CHRISTELIJK LADY ISABELLA WYBERT Maar zegt nooit dat u hem zo goed begrijpt Min. Van Aartsen riddert vice-voorzitter W. Kleine Een woord voor vandaag „Profeet op celluloid" Cecil B. de Mille na hartaanval overleden bijbelse films Meer vrijheid onder Beria dan onder Gomoelka Kanttekening East Lynhe Middelbare scholier geen idealist O Hij werkt hardmaar kan niet alles doen DE OMGEVING en het gees telijk klimaat hebben een machtige invloed op kinderen. De wereld, waarin de leerlingen van de school leven, wordt be heerst door atoombom en de massa-communicatiemiddelen radio, televisie en de krant. Be grijpelijk, dat zij in een techni sche tijd als de onze weinig be langstelling hebben voor andere dan voor technische zaken. Hoe is de middelbare scholier nu onder deze omstandigheden, overstelpt als hi; dagelijks wordt door vele indrukken? In het uit stekend verzorgde tijdschrift voor godsdienstonderwijs „Op dracht" schrijft de heer W. Dek ker een zeer lezenswaardige bij drage over dit type leerlingen. i gewone Jon- vlakte, waar de rozengeur was verwaaid en de maneschijn ont luisterd door het neonlicht. Hij is jong, dus hij wil zijn on afhankelijkheid bewijzen maar hij vindt daarvoor niet zoveel verder strekkende vormen dan lange haren, een spijkerbroek of een overhertid waar de kaart van Amerika op staat. Hij is onaf hankelijk hierin. dat hij zijn eigen vacantiegeld verdient en daarvan naar het buitenland gaat en vooral hierin, dat hij dit vanzelfsprekend vindt. Geen ivereldbestormer gecompliceerd genoeg. zouden we het nog gecompliceer der maken door het zoeken naar nieuwe vormen of door het Oranje huis dubieus te stellen? Hij heeft werkelijk geen behoefte aan het nieuwe, en kijkt wat geamu seerd toe wanneer de jeugdbewe- gers hem voorpraten dat de jeugd naar een nieuwe toekomst voortstormt. Hij is immers geen wereldbestormer, die het nieuwe zoekt; hem behoort niet de mor gen, bloeiend uit de eeuwigheid. Hij zegt: ..we zullen ons voor een nieuwe toekomst niet in het zweet werken, maar iets nieuws vinden we wel leuk". HIJ zoekt het echte, en al kan zijn Instinct daarvoor hem tijde lijk In de «teek laten, toch werkt op den duur zijn intuïtie hierin zuiver. HIJ kan volledig gepakt worden door een emeritus-predi kant, bij wie woord en leven tot een bezonken eenheid zijn sa- eevloeld. Hij ls te vangen door de gevoelige weemoed van een lied als ..Blijf bij mij Heer" en hij verfoeit de woestijn-polka ,,De dorre vlakte der woestijnen". HIJ heeft een vage notie dat het heden boven een afgrond i als de dag van morgen zal hij hangt m anders is dan dat nog wel merken. Ten aanzien van het wereldge beuren is hij geresigneerd: na- tuurliik gaat het toch weer mis. Hij is geen anti-militairist, wel draagt hij een tegen het leeer gekeerd sentiment in zich. Hij vindt dat eigenlijk Iedereen dienst zou moeten weigeren, maar doet het niet: zo is het leven immers niet. H\j vindt het haast grappig dat de ouderen zich nog steeds zo op kunnen winden over wat in de bezettingsjaren is gebeurd, maar als iemand hem ervan vertelt uit de directheid der persoonlijke ervaring, wordt hij stil en herkent. H\j droomt wel, hy schrijft ook nog gedichten, maar hij is geen idealist. Zodra echter in concreto een beroep op hem wordt gedaan doet hij mee en is hy bïy. Hl' stemt Bormhoeffer toe dat ons Christen-zijn in deze tijd slechts in twee dingen kan be staan: im Beten und im Tun des Gerechten unter den Menschen