Herstel vrijheid voor bouwen en wonen Chr. arbeiders doorbreken dictatuur van de D.G.B. Toenemende chaos in Indonesië Socialistische sprookjes Half gedrukt bankpapier wordt op de markt geworpen Broei op Barenstein met 300 ton water gesmoord GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL "'IV R.A.I. hekelt afremming van het wegverkeer DONDERDAG 22 JANUARI 1959 REACTIE OP SOCIALISTISCHE HOUDING (Van onze correspondent in Bonn.) De protestantse en rooms-katholieke arbeiders van West-Duitsland heb ben enkele ingrijpende besluiten genomen: t Zij willen voor de bedrijfsraadverkiezingen, die in de komende maanden zullen worden gehouden, eigen kandidaten stellen en zich hun vertegen woordigers niet meer zoals tot dusver het geval is geweest laten voorschrijven (c.q. opdringen) door de overkoepelende vakorganisatie in West-Duitsland, de „Deutsche Gewerkschafts Bund". Tevens is een commissie gevormd, die een groot congres van christelijke arbeiders moet voorbereiden, dat de statutaire, partijpolitieke neutrali teit der D.G.B. die in kringen der christelijke werknemers van beide confessies al lang wordt betwijfel^ eens op de korrel zal nemen. daarmede te streven naar een verpoli tisering der ondernemingen ln socialis tische zin. Ook deze jongste S.P D.-verklaring zal og een belangrijke factor worden ln t al sinds jaren groeiende controverse tussen de D.G.B.-leiding en de christe lijke werknemers van beide confesssies. die bij de vakbonden zijn aangesloten e n de D.G.B.-eenheid hielpen bewaren, no- danks een „Katholische Arbeiter Bewe- gung" en een „ChnlstHche Gewerk- schaftsbewegung Deutschlands". Deze controverse zal nu ten slotte culmineren in het congres der christe lijke werknemers, dat wordt voorbereid eens en altijd uit te maken, hoe het nu eigenlijk is gesteld met de partij-politieke neutraliteit der D.G.B. Wijlen de premier van Noordrijnland- Westfalen, Karl Arnold, die in juli van het vorige jaar plotseling overleed, had ils rooms katholiek C.D.U.- en vak-bond- nan de voorbereidingen tot dit congres lan het rollen gebracht. Hij was voor :itter van de „sociale commissie" dei christelijk-demokratische werknemers In de D G B., toen dez« zowel bij de land dag-verkiezingen in de deelstaat als bij de Bondsdag-verkiezingen In 1957 schrik moest constateren, hoe vele chris telijke werknemers ln plaats van op di S.P.D. op de C.D.U. van Bondskanselier dr. Adenauer stemden. Het congres der christelijke arbeidi zal vermoedelijk nog dit Jaar worden gehouden. Wat men zich van dit gres voorstelt, behalve een erkenning van het grote blok van christelijke v nemers in de D.G.B en het opnieuw Controverse kan tot breuk leiden Beide besluiten zijn onlangs ln Keu len genomen. Zij illustreren opnieuw de ontevredenheid over het vakbondsbe- leid der 16 bij de D.G.B.-aangesloten werknemers-organisaties, die ruim drie jaren geleden ln Essen reeds leidde tot de heroprichting van de „Chrtsbliche Gewerkschaftsbewegung Deutschlands". de C.G.D., die weliswaar nog immer niet tot grote bloei is gekomen, maar met de hulp van het I.C.V.V. In Brus- tel het hoofd boven water heeft kunnen De initiatiefnemers van de belde be- iluiten waren de vertegenwoordigers van zowel de katholieke- als de protestantse vakbeweging, de arbeidsjeugd uit bel de confessies, de „Kolptng"-famllie (een katholieke sociale organisatie), het ka tholieke werkvolk en de z.g. „sociale commissies" der christelijk-demokrati- tche werknemers in de D.G.B. (de christelijke fraktle in de vakbond, zou men kunnen zeggen). Spanningen Wat het opstellen van eigen christelijke n Westduitsland wil zeggen zo wel kaholiteke als protestantse) kan didaten voor de bedrijfsraad-verkiezin- gen betreft, moge