CHRISTELIJK Oók al aan de sigaar? Overpeinzing van een huismoeder LADY ISABELLA Vervangingsformule onvoldoende op Gods Woord gegrond Harde woorden over synodale stelsel Dan"58 Ethiek en politiek niet van elkaar te scheiden Easf Lynne Eert woord voor vandaag Kanttekening Vergunning en verbod voor baptisten Kunnen de dames niet met de mannen vergaderen JN het blad voor ambts dragers in de hervormde kerk, „Woord en Dienst" vonden we een groot ingezonden stuk uan een huismoeder, die naar een classicale kerkedag in Delft i* geweest. Ze vertelt hoe ze 's morgens genoten heeft, maar daarna deed rich een probleem voor, Iedere commissie die kerkedagen organiseert zal met belangstelling haar opmerkingen Maar des middags werd dat anders. Toen heb Ik het toch be nauwd gekregen! En daarom schrijf ik nu deze brief aan U. Want wat zou U nu gekozen heb ben In mijn plaats? Er werd ons verteld fof mis schien stel ik me dat verkeerd voor en stond het op een brief je), dat er zes sectievergaderin gen zouden zijn. En daaruit moes ten we kiezen: 1. Da. R. Kapteln behandelde met de ouderlingen het huisbezoek. Dat was dus niet voor ml), want Ik ben een huismoeder en dus nog geen ouderling. Maar het onder werp interesseerde me anders hevig, want ik heb heel wat huis bezoeken mogen ondergaan als hulsmoeder. En zou het trouwens voor die ouderlingen niet leer zaam zijn geweest als de slacht offers van die bezoeken ook had den mogen meepraten? Maar soit, daar mocht Ik niet bij. 2. De diakenen en de maatschap pelijke werkers en werksters spraken onder leiding van de heer Visser over de roeping van het diakonaat volgens de kerkorde: de roeping van de gemeente t.a.v. de wereld en het onderling hulpbetoon. Dat was weer zo'n onderwerp, dat me interesseerde. Als gewoon gemeentelid heb ik iedere dag te maken met die roeping t.a.v. de wereld en voor een huismoeder is onderling hulpbetoon" nu niet be paald een vreemde opgave Maar, ja, ik ben geen maatschappelijk werkster, dus daar mocht ik ook ik allang. Ik heb helemaal geen sectie nodig, om te weten dat ik in de kerk en in de staat, in mijn huis en in mijn beroep, met de mannen moet samenwerken. Bo vendien, als de organisatoren van de kerkdag dat ook vinden, waar om laten ze de dames dan niet gewoon met de mannen mee ver gaderen? Of maar dat durf ik haast niet te veronderstellen maken ze onderscheid tussen da- TV7ANT kijk, bij die secties over de diaconie, over het jeugd werk, en over de school, daar hebben natuurlijk ook vrouwen bij gezeten. Maar dat zijn dan zeker geen dames. De dames gaan er over praten, hoe ze nu eens met de mannen samen kunnen werken en dat doen ze lekker apart! Wed den, dat een groot deel van deze dames getrouwd is? Wedden, dat ze al honderd keer dit verhaal ge hoord hebben en dat ze zich er niets meer van aantrekken? De actieven onder hen, die zijn al lang aan 't werk met de mannen samen De slomen, en zij, die het te druk hebben in eigen gezin, die krijg je er toch niet toe. Daarom had ik echt medelijden met Mevrouw Honnef, dat ze nu nog eens dat oude verhaaltje moest afsteken. Geachte redactie, ik wilde U een voorstel doen: zullen we er eens mee ophouden, om in het midden van de gemeente „da mes" in een apart kringetje te zetten? Zullen we ze eens ge woon mee laten praten en mee laten doen met de mannen? Mis schien worden ze dan veel eerder gewone