Jlieuwr griltsrije GTdurunt m Vele ongelukken door sneeuwval en gladheid NOORDEN ONDERVINDT MEESTE LAST Doden op de weg; schepen in moeilijkheden KLM slechts een keer per week naar Singapore C.M.B. vraagt maatregelen tegen vroege uitverkoop Dijkbewaking ingesteld Duits toestel stort neer: 36 doden Molotof naar Den Haag als ambassadeur? Nuchtere Mikojan radioactief-vrij gebruikte ontbijt MAANDAG 12 JANUARI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie Redactie Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11461 Directie: F DIE MEK HoofdredacteurDr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATIOX AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken tantvastlch li oheblr uea triyn bert ia teghenspoct" Ouderwetse SNERTDAG VAN T OUDE VIERDE Zie pagina 3 In Amsterdam telde men ook. Daar cwam men tot zeshonderd telefonische verzoeken aan de politie om hulp te vei- DE OGENSCHIJNLIJK zo romantische sneeuwval heeft weer heel wat ongelukken veroorzaakt. Overal in Europa kwam het verkeer in moeilijkheden en ook in Nederland kreeg men veel overlast. In Friesland en Groningen kwam de sneeuwlaag tot dertig centimeter, maar in Zuid- Holland lag vanmorgen niet meer dan twee tot vijf centimeter, behoudens daar waar de sneeuw was opgewaaid. Een depressie boven de Duitse Bocht veroorzaakte vanmorgen een harde westenwind, die iets zachtere lucht van de Noordzee aanvoerde, waarbij enige regen viel. Gaat de wind iets ruimen naar noordwest tot noord, dan komt er weer koudere lucht met sneeuw en lichte vorst Er was dit weekeinde sprake van een rijk geschakeerd aantal ongeluk ken, waarbij verschillende mensen het leven hebben verloren. De mees te val- en glijpartijen liepen echter beter af. Wel was er hier en daar „blikschade" aan auto's en andere voertuigen. Op ree kwamen verschillende schepen In moellUkhedcn. waaronder ook enkele Nederlandse. De meeste loodsdlenstcn werden gestaakt. In het noorden lieten de gevolgen van de sneeuwval zich het hevigst gevoelen. Desondanks zagen de spoorwegen en autobusondernemingen kaïns het vervoer in de meeste gevallen bevredigend te laten verlopen, mede doordat er vrij wei nig ander verkeer was. Er gebeurden veel ongelukken, maar zonder ernstige gevolgen. Anders was het zaterdagmiddag op de weg Bergen op ZoomGoes, waar onder Krabbend ij ke een bus uit de rich ting Breda slipte en in een sloot kantel de. Het echtpaar Sio uit Breda werd uit de bus geslingerd en onder de wagen ver pletterd. Met de bus werd een gymnas tiekclub naar Vlissingen gebracht, waar men een wedstrijd zou spelen. Eveneens zaterdagmiddag slipte de heer A. P. Vermeulen uit Leiderdorp met zijn auto in een bocht onder Waddinx- veen. Hij raakte te water en verdronk. In D r u n e n kwam zaterdagmiddag de 33-jarige bromfietser P. Kuys om het leven toen hij in de sneeuw de macht over zijn stuur verloor en onder een juist passerende vrachtwagen viel, die hem meters ver meesleurde. Een dodelijk ongeluk gebeurde zater dagmiddag tussen Wernhout en de Belgi93he grens. Mejuffrouw S. F. van D. uit Den Haag botste met haar auto tegen die van de dierenarts De Gier uit Zun- dert. De passagier van dé Haagse dame was een Engelse journalist. Mejuffrouw Van D. overleed aan haar verwondingen, de journalist kreeg een 3chedelbasisfractuur en de veearts een hersenschudding. De 82-jarige heer G. Schutte uit Vroomshoop werd zaterdagmiddag bij het oversteken door een auto ge grepen. Hij overleed korte tijd later. De Arnhemse burgemeester, de heer C. G. Matser, slipte zaterdag met zijn door zijn chauffeur bestuurde auto, op de weg naar Z u t p h e n. Bij de IJsselburg sloeg de wagen over de kop