Jlieuroe geihsctye (foumitt Rebellen krijgen geen nieuwe aanbiedingen In Europasamenwerking moet hechter worden Marshall (78) opgenomen in ziekenhuis Onjuiste beoordeling en geen onachtzaamheid Nederland laks in strijd tegen de nareotia Marxisme in Nederland steekt de kop weer op Haringvangsten worden steeds kleiner door de bevissingsintensiteit Ellis mag niet schrijven over Brits vorstenpaar VRIJDAG 16 JAMT ART 1939 Ir line Tel 31441 ADVERTENTIES: 0 20 per millimeter Familieberichten 0 18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 5893(1 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stant«a«ticli l« abtblmn triyn bert ia tcgbenspocU Negenendertigste jaargang no. 11465 „Ook wij zijn SCHULDIG' Zie pag. 5 De Gaulle houdt voet bij stuk een verklaring van president De Gaulle en een rede van premier Debré. De vrijwel voltallige vergadering alleen de communisten lieten verstek gaan hoorde staande de verklaring van de President aan. die werd voorgelezen door haar voorzitter, Chaban-Delmas. Zowel de President als de premier drongen er bij de afgevaardigden op aan, het partijgekibbel waardoor de Vierde republiek ineenstortte, te laten varen. Debré riep met vuur op tot liefde voor de nationale zaak, waarin de Algerijnse kwestie voorrang zal blijven genieten. Er zullen aldus De Gaulle in Algerije in de toekomst opnieuw verkiezingen worden gehouden, omdat de problemen alleen op die manier kunnen worden opgelost. Aan de „Vrije Algerijnen" worden echter geen nieuwe voorstellen gedaan. Het oude aanbod van De Gaulle blijft van kracht: zij kunnen onder vrijgeleide naar Parijs komen. Frankrijk zal de N.A.V.O. blijven steunen, maar het zal zo ver klaarde premier Debré wijzigingen voorstellen, om de organisatie doelmatiger té maken. Over de Europese samenwerking op hankelijke afgevaardigde Jean Legendrp ander terrein zei premier Debré: Frank- rijk wijst een vergroting van de vrije handel niet zonder meer af, maar het kan niet terukomen op de garanties die door partners van de Euromarkt zijn aldu: Debrt De Europese landen, imoeten met het oog op het gemeenschap pelijke gevaar, hun ruzies staken. In dit verband acht hij een geregeld per soonlijk contact tussen de Franse er» Westduitse staatshoofden van groot lio- lang. Prinses Irene Is na de strjjd om het Nederlandse skikampioenschap nog enige tijd in het Franse wintersport- centrum Val d'Isère gebleven. Op 20 januari zal zU naar Nederland terug keren om haar studie in Utrecht te hervatten. Vandaag was de Prinses getuige van de Lage Landenwedstryd, die gisteren al had moeten beginnen, :rd uitgesteld in srband i de val. Va gen om negen uur startte de eerste deelnemer voor de slalom. Het hoogte- I verschil in het parcours is ongeveer 100 meter en er zijn 40 poortjes ull- i gezet. Ook zou vandaag de reuze slalom over 1800 meter gehouden worden met een hoogteverschil van 350 meter. Foto: de Prinses met haar begeleider, majoor W. F. K. Bischoff van Hcemskerck (eerste stalmeester van de Koningin) en haar vriendin, Jkvr. Dora van Harinxma thoe Slooten. Generaal George Marshall, die be kend werd door het naar hem ge noemde plan voor economisch herstel in Europa, heeft gisteren een „krampaanval" gehad en is ter ob servatie overgebracht naar een zie kenhuis van het leger te Fort B in Noord-Carolina. Op de krampaan val volgde een beroerte. „In de Raad van Europa had d« geachte premier de originele inval om Is enig lid van de Franse delegatie een ans te breken voor de Europese ge- Vandaag zou de regeringsverklaring i de Nationale Vergadering aan een emming worden onderworpen. Vermoe delijk zouden 450 480 afgevaardigden stemmen. De