gemeenteleden, want juist dat apart organiseren werkt als een rem. Het is wel goed bedoeld maar het is zo uit de tijd! En het is zo jammer van de kerke dagen, want die zijn nu juist fris en modern! niet 3. Voor wie bij het Jeugdwerk be trokken zijn, sprak wika Brö- rens over nieuwe methoden In dit werk. dat een levende ge meente als voorwaarde dient te hebben. Nu vraag ik U. is dit een goed onderwerp voor een moeder of niet? Maar ik was er niet zeker van, of het opvoeden van kinderen in deze kring gelijk geacht zou worden als „bij het jeugdwerk be trokken zijn". Dus hoe erg betrok ken ik ook was, ik had niet de moed om deze sectie binnen te wandelen. 4. Voor de sectie Onderwijs sprak dp secretaris van de Raad voor K-rk en School, da. O. V Hen kei. over de school en de bijbel. Nu is het mij uit het verslag niet helemaal duidelijk, of dit al leen voor onderwijzers en onder wijzeressen was. Gezien de opzet van de vorige secties, zou het wel zo kunnen zijn. In ieder geval zag ik mezelf staan aarzelen bij deze sectie. Zou ik er bij mogen, of...? Eerst eens kijken naar de twee andere secties. 5. Ds. L. Blok behandelde op In dringende wijze de geloofs zekerheid. wat haar belem mert en hoe deze te verkrijgen Is. Dat werp, waarbij trokken is, man en vrouw, oua en jong. Ik besloot naar deze s?ctie toe te gaan. Maar nu niet geten nog eerst r 6 te kiiken! 6. De dames werden door Mevr. Honnef uit Leiderdorp be paald bij de roeping^ van de de Heer der gemeente en de naaste te dienen. Wat ben Ik geschrokken! Was ik me daar bijna geen dame geweest! Al ben ik dan ook maar een ge wone huismoeder, ik wil toch wel graag voor een dame doorgaan. En als dame moest ik naar sectie 6' Maar dat onderwerp tateres- nlets, want dat weet Het zendingscentrum van de Geref. Ker ken heeft drie zendingsfilms laten maken. De première wordt maandag 2 februari in de concertzaal van Bel- levue, Marnixstraat 400, Amsterdam, ge- Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1 verbond, 4 zijtak Douro, 7 stap, 8 koemestvocht, 10 water in N. Brabant, 12 karakter, 14 eenmaal, 1 openbare wandelplaats, 18 verdikking der opperhuid, 20 telwoord, 21 Ierland, 23 telwoord, 25 gindse, 27 interval van negen tonen, 29 afgelegen, 30 verstand, 32 scheikundig element (afk.), 34 logé, 36 rekening, 38 salaris, 40 inwendig lichaamsdeel, 42 muzieknoot, 43 wat ge sproken wordt, 45 schraal, 47 kleur, 48 bakt men brood Verticaal: 1 muzieknoot, 2 zytek Do- nau. 3 rivier in Zwitserland, 4 oude lengtemaat, 5 bijelkaar behorende voor werpen, 6 voorzetsel, 7 Surinaamse pad, 9 bloedhuis, 11 de 12 machtige goden der Germanen, 13 stad in Duitsland, 15 voed sel. 17 wiersoort, 19 zwemvogel, 22 uit of betreffende Ierland, 24 droogoven tot „Waarheid en Eenheid" vergaderde 'pE Amersfoort heeft de persver eniging Waarheid en Eenheid haar jaarvergadering gehouden. Zoals men weet, geeft deze vereni ging het gelijknamige blad uit. Daarin wordt de stem vertolkt van hen, die bezwaard zijn over de be sluiten der gereformeerde synodes welke geleid hebben tot de vrij making. Men meent, dat de hand having der z.g. vervangingsfor mule een belemmering is voor het herstel van de indertijd geslagen breuk, en dat de op 1 januari in werking getreden kerkorde de kloof met vrijgemaakten en chris telijke gereformeerden nog ver groot. De voorzitter, dr. J. Schelhaas te Nieuwendam, deelde enige