maar voor beide heeft hij lei ding nodig. Zijn opstandigheid vlamt op zodra het over rassen discriminatie gaat. Jazz eerbiedig open voor de klas sieke muziek, die hij ook actief beoefent. Negro-spirituals hoort hij graag en zingt hij graag. Hij leest Kees Stip, Carmiggelt en Godfried Bomans, als ze maar niet te wrang worden, zoals oude re mensen dat kunnen; maar ook de elementaire wijsheid van Ernst Wiechert spreekt hem aan. Op sexueel gebied heeft hij geen hooggestemde verwachtingen, hij bekijkt het nuchter en wil eerlijk zijn. Soms speelt hij ermee en hij gelooft niet dat hier de schoonheid en het echte te vin- d:n zijn. Het belijden dat het leven goed is. staat ver van hem. Hij zegt: „Als je jezelf niet kietelt, lach je nooit" en weet dat dat niet al les is. Het leven is niet ondrage lijk. maar ook niet zo veel bij zonders. Hij loopt niet warm bij de overlading van het middel baar onderwijs: hij werkt rede lijk hard, en dat hij niet alles kan doen is voor hem een van zelfsprekendheid. Is hij bang? In wezen wel, hoe zou hij ook niet? Maar zijn laco- 'kheid stelt hem ln staat daar mee te leven. U moet hem niet over zijn haar strijken en zeggen dat u fc-m zo goed begrijpt. Wees uzelf maar, en blijf zelf echt, dat herkent hij. Veertig jaar Prot.-Chr. schippers Mr. dr. Van de Laar overleden In de ouderdom van 87 Jaar is te Amersfoort overleden mr. dr. A. R. van de Laar, oprichter van de voormalige Christelijke-Sociale Partij en oud-lid van de Tweede Kamer. Dr. Van de Laar werd in 1871 te Gendringen geboren. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit te U- trecht. In 1912 richtte hij de Christelijk-Soci- ale Partij op en in de organen van de ze partij ..De Beukelaar" en ,.De Kla roen". heeft hij tal van jaren de begin selen van deze partij gepropageerd. In 1918 kwam hij voor de Christelijk-Socia- le Partij in de Tweede Kamer. In 1925 werd deze partij opgeheven en dr. Van de Laar geraakte uit de praktische poli tiek. Zijn stoffelijk overschot zal don derdag te Hilversum ter aarde Worden besteld. (Van een onzer redacteuren) DE Ned. Prot. Chr. Schippers- bond heeft gisteren in Am sterdam zijn 40-jarig bestaan in een feestelijke vergadering ge vierd. Op de drukbezochte recep tie bracht de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, de gelukwensen van de regering over. Aan vice-voorzitter W. Kleine, die vanaf de oprichting lid is en nu al gedurende dertig jaar bestuurslid van de jubileren de bond is geweest, overhandigde de bewindsman het ridderkruis in de orde van Oranje-Nassau. Minister Van Aartsen verklaarde, dat de bond nu een jaar ingaat van belangrijke beslissingen voor de Nederlandse binnenvaart. Een zware taak wacht, maar het verleden van de bond vormt de waarborg dat deze taak goed zal worden verricht. De directeur-generaal van het Verkeer, mr. C. 3. G. J. Vinkesteijn, was in de morgenvergadering al wat nader op deze problemen ingegaan. De schippers zijn van oordeel, dat een verhoging van de vrachttarieven dringend gewenst is. Mr. Vinkesteijn verklaarde, dat de regering bereid is deze zaak te overwegen, mits de schippers met cijfers aantonén dat dit nodig is. Voor de georganiseerde schippers was het uiterst moeilijk om deze documentatie te ler/eren. Binnenkort is nu echter een goed gedocumen teerd voorstel van de Stichting Par ticuliere Binnenvaart te verwachten en dan zullen de tarieven dus wor den bekeken. Dit is echter een kwes tie van