er aan worden her innerd, dat het vorige jaar een der gelijke separate actie niet werd onder- Wel stelde de C.G.D. eigen kan didaten op tegenover die der bij de aangesloten vakbonden haalde daarbij opvallende Dit jaar ls het het streven der christe- lijken om hun invloed in de bedrijfs- raden die overal sterk door de D.G.B worden beheerst uit te breiden. Het doel daarvan is om de communistische Dodergraving en de verpollHserlng d< en en bedrijfsraden door de si mokratische (socialistische) partij iee de D.G.B. zich maar al te va; leegt te identificeren) tegen te gaan, Daartoe moeten meer christelijke wer nemers in de bedrijfsraden worden op genomen dan via een kandidaatsstelling door de D.G.B. bereikbaar zou zijn. Hi r het eerst, dat de christelijke werknemers, die zich tot dusverre in de beslissingen der D.G.B. hebben geschikt, zelf tot actie overgaan en het bewijst, boe hoog de spanningen tussen chrlste- en socialisten in de D.G.B. zijn gelopen. Reactie Het merkwaardige ls, dat de reactie op dit besluit niet van de middellijk bij betrokken D.G.B., doch socialisten van de S.P.D. kwam Z|j betitelen de te Keulen genomen be- iliulng als: „een poging om druk uit Ie oefenen op de demokratiseh gekozen Tikbondsinstantles en om de eenheid dei Tikbonden bij de bcdrjjfsraads-verkiezln- «bruik i te -sten; i inder het christelijke geloof." De partij noemde de vakbonden de dragers van de bedrijfsraad-verklezin- gen. Dit ls evenwel in strijd met de be- drijfswetgeving. De bedrijfsraad wordt daarin genoemd als vertegenwoordiging «n het gehele personeel ener onderne- oiing, afgezien van de vraag of zij a! 'in niet zijn georgai.iseerd. Het ls het goede recht van de vakbon den zich met de samenstelling dezer ra- actief te bemoeien. Over de ultein- ke samenstelling er van hebben evenwel niet alléén te beslissen, noch hebben zij het recht de raden voor p löjpolitneke doeleinden te misbruiken Jens Nielsen, een uitvinder in Kopenhagen, hoopt dat de auto die op de foto een monteur zon der veel moeite op zijn nek draagt, de Deense „volkswagen" zal worden. De auto is van plastic, de motor is licht als van een motorfiets, de prijs is 1600 zonder en 3000 met belasting. vastnagelen van de ln de D G B.-statu ten opgenomen partij-politieke neutrali teit der overkoepelende vakorganisatie, is nog niet bekend. Nieuwe bond Het Is echter denkbaar, dat er een geheel nieuwe blconfessionele vakbond partijpolitiek werkelijk onafhankr- en neutrale „Gewerkschaft" uit te schijn zal komen, waarvan vooral n Karl Arnold een voorstander was rtoe zal moeten worden overwogen, of het gewenst is dat de christelijke •erknemers uit de D.G.B. treden. Zij breken dan echter tegelijkertijd de heid der Westduitse vakorganisatie, besluit dat de chrlstelljken zeker niet gemakkelijk zou vallen, doch dat voor de duidelijke socialistische richting, die de D.G.B. de laatste jaren is Ingeslagen, wel eens onvermijdelijk zou kunnen wor den. In leder geval heeft de D.G.B.-lelling thans meer dan ooit tevoren aanleiding om uiterst voorzichtig te manoeuvi op het geaccidenteerde terrein der par tijpolitieke neutraliteit en der confessies, wil zij niet haar positie van enige vak bond (van werkelijke betekenis) ln de Bondsrepubliek verliezen. De LEIDING an de commu nistische partij heeft in de Sowjetzohe van Duitsland de strijd aangebonden tegen de sprookjes van Grimm. An dersen en anderen. Het schijnt, dal op de partijschool een diepgaand onderzoek is ingesteld naar de be tekenis van deze sprookjes en de heren hebben uitgemaakt dat deze alleen maar negatief is. Als u hei precies will weten: De sprookjes van Grimm enz. bevatten bijzonder schadelijke elementen voor de op voeding van de jeugd. Ei