eigenschappen, Wie zij als klein kind reeds bezat, als jonge vrouw behouden. Zij is ronduit en eerlijk, spontaan en hartelijk, een prinses, die een ruime plaats in neemt in de harten van elke Ne derlander. Vandaag is zij 21 jaar geworden. Thans is zij officieel meerderja rig. Weliswaar was zij al op haar achttiende jaar, volgens het Ne derlandse staatsrecht bekwaam het koninklijk gezag te aanvaar den of waar te nemen, maar zij bleef als ieder ander toch onder worpen aan het zgn. gemene recht" en dit betekent, dat zij pas vandaag voor de wet meerderja rig wordt. Het is intussen wel zo, dat als prinses Beatrix, hetgeen ge lukkig niet is gebeurd in de afgelopen drie jaar tot het koning schap geroepen zou zijn, zij di rect meerderjarig geweest was. In vele gezinnen van Ne derland zal vandaag nog eens die dag van januari 1938 in de herinnering worden te ruggeroepen, als een feestdag in een donkere periode en nu, 21 jaar later, zal men meeleven met de kroonprin ses, die zich voorbereidt op een grootse taak. Hopen wij slechts, dat het haar Moeder gegeven zal zijn die taak nog vele jaren tot uitvoering te brengen. paard Donaji. Een meisje met een rond ge zicht, waarin olijke ogen guitig glinsteren en een kleine goed gevormde mond vaak en aan stekelijk lacht is vandaag 21 jaar geworden. Zij draagt haar blonde haar kort, zoals de meeste Nederlandse meisjes van van daag. Haar grijsgroen-blauwe ogen kijken vaak plagerig, soms ook koel en doordringend en haar rechte houding en soepele beweging is het resultaat van een voortdurende sportieve trai ning. Is het wonder, dat kroon prinses Beatrix populair is bij de Nederlandse bevolking? Zij is spontaan, waar ze komt. Zij is direct. Dank zij haar opvoeding heeft zij de mensen leren kennen. Ze is niet grootgebracht in een glazen huisje. Zij weet wat er te koop is in deze wereld en ze oor deelt daar nuchter en zakelijk over, als een kind van haar tijd. Beatrix Wilhelmina Arm gard, prinses der Nederlan den, prinses van Oranje-Nas- sau en prinses van Lippe- Biesterfeld. Beatrix, dat werd haar eerste naam, een naam, die haar ouders kozen in een pe riode, waarin de donkere dreiging van een oorlog on afwendbaar leek. Beatrix: zij, die geluk brengt. Dat hoopte in die koude januaridagen van 1938 geheel Nederland. Die hoop rees in de gehele wereld. „Het sprookje van Soestdijk", schreef de wereldpers in 1938 en de journalisten waren blij. dat zij nu weer eens een verheugen der onderwerp om over te schrij ven hadden, dan de pogroms in Duitsland, het binnendringen van Hitiers troepen in Oosten rijk, de naam Seyss-lnquart, die daar plotseling was opgedoken. Wekenlang was er door de pers vertegenwoordigers de wacht ge houden bij het Witte Paleis. Op de avond van 30 januari bleef het licht branden. Soestdijk lag met wakende ogen in de duisternis en de journalisten en fotografen voel den. dat hun tijd van nietsdoen spoedig voorbij zou zijn. Maar la ter in de avond werden de lam pen gedoofd. De bewoners van het paleis legden zich te ruste. Om 10 uur tijding door Nederland en de rest van de wereld. „Een prinses, in >jederland is een prinses gebo ren". Het was feest, de scholen werden gesloten, op kantoren en fabrieken werd het werk gestaakt. En in de koude avond van die 31ste januari brandde in geheel Nederland de feestverlichting en in alle harten de liefde voor het Oranjehuis en de blijdschap over de komst van prinses Beatrix. Koningin Wilhelmina was veer tig jaar aan de regering. Premier Neville Chamberlain kwam uit München terug met ..Peace for our time". Vrede voor onze tijd. De kranten hadden weer andere dingen om over te schrijven en op Soestdijk nam een trotse vader foto's van zijn dochter, leerde een verheugde moeder haar de eerste woordjes zeggen, de eerste aar zelende stappen doen en dan staat plotseling de wereld in brand. Polen wordt onder de voet gelo pen. Nederland mobiliseert. De spanning groeit met de dag. De zwarte dag komt ook voor Neder land. Het is de tiende mei 1940 en twee dagen later rijdt een ge pantserde auto via allerlei omwe gen naar IJmuiden, waar de En gelse torpedojager Codrington ge reed ligt om weg te varen. En enkele dagen later dribbelt een meisje van 28 maanden be drijvig door het nieuwe, vreemde huis in Londen, een kleuter in bal lingschap. De oorlog is voor Ne derland begonnen en de Koninklij ke familie moest naar de vrijheid in Engeland vluchten. Naar Canada Maar het Verenigd Koninkrijk kan ook niet de veiligheid van prinses Beatrix, van de baby prinses Irene, noch van haar moeder verzekeren. Daarom wordt al spoedig besloten met de kruiser Sumatra naar Canada te gaan. En in dit gastvrije land heeft prinses Beatrix haar kleu terleeftijd doorgebracht. Op 14 ju ni kwam zij in Halifax aan en pas op 17 juli 1945 konden de vorstelijke kinderen weer scheep gaan. terug naar Europa. In die oorlogsjaren zagen de prinsessen hun ouders maar weinig. Prins Bernhard vertoefde doorgaans in Europa en prinses Juliana maak te grote en langdurige reizen