Jlieutue gtiteci) Güwraitl Watersnood in Drenthe en de Gelderse vallei Beloning voor opsporing van veertig mille Treurige achtergrond van de negerjongetjes Vastheid van christelijke politiek noodzakelijk PERONISTEN BESLUITEN WERK TE HERVATTEN Westen zal conferentie over Berlijn voorstéllen Jupiter vloog 2700 hm DONDERDAG 22 JANUARI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 81441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2-55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0 20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (BIJ contract belangrijke korting.) Postrekening 58938. Negenendertigste jaargang no. 11470 Directie: F D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantaastKh k ahfbltüfn myn bert ia tcafienspocf Oe est geest "6 (3 zorgen en nog eens zorgen Zie pag. Boerderijen geïsoleerd, wegen onder water DE snel ingetreden dooi heeft vooral in het oosten van ons land heel wat ongemak veroorzaakt. Tal van riviertjes en beekjes traden door de grote hoeveelheid smeltwater buiten hun oevers en veroorzaakten soms uit gebreide overstromingen. Het elke winter in gebieden met een minder goede afwatering terugkerende euvel, heeft de laatste dagen vooral in de omgeving van Meppel en in de Gelderse Vallei ernstige vormen aangeno men. Verschillende wegen kwamen onder water te staan, boerderijen wer den geïsoleerd en in Meppel drong het water de kelders van een aantal woningen binnen. Meren bij Meppel en Sehoonebeek De jaarlijkse overstromingen in de om geving van Meppel waren dit jaar bij sonder groot doordat de afvoer van het water van de Drentse riviertjes door het Meppelerdiep werd gehinderd door de stormachtige zuidwestelijke wind. Spoedig ontstonden in de omgeving van de stad uitgebreide meren en een santal straten van de stad kwam blank te «taan. Ook de landerijen, grenzend aan de Reest, de Wold Aa en de Oude Vaart liepen snel onder. Hoger op ver oorzaakte de Oude Vaart of Beilerstroom bij Bellen eveneens overstromingen. Ook bij U f t e 11 e, H a v e 11 e en W i t- telte liepen de landerijen onder. Bij Sehoonebeek, waar het Schoner- bekerdiep, dat de grens vormt tussen Ne derland en Duitsland, buiten zijn oevers Nederlandse in Luik ontvoerd In (pet hartje van Luik is maandag de 33-jarige Nederlandse vrouw Tony Ger- rinda uit Heerlen door twee mannen in een auto geduwd en ontvoerd. De Nederlandse wandelde met een vriend op 6traat, toen plotseling een zwarte auto naast haar stopte, waaruit drie mannen sprongen. Twee duwden de vrouw in de wagen, terwijl de derde haar verraste metgezel in bedwang hield. De auto reed daarna met grote snelheid door een rood stoplicht heen en verdween. Meer valse rijks daalders ontdekt (Van een onzer redacteuren) Op het ogenblik zijn vijfendertig valse biljetten van een rijksdaalder opgespoord of aangegeven door de ontvangers. Voor namelijk werden ze ontdekt in omgeving van Rotterdam en van Den Haag, waar uit men mogelij kkan concluderen dat de valse munter zijn terrein iets zuide lijker heeft gezocht. Aanvankelijk wer den de biljetten alleen in Den Haag uit gegeven. Zoals men weet is de vervalsing slecht, todat men geen verontrustende mogelijk heden voor de vervalser behoeft te ver wachten. Men is hem overigens nog niet op het spoor. Geen prijsverhoging „binnenlands" papier (Van parlements redactie) Er ngang van 1 januari jl. geen prijsverhoging van in het binnen land geproduceerd papier tot stand ge komen. Integendeel, met ingang van 23 december van het vorig jaar zijn de prijzen voor druk- cn schrijfpapier en voor karton gemiddeld met f 5 per 1°0 kg gedaald, terwijl de prijs van krantenpapier met ingang van 1 januari jl. met f 3 per 100 kg daalde. Deze laat- »te