Ilicutue geiitsdje ÜTourant de schaats Wellicht het weekeinde ook hier in Mist: soms 2 het westen op meter dicht Eelde 14 graden onder nul maar wij krijgen onze portie nog WEER PRIJSVERHOGINGEN BIJ DE ZIEKENFONDSEN Brood wordt (een cent?) in prijs verlaagd Engeland levert wederom vliegtuigen aan Sukarno Markies Gargallo denkt schip van De Ruyter ontdekt te hebben DONDERDAG 15 JANUARI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58938. CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi Is ghcbhucn tnyn hert ia tcghenspoct" Negrnendpriijifilf jaargang no. 11164 Geen garantie voor tunnelbouw Zie pag. 3 NU REEDS HARDRIJDERIJ IN PROVINCIE GRONINGEN (Van een onzer verslaggevers) TERWIJL het westen des lands vandaag hinder ondervond van zware mist, die het verkeer belem merde, ging men in Groningen op de schaats. Er was zelfs al een hard rijderij voor mannen in noordoost- Groningen. Onze weerkundige mede werker verwacht dat wij hier in 't Westen ook in het weekeinde de schaatsen zullen kunnen onderbin- den. De mist, die gisteravond opkwam en die vandaag bleef hangen, heeft het verkeer parten gespeeld. Hier en daar was er nauwelijks twee meter zicht en kropen de auto's voort. Het was namelijk glad en er kwamen nogal wat valpartijen voor. Op de Nieuwe Waterweg moest de scheepvaart van radar gebruik maken. Desondanks botsten toch nog twee schepen tegen elkaar. Het stoomschip Caltex-Arnhem, dat met 33.000 ton olie binnenkwam, werd aangevaren door het Finse s.s. Rissa, dat met ijzererts naar zee ging. De Caltex-Arnhem was er het minst aan toe. Het schip moest met schade aan het achterschip in de Tweede Petroleumhaven te Rotter dam worden afgemeerd, waar de schade werd onderzocht. De Rissa, waarvan het voorschip werd inge deukt, kon de reis vervolgen. Luchthaven Schiphol is sedert gister avond acht uur tot vanmiddag omstreeks één uur door de zware mist voor alle binnenkomend verkeer gesloten geweest. Het uitgaand verkeer ondervond min der hinder. Vanmorgen vertrokken de toestellen naar Manchester. Parijs, Keu len/Wenen en Frankfort/Teheran. Horizontaal was er 200 meter zicht, het mistdek lag op dertig meter hoogte. Na het middaguur werd op Schiphol drogere lacht verwacht en meer zicht. De strenge vorst in Noord-Nederland heeft vannacht en vanmorgen het perso- 'l neel van de Ned. Spoorwegen extra werk verschaft om wissels en seinen vorstvrij te houden en de ijzelafzettingen op de bovenlijnen te bestrijden, i Over het algemeen beperkten vertra gingen, waar die optraden, zich tot enkele minuten. Alleen de trein Zwolle Leeuwarden, die om 7.10 vanmorgen in Leeuwarden moest aankomen, had 34 min. vertraging. Hierdoor vertrok de snel- j trcr'n van 7.28 uur uiit Leeuwarden even- eens 34 minuten te laat. De grote sneeuwval in Europa (voor gemiddelde sneeuwval in Nederland zie kaartje) heeft het water in de rivieren j doen wassen, vooral dat van de IJssel. Bij Deventer liepen de weilanden onder water (zie foto) en bij Brummen werd de veerdienst naar Bronkhorst gestaakt. Er wordt daar alleen nog per roeiboot over- (Van onze weerkundige medewerker) HPOT dusver hebben wij hier over -*• de winter nog niet te klagt gehad, terwijl men in het noorden en oosten van Nederland al bijna 14 dagen in de sneeuw zit met ook in de afgelopen nacht strenge vorst. Eelde meldde min 14, Leeu warden min 10 graden C. In enkele delen van Zuid-Holland ligt nog een laagje sneeuw, waar boven vanmorgen 4 tot 5 gr. vorst werd gemeten. Ook in de komende nacht zal de vorst iets toenemen en plaatselijk ook in onze om geving, vooral daar waar sneeuw ligt, meer dan 5 gr. onder nul kunnen bedragen. De mist, die in de afgelopen nacht SNEEUW OVER NEDERLAND Voor vrijwillig verzekerden (Van een onzer redacteuren) ATET INGANG van het nieuwe jaar hebben vijftig ziekenfondsen zich genoodzaakt gezien de premie voor vrijwillig