Medewerking van Leidse huisvrouwen gevraagd Nu kort geding van de Leidse Onderwij s-Instellingen tegen exploitatiechef Bootbewoner overtreedt straffeloos bepalingen gemeente Sassenheim NIEUWE LEÏDSCHE COURANT DINSDAG 27 JANUARI 1959 Agenda voor Leiden Schouwburg, Prediker Janvossensteeg, 8 uur: Volle Evatvgeldezending, spr.: J. Maasbach. Consistorie Pieterskerk, 2.30 uur: mede- werkersmiddag bijzonder Kerkewerk Herv. Gemeente. Filmzaal universiteit, 8 u1 filmstudiekring. Volkshuis, 8 uur: Ned. Rels-Vereniging afd. Leiden, filmavond. Woensdag Kerkzaal acad. ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauze-bijeenkomst. Snouck Hurgronjehuls, 8 uur: K. en O.- cursus over wereldgeschiedenis. De kleine Burcht, 8 uur: postzegel- Hooglandse Kerkgracht 33a, 8 uur: broe derschap oud-padvinders, jaarvergade ring. Rijksherbarium, 8 uur: ledenvergade ring afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist Vereniging. Café Aniba, 8 uur: ledenverg. tuiniers en bloemisten D.E.V. De Harmonie, 8 uur: afd. Leiden Expo- gé, filmavond. Den Burcht, 7.45 uur: viering gouden Jubileum Geref. school Hooglandse Kerk gracht, uitsluitend bestemd voor ouders van de leerlingen der lagere school. Foyer Stadsgehoorzaal, 3.30 uur: s treek- bijeenkomst Hollandse Maatschappij van Landbouw, afdeling Rijnland. Foyer Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: toneel avond Hollandse Maatschappij van Land bouw. afdeling Rijnland. Marekerk, 8 uur: bijzondere kerkdienst, ds. J. van der Wiel over „Roeping en lijden", zang van De zingende Zusjes. Donderdag Elisabeth-ziekenhuis, 11.301.00 uur: receptie dokter W van Ro6sem ter gele genheid van zilveren jubileum. De Beukenhof OEGSTGEEST (Terwee- weg) 4 tot 5.30 uur: receptie J. C. Stafleu t.g.v. 40-jarig jubileum bij Rotogravure. LEIDERDORP: gemeentehuis. 10.30 uur: afscheid adj. E. kronenburg. Doelenkazerne, 8 uur: cabaretavond. VrUdag Kootr Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avondgebed. Wijkgebouw Levendaal 8 uur: centrale a r. kiesvereniging Leiden, spr: dr. J. A H. J. S. Bruins Slot, „Huidige politieke situatie." Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: C. Statenkring, spr.: drs. J. W. van Hulst Amsterdam over „Zin en onzin in de politiek". Academiegebouw, 4 uur: Inauguratie dr. R. F. Beerling. OEGSTGEEST: Patronaat6gebouw, uur: De Lekenspelers met „De man in het bruin". Grote zaal Den Burcht, 5.45 films over de wereldkampioenschappen voetbal. Academiegebouw, 10 uur: afscheidsbij eenkomst de heer P. C. Maas, hoofdtetrict- bouwkundige van de rijksgebouwendienst. Het gulden Vlies, Kchtingsavond L.P.G.-opbouwapparatu- Zaterdag Antonius-clubhuis, 8 uur: propaganda- feestavond Vereniging tot behartiging der belangen van t.b.c-patiënten derland. LEIDERDORP: Dorpshuls, 7.5 feestavond chr. Oranjevereniging. Leiderdorp, gemeentehuls, 4.30 tot uur: receptie burgemeester t.g.v. 12%- jartg jubileum. Abonnementsvoorstellinp; Leiden Suiker van Hugo Claus kreeg sfeervolle opvoering T TIT VLAANDEREN trekken ieder jaar mannen naar het noorden van AJ Frankrijk om daar als seizoenarbeiders te werken in de suiker fabrieken. De Vlaamse schrijver Hugo Claus heeft in het seizoen 1947 zich onder hen gevoegd. Zeker voor een natuur als die van Claus ligt daar een geweldige inspiratie. Hij is gegrepen door de armoedige omgeving waarin men gehuisvest was, door het verpauperen en afglijden van deze mannen, die hun plezier beleven met de meisjes uit de dorpen. In een novelle Suiker, heeft Claus over deze mensen en hun leven daar ge schreven, over hun eenzaamheid, hun ruwheid, ook over hun vriend schapsbanden. Uit deze novelle heeft hij het toneelstuk Suiker, getrokken. De sfeer is uitstekend