Zilveren onderscheiding voor Leidenaar J. Teske Rentmeester onbevoegd tot verpachting Ereleden bij „Philidor"- Auto van f 125.- bracht f 130.- boete op Hoger winst van de AKU dank zij de fiscus MEITVTE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 20 JANUARI 1959 Agenda voor Leiden uir: gemengd n Verdi over bedrijfs- Dinsdag Groot Auditorium, 4 uur: openbare les lector dr. A. Brouwer. Snouck Hurgronjehuis, 8 cursus wereldgeschiedenis, prof. dr. Th. J. Locher. Antonius-clubhuis. 8 uur: K. en O.-film „De bigamist". Prentenkabinet. 8 uur: K filosofie, dr. B Delfgaauw. Gebouw Prediker. 8 uur: zendingssamen komst. spr. J. Maasbach. Den Burcht. 8 uur: filmavond Lissone Lindeman. Stadsgehoorzaal. 8.15 u Toonkunstkoor. Requiem va Het gulden Vlies. 8 uur: rantieclub, spr. A. F. Went verzekering. Woensdag Kerkzaal acad. ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 nur: middagpauze bijeenkomst. Stadsgehoorzaal, 3 uur: erepromotie dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk. Ambachtsschool. 7.30 uur: K. en O-cur sus over kleine reparaties. Turk, 8 uur: ledenvergadering Tuinbouw en Plantkunde. Ohr. Geref. kerk, 8 uur: interkerkelijke bijeenkomst, spr. oud-burg. Warnaar, Waddinxveen en ds. Maris, Bloemendaal. Het gulden Vlies. 10.30 tot 12 uur: afd Leiden Ned. Ver. Huisvrouwen, koffieuur. Musetim Volkenkunde. 8 uur: de heer A J. Drewes over „Ethiopië". Rijksmuseum geologie (Garenmarkt), 8 nur: film over het paard. Stadsgehoorzaa 18 uur: uitvoering Leids Pol iti e-muziekgezelschap. OEGSTGEEST: Endegeest, 7 uur: film avond Sancta Lucia. OEGSTGEEST: gemeentehuis, 7.30 uur: raadsvergadering. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest, solist Hans Richter Haaser. piano. Schouwburg, 8 uur: Rott Toneel met Mercadet voor K. en O. Gebouw Levendaal 1, 8 uur: textiej- show van de commissie voor huishoude lijke en gezinsvoorlichting. Baptistenkerk, 8 uur: contactcommissie evangelisatie. Spr. ds. C. van der Weele, zang van Hervormd kerkkoor van War- Vrydag Schouwburg, 8 uur: Mercadet door Rott. Toneel voor K. en O. Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering Leids Poli ti e-muziekgezelschap. Groot Auditorium, 4 uur: inauguratie prof. dr. T, Smits. Den Burcht. 7.45 uur: Leidse bond volks tuinders, lezingen en films. Den Burcht. 8 uur: muziekavond Ned. Chr. Beambtenbond. Rehoboth, 8 uur: afd. Leiden Christen- vrouwenbond, de heer J. Eggink over kin deren uit achtergebleven gebieden. Lutherse kerk. 8 uur: Gemeente-avond, ds. W. J, Sijthoff over „Bethesda". LEIDERDORP: dorpshuis, 8 uur: Her vormde lekespelgroep met Sjaloom. Van de imlversiteit Maandag 26 jan.: prof. dr. E. W. Hofstee In sociologische faculteifover „De sociaal- agrarische structuur in Nederland", in de collegezaal van het instituut om 8 uur. Vrijdag 30 jan.: inauguratie prof. dr. R. F. Beerldng. Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek Boekwijt, Bree- straat 74, telef. 20552, en in Oegstgeest is de apotheek Wilhelminapark 8, telef. 26274, doorlopend geopend. Films Casino (7 en 9.15 uur): De man, die te veel wist Lido (2.30, T en 9.15 uur): En altijd lotot de vrouw. Luxor (2.30, T en 9.15 uur): The Brava dos. Rex: (2.30, 7.15 en 9.15 uur)Drums across the river. Donderdag: Hotel onder ver denking. Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Mijn beste vijand. Musea, Instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag: van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van half 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mii^ralogisch museum, Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum: elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmakereteeg 16a. Prentenkabinet. Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut. Rapenburg 26 elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling geopend van half 10 tot half 6. op zaterdag tot 5 uur. Academiegebouw. Rapenburg 73: Elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag. Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van niet-westerse volken Eerste Binnen vest geacht 33a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot nur, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal. Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot T~\E loco-burgemeester, wethouder Schaik, heeft gistermiddag de Nieuw jaarsrede van burgemeester Van Kinschot voorgelezen, omdat de burgemeester wegens ziekte niet aanwezig kon z(jc rede werd namens de raad beantw door de heer Piena. Afscheid werd ge nomen van prof. dr. Goslings, die sinds 1946 voor de P.v.d.A. zitting in de raad heeft gehad. In de volgende vergadering Ir. Roorda worden beëdigd. Wethou der Van Schaik sprak prof. Goslings waren twee voorstellen aan de agen da toegevoegd: inzake het aankopen van het perceel Oude Singel 220 en 220a en het iangaan van een geldlening van f 472:000 Het huis aan de Oude Singel Is de ge meente aangeboden voor een bedrag van f 30.000. De geldlening van f 472 000 i6 bestemd voor de verbetering van de Hooi gracht. Wethouder Jongleen las bij het puint roorstel inzake het aangaan van een geldlening groot f 1.535.000" de medede- van de directie der Ned. Spoorwegen met betrekking tot de tunnelbouw de Lammenechansweg. Daarmee hield hij elke mogelijke reactie tegen. ren publiceerden wij deze medede ling al. De bouw gaat dus door en de aan besteding van het eerste deel zal niet lang op zich laten wachten. Onder het eerste deel moet het grondwerk worden verstaan, deelde de wethouder de raad mee. Het te verwachten, dat de aanbesteding binnen twee maanden plaate heeft. (Ove- igens belopen de geldmiddelen van de gemeente Leiden voor dit werk niet een bedrag van f 1.350.000, zoals wij gisteren meldden, maar van f 1.135.000 redactie N.L.C. De heer Jongleen deelde de raad ook Wethouder Jongeleen in de raad Aanbesteding Hooigracht binnen 4 weken, demping Uiterste gracht vrijwel zeker 4 weken later mee, dat de aanbesteding van de recon structie van de Hooigracht binnen vier weken zal plaats hebben en dat de aan besteding van de demping van de Uiter stegracht vrijwel zeker vier weken daar- Tot tijdelijk leraar in de biologie aan het Rembrandt-lyceum werd de heer H. D. van Nieukerken benoemd. Tot tijdelijk lerares in het handwerken aan de H.B.S. voor meisjes mej. S. I- H. Bentfort van Valkenburg en tot tijdelijk lerares in de lichamelijke oefening aan deze H.B.S. mej. E. van Oudenaarde. Tot onderwijze res werden ook benoemd: mevrouw Z. G. J. Schalkers-Naniring aan de school Wil lem de Zwijgerlaan, mevrouw C. J. J. La bord u6-Cos termans aan dezelfde 6chool, mevrouw A. M. Troost-Balk aan de school Haverstraat, mevrouw Th. M. Verlaak- Drijvers aan de Rijnsburgersingel en me vrouw 1W J. A. Speekenibrink-Crevels aan de Pieterskerkstraat. Tot lid van de raad van beheer van de Sportstichting werd de heer J. de Keuning benoemd. In het stadhuis had vanmorgen huldiging plaats van de heer J. Teske te Leiden, die veertig jaar geleden in dienst kwam van de N.Z.H.V.M. De ju bilaris werd de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nas- Pachtkwestie in Rijnstreek TTET GERECHTSHOF te Arnhem heeft dezer dagen een uitspraak van de pachtkamer van het kantongerecht te Alphen aan den Rijn inzake het al of niet bevoegd zijn van een (zich noemende) rentmeester van landerijen, de eigenaar jegens de pachter tot voortzetting van de pacht te verbinden, bevestigd. Het pachthof te Arnhem overwoog