Annexatievrees belemmert energie van Oegstgeest Goede zege voor dames; verlies voor heren Vrijspraak voor moeder van vondeling Ontwaarding van Bijbel moet worden bestreden NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 22 JANUARI 1959 Nieuwjaarsrede van burgemeester Woningnood blijft een grote bron van zorgen TN de gisteravond gehouden eerste raadsvergadering van Oegstgeest in 1959 heeft burgemeester H. L. du Boeuff de nieuwjaarsrede gehouden, waarin hij de gebeurtenissen van het afgelopen jaar de revue liet passeren en enkele opmerkingen maakte over de positie van Oegstgeest in het nieuwe jaar. Bijzondere aandacht be- rioolwaterzuiverinesinstallatie is en werd in werking gesteld. Aan het eind van het verslagjaar was het be rdencentrum gereed en werd het vol ledig in exploitatie genomen. Het besluit n de raad tot onteigening van gronden Oegstgeest-noord verkreeg de konink lijke goedkeuring. De onderhandelingen grondeigenaars over minnelijke aan koop worden voortgezet en in enkele ge- i is overeenstemming bereikt. Het uitbreidingsplan voor dit gebied is door GS. goedgekeurd. De tijdelijke brandweergarage achter het politiebureau is in gebruik genomen voldoet uitstekend. De brandweer rukte zesmaal uit. De opbouw van de or ganisatie Bescherming Bevolking werd voortgezet, maar nog steeds is een aparte ganisatie niet bereikt. De samenwerking met de rijks politie liet niets te wensen over. Door de invoering van de maximum snelheid in de bebouwde kom is de veiligheid bevorderd. Bij 84 ver keersongevallen op de rijksweg be treuren wij twee doden; tien perso nen werden zwaar en 33 licht ge wond. Bij 165 aanrijdingen in het overige deel van de gemeente is 1 mens gedood en werden er 12 zwaar en 44 licht gewond. steedde hij aan de Leidse agglomera tie en de geruchten over grenswijzi gingen. Burgemeester Du Boeuff zei onder meei het volgende. In beginsel zou ln elke willekeurig» raadsveragdering een overzicht gegeven kunnen worden over een periode van 36 dagen, maar het Is nu eenmaal een vasti gewoonte geworden, zoiets te doen ln d- eente vergadering van het nieuwe jaar Het verheugt mij ln hoge mate te kun nen constateren, dat onze gemeente nog ongeschonden bestaat. De telkens terug kerende pogingen tot wijziging van ge meentegrenzen ten koste van het grond gebied namen in 1D58 weer ernstige vorm aan, doordat Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollhnd de mening van het gemeen tebestuur vroegen over weer verdergaan He crenswiizigingsplannen dan in juli 1955. Deze materie bemoeilijkt nu reeds vele Jaren het bestuursbeleid en vroeg weer veel tijd en energie, die beter be steed had kunnen worden aan opbouwend werk. vastgestelde structuurplan voo se agglomeratie de grondslag zi voor 'n goede intercommunale king, waardoor grenswijziging ot *ou worden, is helaas niet ln ve gegaan. Bouwcapaciteit olking vermeerderde va 12.828 el voor Oegstgeest betekend. Daar- ast was hij iemand van grote sociale wogenheid, wat o.m. naar voren kwam zijn lidmaatschap van het toenmalige Burgerlijk Armbestuur. Als fel tegen- ander van annexatie streed hij, waar ogelijk, voor de ongereptheid van de gemeente. Op verzoek van de voorzitter de raad enkele ogenblikken stilte in acht. Burgerlijke stand boren: Frédérique Lambert, z. E. R. Scheepe en C. M. van Boes- schoten; Dorothea Johanna, d. van D. Vletter en E. W. C. ten Donkelaar; Johanna Maria, d. van P. J. de Mooy en B. W. Kroeze. idertrouwd: Hendrik Buesink, ar (Amsterdam) en C. E. Sepers 22 jaar. lehuwd: Cornells R. Lubbe, 28 jaar Henriëtte A. J. Fr. Snoeren, 25 jaar (Loon op Zand); Marinus