prijsdaling is met ingang van 12 januari jl. gewijzigd in f 2 per 100 kg. Wel is de omzetbelasting bij invoer op grond van de desbetreffende wettelijke machtigingsbepaling voor een aantal be langrijke papiersoorten op 5 januari jl. verhoogd. Deze verhoging had ten doel de heffing gelijk te maken aan de bin nenlandse druk van de omzetbelasting op deze goederen. Een wetsontwerp tot goedkeuring van deze maatregel zal spoedig bij de Tweede Kamer worden ingediend. Dit schrij'ft de minister van economische zaken en van financiën ad interim, prof. dr. J. Zijlstra, in ant woord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Peschar* en Vrolijk (beiden soc.). Ziekenfondsraad blijve buiten de strijd (Van redacteuren) De uit de Ziekenfondsraad, die enige tijd geleden is ingesteld te onderzoeken of het wel juist is, dat «iekonfondsen optiekzaken exploiteren, heeft geadviseerd dat de raad zich bui ten deze strijd zal houden. De opticiens organisaties hebben menigmaal fel ge ageerd tegen het optreden van de fonds- taken en onder meer de minister economische zaken gevraagd te bepalen, dat de kortingen op brilmonturen niet neer dan twintig procent zullen mogen bedragen. De minister heeft echter nog geen beslissing genomen. De zaak is op lijn departement in onderzoek- trad, veroorzaakte het water veel over last. Verschillende ja-knikkers van de Neder landse Aardolie Maatschappij stond te- 'dden van de watermassa. De bewoners n het dorp Weiteveen in de gemeente Sehoonebeek moesten een omweg maken het dorp Nieuw-Schoonebeek te be reiken. Op de weg tussen de twee dorpen stond namelijk 20 tot 30 cm water. In de Gelderse Vallei heeft men vooral st van het smeltwater, dat van de hoger gelegen gebieden van de Veluwe wordt afgevoerd. Dinsdagavond was de omgeving van Kootwijkerbroek er het ergst aan toe. r moest een weg voor het verkeer ■den afgesloten, omdat er over een af stand van enkele honderden meters zelfs ïalve meter water stond. In de om geving van Terschuur, Zwarte- ek, Voorthuizen en Hoeve laken en langs de spoorlijn Amersfoort- Barneveld-Ede lagen vele weilanden on- water. Aan de rand van het dorp n e v e 1 d was het landgoed „De Schaffelaar" door het water ontoeganke lijk. Alleen in de omgeving van Lunteren, aar verschillende boerderijen zijn ge ïsoleerd, is de toestand nog bedenkelijk. Maar bepaald ernstig moet de situatie in de polder Arkemheen bij N ij k e r k genoemd worden. In deze polder, waar de verbeteringsplannen en het ruilverka velingsobject door de bevolking is afge stemd, ontstond een haast onafzienbare watervlakte. Men troost zich evenwel met de gedachte dat het water in de loop de komende dagen wel zal zakken. Nu het onderzoek van de postale re cherche naar de verdwenen geldzending van f 40.000 (nog) geen resultaat heeft op geleverd, heeft de Amsterdamse Bank haar verzekeringsmaatschappij de zaak in handen gegeven. Deze maatschappij heeft een beloning uitgeloofd, voor aan wijzingen die leiden tot opsporing van het verdwenen geld. De P.T.T. kan na melijk volstaan met uit/betaling van f 100, welk bedrag als waarde stond aangege ven. De Amsterdamse bank heeft hiermee een vrij gebruikelijke methode gevolgd, om te voorkomen dat men een aanzienlijk hoger bedrag aan porto had moeten be talen. Men stelde een groot vertrouwer in de P.T.T. en meende daarom deze handelwijze te kunnen toepassen, temeer daar men toch een verzekering heeft lopen voor geldzendingen. Twee doden in verkeer In de Amsterdamse Fred er ik Hen drikstraat is gisteravond de 60-jarige F J. K. door een taxi aangereden. Ernstig gewond is hij naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij kort na aankomst Is overleden. De man, die onder de invloed van