Jlicutuc £cittsri)e(üimrant Dulles wil brede aanpak van Duits probleem N.S .-mannen helpen zusjes aan een zomerhuisje Washington verduidelijkt verklaring in allerijl Tiental valse rijksdaalders ontdekt Boeren opnieuw op rooftocht Televisiezendtijd voor de politieke partijen Voetbaltoto in nieuwe stijl Amnestie voor Algerijnen Agrément voor Molotof Minister Luns mogelijk toch nog naar Londen Auto in volle vrachtwagen vaart op 4 doden WOENSDAG 14 JANUARI 1959 BUREAUS' Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Npgfnenderlipile jaargang no. 11463 CHRISTELIJK-*ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantaasUch li ahfblmn triyn berl ia legfjcnspotr VOGELS in verlegenheid Zie pagina 4 Volledig begrip voor Russische vrees... TN TEGENSTELLING tot bondskanselier Adenauer van West-Duitsland X heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, niet direct „nee" gezegd tegen de Russische voorstellen voor een Duits vredesverdrag. Op zijn wekelijkse persconferentie pleitte minister Dulles voor een brede aanpak van het Duitse probleem en deelde mee dat het Westen bij een eventuele conferentie tussen de ministers van buiten landse zaken zich niet wenste te beperken tot het bespreken van de Rus sische voorstellen alleen. Opvallend was, dat minister Dulles in dit verband verklaarde dat vrije verkiezingen niet de enige manier behoeven te zijn om de Duitse her eniging te bereiken. Ook zijn opmerking, dat de Amerikaanse regering volledig begrip heeft voor de Russische vrees voor de mogelijkheid van een agressief optreden van het toekomstige Duitsland, trok zeer de aan dacht Om de indruk weg te nemen, dat de verzoenende toon van Dulles' actie op de Russische voorstellen een politieke koerswijziging betekent, heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zich gehaast gisteravond nog mee te delen, dat de verklaring over de vrije verkie zingen niet als het belangrijkste punt van de persconferentie moet worden gezien. In Bonn, waar men zich wel enigszins verrast toonde, was men van mening, da» Dulles zich mild had uitgelaten om de aanstaande besprekingen tussen Mikojan en Eisenhower vlotter te doen verlopen. Ook zou Dulles een buigzame houding hebben willen tonen tegenover de Russi sche halstarrigheid. Inmiddels heeft de Duitse bondskan selier Adenauer zijn naaste adviseur. Karl Dittmann naar Washington gezonden, om over het Russische plan overleg te ple gen. Adenauer nam dit besluit, nadat hij (Van een onzer redacteuren) TN DEN HAAG en omgeving zijn en- kele valse rijksdaalders in omloop gebracht. Er zijn er tot nu toe nog geen tien gesignaleerd, zodat men ver moedt dat de oplage zeer gering is. De falsificatie is slecht. Bij vergelijking met echte biljetten zijn de valse gemakkelijk te herkennen. Aan de voorzijde zijn ze in een fletse donkerblauwe kleur bedrukt. De verti cale golvende, grijze arcering, die bij echte biljetten de ondergrond vormt, ontbreekt, waardoor het geheel een lich te indruk maakt. De haren van de beeltenis van de Koningin zijn niet scherp. Aan de ach terzijde blijkt alles slechts in één kleur (blauw) te zijn gedrukt, in plaats in blauw en grijs. De figuren zijn vrij slecht weergegeven. Vooral in het mid den is de ruitfiguur afwijkend. Zij bevat lichte plekken. De nummering is in donkerblauw aan gebracht, terwijl echte biljetten deze in zwart vermelden. De tot nu toe ontdekte biljetten hebben alle als nummer 5JC- 018093, zodat herkenning vrij gemakki lijk is. Het is van belang dat ieder, die ee vervalst biljet in handen krijgt, dit mi dedeelt aan de politie. FOSTER DULLES tegemoetkomend uitvoerig met de Amerikaanse ambassa deur in Bonn. David Bruce, had ge sproken. Nationalisme Overigens heeft minister Dulles op z(jn wekelijkse persconferentie geen doekjes gewonden om de grote ver schillen, die er tussen Oost en West bestaan. Rusland wil Duitsland iso leren en demilitairiseren, dat wil zeggen als het ware In een warme deken wikkelen, waardoor de natio nalistische gevoelens juist versterkt worden. Het Westen daarentegen wil een herenigd Duitsland, nauw ver bonden met de Westeuropese landen, waardoor het nationalisme onder drukt zal worden. Het Russische voorstel, om