kwam dus. zo als dat viel te verwachten, een werd geëist dat de bibliotheken de nog aanwezige sprookjesboeken onder toezicht van de volkspolitie moesten vernietigen. Roodkapje. Sneeuwwitje, Asse poester en al die andere figuren uit de sprookjeswereld moeten worden uitgeroeid, omdat zij de „sprookjes met een verantwoorde socialistische inslag" in de weg staan. En nu zijn de schrijvers in dp Sowjet-zone opgeroepen op korte termijn „socialistische sprookjes" te schrijven. De beloning wordt hoog. is al verteld, want de oplagen wor den groot. Als het helemaal niet lukt kun nen de socialistische sprookjes ook nog als partij-programma dienen. (Van een redacteuren.) nesia bestrijdt de door Djakarta verspreide geruchten, dat er een staat Sumatra, los van Indonesië zou worden opgericht. De achtergrond van dit gerucht noemt het de steeds moeilijker wordende positie van de regering te Djakarta, omdat de regeringstroepen vastgeklemd zitten op bepaalde pun ten van het opstandige gebied, met verlies van moreel, uitgeput en op het punt van ineenstorting. Zij durven niet te opereren zonder steun van het scheepsgeschut en de luchtmacht, terwijl de opstandelingen juist op dergelijke ongunstige punten de wijk nemen, om vervolgens weer tegen aanvallen te doen (Zoals onlangs bericht is, meidden de regeringstroepen, dat de macht der opstandelingen snel verloopt, dat de laatste weken tienduizend op- den met rood China en goederen uit dal land tegen afbraakprijzen verkopen ter financiering van de Indonesische nistische partij. Vele Chinezen durven nu het Indonesische staatsburgerschap niet te aanvaarden omdat zij bevreesd zijn voor niet-communisten te worden aangezien. Bij de huidige gang ken wordt de economische invloed standelingen de wapens hebben neerge-.de Chinezen vergroot, waarbij de rode legd) Tevens wordt herinnerd overlopen van drie compagnieën rege ringstroepen met hun wapens in Celebes, terwijl in Noord-Sumatra de sterkte van de overlopers al meer dan een compag nie bedraagt. Het blad meldt voorts dat Sukarno. Djuanda en Nasution thans van mening verschilden. Wat de economische toestand aangaat, meldt het blad, dat deze steeds moeilijker en de inflatie steeds sterker wordt. Dja karta heeft ter bestrijding van het geld gebrek thans halfgedrukte bankbiljetten in omloop gebracht zonder serienummer of jaar van uitgifte. Deze waren gereed gehouden voor een geldzuiverlng, doch voltooien nu de chaos. (Djuanda daaren tegen verklaarde, dat de grootste moei lijkheden overwonnen z(jn). Zogenaamde nationale bedrijven rijzen nu uit de grond op ter vervanging van de Nederlandse. Zij worden door uiterst link se figuren opgericht, welke contact hou- het Chinezen de nationalistische Chinezen Vergift in beker melk gedaan vijf maanden De rechtbank te Rotterdam heeft van- oorgen de 18-jarige tuindereknecht S. J Vlaardingen veroordeeld tot vijf «wanden gevangenisstraf met aftrek. Hij een lanbouwergift in de beker melk de 18-jarige tuindersknecht G. H. ge daan. Deze had omdat hij haast had, zijn beker die dag maar half leeg gedronken was alleen wat misselijk geworden, woonde met H. in hetzelfde weeshuis ze werkten bij dezelfde baas. Hij was J'-oer» op hem geworden, doordat H. met vin vrolijk en gemakkelijk karakter altijd Duw in de 6maak viel, terwijl hijzelf stug en ln zichzelf gekeerd u "oen had hij hem „ziek willen maken' De eis was vijf maanden gevangenis- "raf met aftrek en voorwaardelijke ter- beachlkkingstelling van de regering me proeftijd van drie jaar. De Barenstein is het zevende schip, dat i de tijd van nauwelijks veertien dagen iet broei in vismeel te Rotterdam is bin nengelopen. Al deze schepen kwamen uit Zuid-Amerika. Vermoed wordt, dat de broei daar reeds is ontstaan, omdat de Aambeien? 