socialisten stemmen tegen. Guinea De Franse regering heeft gisteren de jonge republiek Guinea erkend. Het la het enige voormalige Franse overzeese gebied dat bij het referendum van sep tember voor volledige onafhankelijkheid stemde. Later zal worden beslist of Gut- deel gaat uitmaken van de Franse gemeenschap, welker instellingen binnen kort in werking zullen treden. De regering van Guinea heeft al een» verklaard dat zij prijs stelt op een nau- band met Frankrijk, maar sommige Afrikaanse leiders zullen niet graag zien dat Guinea als onafhankelijke republiek geheel de rechten deelt van de staten die voor een gedeeltelijke onafhankelijk heid hebben gestemd. Castro (nu 195 executies): Als V.S. ingrijpen sterven 200.000 Griniroes HET Amerikaanse enthousiasme over de overwinning van de Cubaanse rebellenleider Fidel Castro is verdwenen. De regering in Wash ington heeft berichten dat de Ver enigde Staten ex-dictator Batista zouden hebben geholpen met wapens en diplomatieke middelen „absoluut onwaar" genoemd. De V-S. hebben er herhaaldelijk tegen geprotesteerd dat Batista Amerikaanse wapens ge bruikte in de strijd tegen de op standelingen. Amerikaanse parlementsleden hebben gisteren aangedrongen op inmenging in Stranding De Zeven Provinciën raak van de Uitsp Marineraad (Van een onzer redacteuren) TAE STRANDING van Hr Ms. De Zeven Provinciën op het Westelijk haven hoofd van dc nieuwe marinehaven tc Den Helder in dc vroege morgen van 26 augus tus 1958 is niet te wijten aan onachtzaam heid of verzuim van de commandant, doch aan een onjuiste beoordeling van hem bij het opzetten en tijdens het uitvoeren van aanloopmanoeuvre van de haven. Tot te conclusie kwam de marineraad, die nmorgen in Den Haag uitspraak «leed het uitvoerige onderzoek, dat naar aan leiding van het aan dc grond lopen van dc kruiser was ingesteld. Tijdens de getuigenverhoren op 10 nov i 1 december jl. was vooral de ligging an de baggermolens voor en in de haveningang ter sprake gekomen. Zeer uitvoerig was toen gesproken over de vraag of deze baggermolens de in- en uitvaart belangrijk belemmerden. De ma rineraad was van oordeel, dat de aan- zigheid van de baggermolens de com- Verwijt van Opiumraad PJE CENTRALE opiumraad van de doch het duurde tot februari '58 voordat Verenigde Naties heeft gisteren in zijn jaarrapport de regeringen van Nederland. België en Italië van laksheid beschuldigd in het nakomen van aanbevelingen die door de raad waren verstrekt. Ook op West-Duits- land werd ernstige kritiek geleverd Nederland cn België werden met name genoemd wegens de trage reacties van beide landen bij het uitoefenen van toe zicht op de verkoop van dextro-mora- mide, een kalmerend middel, dat door de raad „gevaarlijker dan morfine" werd genoemd. In mei 1957 was dextromora- mide voor het V.N.-secretariaat op de lijst van verdovende middelen geplaatst, Nederland en België daaruit de geschreven consequenties werden getrok ken, zegt het rapport. Voorts wordt de betrokken regeringen op het hart gedrukt alle nieuwe produk- ten waarvan de fabrikanten een krach tige pijnstillende of hoestbestrijdende werking aanprijzen, grondig te doen on derzoeken voordat ze op de markt wor den gebracht De regeringen dienen zich hierbij te laten leiden door overwegingen van menselijkheid en niet van commer ciaal belang en ze zouden moeten over wegen voor nieuwe produkten alleen voorlopige vergunningen te verstrekken in afwachting van een nader onderzoek. mandant wel belangrijk had beïnvloed bij het uitvoeren van zijn manoeuvre, doch vond. dat niet was gebleken, dat in enigszins belangrijke mate meer ruimte voor doorvaart was verkregen