bijzonderhe den mee omtrent de samenspreking wel ke gehouden is met deputaten der sy node. Deze samenspreking wordt op 16 januari voortgezet. Totnogtoe leverde de samenspreking niets op, daar de synode niet wenst in te gaan op het verlangen der be zwaarden dat de vervangingsformule zal verdwijnen. Van de zijde der bezwaarden is toen voorgesteld om de formulering eniger mate te wijzigen. Zij zouden de zinsne de, dat men de jonge kinderen heeft te beschouwen als delende in derbarende genade van de Heilige Geest willen vervangen door „te be schouwen als delende in de belofte van de wederbarende genade van de Heilige Geest". Volgens de synodale deputaten kan dit niet, omdat deze formulering niet zou passen in de context. Inzonderheid de door de heer Van Popta genoemde heerschappij der hoogleraren kreeg uit zijn mond harde woorden te horen. Hij meende, dat het in de tijd der leergeschillen inzonder heid de (thans oud-) hoogleraar dr. J. Ridderbos was, die met prof. dr. F. W. Grosheide de koers der ker ken bepaalde, en dat vandaag prof. Nauta de dominerende figuur is. Intussen zou, ook bij aanneming van het voorstel, deze oplossing door Waar heid en Eenheid niet als de ideale ge zien worden. Volledige verdwijning wa re het beste, doch de synode wenst dat niet. daar zij meent dat de verv gingsformule gunstig gewerkt heeft rust gaf in de kerken. Bovendien werd niet aangetoond, dat de formule strijd is met de Heilige Schrift. De bezwaarden houden echter vol, dat de vervangingsformule niet voldoen de gegrond Is op Gods Woord. Men wenst niet anderen te verketteren, die deze formule wèl aanvaarden, men wil ruimte scheppen voor e dere opvatting in de gereformeerde ker ken. Deze ruimte ontbreekt zolang de Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuw Vennep (wijkge- meente 1): C. J. J. Bronsgeest te Hijkers- milde. Bedankt voor de benoeming tot hulp prediker te Hoogmade P. C. Vermeulen, em. predikant te 's-Gravenhage. GEREF. KERKEN Beroepen te Aalten: (Vac. L. Blijdorp) G. Morsink te Huizum (Fr.) ina z* aruoEoven lot Aangenomen naar Hoogeveen: (vac. L. het roosten van graankorrels. 26 dusl p't?1Wom- (Lat), 28 dorp in Gelderl. onder Epe, 291 naar Nunspeet W. P. H. Pauwels te worn akker. 31 vuurspuwende berg^ 33 akeilg.lm^GEREF, KERKEN (vrijgemaakt) Bedankt voor Berkel: C. Trimp te Mid delburg. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Edmonton en Red Deer (Alberta. Canada) Free Chr. Reformed Church: C. den Hertog te IJmuiden. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Zeist: K. E. E. Heint- ze, te Utrecht. akelig. mels- 35 hoekpijler, 37"ridderteken, 39 lichaams deel 41 zijtak Saaie, 44 telwoord. 46 aardrijkskundige aanduiding (afk.). Oplossing vorige puzzel 1 Estland. 2 ernstig, 3 negotie, 4 hoe veel, 5 Amerika. 6 rilling. De zegswijze luidt: „Een hard gelag". gewraakte formule niet verdwijnt of in bovengenoemde zin wordt gewijzigd. De heer S. van Popta te IJmuiden be sprak de situatie in de gereformeerde kerken. Hij bepaalde zich echter bij het maken van enige opmerkingen over het kerkverband en zijn organen, speciaal over de generale synode. De heer Van Popta stelde vast, dat de synode in feite een apparaat is waarvan een minderheid zich bedient door haar wil aan de kerk op te leg- Voelt tien procent van de gerefor meerden iets voor de vervangingsfor mule", vroeg hij. „Voelt drie