VS bezuinigen op minder belangrijke wapens Sunil wast stralend wit... Indrukwekkend plan voor ontwikkeling van Brabant meer op de voorgond Stichting van de Arbeid verhuist naar S.E.R, Adam en Eva op Bahrein Aannemers .Goede heertje" volgende week voor rechter Textielgrossiers houden hun achtste vakbeurs 5 *9 Meer accent op economische hulp Oude buskaarten Grote raketten en ruimtevaart gebleekt en te koop aangeboden Zes maanden gevangenisstraf is gis teren door de politierechter te Amster dam opgelegd aan de 54-jarige Amster damse buschauffeur G. J. H. Verdachte kreeg de hoogste straf, die een politie rechter kan opleggen, omdat hij gebruikte buskaarten van het stedelijk vervoersbe drijf opnieuw zijn klanten aanbood, na dat hij het oude stempel er had afge- bleekt. Volgens zijn zeggen zou hij er gedurende zes weken 250 gulden mee verdiend hebben, maar de politierechter geloofde dat het veel meer moet zijn ge veest. De chauffeur varzamelde oude kaarten in de remise, waar ze bij hoopjes op de grond lagen. Toen de politie bij hem thuis kwam kijken, trof zij nieuwe radio- en TV-apparaten aan, benevens een dure meubilering en een auto met caravan. „Mijn vrouw verdiende ook," zei daarvan verdachte, die evenwel con form de e>is veroordeeld werd. PRESIDENT EISENHOWER heeft de begroting voor het op 1 juli 1959 ingaande belastingjaar 1960 aan het Congres voorgelegd. Deze is met moeite sluitend gemaakt en heeft zelfs een klein overschot van 70 miljoen dollar. Zij omvat een bedrag aan uitgaven van 77 miljard. Grote bedragen zijn uitgetrokken voor raketwapens en de ruimtevaart vergt record- uitgaven. Het afgelopen jaar had een begroting van slechts 74 miljard, doch tengevolgë van boven verwachting gestegen uit gaven en tegenvallende inkomsten is het tekort niet minder dan 13 miljard of 700 miljoen meer dan men in september bad berekend. Vooral de uitgaven ter bestrij ding van de recessie hebben het tekort vergroot. Eisenhower verwacht een pe riode van nationale welvaart en grote werkgelegenheid, maar hij vond het be ter eerst een weinig op adem te komen voordat men nieuwe plannen onder neemt. De begroting heeft volgens Eisen- C.N.V. van mening dat voortbestaan overbodig is geworden DE Stichting van de Arbeid heeft dezer dagen besloten de Sociaal- economische raad te verzoeken de nog noodzakelijke bureaus en afde lingen van de Stichting in het ge bouw van de SER onder te brengen. Zoals bekend is reeds geruime tijd een onderzoek gaande naar de vraag of de Stichting nog langer moet blij ven bestaan, nu in de loop van de Al te dol lad ..Midden Bra- w'nd"! Dit is het antwoord van de Maasbode: Wte het indrukwekkend herstel van ons totaal verarmde en ontwrichte land. dat na 1945 door brede-basis-kabl- netten bewerkt is. beschouwt als een groter nadeel dan de Duitse bezetting. moet iets ernstigs mankeren. Maar daar om moet men dan ook zijn uitlatingen juist niet ernstig nemen. Wij weten niet hoe de ons onbekende auteur aan zijn singuliere denkbeelden is gekomen. Zij zpn evenwel evident te dol om er enige serieuze aandacht aan te besteden. Een andere lezer vraagt ons. of het wellicht niet goed zou zijn, indien het partijbe stuur der KVP aan de katholieke pers een algemene richtlijn gaf inzake het voeren van de verkiezingscampagne. Ons antwoord is: nee, dat zou niet goed zijn. In de socialistische propaganda wordt weliswaar druk geschermd met woorden als „KVP-pers" en dergelijke, maar de katholieke pers heeft haar eigen ver antwoordelijkheid. De KVP heeft geen