getroffen. Wij menen, dat Hugo Claus enigszins de invloed van Tennessee Williams heeft ondergaan, maar de Vlaming mist (nog) de macht mensen uit die ellende te doen opkomen en hen er weer in terug te stoten. van Max niet onvoldoende, maar we hebben hem wel eens beter gezien. Van de bijrollen noemen we nog Jan Le- maire sr., die kostelijk speelde als de jongste Minne Een avond van goed toneelspel in een belangwekkend, maar ons niet geheel bevredigend toneelstuk. A. C. Bouwman. Apotheken: De avond- en de nachtdienst wordt waargenomen door apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooigracht 48, telef. 21060. De apotheek Wilhelminapark 8 te Oegstgeest. telef. 26274, is doorlopend geopend. Van de universiteit Vrijdag 30 jan.: inauguratie prof. dr. R T. Beerling. Woensdag 28 Januari: Prytaneum, 12.25 tot 13 uur: eerste pauzeconcert. Woesdag 4 fabruari: Letds Studenten cabaret zal het Diesstuk verzorgen, uit sluitend voor studenten; donderdag 5 fe bruari bij voorkeur voor studenten; vrij dag 6 februari bij voorkeur voor de we tenschappelijke staf en de hoogleraeen; «aterdag 7 februari bij voorkeur voor oud-alumi en genodigden en hooglerar Kaartverkoop voor studenten van 27 ouarl af dagelijks sociëteit Minerva clubgebouw VVSL tijdens avondeten; het Prytaneum van 12.15 tot 1.30 uur, 1 halve zaterdag. Vrijdag 30 januari 8 uur: tn universi teitsgebouw: afdelingsavond NCSV. W. A. Bijlefeld over Zending en aposto laat. Films Casino (7 en 9.15 uur. zaterdag ook 2-30 uur): The smallest show on earth (1* Jaar); donderdag: De zeven hoofdzon den (18 Jaar). Lldo (2.30, 7 en 9.15 uur): Hercules <1 4) aar). Lux or (2.30, 7 «eerte (18 Jaar). Rex (2.30. 7 en 9.15 uur): Slavinnen de Amazone (18 Jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): In die ««cht (18 Jaar). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half l, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag ▼en 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag Impend van 9 tot 12 en van half 2 tot 4 •w (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en minera logisch museum. Oawnmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 van 2 tot 4 uur. i 9.15 uur): Tramlijn be- Niet dat wij dit prefereren. Onze be zwaren tegen Williams hebben we dan eens gezegd. Maar men kan de Ame rikaan geen meesterschap in het uitbeel den en scheppen van figuren ontzeggen. Zijn stukken hebben kracht en geladen heid. Dat missen we (nog) bij Claus. Ten- dele moet dit misschien ook geschrever worden op rekening van het feit, dat dit stuk niet als toneelstuk is opgezet. De bijfiguren blijven te veel bij figuren hebben praktisch geen invloed op de ont wikkeling van het dramatisch gebeuren n de drie hoofdfiguren: Kilo, Max Malou. Ze accentueren de sfeer, m< nen ook de vaart en de gang van 1 Ook heeft Hugo Claus zich in dit stuk et kunnen bepalen tot een bepaaldi stijl. Er is het zeer rauwe naturalistisch- realisme, ook in de taal. Zonder bezwaar had hier geschrapt kunnen worden of men andere woorden kunnen gebrui ken, die aan deze manier van schrijven geen afbreuk hadden gedaan. Doch Claus is dichter. En de lyrische gedeelten die soms prachtig z(jn, legt hy in de mond van mensen, die even later de grofste dingen zeggen. Daar klopt voor ons gevoel iets niet. Het gaat in dit stuk om een Malou, de publieke vrouw, met de bekende blanke pit. Een romantisch gegeven, dat Claus hier ook gebruikt. Zo heeft mer hele staalkaart van stijlen en stijl-perlo den in dit stuk samengeperst. En aarnge- na alle dramatische botsingen e cynische waarschuwing van de met allerlei wonderlijke bindingen behepte Max, dat alle vrouwen leugenaarsters zijn ten spijt en ondanks zijn innerlijke strijd, toch Kilo