en gleed naar de rivier. Dank zij de begroeiing van de oever kwamen alleen de voorwielen in het water. De inzittenden liepen alleen een paar blauwe plekken op. lenen. Meer dan tien mensen kwamen in een ziekenhuis terecht. De jeugd veroor zaakte last door het opwerpen van barri cades, die menigeen in moeilijkheden brachten In Limburg had men als vanouds wa teroverlast. De stuw in de Maas in Borg haren moest worden gesloten. Was hiervan de sneeuw oorzaak, even eens belemmerde zij het treinverkeer in het zuiden. Enkele treinen vielen uit en de D-trein naar Bazel vertrok gisteren een kwartier te laat uit Maastricht. Sch eepson gelukken Verschillende schepen kwamen door het ruwe weer in moeilijkheden. Zaterdag avond liep liet Nederlandse ms. Alhena (7289) ton) op de Schelde bij Antwerpen vast. Bemanning en passagiers werden met sleepboten in veiligheid gebracht. Het schip is inmiddels vlot getrokken en naar een dok gebracht. De Norefoss, een Noors tankschip, dat zaterdagmorgen in de Botlek op de wal liep, kwam 's middags op eigen kracht weer vlot. De Cinderella, een Liberiaan, die z: dagmorgen assistentie had gevraagd Zie vervolg pagina 8 Ten gevolge van een breuk in een der spoorstaven in de nabijheid van Lopper- sum ontstond zaterdagmiddag treinvertra- ging op dc lijn Groningen-Delfzijl, maar binnen enkele uren was alles weer nor- Minder vlot te verhelpen bleek de na righeid, die in het zuidoosten van Fries land ontstond. Door sneeuw en ijs deden zich breuken voor in de telefoonnetten. Over vele kilometers werden leidingen verwoest. Het zal nog dagen duren eer de schade hersteld is. Wintersport' In Bloemendaal trachtte men gisteren de wintersport (skiën en sleeën) te be oefenen op de beroemde duinen. De E.H.B.O. noteerde veertig ongelukken. Nog even nakaarten. De skikampioenschappen in Val d'Isère zitten erop en na afloop maken de favorieten' nog even een praatje. Op de foto v.l.n.r. Peter Lukowski, die kampioen bij de heren werd; prinses Irene, die in de dames-renklas beslag legde op de tweede plaats en Marina v. d. Wal, de nieuwe kampioene bij de dames. Minister Luns is teleurgesteld ïy/TET INGANG van 1 februari mag 1VJ- de K.L.M. nog maar eenmaal per week de dienst op Singapore on derhouden. Dit besluit van de Britse regering werd in een persoonlijke boodschap van de Engelse ambassa deur in Den Haag aan minister Luns overgebracht. Zowel de minister als de K.L.M. hebben hun diepe teleur stelling over deze beslissing uitge sproken Zoals bekend, maakte de Engelse re gering vorige week bekend, dat de sinds enkele maanden bestaande regeling van twee vluchten per week voorlopig tot en met de maand januari zou blijven bestaan. Minister Luns was van plan begin februari naar Londen te gaan om de kwestie met de Engelse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, te bespreken. Onze bewindsman is er dan ook niet over te spreken, dat Engeland reeds een definitieve beslissing genomen heeft zonder te wachten op eventuele resultaten van de Nederlands-Britse be sprekingen. De K.L.M. heeft meegedeeld, dat zij zich niet kan verenigen met de toestand die nu is ontstaan. Men kan moeilijk aannemen, dat het laatste woord over deze zaak al gezegd is. De luchtvaart cj o TTET BESTUUR van de Christelijke middenstandsbond heeft in een schrijven aan de staatssecretaris van economische zaken zijn ongerustheid uitgesproken over de grootscheepse wijze waarop direct na de jaarwis seling vele detailhandelszaken de op ruimingsperiode hebben ingezet. Uit vele plaatsen van het land hebben dergelijke berichten het bestuur van de bond bereikt Naar het oordeel van het bonósbestuur zal het ten min ste