procent iets voor de nieuwe kerkorde? De mees ten kennen deze stukken niet eens. Als prof. dr. D. Nauta het voorstel niet had gedaan om een nieuwe kerkorde te ont werpen, dan was de gedachte daartoe bij niemand opgekomen". De heer Van Popta trachtte vervolgens aan te tonen waarom de synode een machtsapparaat is in handen van sommigen. Hij grondde dit op 1) het stelsel der getrapte verkiezin gen: alleen particuliere synodes wij zen afgevaardigden naar de generale synode aan; 2). de tendens om steeds dezelfde men sen te kiezen, ongeacht de onderwer pen, die het agendum vermeldt en zonder dat voldoende de verschillen de accenten in de kerk naar voren komen in de synode; 3) de grote onkunde van de m: de kerken, ook bij predikanten derlingen; 4) de aanwezigheid der professoren tér synode die in feite de koers bepalen, terwijl zij formeel geen verantwoor delijkheid dragen; 5) de machtsconcentratie, doordat de synode tegelijkertijd wetgevende, uit voerende en rechtsprekende instantie 6) de feitelijke partijvorming in de sy- 7) de mentaliteit van de leidinggevende personen. In feite r Kuyper in Wanneer men zegt, dat deze kerken „kuyperiaans" zijn aldus de heer Popta dan moet men niet aan i A. Kuyper denken, doch aan wijlen prof. dr H. H. Kuyper. In 1942 werd diens dogmatische erfenis aan de kerken vol trokken, in 1958 zijn kerkrechtelijke fenis (door aanvaarding van de niei kerkorde) De vraag is, waar het nu verder n toe gaat met de gereformeerde kerken. De heer Van Popta meende aanwijzin gen te hebben, dat men thans koerst ir episcopale richting. Hij wilde niet spre- van bederf of corruptie, maa vertrouwenscrisis. Macht leidt wel tot corruptie. De heer Van Popta wenste echter niet alleen de synode In gebreke te stellen. Ook in de groep van Waarheid en Een heid ontbreekt het nog teveel aan .lief de, geloof, gebed en arbeid; daar moet men ook de oorzaak zoeken macht om Iets te bereiken. Advertentie 52-— HAMEA-C handen ruw of schraal ..GELEIEÊÜÜ3 Arjos-studentenconferentie Prof. Ridderbos: Geen neutraal gebied (Van een onzer verslaggevers) „ffet dilemma P.v.d.A. of V.V.D. is en voor christenen onaanvaardbaar dilemma, omdat het de verhouding tussen ethiek en politiek scheef trekt door het belang van een bepaalde groep voorop te plaatsen. Een der gelijk dilemma brengt het risico met zich mee, dat de ethiek tenslotte ge heel door de politiek wordt ver slonden". Dit zei prof. dr. Herman N. Ridderbos (Kampen) in een referaat, dat hij dezer dagen hield op de tiende AR J OS-studentenconferen tie, die in het centrum De Witte Hei te Huis ter Heide is gehouden. Prof. Ridderbos sprak over „Politiek en Ethiek" en stelde de bijbelse visie daarop tegenover staatsopvattingen en wereldbeschouwingen, die de ethiek ten hele of ten halve door de politiek laten verslinden, of, andersom, de politiek geheel of gedeeltelijk door de ethiek laten verslinden. ,He' staatsabsolutisme en de klasse dïkt" Er "ka'n een tijd komen, dat 'ook strijd zijn voorbeelden van de eerste christenen de rechtsorde, de politiek, soort: het geheel verdwijnen van üe je rug moeten toekeren. Zover is het ethiek achter de politiek Daartegen h|er In het Westen nog niet en dr. Berk- heeft het christendom zonder meer do hof c.s. hebben niet te beslissen, dal antithese te stellen, want het In-zich- zelf-genoegzame van staatsabsolutis- me en klassestrijd is in