ïlicumc JTdlisdje (üourattt Italiaanse regering besluit af te treden Nenni's verklaring gaf beslissende stoot Warme gevoelens voor Engeland afgekoeld In West-Duitsland twee spionnen gearresteerd Fins-Russische crisis achter de rug Geen absolute tijdgrens Berlijnse crisis Vrijgeleide gevluchte Cubanen werd plotseling ingetrokken Drieling maakt dozijn vol MAANDAG 26 JANUARI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0 59 per week ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Nfjietifnilfrlijiftf jaargang no. 11473 CHRISTEL! JK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticfi is ahrblturn oiyn bert ia tcQhtnspocf Parijse modelijn FONTEIN Zie pagina DE PRO-WESTERSE COALITIEREGERING in Italië heeft vandaag besloten af te treden. Premier Amintorc Fanfani heeft dus de moei lijkheden, die hem al bedreigen sedert het moment dat hij zeven maanden geleden zijn regering vormde, niet het hoofd kunnen bieden. Het kabinet was vandaag in een speciale vergadering bijeengekomen om de problemen die dezer dagen een climax bereikten, te bespreken. De sociaaldemocra tische minister van arbeid, Ezio Vigorelli, heeft de vorige week zijn ontslag genomen en vrijdag wist de regering slechts een meerderheid van één stem te behalen toen in het parlement werd gestemd over haar beleid inzake het financiële schandaal dat de Italiaanse pers al maanden van groot nieuws voorziet. De reden, dat de wankele rege- ring-Fanfani nu nog verder berg afwaarts ging, vormt de verklaring die Pietro Nenni (de man die eens de Stalinprijs voor de vrede won) de vorige week aflegde. Nenni's uiterst linkse socialisten braken ge heel met de communisten en besloten voortaan een eigen politiek te vol gen. Dit besluit betekent dat de sociaal democraten van Saragat, die tezamen met de Christen-democraten van Fanfani de regeringscoalitie vormen, hun streven Kandidatenlijst der S.G.P. De volledige kandidatenlijst der Staat- kundig-Geref. Partij voor de Kamerver kiezingen (de nummers 14 vermeldden we reeds) is als volgt vastgesteld: 1. Ds. P. Zandt te Delft. 2. It. C. N v Dis te 's-Gravenhage, 3. D. Kodde, burge meester van Zoutelande, allen aftr.. 4. Ds. P J. Dorsman, Herv. predikant te Stap horst. 5. Ir. H. Fokker te Eindhoven, 6 Ds. M. A. Mieras. oud-Geref. predikant te Krimpen a. d. IJssel, 7. H. v. Rossum te Zeist, 8 J. Vermeulen Hzn. te Kinder dijk, 9. Ds. C. Smits. dhr. Geref. predi kant te Sliedrecht, 10. Ds- D. v. d Ent Braat, Herv. predikant te Elspeet, 11. Ds E. du Marchie v. Voorthuysen. oud-Geref predikant te Leersum, 12. A. de Redelijk heid te Ouderkerk a. d. IJssel. 13. A. Vlas blom te Delft. 14. A, J. Kersten te Rotter dam. 15. A. H. Schot te Middelburg. 16. J. Verboom te Kollum, 17. A Schouls te Lisse. 18. B v. d. Graaf Jzn te Ridder kerk, 19. W. F. MuLkhuyse te Waarder en 20. W. v. Oostende te Culemborg. Uit auto geslingerd en op slag gedood Zaterdagavond is op de verkeersweg Emmen-Coevorden de 19-jarige A. Wes- sels uit Coevorden verongelukt. Het slachtoffer zat met zijn vriend, de 19-ja- rige F. Schutte, in een personenauto, die begon te slippen. WesSels, die naast de bestuurder zat. slingerde uit de wagen. Hij was op slag dood. De auto kwam in een sloot terecht. Schutte werd niet ge wond maar kreeg een shock. Een passe rende automobilist bracht de slachtoffers naar het ziekenhuis in Emmen. Gerucht over nieuwe reis van Soekarno Reuter meldt, dat volgens welingelichte kringen te Djakarta Sukarno eind april of begin mei het bezoek aan Zuid-Ame- rika zal brengen, hetwelk vorig