C. J. v. Leeu- 25 jaar en E. Chr. Driessen, 24 jaar; Arnoldus M. Elferink, 25 jaar (Sassen- heim) en Catharina H. H. Fleur, 23 jaar. e r 1 e d e n Petronella A. A. Hop- 73 jaar; Maria N. de Vries, 60 jaar, echtgenote van A. Profijt; Johanna Bos- land. 75 jaar, echtgenote van P. J. Mo lenkamp. Herdenking De rede werd beantwoord door het oudste raadslid J. den Ouden (prot. chr.), bracht het college van B. en W dank voor de aan de dag gelegde voort- irendheld. Aan het begin van de raad herdacht burgemeester Du Boeuff het oud-raadslid de oud-wethouder T. van Egmond, die nieuwjaarsdag overleed. Hij releveerde de gemeentelijke arbeid van de overle dene en wees op zijn principiële levens- rtuiging. Hierdoor en door zijn wijs inzicht heeft hij vooral in de oorlogsjaren Volleybal Nederland-Zuidslavië r^EER VELE volleyballiefhebbers waren woensdagavond in de Haagse Dierentuin getuige van twee boeiende volleybal wedstrijden. Een Ned. bondsploeg bestaande uit Haagse meis jes, bond de strijd aan tegen de damesplocg van Lokomotiva uit Zagreb en won met 31. Een berenbondspioeg kwam daar na uit tegen Zeljeznicar uit Belgrado en verloor met dezelfde cijfers als de Nederlandse dames wonnen, zodat de „buit" eer lijk werd verdeeld. Coach Van Kasteel stuurde om vijf mi nuten voor half negen een damescombi natie in het veld, die, zoals tijdens de wedstrijd bleek, zeer sterk was. Het eer ste punt werd door de bezoeksters ge scoord, ondanks een mooie save van Gemeenteraad OEGSTGEEST Nieuwe brug in cle Mors en herstel Valkenburgerweg NADAT de raad van Oegstgeest gisteravond de nieuwjaarsrede van de burgemeester had beluisterd en deze rede door de heer Den Ouden was beantwoord, behandelde men vijfentwintig voorstellen. Er werd veel gesproken over het plan Buitenlust, de lijst van woningzoekenden en de bouw van een brug in de Mors. Meegedeeld werd, dat de contactcommissie van de middenstandsverenigingen excuus heeft aangeboden voor de mede deling in de begrotingsraad, dat zij nooit antwoord zou hebben gehad op een schrijven aan het gemeentebestuur. De minister van o., k. en w., is voor nemens Oegstgeest op de urgentielijst te plaatsen voor twee lokalen voor de openbare kleuterschool. De h. tot 13 365 De bouwcapaciteit in het afgelopen jaa was weer groot. Er kwamen 159 huizen pereed en 123 woningen zijn nog bouw. De plannen voor de bouw huizen door de woningbouwvereniging Buitenlust, waaraan de raad medewerking verleende, konden, zoals uit een in deze raadsvergadering te behandelen voorstel blijkt, niet worde 1 pende tekort aan woonruimte blijft be staan. Het aantal woningzoekenden minderde slechts t>an 331 tot 305. Dit ver vult mij met grote zorp, aldus de burge- Hnewcl de bestedingsbeperking en de onmogelijkheid om geld te lenen tezen de door de regering toegelaten rente de uit voering van kapitaalwerken in sterke mate remden, werden wij door tussen komst van de Bank voor Nederlandse Ge meenten in staat gesteld, geldleningen te sluiten tot een bedrag van f2.088 605 ten behoeve van de aanleg van wegen in het Floraplan, de bouw van een tweede open bare school, uitbreiding van de bijzon dere scholen, verbreding van de War- monderweg en consolidatie van de vlot tende schuld voor reeds uitgevoerde ka pitaalwerken en de woningbouw. NIEUWS vitdeSLEUTELSTAD Zondag gaat ds. W. A. Bijlefeld voorlopig voor het laatst in een dienst in Leiden voor Over enkele maanden vertrekt hij naar Noord-Afrika, maar eerst nog de promotie in Utrecht WAANNEER a.s. zondagmorgen om half elf in de Maranathakerk te W Leiden de zendingsonderwijzeres mej. M. Kloosterhuis