prijsbeleid, waarbij dus niet alleen Verkeer maar het gehele Ka binet betrokken is. (Advertentie) Spierpijn of rheumatiek? Flink wrijven met Kloosterbalsem, die I diep in het weefsel dringt. Kloosterbalsem wrijft de pijn weg Een andere grief van de schippers is, dat nu al 40 pet. van het jaar lijkse vervoer onttrokken wordt aan de evenredige vrachtverdeling op de beurzen. Dit gebeurt dan door het eigen en bijzonder vervoer uit te breiden op een wijze die tegen de geest van de Wet Goederenvervoer Binnenscheepvaart indruist. Mr. Vin kesteijn beaamde, dat een (verant woorde vernieuwing van het systeem van bevrachting hoog nodig is. De voorzitters van de drie organi saties, waarbij de jubilerende bond v betrokken is, voerden allen in de morgenvergadering het woord. Mr. Elshout sprak namens de Ned. Particuliere Rijnvaartcentrale, mr. C. W. Kroes bracht de gelukwensen van de Stichting Particuliere Binnen vaart over en de heer H. de Mooy vertolkte de gevoelens van de -Chr. Middenstandsbond. Hoewel op deze vergadering de za ken normaal werden afgedaan, waren er toch telkens feestelijke intermez zo's. Zo huldigde de voorzitter de heer G. Zielstra uit Groningen, de vertegenwoordiger van de bond in de r/ier noordelijke provinciën. De heer Zielstra vierde zijn zilveren jubileum als bestuurslid en ontving naast vele waarderende woorden een geschenk onder couvert. Een hoogtepunt was ook de binnen komst van de dochter van Jacob Drijfhout, de eenvoudige christen- schipper die 40 jaar geleden het ini tiatief nam tot de oprichting van de bond. De voorzitter maakte in zijn jubileumrede duidelijk, wat deze or ganisatie voor de Nederlandse bin nenschippers betekent. De leden ga ven op duidelijke wijze uiting aan hun waardering voor al dit werk. Bij monde van de heer J. Veuger over handigde een jubileumcommissie het hoofdbestuur een door de leden bij een gebracht bedrag, groot f 3.111,75 voor de iverdere uitbouw van de bond. De onderscheiding werd de heer Kleine op de borst gespeld door de minister van verkeer en waterstaat mr. J. van Aartsen. Heroepi nawerk NED. AERV. KERK Beroepen te Oosterwolde (Gld) en Op- heusden P. J. F. Lamens te Kamerik; Workum (toez.). J. W. van der Heide Ooster-Nijkerk, Bedankt voor Eist (U.), (toez.), J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. Beroepbaarstelling;: J, Ley, vicaris, Si mon Stevinweg 82, Hilversum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Beverwijk (2e pred. pl.), A Ykema te 2e Exloermond. GEREF. KFjRKEN (vrijgemaakt) Bedankt voor Leerdam (als miss. pred. voor Nieuw Guinea), P. Kingma te Noordbergum. Figuurpuzzel 1—2. verheffing van de ziel tot God, -3. druipnat, 14. tuin (meerv.), 3— 4. vervoermiddel, 36 wijze van het ge tand zijn, 45. fatum, 56. langzaam. Bij juiste oplossing leest men in de dikomrande hokjes de naam van gem. in N. Brab. In Richteren 1 had Israël wel kunnen zingen: Gods belofte wordt zelden vervuld." Waarom kon Juda de laagvlakte niet veroveren? Misschien geeft vers 3 het antwoord. God gaf Juda Opdracht als eerste op te trekken. Wat doet Juda? Hij vraagt assistentie. „Trek met mij op," zegt hij tegen Simeon. Deze handelwijze is heel begrijpelijk. Het gebied van Juda en Simeon liggen dicht bij elkaar. En toch.God had Juda aangewezen om als eerste op te trekken. Waarom zocht hij hulp? Omdat hij graag gemeen schap had? Dan is er niets op tegen! Of misschien omdat Juda ging rekenen en dacht dat hij met Simeon sterker zou zijn. Wie is de sterkste eigenlijk? Het grootste leger? Het land met de meeste atoombommen? Neenhet land met God aan zijn zij. Hoe leven wij? Bij de gratie van God of van de atoombom? Wij zingen zo gemakkelijk: „Stel op prinsen geen vertrouwen." Maar als we op de voorpagina lezen dat er onenigheid is tussen de westerse machten slaat de angst ons om het hart. Vertrouwen we dan misschien toch meer op de atoombom dan op God? Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. Rome, 5. Aken, 9, por tret, 11. speet, 13. artis, 15. lord, 17. Kent, 18. ara. 19. dolente, 21. gaper, 22. Kamerik, 24. ego, 26. laan. 27. ever, 28. alras, 30. stère, 31. edeleer, 32. snek, 33. anti. Verticaal: 2. opera, 3. moed, 4. ert, 5. ara, 6. kerker, 7. Etten, 8. Esla, 10 Este, 12. portaal, 14. integer, 16. Lopik, 19. dar, 20. lek, 21. genade, 22. klap, 23. Maren, 24. Evert, 25. oren, 27 eten, 29. sek, 30. sea. t-| -| I mee. Zijn voorouders waren uit Ne- r VnrlllPPTlt \7"£1T1 jderland afkomstig en zijn vader had -i- IUUUv/L/111 V Cl±± theologie gestudeerd. Oorspronkelijk Voorkom W heesheid door regelmatig gebruik V|A een week ziek geweest te IN zijn is gisteren in Hollywood de beroemde filmproducent Cecil B. de Mille up 77-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. De Mille, een der pioniers van de Amerikaanse filmindustrie, heeft vooral naam gemaakt door zijn groots opgezette kostbare pro- dukties van bijbelse onderwerpen, zoals De Tien Geboden, Het Teken des Kruises en de Koning der Ko ningen, een film over het leven van Christus. Dwars tegen het advies van deskun digen in durfde hij de godsdienst op het witte doek te brengen en de Ame rikaanse evangelist Billy Graham noemde hem dan ook ,,de profeet op celluloid". De belangstelling voor bijbelse ver halen kreeg De Mille van huis uit was deze van plan geestelijke te wor den. Iedere avond werd in het ouder lijk huis een hoofdstuk uit het Nieuwe en één uit het Oude Testament voor gelezen. Later wist hij zijn kennis om te zet- n in pródukties, die naar schatting door vijf miljard mensen op aarde zijn gezien, ruwweg het dubbele van de wereldbevolking. De recettes beliepen ook astronomi sche getallen, want het merendeel van zijn 70 films was een geweldig commercieel succes. CONCESSIES Hij is de grondlegger geweest Hollywood als filmstad en een groot deel van zijn roem heeft hy te dan ken aan staaltjes van massaregie, die nooit in zijn werken ontbraken. Kenmerkend voor zijn pródukties waren grote groepen vechtende soldaten, hevige storm- en onweer- scenes. uitslaande branden mensenmenigten. Veel critici hebben hem dan ook verweten, dat hij teveel conces- sies, deed aan de publieke smaak en sensatiezucht van de Ameri- Pater voor Poolse rechtbank EEN STERK EN WERVEND PROGRAM jyjEN HEEFT WEL BEWEERD, dat Wij lijden in deze tijd aan een toe- het onverwachte karakter van nemende verzakelijking van het le de komende verkiezingen onze po- ven. Het materiële viert hoogtij. Ve- litieke partijen zou nopen, minder len zoeken het bij het socialisme, en aandacht dan anders aan haar ver- leidt dit tot teleurstelling, dan zoe- houden bij haar i Een rooms katholieke priester heeft vandaag de beschuldiging uitgespro ken, dat de censuur ln Polen onder de zogenaamde liberale communisten erger is dan toen de voormalige Rus sische politiechef Lavrenti P. Beria en zijn trawant president Boleslaw Beiroet tn Warschau regeerden. Pater Mairan