spreekbuis, zoals de PvdA in Het Vrije Volk en in de VARA heeft. Zij Heeft de sympathie van de katholieke pers. maar noch z\j, noch de katholieke pers tuillen met elkaar vereenzelvigd worden. Die verzuiling kennen wij gelukkig niet. Zivare strijd Zou het waar zijn, dat de heer Spie renburg het voorzitterschap van de Hoge Autoriteit der E.G.K.Sambieert? Wij kunnen niet in zijn hart kijken. Maar wel moet worden bedacht, dat er ook een andere mogelijkheid is, til. dat de heer Spierenburg weieens voor het lid maatschap van de Hoge Autoriteit zou kunnen bedanken, als de regeringen er een gezelschap van zouden maken, waar nief veel van uit kan gaan. In dat oeval immers zou er van tenuitvoerlegging van het verdrag der EGKS. in belangrijke opzichten niet veel terecht kunnen komen. Wanneer over een dag of wat de zes ministers van buitenlandse zaken bij elkaar zitten, is het te hopen, dat zij een Hoge Autoriteit zullen benoemen, waar van de wil en kracht kan worden ver wacht om het verdrag overeenkomstig zijn strekking uit te voeren Is er veel grond voor de hoop dat het goed zal gaan'' W\j houden ons hart vast. in het bijzonder wat Duitsland en Frankrijk betreft, de twee landen die vanouds de kern van de E G K S. waren. De Duitsers zien kennelijk niet graag een kartel regiem zoals het verdrag het voor- schrijft. En Frankrijk heeft een minister- president, die zich vroeger als parle mentslid ook In het Europese parle ment met veel en zeer bekwaam formuleerde betogen altijd tegen 'tructief supranationaal werk heeft zet. Als de andere vier landen het goede met de E.G K.S. voorhebben, zullen zij 'n de komende ministersconferentie toMrschünijjJ: een zware strijd te vc hrïgen. (N. R. C.j. jaren zeer belangrijke werkzaamhe den, die vroeger tot het terrein van de Stichting behoorden, door de SER zijn weggezogen. De Stichting van de Arbeid heeft ;r aan de S.E.R. gevraagd zich tc raden over de positie van het vrijkomend personeel van de Stichting en de moge lijkheid te onderzoeken of een deel dit personeel door de S.E.R. kan wo ••ergenomen. Ook heeft de Stichting van de Arbeid besloten het orgaan „sociale voorlichting' p te heffen. Het commentaar v; pert, voorzitter van gang van zaken was De Stichting van de Arbeid is in de irlog opgericht als een overgangsappa- at naar de publiekrechtelijke bedrijfs- ..'ganisatie. Nu de S.E.R. er is, heeft haar functie opgehouden te bestaan. De S.E.R. is immers het toporgaan van het Neder landse bedrijfsleven en daarin moet het overleg worden gevoerd. Van liberale werkgeverszijde listische arbeiderszijde bestaan bezwaren het gehele georganiseerde overleg in de S.E.R. tc voeren. Het C.N.V. is evenwel van mening, dat i de S.E.R. er is, er geen reden is de Stichting vi bestaan. Over dit punt bestaat in de Stichting zelf geen overeenstemming. Maar wel is n het erover eens, dat de betekenit n de Stichting de laatste jaren zo gering geworden, dat het huidige apparaat :t langer gehandhaafd behoeft te wor den en belangrijk kan worden ingekrom pen. I moet de Stichting blijven bestaan zolang het Buitengewoon besluit arbeid» erhoudingen 1945 er is. De tweede voorzitter van het N.V.V., Irs. D. Roemers, daarentegen is van mening, dat naast een publiekrechtelijk bedrijfsorgaan als de S.E.R. een privaat rechtelijk overlegorgaan nog een nuttige functie kan blijven verrichten. De voorzitter van de K.A.B. meent, dat het inkrimpen van werkzaamheden de Stichting een eigen apparaat overbo- 'ig maakt. Maar dit impliceert nog niets iet betrekking tot het laten