CHRISTELIJK LADY ISABELLA Zielszorg aan eigen ziel tuinieren en verwachten pp! Gebeden omspannen de aarde op 13 februari Wereldraad organiseert geen regionale raden Eert woord voor vandaag Kanttekening Gelovigen moeten voor belijdenis opkomen Easf Lynne Dr. C. Gilhuis: Stille tijd verrijkt geestelijk leven JN „Opdracht en Dienst", or gaan van de hond van Gere formeerde mannenverenigingen vonden we een belangwekkend artikel over zielszorg aan eigen ziel van de hand van de Haagse predikant dr. C. Gilhuis. De beoefening van de persoon lijke omgang met God is de allereerste voorwaarde voor de zielszorg aan eigen ziel, schrijft dr. Gilhuis, die bepleit, dat men dagelijks een bepaalde vaste tijd daarvoor uittrekt. tn die stilte moeten we naar 1 God luisteren door Zijn Woord te overdenken en te onderzoeken, waarop we In ons gebed kunnen antwoorden. In die stilte beoefe nen we zodoende een innig contact met onze Heiland en de verbor gen omgang met God Daarin kunnen we weg. werk en wandel ook mediterend overdenken. Wie dese stille tijd l~< zijn le ven een vaste plaats heeft r ge ven en leer beoefent, zal zijn geestelijk leven er ongemeen door Zou het eigenlijk wel kunnen groeien zonder deze persoonlijke omgang met God? Zal een lief desrelatie erg bloeien de ee- llefden nimmer de behoefte heb ben eens even alleen te sljn? Zielszorg-aan eigen ziel houdt allereerst in. de beoefening van de persoonlijke omgang met God. Tuinieren is ook nodig: dat is voortdurend bezig zijn het on kruid van de zleleakker te wie den. Anders verstikt op den duur het geestelijk leven. Als dat le ven niet bloeit zit het neestal vast op een concreet ding: een zonde die men bij de hand houdt en niet bestrijdt of iets dergelijks. Een motor weigert soms opeens de dienst vanwege een klein vuil tje In de bougies. Een ervaren zielszorger had eens een gesprek met iemand die kerkelijk en geestelijk erg onver schillig geworden was: gebed, kerkganR. Schriftlezing kregen geen plaats meer in dat leven, ge heel in tegenstelling met vroeger. Opeens vroeg de pastor, pigenlijk zonder concrete aanleiding: met welke vrouw heb jij een ongeoor loofde verhouding? De man viel. geschrokken, dadelijk door de mand: hij had zo'n ongeoorloof de verhouding. Die was de oor zaak van het verlopen van zijn (eloofsleven. De pastorale arbeid on toen op dat concrete punt in gezet worden. De man is weer een hartelijk meelevend iemand geworden na dat dit gifgewas uit zijn leven was weggedaan. Laat dus één vlieg (ot een hele hoopi de zalf des apothekers niet stinkende maken. Tulnier in de hof van uw ziel. In dit verband moet Ik erop wijzen dat het zeer goed is zichzelf desnoods eens goed op de ziel te geven. Ik ver wijs naar Psalm 62:6 (Waarlijk, mijn ziel, keer u stil tot God, want van Hem is mijn verwach ting.I Een Interessant onderwerp roert dr Gilhuis vervolgens aan: moet lichamelijk hij niet, omdat het hem ten male onjuist lijkt daarvan een re gel te maken. Het woord van Christus ..Indien uw oog u er gert" acht dr. Gilhuis een aanwij zing voor lichamelijk ingrijpen. Die omstandigheden kunnen zich voordoen, zo vervolgt de Haagse predikant. Zeker Is. dat men soms door li chamelijke tuchtiging en ascese het best afkomt vah allerlei ver slavingen. die het geestelijk leven Meeleven /EER belangrijk voor de bevor dering van het geestelijk laven Is ook het meeleven In Gods Ko- het geloof niet. Hl mens tiert zonder enige menselij ke gemeenschap. Een halm alleen ligt in de storm gauwer tegen