Russisch vredesplan voor Duitsland onaanvaardbaar Castro ruimt tegenstanders uit de weg .Oud en „nieuw" kabinet weer eens bijeen Indonesië wil opstand in één jaar dempen Kleinzoon van Freud Strijd tegen tuberculose bij de schooljeugd 5 MAANDAG 12 JANUARI 1959 Westen voelt veel voor een gesprek over hereniging F HET WESTEN staat men over het algemeen afwijzend tegenover het Russische voorstel binnen twee maanden in Praag of Warschau een conferentie te houden over een vredesverdrag met Duitsland. Ook voelt men weinig voor de inhoud van het vredesverdrag, dat de Russische regering het afgelopen weekeinde aan de landen, die tegen Duitsland hebben gevochten, heeft voorgesteld. Het ontwerp wijkt namelijk weinig af van het vredesverdrag van Molotof, dat de westelijke landen in februari 1954 hebben verworpen. Toch zullen de westelijke landen de Russische voorstellen niet zonder van de hand wijzen. In ieder geval zullen de nieuwe Sowjetnota's een aanleiding kunnen zijn voor onderhandelingen me d.? Russen over het houden van een coi fcrentie over het Duitse probleem en d Berlijnse kwestie. Een winstpunt is. d« Moskou het „ultimatum", dat aan h< Westen met betrekking tot Berliin is g> steld, naar de achtergrond heeft geschi ven. Rusland heeft zich namelijk berei verklaard de kwestie-Berlijn op basis va eventuele westelijke voorstellen te bt Het door Rusland voorgestelde vredes verdrag met Duitsland omvat 48 artike len. Dit vredesverdrag zal met een Duit se confederatie of, als deze nog niet tot stand is gekomen, met Oost- en West- Duitsland afzonderlijk moeten worden ge sloten. Zoals bekend is het westelijke stand punt. dat eerst na algemene vrije ver kiezingen in geheel Duitsland over een vredesverdrag kan worden gesproken. Verder zal, volgens het Russische oni werp, binnen een jaar na het van kracht worden van het verdrag de buitenlandse troepen uit Duitsland moeten worden te ruggetrokken. Een derde van de buiten landse strijdkrachten moet Duitsland bin nen een half jaar verlaten. Duitsland zou wel eigen strijdkrachten mogen hebben, maar geen kernwapens, raketten en duikboten. Een andere bepaling is, dat het toe komstige Duitsland zich niet mag aan sluiten bij een politiek of militair blok. dat niet alle ondertekenaars van het vre desverdrag omvat. Dat betekent dus. dat West-Duitsland lf\ Melkgebruik Elke dag lezen wij in de mclkpropagan da-advertenties, dat men eigenlijk slechts dan echt gezond kan zijn, wanneer men liter melk per dag gebruikt. Nu gelo ven wij dat niet. Nederland heeft vrijwel het hoogste geboortecijfer en het laag ste sfer/tecij/er ter wereld, zonder dit formidabele melkgebruik. Bij ons onge loof komt ergernis, als wij het stukie van een huisvader lezen met die kleine reken som. Hij zou per dag acht maal liter melk moeten kopen a 42 cent. Dat zou hem f 2,50 kosten oftewel f 75 per maand. En dat nog bij een gesubsidieerde melk prijs Is het verantwoord deze vader te doen geloven, dat zijn kinderen niet gezond worden, omdat hij geen 75 gulden per maand aan melk kan besteden? Neen, dit is met verantwoord. Dit w zelfs onbehoorlijk. Daar komt nog bij, dat het voor boeren en burgers nuttig ii spoedig mogelijk de melkgehruiker voor de melk te laten betalen, instede van de melkproduktie met talloze joenen uit de schatkist te subsidiëren is al erg genoeg, dat de SER meer zes maanden nodig heeft om op dit te adviseren. Terwijl onze boeren, elektrisch melken, tn de twintigste e leven, schijnt men bij de S.E R het trek schuit-tempo van de achttiende eeuw te prefereren (Els. Weekblad). Wat willen zij De Belgen doen het goed, werd altijd ge zegd als het over Afrika en over de be handeling der inheemsen ging En dan werd bedoeld: zij