DE LAWINE <HAANTJE» de voorsie Papi CUMULATIE ier Pistolen W ereldberoemd ZONDAGSBLAD ZATERDAG 17 JANUARI 1959 WE hadden het ontbijt genuttigd en stonden op het punt omlaag te gaan, naar het gehucht in het dal, de lange weg af, die zich rond om de berg slingerde. Terwijl Marja toezicht hield op de piccolo, die de koffers naar de auto bracht, praatte ik nog wat met de eigenaar van het hotelletje, wiens gast we enkele dagen waren geweest. De mist was bijna geheel opgetrokken en het dal was weer zichtbaar, zij het ook niet scherp getekend. Maar de lucht was nog dik en loodkleurig en de weer berichtendienst had opnieuw sneeuw voorspeld. „Zo over een uur of drie hoop ik beneden te zijn", zei ik tegen de hotellier. „De wegen zijn tamelijk goed berijdbaar is me gezegd". Klaus Schmidt knikte. HIJ KEEK naar de lucht met samenge knepen ogen. en hij tuurde lang naar de top van de berg. ,.U moet zelf weten wat u doet", zei hij ten slotte. ..maar als ik u mag raden, blijf dan hier. Ik ver trouw de berg niet". Hij draaide zich om in dc richting van Marja. Ze was druk be zig de auto voor hot vertrek in gereed heid te brengen en lette niet op ons. Klaus Schmidt boog zich naar mij over. Hij fluis terde: ,,U zult toch niet naar mij willen luisteren, ga dus uw gang maar. doch als er moeilijkheden komen onderweg stop dan niet, maar rijd. Rijd zo hard u kan. want uw leven hangt er van af." Ik zag hem verbaasd aan. „Waar voor ben Je bang. Wat zou er kunnen gebeuren?" Klaus Schmidt haalde de schouders op. „Er is een ding. dat uw leven in gevaar kan brengen, en dat is EEN KORT VERHAAL DOOR H. J. WAALWIJK zei: ,,Ik ben bang. ik weet het. 0, ws gebleven". ,,Toe nou", zei ik luchtig, ..wat zou er kunnen gebeuren. Nog een uur of wat en we zijn thuis. Laat je niet terneerdrukken door de grijze lucht; je moet niet zo toe geven aan gevoelens Je bent toch geen kind meer?" Maar ik wist, dat ik mezelf moed zat in te spreken. ZE ZEI: „Fraulein heeft me het verhaal gedaan. En het is de waarheid. Elk jaar wil de berg slachtoffers Steeds twee slacht offers. Zo lang als er hier mensen wonen is dat elk Jaar ge- beurd. Fraulein heeft het meegemaakt, en haar vader en haar grootvader. En het zijn altijd vreemde- die beuren voordat we in het hotelletje in het dal waren aangekomen. En ik hield de weg en de omgeving nog scherper in de gaten gejaagd. Ik zei: ja. Het geluid was zwaar en hoor baar boven het geluid van de motor. ..De berg", kreunde Marja, ,,de berg. hij eist slachtoffers. Rijden, asjeblieft. Rijd zo hard als je kunt". Nauwelijks was ze uitgesproken of voor de tweede maal drong een dof gerommel tot me door. Ik zag. dat grote stukken sneeuw over de motorkap schoten, alsof :en onzichtbare hand ze naar ons toewierp en ik begreep: de lawine. Ik besloot alle risico's te nemen en gaf gas. De wagen schoot over de smalle weg. Ai en toe slip te hij op de licht bevroren sneeuw, maar ik wilde daar niet op letten. Marja zat stil naast me. maar ik voelde, dat ze beefde. ..Niet bang wezen", zei ik, „we halen het best en Een ogenblik was het alsof de auto werd opgepakt en voor uitgesmeten. Het stuur schokte in mijn handen, ik voelde hoe de wagen naar rechts begon over te hellen. Het angstzweet brak me uit. Marja greep zich vast aan de deurknop. „Laat dicht", schreeuwde ik. ..Pas op, dat je er niet uit valt". De auto kwam weer recht op de weg. Met een, voor mijn gevoel, duizelingwekkende vaart reden we verder, scheurden we door de bochten, soms gevaarlijk dicht langs de kant van de steile helling. Nog een keer hoorden we een dof ge rommel. weer vlak achter ons en nog een maal vlogen pakken sneeuw over ons heen. Toen werd het stil, zo stil, dat het beang stigend