de vlakte dan een heel korenveld. Dit is de ach tergrond van de pogingen die men doet tot intensivering van de ge meenschapsband in de gemeenten van deze vermassaliseerde eeuw. Doorgeven Nauw met het bovenstaande ver bonden is het doorgeven van de rijkdom die we zelf ontvingen. Doen we dat niet dan zal het eigen geloofsleven daardoor ver starren. Jakobus zegt, dat wie een zondaar van de dwaling zijns weegs terugbrengt, zijn ziel be houden zal van het verderf. Het ligt voor de hand dit „zijn" allereerst te laten slaan op de ziel van die zondaar. Het is ech ter ook niet ongeoorloofd het te betrekken op de ziel van de red der zelf. Zijn ziel zal er door ge red worden. Doet hij het niet dan zou zijn ziel te gronde gaan. Denk ook maar aan de waarschu wende woorden die Ezechiel te de zen laat horen. En daar de belof te: de zegenende ziel zal vet ge maakt worden. Als we iets voor Jezus deden gaf ons dat zelf een gevoel van zielevreugde. Waar of niet Ons zieleleven verkilt als we niet doorgeven. Als de toorts der verwachting fel brandt ln ons leven is het ook met ons geestelijk leven in or de. Ik kan zeggen: zeg mij hoe sterk u leeft by de verwachting van Jezus' komst en ik zal zeg gen hoe het er voor staat met uw geestelijk leven. Als Ik er werkelijk veel en echt aan denk: „Zie de Rechter staat voor de deur", dan valt alle slor digheid uit mijn zielszorg weg. Blijf dus de Heer verwachten. Dan zal Hij u wakende vinden, ook over uw eigen ziel. als HIJ komt.. l r jNHI/ '4 iwimf m Wereldgebedsdag voor vrouwen Beroepingswerk (Van een onzer redacteuren) OP DE eerste vrijdag in de lijdensweken, dit jaar op 13 februari, verenigen overal ter wereld miljoenen vrouwen zich in gebed om de Almachtige te danken en Hem te smeken om Zijn hulp en bijstand voor de wereld, waarin de nood zo groot en hevig is. Het Nederlands comité Vrouwen-wereldgebedsdag heeft ook voor dit jaar weer alle voorbereidingen getroffen en de Nederlandse vertaling van de liturgie verzorgd. ze dag bij elkaar voor het houden van een gebedsdienst. Werd vroeger ook het Vlaamsspreken- de deel vari België vanuit Nederland van de liturgie voorzien, thans is ln België een zelfstandige organisatie gevormd. Op 21 januari zullen in de rubriek Het gesproken woord van de N.C.R.V. de presidente van het Nederlands comité, mevrouw A. H. de Beaufort-Hooft Graaf land en mevrouw M. B. L. Bijtel-Burger, presidente van de commissie voor de kinderiiturgie. over de Wereldgebeddag vertellen, terwijl de Wereldomroep op 15 februari een reportage van eer diensten zal geven. Miljoenen zullen zeggen Heer ik geloof Deze liturgie is ditmaal samenge steld door negen Egyptische vrouwen behorende tot de Othodox Kopbische Kerk, de Evangelische en de Angli caanse Kerk en leden van d Y.W.C.A. Het onderwérp is Heer ik geloof (Joh. 9:38). Sinds 1929 nemen de Nederlandse r/rouwen deel aan de Wereldgebeids- dag en het aantal, dat op de eerste vrijdag der lijdensweken bij elkaar komt, groeit gestadig. In 1958 waren 115000 vrouwen op deze wijze in Ne derland verenigd. Behalve de pro testantse kerkgenootschappen nemen ook de oud-katholieken deel, terwijl met de rooms katholieke vrouwen contacten worden onderhouden, ook al valt de gebedsdag voor haar op een andere datum. Niet alleen verenigen de vrouwen in Nederland ziqji, maar ook die in de overzeese rijksdelen en Ivele emigrantengroepen in Brazilië, Van Nelle bestellen 1 Adv Argentinië en Australië komen op de- Conferentie van kerken te Nyborg Maar juicht