in zijn arrest, dat een rent meester in het algemeen niet bevoegd kan worden geacht namens zijn prin cipaal te verpachten. De zaak die tot deze uitspraak heeft geleid, een ge schil tussen een landeigenaar en zijn pachters, heeft zich in februari 1958 voor de pachtkamer van het kantongerecht te Alphen aan den Rijn onder voorzitterschap van de kantonrechter, mr. H. H. Kirchheiner, afgespeeld. Het liep hoofdzakelijk over de vraag, of de incasseerder van de pacht en toezichthouder van het land bevoegd was namens de eigenaar tot het sluiten van een nieuwe of verlengde pachtovereenkomst over te gaan. Toen de eigenaar de grond jaren ge leden kocht, had hij een makelaar, een winkelier uit Woubrugge, een op zegel gestelde machtiging verleend, waarin hij deze makelaar tot wederopzegging ees als rentmeester over zijn vaste goederen. In de machtiging was nog ïrmeld, dat de renmeester was ge- achtigd „tot het aannemen van vee en it het in ontvangst nemen van de hier- aor verschuldigde bedragen". Twee pachters uit Woubruge namen het stand punt in, dat zij, na afloop van hun pachtkontract, mondeling opnieuw van entmeester voor zes jaren het land hadden ingepacht, hetgeen de rent meester bevestigde. Eis De eigenaar ontkende, dat de rent eester bevoegd zou zijn geweest tot ai dergelijke daad. Hij eiste ontruiming in het land, zulks bij monde van de praktizijn, Th. J. van der Heijden, uit Leiden. Deze stelde zich op het stand punt, dat de makelaar, hoewel hij in e door zijn cliënt ondertekende mach- iging als renmeester werd aangemerkt, 1 werkelijkheid geen n dat de zich noemende de volmacht zo Stuntelig had geredi geerd als men van een ontwikkelde rentmeester niet mag verwachten. Te- s was de volmacht niet ruim gesteld hield zij slechts de bevoegdheid tot isso, welke niet mocht worden uit gebreid, in. De advocaat van de pachters, mr. A. J. Meijer uit Alphen, deelde deze opvatting niet. Hij stelde zich op het standpunt, dat de pachters op het woord van de rentmeester moe ten kunnen vertrouwen en dat zij in ieder geval dienen te worden beschermd indien zij te goeder trouw door een machtiging, die de eigenaar aan de rentmeester gaf of door andere gedragingen van de landeigenaar, in de mening verke ren. dat de rentmeester kan beslis- De pachtkamer te Alphen stelde in haar uitspraak van 25 februari 1958 de pachters in het ongelijk. De kamer over- oog, dat de taak van een rentmeester ch in het algemeen en in het bijzon- er in een periferie als die van Alphen beperkt tot daden van beheer, waartoe 1 5.30 r; dinsdag en an 10 tot 5.30 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en terdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotore jeugd) van 6-30 tot 8.30 uur 's avonds. (Deze opgaven gelden niet voor zon- en feestdagen). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Wat doe je in de kou?"; educatieve tentoonstel- over het leven van de Eskimo's. Ge opend tot en met 1 maart. het verpachten van landerijen niet kan worden gerekend. De volmacht was ook niet zo ruim geredigeerd, dat de rentmeester uit krachtens daarvan wel mocht verpachten, aldus de pacht- Het gerechtshof te Arnhem de hoogste instantie in pachtzaken, omdat geen cassatie op enstaat heeft n appel-procedure d^t vonnis geheel be vestigd. Uit de machtiging vloeide bevoegdheid, de pacht te verlengen, niet voort, zo luidde onder andere het arrest. De pachters werden veroordeeld tot ontruiming van het land en tot be taling van de proceskosten in beide De heren G. Pels, J. van Weeren, Buurman en E. W. v. d. purgh, die m« dan 25 jaar lid zijn, werden gisteravond, tijdens de veertigste jaarvergadering „Philidor" uitgeroepen tot erelid. Lid van verdienste werden de heren J. A. P