was. Ze dat die slaakte ze lichte sneeuwde weg. Ik durfde niet harder rijden omdat ik onbekend was in deze om geving en niet voor verrassingen wilde ko men te staan. Gespannen tuurde ik op de weg en al die aandacht vergde zoveel van mijn krachten, dat tk na een uur rijden me zeer vermoeid begon te voelen. Marja scheen dit te merken en stelde voor. dat we een ogenblik zouden stoppen. ..We hebben tijd genoeg, het is nog uren lang licht en voordat de duisternis invalt kunnen we op de plaats van bestemming xijn". Ik schudde het hoofd „Nee, niet «toppen, doorrijden", zei lk „Hoe eerder we de rit achter de rug hebben hoe liever het me is". Marja zweeg. Ze keek naar het land schap. dat iedere vreemdeling in de ban van zijn bekoring gevangen houdt Af i poes, die spint. We wissel den weinig woorden. We hadden de gewoon te aangenomen op onze autotochten alleen het hoognodige tegen elkander te zeggen, omdat we onze aandacht niet van de stre ken, waar we doorheen reden wilden afla ten. Slechts af en toe maakten we elkander op een bijzonder punt opmerkzaam, als de kans bestond, dat het aan de aandacht van de ander zou ontsnappen. Het waa dus niet zo vreemd, dat ik er geen erg in had. dat Marja al-maar stil voor zich zat uit te staren. Ik merkte pas, dat er iets met haar aan de harid moest zijn, toen ik opzij keek op het ogenblik, dat zij huiverde. „Heb je het koud?", vroeg ik. Ze knikte van neen. Ik zag. dat ze. bleek weggetrokken, half tegen het portier leun de. „Wat is er?", drong ik aan ..Voel Je Je niet goed? Willen we toch maar stoppen en even uitrusten?" ,,'t Gaat wel over", fluisterde ze. en ze herhaalde: ,,'t Gaat wel over. Maar niet over praten", en ze sloot de ogen. Ik wist niet wat te doen. Ik wilde wel een ogenblik rusten, maar lk vreesde, dat er te veel oponthoud zou komen en dat we het laatste gedeelte van het traject in het donker zouden moeten afleggen, en dat wil de ik ten enenmale voorkomen. Ik keek om me heen en mijn blik ging over de besneeuwde bossen tegen de hellln- Jen van dc berg en bleef rusten op de top, le gedeeltelijk door flarden nevel aan het oog was onttrokken, en Ineens schoten me de woorden van Klaus Schmidt te binnen: ik vertrouw de berg niet. Toen hij ze had gezegd, was de betekenis ervan me ont gaan. maar nu, nu scheen het alsof ik hem Ï;ng begrijpen Ik zag het. en ik schrok, ie berg was niet te vertrouwen. On wille- vreemdelingen niet willen luisteren als ze de raad krijgen niet op weg *te gaan omdat ze de verhalen fabeltjes noemen. Maar wie hier woont, kan aan de berg zien, wanneer hij honger krijgt. En vandaag heeft de berg honger. Fraulein heeft het me verteld en ze kan het weten, want ze is hier geboren en ze is al jaren in het hotel werkzaam. Tientallen toeristen heeft ze gewaarschuwd en tientallen heb ben haar uitgelachen en hun vermetelheid de berg te trotseren met de dood moeten bekopen. En vandaag is het onze beurt", Ze begon te huilen. Ik probeerde haar te troosten, maar het ging niet van harte. Ik twijfelde aan de waarde van mijn eigen woorden. Ze klonken me leeg en hol in de oren. Ik wist. dat ik mezelf voor de gek hield. Want Lk was er plotseling van over tuigd, dat er inderdaad iets zou gaan ge- nenreden. Op het pleintje groepten de bewoners samen. Ze keken ons verwezen aan. „Goedenavond", zei ik, „daar zijn we dan weer". Eerst gaven ze geen antwoord, ze keken maar alsof ze water zagen bran den. ..Goedenavond," herhaalde ik, en ik lachte wat verlegen. Een van hen kwam naar ons toe. en nam ons op van het hoofd tot de voeten. Hij zei: „Als u nu van boven komt, dan wil ik u wel hartelijk gelukwensen". Ik antwoord de: „Ja. we komen van boven, en onder weg hebben we wat gerommel gehoord. Weet