voortbestaan an de Stichting. Zolang het college van rijksbemidde laars nog overleg moet plegen met de Stichting van de Arbeid, bestaat behoefte aan de Stichting In deze kwestie neemt de K.A.B. nog ;n afwachtende houding in, in verband et het vraagstuk van de loonpolitiek, dat nog bij de regering aanhangig is. NOG GEEN UITSPRAAK Het hoog militair gerechtshof heeft be den geen arrest gewezen in de zaak waar bij wachtmeester Den O. terecht heeft ge- op beschuldiging in gebreke te zijn gebleven ln de functie van veiligheids- er bij schietoefeningen te Oldebroek Het arrest is voor ombepaalde tijd uitge steld, omdat een onderzoek ter plaatse noodzakelijk geacht wordt. hower een voortgezet krachtig e< miscb herstel tot achtergrond. Zestig procent van de uitgaven of 45 miljard dollar zal worden besteed militaire doeleinden. In tegenstelling tot zijn vorige begrotingsboodschap spreekt Eisenhower niet van „een toenemend ge vaar van de zijde der communistische landen." doch van het „nog steeds be staande gevaar" uit die hoek. De militaire uitgaven zijn 315 mil lager, maar er wordt gevraagd de uit gaven voor het raketprogram met miljoen te verhogen. De president raamt de niet op de begroting voorkomende uitgaven kernproeven en -onderzoek op 2745 miljoen. Zijn regering zal bezuinigen door wapens van minder belang af schaffen, maar hij acht het verstandig om tijdens het begrotingsjaar geen be langrijke wijzigingen in de Ameri kaanse strijdkrachten overzee of de parate strijdkracht in het land aa brengen. Aanmerkelijke vooruitgang is geboekt bij de voornaamste raketprogramma's met name met de intercontinentale Ti tan. De eerste intercontinentale Atlas- lanceerinrichtingen zullen in juli gereed zijn en de eerste van de zes onderzee boten, die onder water Polaris-raketten kunnen afvuren, zal het volgend jaar klaar zijn. Gewerkt wordt aan een raketmr met kernbrandstof. Voor produktie ontwikkeling van kernwaoens is 2700 min. uitgetrokken. De sterkte van de strijdkrachten wordt 2.620.000 man of 5000 lager. Het is het eerst sinds de Koreaanse oorlog, dat zij niet belangrijk worden ingekrompen In verband met het Amerikaanse aan bod om kernproeven op te schorten is geen geld uitgetrokken voor grote proef nemingen in Nevada of de Stille Oceaan De hulp aan het buitenland zal 3498 miljoen bedragen of 383 min- minder. De militaire hulp aan het buitenland daalt met 462 min. tot 1850 min., de hulp aan het buitenland krachtens het Amerikaanse wederzijdse veiligheids programma vergt 69 min. meer of 1648 min. Voorts verzoekt Eisenhower 1375 min. voor het Internationale Mone taire Fonds en 3175 min. voor de Wereld bank. Morgen is het voor Dordrecht een bijzondere dag: opoe Neeltje v. Velzen hoopt dan haar 108ste verjaardag te vieren. Ze is de op een na oudste inwoonster van Nederland (na Chrissemeuje. die 109 jaar telt) en woont in de vrouwenafdeling van het Leger des Heils in de Merwestad. X/ÏOETEN we de Britse oudheidkundige dr. Geoffrey Bibby geloven, da '-*• hebben Adam en Eva op het eiland Bahrein gewoond De Engelsman, die lid is van een Deense archeologische expeditie beweert dat het tegen woordige Britse protectoraat de Hof van Eden is geweest Bahrein, zegt hij. was de legendarische stad Dilmun. die in het beroemde heldendicht Gilga- mesh als woonplaats van Adam en Eva wordt genoemd In dit verhaal, dal gekrast is in stenen tafels, die 4000 jaar oud zijn, wordt verteld, dat Dilmun door een goddelijke bron vruchtbaar is gemaakt. Om zijn bewering waar te maken, wijst dr. Bibby