doen het zonder stui tende rassenwaan, met flink wat onder wijs. maar ook met flink wat peternalis- me. Als men nu constateert, dat het niet temin tot een explosie gekomen ts in Kongo, vlak voordat ingrijpende hervor mingen zouden worden aangekondigd dan wil dat zegflen, dat de vraag of een koloniale mogendheid ..het goed doet'' niet meer de hoofdvraag ir. De hoofd vraag is nu gewordenwat U'itten de in heemsen. hoe zij ook bejegend worden? (De Groene). Vergelijking Het Amerikaanse blad Time heeft De Gaulle uitgeroepen tot man van h-'t jaar Een onderscheiding, die hij ongetwijfeld verdient. Het jonge Franse weekblad l'Express. dat een merkwaardig lang ge heugen heeft, herinnert aan de vorige keer toen Tim* 1932 Lan in lijk Wij zullep niet de enigen zi troffen worden door een vergelijking tus sen De Gaulle cn Laval, maar wat hel lot van Frankrijk, de kans op teleurstel lingen betreft, zit er toch een wadrschu- wing in de vergelijking tussen de moti veringen die Time in 1932 voor zijn keuze gaf en die nu u-orden gebruiktLees Time. „Maar wie is uit het duister tevoor schijn getreden om op de eerste rang op het •re Idto: i geslaagd om een grote natie wijs te bij zijn landgenoten?" De Gaulle, zo zal men zeggen. Maar nee, zo schreef Time over Laval. Nu schrijft Time over De Gaullr: „Hij heeft de Fransen hun trots teruggegeven en het scepticisme weggevaagd, dat Frankrijk sinds de capitulatie fan 1940 heeft ge plaagd." In Frankrijk zullen er op het ogenblik honderdduizenden zijn. die deze woorden hebben gelezen en bidden, dat de geschiedenis zich riet moge heilen. Vrij Nederland}. de N.A.V.O. zou moeten verlaten en dat bii een confederatie Oost-Duitsland geen lid meer mag zijn van het Pact van Warschau. Het is de bedoeling van Rusland van het gehele Duitsland een atoomvrije zone te maken, iets waartegen het Westen zich steeds heeft verzet. GRENZEN Overeenkomstig het verdrag van Pots dam heeft Duitsland geen recht op de gebieden ten oosten van de Oder-Neisse- giens, die nu Pools of Russisch bezit zijn. Verder moet Duitsland erkennen, dat Su- dc-tenland Tsjechgisch grondgebied is en Klzas-Lot haringen aan Frankrijk be hoort. Het Saargebied blijft een deel van Duitsland. Verder wordt van Duitsland gevraagd de bepaling van het staatsver drag met Oostenrijk te onderschrijven, waarin de aansluiting bij Duitsland wordt verboden. Op Duits grondgebied mogen geen na Rebellenleider Fidel Castro heeft de laatste tegenstand op Cuba tegen zijn re volutionaire beweging gebroken. Het re volutionaire directoraat van majoor Faure Chaumont, die de steun der stu denten genoot en onmiddelijke verkiezin gen verlangde, heeft de wapens ingele verd. Ook een andere opstandelingen groep heeft de wapens neergelegd. Zes leden van het privélegertje van de voor malige Cubaanse senator Rolando Mas- ferrer zijn zaterdag voor vuurpelotons te rechtgesteld wegens „misdaden tegen het Cubaanse volk". De executies, die op een begraafplaats werden uitgevoerd, werden door een menigte van drieduizend men sen gadegeslagen. Te Cardenas werd een voormalige legerkapitein, die 14 moorden zou hebben gepleegd terechtgesteld en ook de politiechef van Santa Clara, Cor- nelie Rojas kreeg de kogel. Voorts werd de doodstraf geëist tegen een 42-jarige vrouw, moeder van twee kinderen, die van het verraden van opstandelingen aan de politie van Batista wordt beschuldigd. Zevenenzeventig oud-leden en medewer kers van de regering Batista hebben in buitenlandse ambassades in Havanna asiel gekregen, onder wie 27 in de Chi leense ambassade. De Amerikaanse am bassadeur op Cuba. van wie de rebellen gezegd hebben dat hij met Batista samen werkte tegen de opstandelingen, heeft ontslag genomen. De Russische