jaar naai aanleiding van de opstand in Sumatra werd afgelast. Ook Parijs en Tokio zouden worden bezocht. Officiële bevestiging was naar hereniging van de twee socialistische partijen zullen hervatten. Minister Vigo relli verklaarde, zich nu geen „man van de coalitie" meer te achten. Hij adviseerde partijleider Saragat, niet uit de weg te gaan voor een dialoog met Nenni. Om zich geheel te kunnen wijden aan de hereniging van de Italiaanse socialisten trad Vigorelli af als minister. Toen pre mier Fanfani vanmorgen de ministers bij eenriep in zijn ambtswoning, het Vimi- naal-paleis. verwachtte men in Rome dat hij mogelijk zou trachten de minister van arbeid te vervangen door een christen democraat de christen-democraten vor men de grootste groep in de coalitie. Overigens zou door een dergelijke beslissing de levenskans van het kabi net er niet beter op z(jn geworden. Na Nenni's besluit om geheel met de eommunistcn te breken, zullen in het parlement ongetwijfeld verschillende linkse afgevaardigden Vigorelli's voor beeld volgen en zich in vele gevallen aansluiten by de oppositieparty van Nenni. Dit moet zelfs al zyn gebeurd by de stemming over het financiële schandaal, aangezien de regerings coalitie officieel een meerderheid van vUf stemmen heeft. Fanfani verliet vanmorgen, enkele minuten nadat de minister van fi nanciën, Luigi Preti, het besluit van de ministerraad had bekendgemaakt, zijn woning. Hij begaf zich naar het Quirinaal paleis om het ontslag van zijn kabinet in te dienen bij premier Giovanni Gronchi. Later werd in Rome bekendgemaakt dat het besluit om af te treden is ge nomen zonder stemming. De ministers waren het er over eens, dat het kabinet geen kans meer zou hebben in het par lement. Bovendien waren er naast de eerder genoemde de volgende in terne moeilijkheden: de minister van transport dreigde af te treden, omdat het parlement een nieuwe wet op het verkeer niet in behandeling nam en de minister van financiën had dezelfde plannen met het oog op de behandeling van het financiële schandaal in het par- Drie verstekelingen kregen toestemming om hier te blijven Minister Struycken heeft drie versteke lingen toestemming verleend in ons land te blijven. Hel zün de 23-jarlge C. F. Nikilijuw, de 26-jarige L. I. Tanihatu de 23-jarige A. J. Wensen, die tot zater dag in „De Rozenhof" by Zutphen, geïnterneerde vreemdelingen veelal den ondergebracht, verbleven. Inmiddels 7.yn 7.y tydeiyk ondergebracht in het jeugdtehuis „De Haven" In Wassenaar. Zij zijn overigens vrij te gaan en staan waar zij willen. Voorlopig zijn zij echter onder de hoede van hot C.CJC.P., dat zal trachten voor hen een passend* werkkring te vinden. Nikilijuw was mo tordrijver bij de K.P.M.. de twee anderen waren stuurlieden. Nikilijuw en Tanihatu zijn Ambonezen, Wensen is een Indische Nederlander. De jonge mannen zijn indertijd als stekeling mot de Sibajak naar ona land gekomen. Zij waren in Singapore boord gestapt en lieten hun aanwezigheid pas in Rotterdam blijken, om niet de kans te lopen onderweg per schip te wonden teruggestuurd. Daar de drie thans toegelaten versteke lingen ook in Indoneeiè bekend stonden als tegenstanders van het Indonesische optreden, achtte de minister redenen wezig hen hier te houden. Hun veiligheid zou in Indonesië mogelijk niet groot zijn. Bovendien hebben zij familie In Neder land. (Nikilijuw is een neef van de be kende vertegenwoordiger der Republiek der Zuiid-Molukken in Nederland, dokter Nikilijuw.) MINISTER LUNS IN LONDEN FVE NEDERLANDSE MINISTER