met Malou wegtrekt, den we het slot nogal suiker-zoet. Toch bewijst Claus, dat hij talenten heeft, maar wij vinden, dat hij zijn vaste nog niet heeft gevonden en sohien heeft dat ook iets met de ontbre kende balenten te maken. De Rotterdammers hebben er in de abonnementsvoorstelling gister avond een uitstekende sfeervolle op voering van gegeven. Met overgave en geloof in de rollen werd gespeeld. Leo dc Hartogh gaf een uitsteken de ingetogen vertolking van Kilo. Deze rol was enigszins geïnspireerd door de figuur van Lennie in Mice and men, van Steinbeck. Ook Ina Faassen gaf een goede uitbeelding van Malou. Haar harde stem konden we niet altijd bewonderen, maar in het zesde tafereel was ook haar stem gevoeliger. Guus Hermes spe.elde de lastige rol Graves teen, Pieterskerkhof 6, Juridisch studiecentrum- elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst ln de vakanties), concierge: Kol fm a kers veeg 16a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 rur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot Onderscheiding voor Rossum du Chattel en Driessen Hare Majesteit de Koningin heeft de Leidse goud- en zilverhandel Rossum du Chattel en Driessen C.V., Breestraat 95, benoemd tot hofleverancier. Men deelde ons vanmorgen mee, dat deze onderschei ding is verleend ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van deze zaak. dat dit jaar wordt herdacht; over het tijdstip van deze herdenking is nog niets te zeggen. De zaak is sinds 1909 aan de Breestraat gevestigd. Guus Hermus (links) en Leo de Hartogh (rechts) in het stuk van Hugo Claus: „Suiker". M. Borstlap in Leiden over jeugdzang In het Gereformeerd Jeugdhuis aan d Breestraat sprak gisteravond dc dirt gent van het Haags Knapenkoor, de heei M. Borstlap, voor de leidsters en leiders in het rayon Leiden van de Bond Gereformeerde Jeugdorganisatie, heer A. Verbeek te Leiderdorp had de leiding. De heer Borstlap noemde het zingen op clubs een belangrijk onderdeel van het programma. De leiding moet een welbewuste keus maken. Elke leeftijd heeft een aparte zanginteresse. Bij jon gens van 13 tot 16 jaar gaat het zingen met „de baard in de keel" wel heel moeilijk, maar men moet proberen of er toch nog wat te bereiken valt. De heer Borstlap verlevendigde zijn betoog met enkele canons en melodietjes. In vraag en antwoord en in discussie groepen praaitte men nog wat na. De ver gadering was heel matig bezet. Leidse amateurfotografen naar de Franse Alpen In de bijeenkomst van de Leidse ama teurfotografen, die gisteravond in De Doelen werd gehouden, hebben de leden genoten van prachtig landschapschoon in zuidwest-Europa. Opening en behan deling van enkele huishoudelijke zaken vroegen weinig tijd. De heer A. C. Tobl gaf een uitleg van de methode, die hij had gebruikt bij het vervaardigen van zijn foto's. Hij toonde eerst enkele dia's van Leiden en omgeving en via de Expo kwam men in Noord-Spanje. Na de pauze nam de heer Tobi, die geoloog is, de amateurfotografen mee naar de Franse Alpen, het werkterrein van vele Leidse geologen. Hoewel hij zijn beelden hoofdzakelijk maakte in verband met zijn studie, waren de mees te foto's van een zodanige opbouw, dat ook zij, die alleen uit schoonheidsbele ving fotograferen, hun hart hebben kun nen ophalen aan de mooie kleurencompo- sitie. De geologen hebben wellicht om beroepsredenen interesse voor dit land, maar de streek, waar men gisteren een kijkje nam, is oök voor vakantie een ideaal en rustig plekje. Huishoudboekjes C.B.S. NAUWGEZETTE huisvrouwen uit Leiden, wier gezin twee kinderen telt of in de loop van 1959 twee kinderen zal gaan tellen, kunnen een bij drage leveren voor de prijzenstatistieken van Nederland en tevens een klein extraatje