3 DAGEN OPRUIMING 15—16—17 januari Anton H HOC D Kranslegging bij Ot en Sien Friendship met radar voor de Kon. familie Pak mee 'tis van A.G.! Voortaan slechts Profiteer hier dus van! JHEDBEEfl! NIEUWE LEIDSCHE COURANT B MAANDAG 12 JANUARI 1959 LEIDERDORP Leiderdorper in de Gouwe verdronken Zaterdagmiddag omstreeks half één is onder de gemeente Waddlnxveen een personenauto In de Gouwe gereden. Daarbij kwam dé 57-jarlge heer A. Ph. Vermeulen, Kastanjelaan 10 te Leider dorp, om het leven. De heer Vermeulen, dde uit de richting Gouda kwam, was juist de hefbrug ter plaatse gepasseerd, toen zijn auto in een flauwe bocht van de weg begon te slip pen. Hij raakte van de door de sneeuw glad geworden weg af, bleef nog even op de walkant hangen en verdween toen in de Gouwe. Hoewel onmiddellijk door in de nabijheid wonenden en ook vanaf een juist passerend schip getracht werd, hulp te bieden, kon het slachtoffer, dat daar toe kennelijk ook zelf pogingen in het werk stelde, niet uit de auto worden be vrijd. Toen het voertuig met een kraan- wagen boven water was gehaald, bleek de heer Vermeulen te zijn overleden. De heer Vermeulen was firmant van de pottenbakkerij Vermeulen te Zoeter- oude. Vele jaren ook was hij lid van de Leidse tekenacademie Ars Aemula Naturae. Hij werd bekend door vele ontwerpen artikelen op het gebied van de kunst nijverheid. De begrafenis is bepaald op donderdag middag 2 uur op de Algemene begraaf plaats te Leiderdorp. Vrouwenbond Vrijdag 16 januari houdt de afdeling Leiderdorp van de Christen-vrouwen bond in het Herv. jeugdgebouw aan Eikenlaan een vergadering, waarin nr P. van Wigcheren te Rijswijk hoopt spreken over „Palestina". Zij ook een aantal kleurenbeelden Burgerlijke stand GEBOREN: Matanja A E dr v L J A Straathof en C A P van Elswijk; Johan- drv H van Bostelen en M G Boskel- ONDERTROUWD: J B van den Wijn gaard, 30 j en D J Meijer, 24 j, Zoeterwou- de; A de Lange, 26 j en J C Bekker, 23 j. GETROUWD: K de Boer, 24 j en S de Lange, 18 j. OVERLEDEN: C J van der Horst, 49 j, v. A van Hale wijn; G van Zijllen, 73 j, wed. van A van Winkel. Oranjevereniging Op vrijdag 16 januari om 8 uur houdt de Leriderdorpse Christelijke Oranjevereni ging in het Dorpshuis de jaarvergadering. Liberty BeU U Scheepsongelukken (Vervolg van pagina 1) een aanvaring, is inmiddels in Rotterdam aangekomen ter herstelling van de stuur inrichting. Eveneens in Rotterdam arriveerde het Joegoslavische ss. Kastav, dat ook een mankement aan zijn stuurinrichting had gekregen. De Nederlander Rubicon, die op de rot sen van Majorca is gelopen, moet als ver loren worden beschouwd. Het schip heeft een groot gat in de romp. Sleepboothulp baatte niet. Gisteravond strandde een Zweeds schip, de 944 ton metende Wiril, op het strand van het Forteiland tussen de IJmuidense pieren. De aanvankelijke pogingen om het schip los te krijgen, mislukten. Vanmor gen ging het echter goed. De Wiril ligt thans in Amsterdam. Eveneens in moeilijkheden kwamen twee Duitse mijnenvegers, de Seelöwe en de Seestern, die toen vijftien mijl ten wes ten van Vlieland lagen. Het eerste schip had machine-, het tweede roerschade. IJmuidense sleepboten zouden de Duitse schepen te hulp gaan maar konden door het slechte weer niet buitengaats komen Men gaf de moed echter nog niet op. Uit Duitsland is een sleepboot onderweg naar de bedreigde mijnenvegers. Ambtenaar Stobbe is in 't gelijk gesteld De Centrale raad van beroep te Utrecht heeft de chef van de bewakingsdienst de Haagse Duinwaterleiding, de heer Th J. Stobbe in het gelijk gesteld me protest tegen zijn degradatie tot chef. Hiermede is dus de directie v: Duinwaterleiding in het ongelijk gesteld en niet zoals aanvankelijk gemeld de hee; Stobbe. Zoals bekend las de heer Stobbe in de plaatselijke bladen een oproeping van het Duinwaterleidingbedrijf, waarin