alcohol verkeerde, was met zijn fiets aan de hand een kruispunt overgestoken, zonder goed udt te kijken. Doordat zij zonder op het verkeer te letten in s-Gravenzande een weg overstak, is de 51-jarige Van Mil gisteravond door een auto gereden. Onderweg naar het ziekenhuis I is zij aan de gevolgen overleden. Het kus-incident (Van een onzer redacteuren.) VAN VELE ZIJDEN en in het hijzonder door de schooljeugd is in Neder land het „kus-incident", waardoor twee negerjongetjes tot hun 21ste jaar in een opvoedingsgesticht geplaatst zijn door de kinderrechter J. Hampton Price van de rechtbank in Monroe (Noord-Carolina), zeer hoog opgenomen. Bij inforhmatie over de gehele toedracht van de zaak bij de Amerikaanse ambassade zijn ons de feiten van dit geval thans als volgt voorgelegd. De betrokken jongetjes David Simpson (9) en James Hanover Thompson (10) ko men beiden uit een vaderloos gezin. De moeder van David is weduwe, de vader van James liet zijn grote gezin in de steek. Beide kinderen werden herhaal delijk des avonds laat door de politie op straat zwervend gevonden. Bracht men ze thuis, dan bleek de moeder meestal niet aanwezig te zijn. Op 24 April 1958 werd James voor de kinder rechter gebracht wegens diefstal en David omdat hij met een groep jongens probeerde in een pakhuis in te breken. Rechter Price zag ze overigens niet voor de eerste magl. Reeds acht of negen maal moest hij zich met de jongens be zighouden- Echter werden niet alle ver grijpen, waaronder herhaald spijbelen van school, in de dossiers opgenomen, daar de kinderrechter hoopte met een strenge berisping resultaten te boeken Er kwram echter geen verbetering en reeds voor het „zoenspelletje" was een onder zoek aanhangig of de jongens niet in aanmerking kwamen voor een opvoe dingsgesticht, waar zij regelmatig on derwijs zouden ontvangen en ten slotte voor een beroep konden worden opge leid. Over het incident, dat zoveel beroering heeft gewekt, zijn de lezingen verschil lend. Sommige kinderen die de zaak bijwoonden en erover moesten vertel len, houden vol dat er een algemeen zoenspelletje aan de gang was, en dat de negerjongens zich gewoon in de kring mengden. Anderen beweren, dat David en James handtastelijk werden Maar kinderrechter Price heeft in ieder geval aanleiding in dit geval gevonden om de kinderen in een beschermde geving te plaatsen. Het verhoor plaats In aanwezigheid van de moeders der jongens, een sociaal werker en he hoofd van de politie van Monroe. De National Association Adventage Co loured People heeft zich wel met d< zaak bemoeid, doch geen protest laten horen tegen de plaatsing van de jongens in een opvoedingsgesticht. Deze orga nisatie heeft echter de betrokken ge- DE ZWART W ITTE KUS Op een conferentie van de jongeren organisatie der stichting Door de Eeu- Trouw is besloten een telegram te den aan dt ambassadeur der Verenigde Staten te 's-Gravenhage, waarin wordt verklaard, dat Zuidmolukse en Neder landse jongelieden diep onder de indruk zijn van een nieuwe uiting van achter stelling van het ene ras bij het andere en daarom de ambassadeur verzoeken het mogelijke te doen om de maatregelen tegen de negerjongens David Simpson James Thompson, die een blank meisje kusten, in te trekken. zinnen laten verhuizen naar de stad Charlotte, waar men de moeders werk heeft kunnen bezorgen en wil trachten de gezinnen weer tot een normale so ciale standaard te brengen. In de verwarring van deze tijd Motto van program van A.R.Partij voor de verkiezingsstrijd IN DE VERWARRING van deze tijd is nationaal en internationaal de vast heid van een waarlijk christelyke politiek meer dan ooit noodzakelijk. Deze woorden vormen als het ware het motto van het program van actie, waarmee