verdienen door een jaarlang nauwkeurig hun huishoud uitgaven te noteren. Zij moeten dan aan bepaalde eisen voldoen, nauw keurig werken en waarheidsgetrouw de gegevens invullen. Deze zullen uiteraard vertrouwelijk worden behandeld, zodat geen enkele deelneemster bevreesd behoeft te zijn, dat na afloop van de proef haar huishouden als een voorbeeld van hoe-het-niet-moet of hoe-het-wel-moet op straat zal worden gebracht. Op gezette tijden verschijnt in de krant een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin mededeling wordt gedaan over het prijzenindexcijfer vain het levensonderhoud in Nederland. Men leest dan, dat dit cijfer gestegen is tot 117 of gedaald is tot 109. cn deze cijfers hebben betrekking op een bepaald jaar, dat op 100 wordt gesteld. De laatste ge- De president van de Haagse rechtbank, ir. mr. G. Witsen Elias, bepaalde vijf januari in een kort geding dat de Leidse Onderwijsinstellingen binnen vier» 'ntwintig uur de heer V. zouden moeten herstellen in zijn functie ais exploitatie- Archeologisch instituut. Rapenburg 26 elke dag geopend van 9 tot 12 en van 5 ■t 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half 10 tot half 6. op zaterdag tot 5 uur. Academiegebouw. Rapenburg 73: Elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 30 uur, behalve op zaterdagmiddag. Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 5 ►t 4 uur Instituut voor culturele anthropologic i sociologie van niet-wester se volken Eerste Binnenvest gracht 33a: elke dag geopend van P tot 12.30 en van 2 tot 5.30 rr. behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2: elke dag geopend van half 10 tot 12 en v tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van H Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat 1b: elke dag geopend van 9 tot 5 uui aterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- traat 27: maandag en woensdag vai ot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag bd 10 tot 6.30 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en srdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en lag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6-30 tot 8.30 uur '8 avonds. (Deze opgaven gelden niet voor zon- en feestdagen). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Wat doe je ln de kou?"; educatieve tentoonstel- Ing over het leven van de Eskimo's. Ge •pend tot eD met 1 maart. Prentenkabinet, 2 tot 5 uur: tekeningen 'an B. Boutt «ville, tot 9 febr. Academiegebouw, Rapenburg 73; expo sitie o"er Informele kunst, geopend tot 28 februari. Kantongerecht te Leiden o TEMIDDEN van de vele verkeersovertreders, die ook gisteren weer hun gebruikelijke straffen van de Leidse kantonrechter kregen toegewezen, bevond zich de scharenslijper, die moeilijkheden had gekregen met de gemeente Sassenheim in verband met de ligplaats van zijn woonboot. De 31-jarige woonbootbezitter had via een lange leerschool ervaren, dat ook deze vorm van woningnoodbestrijding zijn schaduwzijde heeft, want hij was van vele plaatsen rondom Leiden verjaagd. Maar juni vorig jaar meende hij een rustpunt te hebben gevonden in de Sassenheimsevaart. Zijn rust duurde tot oktober, toen kwam er een bepaling van de gemeente Sassenheim, die de Sassenheimsevaart als ligplaats voor woonboten ver bood, maar waarin tevens enkele plaatsen werden genoemd, die wel ter beschikking van de waterbewoners stonden. De scharenslijper, als een moderne Odysseus, wijs geworden door vele varingen, mopperde niet en poogde van de andere ligplaatsen te bemach tigen. Doch daar deze ligplaatsen slechts bereiken waren via het land van boe- of tuinders en deze niet bereid i toestemming te geven regelmatig er hun land te lopen, waren de gegeven