0&1 •dit tabletje en U stilt de pijn* Hemotabe, een nieuw middel ln tablet- vorm. Geen zalf of zetpillen nodlr. Hemotabs doen de swellingen elinken en bevorderen genezing. Voor 'n volko men herstel ven aambeien en lange vrijwaring van pijn: HEMOTABS STRIJD IN VERSTIKKENDE ROOK D UIM honderd brandweerlieden zijn woensdagmiddag en -avond druk ii AA touw geweest om een zeer hardnekkige broei aan boord van het Duitse m.s. Barenstein (5547 brt.), dat bij Müller en Co's Stuwadoors Mij. in de Merwehaven te Rotterdam ligt, te smoren. Verstikkende, grauwe rook wolken stegen op uit het vierde ruim, waar balen vismeel waren geladen. De grote warmteontwikkeling bemoeilijkte het ontdekken van de haard van de broei. Meteen nadat 's middags omstreeks vijf uur de luiken waren geopend, sloegen felle vlammen naar buiten. De brandweer stond echter langs het ruim klaar om in te grijpen. Zij bedwong de broei .door met een endertig stralen driehonderd ton water in het ruim te spuiten. belading onder zeer warme temperature is geschied. Het Duitse schip zou vanuit Rotterdam naar Bremen en Hamburg varen De laat ste haven, die het had aangedaan wai Palmas. Behalve aan het vierde heeft de broei geen noemenswaardige schade veroorzaakt Kamerlid vraagt over permits in Indonesië Het Éerste-Kamerlid mr. R. H. Baron de Vos van Sleenwijk (lib.) heeft de mi nisters van buitenlandse zaken en justi tie a.i. schriftelijk gevraagd, of de rege ring bereid is de Nederlandse zaakge lastigde in Djakarta te verzoeken hen aan wie een visum voor Nederland is verleend, te helpen aan de zogenaamde exit permits etc., of althans ter zake be middeling te verlenen. De senator vraagt zich verder af, of het de regering bekend is dat het ve krijgen van een zogenaamd provision; alien certificate van de Indonesische autoriteiten veel moeite en kosten mei zich meebrengt, daar men daarvoor naai Djakarta moet reizen en daar enige da gen verblijven. Voorts heeft de heer De Vos van Steen- wijk gevraagd, of het waar is dat ingang van 1 augustus jl. in Indonesië een wet in werking is getreden, waarbi is bepaald dat een Nederlandse vrouw die met een Indonesiër in het huwelijl treedt, haar Nederlandse nationalitei behoudt. Zo ja, is deze wet dan ook var toepassing op huwelijken gesloten vooi 1 augustus 1958? KPM procedeert tegen Indon. bemanning De Koninklijke Paketvaartmaatschappii heeft het gerechtshof te Singapore gi vraagd de 29 Indonesische bemanning leden te dwingen het K.P.M.-schip Ophi te verlaten, dat in de haven van Singu pore ligt. Sinds hun ontslag in juni zij aan boord van het schip gebleve zij eisen uitkering van drie maandei lans De K.P.M. is echter van mening de Indonesische regering deze salar moet uitkeren, omdat deze de Indo sche eigendommen der maatschappij heeft A.R. Partij vraagt in program: TAE A.R. PARTIJ acht het essen- tieel, dat voor woningbouw, huurvorming en huisvesting zo spoedig mogelijk de vrijheid wordt hersteld. Zodra in een be paald gebied het woningtekort praktisch is opgeheven, dient al daar met het herstel van deze vrij heid een begin te worden ge maakt. Verdere huuraanpassing is noodzakelijk, waarbij met name aandacht moet worden geschon ken aan de kwaliteit van de wo ning en het woongerief. Een der gelijke aanpassing is alleen aan vaardbaar, indien zij gepaard gaat met een rechtvaardig sociaal be leid. Aldus het ontwerp-program van actie, dat de A.R.P. zaterdag a.s. in verband met de komende verkiezingen ter goedkeuring aan de Deputatenvergadering zal voorleggen. In de paragraaf over de woning bouw wordt voorts gesteld, dat het alleen op de wijze, waarop het pro gram het aangeeft, mogelijk is, dat op de kortst