de Anti-revolutionaire Partij de verkiezingsstrijd ingaat. Een program, dat 22 punten telt en dat zaterdag a.s. in Tivoli te Utrecht door de deputatenvergadering zal worden vastgesteld. Dit ziet de A.R. Partij als de inzet van de verkiezingsstrijd voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal: J De overtuiging, dat het gebod Gods richtsnoer van beleid moet zijn; daar door wordt het geestelijk en stoffelijk welzijn van het volk het best gediend. De samenwerking van alle maatschap pelijke groepen in een christelijke politieke partij, die met alle kracht streeft naar sociale gerechtigheid en de klassenstrijd verwerpt. De democratische samenwerking ln een kabinet in plaats van de dictatuur van een partij, r Het recht op en de plicht tot een doel treffende en doelmatig beheerde defen sie is bittere noodzaak om zo mogelijk een oorlog te voorkomen en het leven te beschermen. Nederlands verantwoordelijkheid voor Nieuw-Gudnea. De Deinummer vierling is giste ren na een scheiding van een maand weer verenigd. De twee kinderen die nog in het zieken huis lagen, zijn nu ook weer thuis. Vader en moeder Lauten- bach weten wèl wat ze te doen hebben, getuige deze foto Zonodig optreden tegen geldwisselaars tijken, die zich hier en daar door het optreden van de geldwisselaars bij automaten voordoen, heeft de minister van justitie zich bereid verklaard, het openbaar ministerie te verzoeken in duidelijke gevallen van ontduiking van de wet krachtdadig op te treden. Dit deelt de staatssecretaris van econo mische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, mee in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de winkelsluitingswet. In dezelfde memorie wijst de staats secretaris een suggestie van de Eerste Kamer af om de koopgelegenheid op 5 december te verruimen. Dr. Veldkamp meent, dat de St. Nicolaasviering van de winkeliers en hun personeel hierdoor in gevaar zou komen. Bovendien zijn de St.-Nicolaasinkopen in het algemeen reeds voor de 5de december gedaan, zo meent hij. In Buenos Aires 100 bomaanslagen DE ALGEMENE STAKING in Ar gentinië is gisteravond geëin digd. Na erin te zijn geslaagd, het economische leven sinds zondag voor een groot deel lam te leggen, hebben 62 vakbonden waarin perónisten het voor 't zeggen hebben, besloten het werk te hervatten. Men verwachtte dat de weinige vakbonden die dit voorbeeld nog niet hebben gevolgd, in de loop van vandaag hun verzet zouden staken. Het einde van de staking kwam na krachtig ingrijpen door de regering. Tach tig stakingsleiders zijn gearresteerd. On der hen bevindt zich een van de voor naamste peronisten, Eleuterio Cardozo, die juist in de hoofdstad van de Doml- nikaanse republiek. Ciudad Trujillo, de toestand met ex-dictator Perón had be sproken. In Buenos Aires moest de politie gis teren krachtig optreden tegen stakers die voornamelijk op spoorbanen onge veer honderd bommen en bommetjes lie ten ontploffen. Het verkeer werd op ver schillende plaatsen ontwricht en de aan gerichte schade is vrij groot. Persoonlijke ongelukken zijn echter niet voorgekomen. Overigens is de rust nog niet geheel hersteld. Een groot deel van de arbei ders is het niet eens met de besluiten van de vakbonden om het werk te her- vatten. Volgens persberichten is een groot deel van het leger ingeschakeld om de orde te handhaven. Frondizi, de Argentijnse president, die een bezoek brengt aan de Verenigde Sta ten, heeft gisteren in een rede tot het Congres een beroep gedaan op buiten landse investeerders, mee te werken aan de ontwikkeling van zijn land. „Mijn regering voert een strijd zonder pardon tegen de inflatie." De Argentijnse president wees erop dat de grondstoffen die zijn land levert steeds