strijd met de orde, die God voor het politieke leven heeft gegeven. Een partiële verslin ding van ethiek door politiek vinden wij bij de doorbraakpartijen, en vooral bij het hedendaagse pacifisme. Voor een christen, aldus prof. Ridder bos, behoort er een onlosmakelijk ver band te bestaan tussen ethiek en poli tiek. Het leven is één, de wet is één, want God is één. Die ene wet van God heeft overal zeggenschap, wat impli ceert, dat de politiek geen neutraal r bied kèn zijn. Niet alleen de liefdeori ook de rechtsorde is een ogenblikkelijke voortvloeiing uit de wil van God. Men berooft de wet Gods van zijn kracht, wanneer men beide orden van elkaar losmaakt en b.v. een hiërarchie va venswaarden op gaat bouwen, w het beroep van dominee of verpleegster hoger genoteerd staat dan het vak van Solitieman, dat typisch tot de rechtsorde ehoort. „Niet de plaats waar iemand staat is belangrijk, maar de wijze op hij zijn taak uitvoert. Er bestaat geen lagere wil van God, die dan betrekking zou hebben op de rechtsorde. Er U één gebod, dat geldt èn voor de Christengemeinde én voor de Bür- gergemeinde", aldus prof. Ridderbos. Krachtig bestreed hij derhalve stromin gen, die onder wetsvervulling alleen de istenliefde wensen te verstaan rmee tegen de Bijbel Ingaan, die (ook in het N.T.) de rechtsorde pre- Rook met verstand rook met smaak rook sigaren! 107 Het was Cornelia, die to luid bonsde. Nu kwam haar stem door het sleutelgat. Carlyle wist dat het onmogelijk zou zijn. haar buiten de deur te houden Hij opende de deur cn gleed door de opening en heel handig wist hij ze ook weer achter hem te sluiten. Daar stond ze. zijn zuster, alsof ze een zaal vol mensen aan het lachen moest brengen, met haar nachtmuts op grote knoop die met Alsof hij er "zaken, Cornelia. Je kunt niet i i de flanellen doek ■I i vastgemaakt. „Wie heb je daar in de kamer een jongedame zat! binnen!" Ze lachte bijna minachtend. „Ja. heus! Het is veel beter van met. Je wordt ook koud met zo door het huis te lopen „lk zou wel eens willen sveten. of je je misschien ook nog .vel eens schaamt!" viel ze uit. „Jij. een getrouwd man. met kinderen. Ik had zoiets nog eer der van mezelf verwacht dan van Jou. Archibald" Carlyle staarde haar niet begrijpend aan. „Kom!. Ik zal ze eruit sturen. En morgen gaat gelijk het huis uit. Het is me wat te zeggen. hier tweeën te zitten met de deur weg, Archibald, ik wil naar bmncn." Car lyle moest zijns ondanks lachen. Maar tot Cornelia's onuitsprekelijke verlichting zag ze de Juffrouw die ze in de kamer vermoedde de hal doorgaan om op de klok te kijker „Kijk!", zet ze. „daar heb Je ze. Ik dacht dat ze bij Jou was: „Juffrouw Manning!" zei hij. „Ik geloof dat je nu je gezond verstand helemaal kwijt bent Wees toch wijzer!" Niettemin wilde Juffrouw Carlyle naar binnen om te zien wie er in de kamer was Carlyle zei ten slotte dat het Richard Hare was. maar ze kon in die wonderlijke tooi niet naar hem toe Ze ging toch. Toen ze binnen was. en op Carlyle's verzoek de deur weer met de sleutel had gesloten, ging hij de van door ANN LUDLOW andere kamer binnen, die ook op de salon uitkwam waar Richard was. en bestelde daar eten voor twee P Peter kon zich niet anders voorstellen, dan dat het mijnheer Dill moest zijn. daarom vroeg hij. of er ook ham bij moest. „Ham?" ..Neemt u me niet kwalijk, mijnheer, maar ik dacht dat het mijnheer Dill