uitwijkmogelijkheden slechts theoretisch aanwezig. De gemeente Sassenheim hield zich aan de letter der wet en de scharenslijper, die niet meer wist waar hij heen moest en op de Sas senheimsevaart bleef wonen, kreeg een proces-verbaal. Hij vertelde de kantonrechter gister morgen, dat er praktisch geen schepen op de Sassenheimsevaart varen en dat met zijn boot van twee meter breed- in het geheel geen vaarbelemmering vormt op het water, dat ruim 16 meter breed is. De agent die als getuige i gehoord, gaf deze argumenten toe. De officier en de rechter interesseer den zich echter meer voor de mogelijk heden, die de man had gehad het ge meentelijk bevel op te volgen. De officier ■a tot de ontdekking, dat dit geen reële mogelijkheden waren geweest; hij nd, dat de gemeente Sassenheim haar zaken beter moet regelen en vroeg een schuldigverklaring zonder oplegging van straf. De rechter was het met de offi- eens. Hij meende, dat de gemeente ;>r dient te zorgen, dat de door haar aangewezen ligplaatsen metterdaad te verkrijgen zijn En de scharenslijper werd ontslagen van rechtsvervolging. Ongemanierd Minder mild werd in de middaguren gedacht over een zakenman uit Wasse- die in Leiden een zaak drijft. Deze 67-jarige zakenman had zijn auto zater dagmiddag 8 november in de Breestraat willen parkeren op een plaatsje, waar juist een vrachtrijder bezig was zijn agen neer te zetten. De politie was tussen beiden ge komen en had de zakenman gelast weg te rijden, maar deze had ge weigerd en er was een enorme ver keersopstopping ontstaan. Eerst nadat de agent de* vrachtrijder had verzocht even door te rijden, de chaos bezworen. De officier vond, dat er sprake was van grove onbehoorlijk heid. Volgens hem had de zakenman er blijk van gegeven niet over de juiste mentaliteit te beschikken om een plaats in het ingewikkelde verkeer van tegen woordig te kunnen innemen- Daarom eiste hij behalve 150 boete twee jaren intrekking van het rijbewijs. De zakenman, die tot dan toe de situa tie nogal luchtig had bekeken, vroeg de rechter angstig het rijbewijs niet in te trekken, daar hij zijn auto dringend no dig heeft voor zaken. De rechter velde een mild vonnis. De boete werd terug gebracht tot 110 en daarbij kwam een voorwaardelijke intrekking van drie maanden met een proeftijd van een jaar. Onmiddellijk daarop moest dezelfde zakenman weer terecht staan. Hij had door een onhandige manoeuvre een an dere auto beschadigd. De officier schil derde, hoe de zakenman ook in deze zaak nogal bruut was opgetreden. Eerst toen de pftlitie proces-verbaal bij hem kwam opmaken, had bij iets van een schaderegeling willen horen. De officier eiste 150 en voegde hier de waarschuwing aan toe: Er wordt op gelet door de politie. Ook in deze zaak velde de rechter een mild von nis: 75. Een bejaarde zakenman uit Boskoop dreigde ook zijn rijbewijs kwijt te raken Zijn overtreding was minder groot ge weest hij was rechtsaf geslagen met zijn auto zonder aan doorgaande fiet- voorrang te verlenen maar voor de rechtbank demonstreerde hij zoveel onkunde van de verkeersregels, dat de officier zijn in 1932 behaalde rijbewijs geen waarde meer achtte. Hij eiste drie maanden ontzegging en 7.50 boete- De rechter adviseerde de man drin gend de moderne verkeersregels nog door te nemen; de boete werd ver hoogd tot 25, maar de intrekking werd niet gevorderd. Een heel mysterieus geval speelde tus sen twee Leidse kooplieden, va één zijn geparkeerde auto bij het wegrij den in botsing zou hebben gebracht met de auto van de tweede. De eerste daarop, aldus de verklaring van de twee de, snel weggereden en eerst een paar straten verder, had de tweede de eerste weten in te halen: „Geef me honderd gulden, dan ben je van alles