Pirozynski, die terecht staat wegens zwarte handel en het omkopen van regeringsautoriteiten, ten einde niet goedgekeurde religieuze 116 Die gehele dag verkeerde zij met zichzelf in tweestrijd. Nu eens besloot zij te gaan en het risi co op zich te nemen, dan weer schrok zij terug voor de onderneming. Het ene ogenblik scheen het haar oe, dat de Voorzienigheid deze gelegenheid op haar weg had geplaatst, opdat zij haar kinderen terug zou mogen zien, waarnaar zij zo wanhopig verlang- op andere ogenblikken scheen een stem t hem te v getuige te zijn van zijn attenties, ja misschien zelfs van zijn liefkozingen? Dat zou allesbehalve gemakke lijk zijn. maar haar hart kon zij immers dwingen en opvoeden tot lijdzaamheid: had zij tijdens haar eerste bitter berouw zich niet voorgenomen, dag voor dag haar kruis op zich te nemen en het te dragen" Neen al zou haar eigen hart verscheurd worden, een beletsel zou dat zeker niet blijken. Het werd avond, en nog had ze geen besluit ge nomen. Weer bracht zij een nacht door van ruste loze amnrt. van wanhopig verlangen naar haar kin deren; dit verterend verlangen scneen al haar krach ten van lichaam zowel als van geest te overheersen Tenslotte bleek de verzoeking te sterk; nu het plan -enmaal voor haar verlangende ogen geplaatst was. kon zij er niet van aflaten en toen was het zover zij ging ,.Wat zou mij er eigenlijk van af kun- nenhouden". zo betoogde zij tegen zichzelf ..Angst voor ontdekking? Nu. als dat zou gebeuren, dan moet maar komen wat komt: ophangen of dood slaan kunnen zij me niet. Dieper vernedering dan ooit te voren zou mijn deel zijn w» m met smaad en schande van East 1 zoals een soldaat met trommelslag i wordt gejaagd, maar dat zou ik kunnen dragen, zo- van door ANN LUDLOW als Ik al het andere toch ook al moet dragen en ik zou een schuilplaats kunnen zoeken ergens onder een heg en mij te sterven kunnen leggen. Wat bete kent vernedering voor mij? Neen. dat is niets in vergelijking met het mogen weerzien en het genie ten van het samenzijn met mijn kinderen!" Mevrouw Latimer schreef een brief aan mevrouw Carlvle. Zij had een gouvernante opgedaan, een in alle opzichten aanbevelenswaardig persoon, het was precies wat zij zocht. Het was een madame Vine. Engelse van geboorte, maar weduwe van een Frans man: protestants van godsdienst, uit een uitstekend milieu, prima op de hoogte met talen en muziek, en in alle opzichten voor haar taak berekend. Me vrouw Crosby, bij wie ze nu twee Jaar in dienst was, beschouwde haar als een Juweeltje en zou haar zeker niet hebben laten gaan, als Heiena's huwelijk met een Duitse edelman niet gekomen was ..Aan haar uiterlijke verschijning moet je je niet storen", ging de brief verder. ,.Ze ziet er allerzonderlingst uit pleegt een bril en enorme kapothoeden te dra gen en heeft een groot litteken over mond en kin. en ofschoon ze niet ouder dan dertig kan zijn. is haar haar grijs; bovendien loopt ze een beetje mank. Maar dat moet ik uitdrukkelijk vaststellen ze is door en door een dame en ziet daar ook naar uit." Toen deze beschrijving in East Lynrte aankwam, begon Barbara te lachen, toen ze die luidop aan mijnheer Carlyle voorlas. Ook hij lachte. ,,Het is maar goed. dat gouvernantes niet naar hun uiterlijke aantrekkelijkheden worden uitgeko zen". zei hij, „anders ben ik bang, dat het er voor mevrouw Vine maar bedroefd uit zou zien." Er werd besloten, haar aan te stellen en in die geest werd dan ook