zal worden afgevaardigd naar het zendingsonderwijs op Nieuw-Guinea in een dienst die zal staan onder leiding van ds. W. A. Bijlefeld, zal dit voorlopig de laatste maal zijn dat deze vroegere Leidse predikant in Leiden een kerk dienst voorgaat. Tot 1955 was ds. Bijlefeld predikant van de Hervormde Gemeente te Leiden met als bijzondere opdracht pastorale verzorging der oosterse studenten. Voordien had hij gestudeerd aan de universiteit te Groningen en aan de zendingshogeschool te Oegstgeest. D« Leeuwarder rechtbank heeft gister morgen uitspraak gedaan in de zaak de op 21 maart 1958 te Amsterdan vondeling gelegde baby. De moeder de baby, de 25-jarige M J. T. uit Amster dam, tegen wie de officier van justitie een jaar met aftrek had geëist, werd door de reentbank vrijgesproken. Haar was ten laste gelegd, dat zij haar pasgeboren zoontje, Bcmardus, aan J. P cn aan haar vader, de 48-jarige monteur J. van der V. had meegegeven om het kind te vondeling te leggen De rechtbank achtte wel bewezen, dat voor de geboorte al afspraken waren gemaakt om het kind te laten verdwijnen, maar niet, dat na de geboorte de moeder heeft ingestemd met het te vondeling leggen. Van der V. werd ervan beschuldigd het kind tezamen met P. te vondeling te heb ben gelegd. Tegen hem was negen maan den geëi<t. Het vonnia van de rechtbank luidde zes msanden. De grootmoeder van de baby. de 49- jariga Trijntje van der V.»De V., die er van oeschuldigd was lakentjes en een dekentje voor het kind te hebben mee gegeven. werd vrijgesproken, aangezien de rechtbank, gelet op de drijfveer tot deze daad. dit niet als een strafbaar feit beschouwd». t nam afscheid van de Leidse Ge- ite nadat hij door de Generale Sy- was beroepen tot zendingspredi kant, die op West-Java te werk zou wor den gesteld in het raam der Soendanese Kerk. Geruime tijd heeft hij echter door toenemende moeilijkheden tussen Nederland en Indonesië moeten wachten :en inreisvisum. Ook toen besloten dat hij hoogleraar zou worden aan de theologische hogeschool te Djakarta in de plaats van dr. A. Th. van Leeuwen, die kort voordat hij voor de tweede maal naar Indonesië zou gaan door een auto ongeluk ernstig werd gewond, lukte het de Raad van Kerken in Indi een visum voor hem te verkrijgen. Daar om besloat de Raad voor de Zending, nadat de Generale Synode der Her vormde Kerk op zijn voorstel had bi sloten, tezamen met andere zendingscor poraties een missionaire verantwoorde lijkheid in West-Afrika te aanvaarden, ds. Bijlefeld te onttrekken san zijn be stemming voor Indonesië en beschikbaar te stellen voor dit werk in een gebied waar de Islam snel opdringt- Studieconferentie Over enkele maanden hoopt ds. Bijle feld* met zijn vrouw, die een dochter is van da Utrechtse oud-testamenticus prof, dr. Th. C. Vriezer, en de drie dochtertjes naar Noord-Afrik» U vertrekken. Het is de bedoeling om in augustus een stu dieconferentie bij te wonen in Tioumli- line in Marokko, waar sinds enkele jaren Benedictijnerklooster gevestigd is, naar het zich laat aanzien een be langrijke plaats wordt voor de ontmoe- ig van het Christendom met de Islam Ds. Bijlefeld verlangt ernaar met dit centrum, waarvoor in vele landen comité's van bijstand zijn gesticht, kennis te maken. In ons land doet zich het unieke feit voor, dat in het comité van bijstand niet slechts Rooms-Katholieken zitting hebben, r ook Protestanten, terwijl prof. dr. H. Kraemer bereid bleek het voorzitterschap op zich te nemen. In een vergadering van de Internatio nale Zendingsraad, die eind juli in Parijs zal worden gehouden, wordt beslist, waar ergens ten zuiden