er nog op, dat Bahrein 3000 jaar voor Christus reeds een hoogstaande beschaving (de zogenaamde Dilmuncultuurhad. WITTER DAN DE WITSTE POES Hier is met Sunil gewassen,dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wei bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak en spaart uw linnenkast Zeehavencomplex aan de Westerschelde Eerste fase verst investering O van vijftig miljoen gulden (Van een onzer redacteuren.) VERWEZENLIJKING van het Kreekrakplan de aanleg van een zee- havencomplex op de schorren aan de Westerschelde tussen Bath Woensdrecht als afsluitend onderdeel van een groter plan voor een ont wikkeling van het Westerscheldebekken is het meest essentiële punt een sterk tot de verbeelding sprekend project, dat het provinciaal bestuur van Noordbrabant heeft gelanceerd onder de titel „Noordbrahant in het nieuwe Westen". Een project, dat voor een belangrijk deel is gericht op de industriële openlegging van West-Brabant, waarvan thans de druk der on zekerheid als gevolg van het befaamde vraagstuk der Schelde-Rijnverbin- ding is weggenomen. Het is ook een project, dat nfiar de woorden van Noordbrabants Commis saris der Koningin, 'prof. dr. J. E. de Quay, een synthese beoogt tussen de opvatting van een onbelemmerde verdere ontwikkeling van de nationale zeehavenfunctie in het westen des lands enerzijds en de afremming van de samentrekking van bevolking en economische activiteiten in de Randstad Holland, gepaard gaande met decentralisatie naar overig Nederland, ander zijds. Het Kreekrakplan omvat een complex gronden met een oppervlakte van i veer 1600 ha. Naar het Westen wordt het begrensd door de bestaande zeedijk van de Bathpolder, naar het Noorden door een ontworpen primaire weg Zeeland, naar het Zuiden door de grens met België cn naar het Oosten dooi aldaar ontworpen verbindingskanaal de Oosterschelde en Antwerpen, kanaal zal de naam Beneluxkanaal dragen. TWEE SLUIZEN Er zijn twee toegangswegen voor schepen, die van de Westerschelde men, ontworpen Dat is in de eei plaats een sluis in de bochi bij Bath voor de coasters en de kleine zeeschepen tot 1UU0 brutoregisterton ln de iw plaats is een tneei zuidelijk gelegen sluis voor grote zeeschepen (maximaal 30 tot 35.000 ton) geprojecteerd. Deze sluis zat dooi de Belgen reeds volgend jaar wor den gebouwd in het kader van het tien jarenplan voor de uitleg van de Ant werpse haven en komt westelijk van Zandvliet. Van Brabantse zijde acht icn het voor de hand liggend en logisch el medegebruik van deze sluis te ragen Aangezien hei Beneluxkanaal bestemd voor de binnenschepen zal het nood ikeltjk zijn daarnaast (lopend van de zeesluis tot het Kreekrakgebied) nog en kanaal voor zeeschepen te graven IN FASEN Uiteraard kan het Kreekrakplan mei nmiddellijk m zijn volle omvang wor- en uitgevoerd- Wel is het gewenst reeds n de beginperiode voor de twee cat» oneèn van bedrijven (aan diep en on diep vaarwater) een vestigingsmogelijk heid te scheppen Tot de eerst te maken groep werken worden gerekend: de i de bij Bath, het kanaal en Zandvliet. In de voorfase ook het bouwrijp maken van 100 b; dustrieterrein aan ondiep vaarwater, de bouw van een spoorwegraccordement de aanleg van een verbindingsweg e het bestaande wegennet. Dit alles v geheel op het grondgebied van Woens- De totale kostprijs per vierkante meter netto verkoopbaar industrieterrein cal volgens de berekeningen ongeveer 12.50 bedragen- De eerste fase vraagt eei vestering van ongeveer 50 miljoei Van bijzonder groot belang is uiter aard de