van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns is gisteren voor besprekingen met premier Macmillan minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd in Londen aange komen. Het gesprek zal hoofdzake lijk gaan over het Britse besluit de KLM-vluchten op Singapore twee tot een per week te verminde- de verkoop van 18 Gannet marinevliegtuigen aan Indonesië. Bij. zijn aankomst verklaarde minister Luns, dat hij zou spreken over „zaken -an gemeenschappelijk belang." oegdc er evenwel dadelijk aan toe, dat „sommige zaken voor Nederland van belang zijn dan voor Engeland." „Ik zou teveel zeggen", aldus de minister. als ik zei dat het om flicten gaat. Over de beslissing gaande de KLM is men in Nederland enigszins verbijsterd en de warm voelens, die de Nederlanders in Na mededeling van Dombrowsky Bonn, maandagmorgen (Van onze correspondent) T'WEE DAGEN, nadat in Bonn de uit Oost-Duitsland gevluchte souschef van de Oostduitse militaire spionagedienst Dombrowsky, mede delingen deed over de omvang van de communistische spionage in het Westen, zijn in Neumünster (Slees- wijk-Holstein) twee mannen ge arresteerd. Zij worden ervan ver dacht. in opdracht van de Oostduitse autoriteiten van een sportvliegtuig uit „interessante objekten" in West- Duitsland te hebben gefotografeerd Het zijn de 35-jarige meubelmaker Ri chard Brüggert en de 37-jarige fotograaf Peter Wingert. Brüggert heeft in Neu münster ook een detectivebureau. Sinds een Jaar is hij in het bezit van „Auster "-sportvlieger. De verdenk. tegen beiden ontstond toen zij met het vliegtuig nabij Rendsburg neerstortten en in ha'. Kielcrkanaal terechtkwamen. Bij de berging van het vliegtuig zou belas tend materiaal aan boord van het vlieg tuig zijn gevonden. De mogelijkheid wordt in Bonn ge opperd dat de beide Duitsers zijn gearres teerd op grond van de aanwijzingen die de gevluchte spionnenchef Dombrowsky inmiddels de Westduitse en geallieerde militaire autoriteiten heeft gedaan. Huurverhoging in W.-Duitsland Het Westduitse kabinet heeft besloten de subsidieregeling voor huurwoningen geleidelijk op te heffen. Naar verwacht wordt, zal de opheffing in 1962 een feit zijn De maatregel betreft ongeveer vijf miljoen woningen, die voor 1948 werden gebouwd. De opheffing, die in drie stadia zal geschieden, zal vrijwel zeker tot nuurverhoging leiden Verwacht wordt, dat het besluit van de regering op sterke socialistische tegenstand zal stuiten. Hardnekkige brand in A'damse hontloods De brandweer in Amsterdam is het hele weekeinde bezig geweest met het blussen ;en brand in een loods aan de Hout- n. Weliswaar was men het vuur za terdagavond tegen zevenen, dus enkele uren na het uitbreken van de brand, meester, maar het nablussen duurde tol de zondagmiddag. Omstreeks tv begon de brandweer de drijfnatte :n houtmot uit de loods te halen, waar- het personeel van de Amsterdamse spaandermaatschappij de laatste hard' nekkig smeulende restjes kon gaan spuiten. In Australië 21 baby's gestorven Ziekenhuizen in Melbourne (Australië hebben via de radio dringende oproepen uitgezonden om luchtverversingsii laUes beschikbaar te stellen nu een baby door de hitte is bezweken en het leven van tientallen andere kin deren in gevaar is. Sedert het intreden van de hittegolf een week geleden zijn een en twintig baby's door de hitte gestorven. 