u wat dat geweest kan zijn?" Hij wees met de duim naar achteren, in de richting van de berg. Ik draaide me om en keek, en moest me vastgrijpen om niet in elkaar te zakken. Een gedeelte van de weg. die we zo juist hadden bereden, was helemaal weggeslagen. „De berg heeft ons gemist", fluisterde viel flauw in mijn Vervolg voorpagina. ochtends de deur „Wanneer kwamen die keurige lamp- dan eigenlijk?" vroegen we de .,Da. P.. m weer thuis was moest Je maar dertiger jaren, 't Waren echter nog raden. Gelukkig betaalde het niet j geen lampjes maar grote glazen peren, ■lerhl. Ik h.d I per week plu, 0«ram was de fabrikant. Met die din- 20 pet. provisie. Dat was In die Jaren heel wat. gas de sprong vooruit, dat Marja van schrik een gil gaf. „Wat is er?" Haaf ogen drukten grote angst uit Ze greep zich stevig vast aan mijn arm en door die plotselinge ruk ver loor ik een ogenblik de macht over het stuur, en sléchts door haar van mij af te schudden en met bolde handen het stuur naar links om te halen kon lk de wagen nog op de weg houden. „Wees toch wat voorzichtiger" „fls niets aan doen. Het is allemaal de schuld van die berg" „De schuld van die berg? herhaalde ik, woord over haar lippen. Ze had zich tegen mijn schouder gevleid en ze wekte de indruk alsof ze wilde gaan slapen. Haar onvoorzichtigheid zat mc dwars Ik had haar meermalen gewezen op het gevaar, dat er ontstaat als een chauffeur in zijn be wegingen wordt belemmerd Maar In 1013 moest ik in de militai re dienst. Daar in augustus 1914 de eerste wereldoorlog uitbrak hielden ze me tot november 1918 vast. Nederland was gemobiliseerd en dus wilden ze me niet mis sen. Met dat al was ik bijna vijf Jaar uit m'n vak. En dan mop peren ze tegenwoordig wel eens als ze achttien maanden moeten dienen. Toen alle krijgsrumoer ver stomd was greep ik opnieuw naar de camera. Er was intussen al een handcamera uitgekomen met glasplaten van 12 bij 16l4 centi meter. Ook nog een bakbeest, maar reeds een toestel met re flex. dank zij een grote spiegel, die er onder een hoek van 45 graden was ingebouwd. Er zat een reusachtige leren kap op nm het beeld waar te nemen. Het gebruik echter van poeder om te „blitzcn" bleef noodzakelijk. Voor het maken van een gewone foto had Je vijf gram van die poeder nodig. Die legde Je op een bakje vlak bij de lens en ontstak Je op het moment dat Je de sluiter opende. Als Je op die manier een plaatje in een zaaltje gemaakt had leek het wel of er brand was. Je stikte van de rook. 't Was he lemaal niet zulk een onschuldig goedje. We kregen het daarom in twee flesjes toegestuurd. Het ene was gevuld met magnesium en het andere met kruit. Wanneer Je nu de inhoud van beide flesjes maar bij elkaar voegde had je blitz-poeder. Bij een brand Weet u wat prachtig ging met dat spul? Het fotograferen van een brand. Dan kreeg je de con touren zo mooi op de plaat. Maar dan nam Je ook geen vijf. maar honderd gram! Soms schrokken die lui van de brand weer zich dood en kwamen ze naar je toe met de opmerking: ,Als je nog eens zo'n grapje hebt waarschuw dan gen heb ik nog eens een bak beleefd. Dat was ln de tijd, dat Mussert zich begon te roeren. Zijn aanhangers wer den steeds brutaler en hielden al mar sen en optochten door Amsterdam. Daar kwam natuurlijk reactie tegen. In het Concertgebouw werd een pro testvergadering gehouden, waar de diamantkoning Asser sprak en waar schuwde tegen de gevaren die dreig den. Ook een rabbi, een pastoor en een dominee voerden het woord. Ik dus plaatjes maken mèt die peren. Achteloos legde ik die lampen na ge bruik ergens neer in een hoekje van de zaal. Ze hadden immers geen waar de meer. Maar wat denkt u? De vol gende ochtend moest ik bij de politie komen Eén der bezoekers, van de samenkomst had ze nl. ontdekt en op het bureau gebracht met de medede ling, dat hij ze voorzichtig had opge raapt omdat het vermoedelijk dingen slag op de sprekers hadden willen plegen.... 