binnen twe maanden een conferentie te houdi het vredesverdrag, noemde Dulles een domme aanpak van het probleem. De Amerikaanse minister hoopte, dat het bezoek van de Russische vice-premier Mikojan aan Amerika, zou bijdragen tot een beter begrip tussen Rusland en Ten slotte koci Dulles meedelen, dat Mikojan heeft verzekerd, dat Rusland, wat Berlijn betreft, het Westen geen ulti matum heeft gesteld. Tanker ontploft in Turkse haven Ten minste zeven zeelieden hebben het leven verloren bij een ontploffing op Panamese supertanker die voor herstel werkzaamheden in de Zuidturkse haven stad Iskenderun lag. Achttien personen worden nog vermist. De tanker Mirador (20.762 ton) werd juist leeggepompt door de sleepboot Imroz (1125 ton) toen de explosie zich voordeed. De meeste slachtoffers vielen aan boord van de sleper, die tegen de tankboot lag gemeerd. De Mirador brak en zonk snel. De Mirador was kortgeleden door een brand getroffen en zou nu in Iskenderun worden hersteld. Volgens overlevenden heeft een arbeider bij het repareren van een beschot met zijn lasapparaat een brandstoftank geraakt. Het schip was ge laden met 4400 ton vliegtuigbrandstof. Quemov, het bedreigde eilandje voor de Chinese kust, is gisteren na een onder breking van zes dagen weer twee uur lang beschoten door de communistisch- chinese artillerie. Er werden 89 granaten afgevuurd. Honger in Brazilië Negen steden in het noordoosten Brazilië worden voor de tweede keer be dreigd door de hongerende boeren, dde van het platteland dat door een vrese lijke droogte wordt geteisterd al plun derend naar de steden trekken. De gou verneur van de staat Ceara heeft om on middellijke militaire hulp gevraagd. De gouverneur deed zijn verzoek in een dringende boodschap aan president Koe- bitsjek. Hij schreef de President dat de boeren die door de droogte zijn getroffen er zeer ernstig aan toe zijn. Deze mensen zijn tot alles in staat. In de stad Taua schoten zij twee kooplieden dood, die wei gerden kredieten te geven. De jongste ongeregeldheden zijn ont staan, na een weigering van de regering om verder hulp te verlenen. Op dH besluit kwam men echter terug toen de directeur van het hulpverleningsprogramma een spoedbezoek aan het getroffen gebied had gebracht. ,,'t Witte huuske" langs de spoorlijn NijmegenGeldermalsen, waarin twee verlamde kinderen hun vermaak vinden in de passerende treinen. De foto laat zien hoe de situatie daar is. Wat men niet kan zien is, dat de machinisten van de trein vrolijk toeteren als ze het huisje passeren. TREIN TOETERT BIJ HET WITTE HUUSKE... TNE REIZIGER DIE op weg Nijmegen naar Geldermalsen even voorbij de halte Oud-Heusden uit het treinraampje kijkt, kan er overtuigd zijn, achter de vensters een klein wit huisje twee meisjes te zien, die enthousiast de trein nawui ven. Het witte huisje is de woning van de familie Rothuis. De meisjes zijn twee dochtertjes uit het gezin, Anneke van vijf en Alie van drie. Beide kindertjes zijn vanaf hun ge boorte aan hun voeten verlamd. Langzamerhand ia een speciale band (Advertentie) OPRUIMING Vloerbedekking 100 cm. breed van 6.91 Gordijnvelours 120 cm. breed van 14.90 4.50 11.50 Haarvelours-Karpet 200x300 van 169 nu 98." Smyrna Tapijt 198 - 200x300 van 237.- nu Llnofell-loper-vltraKe-gordiinstof BULTHUIS BOTERMARKT 23 Zaterdagcompetitie voetbal afgelast D« K.N.V3. heeft alle wedstrijden, die voor zaterdag 17 januari waren vastgesteld, afgelast. VARA MOET ZICH MATIGEN (Van een onzer redacteuren) TVTAAR wij uit betrouwbare bron vernemen, zal de regering op de vra- gen van jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (c.h.) antwoorden, dat zij binnenkort speciale T.V.-zendtijd ter beschikking van de politieke partijen zal stellen. Dit besluit zal ongetwijfeld worden verhaast als gevolg van de houding die de VARA in de afgelopen weken heeft aangenomen. Deze socialistische omi vereniging heeft zich niet ontzien var televisie-medium gebruik te maken verkiezingspropaganda te bedrijven. De andere omroepverenigingen, die het met-socialistische deel van onze bevol king vertegenwoordigen, hebben zich tot er van politieke activiteit op het T.V.