70.000 mynwerkers uit het Roergebied hebben zondag in Bochuf gedemonstreerd voor een werkweek van vyf dagen. de andere kant van de zee koesteren, zijn een beetje afgekoeld. Ik zou het prettig vinden als ik ze door mijn besprekin gen in Londen weer op temperatuur kon brengen." Minister Luns zei, dat hij ook gemeenschappelijke markt, het vrijhan- delsgebied en waarschijnlijk over enkel< NAVO-aangelegenheden zal spreken. De crisis in de Fins-Russische betrek kingen is achter de rug. President Kek konen is gisteren teruggekeerd uit Le- ngrad, waar hij besprekingen heeft ge- jerd met premier Chroesjtsjef en minis- r van buitenlandse zaken Gromyko. In n rede voor radio en televisie verklaar de hij te Helsinki dat de crisis veel ern stiger is geweest dan de Finnen hebben Chroesjtsjef. aldus de Finse president, enst de betrekkingen te verbeteren. Het tl niet nodig zijn dat de Finnen daartoe ts van nationale of ideologische beteke s prijsgeven. Bovendien hebben de Ru; •n geen verlangens die de goede verhou ding tot de westelijke en in het bijzonder tot de Skandinavische landen zouden unnen schaden. De Sowjetunie heeft er echter een ge ichtvaardigd belang bij, zo vervolgd! Kekkonen, dat Finland wordt bestuurd loor een vriendschappelijk gezinde regi ing, die het bilaterale vriendschapsve drag van 1948 kan garanderen. e betekenis van Kekk< oedelijk deze: de Finnen hebben eindelijk de man gevonden, die in dc vriendschappelijke betrekkin- Rusland te herstellen. Mikojan verklaart in Moskou: gen die vice-premier Mikojan zaterdag heeft afgelegd in de Witte Sverdlosky-zaal van het Kremlin. Er is volgens Mikojan geen absolute tijdgrens gesteld, waarbihnen de Berlijnse crisis moet worden opgelost. „Het belangrijkste is dat onderhandelingen worden gevoerd. Als het zover is, kan de tijdlimiet altijd een paar dagen of een paar maanden worden verschoven," aldus de Russische vice-premier. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken reageerde op Mikojans ver klaring met de mededeling: „Het State department is blij te vernemen dat ook 'olgens de heer Mikojan de kunstmatige druk in verband met de tijd waarbinnen Berlijn moet worden onderhandeld, deze zaak niet ten goede komt". Het ministerie wijst er verder op, dat Mikojan tijdens zijn bezoek aan de Ver enigde Staten op de hoogte is gebracht het Amerikaanse verlangen naar een gesprek over de toekomst van Duitsland, de Europese veiligheid en de kwestie- Berlijn. De kwestie-Berlijn kan naar haar mening echter niet afzonderlijk worden behandeld. Na Mikojans verklaring spraken gister avond functionarissen van het State department het vertrouwen uit dat, moge- n mei, een conferentie op ministerieel niveau tussen de Grote Vier kan beginnen Mikojan legde zijn verklaring af op een persconferentie. Voor ongeveer driehon derd journalisten bracht hij verslag uit over zijn reis door de Verenigde StateD Zijn rapport hierover was inmiddels goed gekeurd door de Russische regering. De :-premier zei. ervan overtuigd te zijn dat het Amerikaanse volk werkelijk be zorgd Is over de kwestie-Berlijn. Er bestaat in de Verenigde Staten een Gearresteerd op weg naar vliegveld Buitenlandse diplomaten in Havanna hebben gisteren by de Cubaanse regering geprotesteerd tegen het arresteren van een aantal „batistanen", die een vrUgelelde hadden gekregen om per vliegtuig het land te verlaten. De aanhangers van ex- president Batista hadden asiel gevtaagd op buitenlandse ambassades, de Cubaanse regering verklaarde het asielrecht te zullen erkennen en beloofde de mannen vrij geleide om het land te verlaten. Op weg naar het vliegveld werden die vrijgeleiden echter Ingetrokken, omdat Inmiddels was gebleken dat velen van hen zich hadden schnldig gemaakt aan „gewone misdaden". Een