een chef voor de afdeling bewaking werd ge vraagd. Bij een informatie zijnerzijds werd hem medegedeeld, dat hij sous-chef zou worden, een degradatie dus, terwijl de nieuwe functionaris de functie chef zou krijgen. Bij de behandeling van deze zaak de Centrale raad van beroep kwam het licht, dat B. en W. de voormalige di recteur van het Duinwaterleidingbedrijf gemachtigd hadden een sous-chef aai stellen. De directeur plaatste echter advertentie voor een chef van de afd. bewaking. De Centrale raad van beroep heeft thans echter de beslissing v: directeur nietig verklaard, waarmede de heer S. dus in zijn oude functie gehand haafd is gebleven. Feestavond Langezaal Ter gelegenheid van zijn vernieuwde uitgebreide zaak aan de Stille Rijn, enige maanden geleden, bood de heer Langezaal zijn personeel zaterdag in Royal een feestavond aan. De heer Langezaal releveerde dat hij 10 jaar geleden met 1 bediende begon, hu zijn er 22 vaste medewerkers. De oud ste van hen, de heer Srolders, nam deze avond afscheid en ter gelegenheid daar van kreeg hij een cadeau. Voorts werden de heren Gortzak, Pol derman en Hameling gehudigd. De heer Gerritsen verzorgde een amusementspro gramma. Europese eenheid kan vergroot worden Het Europese congres te Wiesbaden, waarvan prins Bernhard gisteren de laat ste dag bijwoonde, heeft een resolutie aangenomen, waarin coördinatie en zo nodig samenvoeging van de Europese Gemeenschappen dringend gewenst wordt genoemd. De organen der gemeenschap pen dienen zo spoedig mogelijk in één stad te worden gevestigd en financieel onafhankelijk te worden gemaakt. Een fusie van de Raad van Europa en de O.E.E.S., waardoor parlementaire controle van alle Europese technische organisaties mogelijk zou zijn, wordt eveneens gewenst. De Europese beweging dringt v aan op de vorming van een permanente Europese ministerraad, die een eige cretariaat onder politieke leiding zal hebben. Nieuwe geldwaarden in Brazilië De Braziliaanse regering heeft de uit- voerbepaldngen gewijzigd. De premie bij de afrekening van deviezenopbrengsten van koffiie-udtvoer is afgeschaft. De udt- voerkoers van de cruziero wordt vast gesteld op 60 per dollar voor koffiebonen, gebrande en gemalen koffie; op 70 voor cacao, cacaoprodukten en kastorzaad, op 100 voor een dertigtal produkten, waar onder suiker, katoen, vlees, oliezaden, huiden, ruw ijzer,, timmerhout, ijzer- en mangaanerts en plantaardige en minerale oldën. Alle andere uit te voeren produk ten worden afgerekend tegen de vrije wisselkoers. Hoge Autoriteit deelt verlangen van Hazenbosch Het Italiaanse lid van de Hoge Auto riteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, Giacchero, heeft zaterdag in het Europese parlement naar aanleiding van vragen over het verslag van de heer Hazenbosch verklaard, dat de arbeidsduur sedert 1955 in vele be drijven reeds aanzienlijk verkort is. De Hoge Autoriteit heeft de ontwikkeling op de voet gevolgd en haar aandacht ge wijd aan de gevolgen, die dit heeft ge had. Zij zet haar onderzoek in deze rich ting voort. De aan verkorting van de arbeidstijd verbonden vraagstukken zijn bijzonder ingewikkeld, aangezien in bepaalde in dustrieën een continue-arbeid noodza kelijk is. Bovendien heeft de technische vooruitgang gevolgen zowel ten aanzien van het lot der arbeiders als van de voorwaarden, waaronder de produktie verloopt. De Hoge Autoriteit deelt het verlangen van de rapporteur de continue- arbeid tot het strikt noodzakelijke te be perken en de arbeid op zondag zoveel mogelijk tegen te gaan. Wat het verzoek betreft om de 40-urige werkweek op te nemen in de algemene doelstellingen van de Hoge Autoritett verklaarde spreker, dat 't uitvoerend gaan van de Kolen- en Staalgeme schap de verkorting van de arbeidsduur steeds als een sociale vooruitgang heeft beschouwd. De