van de Sahara de beide Nederlandse zendingsarbeiders, die voor dit nieuw op te zetten werk be schikbaar worden gesteld, hun arbeid beginnen. Bij deze beslissing van de In ternationale Zendingsraad zal worden uitgegaan van het rapport dat door de bekende Franse zendeling ds. Pierre Be- nignus, die in zijn opdracht momenteel een oriëntatiereis maakt in dit gebied, zal worden uitgebracht- Vóór zijn vertrek hoopt ds. Bijle feld aan de theologische faculteit van de universiteit van Utrecht nog te promoveren. Zijn dissertatie zal han delen over een onderwerp dat met zijn toekomstig werk in Afrika in direct verband staat. Te zijner tijd hopen wij daarop terug te komen. Ds. Bijlefeld, die ons in het onder houd dat wij met hem hadden, dit alles meedeelde, zei te hopen dat hij in het najaar naar de plaats van zijn bestemming zal kunnen doorreizen, nadat zijn huiavestlng cn andere zaken zullen zijn geregeld. Hij hoopt in een zo nauw mogelijke samenwer king met de Afrikaanse Kerken en de zendingsinstantiee die daar werk zaam zijn te mogen meehelpen aan het zoeken naar nieuwe wegen om de wereld van de Islam te confron teren met het Evangelie. Hij ver heugt zich erover dat hij daarbij deel zal uitmaken van een internationaal team van aendingsarbeiders. In de vacature van drs. M. Hins koos de raad tot lid van de commissie maatschappelijke zorg mr. F. E. Ohlen- roth. De heren drs. A. L. Demenint en lT~ t. van Nes zijn herkozen in de commissi an toezicht o-p het bejaardencentrum. Bij het voorstel tot verbetering van d Valkenburgerweg vroegen de raadsleden n Nieuwkoop en C. van Weizen (bei den prot. chr.) of dit herstel gedeeltelijk De burgemeester antwoordde, dat het herstel is bedoeld voor de gehele Val kenburgerweg. Op een vraag van mr. M A. V. Sl-ingenberg (v.v.d.) naar de posten ƒ30.000 en 25.000 voor verbetering deze weg en de aanleg van we brug ln de Hoge Morsweg, die niet lop de begroting stonden, zei de voc ter, dat hier sprake ia van een indirecte vermelding, waarbij vernieuwing goed koper 16 dan Jaarlijkse reparatie. Beide voorstellen ontmoetten verder geen be- Er werden vragen gesteld over de finan ciering van beide projecten. Wethouder dr. K. Simon Thomas hoopte -op de Banik Nederlandse Gemeenten. De heer an der Voet (prot. chr.) dankte het college van B. en W. voor het beleid bi; belde zaken. Wethouder J. F. M. Steen metser (k.v.p.) deelde mee, dat de ver breding van de Morsweg half maart zal worden aanbesteed. Half april begint met de eerste brug en later met de tweede brug, zodat de doorvaart geen hinder ondervinden. Discussiè Een discussie ontstond bij het voorstel /er de verkoop van gronden in Floraplan. De heer Bl-ansjaar (prot. chr.) betreurde het, dat er voor de woning bouwverenigingen geen grond overblijft De woningen, die door het Mijwerkers- fonds worden gebouwd, zullen door de huren onbereikbaar worden voor woningzoekenden. De woningbouwvereni ging Buitenlust bouwt dertig huizen, de helft ervan ia voor de marine. Mr. Sllngenberg drong aan op meer garage- Gerda van Zweden. Na de gelijkmaker kwam en bleef het initiatief bij de Haagse dames, die prachtig samenspel lieten zien Achtereenvolgens werden twee games ge ien met 1510 en 158. Een groot aandeel hierin had Gerda van Zweden, die door haar harde smashes menig punt je scoorde. De bezoeksters boekten pas een 20 achterstand hun eerste over- inning (15—13) Met de stand 2—1 steeg spanning, omdat de vierde game int ers de beslissing kon brengen. En die beslissing kwam ook. Aanvankelijk ging het nogal gelijk op en werden de punten gedeeld. Totdat de beurt van serveren