wel moest zijn, die Is verzot op ham." „Je bent altijd een scherpzinnig man geweest. Pe ter. Ja doe dat maar." Op die manier werd in de keuken verteld, dat mijn heer Dill er was „Wat een reis voor die oude man. met dit weer!", zeiden de boden. Toen Carlyle weer bij zijn zuster kwam en bij Richard, hadden deze nog nauwelijks een woord ge- „Dick Hare", zei ze, nadat hij verteld had hoe hij op East Lynne kwam. Ze wreef met haar vingers langs haar neus. „Weet je wel dat je de grootste stommeling bent die er in Engeland op twee benen rondloopt?" „Ik weet. dat ze dat altijd tegen me gezegd hebben." „En dat zul je ook altijd blijven. Als ik beschul digd werd van moord terwijl ik wist dat iemand an ders het gedaan had, dacht je dan dat ik zo gek zou zijn, die ander een dag langer te laten rond lopen dan nodig was? Als ik niet zo koud was, dan zou ik je nog wat anders vertellen, dat wil ik je wel zeggen." „Thorn was bij Afy in die tijd. Hij was een slecht man, je kunt het van zijn gezicht lezen. En hij moet nog met haar in verbinding staan, want ze zegt, dat hij bij haar was, toen de moord bedreven werd Dat zegt mijnheer Carlyle. Hij was helemaal niet bij^haar, en hij heeft de moord begaan en niemand „Ja", barstte juffrouw Carlyle los. „Die blikken dame was hier In huis. Ze heeft er svel een heel goed moment voor uitgezocht. Want ik was niet thuis. Archibald hij is als het er op aan komt een even grote sufferd als jij liet haar zelfs hier in huis slapen." „Afy zei. dat ze niet wist waar Thorn was op dit ogenblik", merkte Carlyle op. de woorden die aan zijn adres waren gericht stilzwijgend voorbijgaande „Ze had gehoord dat hij naar India zou zijn ge gaan met zijn regiment." „Zoveel te beter voor haar, als het waar is", zet Richard Hare. „Ik kan wel met zekerheid zeggen dat hij niet weggegaan is." Op een gegeven ogenblik vroeg juffrouw Carlyle waar Richard de nacht dacht door te brengen. Hij wist het niet Hij had gedacht dat mijnheer Carlyle hem misschien een paar shilling wilde lenen, dan wist hij wel een plaats waar hij veilig was. twee| mijlen van East Lynne verwijderd Carlyié zag er geen licht die rechtsorde i Tijdens de discussie over dit referaat werd vooral gesproken over het oor- logsvraagstuk en de atoombewapening. De mening van prof. Ridderbos was, dat men een even grote verantwoorde lijkheid op zich laadt wanneer men af ziet van nucleaire wapens als wanneei men ze aanvaardt. Het beste is ze tei handhaving van het evenwicht als tegen- dreiging in voorraad te hebben. Dit dient waarschijnlijk nog het meest de ge rechtigheid. De gerechtigheid bestaat niet hierin, dat er als gevolg va atoomoorlog niets van het leven overblijft, maar aan de andere kant kan men niet zeggen, dat die vreselijke pens niet gebruikt mogen worden neer men er de rechtsstraat mee verdedigen. Een forum, bestaande uit de heren dr. J. van Baai (oud-gouverneur van Nw- Guinea), prof. mr Th. A. Versteeg (lid Tweede Kamer) J. Wilschut, G. A. Kieft (lid Tweede Kamer), G. Puchinger en B. Roolvink (seer. C.N.V.), heeft zater dagmorgen een aantal door de studen ten gestelde vragen over het oorlogs- vraagstuk en de voorlichting in kring beantwoord. Dr. Van Baal van mening, dat wij niet onder atoombewapening uit kunnen. De vrede kan in ieze wereld niet bereikt worden, wanneer daar met tevens de macht var. het zwaard achter staat. Wie de