houding van de Hoge Autoriteit in deze aangelegenheid zal daarom van positieve aard zijn. .Opbouwende oppositie' Franse socialisten De Franse socialistische partij heeft op een nationaal congres te Parijs eenstemmig besloten in het parlement een „opbou wende oppositie" tegen de nieuwe regering te voeren Het congres nam wel een motie aan waarin de financiële en economische maat regelen van de regering werden gekriti seerd. De devaluatie van de franc was niet nodig en kwam alleen tot stand door de politiek van „vrijwillige prijsstijging" van de regering. Door de belastingmaatregelen werden er euwe lasten op de consumenten gelegd zonder dat rekening werd gehouden met hur. middelen. Een groot aantal leerl leerlingen van de Jan Ligthartschool aan de Tullinghstraat en van de twee gelijk namige scholen in Schiedam hebben zaterdag op de witte speelweide van het Zuiderpark de geestelijke vader van Ot en Sien herdacht. Een plechtigheid, die geschiedde bij de twee beeldjes van de geesteskinderen van de beki schrijver, die honderd jaar geleden werd Terwijl sneeuw- en hagelbuien o- het veld striemden en kinderen diep in hun kraag gedoken bijeen stonden, leg den twee jongens en twee meisjes van de scholen twee kransen bij de beeldjes. Voor Den Haag werd dit gedaan door Stevina Bauchez (10) en Frans Schou wen 10 en voor Schiedam Janneke Snit (10) en Robby Zevenboom (11). Voordat de kransen werden gelegd sprak dr. D. G. G. van Ringelenstein, ge meentelijk inspecteur van het lager derwijs, enkele woorden, waarin hij zich speciaal tot de Jongeren richtte. Meester Ligthart was een goede TV-zendtijd gevraagd politieke partijen Jonkvrouwe Wttewaall van Stoetwegen (c.h.), lid van de Tweede Kamer, heeft de staatssecretaris van o. k. en w. ge vraagd of hij bereid is het daarheen te leiden, dat met het oog op de aanstaande verkiezingen televisiezendtijd beschikbaar wordt gesteld voor politieke partijen. NIEUWE AVONTUREN VAN Spekkie en Blekkfe 56. Ja, en we hebben ndet alleen u bevrijd, professor," riep Spekkie geestdriftig, „maar uw papieren zijn ook terecht." „Werkelijk?" vroeg de professor verrast. „Maar dat is geweldig 1 Wie had dat kunnen denken En Sleper? Waar is die?" „Die zit op bet ogenblik veilig opgeborgen op het politiebureau, professor," antwoordde Inspecteur Hamzwaaler. „Dat doet me plezier," antwoordde pro fessor Halewitski. „Maar veel meer plezier doet het me toch van die papieren. Wanl ik had niet graag gezien dat die in handen van een of andere vreemde mogendheid waren gevallen." „Is het waar, professor," vroeg Spekkie enthousiast, „dat u een raket ontworpen hebt waarmee mensen naar de maan kunnen?" Professor Halewitski keek Spekkie glim lachend aan en wendde zich dan met een enigszins verwonderde uitdrukking op zijn gelaat tot inspecteur Hamzwaader. „Wie zijn deze beide jongens?" vroeg hij. „En hoe komen ze zo in het gezelschap van u, politiemannen, verzeild?" „Aan d/ie twee jongens, en vooral aan deze hier" en de inspecteur wees op Bdeldcie „hebt u het te danken dat we u bevrijd hebben en uw papieren weer teruggevonden, professor!" En inspecteur Hamzwaaier ver telde in enkele korte bewoordingen hoe Bleki tie ertoe gekomen was om hier dn Bokke- luye te gaan zoeken en wat hij allemaal had beleefd. Toen de inspecteur was uit verteld liep de professor op Blekkie toe en drukte hem lang en hartelijk de hand. „Ik weet nauwelijks, hoe ik je bedanken kan, jongens," zei hij blij. „En jou evenmin. Spekkie," voegde hij eraan toe. „O, maar ik weet het wel, professor," riep Spekkie. „Ik weet wel hoe u dat zou kun- „Wel, hoe dan, jongen?" vroeg de professor verbaasd. „Door te beloven dat u ons, als tegen prestatie, met u meeneemt wanneer u naar de maan gaat!" riep Spekkie opgewonden. De professor barstte in lachen uit en keek de beide vrinden dan ongelovig aan. „Zouden jullie dat eoht willen en durven, jongens," vroeg hij.