't Is dus maar goed, dat Philips later met die kleine lampjes aan de markt kwam. Sprongen voorwaarts Vanzelfsprekend maakte ons vak ln de period; tussen de eerste en de twee de wereldoorlog grote sprongen Toen we kort ge leden naar Amelde reden langs de UCT IF VEN kronkelende Lek ntl Tienhoven, dat, wat het zielental betreft, de kleinste gemeente van Zuid-Holland is. naar we hoorden. Volgens de officiële gegevens moet het nog geen vijf honderd inwoners bezitten, en daarom heeft het ook geen eigen burgemeester, maar moet het die delen met het naburige Ameide. Nu heeft men daar noch in Ameide noch in Tienhovcn pijn in het hoofd van. Zolang de gemeente door deze gang van zaken geen schade lijdt vindt men dat wel best. De gemoedelijkheid wint het daar van het chauvinisme. Dat is altijd zo geweest. Toen Tienhoven Jaren en jaren geleden nog geen raad- huls bezat vergaderden de vroede vaderen ln de grote woonkami van de familie Bouwmeester, die ln het IB" bondig lidenierswinkel het markante punt van Tienh oven l\og lang niet De restauratie is nog lange na niet voltooid. Er moet nog wel een en ander gebeuren voordat de stellingen worden verwijderd. Dat kan nog een paar jaren duren, hebben vve gehoord. Maar de kerk is al die moeite en al die tijd waard. Niet alleen voor de inwo ners van Tienhoven en voor die Ameide, maar voor een ieder, En zoals dat hoort werden bij die vergaderingen ook be langstellende gemeenteleden toegelaten. Zij kregen, als de vroede vaderen, in de pauze koffie en koek en genoten van de beraadslagingen over hun belangen. Alleen als de die de schoonheid uit het verleden raad in geheime zitting ging, weet te waarderen. De kerk zal eens, in haar oude glorie hersteld, moesten Zij het huis verlaten, tot de aantrekkelijkste punten van heel de streek gaan behoren. Die En om er dan zeker van te van Tienhoven en Ameide kunnen zijn, dat geen onbevoegden «rett™,fe™azalir5«t^s ze het maar zich tot de vergadering toe gang zouden verschaffen, werd de kamerdeur op slot gedaan, en voor alle zeker heid ook de dubbele deur van de bedstee. Fietstocht Als ge ioefte ge gaan maken, moet ge Tienhoven eens in uw programma opnemen en niet vergeten de kerk te be zichtigen. Het is geen grote kerk, maar zij is zeer en zeer ze leert u veel over de Omdat we zelf (nog) geen Gedeputeerde zijn, hadden we er ons ook nog nooit het hoofd over gebroken of leden van Gedepu teerde Staten, die worden benoemd tot commissaris van een Naamloze Vennootschap, voor deze functie een vergoeding mo gen ontvangen. Dat komt later wel, hebben we altijd gedacht, over een paar jaar, als we in het hoge college zijn opgenomen en de uitnodiging krijgen commissaris te worden van een bedrijf, dat jaar in jaar uit een winst maakt van miljoenen. U heeft dat toch ook gehoord .an die oud-papier-affaire in Ban ket voorjaar be- doeng? Er werd daar een hande- h™lteJlT'L aangehouden, die ahnaar oud-papier in grote hoeveelheden doorverkocht. Toen zijn handel wat nader werd bekeken, bleek dat hij in het bezit was van sta pels documenten, die als Goed, er werd tenslotte over ge stemd, en om het maar ineens te zeggen: in Overijssel mag het niet, net niet, want de te genstanders waren in de meer derheid met slechts een stem: 22 tegen, 21 voor. Bijna had het net wel gemogen omdat de griffier zich bij het optellen van de stemmen had verrekend. Hij vertelde, dat er 22 voorstanders geschiedenis van Tienhoven. Ze deloos van de hand werden dateert uit 1175 en