Russen zomaar binnen laat komen, neen vens een vreselijke beslissing ovi lot van zijn kinderen. Overigens ook dr. Van Baal van mening, dat niet met vuur mag worden gespeeld geen overheid het uitroeien leven hier op aarde woording kan nemen haar verant- i had al c de bed konden bezorgen zonder merkte. Maar intus j I gedacht Joyce moest nog altijd hei stuk wordt nagi me in deze kring te weinig rekening I wordt gehouden met de reële mogelijk heid van een overeenkomst met Rus dat land. Gisteren zijt ge (wellicht) naar de kerk geweest. Eén keer of hopenlijk twee keer. Ge hebt gezongen, ge hebt gebeden en uw predikant heeft u Gods Woord voorgehouden. Waarschijn lijk zullen geen twee dominee's dezelfde tekst gehad hebben, maar allen hebben ze u gewezen op Christus. Het „geloof in Jezus Christus en gij zult zalig worden" heeft toch bij allen doorgeklonken. En nu? Door het Evangelie werkt de Heilige Geest het geloof in uw hart hebt ge ook inderdaad uw hart voor het Evan gelie opengesteld? Of hebt ge alleen maar met uw verstand geluisterd of misschien wel helemaal niet geluisterd? An ders gezegd: hebt ge alleen maar de dominee gehoord of hebt ge ook God gehoord? Hebt ge alleen maar de kerkmensen ont moet of hebt ge in het gebed, in uw zingenin uw luisteren ook Christus ontmoet? Als alleen het eerste maar het geval is dan zal het u moeilijk vallen om ook deze week weer als christen in te gaan. Want christen-zijn, Christus navolgen vereist een innig contact, een heel dikwijls ontmoeten van uw Heiland. En als ge dat in uw kerkgaan gemist hebt, wat doet ge dan om in de week uw achterstand in te halen? Doet ge daar wat aan? TELEURSTELLENDE WEIGERING per week op de luchthaven van Sin- Wat hiertegen te ondernemen? Gè- gapore te mogen landen, is teleur- lukkig ligt er een oplossing 1 over deze kwestie gesproken zou gemakkelijke onderhandelingspositie worden. De abruptheid waarmee misbruik wordt gemaakt. Er is zelfs Engeland thans niettemin zich van samengaan Westeuropese de kwestie heeft afgemaakt, doet landen in een E.E.G., een Europese Economische Gemeenschap. Reeds zijn er aanwijzingen, dat deze landen ook op luchtvaartgebied toe nadering tot elkaar zoeken. Een er varing als nu weer met Engeland op gedaan toont aan, hoezeer dit voor de de K.L.M., daarbij hand gaat liggen. Er gaat van zulk buitenlandse zaken, zijn knap in het bindende werking uit. Men heeft ge- onderhandelen en in het op bekwame meenschappelijke belangen, men wijze naar voren brengen van wat wordt gemeenschappelijk geconfron- bijna onengels aan en ligt nauwe lijks in de lijn van de normale En gelse diplomatieke tactiek. Behalve teleurstellend is de weige ring ook leerzaam. De mensen redelijk en juist geacht moet wor den. Dat is nodig-ook, want gemak kelijk ligt de eigen onderhandelings- teerd met pogingen om ook datgene te weigeren wat billijk heten moet. Voor een klein land kan men nog DE DUITSE DOOLHOF 1VE Berlijnse kwestie, die na het de Duitsland met de Ver. Staten, En- Russische ultimatum de gehele geland, Frankrijk en de Sowjetunie. wereld in beroering heeft gehouden, En omdat de Russen weten, dat de i kracht wordt is slechts verscho- nu in een nieuw kleedje weer te- Westen aanneemt. Het is Chroesjtsjef Russische voorstellen zonder meer i betreffende West-Berlijn houdt zoeken, waarop voortzetting van het hij als een stok achter de deur. Opnieuw