mogelijke termijn betere oplossingen worden gevonden, ook voor enkele van de dringendste vraag stukken, die op het gebied van de huisvesting om een beslissing vragen, t.w. het houwen van woningen, betaal baar voor de lagere inkomensgroepen, het zoveel mogelijk terbeschikking- komen van ééngezinswoningen vooi gezinnen met jonge kinderen, alsmede het bouwen van woningen voor al teenstaanden en bejaarde echtparen. Meer aandacht zal in verband met een goede gezinspolitiek moe- en worden besteed aan het voorko men van onderlinge hinder, vooral een doeltreffende geluidsisolatie moet zeer gewenst worden geacht. De bevordering van het eigen wo ningbezit moet worden voortgezet en versterkt. De woningwetbouw dient bij voorkeuV te geschieden door de woningbouwverenigingen, welke een grotere verantwoordelijkheid en be wegingsvrijheid dienen te verkrijgen. De particuliere bouw moet meer gelegenheid tot ontplooiing hebben. Vooral in dit verband is een vermin dering van de administratieve belem meringen noodzakelijk; een dergelijke vermindering kan met andere mid delen leiden tot de zo noodzakelijke verlaging van de stichtingskosten. Sociaal beleid op: Het totstandbrengen op korte ter mijn van een weduwen- en wezenver- zekering cn van een herziening van de invaliditeitsverzekering. De zorg dat een toenemend natio naal inkomen op rechtvaardige wijze aan de onderscheiden bevolkingsgroe pen ten goede komt. Streven naar een vrijere loonvor- Zo snel mogelijke afschaffing van de gemcenteclassificatie. Herziening van de rechtsvorm van de onderneming, opdat de arbrider de hem toekomende plaats en verant woordelijkheid kan verkrijgen. Bezitsvorming voor de brede lagen van ons volk. Voortzetting van het beleid, dat ge richt is op de bevordering van de emigratie, is noodzakelijk. Economie In de economische paragraaf wordt opgemerkt dat een vrije ontwikkeling van het econo misch leven moet worden bevorderd Daartoe moeten produktie en distri butie zich zoveel mogelijk in de par ticuliere ondernemingsvorm voltrek- De overheid heeft echter in dezen een eigen verantwoordelijkheid. Een positief economisch en monetair be leid is nodig om die vrije ontwikke ling mogelijk te maken. Dit beleid houdt in: a. een gezonde monetaire politiek als Huuraanpassing noodzakelijk b. het streven naar verantwoorde concurrentieverhoudingen c. het streven naar een zedelijk ver antwooi de en economisch gefun deerde situatie op het terrein van de inkomensvorming Daarbij zijn met name aan de orde: a. krachtige bevordering van verant woorde werkgelegenheid (o.m. door industrialisatie) vooral in de gebie den mot structurele werkloosheid: 0. een kartelpolitiek, welke misbruik van monopolies en machtsposities door ondernemers voorkomt en er in het algemeen tegen waakt, dat de vrijheid, die voor het bedrijfs leven tegenover de overheid wnrdl begeerd, door de bedrijfsgenoten zelf wordt vernietigd; c. een politiek gericht op een ver' antwoorde prijsvorming; 1. een kritische instelling ten aanzien van iedere verdere uitbreiding van dat gedeelte van het bedrijfsleven dat zich in handen van de overheid bevindt en waar dit verantwoord is, verkleining van de omvang van deze sector. In deze paragraaf over regering en Staten-Gsneraal wordt gesteld, dat het een eis is van de Nederlandse con stitutie, dat het eigen recht en de zelfstandigheid der regering wordt onderscheiden en gehandhaafd naast het eigen recht en de zelfstandigheid der Staten-Generaai, zodat kabinetten de Kamers de uitoefening van haar rechten niet onmogelijk maken en fracties de ministers de wet niet voor schrijven. Zondagsrust De overheid dient in wetgeving en beleid te bevorderen, dat de zondag, als dag des Heren, door