af", stelde de aangereden koopman voor. die de aanrijding zou hebben veroorzaakt, voelde daar niets voor en samen waren ze een café in de buurt binnengestapt om de politie te bellen. „Neem een biertje", had de ge dupeerde joviaal tegen de berokker der schade gezegd. Voor de rechter bleek weinig meer van deze joviali teit: „Hij was onder invloed", deelde de benadeelde de rechter als getuige mede. De verdachte koopman zelf zorgde voor de grootste verrassing: „Ik heb he lemaal niet op het Levendaal geparkeerd gestaan," deelde hij mee. De officier en de rechter schonken aan deze verklaring echter geen geloof en beiden achtten het en strafverzwarende omstandigheid, dat erdachte zonder W-A.-verzekering in de auto was gaan zitten. Vijftig gulden, eiste de officier; de rechter deed ér een tientje af en vertelde de benadeelde koopman, dat hij voor de schadevergoe ding van 157 een civiele procedure zal moeten volgen. chef van het door de L.O.I. uitgegeven maandblad „Studium Generale", op straf fe van een dwangsom van vijftig gulden per dag. Gisteren vond de president de zelfde partijen weer tegenover zich, zij het nu dat de L.O.I. als eiseres optrad en de heer V. als gedaagde. Wat was namelijk het geval? Na het vonnis van de president had de heer V. zich op zes januari gemeld bij de L.O.I en hem was medegedeeld dat hij inder daad was hersteld in zijn oude functii van exploitatiechef. een functie die hij bekleedde voordat de L.O.I hem had den overgeplaatst naar de afdeling vak opleiding en ontwikkeling in afwachting van een toestemming van het gewestelijk arbeidsbureau om hem te ontslaan, zesde januari bleef V. echter nog zijn bureau op die afdeling zitten ei kreeg opdracht een rapport same: stellen over zijn zienswijze inzake exploitatie van het blad. V. leverde dit rapport 's avonds in. De volgende mo gen werd V. ontboden od een directi' bijeenkomst, maar de besprekingen had resultaat dat V. het gebouw liet. Hij schreef een brief dat hij wel wilde werken als hij feitelijk in zijn oudi functie zou worden hersteld. De L.O.I. ontsloegen hem echter op staande voet op grond van werkweige- ring. Hierop liet V. executoriaal beslao leggen op goederen van de L.O.I. v negen dagen dwangsom. De tenuitv legging van dit beslag zou donderdag plaats hebben, maar voordien maakten de L.O.I. dit nieuwe kort geding aat hangig om uitvoering van dc beslaglei ging te voorkomen en het beslag op t heffen. Voor V. voerde mr. S. Gratama aan da van een feitelijk herstel van V. i: zijn oude functie geen sprake was ge- t. V. was onheus bejegend en hem niet zijn oude kamer aan de Brei straat 73 waar volgens pleiter het hart i Studium Generale klopte toege ven, maar een ontruimde wachtkamer het gebouw aan de Rijnsburgerweg. was een kamer zonder telefoon en V. moest maar bellen in de kamer van directeur Sloos jr. Pleiter betoogde dat V. volkomen afgesneden was van d< dere medewerkers aan het blad en dat hij geen toezicht kon uitoefenen op de administratie, hetgeen ook tot zijn taak behoorde. Bovendien had men V. nii het bezit gesteld van de vroegere gege- sn zo moest hij het rapport zonder schrijven. B. en W. Een 66-jarige tuinder uit Voorschoten had herrie met het college van B. e gekregen, omdat zijn koe in de tuin Voorschotens burgemeester was gaan grazen. B. en W. waren niet verschenen, hadden een briefje geschreven, dat de schade naar genoegen was geregeld. De tuinder zei, dat hij er ook niets kon doen; de officier zei, dat hij toch erantwoording droeg en vroeg een tientje boete. De rechter maakte er gulden van. Bijzonder vergramd was de offi cier in de middaguren op een niet versohenen automobilist, die driftig was geworden en een andere auto mobilist ernstig had gehinderd