indien de baggermolens bij nadering van de oor logsbodem hadden opgebroken. Met het oorspronkelijke besluit van de commandant om de kruiser slechts voort gestuwd door bakboordschroef op de haven te brengen, kon de marineraad zich verenigen, doch niet met het besluit om zo dit nodig mocht blijken, alsnog de stuurboordmachine bij te zetten. „Het gevaar was niet denkbeeldig," aldus de raad. dat bij het binnenkomen de lekkage, die in de flens van de hoofd- stoomleiding was geconstateerd, zich zo danig zou ontwikkelen, dat in het geheel niet meer zou kunnen worden gemanoeu vreerd. Indien het weer ongunstig zou worden of andere tegenwerkende om standigheden zich zouden voordoen,dien de gebruik te worden gemaakt van sleep boothulp, die in voldoende mate aanwe zig was. Er waren vier sleepboten be schikbaar, die te zamen 30 ton trekkracht konden ontwikkelen. Daarom was het wenselijk geweest, dat de commandant aan de commandant zeemacht Nederland om vier sleepboten had verzocht, die zo nodig assistentie hadden kunnen verle- Voorts was de marineraad het niet eens met de aanloopmanoeuvre. Het was mo gelijk geweest het Westelijk havenhoofd minder scherp en op grotere afstand te passeren, in weerwil van de aanwezig heid van de ankerkabels van de bagger molens. Een manoeuvre, als uitgevoerd, heeft het grote nadeel, dat een onver wacht evenement eerder tot vastlopen leidt, hetgeen ook is geschied. Met de maatregelen, genomen na het vastlopen van de krulseT. kon de marine raad zich ten volle verenigen. „Deze maatregelen geven blijk van voortvarend heid van de commandant en van nauw gezette plichtsbetrachting van de achter hem staande officieren en schepelingen" Bij de getuigenverhoren op 1 december was ook de taak en de verantwoordelijk heid van dc havenofficier van Den Hel der belicht. In zijn uitspraak deelde de raad mede, dat niet is gebleken, dat de havenautoriteiten een verwijt treft ten aanzien van de ligging van de bagger-' molens. De commandant van de kruiser, kapi tein-ter-zee M. J. Vos, was bij de uit spraak van de Marineraad niet aanwezig. O gebeurtenissen op het eiland. De demo cratische voorzitter van de subcommissie voor buitenlandse zaken in het Huis Afgevaardigden vroeg de regering wat zij van plan is te doen. voordat Fidel Castro geheel Cuba heeft ontvolkt volgens de laatste beriéhten zijn nu 195 aanhangers van Batista doodgeschoten Deze vraag schijnt Fidel Castro te hebben gebracht tot de uitspraak-, als dc V.S. mariniers naar Cuba zenden, zuilen er 200.000 Gringoes sterven. (Gringo is een Zuidamerikaans scheldwoord Noordamerikanen). Op Cuba wonen geveer 12.000 Noordameriknen. Deze klaring heeft in de Verenigde Staten grote opschudding veroorzaakt en Cas tro's aanhangers haastten zich dan ook, mee te delen dat Castro iets dergelijks nooit heeft gezegd. Castro zelf gaf later toe, dit in vertrouwde kring te hebben gezegd. Het was echter niet kwaad be doeld Fidel Castro, die volgens een corres pondent van Associated Press een felle aanval deed op de Verenigde Staten, hebben gezegd: Wij vervolgen hen die twintig, dertig of veertig mensen hebben gedood en zij vragen ons menselijk zijn. Zij (de Amerikanen uit de V.S.) stuurden bommen, zij stuurden een mili taire missie. „De Amerikanen zijn ver antwoordelijk". Onder Batista kende Cuba officieel geen doodstraf. Het revolutionaire be wind heeft bij decreet de grondwet ge wijzigd om deze straf weer mogelijk maken. Charles Malik Binnenkort twee China's in V.N. Communistisch China zal „zeer binnen kort" worden toegelaten tot de Verenigde Naties, verklaarde de voorzitter van de Algemene Vergadering der V.N. vandaag op een