kwam aan Corrie Blijleven. Hard, vlak en vlak achter het net, zo serveerde zij. En hiermede wist zij de stand van "—7 te brengen op 147. Het laatste pun- je in deze game kwam, nadat de bezoek- ters nog drie punten hadden gescoord (1510). De stand werd hiermee op 31 gebracht, hetgeen een verdiende over- inning voor het Haagse team betekende Heren traden aan De herenploeg kwam daarna uit tegen eljeznicar uit Belgrado, dat een z< sterk team bleek te zijn. Reeds direct de aanvang bewees het volkomen het spel beheersen. De eerste game werd een aftasten van mogelijkheden, doch zonder men er erg in had was het 155 in voordeel van de Zuidslaven. Aanvoer- Piet Kaptein spoorde zijn mannen aan :oarh Cees van Zweeden gaf tijdens time-out zijn aanwijzingen. Of het nu hierdoor kwam of door iets anders, valt niet te zeggen, maar wel was zeker, dat onze jongens de tweede game met 15—6 Hoe zij echter ook hun best dedei bleken niet opgewassen tegen de donker getinte Zuidslavische mannen, die niel alleen hard en zuiver sloegen, maar ook op juiste momenten de bal wisten te stop- ;n en het gehele veld bestreken. Hoe de bal ook geslagen werd, altijd eer wisten de mannen uit Belgrado deze omhoog te krijgen. De derde en vierde game wonnen de Zuidslaven met 15—7 en 15—5, hetgeen dus een eindstand van 3—1 in hun voordeel opleverde. Het was een welverdiende overwinning. bouw. Burgemeester Du Boeuff gaf uitvoerige uitleg bij het voorstel grond aan het Mijnwerkersfonds te verkopen. De marine is voor Oegstgeest van groot belang en Buitenlust, dat daar nu geen bouwgrond krijgt, gaat met de regeling akkoord. Alleen de heer Blansjaar stemde tegen. De overige raadsvoorstellen gingen der noemenswaardige opmerkingen onder de hamer door: verpachting van land, overneming van gronden langs de War- monderweg en de De Kempenaerstraat. het uitbaggeren van de sloot naai tuin van de r.k^ pastorie, de gemeente lijke artsemhulp, het uitlenen van gelden, een rekendngcourant-overeenkomst met het bestuur van het bejaardencen trum, vaststelling van de salarissen het gemeentepersoneel, voorschot op de exploitatievergoedingen en toekenning van gelden krachtens de kleuteronder- wijewet en de lager onderwijswet. Raadslid Van der Hulst had een prak tische vraag. Hij wilde een betere ver warming van het stembureau aan de Morsweg. De beide vrouwelijke raads leden vroegen aandaoht voor restauratie en onderhoud van kasteel Oud-Poelgeest. Commentaar Irritant verhaal Neen, bevredigd heeft het toneelspel „De onschuldige", dat de N.C R.V. gis teravond in televisievoorstelling bracht, ons niet. Het is een wonderlijk verwron gen verhaal, zowel daadwerkelijk als psychologisch, dat hinderlijk om een kwaardige probleemstelling is ver vlochten: de norm van schild- en schuld- De schrijver Fritz Hoechwalder heeft dit probleem wel overhoop gehaald, maar slecht en dikwijls caricaturaal ge hanteerd. Natuurlijk gaven de rollen op zichzelf de acteurs wel op om aan te pakken. Zo kreeg Robert Sobels de ge-' Nationaal programma op verjaardag van prinses Beatrix Op zaterdag 31 januari zal er 's avonds weer een nationaal radioprogramma zijn ter ere van de 21ste verjaardag van prin ses Beatrix. De programma's van KRO en VARA zullen dan om 8 uur worden beëindigd. Om vijf minuten over acht begint het nationale programma over beide zenders met felicitaties voor de jarige prinses, uitgesproken door drie meisjes die ook op 31 januari zijn geboren en ook Bea trix heten. Een aardige bijzonderheid is, dat de een in Nederland, de ander in Curasao en de derde in Suriname woont. Om 8-15 uur begint er dan een