door vlak voor hem te gaan rijden en ver volgens plotseling te stoppen. „Men sen, die hun auto gebruiken als wa pen moeten van de weg af", meende de officier en eiste honderd gulden plus een jaar ontzegging van rij bevoegdheid. De rechter maakte de ontzegging voor- waardelijk voor een tijd van drie maan den met een proeftijd van één jaar; de boete verhoogde hij tot 150- Tenslotte kwamen twee Rotterdamse zakenlieden, die de zomervakantie in Noordwijk hadden doorgebracht, de rechter vertellen, hoe onverantwoord een 34-jarige bedrijfsleider uit Tilburg met zijn auto op de Oude Zeeweg was weg gereden, toen zij daar op een zomernacht aan het wandelen waren. De getuigen verklaringen waren nogal wat verward en het gevolg was, dat de officier opzet niet bewezen achtte en vrijspraak vroeg. De rechter meende echter dat de manier van wegrijden in lichte mate hinderlijk was geweest en legde een boete van vijf gulden op. Wangedrag Voor de L.O.I. betoogde mr. Van Praag uit Amsterdam dat V. wel degelijk zijn oude functie had teruggekregen. Er was echter bepaald dat V. rechtstreeks onder de president-directeur Sloos sr. zou staan dat hij in geval hij wijzigingen wilde aanbrengen dit met de president-direc teur zou dienen te bespreken. Zonder nadere uitleg verliet V. echter de direc tievergadering en hij weigerde verder te werken. Wegens wangedrag heeft men hem daarom op staande voet ontslagen. Dit ontslag valt buiten de vorige pro cedure en er is dan ook geen recht tot het leggen van beslag. Pleiter laakte de inhoud van het rap port van V., waarin deze de door de directie getroffen voorzieningen ongedaan wilde maken en waarbij de directeuren de exploitatie van het blad moesten doen naar de zin van V. Het bestuur van de L.O.I. was bereid V. nog enige maanden in functie te houden, want men is niet in beroep gegaan van het vorige vonnis. De vorige kamer van V was in gebruik, maar zijn nieuwe kamer was in het hoofdgebouw, waar ook de directieleden xetelen. gevens voor dit cijfer zijn door het CJ3.S. in 1951 verzameld en hadden betrekking op gezinnen van hand- en hoofdarbeiders bestaande ui* vier personen, mol een in komen tussen de drie- en vijfduizend Voorwaarden Ditmaal! zoekt het C.B.S. dn Lelden ge zinnen van vier personen of van drie personen, die dit jaar nog gezinsuitbrei ding verwachten waarvan het gezins hoofd hoofdarbeider is en waarvan het inkomen zich beweegt tussen de vier- en zevenduizend gulden. Huisvrouwen, die eventueel met as sistentie vsn hun echtgenoot aan dit budgetonderzoek willen deelnemen, zul len van 1 april at gedurende een jaar een wekelijks huishoudboekje moeten bijhou den. ddt iedere week opsturen en de ge gevens zo waarheidsgterouw dienen op te tekenen. Deze gegevens zullen door hot C.B.S. met duizenden andere cijfers worden ver werkt om te komen tot een nieuw Index cijfer. dat als uitgangspunt kan worden genomen voor toekomstige positiebepalin gen van het huishoudindexcijfer. Huisvrouwen, die menen bij dit onder zoek van dienst te kunnen zijn, kunnen zich schriftelijk ln verbinding stellen met het Centraal Bureau voor de Statistiek, afdeling 2a budgetonderzoek, Oostduin- laan 2, 's-Gravenhagc. Als aardigheid stelt het C.B.S. voor iedere huisvrouw, die een jaar lang trouw medewerkt, vijftig gulden in het vooruitzicht; bovendien zullen de vrouwen, die de gegevens zeer ge trouw en nauwkeurig opsturen een premie van tien gulden ontvangen. Zie vervolg stadsnieuw» op pagina 9 Afdeling Leiden-Oegstgeest Vrijzinnigen hebben ook met lauwheid te kampen In haar gebouw aan dc Middelweg heeft de Vereniging van vrijzinnig-hervormden. afdeling Leidcn-Oegstgcest. een ledenver gadering gehouden. Voorzitter prof. dr. K. A. H. Hidding zei