deskundigen daan. Het waren documenten, i weten te vertellen, dat ze is jang werden vermist bij ontstaan uit een tufstenen zaal- grondwetgevende vergadering, i kerkje, gewyd aan St. Nicolaas. B{j de restauratie is er veel ontdekt, o.m. een aantal prach- tige grafstenen, die het waard cumenten?", hadden de leden zijn, dat ze worden gerestau- meermalen gevraagd. Niemand We zijn dol op antieke wapens, maar we zouden ze nooit van ons leven gaan gappen. En daarom vinden we het niet erg 21 tegenstanders. ,Dat netjes, wat eT is geschied op de riepen we in de volle (Britse) militaire academie van Sandhurst. In 1925 hadden ze riepen nog eens extra daar van de Londense Tower kunnen wel tellen", jqqq antieke pistolen geleend, die een waarde vertegenwoor digen, toendeftijd tenminste, van 150.000.Maar in de loop vergaderzaal, „dat is-'hel. fout", De griffier was er confuus En de tegenstanders ook. Gelukkig kwam alles nog ii de- Want toen de verwarring der jaren 2jjn er tal van pistolen, oudste brok gevonden steen zakcenten te dateert uit 1536 en een mooi hij af en toe gebeeldhouwd wapen bevat waarvan de helft het wapen van de familie Brederode voor stelt, een Hollandse leeuw met een barensteel er bouen. ■deren had hij af en toe maar een greep ge daan in het archief en wat ouwe rommel naar de uitdrager ge bracht. En een tijd lang is hij er wel bij gevaren. hoogtepunt had bereikt werd de tape-recorder, waarop de hele discussie was opgeno- verdwenen. Op nacht niet minder dan 51 tegelijk en drie weken later nog men, teruggedraaid en kwam de eens 16 Dat heeft de Tower vergissing aan het licht. „Zie je nje^ genomen, en overwogen triomfan- wordt het resterende aantal stuks antiek terug te halen en weer veilig binnen de dikke muren op te bergen. Wij zouden dat ook doen. Als wij antieke wapens hadden, gingen ze nooit in bruikleen naar Sandhurst. de kieren maakten we toch ons plaat- j-.i iJ-nken aan die ..et week bracht spraak van de keizer in Berlijn. Wil helm werd afgedrukt in wintertenue met een zware jekker met bontkraag. En de luisterende menigte stond in colbertjes, met strohoeden op het hoofd! Ja. als ze zó met je plaatjes omspringen moet je lachen of je wil of niet. Koning Albert Koning Albert van België was een gemakkelijk mens om te fotograferen. België had zoals u weet, In tegenstel ling met Nederland, reeds aan de eer ste wereldoorlog deelgenomen en vier de in 1918 een bevrijdingsfeest. Dat zou ik verslaan. Ik ging naar Brussel en naar Antwerpen, om getuige te zijn van de uitbundige ontvangst, die de koning van de zijde der bevolking werden steeds j deel viel. Maar hoe kwam lk erbij? handiger, je kreeg te maken met film; Er was wel geen afzetting door mili- inplaats van platen, die films werden talren of politie, doch het publiek stond voortdurend gevoeliger, de objectieven voortdurend beter, kortom de fotogra fie vloog omhoog En je ging steeds meer beleven. Terwijl ik in 1919 nog met de trein naar Maastricht moest reizen en vandaar met een tentwagen met twee muilezels ervoor naar Vaals, om daar een of ander gebeuren vast I het koninklijke te leggen, kregen we later motorfiet- I sen en auto's. En we gingen met Lei- er"-v„, I ca's erken, met Rollei's en ook weer Blijkbaar hadden ze een ogenblik met piaten: met speedgraphics gedacht, dat er achter hun rug die natUurlijk niet te vergelijken zijn een tweede brand was uitgebro- I mct oude platenkasten van wel- ken. Vandaar dat ik binnenshuis I ecr Een glasplaat heeft echter altijd nog wel eens met een rookvan- dlt voordeel, dat je bij het verzenden en ger werkte Zo'n ding deed een ontwikkelen veel sneller uit de voeter opzaal, 't Is ommers de Koning". En beetje denken aan een ronde lam