persconferentie. De heer Malik zei dat de Verenigde Staten er misschien in zuilen slagen de toelating nog een jaar tegen te houden, maar dat het aantal stemmen tegen het lidmaatschap vai China steeds kleiner wordt en de V.S. du; binnenkort zullen worden verslagen. H.K.H. prinses Margriet hoopt maandag haar zestiende ver jaardag te vieren. En velen zullen op die dag terugdenken aan het ogenblik, waarop Radio Oranje het heuglijke bericht van de geboorte van de Prinses bekendmaakte. Het was een lichtpunt in de donkere be zettingstijd. (Foto Mt. C. MeUboom) Ruppert laakt propagandamethoden Socialisten houden een hetere loonpolitiek tegen (Vam onze sociaal-economische redactie) "PR ZIJN TEKENEN, die er op wijzen, dat de marxistische ele menten in het Nederlands socialisme thans weer sterk worden. Ook de thans gebruikte propagandametho den wijzen er op. Het socialisme wordt „progressief" genoemd en de andere stromingen noemt men „con servatief". De christelijke arbeiders zullen zich door deze propaganda methoden niet van de wijs laten brengen, evenmin als zij dit in het verleden gedaan hebben, toen de socialisten zich de titel gaven van „bewuste" arbeiders. Deze woorden sprak gisteravond de heer M. Ruppert. voorzitter van het C.N.V.. uit in een rede te Groningen ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Groninger christelijke besturenbond, de plaatselijke centrale van het C.N.V. In werkelijkheid oefenen de socialis ten een remmende invloed uit. aldus de heer Ruppert, wanneer het gaat om de totstandkoming van een betere loonpoli- taak en een hervorming van de structuur van de maatschappij. De christelijke vakbeweging denkt er echter niet aan zich te verliezen in een negatief anti-soeialisme. Zij realiseert zich integendeel, dat het liberalisme in Nederland opnieuw de kop opsteekt, een liberalisme, dat de arbeidersstand de ware vrijheid niet zal brengrn. De chris telijkc vakbeweging blijft principieel voorstandster van overleg, mede omdat daardoor de belangen van de arbeidende stand en van geheel het volk het beste gediend worden. De heer Ruppert wees er voorts nog O (Van onze parlementsredactie) ging TAE OORZAAK van de verminderde haringvangsten moet worden gezocht in het feit, dat de haring- stammen in de zuidelijke Noordzee en in Het Kanaal na de oorlog geleidelijke veranderingen hebben ondergaan doordat deze groep aan steeds toene mende jaarlijkse verliezen heeft bloot gestaan. Daardoor is de sterkte van dit haringbestand achteruitgegaan Aldus minister Staf (landbouw, vis serij en voedselvoorziening a.i.) in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de landbouwbegroting. De geleidelijk gestegen bevissingsinten siteit moet wellicht worden gezien als de voornaamste oorzaak van de jaarlijks toenemende verliezen onder deze voor de Nederlandse visserij zo belangrijke ha- ringgroep. Hierop wijst vooral het feit, dat de vangsten uit een steeds kleiner aantal jaarklassen blijken te zijn samen gesteld. De mogelijkheid mag echter niet geheel worden uitgesloten, dat ook wij zigingen in het migratiepatroon tot af nemende vangsten van oudere haringen hebben bijgedragen. Een factor, die de ongunstige uitkom sten van de laatste jaren heeft versterkt, is de vertraging in de groei van de ha ring. Uit hat internationale biologische onderzoek naar de invloed van de Deens- Duitse industrievisserij op jonge haring mag de voorlopige conclusie worden ge trokken, dat deze visserij op zijn hoogst in beoerkte mate verantwoordelijk kan worden geacht voor de recente afname van de haringvangsten. Associated Fress meldt dat de Euro pese visserijlanden dinsdag bijeenkomen om naar