Nieuw-Guiiiea-expeditie te Leiden bijeen Kelner stak halfbroer met een dolkmes Elke dag nieuwe foto koopjes Foto Cfné Jan Wolfslag Verdi's Requiem dinsdag in de stadsgehoorzaal Diesviering: met toneel en vele lezingen ft NIEUWE LEIDSCHE C0UR4NT 3 VRIJDAG 16 JANUARI 1959 Agenda voor Leiden g Vrijdag Prytaneum, 8 uur: K. en O.-cursus handwerken. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: leden vergadering afd. Leiden C.H.U., spr. mi nister G. Ph. Helders. OEGSTGEEST: He Witte Huis, 8 uur: C.H.U., spr.: drs. D. F v. d. Mei. Levensverzekeringsbank, Rapenburg 8. 8 uur: mr. A. F. Leemans voor de Viro over Amerika; 7.30 u. ledenvergadering. Zaterdag Jacobazaal Den Burcht, 8 uur: Ons Grunnegerlaand. gevarieerd programma Bellevue Steenstraat, 7.30 tot 11 uur: postduiven tentoonstelling van „De Vrien denclub". Zondag Luxor, 10.30 uur: bijzonder Kerkewerk Hervormde Gemeente, Willem Berk- hemer deolameert. Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door de Zuiderapotheek, Lam- menschansweg 4, telef. 23553. De apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8 telef. 26274, is doorlopend geopend. Musea, Instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag: van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van half 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en minera logisch museum, Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 tot 12 era van 2 tot 4 uur. Graveeteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum: elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16a.' Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut, Rapenburg 26' elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74: elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling geopend van half 10 tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73: Elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag. Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van niet-westerse volken, Eerste Binnenvestg^-aeht 33a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2: elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 10 tot 5 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur: vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 5.30 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6-30 tot 8.30 uur 's avonds. (Deze opgaven gelden niet voor zon- en feestdagen). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Wat doe je in de kou?"; educatieve tentoonstel ling over het leven van de Eskimo's. Ge opend tot en met 1 maart. Index grootliandelsprijzen steeg in november Het algemeen indexcijfer van het Cen traal Bureau voor de Statistiek voor de groothandelsprijzen is in november met 4 tot 143 puqten gestegen (basis 1948 is Ontvangst in het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie GISTERMIDDAG heeft dr. L. D. Brongersma, algemeen en wetenschappelijk leider van de expeditie welke dit voorjaar naar het Sterrengebergte op Neder lands Nieuw-Guinea zal worden uitgezonden, de leden van de staf dezer expeditie, voor zover zij zich niet reeds op Nieuw-Guinea bevinden, ontvangen in het Rijks museum voor Natuurlijke Historie te Leiden, van welk museum de heer Brongersma directeur Is. Zoals men weet, heeft de organisatie van deze expeditie grote moeilijk heden ondervonden op financieel gebied, welke moeilijkheden thans gelukkig groten deels zijn opgelost. niet altijd kan voldoen. Begrijpelijker wijze wil elk axpeditielid zijn zaken bij ontscheping zó voor het grijpen