toe ln deze kerk gekregen. De kerk van het oosten beantwoordde de excommunicatie door de rooms-katlïölieke kerk na het schisma dan ook niet met een excommu nicatie van de roomse kerk. De kerk van Christus mag niet verdeeld zijn. Alleen eenheid kan ons de kracht geven tegen de doorgaande verwereldlijking. WU disputeren ln plaats van te bidden. De kerk van het oosten wil de waarheid proclameren en heeft steeds het marte laarschap boven de coëxistentie met de NED. HERV. KERK Benoemd tot hulppredikant te Lutten: G. Schoneville. catecheet-pastoraal mede werker te Lutten. CHR. GEREF. KFjRKEN Beroepen te Klundért: F. Bakker te Huizen (N.H.i Tijdens een avondmaalsdienst in een Anglicaanse kerk van de Britse haven stad Harwic- is de 69-jarige predikant Norman Sturgeon overleden. Hij sprak juist het gebed uit, dat aan de zegen voorafgaat, toen hij voor het altaar in- Ladderpuzzel OOK ÜE KINDEREN Ook de kinderen worden betrokken bij de bezinning van deze dag. Voor kinderen van negen tot ongeveer veertien jaar zijn diensten belegd, waar de hoofdgedachte van de litur gie zal zijn „Vertrouw op den Here met uw ganse hart", Spreuken 3:5. De oecumenische gedachte is vooral bij dit werk zeer sterk. Met r/reugdi werd ervaren, dat er verleden jaar in- Rotterdam bijvoorbeeld ook open bare scholen waren, die kinderen vrij van school gaven om hen in de gele genheid te stellen de kmderdienst bij te wonen. Verleden jaar was hei derwerp „Heer leer ons bidden." De reacties der kinderen waren dik wijls ontroerend en zinrijk. Zo kwam aantal kinderen enkele dagen voor de Gebedsdag vragen of ze in de dienst mochten bidden voor de va der van een vriendje, die een ernstig ongeluk had gehad. Vormen de gebeden op deze dag een ketting rond de gehele aardbol, ook in andere zin verbinden de bijeenkomsten ?rre posten in de wereld. De opbrengst vah de collecten wordt namelijk verdeeld over alle zendingsge nootschappen en eventueel gedeeltelijk besteed aan bijzondere zendingsprojec- Van Nelle bestellen Adv Evangelie zo lang men dat woord verstaat als blijde boodschap", zo lang heeft men nog luisteraars genoeg, want ieder hoort graag een blijde tijding. Maar gaat men aan dat woord een wat ruimere betekenis geven, gaat men onder dat Evangelie de Bijbel verstaan, de gehele Bijbel als open baringvan die blijde boodschap, dan gaat het enthousiasme al bekoelen. Want de Bijbel is zo radicaal! Daarin leest men niet slechts over Gods liefdé, maar ook over Gods toorn over 's, mensen verdorvenheid. Daarin staat niet alleen het „zalig zijn..,.", maar ook het „gij zult" en het „gij zult niet De Bijbel Volgen betekent, dat ge u moet bekeren of als ge de klank van dit veelgebruikte woord niet meer verstaat: dat er een radicale ommekeer in uw leven moet plaats hebben. Vindt ge dat geen „blijde. boodschap" meerAch ja, wellicht cfcnkt ge, dat het net zo goed gaat in uw leven. Er is natuurlijk wel eens wat: de verhouding thuis is niet zo best (maar dat ligt natuurlijk aan uw man of aan uw vrouw-') en er zijn wat zorgen over de kinderen („Ik ga niet meer naar die saaie kerlc van jullie!"). Maar behalve dat soort dingen: de zaken lopen goed, er is wat geld over voor een aardige vakantiereis ivat moet er dan voor een „ommekeer" komen? Vindt ge het vreemd,, dat de zekerheid des geloofs" voor u zo'weinig zekerheid is? BOUWCAPACITEIT (I) Vul horizontaal in: 1. noordelijkste der Baltische landen aan Oostzee en Finse Golf. 2. niet gestemd tot spot, 3. venterswaar, 4. vragend tel