Moonen en W. F. Schuss, die beiden lange tijd een bestuursfunctie bekleden. In een bijzonder vlot tempo gingen de agendapunten, waaronder de diverse jaarverslagen onder de hamer door. De aftredende bestuursleden, i.e. de heren W. F. Schuss, J A. P Moonen en J Padding, werden herkozen. De jaarlijkse gongwedstrijd, met als inzet de bokkenbeker, vergde veel tijd Ondanks het feit, dat de krachten del deelnemers op peil werden gehouden door erwtensoep, kwam de strijd niet ter einde. Chelsea reisde 3300 km Londenaren wonnen van Newcastle Chelsea heeft het ln de derde ronde van de Engelse bekercompetitie niet ge makkelijk gehad. Om van Newcastle United te winnen hebben de Londenarei namelijk 3300 kilometer moeten reizen Driemaal ging de wedstrijd niet dooi en toen dan gisteravond eindelijk wen gespeeld, verloor Chelsea in de 36ste mi nuut haar uitstekende rechtshalf Johi Mortimore, zodat meer dan de helft met tien man moest worden gespeeld. Toch was dit voor Chelsea geen be zwaar, want na een 30 voorsprong bij de rust. wisten de Londenaren er zelf6 40 van te maken. Vlak voor het einde kon Newcastle pas een tegenpunt scoren. De tweede divisieclub Derby County weerde zich gisteravond fel tegen Preston North End uit de eerste divisie. Na het verstrijken van de speeltijd was de stand gelijk (22) en werd de wed strijd verlengd. Het grotere uithoudings vermogen van de Prestonspelera gaf toen de doorslag en Derby County verloor met 24. Andere uitslagen in de derde ronde: Done aster RoversBristol City 02 en Sheffield WednesdayWest Bromwich Albion 0—2. Bristol komt ln de vierde ronde van de Engelse bekercompetitie nu tegen Black pool. Weet Bromwich Albion tegen Brentford, Chelsea tegen Aston Villa en Preston North End tegen Bradford City. Voordat de loco-burgemeester, wethou der J. C. van Schaik, de onderscheiding op de borst van de heer Teske speldde hij erop dat deze nooit tot het rij dend personeel heeft behoord, maar zijn ïrbeid in de werkplaats verrichtte. Via »en aantal rangen heeft de heer Teske iet tot baas van ongeveer dertig men- len weten te brengen. Hij beschikt over ,'eel ervaring wat montagewerkzaamhe- ien aangaat en zijn degelijk vakman- ichap geniet dan ook in wijde kring waardering. De zekerheid iets goed te kennen en te kunnen moet u veel plezier schenken, aldus de loco-burgemeester Deze deelde mede, dat het H.M. de Ko ningin had behaagd, de jubilaris de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau te verlenen. Na dat de heer Van Schaik zijn gelukwensen aangeboden, dankte de jubilaris voor de onderscheiding en de hartelijke hul diging. De directeur van de N.Z.H.V.M., de heer J. J. Jurrissen, maakte van dc ge legenheid gebruik een enkel woord van irdering tot de jubilaris te richten, terwijl hij tevens het gemeentebestuur dankte voor de medewerking, die zo dik wijls wordt verleend. Jeugdig insluiperskwartet was actief in Leiden Vier Leidse jongetjes van 11 tot 15 jaar hebben zich schuldig gemaakt aan een groot aantal insluipingen in gebouwen en zalen te Leiden, waar zij (soms aanzien lijke) geldbedragen ontvreemdden. De politie heeft hen aangehouden en kon na een verhoor ongeveer 20 insluipingen aan de hand van aangegeven vermissingen vaststellen. De jongens zullen voor de kinderVechter moeten verschijnen. Zaak-Serphos geschikt In de geruchtmakende zaak van de heer Mark Serphos, die onlangs op Aruba werd gearresteerd om te worden uitge zet, is nu een schikking getroffen. Alle aanhangig gemaakte processen zijn inge trokken, evenals het door de overheid ir verschillende gevallen ingediend hogei beroep. De bij plaatselijke banken op overheidsgelden gelegde beslagen ter cutie van de bij rechterlijk vonnis vast gestelde