om de zaak van Nederland als am bassadeur te dienen en slechts een keer kon ook Koningin Wilhelmi na zich in Ottawa bij haar doch ter en kleinkinderen voegen. En als het gezin, na de bevrij ding van het vaderland, weer thuis is op Soestdijk, blijkt meer en meer de hechte karakterver wantschap van prinses Beatrix en haar vader. Hij wordt haar gro te voorbeeld. Met een paar woor den begrijpen ze elkaar. Hij sti muleert haar liefhebberij voor het paardrijden. Hij neemt zijn oudste dochter mee naar hippi sche wedstrijden en zij volgt hem na. Prins Bernhard heeft in zijn kamer tientallen olifantenfiguren staan en in haar zit-slaapkamer op de eerste verdieping heeft prinses Beatrix haar schoorsteen mantel overladen met dierfiguur- tjes. die zij zelf maakte van hout, glas. stro of steen. Het is de ver zameling van een klein meisje, dat in haar vader haar grote voor beeld heeft gezien. Dieren Maar levende dieren, vooral vo gels hebben ook haar belangstel ling. Zij verzorgt de dieren zelf en ze doet het met enthousiasme. Ze moedert over haar jongste zusje Marijke en ze baast af en toe over Margriet en Irene. Zij neemt geen blad voor de mond, ze is niet omzichtig en aarzelend. Ze geeft zich zoals ze is. Als ze jaren later in Vlissingen een schip ten doop moet houden en de fles champagne de boeg mist en de wijn zich uitstort over een Zeeuw se gedeputeerde, die kijkt of hij water ziet branden, lacht ze har telijk en onbevangen. En als haar ouders in 1955 met de gouden koets voorbij rijden op Prinsjesdag en zij langs de route staat, zwaait ze plagerig, als was zij een van de vele mensen, die uren hebben gewacht op de komst van hun Vorstin. Ze is spontaan en dat blijkt ook uit haar werk op artistiek gebied. Haar geschilderde landschappen tintelen van kleur en leven. In haar geboetseerde dieren is de beweging gevangen. En de mensen die met haar in aanraking kwa men. vertellen over de harte lijkheid en de vriendschap, die zij weet te geven. Haar boezem vriendin van jongsaf is Rence Röell. met wie ze is opgegroeid. En met haar bespreekt ze de pro blemen, meer nog dan met haar jongere zusje Irene. Bewust Ze is zich bewust van de moei lijke taak. die zij wellicht eens op haar schouder geladen zal krijgen. Ze is in de eerste jaren op het gymnasium speels geweest, maar ze heeft daarna zelf ge leerd, dat studie een noodzaak is. Daarom ook is ze met geestdrift begonnen aan de Rijksuniversi teit in Leiden om sociologie te studeren en zij wil, naast de mo derne talen ook het Spaans volko men beheersen, en zoals haar va der Zuid-Amerika en nog liever het haar intrigerende Mexico be- Die wens is nog niet vervuld, maar haar ouders hebben haar niet binnen de engheid van de landsgrenzen gehouden. Zij heeft in haar jonge leven al veel van de wereld gezien. Haar reis naar de West In 1958 ls een grote ze getocht geworden. Overal, in Su riname en op de Antillen, is de officiële vertegenwoordigster van de Kroon op bijzonder hartelijke wijze ontvangen. De reis is een onderdeel van haar taak gewor den. Zoals zij in februari 1956, na het bereiken van haar achttiende verjaardag, ook zitting kreeg in het hoge college, dat Raad van State heet. Haar koninklijke moe der sprak haar toe in de func tie van voorzitster. Zij zei: „Dit recht, een voorrecht is u ge geven met de bedoeling u te hel pen vertrouwd te raken met en inzicht te verkrijgen in de vraag stukken tot wier oplossing de re gering zich geroepen ziet." En dit antwoordde kroonprinses Beatrix met vaste stem: „Dank baar ben Ik, lieve moeder, dat u zelf mij vandaag in dit hoge col lege hebt willen binnenleiden. Ik zal, mij bewust van mijn verant woordelijkheid, trachten een goe de leerling te zijn. Ik weet, dat ik op uw hulp en medewerking kan rekenen." Ronduit Daarna heeft prinses Beatrix tijdens officiële en niet-officiële Altijd heeft H. M. Koningin Ju liana op het stand punt gestaan haar dochters een op voeding te geven zonder overdre ven dingen. De kinderen gingen naar school als ieder Nederlands kind. Zij mochten lid worden van de padvinderij, ze mochten aan sport doen zoveel ze wilden en ze kon den zich toeleggen op het beoefenen van tal van lief hebberijen. Zo stond er een trot se prinses Beatrix in 1946 temidden van haar vrien dinnen om dc padvindsterseed af te leggen. „Akela, wij doen ons best", was ook haar yell. En iedere dag deed zij een goede daad, of probeer de het in ieder geval, want dat guitige meisje met die grijsgroen-blauwe ogen zat heel dikwijls vol kattekwaad. Dan lachten die ogen, dan kwamen er plagerige licht jes in, maar steeds was ze een goede vriendin, een kameraad, waar je op kon rekenen. En haar vader stimuleerde haar reeds grote liefde voor de paardensport. Met haar zusje, prinses Irene, oefende ze zich, kreeg de beschikking over edele raspaar den, zorgde er voor een groot deel zelf voor en nam deel aan hip pische wedstrij den. Vaak was de deelneming aan De eedsaflegging als padvindsh

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 13