verzekerden te verhogen De verhogingen (der weekpremies lopen uiteen van vijftig tot zestig cent iper verzekerde van zestien jaar en ouder. De groep der vrijwillig ver zekerden, die evenals die der ver plicht verzekerden bestaat uit perso nen beneden de weistandsgrens, heeft haar achterstand daarmee nog groter zien worden. Men verkeert al in een nadeliger po sitie daar de werkgevers niet zoals bij de verplicht verzekerden de helft der i premie voldoen en doordat er geen sprake gezinsprer af zonderlijke premies voor alle gezinsleden van zestien jaar en ouder. Alleen jon gere kinderen zijn gratis meeverzekerd. Hierdoor is tevens de noodzaak der prijs verhoging in vele gevallen verklaard Vooral r.k. fondsen immers komen op hoge lasten door de veelal grote gezin- waarin bovendien vaak kraamgeld- of kraamhulpuitkeringen moeten worden gedaan. Deze verstrekking is thans tot vijfenzeventig procent der verzekerden uitgebreid. Een jaar eerder in januari "1958 dus was dit 'percentage tweeën zestig. Overigens is het nog niet voor alle fondsen nodig gebleken tot premiever- boging over te gaan. Negenenveertig Amerikaans paviljoen wordt gedenkteken Het Amerikaanse paviljoen op de Expo 1» door de Belgische regering aanvaaid sli een permanent gedenkteken in het Ipark waar de wereldtentoonstelling is gehouden. Hierbij zijn het theater de tsplanada, het meer en de fonteinen tn begrepen. De gebouwen kunnen worden j gebruikt als musea voor moderne kunst r4 wetenschappen. fondsen hebben dit nog niet nodig ge oordeeld, maar zestien zijn van plan per 1 februari of later in het jaar hogere premies te gaan vragen. Door de thans (door de financiële commissie van de Ziekenfondsraad) toe gestane premieverhogingen is het gemid delde der weekpremies sinds januari 1958 gestegen van ƒ1,97 tot ƒ2,14. Brand in kasteel Neer Canne Het scheelde gisteravond niet veel of kasteel Neer Canne bij Maastricht was in een ruïne veranderd. Om een uur of tien ontdekten de inwoners brand op de bovenverdieping van het fort, waar een linnenkamer en een kleedkamer voor het personeel van het restaurant liggen. Ter wijl Ijlings de brandweer van Maastricht werd gewaarschuwd ging men met brand- blusapparaten het vuur zelf a lvast te lijf. De amateur-blussers kregen spoedig assistentie van de brandweer, die met al het materieel uitgerukt was. Na een uur had men het vuur gelocaliseerd en kon men gaan beginnen de laatste vlammen te doven. De schade die vrij groot is, wordt door de verzekering gedekt. De linnen kamer en de kleedkamer zijn volledig uit gebrand. Ook de grote restauratiezaal. die een verdieping lager ligt, heeft ernstige schade opgelopen, al heeft men de In boedel, o.a. een vleugel kunnen redden. Het kasteel, dat uit het begin van de 17de eeuw dateert, staat onder Monumenten zorg. In 1947 heeft de stichting Limburgs landschap het opgekocht en een restau rant ln het gebouw ingericht Het kasteel is beroemd om zijn terrassen, die een fraai uitzicht bieden op de omgeving. en ook vanmorgen in grote ge bieden voorkwam, bleef plaatse lijk de gehele dag aanwezig en bleef het verkeer belemmeren. Er verandert niet veel in de situatie nu de aanval van zachte lucht uit het zuid-westen door de winter met succes is afgeslagen. Het is niet onwaarschijnlijk dat wij tegen het einde van de week ook plaatse lijk in het westen nog op de schaats komen. Departement wil 2 cent verlaging (Va JVE NEDERLANDSE bakkerijstich- ting is bereid de broodprijs met een cent per brood van 800 gram te verlagen en in deze zin de bakkers te adviseren. Gisteren heeft zij hier van mededeling gedaan aan het de partement van economische zaken. De stichting meent tot de prijsverlaging te kunnen overgaan in verband met de internationale prijsverlaging als gevolg van de grote graanoogst, de aanzienlijke wereldvoorraden en de prijsverlagende invloed van de hevige