hebben en even begrijpelijk is het. dat het hoogst ongewenst is stoffen, die op elkander in werken, bij elkander te stuwen. Een Amsterdamse expediteur is druk bezig met de verpakking van alle voor raden, materialen en benodigde appara tuur, wat natuurlijk, gezien het vochtige en warme Nieuwguinese klimaat, met do nodige zorg dient te geschieden, terwijl verschillende artikelen bovendien bijzon dere eisen stellen aan het te gebruiken verpa kkimgsmateriaal. Zoals men weet, is het te exploreren gebied geiheel maagdelijk er van Zuid Nieuw-Guinea is rekend op de bevoorrading van een der gelijke expeditie. Dit beduidt dat vrijwel alles, tot de eenvoudigste zaken, uit Ne derland moet worden meegenomen. Bij een Nederlandse conservenfabriek moest een order worden geplaatst voor 1300 blikken vlees. De fabriek voerde deze order met veel zorg uit en de blikken werden speciaal voor de expeditie ver vaardigd. En wat te denken van het half miljoen blikken biscuit dat meegaat! Deze biscuit is natuurlijk geen „koekje-bij-de- thee" maar een voedingsmiddel in de vorm van zgn. crackers. In het Sterren gebergte kan men uiteraard niet dage lijks zijn verse broodje krijgen. De geologen hebben straks de beschik king over een kist vol linnen zakjes voor hun steenmonsters, terwijl een andere kist meegaat met zakjes van een sterk plastic, bestemd voor grondmonsters. Voor de biologen en preparateurs gaan tientallen liters formaline en alcohol mee. Al deze voorraden en materialen wor den ingescheept aan boord van de „Mu- silloyd", die 23 januari uit Rotterdam zal vertrekken. Kap.-luitenant ter zee-vlieger G. F. Venema, de technische leider van de expeditie, wordt natuurlijk bestormd met allerlei vragen en hij heeft het druk met zijn voorraad! ijsten, de aanwijzingen voor verpakking en stuwage en met de wen sen van de deelnemers waaraan hij lang Burgerlijke stand van Leiden Geb*ren: Frédérique Lambèrt, z. van E. R. Scheepe en C. M. van Boesschoten; Martdnus Franciscus. z. van C. van Duijvenbode en J. H Wassenaar; Yvonne Maria Gemma, d. van J. F. de Badts en G. Willems; Leuntje Gijsberta, d. van D. L. van der Plas en P. van der Plas. Overleden: C. A. van Schie, 86 j., man; E. W. Reber, 87 j., weduwe van J. G. A. Baumbach; J. J. H. Boots gezel, 49 j, echtgenote van C. van der Tuin; J. S. Blom, 69 j., man; R. E. Felida, 3 J., zoon. Gehuwd: H. Hensen en B. Zuur mond; W. A. Rensen en J. S. J. Riel; F. F. van der Mark en J. C. van Benten. Bouwvergunning voor Scheveningse pier Het Haagse gemeentebestuur heeft na besprekingen met de minister voor bouw nijverheid en volkshuisvesting, ir. H B J Witte de toezegging gekregen dat op korte termijn een bouwvergunning zal worden verleend voor de bouw van een nieuwe Scheveningse pier. De minister zal aan de vergunning ee ntermijn ver binden, binnen welke de pier tot stand zal moeten komen. Het bedrijfsleven zal nu met de plannen voor deze pier op tafel moeten komen. Lange weg De Musilloyd zal 30 januari te Genua aankomen. Daar worden de beide heli kopters Ingeladen, vliegtuigen van het Amerikaanse type Bell. in licentie ge bouwd door de Italiaanse Agusta-fabrie- ken. Omstreeks 9 maart wordt de Mu silloyd te Sorong in West Nieuw-Guinea venvacht, waar men alles zal ontschepen. Van Sorong zal men de voorraden over brengen naar Tanah Merah in Zuid Nieuw-Guinea, vanwaar men alles naar De nog in Nederland aanwezige leden van de staf der expeditie naar Nieuw-Guinea bijeen in het Leidse museum voor natuurlijke historie. Van links naar rechts: kap.