woord, 5. werelddeel, 6. huivering. Bij juiste oplossing vormen de begin- en eindletters, belde van boven naar be neden gelezen, een zegswijze. Oplossing vorige puzzel Oplossing vorige puzzel: Ideaal, No maden, Deventer, Edeleer, Piaster, Arend, Schroot, Sinopel, Torpedo. Alas- tor, Alleman, Niemand. De zegswijze luidt: „In de pas staan' dat Europese Raad ontstaat De conferentie van Europese kerken te Nyborg is woensdag voortgezet met een referatendag. I wereld"MverkMenT mt"*martelaarschap De lange rij van sprekers werd geopend door kanunnik Wickham van de Anglicaanse kerk. Die- .r.i i ,.„j aanaaent weraen gevoiga zijn onaertus- zelfde ochtend sprak ook nog prof. sen ook de besprekingen begonnen over P. Burgelin; 's middags voerde de! de vorm, die de samenwerking tussen de metropoliet van Malta, vertegen-Eg?23 SSSISLS woordiger van het Oecumenisch j raad van Kerken heeft dr. W A. Visser Voor de conferentie van Gerefor- natriarrhaat van Constantinnnpl Hooft reeds medewerking toegezegd meerde Bondspredikanten refereerde Ewuj constant nopel, ,n openba„ „„enkomst heelt dr donderdagmorgen da. W. L. Tukker, bij de Wereldraad van Kerken te Vis,er t Hooit ook et, verteld over de te Rotterdam, over de kerkelijke Ds. Tukker voor Bondspredikanten *n Kerk zonder tucht sterft Genève, het "woord over de vroe gere en huidige bijdrage van de Oosterse orthodoxe kerken. Alle sprekers legden de nadruk op de Kleiende verwereldlijking van Europa, n voor de westerse kerken geheel nieuw geluid liet de metropollet van Malta horen. Hij meende, dat het chris telijke oosten tijdens de middeleeuwen de slavernij onder de Turken had kozen boven geestelijke i heid aan het westen. Dit is bijdrage van belang. 'Cn fucht-T" rrk" 'i Tïk- meer open i r op.' dat kalvijn *en onrechte be- willen neen voor Alrik. en Azls. jï|s, schuldigd is van bibllclstlacha leua- Europa heeft deze continenten nog veel hstische tuchtoefening. Terwijl de te bieden. Als.voorbeeld gebruikte hij de Lutheranen even typisch waren als houding van de Hervormde en Gerefor- j de calvinisten, ls Calvijn niet minder meerde kerk in Nederland, die'samen- geestelijk dan Luther, werken met de Javaanse kerken. Voor en na is beweerd, dat uit het Tot nu toe zijn er twee regionale raden N. T. geen kerkorde zou zijn af te lei- 1 gevormd. De eerste in Azië onder de den (A. M. Brouwer, H. Kraemer, A. J. Van Nelle bestellen I Adv East Asia Christian Council, die Bronkhorst). De reformatorische kerk- be""' u" k"k™. die aangesloten orden en de art. 27. 29. 30 en 32 zeaeiUKe Zyn bij de wereldraad. In Afrika hebben der Ned. Gel. Belijdenis zijn getrokkeD wat meer fundamentalistische kerken en uit de Pastorale Brieven, waarin de zendingsgenootschappen contact gezochtapostel zich richt tot de ambtsdragers, met anderen: zij hebben te Ibadan een De tuchtoefening is aanbevolen aan de raad voor Afrika gesticht die een groot ware Kerk. De valse Kerk, die zelf omvat, die zich van de onder de tucht wordt gesteld, is hier- Duitsland, zal p?r 1 maart als secretaris-generaal van de Missions to Seamen in dienst van de kerken tre-j Benoemd tot onderwijzeres: aan de Prinses Beatrixschool te Huizen (n.h.) mej, J. Kooy te Huizen; aan de Eben- Hsëzerschool te Scheveningen mevr. H. A. van Dijk—Henkemans te Den Haag. De eerste bijdrage van het oosten kwam, toen zU niet wilde meedoen met dc perversie van een kerk in een we reldlijke organisatie. De kerk van het oosten heeft altijd geworsteld om het geestelijk leven