concurrentiestrijd die tussen de Ne derlandse maalderijen is ontbrand. De gedachtengang van het departement is echter dat de broodprijs wel met twee cent verlaagd zou kunnen worden. De binnenlandse bloemprijs is gedaald met gemiddeld 1,70 per 100 kg. De Bakke rijstichting heeft een daling met twee cent afgewezen, waarna van de zijde van het departement nog is voorgesteld het volksbrood met twee cent en het wit- en tarwebrood met één cent te verlagen Ook dit heeft de stichting niet aanvaard I Bovendien is zij van mening, dat wan neer de blocmprijzen weer met 1,70 zouden stijgen, na beëindiging van het conflict tussen de meelfabrieken de prijs verlaging voor brood weer ongedaan ge maakt dient te worden. Met het oog op de internationale situatie wordt deze stijging van de meelprijs echter niet verwacht. Op het ogenblik is de verlaging van de meelprijs lang nog niet overal 1,70. In Den Haag is de gemiddelde verlaging slechts 1,45, zo deelt men ons van de zijde van de bakkerij mee. Voor de toekomst wil de stichting een rekening-courant-systeem opstellen voor de ontwikkeling van de bloemprijs, om bij onderhandelingen precies te kunnen aantonen wat het voordeel voor de bak ker en de consument is geweest. De broodprijsverlaging zal waarschijn lijk maandag worden ingevoerd, waar mee het cijfer voor de kosten van levens onderhoud weer een verlaging zal kun nen ondergaan Het onderzoek naar de vleesprijzen is op het ogenblik nog gaande. Engeland geheel ingesneeuwd en Bij één botsing waren twintig auto's betrokken, veerboten voeren op elkaar, honderden vluchten van de luchtvaartmaatschappijen moes ten worden geannuleerd, de schepen op de Thames moesten de ankers laten vallen en in enkele delen van Londen was het zicht beslist niet meer dan een armlengte. Aldus een overzicht van de toestand in Engeland, dat gisteren werd getrof fen door de dikste mist van deze winter en door een zware sneeuwval. Elke vorm van transport was onmogelijk. In 62 van de 89 graafschappen was de activiteit ver minderd tot een vierde van de normale. Geen enkele trein reed zonder een ver traging van uren en sommige liepen hele maal niet omdat de sneeuw metersdik lag. De Britten zijn echter heel wat gewend op dit terrein. Op het Londense Water loo-station werd via het luidsprekernet voor de reizigers gespeeld: „Somewhere the sun is shining". Vroeger vertrek na herhaling weer toegestaan In de loop van 1959 zullen dertigduizend man, die zijn ingedeeld bij mobilisatie onderdelen. worden opgeroepen voor her halingsoefeningen. Tot de eenheden, die zullen worden geoefend, behoort de 3e divisie, die volgens het legerplan-1960 zo danig zal worden gereorganiseerd, dat hieruit drie gevechtsgroepen zullen ont staan, bestemd als reserve-strijdkrachten. Het thans bij deze divisie ingedeelde dienstplichtige personeel zal worden af gelost door personeel van jongere lich tingen. De gemiddelde tijdsduur van de oefeningen voor ieder onderdeel is vier eken. Zoals bekend is, werd in 1958 een proef genomen met het vervroegd vertrek van personeel aan het einde van de herha lingsoefening. Nadat in juli 1958 het per soneel van enige infanterdeonderdelen in de gelegenheid was gesteld vervroegd te vertrekken, zijn in de maand november materieel-intensieve onder delen van verschillende wapens voor een proef aangewezen. Bij de meeste onder delen kon het grootste gedeelte van het dienstplichtige personeel een tot twee dagen voor de officiële verlofdatum naar nis gaan. Dit gunstige resultaat heeft ertoe ge leid, dat de chef van de generale staf 1959 alle voor herhalingsoefeningen verantwoordelijke commandanten heeft gemachtigd het dienstplichtige personeel, hun mening mogelijk vervroegd met groot verlof te zenden. Nieuwe klap in ons gezicht Indonesische opstandelingen in Boekit Tinggi P)E BRITSE REGERING heeft toestemming gegeven voor de uitvoer