bericht gezonden Lady Isabella werd door een vreemde opwinding aangegrepen. Allereerst inspecteerde zij nauwkeurig haar bagage, haar schrijftafel, kortom al haar be zittingen. opdat er niet het geringste snippertje pa pier, geen wasmerk op het linnengoed zou overblij ven, waaruit men iets had kunnen opmaken aangaan de haar vroegere identiteit. Het grootste gedeelte van haar bagage bleef in Parijs opgeslagen liggen, waarheen het gezonden was vóór haar vertrek uit Grenoble. Daarna nam zij haar garderobe onder handen en zorgde ervoor, dat haar kleding er nog verschillender kwam uit te zien dan alles wat zij vroeger had gedragen: haar hoedjes, afgezien dan daarvan, dat ze eenvoudig waren en precies bij het gelaat pasten, konden bijna wedijveren met die van mejuffrouw Carlyle. Twee jaar lang al deed zij haar best de aard van haar handschrift te verande- i zij v mand het zou aanzien. Maar haar hand trilde hevig, toen zij mevrouw Carlyle antwoordde deze had haar na melijk geschreven. Dat juist zij nu de vrouw van mijnheer Carlyle een brief zat te schrijven! En dat nog wel als ondergeschikte haar bediende, kon mén rustig zeggen te leven, daar waar zij eens als verafgode meesteres had geheerst? Ja. dat moest ze nu eenmaal dragen, zoals ze al het andere moest dragen. Haar ogen schoten vol met hete tranen, toen haar blik viel op de ondertekening „Barbara Carlyle". (Wordt vervolgd.) werken te kunnen publiceren, voegde er aan toe, „dat de vertegenwoordi gers van de censuur en niet ik in d' ze schandelijke bank moesten zitten' De priester. 60, beëindigde vandaag de derde dag van zijn proces. Niettegen staande zijn lange voorarrest is hij tot dusverre geen millimeter geweken voor zijn aanklagers. „Ten tijde van Beiroet en Beria drukte ik, met goedvinden van de censuur, meer dan vier miljoen tractaten. O] het ogenblik (na de bloedeloze anti stalinistische opstand van 1956) wor den dezelfde publicaties verboden. Er moet iets niet in de haak zijn." Hij bekende, dat hij de medewerking verkregen had van mensen bij het uit geven van zijn pamfletten zonder toe stemming van de censuur en verklaar de: „van zedelijk standpunt bezien was mijn handeling volledig gerecht vaardigd. Ik deed dit zonder medewe ten van de kerkelijke autoriteiten, daar ik wist dat zij het niet zouden goedvinden". Zijn aanval op de censuur hervattend, sprak de priester, die in een gewoon donker costuum gekleed was. in plaats van in de pij van de orde der Re demptoristen, dat de censuur zich niet houdt aan de bepalingen van de over eenkomst die tussen kerk en staat in december 1956 getekend werd. „Vol gens die overeenkomst is het de plicht van de censuur eerlijk te handelen en te voldoen aan de behoeften van een rooms katholiek land. Het zijn de af gevaardigden van de censuur en niet ik die op deze schandelijke bank be horen te zitten." erbij inschieten, betwijfelen wij. De evenveel reden Nederlandse kiezer mag weten, wat ren. hij aan de partijen heeft en wat hij van de partijen mag verwachten. Het is met haar verkiezingsprograms, dat de politieke partijen zich bij ons volk aandienen, en daarom mag men verlangen, dat de partijen van haar programs een ernstige zaak maken, en van ons volk mag men verlangen, dat het van die programs ook ken nis neemt. om het te betreu- Want uit de vlotheid waarmee men deze en soortgelijke politieke ver- hulzingen beoefent spreekt in feite een onvoldoende onderkenning van het principieel