variété programma waaraan bekende radio hoogtepunt wordt gevormd door een quiz voor quizmasters, „Van je collega's moet je 't niet hebben". Leidster is quiz-i Mies Bouwman en slachtoffers zijn Johan Bodegraven, Theo Eerdmans, Kees Schil- peroort en Cees de Lange. Deze quiz duurt van kwart voor 10 tot 10 uu wordt gevolgd door een klankbeeld Herman Felderhof over het leven prinses Beatrix, getiteld „21 jaar i Verder speelt dan nog het Robert Clark Trio en zal prof. mr. dr. I. A, Diepenhorst een toespraak houden. De televisie onthoudt zich van een na tionaal programma, maar zendt na het nieuws wel een film van ongeveer 20 minuten lang uit met flitsen uit het le ven van de jarige prinses. Televisie zichtbaar beter! Nieuwe hoorspelen Op 16 februari begint de NCRV de uitzending van een groot hoorspel dat verschillende delen voor de microfoon komt en door C. J. Heeck werd samei gesteld naar de beroemde roman va Dickens: David Copperfield. Naar bi kend, heeft Dickens in deze prachtige roman veel uit zijn eigen jeugd beschre ven. Johan Wolder speelt de titelrol en Johan Bodegraven voert de regie- De NCRV heeft nog andere belangrij ke hoorspelen in petto: a.s. maandag 20 januari, wordt het zendingsverhaal „Da- goe" van Anne de Vries in hoorspel- vorm gepresenteerd, en op 2 en 9 fe bruari zal men kunnen luisteren „en ieder die zoektgeschreven door mevrouw C. Andrau naar de gedachten van ds. Norman Vincent Peale, die Amerika met zijn boek „De kracht positief denken", gebaseerd op het i de juiste christelijke is heeft gehad. Het is ontleend aan he waarachtig geluk' met dr. S. Bijeenkomst LC.C.C. in Leiden de Internationale raad van christelijke Kerken werd gisteravond in de christelijke gereformeerde kerk aan de Steenschuur een bijeenkomst gehou4en, waarop ds. J. C. Maris, Europees secretaris, sprak over het on derwerp Om het Woord Gods en de heer A. Warnaar Jz., algemeen secre taris, over Bedreigd Christendom. De vergadering, die matig was bezocht, stond onder leiding van de christelijke gereformeerde predikant in Leiden, as. C. van der Weele. Ds. Maris stelde ,dat licht de vraag kan opkomen, waarom behalve de We reldraad van Kerken een organisatie als de Internationale Raad moest worden opgericht. Dit was echter een dure plicht, omdat het hierbij gaat om het Woord van God. Vormden de vrijzinnigen na melijk aanvankelijk kleine, afgesloten groepen, de laatste tijd gaan brede zomen van verscheidene Kerken min of mee' deze richting uit. De Bijbel wordt wel iswaar gezien als een getuigenis va® God, maar de mens gaat zelf beoordelen, wat er goed in is en niet. Men aanvaardt de Schrift niet als onfeilbaar en zo wordt God tot een leugenaar gemaakt „Het gevaarlijkste is. dat deze mensen zich bedienen van dezelfde terminologie als wij, waardoor misverstanden worden gewekt. Daarom geldt een ernstige waar schuwing de bijbelgetrouwe Kerken zich aaneen te sluiten en zo gezamenlijk te strijden tegen het onteren van God en Zijn Woord-'* De heer Warnaar vertelde over ervaringen in Amerika. Ook daar heeft het modernisme na de oorlog een grote vlucht genomen. Men is ontzettend v delijk. Men wil komen tot een gesprek, om tezamen de waarheid te zoeken. Maar men vergeet, dat de waarheid al bekend is gemaakt in Jezus Christus, Die spreekt van zonde en verzoening. Bij dit alles is het goed te constateren, dat er toch nog kleine groepen getrou wen zijn overgebleven en ook, dat in de Kerken buiten de Internationale Raad hier en daar mensen er blijk van geven dat zij de Bijbel niet veronachtzamen. Wij mogen niet laks zijn, maar moeten steeds weer getuigen van de waarheid Gods, die in de Schrift is geopenbaard. Het is noodzakelijk, dat hiertoe de bijbelgetrou we Kerken zich verenigen, zich scherp verwerend tegen allerlei stromingen, die bat Christendom bedreigen. wandel, groot genoemde hoorspel boek „De kunst to dat de predikant Blanton schreef. In april zendt de NCRV nog een serie- hoorspel uit over het leven va ponist Joseph Haydn, geschreven door Carl Lans in samenwerking met de mu ziekafdeling van de NCRV. N.C.R.V.