nodig zijn de gestelde strafsanc ties belangrijk te verzwaren. De staatssecretaris wordt in overwe ging gegeven da Uitverkopen wet 1956 technisch-juridsch te herzien. Gedacht wordt aan een algemeen verbod tot het doen van prijsaanbiedingen In de perlo den van 15 decembert ot 15 januari en 15 juni tot 15 juli. Het bondsbestuur acht de thans opge legde boeten voor het houden van op ruimingen buiten de daartoe gestelde termijn, in geen enkele verhouding staan tot het economisch voordeel, dat de be trokken detailhandelszaken bereiken bij het te vroeg starten met een opruimings periode De Christelijke middenstandsbond spreekt tenslotte het vertrouwen uit, dat het departement van economische zaken aan deze materie, die het bedrijfsleven in grote onzekerheid brengt, alle aan dacht zal willen geven. moge dan, zc meent de maatschappij, vooral op technisch gebied een grote ontwikkeling hebben doorgemaakt, de verhouding tussen Nederland en Enge land op het gebied van de luchtvaart heeft nog fnaar heel weinig vooruitgang geboekt. Hoewel het Britse besluit in feite de structuur van hét bedrijf niet raakt, moet het principiële karakter er van toch als zeer belangrijk worden aange- In district zuid van de stormvloed waarschuwingsdienst en dijkbewa king is vanmorgen de beperkte be waking ingesteld. Dit district omvat Zeeland, Noordbrabant, Zuid-Hol land en Noordholland tot en met Callantsoog. In Middelburg kwam het telegram, waarin het instellen van de beperkte bewaking werd meegedeeld, juist bin nen toen provinciale staten van Zee land vergaderden. De commissaris der Koningin las het ter vergadering voor. Hetezlfde is ook in de vorige vergadering van dit college gebeurd. In Vlissingen wordt bij hoog water, vanmiddag om 16.12. een stand van 3.30 boven N.A.P. verwacht, terwijl de stand volgens de getijtafel 2.24 zou zijn. In Hoek van Holland verwacht men om 17.04 2.20 boven N.A.P., stand volgens de getijtafel 1.05 boven N.A.P Vannacht om vier uur werd in Vlis singen 3.45 plus N.A.P. gemeten, ter wijl de stand volgens de getijtafel 2.16 zou moeten zijn. In Hoek van Holland werd om vijf uur vanmorgen 2.30 plus N.A.P. gemeten, terwijl de stand vol gens de getijtafel 0.91 m. zou moe ten zijn. Sneeuwruimen in het noorden Vanmorgen is een flink pak s waaide de sneei was er sprake - het noorden weer gevallen. De wind :n op vele plaatsen 6neeuwduanen, zodat een betrouwbare meting van de totale sneeuwdikte niiet meer is te geven. De metingen lopen uiteen van taen tot vijftig centimeter. Treinen en bussen bleven desondanks vrijgeregeld lopen. In Drenthe bleven enkele bussen in de sneeuw ste ken. De vertragingen waren groot. Eveneens ontstonden vertragingen in pontverkeer op de Lek bij Schoonhoven. Vanmorgen moest de motorpont worden stilgelegd, maar vanmiddag kon deze weer varen en kon het motorveerbootje, dat de dienst tijdelijk onderhield, uit de vaart worden genomen. Vannacht verwacht men opnieuw hoog water, dus weer een strem- Zesendertig personen kwamen om het leven, toen een toestel van de Westduits» Lufthansa gisteren op het international» vliegveld van Rio de Janeiro neerstortte in brand vloog. Het vliegtuig, da', j iet 29 passagiers en tien bemanningsle- j en van Dakar in West-Afrika naar Rio' p weg was, schoot over de landings- baan heen en kwam in een diepe moer- derlaag terecht. Slechts de tweede piloot, de steward stewardess overleefden de ramp. Zi.i werden licht gewond bij dit vreselijk ongeluk, dat het derde binnen twaalf dagen nabij Rio's vliegveld is. Voor d«- 1 Lufthansa is dit het eerste ernstige vlieg ongeluk sinds har oprichting in 1955 Onder de doden bevindt zich ook d» 38-jarige