karakter dat aan de politiek ten grondslag behoort te liggen. Politiek behoort iets anders en iets meer te zijn dan een licht vaardig opportunisme. Indien de tijd dan al kort is, dan Gelukkig zijn er in ons land nog po- treft het temeer, Van hoe gezonde en litieke Partijen, die hiertegenover stevige samenstelling het verkiezings- me* *e STOter kracht zowel de moge- program van de A.R. partij is, zoals lijkheid als de noodzakelijkheid stel- dit thans in ontwerp bekend is ge- ,cn ®ner christelijke politiek. En de worden. (De definitieve vaststelling verdienste van een program als dat volgt op de deputatenvergadering der A.R. partij, zoals dit thans ln van aanstaande zaterdag.) ontwerp voor ons ligt, is voor ons Dit is het program van een partij besef mee, dat het laat zien, ook die de kiezers niet in het onzekere een woord, een belangrijk woord laat. Wij willen wel zeggen, dat ons ze,fs. te hebben voor allerlei vragen bij lezing drie zaken in aangename waarmee wij allen vandaag zitten, zin zijn opgevallen. Dat is in de 0m al deze redenen is het een pro- eerste plaats het principiële uitgangs- ?ram dat ons kan toespreken, ons punt. Dat is in de tweede plaats de a's v°lk. en waarvan onder ons volk practische uitwerking. En dat is in ook werving kan uitgaan. Ook dit de derde plaats, hoe uit alle ter tafel laatste is noodzakelijk. Een program gebrachte punten het duidelijk ver- kan een mooi ding zijn en dit pro band spreekt tussen deze beide. gram is mooi goed - In de aanhef van dit program wordt zal de politici, die achter dit pro- beklemtoond de noodzakelijkheid, in «ram staan, ook de gelegenheid moe deze tijd wellicht nog meer dan ooit, ten &even het te verwerkelijken, van een christelijke politiek. Wij zijn Daarvoor hebben ze de instemming van oordeel, dat zulks met volle recht nodig van heel velen, is geschied. De noodzakelijkheid van Hoe meer steun in het volk, hoe i die instemming te laten blij- STICHTING EN RAAD LJET zou weinig stroken met de mee heeft vervuld is de voorberel- eerbied die wij dit college nog ding van de publiekrechtelijke be- altijd toedragen, wanneer wij zou- drijfsorganisatie en van de onder den stellen, dat de Stichting van de nemingsraden. Het lag in deze lijn, Arbeid op haar laatste benen loopt, dat tot stand moest komen een Toch is er een proces gaande van lichaam als de Sociaal-Economische voortschrijdende liquidatie. Dezè li- Raad, het hoogste lichaam voor het quidatie ligt in de ontwikkeling der bedrijfsleven. Mede door deze ont- dingen. wikkeling is de Stichting van de Ar beid zichzelf allengs gaan overleven. Na gedurende de bezetting in het Nu schijnt de liquidatie van de Stich- geheim te zijn voorbereid, is de ting van de Arbeid aanstaande. Stichting van de Arbeid terstond na l>aar zijn er die zulks betreuren, de bevrijding tot stand gekomen als Hun gevoelens van leedwezen bren- een orgaan van overleg en samen- gen zij in verband met de goede sfeer werking tussen de centralen van die de Stichting, mee door het tijd- werkgevers en werknemers. stip en de wijze van haar ontstaan, Aan haar ontstaan is de naam Stikker steeds heeft omgeven, onverbrekelijk verbonden. Niet spoe- De Sociaal-Economische Raad moet dig kan men een te zware dunk deze sfeer nog krijgen, en het laat hebben van de betekenis, die, in het zich niet gemakkelijk voorspellen, bijzonder in de eerste jaren van haar of hij deze sfeer ooit in deze mate bestaan, de Stichting