-documentaire over reclame Onder de titel „De ratten van Hameln' brengt Leen Valkenier maandagavond a.s. een televisiedocumentaire in NCRV-programma, welke handelt de invloed van reclame in het algemeen. „Met die ratten", zo haast de NCRV zich mede te delen, „worden geenszins de reclame-ontwerpers bedoeld, de sa mensteller heeft alleen willen uitdruk ken, dat er wellicht relatie bestaat tussen het zoete gepijp van de rattenvanger en de reclamemethoden, waardoor de mi selijke samenleving wordt beïnvloed." Zouden de „ratten" dan degenen zijn, die achter dat gepijp aan lopen? Het is in elk geval niet kwaad bedoeld het weten wil, kan het maandag op het scherm zien- Larsen en Olafsson speelden simultaan De grootmeesters Larsen, Denemarken en OlafsSon, IJsland, hebben in Amster dam gisteren ie>ler twee simultaan séan ces gegeven. De uitklagen luiden: le séance: Larsen 35 borden, 2 remieie, 1 verloren tegen B. Sauer totaal 94 procent. Olalss-on: 35 partijen, 1 remdsie. 3 verloren van C. Goes, J. Kamper en H. Steffera totaal 90 procent. 2e séance: Larsen 36 partijen, 4 remise, 2 verloren van G. Timmereman en F- Trautwein totaal 89 procent. Olafsson: 35 partijen 1 remisie na 77 zetten tegen W. Sieverding totaal 98% procent. H. A. de Vries' Ijzerhandel. Dividend bepaald op 9*/«; liquide middelen vol doende voor alle uitkeringen; omzetten stegen in eerste helft van 1958/50. tegenheid om een vertwijfeld man te beelden, iets wat hij uitnemend deed. John Soer vond in de tuinman Krott ol, die hem bijzonder lag en Ko van den Bosch speelde zeer knap de onbe- itobare buurman. Elise Hoomans kon niet veel doen in een onvolledig uit- gewerkte rol als de echtgenote en Sepha Dierikx zal niet gelukkig zijn geweest die van de dochter, waarin zij zich het slot al heel onnozel moest ge- Het spel op zichzelf was wel goed aan zien, maar de domme anti-climax aan het slot bedierf de toch al wat irriterende intrige totaal. vanavond Om 8 uur begint in het NGRV-pro- g-ram de vrolijke avond met veel gram- mofoonmuziek en het huiskamerspel. Om 10.10 uur bespeelt de Zweedse organist Olie Nilsson het orgel van de Nl-kolaï- kerk te Utrecht en om 11.20 uur kunt u iren naar een uitvoering van de tweede symfonie van Brahms, door het New Yorks Filharmonisch Orkest, onder leiding van Bruno Walter. Tussen 8.05 en 9.20 zendt de AVRO fragmenten uit opera'6 van Wagner uit. U hoort vele bekende orkesten, koren en solisten, o.a. Rudolf Schoc-k. Daarna een Logboek van drs. D. J. van Dijk en Jan van Herpen, ditmaal: 1944. vanavond Het VARA-televisieprogramma begint het NTS-journaal met actualiteiten de kunstrubriek. Om 9 uur vertelt tie M. G. Schmidt van haar reis naar Mexico en om 9.15 uur is er cabaret on der de titel „Splinters i Tips uit het buitenland Tussen 9 en 9.45 uur kunt u in het Britse Derde Programma op 464 m. luis- piacnovoordracht door Ru- dolf Fd-rkusny, die werken van Beet hoven, Janacek en Ghopin speelt. Houdt u van orkestmuziek op de late avond, dan is misschien een uitvoering van wenken van Mendelssohn, Fulton en Grieg, door het BBC Northern Orchestra o.l.v. Stan ford Robinson, iets voor u? Stemt dan om 10.45 uur af op de Engelse zender 434 m. Brussel Vlaams zorgt voor verrassin gen tussen 8 en 10 uur: op 324 m. wordt dan nl. door luisteraars gevraagde g-ram- mofoonmuziek gegeven. 