Gary Levy, een vooraanstaan orrespondent van het persbureau Reuter. Hij had met een aantal andere buitenlandse correspondenten in Londen )n een televisie-programma deelgenn- len, waarin ter gelegenheid van de jaar- isseling een overzicht werd gegeven an de gebeurtenissen in de wereld. GERUCHTEN IN VERENIGDE STATEN: De Nederlandse regering heeft de Russische regering meegedeeld, dat zij geen bezwaar heeft tegen de be noeming van Molotof tot Russisch ambassadeur in Den Haag, zo weet A.P. te berichten. Molotof zou de tegenwoordige Russische ambassa deur Kirsanof opvolgen. Enige weken geleden zou, volgens het bericht van A.P., de Nederlandse rege ring door de Russische regering zijn ge polst of Molotof aanvaardbaar zou zijn ils ambassadeur. Ongeveer tien dagen geleden heeft de Nederlandse regering ge oord geen bezwaar te hebben tegen deze benoeming. Inmiddels heeft de Russische vice-pre mier, die een bezoek aan Amerika brengt, in San Francisco over Molotof gezegd, dat de Russische leiders in hem mbassadeur wel vertrouwen hebben. In deze functie heeft hij immers niets te maken met binnenlandse zaken of met de Ook in Londen en Moskou deden geruch ten de ronde over de benoeming van lotof tot ambassadeur in Den Haag. Den Haag: geen commentaar Siberië—Den Haag? LUISTER GOED," zei een lage mannenstem met een zwaar accent. „Het toestel van Mikojan zal nimmer starten. Het zal voordien in de lucht vliegen." Dit anonieme telefoontje, dat bin nenkwam bij de luchtvaartmaat schappij die Anastas Mikojan van Chicago naar San Fransisco zou vlie gen, heeft zaterdag heel Chicago in rep en roer gebracht. Onmiddellijk na dit alarmerende be richt spoedden leden van de veiligheids dienst en luchtvaartautoriteiten zich naar het viegveld. om een zorgvuldig onder zoek naar het toestel en de bagage in te stellen. Het bleek echter een loos alarm in. want hoe zij ook zochten en speur den, er was mets van een bom of iets dergelijks te vinden. Het enige resultaat, dat de man die de bedreigingen uitte geboekt heeft, is. dat de DC-7 van de United Airlines bijna drie kwartier later dan normaal vertrok. Met aan boord een lachende Mikojan, die zich niets van het telefoontje had aangetrok ken en als eerste passagier het toestel binnenstapte, toen het onderzoek eenmaal achter de rug was Mikojan schijnt er aan gewend te raken, dat men hem op zijn vakantiereis door Amerika naar het leven staat. Een paar uur eerder kwam een telefoontje binnen, dat er een bom in zijn hotel was geplaatst. Ook kreeg hij een waarschuwing, „dat in Chicago mei hem zou worden afgerekend". Tot nu toe Is er echter nog niets ge beurd. hoewel Mikojan door al deze be dreigingen nauwelijks rustig zijn har «n eieren naar binnen kan werken Zaterdagmorgen heeft tenminste een Mikojan: „Ik heb geluk" „Zei ik u al niet, dat ik geluk had?", zei gisteren de Russische vice-premier Mikojan tot grote vreugde van de verslaggevers, in antwoord op een vraag over zijn lange staat van dienst als lid van de Russische regering. Mikojan beantwoordde vragen in Los An gelos op een persconferentie en zei onder meer dat generaal Iwan Serof. de afgezette chef van dc Russische veiligheidspolitie thans •en post in het leger bekleedt. Serof is niet ontslagen, maar over- :eplaatst naar een verantwoorde- 'ijke legerpositie. zei Mikojan, die voorts ontkende dat ex-premier Malenkof dood is. Hij zei dat Malenkof nog steeds directeur van een hydro-clcktrische krachtcen trale is en sprak daarmede de be richten, dat hij door een officier nij een verhoor zou zijn doodge schoten, tegen. Toen men hem .roeg of „Dr. Zjiwago" van Boris Pasternak ooit in de Sowjetnnie al worden