-scherm onthouden. Zij lieten zich niet alleen leiden door een op dit gebied be gaande goede gewoonte, maar ever door het standpunt, dat de T.V.-zendtijd ns land nog te beperkt is om daar ook nog een gedeelte voor politieke doel einden te bestemmen. Dit geldt met name voor de NCRV en de KRO. Nu de Vara deze goede gewoonte heeft laten varen en niet van plan is op de dwalingen haars weegs terug te keren, zullen de NCRV en de KRO wel gedwon- De K.N.V.B. geeft geen toestemming oor zondag 18 januari een voetbalpool te houden en daarom heeft men het hele 'oetbalprogramma voor die dag maar een veek verschoven. Op 25 januari kan men dan beginnen met de toto-nieuwe-stijl. De Haagse hoofdcommissaris van politie zal erop toezien, dat alles ordelijk verloopt De toto-nieuwe-stijl houdt in, dat voor prijzen beneden de f 500 waardebonnen worden verstrekt, die bij de detailhandel in goederen kunnen worden omgezet Voor prijzen tussen de f 500 en f 10.000 zal ;n kredietbrieven uitgeven, die drie i.-nden geldig zijn. Over nog hogere prijzen zal overleg over de besteding rodig zijn. Uitbetaling in geld of effecten zal niet mogelijk zijn. gen zijn, een gedeelte van hun zen aan de politieke strijd op te offeren Maar zelfs wanneer deze omroepve gir.gen dit offer uit democratische wegingen brengen, dan nog moet worden gevreesd, dat de VARA onder het mom van „actualiteiten" veel meer oolitiek op het T.V.-scherm zal brengen dan de NCRV en de KRO Het gevolg daarvan zou zijn, dat een onverkwikkelijke ver kiezingsstrijd in de T.V.-wereld uitbreekt, die alleen maar schadelijk kan werken. Daarom mag worden verwacht, dat de regering stappen zal ondernemen om de socialisten tot matiging aan te sporen. De twee meisjes ziet men op deze foto genieten van de voorhij rijdende treinen. Het spoorweg personeel wilde echter meer en daarom is er een actie gaande de kinderen een ligtent te ver schaffen. Overleg over broodprijs nog niet afgesloten (Van een onzer redacteuren) Het overleg, dat gisteren is voortgezet )ver de broodprijs, met als gesprekspart- ïers vertegenwoordigers van het minis erie van economische zaken en van de Nederlandse bakkerijstichting, heeft nog _:et tot een beslissing geleéd. Vandaag kwam het bestuur van de Bakkerijstichting bijeen ter behandeling de argumenten van het ministerie, dat zoals men weet streeft naar •erlaging van de broodprijs met een cent. De Bakkerijstichting daarentegen meent dat een prijsverlaging althans og niet geheel verantwoord is. Dezer dagen (uiterlijk begin volgende •eek) kan men een besluit verwachten. Spontane actie voor verlamde kinderen ontstaan tussen het personeel van de treinen die dagelijks langs het huisje denderen en de meisjes, die heel de dag verlangende gezichtjes op de uit kijk zitten. De bestuurder laat even zijn claxon horen, de conducteur houdt even op met kaartjesknippen, de forensen, regelmatig Oud-Heusden passeren, kijken even op van hun krant, allen hebben zij een ogenblikje aandacht voor •ee jaar geleden hebben een paar N.S.-mannen de kinderen een bezoek gebracht. Dat was het begin van een actie, die, heel klein begonnen, zich vrijwel heel het land heeft uitge breid. Uit tientallen plaatsen stromen dage lijks giften binnen bij stationschef T. W. de Vries uit Nijmegen, alle schenkingen an het spoorwegpersoneel. Met Kerstmis is een circulaire van het actiecomité over verschillende stations erspreid„Help de twee verlamde meis- es van het witte huuske". En morgen, de betaaldag bij de N.S., komt de grote slotactie. Een collecte onder de spoor wegmannen moet het geldbedrag vullen tot een 3500 gulden. Lukt dit, dan zal over niet al te lange tijd een zc huisje langs de spoordijk verrijzen waarin twee gelukkige kinderen of geen weer altijd een zonnig gezicht aan de reizigers tonen. Verschillende bouwers hebben al hun medewerking toegezegd. Iemand heeft beloofd een radiotoestel in het huisje te laten zetten. Een stichting in Groesbeek heeft aangeboden de meisjes voor enige tijd op te nemen. Langer dan veertien dagen zal deze logeerpartij wel niet duren; de zusjes krijgen anders beslist helmwee naar de spoorlijn en hun vele vrienden in de treinen. De Franse regering heeft besloten de Algerijnse vrijheidsstrijder, leider Messali, die reeds enige