kunt. De naar Nederland vluchtende ik had _r u|terBard toen niet het min- plon. die je open en dicht kor keizer Wilhelm heb lk evenwel nog me' n" *r slaan. Je had hem boven Je poe- een ouderwets apparaat gefotografeerd st® bezwaar meer tegen, aan het ver- derbakje vastgemaakt, sloot hem Dat was in november 1918 in Eijsden zoek van die politieman gevolg te ge- onmiddellljk na het „blitzen" aan de Maas. Met de bekende journa- ven", haalde het geval vlug aan Je ca- list Barbarossa reed ik per Spijkerauto- mera af en liep ermee de zaal mobiel naar het uiterste zuiden van Ook daarna heb ik Koning Albert uit om hem buiten van de walm i Limburg. Je mocht nergens bij. Alles nog verscheidene malen meegemaakt, •n ze huiverde weer. Ze te ontdoen. Mooie tijd! 1 was afgezet met soldaten. Maar door 'k Werkte nl. nog enige tijd voor Vas En de open auto van de koning werd van alle kanten vol met bloemen en andere zaken ge- I goold. Diir moest ik toch een plaatje van hebben. Dus worstelde Ik naar vo- orong op het voorspatbord van voertuig en reed een m0tttrILei hec' e'n<^e mee om dc nod'e® foto's me tc kunnen maken. Tenslotte moest ik eraf van een „commlssalr". Hij had een wit stokje bij zich, doch dacht er niet over me er een klap mee te ge ven. Hij zei alleen: „Kom een bietje de berg. en ik vroeg me af of Iemand tegen haar dezelfde opmerking had 5smaakt als Klaus Schmidt tegen mij. of «t ze sis ik. onder de ban was gekomen van de top ln nevels. Alsof ze mijn gedachten had geraden, be- con ae: „Hel "r jj||g| dreiging gev. Op deze wijze wat de pers in lang vervlogen tijden de gast van het Ne derlandse leger. „Haantje" zit op de bok, naast de chauffeur. Dies in Brussel, voornamelijk om standbeelden te fotograferen, die kort na 1918 alom in België werden ont huld. Als er dan weer zo'n plechtig heid stond te gebeuren vroeg ik meest al luid aan de secretaris van Albert of hij me even ter wille wou zijn. Hoorde de koning dit dan, dan zei hij soms spontaan in mijn eigen taal: „Ik kom zo. fotograaf". En dan liet hij zich in alle eenvoud „knippen" Het was toen nog een heel a-dere wereld. Prins Leopold de latere ko ning en Astrid fotografeerde ik her haaldelijk zo maar op straat. Dat kén in België, omdat de bevolking niet, zoals hier in Nederland, altijd - aar achter de leden van haar vorstenhuis aanliep als ze zich in het openbaar vertoonden." „Haantje" vertelt ons dan van zijn arbeid voor het fotopersbureau „Hol land", dat zijn collega Ruben Velle- man had opgericht en waarvan hij deelgenoot werd. En van 'iet fotobu reau Argus, met als hoofd de fotograaf Moussault. „Holland" ging over de kop. Argus en Vas Dias smolten sa men tot de Ver. Foto-Bureaux. Maar toen „Holland" ter ziele was (om streeks 19201 stapte „Haantje" over naar „De Spaarnestad". omdat ze daar wat meer boden dan bij de V.F.B. Een kleine tien jaar is hij ver volgens in dienst van het Alg. Handels blad geweest tot 1936 om vervol gens weer voor de Ver, Foto-Bureaux te gaan werken. Totdat Wereldoorlog II uitbrak en hij al gauw tot de ont dekking kwam, dat je nu maar beter scholen en schoolkinderen kon gaan fotograferen Ten slotte zijn laat ste periode, dus na 1945: A.N.P. tot 1 januari 1959. Door de sneeuw hij vol trote. „Wat zou dat ook! Ik heb niet voor niets die barre ljswlnter van 1928—1929 beleefd; en die over stromingen ln het land van Maas en Waal." Als we ons opeens die foto herinne ren, die koningin Wilhelmina in beeld bracht tervwijl ze letterlijk op de han den gedragen werd door twee door het water wadende matrozen en hem vra gen, of hij ook die prent misschien maakte zegt „Haantje" royaal: „Nee, die was van Joop Thüring. Eerlijk is eerlijk, 'k Heb wel honderden