maakt de Russische macht hebber gebruik van de omstandig- Duitse gesprek mogelijk zal zijn. In de komende weken zal er een koortsachtige diplomatieke activiteit ten aanzien van de Duitse hereniging plannen zullen van beide zijden op een ander standpunt in te nemen dan nieuw voor de dag worden gehaald een vredesverdrag door dat herenig- den. MOLOTOF AMBASSADEUR QVER DE naar het heet aanstaande weggemanoeuvreerd naar verre stre- benoeming van de heer Molotof ken in Azië. Geliquideerd werd hij tot ambassadeur van de Sowjetunie niet, en bij de wisselvalligheden van in Den Haag kunnen wij met de het Russische politieke klimaat is beste wil ter wereld niet geestdrif- men hem nu blijkbaar weer wat tig zijn. Wij kunnen ons indenken, gunstiger gezind geworden. Hij zou dat onze regering evenmin van enth- in Den Haag ambassadeur mogen worden. Wij voor ons beschouwen een be- ming geen bedenkingen kan in- noeming als deze meer ais een gunst brengen. voor de benoemde dan voor het land Men kan stellen dat men tegenover dat hierbij betrokken wordt. Indien elke ambassadeursbenoeming van de heren in het Kremlin van oordeel achter het ijzeren gordijn met enige mochten zijn, dat er jegens de heer reserve heeft te staan. Toegegeven, Molotof iets valt goed te maken, maar ook dan zijn gradaties in de dan betwijfelen wij, of juist Neder- reserve mogelijk land in aanmerking komt hiervoor zelfs geboden. Molotof echter hebben te worden ingeschakeld, we Ieren kennen als de toegewijde Van tweeën één: of de Sowjetunie leerling uit de school van Jozef beschouwt Den Haag als een post Stalin. Hij wordt ons onder ande- waarbij het er niet zo erg veel toe ren door Churchill in diens gedenk- doet en die juist daarom als diplo- schriften getekend als een cynisch matiek „reclasseringscentrum" zekere man, een kille figuur, en toen hij verdiensten kan hebben; óf zij is na de dood van zijn grote meester van plan, via Den Haag de heer van zijn voetstuk viel vonnisten zijn Molotof, deze oude rot op dit ter eigen landgenoten hem als een in- rein, weer meer in de buitenlandse politiek te betrekken. Geen van beide overwegingen kan de kritiek op deze sinistere figuur ertoe bijdragen, dat wij de komst weer enigszins mogelijk maakte, van de heer Molotof met ongeduld werd Molotof, in ongenade gevallen, gaan begroeten. gekend worden. Maar die lig overtuigd van Richards schuld. Wordt vervolgd e Zwitserse rederatle van protestant se vrouwen heeft aangedrongen op een spoedig invoering In de grondwet van het actieve er. passieve stemrecht Hoe gevaarlijk het is om de verhouding oost-west in een zwart-wit schema te zien, bleek deze week weer eens door een paar berichtjes uit Spanje en Polen. In het communistische Polen vierden de baptisten in alle vrijheid hun honderdjarig bestaan. Een hoogtepunt van deze viering was wel het feit dat zij vergunning kregen om in het hartje van Warschau een nieuwe kerk te bouwen. Uit Spanje kwam het nieuws dat de tweede baptistenkerk van Madrid gesloten is. In deze hoofdstad worden nu twee van de drie baptistenkerken door de overheid verhinderd om op zondag diensten te houden. In Barcelona werden onlangs zes orthodoxe protestantse kerken gesloten. Bovendien ver- bood de overheid de diensten van de baptistenkerk in Valencia en van een evangelische kerk in Tarrasa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2