jaren op het eiland Belle-Ile gevangen zit, vrij te laten. Ook zal Ben Bella, vice-pre mier van de Algerijnse regering in ballingschap, van de strenge Parijse gevangenis Santé worden overge bracht naar een fort. Deze maatregelen vormen een onder deel van het amnestie-programma, waar- toe president De Gaulle ter gelegenheid van de inwerkingtreding van de nieuwe grondwet heeft besloten. Alle doodvonnissen zijn verder in le venslange dwangarbeid gewijzigd en het kabinet heef» ook besloten 7.000 personen die in Algerije werden aangehouden, vrij te laten. De gevangenisstraffen van alle opstan delingen, die door Algerijnse rechtbanken zijn veroordeeld, worden met een tiende bekort. Bestudering van elk geval zou verdere verlichting van de straf moge lijk maken. Premier Debré heeft het kabinet echter meegedeeld, dat geen onderhandelingen over de politieke status van Algerije wor den overwogen en dat Frankrijk zijn rech ten in Algerije zal blijven handhaven. De Nederlandse ambassade In Mo6kou heeft gisteren de Sowjetmlnister van buitenlandse zaken het agrément van Den met de benoeming van Molotof ala ambassadeur in Den Haag overhandigd, werd gisteren door Aas. Prees van diplomatieke zijde tn Moskou vernomen. De persafdeling van het Sowjetministerie buitenlandse zaken zei niet over in lichtingen te beschikken. Later weigerde de Nederlandse ambas- ideur het bericht te bevestigen. Om over landingsrechten te spreken Suggestie van Selwyn Lloyd Jonge predikant en echtgenote omgekomen DE TE SLUIS beroepen predikant F. A. Pannekock (28), kandidaat te Gorinchem, die zeer binnenkort door zijn broer ds. E. M. Pannekoek uit Ochten in zijn eerste gemeente zou worden bevestigd, is gisteren met zijn 25-jarige echtgenote en een stoffeerder uit Gorinchem en diens zoon tengevolge van een ernstig on geluk te Aardenburg in Zeeuwsch- Vlaanderen om het leven gekomen. Het echtpai nderweg van had zijn nieuwe i vormde pastorfe, is met de stoffeerders s naar Gorinchem. Hi oning, de Sluiser Hei met de atoffei ders bekeken en de inrichting besproken. De auto van de stoffeerder E. Asmus ui Gorinchem, waarin het echtpaar Panne- koek samen met de zoon van de stoffeer der reisde, botste bij Draaibrug in de ge meente Aardenburg op een Belgische vrachtwagen, die, naar de politie moedt geen voorrang was verleend. Drie van de vier inzittenden, het echtpaar Pan nekoek en de stoffeerder waren op slag dood, de zoon moest in ernstige toestand ziekenhuis te Oostbung worden opgenomen. Daar overleed hij van morgen. De jonge kandidaat studeerde te Utrecht theologie. In juli J.L werd hij toegelaten tot de Evangeliebediening, na zijn leer- vicariaat en seminariumtijd te hebben vervuld. De ontwerpers en vervaardigers van Nederlandse mode doen een groot' scheepsc poging om de Engelse markt voor zich te winnen. Zo gaven zes Nederlandse mannequins een show in het Grositenor Hotel in Londen en gisteravond draaide de film ..Opera tie Amsterdam" In (galatpremière. Ook daarbij waren de mannequins aanwezig, droegen diamanten ter waarde van enkele miljoenen en deel den (minder kostbare) diamanten uit. Op de foto mannequin Betty Stamer in een cocktailjurkfe van Ferry Offerman. Militaire opstand In de Zuidamerikaan9e staat Paraguay is volgens het Argentijnse blad La Nacion een militaire opstand uitgebroken. Het blad citeert goedirvgelichte zegslieden uit Asuncion, de Paraguese hoofdstad. In Argentinië Is men niet goed op de hoogte de gebeurtenissen in Paraguay, waar de berichtgeving aan een strenge censuur is onderworpen. Een militaire zegsman verklaarde echter dat in het land iets gaande is wat een rebellie nabij komt. Verschillende hoge militairen zouden zijn gearresteerd. (Van een onzer redacteuren) DE KANS IS GROOT, dat minister Luns toch nog in februari naar Londen zal gaan om met zijn Engelse ambtgenoot Selwyn Lloyd van ge dachten te wisselen over het Britse besluit de landingsrechten van de K.L.M. in Singapore te beperken tot één keer per week. Gisteren werd In Londen een suggestie In deze richting gedaan door een woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, die verklaarde, dat Selwyn Lloyd verheugd zou zijn minister Luns te ontmoeten als deze