regering heeft de voorlopige regering van Cuba erkend. Op 100 km van Havanna is een massagraf ontdekt met de lijken van 160 politieke gevangenen, doodgeschoten door aanhangers van Batista. tionaal-socialistische organisaties worden gevormd. Ook vijandige acties tegen verbonden staten worden verboden. De landen, die het vredesverdrag dertekenen, erkennen het recht van Duitse volk op eenheid en beloven volk te steunen dit doel te bereiken basis van een toenadering tussen de tv Duitslanden. Deze twee staten mogen geen geweld gebruiken om de hereniging In afwachting van de hereniging Duitsland krijgt West-Berlijn de status van een gedemilitariseerde stad. VOOROVERLEG In de nota's, die het ontwerp-verdrag begeleiden, zegt Rusland bereid te zjjn zo nodig met het Westen tevoren van dachten te wisselen over de inhoud v het verdrag. In dat geval zullen de tv betrokken Duitse staten echter ook a het overleg moeten deelnemen. In Bonn is nog een aparte nota ontv. gen, waarin wordt gezegd, dat het Duitse militarisme als gevolg van het ontbreken van een vredesverdrag weer de kop op steekt en aan kracht wint. Een vredesverdrag, zo meent Moskou, zou een gezonde basis vormen voor de hereniging van Duitsland. De Wcstduitsc minister van economi sche zaken, Erhard, heeft echter al ver klaard, dat West-Duitsland het Russische ontwerp van een vredesverdrag nooit kan aanvaarden. Inmiddels wordt reeds, naar aanleiding van de Russische nota's druk en intensief diplomatiek overleg gepleegd tussen de westelijke landen. Er zijn evenwel nog geen tekenen, dat het Westen zijn stand punt ten aanzien van de oplossing van de Duitse kwestie zal wijzigen. Wel zijn de westelijke landen bereid met Rusland over dit vraagstuk te onderhandelen. In Washington werd dan ook niet gezegd, dat men zich direct tegen het houden van een conferentie over het Duitse vredes verdrag zal uitspreken. Het probleem is hoe, wanneer cn waar (voor Praag en Warschau wordt weinig gevoeld) deze onderhandelingen moeten worden gevoerd. Om dit probleem op te lossen wordt veel waarde gehecht aan hei gesprek dat de Russische vice-premicr Mikojan met president Eisenhower zal hebben. Ministers boden hun afgetreden collega's een diner aan DE MINISTERS van het huidige kabinet-Beel hebben hun afge treden (socialistische) collega's en de staatssecretarissen een diner aange boden. In hotel Wittebrug in Den Haag kwam men daartoe zaterdag avond bijeen. De heren waren allen van hun dames vergezeld. Een dergelijke samenkomst van „oud" tegenheid gebruik, aan de voormalige ministers de versierselen te overhandigen van de koninklijke onderscheidingen, die hun bij hun aftreden werden verleend. Dit echter met uitzondering van dr. Drees, die zijn onderscheiding (van grootkruis in de orde van de Nederlandse Le- reeds ontvangen had uit handen vai M. de Koningin. Dr. Drees is na mr. P. vV. A. Cort van der Linden, dr. H. Colijn en prof. mr. P. S. Gerbrandy. de vierde minister-pre sident. aan wie deze hoge onderscheiding is verleend. Buiten prins Bernhard, prinses Beatrix en prinses Irene zijn slechts vier nog in leven zijnde Nederlanders grootkruis van de Nederlandse Leeuw, n.l.: mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, oud-gouvern^ur-generaal van Nederlands- Indië, prof. Gerbrandy, luitenant-admi raal b.d. C. E. L. Helfrioh en dr. W. Drees. Op de fottPs ziet men: flinks) de heren Hofstra, Zijlstra, Schmeltzer en Suurhoff rechtsoud-premier Drees, premier Beel en minister van Aartsen, en (onder) prof. Zijlstra in een geanimeerd gesprek met de dames (op de achtergrond o.a. n Drees en mevrouw Luns). Prins Bernhard vier weken naar Zuid-Amerika Prins Bernhard zal op 2 februari naar Ohili vertrekken om in