dwangsom van 100.000 zijn li getrokken. Een landsbesluit is verschi nen, waarbij in beroep het uitzettingsbe vel tegen de heer Serphos is vernietigd, daar de gronden voor die uitzetting nie langer bestaan. Meer deviezenvrijheid in West-Duitsland De Deutsche Bundesbank heeft wedei enige beperkingen op deviezentransactie: afgeschaft. Ingezetenen mogen voortaan van niet-ingezetenen kredieten in iedere buitenlandse valuta aanvaarden, doch slechts voor ten minste vijf jaar. Alle soorten transacties tussen ingezetenen niet-ingezetenen met betrekking tot Duit se of buitenlandse obligaties of aandelen zijn toegestaan en uit- en Invoer Duitse of buitenlandse obligaties is niet langer aan beperkingen gebonden. De de viezentransacties in verband met de li quidatie van vaste goederen in West- Duitsland zijn aanzienlijk verzacht. (Advertentie) Brandend Maagzuur na iedere maaltijd? 0f angit bfj voorbaat bij ieder» hap eten 7 Rennies nemen - en altijd zorgen dat ge ze bij de hand hebt. Een of twee Ren nies - gewoon laten smelten op de tong - neutraliseren al het overtollig maagzuur dat uw pijnen veroorzaakt. En zo wordt Uw zuurbrand geblust in een paar tellen. Heerlijk middel die Rennies - en ze sma ken nog lekker ook. N.C.R.(eis)V. Ledental der afdeling Leiden weer gegroeid De afdeling Leiden der N.C.R(eis)V. hield gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal haar jaarvergade ring onder leiding van de heer A. v. d. Bos. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. B. A. Beks, bleek, dat zich in het afgelopen jaar voor de afdeling geen schokkende gebeur tenissen hebben voorgedaan. Het ledental steeg met 220 tot 1352. Er werden 30 excursies gemaakt, waar aan in totaal 859 leden deelnamen. De penningmeester, de heer C. I. de Vogel, liet hierna een bijzonder gunstig financieel jaaroverzicht horen. Aan ont vangsten meldde hij ƒ445.61 (over de be taalde contributies) van het hoofdbestuur •n 286.55 als het voordelige saldo van de excursies, in totaal dus 732.16. Het batig saldo bedroeg 332.53doordat er vorig jaar een batig saldo was van ƒ354.81, heeft de afdeling thans ƒ687.34 in kas. Het bestuur „vierde" dit mooie feit door de aanwezigen een gratis consumptie aan te bieden. De heer E, Veldhuyzen te Lei derdorp werd herkozen ais bestuurslid. Enige leden vulden de verdere avond, o zong de gitarist Koos Schipper enige liedjes, waarna de heer Vis een aantal door zijn zuster gemaakte dia's vertoon de onder het motto „Contrasten in het Engadin (Zwitserland). Voorts liet hij eigen dia's uit Oostenrijk zien. Erna Spoorenberg in Requiem te Leiden Naar wij vernemen, zal de sopraan partij in het Requiem van Verdi, dat het Toonkunstkoor vanavond in Lei den uitvoert, niet worden vertolkt door Maria van Dongen, zoals de be doeling was, maar door Erna Spoo- Leidse kantonrechter GISTERMORGEN was er al heel weinig belangstelling voor de uitslag, die de wegende Vrouwe Justitia met haar balans zou aangeven, want het aantal verdachten, dat aan het Leidse kantongerecht verstek liet gaan, was zo groot, dat de zitting tweemaal moest worden geschorst. In de mid dag was de belangstelling groter, hoewel ook toen het aantal absenten aanzienlijk was. Over het algemeen waren er weinig verrassende gevallen te behandelen. Opvallend was het aantal automobilisten, dat zonder vol doende uit te kijken van verkeersplaatsen was weggereden en daardoor andere weggebruikers in gevaar had gebracht. De eisen en vonnissen varieerden van 40 tot 60. En dan was er in de middagzitting het geval met het autootje van 125. Een ondernemende Leidenaar in de ontroerend pleidooi „voor het recht" lente van zijn leven, die bezig was zijn rijbewijs te halen, wilde een autootje ko