en de leer van de kerk zuiver te bewaren. Hierdoor heeft de oosterse orthodoxie veel invloed gehad op Europa (liturgie, sacramenten en kerkelijke kunst). Het seacularisme, dat Paulus in Efeze S 12 beschrijft, heeft nooit vaste voet Van Nelle bestellen I Adv aantal kerk: wereldraad afzijdig houden. I toe volstrekt onbevoegd. Zij wordt De secretaris-generaal van de Wereld- art. 29 „secte" genoemd en kan alleen raad van Kerken legde er de nadruk op. avereChtse tucht oefenen. De Here Je- dat hoe dan ook deze raad de nieuwe zus draagt haar in Matth. 18 op aan vorm van «.menwerking niet mag a en lljn dlsclpeien en „ict als een deel van haar eigen organisatie Tempel. Hoewel De Wereldraad van Kerken heeft direct -- contact met afzonderlijke kerken en kent geen verdiepingen. De wereldraad neemt haar algen organisatie ^TempaUHoïwirware^en'Tala! Kerken heeft direct Kerk gemakkelijk te onderscheiden zijn naar de kentekenen (reine prediking, i dergelijke - Van Nelle bestellen I Adv 105 Afy. dat ik geloof dat Thorn het heeft was er niet bij, dus jij kunt het niet dat kan ik wel en Ik weet het." Afy zei het, terwijl de tranen haar uit de ogen persten. Thorn was bij me toen het gebeurde, hij kan het dus niet gedaan hebben. Het was die gemene Ri chard Hare. Als ik wist dat hij het gedaan had. waarom zou ik het dan niet zeggen? Waarom zou ik Richard Hare dc schuld geven?" Carlyle twijfelde Hij wilde nog meer vragen, maar Afy was intussen opgestaan „Lockslcy was die. avond in het bos Otway Bethel was er ook Kunnen die het niet gedaan hebben?" „Nee mijnheer antwoordde Afy nogmaals. „De schuldige was Richard Hare. Ik wéét het. ik kan u onmogelijk zeggen waardoor. Als hij gepakt wordt is het nog vroeg genoeg." Ze ging de kamer uit Carlyle dacht nog een tijd na. Moest hij Afy geloven, of Richard Hare""* HOOFDSTUK IV Juffrouw Carlyle was ziek Ze was anders niet gewoon aan zulke lastige dingen toe te geven, maar nu had te toch kou gevat en klaagde over een verstopt hoofd, een pijnlijke keel en haar borst piepte. Ze zat te bedenken hoe ze die kou toch ge- vat kon hebben. Zc ging om negen uur naar bed. Nadat ze haar broer goedcruiacht had gewenst en een grote lap opgezocht om over haar hoofd te doen, ging ze naar boven Carlyle bleef nog een tijd aitten lezen, tqen legde hU het boek weg Hij vroeg zich af of nel nog zou sneeuwen het was lanuari. Hij ging naar de glazen deur en schoof Het gor dijn terzijde. Het was donker bulten. Hij opende het raam en deed een atap naar buiten om beter te kunnen zien. van door ANN LUDLOW Het sneeuwde geducht. Plotseling voelde hij een hand op de zijne. Vlak naast hem stond een man. „Laat me binnenkomen, mijnheer Carlyle. Ze zit ten mc na. Ik zie dat u alleen bent." Carlyle had de stem vaker gehoord. Hij ging on willekeurig de kamer weer binnen en de man kwam hem na. Een witte man. zoals Lucy haar vader die dag ook had genoemd. Hij had daar blijkbaar al uren gestaan, Want hij zat onder dc sneeuw tot op zijn wenkbrauwen. „Doe de deur op slot, alstublieft." zei hij. Het was Richard Hare. Carlyle sloot de glazen deur en trok het zware gordijn er voor. Toen deed hij de belde deuren van de kamer op slot. Richard ontdeed zich intussen van zijn kiel dezelfde kiel die hij vroeger ook had gedragen en zijn valse bakkebaarden. Met eer hand veegde hij de sneeuw er af „Richard", zei Carlyle. „ik sta verstomd. Ik ben oang. dat het niet verstandig van je is, hier te ko „Ik kom regelrecht tut Londen", antwoordde Ri