middelen te zoeken tot beëindi- Bevel van Hooggerechtshof Britse Hooggerechtshof William Ellis verboden nog meer vertrouwelijke feiten uit het privé-leven van het Britse vorstenpaar te publi- Deze Ellis, een man van 51 jaar. was nog ruim een jaar geleden belast met de leiding van het kasteel Windsor, waai koningin Elizabeth en pnns Philip vrij regelmatig hun intrek nemen. Om per soonlijke redenen vroeg hij ontslag na meer dan negen jaar nauw betrokken te zijn geweest bij de gang van zaken in de huishouding van de koninklijke familie. Momenteel ia Ellis de eigenaar van een café in de buurt vaD Londen Deze week publiceerde de Sunday Pictorial een ar tikel van hem waarin hij meedeelde, dat de Koningin haar huishouden bestierde als een zuinige huisvrouw Wanneer er nieuwe gordijnen moesten komen, werd heeft op de laatste penny gelet. Oude lakens werden hersteld tot ze niet meer te maken waren. Ook deed Ellis enkele vertrouwelijke mededelingen over de manier waarop de Koningin een bad In de komende artikelen zou Ellls gaan vertellen hoe de Koningin pleegt rond te spartelen in haar particuliere zwembad Natuurlijk zou er ook nieuw licht ge worpen worden over de verhouding Margaret-Townsend. Buckingham-palace Is met dit soort artikelen niet bepaald gelukkig en heeft de zaak formeel aanhangig gemaakt bij het Hof. Of Ellis inderdaad de beloofde artikelen publiceert, is nog de vraag. Het Hooggerechtshof heeft hem namelijk opgedragen zich te houden aan een ver klaring die hij bij zijn vertrek uit Wind- sor-Castle heeft ondertekend en waarin hij beloofde geen confidenties uit het le ven van het vorstenpaar te verstrekken. de exploitatie van de haring- gronden in de Noordzee. De afgevaardigden van veertien lan den. ondertekenaars van dc internatio nale visserijconventie van 1946, zullen bijeenkomen in ccn atmosfeer, die gela den is met beschuldigingen, dat grote Russische en Poolse vloten zich niet hou den aan de bestaande beperkingen kleini dat de visgronden uitgeput raken. Deze beschuldiging wordt uitgesproken door de Britse haringindustrie, die ver klaarde dat 1958 het slechtste jaar en die zegt dat nog twee soortgelijke seizoenen de ondergang van de gehele Britse visserijinduslrie kunnen betekenen Sommigen zeggen dat dit juist dc bedoe ling is van de Russische en de Poolse vloten. De Britse autoriteiten hebben v genomen dat buitenlandse vissers. Britse havens binnenlopen, netten hebben met mazen die een overtreding voi van de bepalingen op dat gebied. De landen die de conferentie zullen bijwonen zijnNederland, Bel Engeland, Denemarken, Frankrijk, West- Duitsland, IJsland, Ierland, Noorwegen, Polen, Spanje, Zweden, de Sowjetunie en Portugal. Morgi en m ons WAT IN JAPAN allemaal voor afging aan de verloving van kroonprins Aklhlto mei de dochter van een meelfabrikant, wordt mor gen in ons Zondagsblad verteld. Evenals dit verhaal, Is ook het an dere, dat op de voorpagina werd afgedrukt, fraai geïllustreerd: het levensverhaal van de nestor onder de persfotografen „Haantje" (de heer F. C. de Haan) die vijftig Jaar lang foto's voor de bladen heeft gemaakt. Op pagina 2 vindt men weer het kort verhaal. Op Blad ZIJ is een reportage op genomen over een uniek kap pers- en kapeterslnternaat, dat onlangs In Rotterdam werd ge opend Op deze speciale pagina voor de dames zijn Juist deze week tal van modenieuwtjas uit binnen- en buitenland samen gebracht. De pagina eesteiijk Leven groot deel in be slag genomen door een artikel over de brief, die de theoloog Karl Barth aan een Ooetduitse prodikant achreof en waarin hij zijn standpunt ln de tegenstel ling oost en west bepaalde. Het „Cultureel