0 Een operaconcert, waaraan vele solis ten meewerken, kunt u horen tussen 7.20 en 8.45 uur over de Duitse zender 309 m. 971 kHz. Het programma omvat werken van Berlioz, Bizet, Verdi en Wagner. Programma voor morgen VRIJDAG 23 JANUARI 1959 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. VARA: 7 00 Nws 7 10 Gym 7 23 Gram 8.00 Nws 8 18 De Ontbijtclub 9 00 Gym v d vrouw 9 10 Gram 9.35 Waterst 9.40 Schoolradio VPRO: 10 00 20 V d vrouw 11.00 Planorecital 11.20 uls. caus 10.05 Morgenwijding VARA: d kleuters 11.35 Rep v; 1220 rische Regcringsui Landtoouwrubriek: Wij -ijf ln Denemarken 1-2.30 Land- en tuinbouwnioded 12.33 Sport en prognose 12.50 Pianospel 13.00 Nws 13 15 Meded en gram 13.25 Orgel en zang 13 55 Beureber 14.00 Cello en piano 14.25 Voor dracht 14.45 Sopraan en piano 15.10 Cabaret. VARA: 16.00 Muz caus 16.30 V d zieken 17.00 V d 1eugd 17 30 Orgelspel 17.55 Act. 18.00 Nws 18.15 Vlaamse notitie® 18.20 De puntje® op de 1, caus 1900 Liedjes v d jeugd 19 10 Jazzmuz VPRO: 19 30 Gelovig leven, caus 19.45 VPRO-nws 20 00 Nws 20 05 Boekbespr 20 10 FUmpraatje 20 20 Sopraan cn piano 20 35 Benelux, caus 20 45 Proble men van leven en dood in deze tijd. caus. VARA: 21.00 Villa Sldonia, hoorspel 2120 Lichte muz 2135 Pol Parade 22 05 Jazz muz 22 25 Buitenl weekoverz VPRO: 2-2 40 Zorg om de mens, caus. VARA: 23.00 Nws 23.15—24.00 Gram. I Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. KRO: 7 00 Nws 7.15 Gram 7.30 V d Jeugd 7 40 Gram 7.46 Morgengebed en lit kal 8 00 Nws 8.15 Gram 8.50 V d huisvrouw 9 40 Schoolradio 10.05 Gram 10.30 Idem 11 00 V d zieken II 40 Chansons 12 00 Middaglolok-noodklolt 12 03 Gram 12.30 Land- cn tuinbouwmeded 12 33 Lichte muz 12 50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13 20 Lichte muz 13 45 V d vrouw 14 00 Muzikale caus 14 30 Metropol» d kind 17.15 Lichte muz 17 40 Beure ber 17.45 Blokfluit cn klavecimbel. 18.05 Dansork en soliste 18.30 Gram 18 50 Regeringsuitz: Emigratierubriek. Het emi- gratiepraatje van H A van Luyk 19 00 Nws 19 10 Act 19.20 Pol caus 19 30 Verz progr v d sold 20.30 Ja, met mij. schets 20 35 De andere voet. hoorspel 21.00 Lichte muz 21 30 Doar gruit, doar bludt aln wonderlaand. klankbeeld over de provincie Groningen 22.00 Viool en piano 22.25 Zang en piano 22.50 Weduwe zijn (Hl), caus 23.00 Nws 23.15—24 00 Jazzmuz. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e HJn) Vrijdag 23 januari 1959 van 18—30 uur: Orkest olv. Herbert Rudolf Moral t. Aria O du mein holder Abendstcrn. OtW I, bas, Symphonle Orkest van We- olv Rudolf Moralt irkest van Bamberg olv Fritz Leh- III Wilhelm Kienzl uit ,.Der Evan- Seldg slnd. die Verfolgung lel- Lore Feher Gymnasium. Philhar het Witt» chum Iv Öntordn Dvoliak uit ..Rusalka": Du lieder Mond. so silberzart. Elfrlde Tröt- schel, sopraan. Phil harmonisch Orkest van MUnchen olv. Robert Hoger Gerr will i 'erkaufte Bra Elfride Tröt- Symphonle Orkest van de Beierse Omroep olv Fritz Lehmann VI Modest Mous- sorgsky uit ..Boris Godounov": Die höchsle Macht Is mein. Josef Greind-1. bas. Ria» Symphonle Orkest. Berlijn olv Leopold Ludwlg VII Peter Tsjaikowsky uit ..Eugen Onegin": 1 Voorspel. Symphonle Orkest van de Beierse Omroep olv Fritz Leh- Lehmann VIII Richard Strauss uit ..Salo me": Ah I Du wol It est mdch nicht deinen Mund ktlseen lassen. Chrlstl Goltx. Hetty 'olfgang Windgaseen, WUrt-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4