pen om de bedrevenheid helemaal goed onder de knie te krijgen. Hij vond Iets bij een pijpfitter, dat f 125 kostte en omdat hij meende, dat deze prij6 het hart van zijn vader zou kunnen vertederen, leen de hij de auto en reed er mee naar huis. Zijn vader was verre van enthousiast, hetgeen enigszins begrijpelijk wordt, wan neer men hoort, dat het een auto van het bouwjaar 1936 was en dat alles, wat er maar mogelijk aan kapot kon zijn in ver regaande staat van ontbinding verkeerde. Zowel de pijpfitter als de jongeman was gedagvaard. De pijpfitter verde digde zich door te vertellen, dat hij het wagentje alleen voor motoronderdelen had gekocht en dat de jongen niet met zijn toestemming was gaan rijden. Maar dit bleek niet zo erg duidelijk uit het ver haal van een kapotte startmotor, waar- door het autootje nog had moeten worden aangeduwd. De officier eiste tegen de fit ter een heel rijtje: geen hoorn: f 15; geen goede rem f 25: gescheurde veren f 20; gescheurde band en andere gebreken f,25 De rechter maakte het zich gemakkelijker en vonniste met vier maal vijftien gulden boete; daarnaast gelastte hij de vernieti ging van het in beslag genomen voertuig. De jongeman werden maar enkele ge breken ten laste gelegd: Voor het ont breken van een hoorn kreeg hij een van f 10; voor het niet deugdelijk zijn de remmen f 20 en voor het feit. dat hij zonder rijbewijs had gereden f 40. In al deze eisen ging de rechter met de offi akkoord. Tegenvallers „Bij u is alles tegengevallen", conclu deerde de officier bij een van de vele bromfietsers, die zich gisteren m<x verantwoorden, omdat zij geen voorrang hadden verleend. „De afstand tussen u en de auto, de kosten om het deukje uit de auto te halen f 75,50) en de beenwonde, die u zelf hebt opgelopen". Omdat de bromfietser deze pech ook kreeg te schra gen bleven eis en vonnis aan de matige kant: drie tientjes. Een nogal Ingewikkeld geval vond zijn begin in Leiderdorp, waar een melkauto een verboden straat was ingereden later op een bredere straat door agent was bekeurd. In de dagvaarding stond, dat de vader de vrachtwagen had bestuurd, doch zowel vader als zoon kwam voor de rechtbank verklaren, dat de zoon achter het stuur had gezeten. Ten slotte ging de als getuige op geroepen wachtmeester lichtelijk aan de juistheid van zijn waarne mingen twijfelen en na een bewogen „laatste woord" van de zoon, die een Majoor Folmer in Oegstgeest Lezing over Leger des Heils voor christen-vrouwen de plaatselijke afldeling van de christen-vrouwenbond mej. majoor W. Folmer van het Leger des Heils. Na een kort welkomstwoord van me vrouw J. C. K. van Veen-den Ouden, gaf majoor Folmer eerst een kort overzicht van de geschiedenis van Vroege sneeuwklokjes in Leidse tuin Door het milde weer van deze dagen komt het voorjaar ons al weer heel dichtbij. Sneeuw klokjes kondigen in de regel al vroeg de lente aan, maar sneeuwklokjes op 20 januari verdienen toch wel vermelding. De familie Kukler, Maredijk- hof 10 Leiden, heeft ze tot haar grote verrassing in haar eigen tuin ontdekt. Fors steken ze daar hun kopje in de zachte wind. l~AE WINST van de Algemene Kunstzijde Unie is in 1958 aanmerkelijk ge- U stegen, namelijk tot 21,4 miljoen tegen 17,9 min in 1957. Deze stij ging is echter geheel te danken aan een lager bedrag voor de belastingen, daar de winstmarge van 10,7 tot 10,2 procent is gedaald, ten gevolge van het feit, dat de omzetstijging werd overtroffen door de groei der kosten. De bedrijfsresultaten waren in miljoenen guldens: 1958 4de kw. (v.j.) 3de kw. 3de kw. lstekw. gehele (v.JJ bedrijfsresultaat dividenden en inte restdeelnemingen Het kapitaal bleef 113,2 miljoen. het Leger. In 1865 begon William Booth in Londen te