vraag welke industrieën zich in de toekomst in het Kreekrakgebied zul len vestigen Het laat zich aanzien, zo is het Brabantse oordeel, dat de metaal nijverheid de groolsle plaats zal inn» Daarnaast zullen de chemische en de voedings- en genotmiddelenindustrie een aanzienlijk deel van de resterende be drijvigheid uitmaken Verder verwacht men houtindustrie en -overslag, glas industrie en rubberbedrijven ARBEIDSKRACHTEN Er ts ook een berekening gemaakt van hel aantal arbeidskrachten, dal in het Kreekrakgebied uiteindelijk werkzaam zat zijn Uitgegaan wordt van 60 arbei ders per ha voor 420 ha aan diep en 85 ha arbeiders per ha. voor 540 ha aao ondiep vaarwater. Dat wil zeggen, dat er voor rond 774)00 arbeiders primaire werkgelegenheid even groot zal zijn, zo dat genoemd cijfer verdubbeld moet worden 143 000 personen Ervan uitgaande, dat de beroepjbevol king 40 procent van de totale bevolking uitmaakt, ontdekt men. dat dit getai van 35U.UU0 (Vooi geheel Brabant ver wacht men een bevolkingstoename van I426.U0U tot 2 miljoen zielen). Dn aantal zal, met het oog op ver dere industrievestigingen in de bestaan de centra, nog enige vermeerdering on dergaan, zodat het totale aantal bewo ners gesteld mag worden op 400-000. Dat wil zeggen, dat gebieden gereser- veerd moeten worden voor de bouw van 100.000 woningen en tot een opper- vlakte van ongeveer 3.000 ha. Gebleken is dat de groei der bevol king zich meer en meer gaat concentre ren in de grotere kernen. Met deze ten dens zal rekening moeten worden ge houden- In de eerste fase wordt verwacht, dat Bergen op Zoom en Roosendaal zullen uitgroeien tot steden van rond 65.000 in woners. Voor de tweede fase kunnen moeilijk voorspellingen worden gedaan, maar wel mag worden verwacht, dat de ontwikkeling zich zal concentreren ln de omgeving van $ergen op Zoom— Woensdrecht, in de omgeving van Din teloord—Willemstad en in de omgeving van Moerdijk. VERKEERSWEGEN Vier nieuwe primaire verkeerswegen zijn ontworpen. Dat is in de eerste plaats de Zoomseweg (Rotterdam-Volke rak-Bergen op Zoom-Antwerpen) vervol gens rijksweg no. 27 Amsterdam-Gorin- chem-Breda-Ant werpenin de derde plaats rijksweg 56 (Zeeland-Bergen op Zoom-Roosendaal-Breda) en de Maas route Volkerakdam-Zevenbergen-Waal- wijk-'s-Hertogenbosch). Daarnaast voor- ziet het opgestelde plan in uitbreiding en aanvulling van het secundaire wegen- Ook het spoorwegnet dient alle aan dacht te hebben. De mogelijkheid moet worden opengehouden voor aanleg van twee lijnen, de Beneluxlijn (Rotterdam- Volkerak-Roosendaalen de Kreckrak- lijn ('n verbinding van 'e Westerschelde bekken met het Belgische spoorwegen net). Bij Dinteloord-Willemstad ontstaat bij aanleg van de Zoomseweg, een zeer be langrijk knooppunt van internationale vaarwegen, verkeer» en spoorwegen Vooi de ontwikkeling tot woon- en werk- gebieddt is de gehele streek tussen Vol kerak, Mark en Zoomseweg, totaal ca 1000 ha, beschikbaar. Rekening houdend met de functie van het daar te ontwik kelen woongebied (Oranjestad) als regio naal verzorgend centrum en mede ge zien de ruimtelijke mogelijkheden ln de Sabina-Henricapolder kan men stellen, dat Oranjestad zal kunnen uitgroeien tot een plaats vaD 25.000 tot 30.000 inwoners Aan de Mark zal 100 tot 150 ha industrie terrein beschikbaar zijn. EN DAT WETEN we dan weer. De Amerikaanse raketspe cialist von Braun heeft op een bijeenkomst van aanne mers in Miami voorspeld, dat er binnen de tien jaar mensen op de maan zullen landen. Hij zei tegen de aannemers, dat zij binnen de