-lt.t.z.vl. G. F. Venema. tech nisch leider; I. H. S. van den Bos, vlieger; D. Zijlstra, chef vlieger; J. C. Menge, vlieger; H. G. Hollander en M. E uun Nieraeth, mecaniciens; dr. W. Ver- woort, zoöloog; drs. B. O. van Zanten, bioloogdr. A. G. de Wil de, physisch antropoloogir. H. J. Cartel, mijningenieur; J. J. Staats, preparateur; dr. Ch. B. BargeoloogC. van Heyningcn, preparateur; ing. A. E. Escher, geoloog; dr. H. Th. Verstappen, geo-morfoloog en dr. L. D. Bron gersma, algemeen en weten schappelijk leider de voor de expeditie in gereedheid ge brachte landingsbaan in de SLbiel-vallei zal moeten overvliegen. Gezien het feit dat deze landingsbaan alleen geschikt voor de kleine Twin-Pioneers wordt dit een vrij langdurig karwei. De expeditie zal natuurlijk niet behoeven te wachten tot alles in de Sibiel-vallei is aangeko men; gedurende de gehele tijd dat de expeditie werkt, zullen voorraden Tanah Marah opgeslagen blijven en cessievelijk worden overgebracht en consumeerd. Ruzie in LE1DS café Een 30-jarige kelner kreeg op 4 oktober van het vorige jaar ruzie met zijn halfbroer, een 42-jarige colporteur, in een café in Leiden, over het feit, dat deze halfbroer hem de deur had gewezen. Zij gingen vechten, maar omstanders scheidden het tweetal. De kelner sprong op zijn bromfiets en reed naar zijn woonark in Voorschoten. Hij trapte heftig tegen de deur. Zijn vrouw deed deze nog net op tijd open, anders zou de kelner haar hebben ingetrapt. Hij pakte zijn dolkmes en reed terug naar Leiden. „Waar om ging u dat dolkmes halen?" vroeg de president van de rechtbank te s-Gravenhage gisteren aan de kelner, die terecht stond wegens poging tot moord, subsidiair poging tot doodslag en meer subsidiair wegens poging tot zware mishandeling of wegens mishandeling. „Ik wilde mijn halfbroer bang maken." slechts mishandeling bewezen is. Als de ..Maar toen u daarna ging vechten met kelner zijn halfbroer werkelijk had uw halfbroer hebben omstanders u ho- len doodsteken, zou hij het hebben ge ren roepen; Ik steek je dood. En voor- kund. Hij meende dat de officier dien hebt u tegen diens vrouw gezegd justitie, behal Ik vind hem wel en dan snij ik hem waardelijke gevangenisstraf betreft, aan repen." juiste vordering had gesteld. Pleiter De kelner had zijn halfbroer voor de vroeg een zo kort mogelijke tweede vechtpartij bij het café ontmoet delijke straf. Deze zou hebben gezegd„Laten we alles De rechtbank zal 29 januari vonnis maar vergeten." „Nee," had de kelner geantwoord, „ik wil de vriendschap ver breken." Daarop zou de colporteur heb ben geslagen, maar deze, als getuige ge hoord, ontkent dit. Er ontstond een nieu we vechtpartij, waarbij de kelner zijn halfbroer twee steken in de rug in de oksel toebracht. Even later De colporteur werd door omstanders naar huis gebracht en de kelner café. Maar de kelner was er nog geen minuut, of hij rende weg naar het hui: van de colporteur, en belde er aan me' de dolk in de hand. Toen even later de politie kwam, zou de kelner nog hebben gezegd: „Ik heb er wel tien jaar Het rapport van de psychiater zegt, dat de kelner een explosieve psychopaat voor wie elk alcoholgebruik, hoe weinig ook, gevaarlijk is. De officier van justitie vorderde gens poging tot doodslag een gevange nisstraf van twaalf maanden, v vier maanden voorwaardelijk, n zicht van het consultatiebureau coholisme en behandeling dooi t chiater De verdediger, mr. G Smelt Haag, zei onder meer. dat zijns te veel gerookt RIVELLA maakt U weer fit en monter. Een pittige, sprankelend goudgele verkwikking met koolhydraten, B-vitaminen en kostbare mineral Eén en al gezondheid. ■ylndeïJ dan andeU MÊÊm EEK FR1ESCHE VU6-DOMO MODUCT Leidse Herv. wijkgenieente gaat 110 nieuwe psalmen gebruiken De ke-rkeraad van de Hervormde wijk- gemeente Levendaal heeft besloten om n de diensten in de aula van de Her vormde u.l.o.