preken. Zijn vrouw hielp hem daarbij. Alles was, en is ook nu nog, gericht op het bren gen van de mens tot Christus. Men beschouwt zich daarbij als instru ment in de hand van God. Het Leger kent geen vrijwilligers, maar solda ten in dienst van Koning Jezus. Al les moet in het werk worden gesteld om de mensen tot hun Heiland te brengen. Dat kan met muziekkorp sen, die de massa trekken, maar ook door het brengen van De Strijdkreet in slecht bekend staande café's. De Bijbel blijft centraal. De prediking neemt een eenvoudige tekst als uit gangspunt. Veel werk Nadat men eerst een jaar heeft „meege lopen", bestaat er de mogelijkheid soldaat te worden. De krijgsartikelen, die ondertekent, houden de belofte in te doen aan zang en colportage; verder het gehoorzamen aan officieren, afge scheiden van de wereld leven, niet roken, geen sterke drank gebruiken, maar vooral belijden een kind van God te zijn. De po sitie van de man en de vrouw ls gelijk. Ondanks tegenstand in communistische en r.k. landen en in Mohammedaanse ge bieden gaat het Heilswerk door. Er zijn 17.000 evangelisatieposten en 1800 Inrich tingen voor allerlei maatschappelijk werk. In Nederland staan zestien kinderhuizen en op 105 plaateen wordt het Evangelie ge bracht. Er werden na afloop enkele vragen ge stéld. Majoor Folmer zei onder meer, dat het salaris voor elke officier gelijk is, dien verstande dat men alleen ont vangt wat men nodig heeft. Dc sacra menten zijn niet noodzakelijk voor onze ligheid, aldus spreker. Inkomsten en subsidies worden gereserveerd voor re classering en voogdijweric. Wat de oplei ding voor officier aangaat, zei mej. Fol- dat jongeren van 18 tot 30 jaar ne gen maanden een opleiding kunnen vol gen (in Nederland te Amstelveen), waar- i plaats krijgen toegewezen. Aan die opleiding gaan echter twee proefjaren Binnenbrand in woning aan het Utrechtse Veer In een woning aan het Utrechtse Veer brak gisteravond omstreeks kwart over elf brand uit doordat de schakelaar van elektrische kaChel defect was geraakt. Gordijnen, behang en een houten raam kozijn verbrandden. Ook de kachel werd ernstig beschadigd. De brandweer doofde met de nevelapuit. hield, volgde vrijspraak wegens ge brek aart overtuiging bij de rechter, nadat de officier een tientje had ge vraagd. En wederom bleek gistermiddag een man in grote moeilijkheden te zijn ge raakt, omdat hij zonder voldoende schade verzekering was gaan rijden. In dit ge val kon het niet anders, want de man was zonder rijbewijs in een auto gestapt en dan pleegt geen enkele verzekerings maatschappij te betalen. De schade was vierhonderd gulden hoog geweest en daarbij kwamen gistermiddag nog f 40 voor het bewijsloos rijden en f 40 voor het niet geven van voorrang. Smart Een bijzondere vorm van schadever goeding werd uitgekeerd aan een zeven tigjarige Leidenaar. die op de groente markt door een achteruitrijdende vracht wagen was aangereden en vijf weken te bed had moeten liggen. De rechter wees hem f 12,50 smartcgcld toe, nadat hij f 25 had gevraagd en de onvoorzichtige groen tehandelaar kreeg tevens een boete van f 26 te betalen. Een aantal verdachten verliet ook gisteren de balie weer met een glimlach. Een automobilist, die een botsing had ge had met een bus, werd vrijgesproken van de tenlaste legging, dat hij niet voldoende rechts had gehouden; de buschauffeur lachte niet: Hij had te hard gereden en kreeg f 50 boete en een eis van f 75. Een 37-jarige wetenschappelijk medewerker van de Leidse universiteit was gedaagd, omdat hij op de Hogewoerd, achteruitrij dend, een fietsende jongen had aangere den. Het verhoor toonde aan, dat de Jon gen onbesuisd had gereden en de welen- schapsman werd vrijgesproken. Hoewel de 56-jarige arts