zoveel mo gelijk mensen in rust kan worden ge- vierd, aldus het program. Zij dient te zorgen, dal de zondags rust niet door een glijdende werkweek of door ploegenarbeid in gevaar wordt gebracht. Doortrekking van de financiële ge lijkstelling naar het gehele voortgezet onderwijs is noodzakelijk. Aan bevoorrechting van het open baar onderwijs boven het bijzondei met betrekking tot allerlei sociaal- medische verzorging om de eigenlijke schooltaak heen, behoort een einde te komen. Voorziening in het tekort aan school ruimte en aan onderwijzers cn leraren is een zaak van grote urgentie. Subsidiëring van particulier be roepskeuzebureaus en van de Chris telijke bibliotheken en leeszalen, naai een redelijke maatstaf, is eis. Radio en televisie moeten uitgaan van het zelfstandig middenstandsbe- drljf Ook is een goode kredletpolllick voor jonge ondernemers noodzakelijk in ver band met de vestiging in nieuwe woon- Er moet ruimte zijn voor parallelli satie (branche-verruiming), doch met inachtneming van een plaats voor het speciaalbedrijf. De A R.-partij bepleit voorts: goede winkclplanning ln kleine verzorgings centra; goede ambachtsplaatsen ln de nieuwbouw; regionale aanpak van de middenstands problematiek om snel aan streekmoeüijkheden tegemoet te kunnen komen; snelle herziening van de Onteigeningswet 1851. Land- en tuinbouw De A.R.-partij wil een zelfstandige boeron- en tuindersstand. die samen met de landarbeiders bijdraagt tot de bloei van onze moderne samenleving. De A.R-partij verwerpt hel stellen van vestigingseisen ten aanzien van de persoon van de boer, zolang de noodzaak tot het invoeren van een der gelijke ingrijpende maatregel niet dui delijk ton worden aangetoond. Actieve prijspolitiek van de overheid is noodzakelijk ter bescherming tegen marktverstoringen en ongezonde con currentie. Een dergelijke prijspolitiek moet gericht zijn op de instandhou ding van een gezonde zelfstandige land en tuinbouw. Bij de ruimtelijke ordening moet als een zeer belangrijk doel gesteld wor den het openleggen van verschillende streken van Nederland, die in ontwik keling wezenlijk zijn achtergebleven. De aangewezen of nog aan te wijzen probleemgebieden dienen in dit ver band in de eerste plaats te worden vrije i niet i eenheidsorgan geldt ook voor de Wereldomroep De overheid dient de Christelijke Filmactie In haar strijd tegen de Ne derlandse Bioscoopbond zo krachtig mogelijk te steunen. Sport De zelfstandigheid van de vrije jeugdvorming mag ook door subsidie regelingen niet worden aangetast. Het jeugdzorgwerk verdient de krachtige steun van de overheid. De lichamelijke opvoeding en de sportbeoefening dienen krachtig ie worden bevorderd. De sportbeoefening worde niet gesteld in dienst van de gokzucht, noch de gokzncht In dienst der sport. Voor onmisbare uitgaven moet een andere oplossing worden De overheid moet voor de midden stand levensruimte openhouden, op dat deze zich zo vrij mogelijk kan ont plooien. Kredietmogelijkheden moeten wor den bevorderd voor de instandhouding De A R. partij vraagt de aandacht van de overheid voor de uiterst con junctuurgevoelige binnenvaart. De partij wenst een structuur van wilde-vaart-tarieven, die rekening houdt met kostprijs en marktomstan digheden. In de door waterstaatswerken ge schade belangen van vissers en an deren moet behoorlijk en tijdig wor- De omvang-van de staatshuiahouding samen met de huishoudingen van pro oien en gemeenten is in verhouding tot de gehele volkshuishouding te groot. Het heleid moet er op gericht zijn op verantwoorde en stelselmatige wij ze die omvang te verkleinen, omdat de ontwikkeling van de Rijksuitgaven re den tot zorg geeft. Een behoedzaam financieel over heidsbeleid is noodzakelijk. Dit