- „Ek wel!" riep Spekkie. „En ik ook wel, professor," sloot Blekkie zioh bij zijn vriend aan. „Afgesproken dan," zei professor Halewits ki glimlachend. „Als ik naar de maan ga, mogen jullie met mij mee." „Hoera! Hoera!" schreeuwde Spekkie, een rondedans makend. „Wanneer vertrekken we, professor? Volgende week nog?" i Wordt vervolgd) ter, zo zei hij. Een wijs man, die het kind begreep. Reeds op 26-jarige leeftijd werd wijlen de heer Ligthart hoofd van de school aan de Tullinghstraat. Hoezeer hij werd gewaardeerd blijkt wel uit het feit, dat hij ook prinses Juliana les heeft gegeven. Arabische Liga stelt economisch comité in De economiscne raad van de Arabische Liga heeft in Kairo besloten tot oprich ting van een financiële organisatie voor de Arabische ontwikkeling. Er zal een bank voor de Arabische ont wikkeling worden opgericht en een voor lopig comité voor economische eenheid. De betrokken overeenkomst is al ge tekend door de V.A.R., Saoedi-Arabië, Jordanië en Libanon. Ook de afgevaar digden van Libië en Jemen hebben zich in beginsel akkoord verklaard. Fokker neemt thans proeven met een ingebouwde radarinstallatie voor de Friendship, waarvoor de neus van het tweede prototype moest worden omge bouwd. Fairchild, de fabriek in Amerika die de F 27 in licentie maakt, heeft veel vraag naar toestellen met een installatie voor weerradar en dat is de reden, waar om ook de Fokkerfabrieken op Schiphol pioeven nemen. Aangenomen wordt dat de Friendship, die de Nederlandse rege ring heeft besteld en die ter beschikking komt van de Koninklijke familie ter ver vanging van de thans in gebruik zijnde Dakota, met een radarinstallatie zal wor den afgeleverd. Dr. D. Jacobs em. pred. morgen 80 jaar Morgen viert ds. D. Jacobs te Breda, Herv. emeritus-predlikant, zijn 80ste ver jaardag. Markt- en visserijberichten uarin Veemarkt. 0 dieren, waarvan ossen, 653 varkens. Prijzen per kg: vette koeien 3.10—3 40, 2.953.10, 2.75—2.85, varkens (levend ge wicht) 1.94, 1.92, 1.88. Overzicht: Vette koeien: aanvoer iets ruimer, handel goed, prijzen als vorige week, afloop flauw met neiging tot dalen, prima's boven notering. Varkens (levend gewicht): aanvoer als vo rige week, handel redelijk, prijzen aanvan kelijk iets minder, afloop aanmerkelijk Ia- Dinsdag extra voordeel 500 gram karbonade 1-78 250 gram Pekelspek 0.50 500 eram speklappen 0.90 250 gram zuurkoolworst 0.79 Woensdag Gehaktdag 500 gram puur Vleesgehakt met zakje zout en kruiden 1.28 3 pak margarine 0.89 WEEKRECLAME ""«IT slechts 99 ct. ct Dit alleen bij zou gram sax. worst - 49 ct Gelderblom's Vlees- en Vleesworenbedrijf NOORDEINDE 37 Bestelt de nieuwe Cebuco Werkkaart Evenals de eerste uitgave, gebaseerd op 49 verzorgingsgebieden. Thans met de volgende aanvullingen: Verzorgingsgebieden duidelijk genummerd Opgenomen zijn alle gemeenten met meer dee 10.000 Inwoner, Register van de gemeentenamen gerangschikt neer de verzorgingsgebieden Op de achterkant dezelfde namen Ie alfabetische Rooster voor het aanbrengen vee gegevens Prijs 50 ct. exclusief verzendkosten. Bij storting op postgiro 1464, Cebuco. Amsterdam, met vermelding "bestelling* worden geen verzendkosten berekend. Centraal Bureau voor Courantanpu- C E B U C W blleHett van de Nederlandse Dagblad per,. Vondelstraat 69 Amsterdam Voor dit jaar bepaald op (verkoopuren van 95 uur) Onze prijzen zijn zo loog gesteld, dat wij zeker verwachten zater dagmiddag door onze uitgebreide opruimingscollectie heen te zijn. Ter voorbereiding van de opruiming zijn wij WOFNSDAG 14 JANUARI A.S. GESLOTEN. BREESTRAAT 146 - BOTERMARKT 21—22 Telefoon 2666' Daar moet ik bij zijn! Hofleverancier - Db&e échte Gelderse ro hoe verser, hoe lel kyvorst .erder

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 8