zijn kwaliteit van voorzitter van de FE.I. de internationale paardensportfeóeratie. het internationale kampioenschap in Vina dol Mar bij te In aansluiting aan het verblijf in Chili zal de Prins officiële bezoeken brengen aan Paraguay cn Brazilië. In Brazilië «ui len in het bijzonder ook verscheidene nederzettingen van Nederlandse emigran ten worden bezocht. weken duren. totaal ongeveer vier Prof. ir. F. S. van Berckel zal univer siteit van Djakarta, waar hij sinds sep tember 1957 werkzaam is Djakarta ver laten; hij werd gehuldigd door Indonesi sche ambtgenoten en leden van het pre sidium; hij wordt verbonden aan de Technische Hogeschool te Delft. Blokkade is nog steeds niet afdoende gebleken DE der te Djakarta, majoor Harso- no, heeft in een onderhoud met As sociated Press verklaard, dat er nog een jaar nodig zal zijn om de op- tandelingen in Noord- en West-Su- onatn) en Noord-Celebes door blok kade en uithongering tot overgave te dwingen. Ondanks de door de Indonesische re gering van Italië, Polen en Amerika ge kochte patrouilleschepen, zijn de opstan- Rechter wil vaart in integratie Lt. Rock Een federale rechter te Little Rock heeft zaterdag de schoolraad van die stad in Arkansas gelast binnen zijn officiële bevoegdheden voortgang te maken met een plan voor rassenintegratie op de mid delbare scholen van Little Rock. die gelijk bekend nog altijd gesloten zijn De rechter gelastte de schoolarts voorts binnen dertig dagen verslag uit te bren gen over de genomen maatregelen en ver bood de raad scholen te verhuren aan particuliere groepen. staat door de blok- Soms bombarderen regeringsvliegtui gen de opstandelingen. Harsono schatte de sterkte der opstan delingen op vijfduizend man of duizend minder dan zes weken geleden. Een ba taljon opstandelingen van duizend man heeft zich ingegraven in het regentschap Pasaman ten noorden van Padang en bezet bijna 160 km kustlijn. Naar het oosten zou de regering de weg Sibolga- Boeklt Tinggi (Fort de Koek) in bezit hebben, maar de opstandelingen zouden deze onveilig maken. Hier zou de oprui ming der opstandelingen een half jaar Een bataljon opstandelingen is ver spreid in de omgeving van het Toba- meer en een ander bataljon benevens twee jeugdbataljons bezetten de land streek achter Mongondouw aan de kust van Noordwest Celebes. In Noord-Sumatra heeft de produktie van thee- en rubberondernemingen ern stig te lijden van de guerilla. Van officiële zijde verklaart men, dat de opruiming van de opstandelingen op de tweede plaats komt en dat voorrang wordt gegeven aan de strijd tegen de Daroe-I-Islam in West-Java en Zuid- Celebes. Met de D.I. 'in Atjeh bestaat een soort bestand. 'en „nieuw" kabinet waarbij „nieuw" betekent: „oud" min socialisten plus prof. Beel is ook onlangs in Vlaardingen gehouden, waar afscheid werd genomen van oud-minister Algera. Thans maakte premier Beel WE HOREN dit uit Londen. De recJiter veroordeelde een jongeman tot vijftig gulden boete, keek op van zijn papieren en zei: „Ik geloof, dat het verstandig zou zijn als u eens naar een psychiater ging." En hij voegde er aan toe: ..Gezien uw naam zult ge dat wel met mij eens zijn." De jongeman knikte. Zijn naam was: Lucien Mi chael Freud, 28 jaar. kunstenaar ?n kleinzoon van je vermaarde psycfto-an8lyti- cus. Hij stond terecht wegens het zorgeloos besturen van een motor rijwiel. Het was zijn zestiende ver oordeling voor hetzelfde soort delict. ..Het komt mij voor, dat u gees telijk ongeschikt bent voor het be sturen van een motorrijtuig," zei de rechter nog. Lucien Freud had een aanrijding veroorzaakt, vervolgens rechtsom keert gemaakt en zijn auto gepar keerd. Toen had hij een taxi aange houden. en was weggereden, nadat hij nog eerst