-school aan de Aseerstraat de proefbundel met 110 nieuwe psalm berijmingen te gaan gebruiken. Zoals be kend, is deze bundel tot standgekomen onder leiding van de interkerkelijke stichting voor de psalmberijming, waarin Hervormden en Gereformeerden samen- De stichting hoopt, dat in de Gemeen ten een proef met deze bundel wordt genomen opdat te zijner tijd. wanneer ook de andere veertig psalmen zijn be rijmd en door de Kerken aangenomen, de nieuwe berijming kan worden ingevoerd. De kerkeraad van de genoemde wijk- gemeente heeft een paar honderd bun dels besteld, die tegen betaling van f0.95 persoonlijk eigendom worden. Op zondag 25 januari is er gelegenheid om voor het begin van de dienst zich er een aan te schaffen. Programma „Sempre Avanti" Woensdag was „Sempre Avanti", het christelijk mandoline- en toneelgezel schap, in Breukelen in het hotel ,,'t Sta- tenwapen", waar het een avond verzorg de voor de personeelsvereniging van dc- fabrieken „Stereovita". Op 5 febr. treedt men op voor wijk 5 van de B B. in het Antonius-clubhuis te Leiden. Op 11 febr is het gezelschap in Wassenaar voor de Chr. Besturenbond aldaar in het gebouw „Dorpscentrum". Op 23 febr. wordt een grote uitvoering verzorgd in Eindhoven ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Chr. Besturenbond (in de schouw burg van Philips). Voor maart zijl twee uitvoeringen in behandeling. Op 14 april speelt het gezelschap in de Stadsge hoorzaal voor de chr. melkhandelaren; dan doet ook de toneelvereniging mee Op 16 april wordt de traditionele schouw burgavond gegeven. Breestraat 123 Haarlemmerstraat 102 Noordeinde 30 Toonkunstkoor Leiden HET TOONKUNSTKOOR, dat een zo grote bekendheid geniet door zijn jaarlijkse concerten in het kader van het Holland-Festival (onder an dere de Hohe Messe van Bach in de Pieterskerk met leden van het Concert gebouworkest), heeft besloten tot een heruitvoering van het Requiem van Verdi dinsdag in de Stadsgehoorzaal. De grote Italiaanse meester kennen wij hoofdzakelijk uit zijn opera's. Behalve deze opera's echter heeft hij ook nog enkele werken van een totaal ander karakter gecomponeerd, waartoe het Requiem behoort. Dit Requiem is op heel wonderlijke wijze ontstaan. Om Rossini te eren, die in 1868 stier/, stelde Verdi voor met de belangrijkste dertien componisten van zijn tijd een Requiem te schrijven. Verdi verzorgde het slotdeel, het zogenaamde Libera me. Door allerlei intriges Is het nooit tot eer uitvoering van dit gezamenlijke werk ge komen. Toen echter enkele jaren later de nationale dichter Manzoni stierf, voor wie Verdi een grote verering koesterde, heeft hij op aandringen van vrienden en gebruik makende van het reeds geschre ven Libera mc. een geheel nieuw Requiem gecomponeerd, waarvan de eerste uit voering In 1874 werd gegeven, onder lei- diing van de componist zelf. Twee fiedachten In het werk overheersen twee gedach ten; de bede voor de zielerust en de vrees voor de laatste dag. Vooral dit DE DIESCOMMISSIE van de Leidse universiteit heeft in samenwerking met het Leidsch Uni versiteitsfonds en de stichting Pro Civitate Academica Lugduno Batava een uitgebreid programma samen gesteld voor de diesviering 1959. De rede van de rector-magnificus, prof. dr. H. J. Lam, is vastgesteld op maandag 9 februari om 2 uur in de Stadsgehoorzaal. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat donderdag 5 februari het toneelstuk Ubu Roi zou worden opgevoerd, maar onvoorziene omstandigheden maakten het nood zakelijk dit spel te vervangen door „Gember" van Falkland L. Cary. De opvoering van vrijdag de zesde is speciaal voor leden van de wetenschap pelijke staf, oud-allumni en hoogleraren Zaterdagavond is er dan een derde voor stelling. Zoals gebruikelijk, is er zaterdags weer een groot aantal openbare colleges. Voor de theologische faculteit spreken prof dr. G. Sevenster, dr. A. Th. van Leeuwen, prof. dr. K. A. H. Hidding en ce bekende Hilversumse predikant J. A van Nieuwenhuijzen. Laatstgenoemde spreekt over „Kerk en televisie". Voor do juridische faculteit: mej H. J. D. Revers, prof. mr. P. W. Kamp- huisen en prof. dr. G. de Grooth. De belangstellenden voor de medische faculteit kunnen luisteren naar prof. dr P. H. van Tiel, de heer W. Luijendijk en dr. C. F. Koch Wis- en natuurkundige faculteit: prof. dr. F .van der Blij en dr. A. F. Monna Natuurkunde: prof. dr. J. A. Goedkoop. Jury prees en spoorde aan Eerste auditie in Leiden van d'Oprechte Amateur TNE AFDELING Leiden van de stichting „d'Oprechte Amateur" gaf in het gebouw van de Maatschappij voor Toonkunst aan het Rapenburg de eerste amateuravond van het seizoen. Acht deenemers traden achtereen volgens naar voren, in het besef, dat hun (haar) verrichtingen door ervaren juryleden werden gewogen. Eén der hoofdbestuursleden van de stichting, de heer H. Ras, zette in zijn inleidende toespraak nog eens het doel van ..d'Oprechte Amateur" uiteen. Wij verwijzen de belangstellende lezers hiervoor naar ons artikel in de N.L.C. van woensdag 7 januari. De „amateurs" hadden de zaalruimte bij hun optreden niet mee. De niet gemakke lijke aanspraak en het evenmin volkomen gunstige efect maakten enkelen van her zelfs bepaald nerveus. Wij menen echler dat de jury en de met grote aandacht luis terende belangstellenden zjch daardoor ir hun waardering niet hebben laten be ïnvloeden. Voordracht, fluitspel en zang (in het „zware" en „lichte" grenre) gaven prettige en vaak ook interessante ver- roorzittcr van de Leidse afdeling, de heer L. Stevens, beijverde zich met wens te doen verlo pen. HU kondigde aan en stelde de dames i heren op hun gemak. Dit laatste leek is vooral een belangrijk onderdeel van |n taak Ernst en amusement waren ge- helden en in twee afdelingen onderge bracht. ■aast hot oor- het onze te Puzzelprominenten 1. Mevrouw C. de Water-Pison Mauritsstraat 4, Leiden; 2. G Mijn ders. Tulpenstraat 4. Lisse; 3. G Verdoes, Rijnmond 51, Katwijk plaatsen. Wij gevoelen ons in dit gi niet meer (of minder) dan verslaggeve De prestaties van deze liefhebbers kun nen eigenlijk niet mei gewone kritische maatstaven worden gemeten. Mild Zoals men dan ook kon verwachten, was de jury mild en aanmoedigend in haar oordeel. Mes-rouw Djobs-Ising sprak het eind van de avond de mening vai .kunstrechters" uit Mevrouw Van Helsdingen (sopraan), mej. Van Velzen (voordracht), mej. Van Driel (mezzo-sopraan), mej. Van der Heide 'altfluitiste en zangeres), mevr Hest <all), mevrouw Van der HeUde voordracht), de heren RUnbende en Ligt- voet (zangers van Amerikaanse tophits mei guitaarbegeleiding), mevrouw Duik (voornamelijk chansonnière) ei