heeft gehad bij krijgen zal. Zulks ligt nauwelijks in de oplossing van de problemen, waar- de verwachting. Maar de gedachte voor wij als volk van Nederland die aan deze sfeer ten grondslag lag kwamen te staan bij het opnieuw op is tenslotte èn bij de Stichting èn bij ontredderde de Raad dezelfde: het streven naar samenwerking en naar overleg, ten bate van allen die bij het bedrijfs leven in welke functie ook betrok- in het belang van gang brengen van bedrijfsleven. Van haar bemoeiingen met het be drijfsleven heeft de Stichting de re sultaten mogen zien in een terugkeer ken zijn, en z van de normale verhoudingen tussen heel ons volk. werkgevers en werknemers en in het Is juist niet een van de goede zaken verzekeren, op basis van een orga- van de Stichting deze geweest, dat nisatorische samenwerking tussen zij mee door haar goede sfeer de werkgevers en werknemers, de sociale verhoudingen in het be drijfsleven. De betekenis die de Stichting heeft gehad voor de be- ge^sten rijp heeft gemaakt voor deze voortschrijding in de ontwikkeling? De Stichting was reeds een unicum de wereld; de Raad doet een nog stendiging van de arbeidsvrede in wat hogere gooi dan zij reeds deed. ons goede land kan men niet spoedig Hoe ware dit laatste mogelijk, indien overschatten. de Stichting niet zulk belangrijk Een van de taken die de Stichting werk had verricht? school te Terhople, Fr H. Broekhuizen te Sneek; van de Herv. school te Hil- varenbeek, A R. Moll te Apeldoorn. Benoemd tot onderwijzeres van de Christ, school te Utrecht. (Maliebaan). C. A. Liefting te Veenendaal. Benoemd tot onderwijzer aan de Talmaschool te Zaandam, C. Kirchner te Amsterdam; aan de Christ, school te Oostkapelle, M C. v. d. Putte te Sou burg: aan de Juliana ulo te Tilburg, R Meima te Heerlen; aan de school met de Bijbel te Appingedam. E. Fuchten te Berkel en tijdelijk tot onderwijzeres mevr. F M. L. Nawijnvan Diik te Delfzijl. Chr. vakbeweging in Afrika verenigt zich De zes bij het Internationaal Chris telijk Vakverbond aangesloten Afri kaanse vakverbonden hebben tijdens een gezamenlijke conferentie te Brazzaville de Panafrikaansc Unie voor gelovige arbeiders uitgeroepen. De bedoeling is te komen tot een coördinatie van alle activiteiten der Christelijke vakbeweging in Afrika. De Ujmc zal een regionale organisa tie vE&het Internationaal Christelijk Vakvdpond zijn met grote zelfstan digheid. Tot voorlopige secretaris-generaal is benoemd Gilbert Pongault, voorzit ter van het Verbond van gelovige ar beiders van Frans West-Afrika en hoofdbestuurslid van het I.C.V. De zetel van de Unie is gevestigd te Brazzaville. De conferentie van alle Afrikaanse Christelijke vakverbon den, die nog voortduurt, zal zich uit spreken over verschillende sociale en economische vraagstukken. Met de oprichting van de eerste regionale, Afrikaanse vakbewegingsorganisatie luidt de christelijke vakbeweging een nieuw tijdperk in de geschiedenis van Afrika in, aldus Chnstlabor, het or gaan van het I.C.V. De zes Afrikaanse christelijke vak verbonden, die de Unie vormen, zijn het Verbond van gelovige arbeiders van Frans West-Afrika, het Christe lijk vakverbond van Belgisch Congo, het Verbond van gelovige arbeiders in Kameroen, de Unie van gelovige Kameroense arbeiders, de Nigeriaan- se vakbeweging aangesloten bij het I.C.V. en het Verbond van gelovige arbeiders n in Frans Equatoriaal- Afrika.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2