onder meer in zijn openingswoord, dat het moeilijk is de be ginselen van de vrijzinnig-hervormden te propageren, daar bij verscheidene leden een grote mate van onverschilligheid is te zien. Een winstpunt noemde hij, dat toch nog heel wat leden bun trouw tonen. Het is te hopen, dat deze kern steeds gro ter wordt. Secretaris mr. H. Eveleyn zei in zijn jaarverslag, dat het predikantswerk zich sterk uitbreidt. Dit komt. doordat ds. Hu- beek zich met inzet van al zijn krachten het werk geeft. Hij was van oordeel, de verhouding met de Hervormde Kerk een zeer belangrijk punt is. De ver ging van vrijzinnig-hervormden streeft laar als geheel in de Hervormde Kerk te worden opgenomen, maar verscheidene leden prefereren zelfstandig te blijven en wensen geen binding met de Hervormde Kerk. Zes vacatures ln het bestuur moesten orden vervuld. De door het bestuur voorgestelde kandidaten werden be noemd; de heer W. de Gast werd secre taris en de heer B. M. P. Kornet le pen- ingmeester. Bestuurslid werden de da les W. Fo.iteyn-Raadsen en J. J Brinke- ri«k-Arkenbout en de heren D. do Hart A. J. te Rijdt. Gedaagde V. gaf vervolgens zelf een uitvoerige uitleg over het gebeurde sinds het bevel tot herstel in zijn oude func tie. „Ik had niet verwacht met een mu- ziekkorps te worden ingehaald. Integen deel, ik heb getoond genoeg geduld te hebben, door ook tijdens mijn degradatie werken. De L.O.I. hebben echter alleen lar de letter het vonnis uitgevoerd, aar niet in feite." Mr. Van Praag voerde nog aan dat Studium Generale een experiment Is, geld bij moet. Hier moet de direc tie wel toezicht op uitoefenen. V. ia als overwinnaar teruggekomen, maar toen hij niet voor honderd procent voldaan as heeft hij het werk geweigerd. De president bepaalde de uitspraak op woensdag a.s., een dag voor de even tuele executie van het beslag. Leo Mens vierde zijn tachtigste verjaardag met vele vrienden rjE OUD-ORGANIST Leo J. Mens heeft gisteren zijn tachtigste verjaardag gevierd. De gehele dag heeft de heer Mens in zijn woning aan de Apothekersdijk in het middel punt van de belangstelling gestaan, maar gistermiddag tussen 4 uur en half 6 was die belangstelling wel het grootst, toen velen van de speciale ontvangstgelegenheid gebruik maak ten om de vorige organist van de Pie terskerk de hand te drukken. Talrijke telegrammen, bloemstukken en andere geschenken heeft de heer Mens op deze voor hem en zijn familie zo bij zondere dag mogen ontvangen. Hij is elfsprekend dankbaar voor zoveel vriendelijkheid, maar het glanspunt bij deze verjaardag is toch wel de uitvoe ring van zijn werken volgende maand in Den Haag. „Dat dit zo spontaan is op gekomen. verblijdt mij het meest", zei ms, toen wij hem hadden gelukge- Onder de belangstellenden waren mej. Voldhuijzen en de heren prof. Schellen berg, Aribo en Opdam namens de afde ling Leiden van de Ned. Toonkunste naars-Vereniging, de heer Richard Boer als oud-vice-voorzitter van deze afdeling, ds. Vossers als voorzitter von de cen trale kerkeraad van de Leidse Hervorm de Gemeente, de heren Brune en Van der Munnik namens het bestuur van de Kon. bond van christelijke Zang- en Ora toriumverenigingen, de heer Hofstra van de zangvereniging „Asaf" te Den Haag. die zich heeft belast met de organisatie van de uitvoering van volgende maand ln Den Haag, mevrouw Höweler, echt genote van de vorige burgemeester van Rijnsburg, de heer Hoogerwerf. oud-or ganist van de Marekerk. de heer Sira, koster van de Pieterskerk, dc musicus Herman Stenz en diens echtgenote, me vrouw Stenz—Leening. de heren Gijsman en Van Iterson namen» de centrale kerk- voogdij van de Leidse Hervormde Ge- ds. Kloek, Hervormd predikant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3