de eigenaar van de aangereden wagen opzij had geduwd. VS vijf jaar bij Rusland achter in ruimtevaart De commissie voor ruimtevaart van het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft in een rapport als haar oordeel te kennen gegeven, dat de V.S- minstens vijf jaar nodig zullen hebben om de Sowjet- unie op het gebied van de ruimtevaart in te halen. De geslaagde lancering van de Russische maanraket wordt een bewijs voor deze stelling genoemd. De commissie aoht het mogelijk dat do Amerikanen op bepaalde gebieden een voorsprong op de Russen hebben, maar het omgekeerde wordt, gezien de voorrang die de Russen aan het ruimteonderzoek geven, waarschijnlijker geacht. Schattin gen dat de Amerikaanse achterstand slechts een of anderhalf jaar bedraagt, worden „te welwillend Jegens de V.S."* genoemd. Opwekken reactie van Mantoux pR BESTAAN plannen om jaarlijks in het gehele land hij alle leer lingen van de vervolgscholen (v.g.Lo.. u.l.o., nijverheidsonderwijs, v.h.m.i kweekscholen) de tuberculine-reactio te wekken. Het afgelopen jaar heeft men namelijk een duidelijke verho ging van het aantal t.b.c.-gevallen geconstateerd en de tuberculine-r tie (ook wel de reactie van Mantoux genoemd) dient om tijdig gevallen van tuberculose te onderkennen. Ze bestaat uit een inspuiting met tuber- culine in de huid. In Haarlem heeft het gemeentebestuur reeds besloten bij de afdeling schooltoe zicht van de geneeskundige dienst verpleegster cn een assistente aai stellen, die jaarlijks bij alle leerlingen van de Haarlemse vervolgscholen de re actie zullen opwekken. Het aantal ziek- Hervatting van conferentie te Genève De Sowjetunie heeft het weeten g< vraagd om een spoedige hervatting va de Geneefse conferentie over het vooi komen van onverhoedse aanvallen. De conferentie, die in november van het vorig Jaar begon, werd 18 december geschorst zonder dat men het eenj werd over agenda. In een Amerikaans com mei op het Russische verzoek werd aangsdron. gen op een gemeenschappelijke benade ring van de vraagstukken, die op de c ferentie besproken moeten worden Hl door zouden dc besprekingen op een g stager basis hervat kunnen worden. tegevallen in die stad noopt tot waak zaamheid: in 1956 zijn onder de Haar lemse schooljeugd vijftien gevallen van tuberculose geconstateerd, in 1957 elf en in het afgelopen jaar achtentwintig. De toeneming van het aantal gevallen in 1958 komt overeen met de stijging voor het gehele l.ind. Communistische Bruggroep komt met eigen lijst De communistische „Bruggroep voor vrede en socialisme", zal onder deze naam aan de verkiezingen op 12 maart deelnemen. Lijstaanvoerder wordt Ger- ben Wagenaar, ex-voorzitter van de CPN. Op do tweede, derde en vierde plaats staan respectievelijk Henk Gort zak. mvrouw M E Lips—Odinot en B. Brandson, die thans ook zitting hebben in de Tweede Kamer. In april van het vorig Jaar werden ztj sla lid van de CPN geroyeerd, waarna zij de Bruggroep op richtten. De lijst zal nog worden aange vuld met andere personen. op bas;* van provinciale of plaatselijke bekendheid. De mogelijkheid bestaat verder, dat de groep niet met éën HJat, maar tzi vier districten met een lijst zal uitkomen. V.V.D. met prof. Oud Op de algemene vergadering van de partij voor Vrijheid en Democratie is prof. mr. P. J. Oud als lijstaanvoerder voor het gehele land gekozen. De ver gadering heeft verder besloten het land in vier groepen van kieskringen in te delen. Groep I omvat Amsterdam. Haar lem, Den Helder; groep II Rotterdam. Den Haag. Leiden. Dordrecht; gToep III Leeuwarden. Groningen. Aseen Zwolle en groep IV Arnhem. Nijmegen. Utrecht, Middelburg Den Bosch. Tilburg en Maas tricht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5