andere foto's genomen van koningin Wilhelmi na en de andere leden van het-Oranje huis, o.a. ook van prins Hendrik. Als er een schipbreuk voor de kust was. was hij er immers altijd bij. Verder foto's van de verloving van prinses Ju liana en prins Bernhard, van hun hu welijk, van de geboorten der kinderen, te veel om allemaal te onthouden. De leukste plaatjes waren echter vaak, die je clandestien maakte. Zo zou ko ningin Wilhelmina eens in Assen door de Drentse jeugd-in-haar-typische-kle- derdracht een bloemenhulde worden aangeboden. Ik was daar samen met Wim Loopuit, doch we kregen géén goede plaats aangewezen. Toen vertrokken we weer en zochten net zo lang tot we allebei een kerst boom hadden opgescharreld. Die moes ten als camouflage dienen. En dat lukte wonderwel. Want het plankier was „uitvoerig" opgetuigd met denne- boompjes en heidestruiken. Op het moment, dat de Koningin er met ge volg heenstapte, slopen wij achter zo'n boom ook naar het plankier, zonder dat we de aandacht van de strenge poli tiefunctionarissen trokken. Zodra de gelegenheid gunstig was lieten we die bomen los en fotografeerden er op Op Ameland En dan dat geval op Ameland. Dat was nog vóór 1940. Daar was de pier van de postboot een eind verlangd. De Koningin en prins Hendrik -lngen er heen per versierde boot. Ik natuur lijk ook. Helaas bleef het koninklijke vaartuig midden op de Waddenzee op een zandbank steken. Er kwam een vlet te hulp, die het hoge gezelschap overnam. Maar het laatste stukje, tot het strand, moest worden afgelegd met een boererljtulg. Koningin Wilhel mina en de Prins konden daarin plaats nemen. Voor de lakeien was echter geen plaats. Deze waren zodoende ge noodzaakt. al badende dc vaste wal te bereiken, 'k Heb er een prachtige plaat van gemaakt, die zelfs een plek je kreeg In de New York Times. Zo heb ik ook wel eens bij hoog be zoek moeten fotograferen achter was goed vandaan. En lk weet al niet wat verder nog. Nog méér herinneringen? Ontelbare! Aan zes Amsterdamse burgeme ters. Van Leeuwen, Tegelen, De Vlugt, Voü- te, D'Ailly en Van Hall. Aan Buziau, aan „Baasje" Bouwmeester (zoon van Louis) en tal van andere grote artis- ten; aan grote staatslieden als Poin- caré. Briand en Stresemann, aan gro te branden als op de „P. C. Hooft" van de Mij. Nederland en de brand in het Paleis voor Volksvlijt; aan Antho ny Fokker en Plesman, aan Van Lear Black, de machtige Amerikaanse kran tenmagnaat (Hearst-pers). die na pech met een gehuurd vliegtuig zo maar een K.L.M.-machine kocht en bij die maatschappij de piloten Geyssen-lorfer cn Scholte leende om zich door heel „Maar toch ben ik vandaag no^ dooi Europa tc laten vliegen. Allemaal ge- die sneeuwrommel heen geweest' zegt fotografeerd. Sandhurst is wereldberoemd door het Wellington-college, een kadettenschool voor de zoons van officieren. Honderd jaren geleden werd deze school opge richt en grote Engelse aanvoer ders hebben er de eerste be ginselen van de krijgskunde bestudeerd. Wellington, de man, die zo'n belangrijke rol speelde in de slag bü Waterloo, werd de naamgever. Zijn borstbeeld heeft in de hal van de militaire academie een ere-plaats. Noten De 25-jarige Engelsman Tom King, zo vernemen we uit Londen, zegt lager te kunnen zingen dan wie dan ook en daarom gaat hij misschien binnenkort naar Rusland om voor hem passende liederen te zoeken. King beweert, dat hij een octaaf lager komt dan de Russische bas Tsjaljapin, maar hij heeft niet voldoende liederen, die voor zijn stem geschikt zijn. In Rusland moeten die liederen wel zjjn en uit Moskou is hem al de toezegging gedaan, dat de archieven er op zullen worden nageslagen. /Lloewi,

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 14