goedkoper worden verkocht dat de prijzen van brandstof, uitrusting en industriële produkten waaraan A: tinië dringer.d behoefte heeft, voortdu rend omhoog gaan. Dit heeft ernstige Deze vreemde „brommer" is een uitvinding van de Noor Reidar Berg uit Oslo. Hij heeft zijn motorfiets van rupsbanden voor zien ten einde in bergachtige streken niet langer gebonden te ziji aan de weg. Bovendien kan onder het voorwiel een ski wor den gemonteerd voor het rijden door de sneeuw. De heer Berg hoopt interesse te vinden voor de exploitatie van zijn uitvinding. Generaal Couzy vraagt ontslag De commandant van het le legerkorps, luitenant-generaal J. H. Couzy, heeft ver zocht ontheven te worden uit zijn functie wegens zijn kandidaatstelling voor lidmaatschap van de Tweede Kamer. Een dienovereenkomstig voorstel zal aai Koningin worden voorgelegd. In de ture van commandant van het le leger korps zal zeer binnenkort worden voor zien. Luitenant-generaal Couzy is kandi daat gesteld door de V.V.D. DE WESTELIJKE landen zullen het Russische voorstel om bin nenkort in Warschau of Praag een conferentie te houden over het slui ten van een Duits vredesverdrag vrij wel zeker afwijzen, doch het is mo gelijk dat zij de Russen zullen uitno digen tot een gesprek over de kwestie-Berlijn in het kader van het gehele Duitse probleem. Dit ie meegedeeld in Washington, waar men bezig is met de vorming van een werkgroep bestaande uit functionaris sen van het ministerie van buitenlandse zaken en de ambassadeurs van de grote westelijke mogendheden in de V.S. Deze werkgroep zal het antwoord op het Russische voorstel opstellen. Een hooggeplaatste westelijke zegsman in Bonn, die onbekend wenste te blijven, verklaarde gisteren dat de Russen zullen terugkomen op hun besluit om de con trolebevoegdheden over te dragen aan Oostduitsers. Zij weten, zo zei hij, dat het Westen klaar staat met het gebruik van geweld, wanneer hierdoor moei lijkheden ontstaan. De communistlsch-Chlneee regering heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin zij haar volledige steun geeft aan de Russische voorstellen met be trekking tot Duitsland. Zij zegt bereid te zijn, aan een conferentie over het opstellen en het sluiten van een vredes verdrag voor Duitsland deel te nemen. Iets dergelijks verklaarde de Finse re gering, die al het mogelijke doet om de verstandhouding met Moskou te ver beteren. (President Kekkonen brengt een bezoek aan de Sowjetunle). Ook de Ooetduitae regering heeft weer aange drongen op het sluiten van een vredes verdrag. Partijleider Ulbricht noemde West-Berlijn de gevaarlijkste haard provocatie in Europa. moeilijkheden veroorzaakt voor de han delsbalans en het onmogelijk gemaakt dat Argentinië uit eigen middelen voor de fundamentele investeringen zorgde. V.S. wensen niet van 't kastje naar de muur te lopen De Verenigde Staten zijn bereid om, wanneer dan ook, de geschillen met Rus land bij te leggen, maar zij wensen in hun streven naar wereldvrede niet van het kastje naar de muur te worden ge stuurd. Dit verklaarde president Eisen hower gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferentie, die hoofdzakelijk was gewijd aan het bezoek van de Russische vice-premier Mikojan. „Een buitengewoon intelligent, capabel en scherpzinnig mens. die snel is in zijn argumentaties over de marxistische doctrines," aldus de Pre sident. Wat nu precies hel doet is geweest kon ook de Amerikaanse president niet zekerheid zeggen. Mikojan zou ver delijk graag tot de conclusie zijn geko men dat het Amerikaanse volk in het geheel niet gelukkig is met de politiek van zijn regering en dat de leiders van he* Congres en de regering op het gebied van de buitenlandse politiek niet dezelf de taal