gepubliceerd, ant woordde Mikojan achteloos: „Wij ebben daar geen belang bij!" legertje van speciale detectives, uitgerusi met eeigertellere. zich met zijn ontbijl bezip gehouden Zij onderzochten de koffie toast, jam en alles wat verder op de ontbijttafel stood, om na te gaan, of er raddo-actieve stoffen in waren ver werkt Ondanks al deze bedreigingen echter, schijnt de Rus door zijn ronde woorden, sprankelende geest en nimmer aflatende goed humeur een steeds betere indruk op de Amerikanen te maken. De gezagheb bende New York Times schrijft zelfs, dat het State Departement de kracht van Mikojans persoonlijkheid heeft onderschat en dat hij wel de indruk moet krijgen, dat er een diepe kloof bestaat tussen de stijve houding van Washington enerzijds en de spontaniteit van de Amerikanen anderzijds. Naar Eisenhower Het gesprek, dat presrdent Eisenhower met de Russische vice-premier zal heb ben. zal waarschijnlijk donderdag of vrij dag al plaats vinden. Mikojan was dit weekeinde in San Francisco, waar hij aanzat aan een ban ket. aangeboden door de Vereniging voor Wereldhandel. In een rede heeft hij de adruk gelegd op de noodzaak tot samen werking op het gebied van de wereld handel en aangedrongen op beëindiging an de koude oorlog. Hij noemde het verheugend, dat er al „bijna" een overeenkomst tussen Amerika n Rusland tot stand gekomen is over het iopzetten van kernproeven. Mikojan deed een beroep op de Ameri- aanse regering om de handelsbeperkin gen tussen de beide landen op te heffen 'lij vroeg om een overeenkomst, waar de handelsvoorwaarden tussen de beide landen nader zouden worden be- Wereldhandel betekent vrede," zei hij de 800 gasten „Indien zakenmensen handel voeren, zullen de politici hen moe ten volgen Laten wij mededingers zijn op vreedzame basis." Op het ministerie van buitenlandse za ken bleek men niet bereid inlichtingen te versohaffen over een eventuele Rus sische aanvrage ten aanzien van Molotof. Men voegde hieraan toe: „Dit is volkomen een zaak van de Russen. Nooit e nimmer geven wij inlichtingen over agrémentsaanvrage. ook niet als die de heer Molotof zou betreffen." Wel was ten departemente bereid te verklaren, dat (nog) geen bericht is ontvangen over vervanging van de huidige ambassadeur, die reeds garuime tijd niet op zijn post ia. De heer Kirsanof vedblijft wegens ziekte in Moskou Dc New Times van vandaag heeft bericht opgenomen van de Nederlandse ambassade in Washington, waarin dezi verklaart per abuis gisteren een bericht I te hebben bevestigd, waarin werd gezegd I dat Rusland de Nederlandse regering be- naderd heeft voor een benoeming var Molotof. Dc ambassadeur, dr. J. H. var RoJJcn, zou volgens de Times gezegd hebben zondag door een officieel gram tot de overtuiging tc zjjn gebracht, dat de Russische regering goedkeuring van Molotofs benoeming had verzocht. Een nieuw telegram zou hebben teg< gesproken, dat een dergelijk verzoek v De huidige ambassadeur in Den Haag, de heer S, P. Kiroanof, is sinds 4 septem ber 1953 in Den Haag. Daar hij van d< ambassadeurs het langste in Nederland is treedt hij op als deken van het corps diplomatique. Zijn opvolger alls zodanig zou de Engelse ambassadeur, sdr Paul Mason zijn, maar deze gaat vertrek ken, waarna dc Regum Ra'ana Liaquat Ali Khan, de ambassadeur van Pakistan, aan de beurt komt. Zij zou de e^~ vrouwelijke deken zijn. Canard? Uit Moskou seint Associated Press, dal een benoeming van Molotof kan beteke nen. dat de oude bolsjewiek langzaamaar weer de ladder opstijgt vanuiit de diepten waarin hij in 1957 gedompeld werd als lid van een anti-partijgroep Niettegen staande zijn benoeming tot ambassadeur in Ulan Bator (Buiten-Mongoliië) werd Molotof vaak in Moskou gezien, waa srten en toneeluitvoeringen woonde. enkele aanwijzing van Molotof Mi t er Indertijd o. Moskou heeft teljjke kringen ge een benocmli •ake is geweest Argentinië Men meent van een „canard" oeten spreken, gezien de ernstige ver oordeling van dc antl-partljgroep. Het bovendien niet erg aannemelijk zijn, dat Molotof naar een „kapitalistisch" land erd gezonden. Molotof la bijna achtenzestig Jaar. Hij studeerde aan de technische hogeschool het toenmalige Sint Petereburg, werd enkele malen verbannen, maar verkreeg later als naaste medewerker van StaJin grote macht. Twee jaar geleden raakte hij echter uit de gratie, waarna zijn „verbanning" naar Mongolië volgde. Westen bang In West-Europeso diplomatieke kringen te Washington wordt udtdng gegeven aan bange voorgevoelens over het succes dat vtce-premier Mikojan zou kunnen beha len met zijn pogingen om rechtstreekse Russisch-Amer i k a a nee onderhandelingen het Duitse probleem tot stand te Genoemde kringen vrezen dat president Elsenhower verleid zal worden tot een tweepersoons topconferentie tussen hem premier Chrooejtsjef over Europese vraagstukken De energieke Mikojan zal zulk een ont moeting waarschijnlijk voorstellen als hl) door E <»nhower op het Witte Huis wordt ontvangen. Het lijkt weinig Hollands, dit tafereel niettemin is dit een foto van Nederlands winter sportcentrum bij uitstek: het Kopje van Bloemendaal. Velen lieten er zich naar beneden glijden. Daarbij gebeurde ook menig ongeluk. Paratroepen uit Brussel naar de Kongo Tweehonderdenveertig Belgische pa rachutisten zijn zaterdagmiddag in vier gecharterde vliegtuigen van de Sabena van Brussel naar de Kongo vertrokken om daar de strijdkrachten te versterken. Twee vliegtuigen met wapens en mate rieel volgden het transport. De troepen zijn op het vliegveld Kamina aangeko en worden vandaar overgebracht Leopoldville, waar vorige week het centrum van de opstand was gelegen. De toestand is nog steeds gespannen. Reizigers uit Leopoldville hebben vroe gere geruchten, dat 175 inheemsen bij da onlusten zijn gedood en dat verscheidene Europeanen zijn gemarteld en gedood, bevestigd. De officiële berichten spreken slechts van 42 gedode en 208 gewonde inheemsen. Daarnaast zijn 50 Europeanen gewond. Duitse architect l>ekent moord op drie vrouwen Een zestigjarige architect te Kempen bij Krefeld, Ludwig Bellwinkel, ontpopt zich steeds meer als een Duitse Landru. Hij heeft bekend drie vrouwen te hebben vermoord. Met twee van zijn slachtoffers is hij gehuwd geweest. De politie vond na de dood van Bcll- wimkels tweede echtgenote in oktober van het vorige jaar aanleiding de architect te arresteren, toen bleek dat diens eerste in 1942 onder soortgelijke omstan- o verled en. Bellwinkel. een oud-marine-officier, bekende later de twee hebben vennoord. Het derde slachtoffer was een zangeres, dde hij. near hij toegaf, reeds voor zijn eerste huwelijk t Saarbrücken heeft vermoord. De politie beschikt over de namen van ïg een aantal vrouwen met wie Bellwin kel betrekkingen heeft onderhouden en die spoorloos zijn verdwenen. Sneeuwbuien De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met tts'jA enkele sneeuwbuien; krach- kï tlge tot matige maar aan de kust van Zuld-IIolland en Zeeland aanvankelijk nog west en noord. Temperatuur n het vriespunt en vannacht In het bln- nland plaatselijk lichte vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Dinsdag 13 Januari: zon op 8.44, onder 16.54, maan op 10.28, onder 22.19. 16 Jan. kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Grenoble Nice Berlijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1