jongste, mej Nagtegaal (zangeres moderne geestige songs) worden in kort bestek geprezen, aangespoord, waar no dig de juiste weg gewezen of gewnar- chuwd. De dames Van Hest en Den Duik ver vierven daarbij met respectievelijk Han- del-aria's en een Frans chanson wel de te lof. Deze auditie werd ten dele bijgewoond door wethouder J. C. van Schalk. Joh. van Wolfswinkel jh en prof. dr. C. J. M. Mandel en prof. dr. D. Hai Gorter. Scheikunde E. C. Kooijms Biologie: dr. H. C. D. de Wit, prof. dr. H. J. Gloor en dr. P. Dullemcijer. Geologie: de heer A. C. Tobi en mej. S Jelgersma Farmacie: mevrouw N. J. Kreger—van ij en prof. dr. E. H. Vogelenzang. Letteren en wijsbegeerte: prof. dr. C. van Schor.eveld. dr. W R. Schaper, prof. dr. B. A. van Groningen, dr. J. van der Veen. prof. dr. P. H. van Laer, prof A. Teeuw en dr. H. Gerson. Rechten, letteren en wijsbegeerte: de •er E. V. W. Vercruijsse en prof. dr. W Brand. Verenigde faculteiten: dr. F. J. E. Ho- ewind en dr J. P. van der Geer. In het academisch ziekenhuis wordt middags half vijf een demonstratie ge- ?ven van het kunsthart, toegelicht ?n film. Var. vier uur af is een expo sitie te bezichtigen over het influenza- vraagstuk en de geschiedenis van het academisch ziekenhuis. Middags half twee spreekt mr. H Pos (Curacao) in het academiegebouw ner „Suriname. Nederlands recht in een eervoudige maatschappij". Zondag 8 februari zijn er na de och tendkerkdiensten speciale bijeenkomsten de Christen-Studentenraad. Om 12 spreken in de Zuiderkerk prof. dr. J. P. A. Mckkos en dr. J. II. M. M. Loe- over „Wetenschappclijk-kritische hou ding en het aanvaarden van de Openha ring". In de Stadsgehoorzaal refereert om half vier prof. dr. Th. J. G. Lochcr over „Gezicht op Moskou". Opening van zaak Gistermiddag om 3 uur heeft de woning inrichter P. van der Horst in het pand Vijf-meiplein 34 een zaak in meubelen en woningtextiel geopend. Deze zaak was vroeger in Leiderdorp (Acaoialaan 40) ge vestigd. (Adve rtentie) „LUCIENNE" Eiclusieve Damesconfectie BOTERMARKT 17 Telefoon 32765 Slentelstad-LZC: 3-4 De ontmoeting tussen Sleutelstad en LZC is onder grote spanning verlopen LZC slaagde erin op het nippertje te win nen34. Goed samenspel tussen D. Tim mermans en H. Slooten zorgde voor het eerste doelpunt. H. Slooten scoorde: 0 1 Sleutelstad kwam hierna even fel' op zetten, maar ren onverwacht ver schot van G. Overdijkink bracht de stand 0-2. N van Rcrkel en J. Dool maakten gelijk: 2—2. D. Timmermans zag echter kans nog voor de rust de stand op 23 te brengen. In de tweede helft was LZC aanvanke lijk iets sterker Het was jammer, dat speler naar de kant moest worden wezen. Ondanks de numerieke minder heid slaagde D. Timmermans er nogmaals in te doelpunten: 24. Opnieuw ging LZC-speler naar de kant en nu aarzelde Sleutelstad geen ogenblik De eindstand verd op 34 gebracht. L.V.B.«een voetbal Ook de afdeling Leiden van de KNVB heeft alle voor morgen vastgestelde edstrijden afgelast. Zoals bekend, deed de KNVB dit reeds woensdag. De N.V. Delimij. Int sterdam en de General Cigar Company te New York bereiden de oprichting voor van een maatschappij, welke in Neder land machinaal omblad zal produceren voor de verkoop in het grootste deel var. Europa. De nieuwe fabriek zal midden 1959 te Eindhoven in bedrijf zijn. laa'.ste weet Verdi. de dramaturg, met visionaire kracht uit te beelden. Dc opera componist, die met zo'n onfeilbare zeker heid en psychologisch inzicht alle men selijke gevoelens cn hartstochten weet