comité uit het Corps diplomatique, onder leiding van de pauseiyke nuntius, heeft nu uiting gegeven aan het vaste voor nemen van het eorps, zijn recht op politiek asiel te verdedigen Torn de vrygelelden eenmaal waren verleend, diende men de vluchtelingen te laten gaan, aldus het groeiende overtuiging dat, ondanks de koude oorlog en het bestaan van veel vooroordelen tegen de Sowjetunie. de sfeer gunstig is voor stappen die de vrede versterken Een groeiend aantal Ameri kanen begint te begrijpen dat oorlog en dreigen met oorlog onder de huidige om standigheden volstrekt ongeschikte mid delen zijn om internationale kwesties op te lossen Het moeilijke punt is volgens Mikojan, het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, dat „blijkbaar nog niet klaar is" voor het verbeteren van de be trekkingen. Doch met voldoening heeft Mikojan gemerkt dat de leiders overigens wel voorstanders zijn van nauwere con tacten. Wat dit betreft hebben de Amerikaanse zakenlieden volgens de Russische vicc- pretnier de wens te kennen gegeven, betere zakenbetrekkingen op te bouwen. Ook op dit terrein zal echter veel afhan gen van de politiek der Amerikaanse regering. Instorting bioscoop: 32 doden in Turkije Vanmorgen zijn 32 doden geborgen uit de ruïne van het Gaiety-theater in de Turkse voorstad Kucukyali. bij Istanboel. dat gisteren in elkaar zakte, terwijl zich 197 mensen in die bioscoop bevonden. nder« perse die onder het puin uitgehaald werden, wijl zij naar de film „Een theehuis voor Tobiki" keken, zijn in ziekenhuizen op genomen Het is niet bekend of en hoe veel slachtoffers zich nog onder het puin bevinden. Door gas in douche-cel otn liet leven gekomen Gistermiddag is de 21-jarige W. P. C. K Prelle in de douche-cel van zijn woning aan de Asselsestraat in Apeldoorn door gasverstikking om het leven gekomen. De jongen werd in bewusteloze toestand door een huisgenoot in de badcel aange troffen. Een arts is in het ziekenhuis nog geruime tijd bezig geweest het slachtoffer met behulp van zuurstofapparaten tot be wustzijn te brengen, maar zijn pogingen bleven helaas zonder resultaat. Daar is dan de Friese vierling Lautenbach. Het gezin is nu herenigd in de nieuwe woning in Deinum. Trots tonen de ouders hun vier peuters, die gelukkig een uitstekende ge zondheid genieten. Zondagmorgen is in het gezin van de heer L. van de Akker, wonende aan de Commissaris van Heemstraotraat te Nij- kerk, een drietonig geboren. De kinderen, twee meisjes en een jongen, die respec tievelijk vijf pond, vier pond en drie ons, en vier pond en twee ons wegen, kwamen in een kwartier tijd ter werold Zij maken het goed, doch zijn voor alle zekerheid tijdelijk opgenomen in het ziekenhuis ,.De Lichtenberg te Amersfoort. De namen van de kinderen zijn: Hannie, Teunie on Aalit. Er waren in het gezin Van de Akker aJ vijf jongens en vier meisjee. zodat dit drietal het dozijn heeft volg erna akt De heer Van de Akker 1* 41, zijn echtgenote 37 jaar oud. w ein lë w ind De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen maar ook plaat selijk mist. Weinig wind. Vannacht lichte en hier en daar matige vorst. Morgen- middag temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 27 jan. zon op 8.29 uur, onder 17.17 uur. Maan op 21.02 uur, Onder 9.21 uur. Op 31 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur I I »st 15 !;i Ui- =1 li" si sUe 11s 'J: ontoew wtndoii! on how ONO onbow w.ndaUl licht be* 7.ZO windstil NW 1. windstil Madrid Mali Algiers

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1