Venster" begint mot een beschouwing over een „Zelfportret" van Boris Paster nak en bevat voorts o.m. een bijdrage van C. Rijnedorp over een nieuwe novellenbunded. op, dat in het Nederlandse socialisme steeds zowel Duits-marxistische als En gels-revisionistische factoren gewerkt hebben. Aanvankelijk overheerste het marxistische klassenstrijd-beginsel. Niet in de laatste plaats onder invlopd van de christelijk-sociale beweging is er in het Nederlandse socialisme allengs meer begrip gekomen voor de gedachte van overleg en samenwerking. Dr. Drees was daarvan de exponent. Voor de herop bouw van Nederland is deze koerswijzi ging in het socialisme van grote beteke nis geweest, zo meende de heer Ruppert. Er zijn than', echter weer tekenen, die er op wijzen, dat de marxistische ele menten in het Nederlands socialisme op nieuw de kop op steken. Geslaagde proef met Atlas-raket Een Atlas-raket van de Amerikaanse luchtmacht heeft gisteravond laat een doel bereikt op 9600 kilometer afstand van de lanceerbasis in Cape Canaveral. Het projectiel dat in zuidelijke richting over de Atlantische oceaan werd gescho ten, legde de afstand af met een gemid delde snelheid van 25.600 kilometer per Dit is de achttiende lancering van een Atlas-raket in dertien maanden tijd en de vierde in de afgelopen zeven weken. De laatste veertien dagen zijn geen ra ketten gelanceerd omdat op de basis een nieuw elektronisch apparaat werd ge ïnstalleerd voor het volgen van de ra ketten op hun reis. Het deel van de Atlas-raket dat als een satelliet om de aarde draait, zou vandaag vermoedelijk voor het laatst de Verenigde Staten passeren. De vier en ccn halve ton zware raket, die op 18 december werd gelanceerd, zal naar mrn verwacht omstreeks 21 januari tn de dampkring terugko men en verbranden. Winterweer: nog narigheid riaakt derland en daarbuiten. Het personen vervoer per trein ondervindt nog enige vertraging, vooral als gevolg van het te laat binnenkomen van Internationale treinen, met name de D-trelnen uit Duits land. Het wegverkeer ondervond gister avond hinder van enige mist, gladde we gen en sneeuwval. Het luchtverkeer was gisteren volkomen stilgelegd. Trein 1250 bleef om 23.40 uur ln Dor drecht stilstaan en de reizigers moesten per bus naar Rotterdam worden ver voerd. Ook in Breda leidde de ijsafzet ting op de pantografen vanmorgen tot enige vertraging. Maar in de loop van de dag ondervond men geen last meer van dit euvel, omdat het weer opklaarde en de mist wegtrok. In Bloemcndaal heeft de gemeenteraad zich bezonnen op de prachtige sledebaan op het kopje Kijkduin, dat een nationaal recreatiegebied Is geworden voor de win tertijd. De gemeente overweegt entree te heffen. De burgemeester heeft ge waarschuwd de baan met zand onbruik baar te zullen maken, als bet publiek, dat door zijn onvoorzichtigheid ver antwoordelijk wordt gesteld voor het grote aantal ongelukken van zondag Jl., niet gedlscipllneerder gaat optreden. De vorst heeft ln het noorden ook vannacht doorgezet. De minimumtempe ratuur was volgens de meteorologische dienst te Eelde min 14 graden, vanmor gen om 9 uur vroor het nog 13 graden. De Noorderijsbaan te Groningen was gisteravond voor het eerst open. WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen met hier en daar een sneeuwbui en mist. Lichte vorst tot temperatu ren om het vriespunt, maar vannacht en morgenochtend In het binnenland plaatselijk matige vorst. Weinig wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Oslo Kopenh Abcrd«*er Grenoble Nice Berlijn NNO WNW windstil NNW windstil windstil NNO ONO OZO NNO ZZW WNW WZW

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1