van nog twaalf marinevliegtuigen van het type Fairey Gannet met vol ledige uitrusting naar Indonesië, heeft een ambtenaar van de Indonesische ambassade te Londen gezegd. Vorige maand had Engeland reeds toestem ming tot uitvoer van zes vliegtuigen gegeven). Het Britse ministerie van buitenlandse zaken bevestigde, dat op 24 december toestemming tot de uitvoer van deze achttien toestellen is gegeven. Het verluidt uit Britse bron, dat de Nederlandse regering volledig op hoogte was van deze leverantie voordat de uitvoervergunning werd verstrekt. De Britse algemene commissaris v Zuidoost-Azic, sir Robert Scott, zal i streeks 29 januari de gast zijn van minis ter Subandrio. Intussen gaaf in Indonesië de burgen oorlog voort. In Midden-Sumatra \i de opstandelingen op 4 januari doorge drongen in hun vroegere hoofdstad Boekit Tinggi (Fort de Koek) en zij werde hevig gevecht met gebruikmaking mortieren door de regeringstroepen teruggedrongen. In Sumatra ontruimen de boeren planters hun gronden. Vertegenwoordi gers van ondernemingen delen mede, dat in Noord-Sumatra reeds 50 ondernemin gen door de opstandelingen zijn vernield. In Noord-Celebes zouden bij de zuive- ng van een koffie-onderneming nabij Tomohon elf opstandelingen zijn gesneu veld en veertig gevangen. De militaire bevelhebber van Zuid-Celebes deelde mede, dat de Daroe-I-lslam samenwerkt met de opstandelingen in Noord-Celebes. Volgens een bekendmaking van het In donesische leger te Djakarta hebben driehonderd met speren, machinegewe ren en andere wapens uitgeruste leden van de Daroe-l-Islam vijf uur huis ge houden in kampong Maroangin in Zuid Celebes. Zij doodden en wondden ver scheidene dorpelingen en staken 141 hui- n brand, voordat de telefonisch ge waarschuwde troepen kwamen. Tw nvallers sneuvelden, tien werden ge wond en de overigen werden verdreven, aldus het bericht. Malaria-cam pagne De Amerikaanse International Coope ration Administration (ICA) is in januari een campagne tegen de malaria in Indo nesië begonnen. Op het ogenblik lijden 30 miljoen Indonesiërs of een derde der bevolking aan deze ziekte en jaarlijks sterven er 120.000. In tien jaar tijds hoopt men daaraan een kwart miljard gulden uit te geven, terwijl Indonesië even veel moet beschikbaar stellen. Men wil de binnenmuren der slaapver trekken bespuiten met een dodend mid del, dat een half jaar zijn kracht be houdt. Indonesië is in zestig zones met elk anderhalf miljoen mensen verdeeld. Een gehele zone zal drie jaar lang met tussenpozen van een half jaar worden behandeld. MIKOJAN: TWIJFEL AAN AMERIKA'S BEDOELINGEN Als „De stem van Amerika" weer Amerikaans gaat spreken en de koude oorlog wordt beëindigd, zullen de radio-uitzendingen niet langer door Rusland worden gestoord. Wij zijn daarmee begonnen toen „De stem van Amerika" ging aansporen tot ondermijnende acties in de Sow- jetunie. Dit zei gisteravond de Russische vice- premier Mikojan in New York, waar hij meer dan duizend zakenmensen en vooraanstaande personen op financieel en economisch gebied toesprak. Er be staat, zo zei hij, in de Sowjetunie veel twijfel aan de vreedzame bedoelingen van de Verenigde Staten. De Russische verdenking jegens de Ver- enigde Staten berust op: de ring van Amerikaanse militaire bases om do Russische grenzen, de Amerikaans# verwerping van de Russische ontwape ningsvoorstellen, het toenemen van de bedragen op de Amerikaanse militaire begroting en het niet aanvaarden van de Russische voorstellen voor een Duits vredesverdrag. Trein onder lawine Een lawine heeft vanmorgen vroeg zeven agons van een goederentrein bij de Oostenrijkse plaats Sankt Anton bed of. onder een meters dikke sneeuwlaag, terwijl drie andere wagons van de reut werden geduwd. Er werd niemand ge wond. Gisteravond is bij Sankt Poeltcn een goederentrein tengevolge van een lawine ontspoord. Vijf wagons stortten daarbO »ea helling. Vorst Ook diens graf zou te vinden zijn op Sicilië V\E ITALIAANSE MARKIES Gar- gallo, de stichter van een instituut dat zich bezig houdt met het zoeken archeologische voorwerpen op dc bodem van de Middellandse Zee, denkt een belangrijke vondst gedaan te hebben. In de buurt van Syracuse heeft hij et wrak van een schip ontdekt, dat volgens hem vermoedelijk het vaar tuig is, waarmee onze nationale zee held Michiel Adriaanszoons de Ruy ter bij zijn laatste grote zeeslag ten onder ging. De markies, die op het ogenblik ln Utrecht is, heeft helaas nog geen tijd gehad het wrak aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Dit jaar ech- zullen de resten van het schip aan de oppervlakte worden gebracht en dan ral blijken, of het vermoeden van de mar op waarheid berust Markies Gar gallo heeft m de loop der jaren heel interessante voorwerpen uit zee op gedoken. Daaronder bevinden zich over blijfselen van schepen, die meer dan 2000 jaar geleden in de buurt van Sicilië zijn vergaan, marmeren zuilen en een respec tabel aantal vazen Ook heeft hij ge deelten van steden gevonden, die bij aardbevingen in de grijze oudheid in de zee waren beland. Zijn belangstelling voor Michiel de Ruyter gaat echter verder dan alleen het vergane schip Een van de adellijke voorvaderen van de markies was tijdens de zeeslag bij Syracuse namelijk minister van oorlog en marine van hel koninkrijk Bourbon. Hij heeft een brief van hem gevonden, met behulp te kunnen vaststellen, waar p Sicilië het graf van De Ruyter is. Zoals bekend, werd het stoffelijk ov schot destijds slechts gedeeltelijk n Holland overgebracht en werden de gewanden op Sicilië begraven. Volgens het Instituut voor Geschiedenis Rijksuniversiteit te Utrecht werden deze resten van De Ruyter op een heuveltje aan de zee ter aarde besteld, daar de rooms-katholieke priesters in die tijd niet toestonden, dat een protestant op hun kerkhof een plaats kreeg. De markies meent nu, dat dit heuvel tje gelegen was bij de plaats Augusta en anders zeker In Syracuse. Vandaag vertrekt hij naar Engeland, waar hij voor een groep archeologen een lezing zal houden over zijn ervaringen Op zijn terugreis naar Italië zal hij waar schijnlijk ons land weer aandoen om mensen te zoeken, die hem in het ko mende seizoen willen helpen zijn -ondat naar de oppervlakte te brengei. Een bijzonder huiselijke u tersportvakantie houdt Zweedse Koninklijke gezinde prinsessen Birgitta, Desiree en Christina en de jonge kroon prins Karei Gustaaf verblijven in een blokhut ergens in het bergland op de grens van Zwe den en Noorwegen. Overdag skiën, 's avonds zelf koken en de vaat wassen. Links Desiree en rechts Christina. Castro: opdracht alle moordenaars dood te schieten Het aantal aanhangers vin ex-dicta'or Batista dat door de mannen van Fidei Castro is terechtgesteld, is volgens de laatste berichten uit Havanna ges'egen tot 180. Castro heeft verklaard dat de executies zullen doorgaan wat men er ln hei buitenland ook van mag denken rlij rklaarde dat de voorlopige regc-mg heeft bevolen ..al die moordenaars rt-jor schieten". Nsar schatting zitten op Cuba nu tussen de vier en de zesduizend „Fatistanen" gevangen. De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen met voorname lijk In dc kuststrook een enkele verspreid voorko mende sneeuwbui. Vooral aanvankelijk op vele plaat sen mist. Lichte, vannacht In het binnenland overwegend matige vorst, weinig wind. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Vrijdag 16 januari: zon op 8.42, onder 16.58, maan op 11.37, onder 00.29. 16 Jan. eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Helsinki Stockholir Oslo Kopenh Aberdeen Grenoble Nice BeritJn Frankfort MUnchen ZUrich Genéve Rome AJscclo Madrid Millorc# Algiers ?ït f f d izSé wtndeUl NNO windstil ZZW 6 windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1