te vertolken, toont ook in dit Requiem het talent van zijn scheppingskracht. Met zuidelijke gleed weet hij zijn religieuze gevoelens in bhtroerende melodieën tot leven te brengen. Het Requiem Is een werk, waarin de uitersten van zeggings kracht van koor. orkest en solisten wor den geëist. De belangrijkste solistenpartij is ongetwijfeld die van de sooraan. Nie mand minder dan Gré Brouwenstijn heeft hier haar medewerking toegezegd. Annie Delorie is onze belangrijkste alt mezzo. Zij is sedert vijf jaar aan de Nederlandse Opera verbonden en treedt sindsdien ook regelmatig op in het bui tenland. De negerzanger Charles Holland is Amerikaan van geboorte. Hij is tien jaar in Europa. Vertolkte o.a. de Othello in Parijs en Amsterdam. Guus Hoekman is de bassolist. De begeleiding wordt ver zorgd door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, terwijl de leiding berust bij de heer Aribo. Show voor Leidse huisvrouwen Voordracht met modcflitscn over be kende merkartikelen. Dit stond ver meld op de agenda, die de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen voor de bijeenkomst van gistermiddag had opgesteld. De grote bovenzaal van „Het Gulden Vlies" bleek niet groot genoeg om alle dames, die van haar belangstelling blijk gaven, te bevatten; sommigen moesten met een plaatsje In de gang genoegen nemenl Drie mannequins verleenden medewer king aan een goed verzorgde EMKA- show cn lieten verschillende produkten van Nederlands textielindustrie zien. Van niet minder dan negen fabrieken in ona land werden artikelen getoond. Mevrouw M. Krispijn uit Den Haag gaf tijdens de show 'n duidelijke expli catie. alsmede een groot aantal waar devolle adviezen. Begonnen werd met de moderne foundation, die wel bijzonder veel verschilt met die van vroeger. Een grote hoeveelheid bustehouders, zowel voor de zwaardere figuren als voor het meisje, kon op deze huisvrouwen middag worden getoond. De aandacht werd vooral ok gevestigd op de vinding rijkheid van de modeontwerpers op dit gebied. Verder waren er kousen, van ver schillende soorten nylon vervaardigd, terwijl er ook enkele pyjama's, die in het komende voorjaar pas op dc markt komen, geshowd werden. De badkostuums ontbraken evenmin. Allergrappigst wa ren de dessins van de uiteraard kleur rijke schorten. Dat ook de duster een verantwoord kledingstuk is, werd op duidelijke wijze aangetoond. Geen won der eigenlijk, dat steeds meer huisvrou wen en niet alleen jonge! rich een dergelijk kledingstuk aanschaffen. Later op de middag lieten de dne meisjes nog allerlei wollen herenconfectiostoffen, breiwol en nuttige regenkleding zien De presidente van dc Leidse afdeling, mevrouw C. Hageman-Verhagen, leidde eerste bijeenkomst in het nieuwe Zij i de i spoedig 1959 delingen van meer huishoudelijke aard. Aan het einde van de middag dankte zij mevrouw Krispijn en dc mannequins voor het gebodene en de huisvrouwen voor de opkomst. NCSU niet in NSF Do Ncd. Chr. Sportunic heeft be sloten, dat zij, hoewel zij alle rede nen aanwezig acht zich bij de Ned. Sportfederatie aan te sluiten, op grond van het feit, dat de N.S.F. fi nancieel slechts mogelijk is door sub sidie van dc K.N.V.B. dit door ontvangsten vooral uit de voetbal pool niet kan toetreden. Mede terwille van de eenheid In de Prot. Chr. kring en van de Chr. sport organisaties meent de Ned. Cbr. Sport- unie. dat zij zich onder de huidige om standigheden vooralsnog van toetreding moet onthouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3