twin tig jaren wegen op de maan zullen aanleggen. Maar. zo vertel de hij verder, de aarde zou wel eens binnen af zienbare tijd om geven kunnen zijn door planeten, die de Russische vlag voeren als de V.S. niet meer haast zetten achter hun onderzoek van de ruimte. De Russische ruimte- projecten hebben tot nu toe geen duidelijk vijandelijk karakter gehad, maar vele van deze projecten kun nen onmiddellijk voor militaire doeleinden worden gebruikt. En dit is dan het laatste nieuws over de ruimtevaart: Het hoofd van het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart heeft verklaard, dat het Amerikaanse ruimteprogramma voor 1959 ook voorziet in de bouw van een raketmotor met een stuw- druk van circa 450.000 kg. De krach tigste raketmotor die tot nu toe door de Amerikanen is gebouwd, is de motor van de Atlas, die een stuw- druk heeft van circa 160.000 kg. Volgende week gaat In Amsterdam het proces tegen „het goede heertje" beginnen. Men neemt aan. dat de raak minstens drie dagen In beslag zal ne- De dagvaarding vermeldt, dal de boek houder C- R. van H. verdacht wordt een bedrag van f2.073.218 verduisterd te hebben ten nadele van de N V. Berger en Co. te Amsterdam. Het bedrag zou achterover gedrukt zijn In een periode van ongeveer tien Jaar, dus ruim twee ton per jaar. Het vooronderzoek !n deze mlljoenen- zaak heeft bijna een Jaar geduurd. Begjn februari werd de verdachte In zijn wo ning gearresteerd. Mr Jelder de Jong zal als verdediger optreden. Opgeroepen ai» getuigen zijn o.a. de heren J. Salro en mr. F. H. J. K. Berger, Indertijd di rectieleden van de benadeelde firma. yOL GOEDE MOED, ook al is de textielomzet in 1958 iets terug gelopen, gaan de Nederlandse textiel grossiers volgende week van maan dag 26 t.m vrijdag 30 januari in het Amsterdamse RAI-gebouw hun 8e Vakbeurs houden Zij hebben er een vrolijke naam bedacht, die het In 't Nederlands niet zo goed „doet": „Fleura de Textile". In deze dagen zuilen 110 grosaiere, alle lid va organiserende Federatie van Grossler» boaden, voor de ruim 30.000 textieldetall- llsten en ambachtslieden op texUelgebied, die ons land telt. tonen wat voor nieuws er ls aan kledingstoffen, confectie, wol. kunstvezels, woningtextiel enz enz. Zij hopen natuurlijk, dat al die 30.000 geïnteresseerden zullen komen en daarom heeft het kijkende publiek geen toegang tot de beurs. Niettemin zullen «rl< u op de hoogte houden van «rat er tc zien Is. De Beurscommlssie heeft on- alvast verteld dat het een modern en zakelijk Ingericht geheel wordt cn dat de ver scheidenheid groot zal zijn. De heer B. Voorzanger, die deze com missie presideert, gaf toe dat de lichte daling In de textielomzet die zich In 1956 voordeed, zich ook in 1957 heeft voortge zet. 'aar in 1952 bedroeg de omzet 2 miljard gulden en in 1957 toch nog 3 miljard, daling Inbegrepen" Niet alleen de bestedingsbeperking heeft bU de teruggang een woordje meegespro ken: aanschaf van allerlei apparaten i.i ln de huishouding vormt ook concurrentie van belang. De textielindustrie moet zich daarom afvragen of zij wel actief genoeg is ln het maken van reclame op allerlei gebied, ook bij het etaleren. De etalage betekent veel voor de ver koop en daarom worden ter beurze vele model-etalages ingericht ..opdat de detall- llstao kunnen zien hoe een etalage mo dern verantwoord kan zijn en tegelijk de beodtswens kan opwekken". Zestien van deze etalages (t.w. da In houd) worden onder de winkeliers-bezoe kers vao de beurs verloot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5