spreken. Wat dit betrtfl is hij teleurgesteld. „De democratische Congresleidcr heeft mij verzekerd, Mikojan duidelijk te hebben gemaakt dat er geen breuk bestaat tus sen de regering en het Congres." aldus Eisenhower. De President ontweek een vraag, of het nu wenselijk is, vice-presi dent Nixon een bezoek aan de Sowjet- unie te laten brengen. Het Amerikaanse leger heeft gister avond te Cape Canaveral met succes een twintig meter lange Jupiterraket gelan ceerd. Naar verluidt heeft het projectiel een afstand van 2700 kilometer afgelegd boven de oceaan. De vorige Jupiterraket werd gelanceerd op 13 december, met aan boord het aapje Gordo Het diertje is nooit teruggevonden. Er zijn geen aan wijzingen dat zich ook deze keer een levend wezen ln de neus kegel bevond. De Jupiter behoort tot het type raketten dat binnenkort zal worden toegewezen aan de N.A.V.O.-striJdkrachten ln Europa. Inmiddels ls gistermiddag de Ameri kaanse Atlas-raket die 18 december door de luchtmacht werd gelanceerd ln de dampkring terechtgekomen en vermoede lijk in de Stille Oceaan gestort. Op twee plaatsen zou de neerstortende raket zijn waargenomen. Op de Amerikaanse baais Vandenberg is gisteren de lancering van de eerste kunstmaan in de „ontdekkingsreizigers- reeks" om technische redenen uitgesteld. Met ladder gevallen. In het Heerlense ziekenhuis is vannacht de NS-mowteur Scholten (26) uit Oosterhout, die dinsdag tijdens werkzaamheden aan de boven leiding wan het haanvak Heerlen-SlUard met een ladder omviel en op de rail» smakte, overleden aen de opgelopen ver wondingen. g Werkgelegenheid en industrialisatie. Deputatenvergadering Het Mgt ln de bedoeling, dat dr. W. P. Berghuis van Kampen, die hersteld ls van een ernstige ziekte, zaterdag de deputa tenvergadering zal presideren en in de morgenuren de deputatenrede zal uitspre ken. Des morgens wordt verder het pro gram van actie (inhoud daarvan is op pagina 5 afgedrukt) behandeld en zal ook de kandidatenlijst worden vastgesteld. Het centraal comité van de A.R.P. heeft voorgesteld de verkiezing van het pre sidium, van de voorzitter van de orga nisatiecommissie, van de voorzitter van het college van advle6, van de leden van het centraal comité, van de leden van de commissie van beroep alsmede van de voorzitter en de penningmeester van de Dr. A. Kuyperstichting uit te stellen tot de komende buitengewone deputatenver gadering, die voor de behandeling van het beginsel- en algemeen staatkundig program zal worden bijeengeroepen. Zaterdagmiddag hopen in Tivoli te spre ken de heren prof. dr. J. Zijlstra, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, ds, P. A. A. Klusener, Ned. Herv. predikant te Delft en dr. J. Schouten, «re-voorzitter van het centraal comité. Boris Pasternak naar 't westen De Spaanse schrijver Jose Vilallonga heeft meegedeeld, dat Boris Pasternak bereid is lezingen in de Verenigde Staten en Engeland te houden. De Russische autoriteiten zullen de No belprijswinnaar, die zijn prijs niet in Stockholm mocht afhalen, vermoede lijk toestaan het land te verlaten. Vilallonga zal naar Moskou gaan om het plan verder met Pasternak te bespreken. De Spaanse schrijver verwacht zijn inreisvisum over onge veer twee weken te krijgen. Advertentie Veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Aanvan- kelijk krachtige tot storm- achtige, later geleidelijk af- nemende auidwestelijke tot westelijke wind. Minder zacht. (Opgemaakt om 11.15 Zon en Maan Vrijdag 23 jan.: Zon op 8.34 uur, onder 17.10 uur; Maan op 16.17 uur, onder 7.06 uur. Zaterdag volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Stockholm Oslo Grenoble* Nice Berlijn Madrid élglera geh hew

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1