is de enig juiste grondslag voor belasting verlaging. die dringend nodig blijft. Zowel directe als indirecte belastin. gen drukken zwaar. Daarbij moet met name worden bedacht dat directe be lastingen, als b.v. de vennootschaps belasting, in belangrijke mate econo misch werken als indirecte belastingen. Aldus worden de koaten van levenson derhoud voor de minstdraagkrachti- gen eens te meer belast. De druk op de middengroepen door een te sterke pro gressie in de inkomstenbelasting is De naar verhouding te zware belas ting voor ongehuwderf vraagt herzie ning. De A.R. partij vraagt aandacht voor de fiscale kant van het meewerken van gezinsleden in de onderneming. Zij verlangt oplossing van het vraag stuk van de te hoge progressie in de belastingen als gevolg van onregelma tige jaarlijkse inkomens. Nieuw-Guinea Bij de A-R.partlj staat de verant woordelijkheid van Nederland voor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea, van de Papoea's en voor hun groet naar zelfstandigheid op de voorgrond. Nederland is de eerst verantwoorde lijke voor de defensie van Nieuw-Gui nea, Daaraan moeten wij uitdrukkdng geven door eigen militaire maatrege len en door het zoeken van samen- we ricimg met bondgenoten. Prins Bemhard heeft gisteren ln zijn kwaliteit van inspecteur-generaal van de Kon. luchtmacht een tweetal luchtmacht onderdelen bezocht en wel een depot van elektronisch materieel en een radareta- tion. HIJ werd. hierbij vergezeld door zijn chef-staf, commodore-vlieger H. F. G Holtz. Wie het laatst lacht O JARENLANG IS het molorwegverkeer tegen de toenemende flaeale druk In egroeld en naar Nederlandse maatsta- en snel gegroeid! dorh In 1957195* rad duidelijk een vertraging op in het In het jaarverslag 19571958. Het opval lende was wel, dat de achteruitgang zleh over de gehele linie manifesteerde, zodat het voor de hand ligt naar algemeen gel dende, veelal externe oorzaken te zoeken". Doze oorzaken meent de R.A.I. In de eerste plaats te moeten zoeken ln de be stedingsbeperking en de jongste belasting verhogingen, speciaal op het gebied van het motorwogverkeer. Kortom, ln da kunetroatrige afremming van het wegver keer door overheldemaatregelen. Het ge volg was. dat de omzetten ln de trans portmiddelenbranche ln belangrijke mate terugvielen, ln de meeete gevallen op het peil van vóór 1955—1956 Het aantal af gegeven kentekenbewijzen daalde in de eerste negen maanden van 1056 verge leken bij dezelfde periode van 1957 voor nieuwe personenauto'* met 13 pet, voor bedrijfsauto's met ruim 30 pet en voor motorrijwielen en scooters met 43 pot. D»,t betekent een verdere omzetdaling. verge leken bij de achteruitgang in 1956—1957, netgeen in industrie en handel teer goec voelbaar la. Aan de andere kanl zal deze afrem- mingspolltiek op een langere IrrmUn on houdbaar blijken. In de algemene Inlei ding van het R.A.I -Jaarverslag worden de Inmiddels hekend geworden feilen over de evolutie van het wegverkeer samengeval en van een kort commentaar voorzien. Daarin wordt o.m. opgemerkt dal de Intensiteit van hel verkeer on danks de recessie In 1957—195* verder Dit spreekt vooral voor het gebruik vin personenauto's, met het gevolg dat de bestaande prognoses van de Rijkswater staat voor 1970 reeds ver zijn overtrof fen. De wegenaanleg blijft achter bij dat gene. wat de mlniater van verkeer en waterstaat zelf als taakstelling heeft ge noemd. Daarenboven wordt er door de opeenvolgende belastingverhogingen een eenzijdige druk op de weggebruikera ge legd met het doel enerzijds de Inkomrten van het Rijk te vertiogen aldus d« R A I. en anderzijds de snelle groei van bet automobielgebruik af t« remmen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5