ertoe zou be sluiten naar Londen te komen om over de zaak van de landingsrechten te praten. Door deze uitspraak is wellicht mr. Luns die maandag voor de televisie meende dat het weinig zin meer zou hebben naar Londen te gaan, van gedachten veranderd. De Nederlandse ambassadeur in Lon den, Baron Bentinck, heeft gisteren op het Foreign Office een onderhoud gehad met onderstaatssecretaris Sir Frederick Hoyer-Millar en bij hem aangedrongen op opschorting van het Britse besluit, dat de volgende maand van kracht moeten worden. Baron Bentinck heeft uiting gegeven aan de diepe teleurstel ling van Nederland en heeft gevraagd of .het besluit geheel definitief is. De woordvoerder van het Foreign Office heeft gisteren verklaard, dat de KLM vóór december 1957 nief het recht bezat om Singapore als eindstation te ge bruiken. Engeland verleende de KLM het recht bij wijze van vriendschappelijk go baar om de evacuatie van Nederlanders uit Indonesië mogelijk te maken. De N« derlandse regering is er vorig jaar maa kennis gesteld, aldus de woord voerder. dat Engeland van plan was de landingsrechten van de KLM in Singapore te beperken. De daarop volgende onder afdelingen hebben volgens de woord voerder geleid tot de jong9te mededeling ïn minister Luns. REACTIES Engeland is overigens wel een beetji geschrokken van de onmiddellijke en feil reacties uit Nederland op het besluit de landingsrechten van de KLM in Singa pore te besnoeien. De Londense Daily Mail schreef gisteren dat het „betreu renswaardige meningsverschil eens meer bewijst wat voor moeilijkheden gevaren kunnen ontstaan wanneer grote commerciële ondernemingen door de staat worden beheerst, inplaats van door par ticuliere beleggers. Nu wordt elk geschil geschil tussen regeringen en raken de nationale gemoederen verhit. En dat terwijl er al genoeg moeilijkheden zijn", aldus het blad. De B-B.C. heeft gisteravond gedurende sn kwartier een vraaggesprek over de kwestie uitgezonden. Oliver Stewart, hoofdredacteur van het Engelse maand blad „Aeronautics' stelde in Londen vra gen aan de heer C. Nass, hoofd buiten- andsc betrekkingen van de KLM. die zich daartoe in de N.R.U -studio in Den Haag bevond. Volgens de heer Nass houdt verminde ring van frequentie geen gelijke tred met het percentage van vermindering in pas sagiersvermogen. „Wij kunnen nu zelfs niet de helft van hot laatste aantal passa giers vervoeren," aldus de heer Nass. „Het aanbod is niet aantrekkelijk genoeg." De heer Nass vestigde er verder dc aan dacht op, dat de K L M. als eerste lucht vaartmaatschappij in het Verre Oosten, langs de hele route zijn eigen verkeers- markt heeft opgebouwd. Hij was dan ook van oordeel, dat de K L M. een deel van deze markt zou moeten hebben. „Wanneer ons echter een dienst per week aan biedt," aldus de heer Nass, „dan is dat helemaal geen voorstel. WIJ kunen daar geen potentieel verkeer aantrekken Dc algemeen directeur van de K.L.M. in Singapore J. W. Turner-I,ashmar, zal rijdag naar Amsterdam vertrekken om daar te praten over het lot van het Azia- sche personeel (67) van de K.LJH. in Singapore in verhand met het Britse be sluit. Hij zal in Amsterdam spreken over voorstel om een pool te vormen van de K.L.M. met de Sabena, dc Air France, de Lufthansa en de Alitalia voor het on derhouden van diensten met straalvlieg tuigen in concurrentie met Britse en Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen. Schip op Schelde aan de grond De Zweedse vrachtboot Canada, (groot 7211 brt op weg van Antwerpen naar zee) is in deze plotseling optredende dichte mist ln de Westerscheid eter hoogte van Terneuzen aan de grond gelopen. De Vlis- singse sleepboot Scaldis en twee bergings vaartuigen van Van der Tak hebben de vrachtboot vannacht viotget rokken en naar de Braakman gesleept. MIST De Bilt verwacht tot morgenavond: A Overwegend droog weer met op veie plaatsen mist. wegend matige vorst Zwakke ötr wind uit oostelijke rich tingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Donderdag 15 Jan. non op 8.42 uur. onder 16.57 uur. Maan op 11.14 uur, onder uur. Vrijdag eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur ozo wzw ozo

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1