uit Oegstgeest schuldig werd verklaard, legde de rechter hem ook geen boete op voor het feit, dat hij bij het passeren van het fietspad met zijn auto de doorgang aan een wielrijdster had versperd. Uit het verhoor bleek, dat de arts zeer voorzichtig te werk was ge gaan en dat het meisje zeer roekeloos had gereden. Zodat de rechter besloot tot een schuldigverklaring zonder oplegging van straf, nadat de officier f 30 boete had geëist. Lezers schrijven ons Nieuw-Guinea (3) Het mag dan misschien waar zijn, dat de gewone man uit a.r. en c.h. kring voor het probleem Nieuw-Gulnea weinig inte resse heeft en door mannen als prof. Ver- kuyl alleen maar wordt opgeschrikt, toch waag ik het erop als jongeman in te gaan op het door mijn oom, de heer D. M. Passchier, gisteren in de krant geschreven ingezonden stuk. Uw inleiding over demagogie, verdacht making en leugen, vind ik vrij algemeen én oppervlakkig en heeft ten diepste met het gegeven onderwerp weinig te maken. Wat de zinsnede van dr. Van Baal over de misdadige politiek van bepaalde groe peringen ten aanzien van Nieuw-Guinea betreft, meen ik, dat deze binnen het ver- band waarin gezegd, wellicht nog voor discussie vatbaar is, hoewel bet beter zou zijn geweest als hder een wat minder fells uitdrukking was gebruikt. Wanneer u echter dr. Van Baal be schuldigt van ziekelijk nationalisme, dan proef ik daarin toch een niet door liefde gedragen verweer. U moet oppassen, dat uzelf niet vervalt in datgene, wat u dr. Van Baal voo^foudt. U moogt hem niet in de hoek van de ziekelijk nationalisten Verder schrijft u, dat wij van de werke lijkheid moeten uitgaan. Dcee werkelijk heid wordt mijns inziens door u eenzijdig belicht, wanneer u alleen maar over ont waken en zelfbevrijding spreekt, terwijl de vergelijking ten aanzien van Algerije zeker wel zeer mank gaat. Mede tot de werkelijkheid behoort de verhouding op dit ogenblik. Dat moeten we niet uit het oog verliezen. Misschien lees ik dat toch ook nog wel bij u, waar u schrijft, dat d» toekomst van Nieuw-Guinea niet meer a lis en in het Westen wordt bepaald, maar (en dat haal ik er dan uit) wed ge deeltelijk. Wat het ten goede komen van de eco nomische mogelijkheden aan Nieuw-Gui nea aangaat, meen ik, dat u hier teveel aan dc historie wilt vasthouden. Men moet niet alles aan de geschiedenis willen ophangen. Het is goed daarvan ook eens los te komen. Men moetin andere mensen opnieuw vertrouwen durven te stellen. Er ls overal en op elk terrein na de oorlog Iets veranderd. Ik geloof, dat de richtlijnen thans ten opzichte van Nieuw-Guinea gevolgd in de huddlge situatie de meest juiste zijn. En ik vertrouw erop, dat wij niet zullen falen daar, waar wij dat volgens u tegen- Indoneei wel hebben gedaan. Noord wijk aan Ze» C. VAN DUIN. Stijntjee Duinstraat 15. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes Jacob Rei- nier, z v J de Jong en R Buitelaar; Ingrid Frandna. d v E Poel en F A Panhuijsen; Rudolf Johan. z v J Jon- geneel en G E Bal; Johannes Hendrik. z v J P F Vermond en M P R Helven- stein; Marjolein Cornelia Maria, d v J F van Veen en P S Bredewold; Carolus Johannes, z v C A van Lierop en E J A Vilders; Marie Antoinette, d v J Taverne en A C Verhoef; Cor- nelia Maria Eliaabeth, d v W Hagen en H C M Klein; Brigette, d v J Gué- rln en J Bonarius; Jan, z v J de Boer en E Bodrij. OVERLEDEN: J Kool, 67 j; H J Thomas, 64 j; J M Lezwijn, 82 j, wedu we v L J den Holder; J Jonk. 88 jA Honsbeek. 25 J, echtgenote v L. Plat- teel; F Mieremet, 70 j; G J Schipaan- boord, 85 j; J E de Meijer, 76 J. GEHUWD: P J Schleeper en J E ds Vreede; E E van Beusekom en M I R Forger; S G Kambuea en Q Ve4tfeu0-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3