chard. huiverend. „De politie zit me achterna. Car lyle. dat heeft dl# gemene Thorn gedaan." Carlyle ging naar de kast en schonk een glas .Drink op, Dick, je zult er warm var n water kunnen krijgen, brandy in. worden!" „Zou ik het ook mijnheer?" r. hoe knie ik II helemaal!" „Als men zo een paar uren in de sneeuw heeft gelopen, dan moet de sterkste man wel bibberen. Op sommige plaatsen ligt het zo hoog, dat je bijna niet vooruit komt. Maar ik zal u vertellen, wat er is ge beurd. Veertien dagen geleden stond ik bij een stand plaats voor taxi's te praten met een van de koetsiers, toen het begon te regenen. Er kwamen een man en een vrouw voorbij, waarop ik helemaal geen acht had geslagen „Lieve help!" hoorde ik de man zeg gen. „We krijgen nog vuiligheid ook! Laten we maar een rijtuig nemen, liefste!" Op hetzelfde ogen blik zwaaide de koetsier waar ik mee stond te pra- het portier open en zij stapte in. Een knap Mijnheer Carlyle, het „Zo! „U dacht misschien dat ik.V.B„ hier in West Lynne. omdat het op de avond maar nu was het klaarlichte dag. Ik keek hem mid den in zijn gezicht en hij keek mij aan. Hij werd zo wit als een geest. Misschien ik ook wel. Ik weet het niet." „Was hij netjes gekleed?" „Heel netjes. O, er is geen sprake van dat ik me zou vergissen. Hij verkeert in hogere kringen, dat is duidelijk. Het rijtuig reed weg en ik sprong er ach terop. De koetsier draaide zich om en dacht dat het jongens waren. Hij had zijn zweep al klaar. Maar ik gaf hem een teken. We gingen niet verder dan het einde van de straat. Ik stond op de stoep voor dat hij eruit kwam en keek hem weer aan Hij werd weer doodsbleek. Ik prentte me het huis goed in. want ik dacht dat hij daar woonde." ..Waarom heb je hem niet laten arresteren, Ri- Wordt vervolgd) toen vergist had reine bediening der sacramenten en de tuchtoefening), is het niet zo gemakke lijk dit onderscheid te zien in een ge deformeerde Kerk. De regering der Kerk en de excom municatie uiteindelijk van wie zich bui ten de Kerk stellen, moeten geschieden naar de geestelijke orde en de geeste lijke politie! De inwoning van de H. Geest maakt de Kerk tot iets geheel anders dan de burgerstaat. De Kerk heeft de sleutel-, niet de zwaardmacht. Het uitsluiten door de ban is iets an ders dan het royeren van leden van een vereniging. Grenzen Het feit, dat onze Here de geestelij ke politie geleerd heeft in Zijn Woord, stelt enerzijds de grenzen, waarin de geestelijke familiegemeenschap zich be vindt, en stelt anderzijds de schriftuur lijke normen, waarnaar gehandeld moet worden met hen, die zich buiten deze geestelijke gemeenschap begeven. De Kerk is niet maar een vereniging gelijkgezinden. Prof Veenhof heeft terecht opgemerkt, dat wij de grenzen der Kerk niet mogen verwijden noch ook vernauwen. Christus stelt ze; wij hebben ze te bewaren en duidelijk zicht baar te houden. In het Apostolicum, het Niceanum, het Athanasianum hebben wij het in- discutabele, doch ook aan onze Neder landse Formulieren van Enigheid we ten wij ons gebonden, zolang er van uit het geloof geen revisie noodzake lijk blijkt. Wanneer de belijdenis doorklinkt in de prediking, zal dit ons bewaren moderne modesnufjes enerzijds en ziekelijke allcgorese anderzijds. Bestraffing als troost De bestraffing van overtreders kan alleen een geestelijke zijn en heeft tot doel de troost en bewaring van de goe den zowel als de genadige berechting van de bozen. De ban sluit buiten het Koninkrijk van Christus en is bedoeld als een laatste remedie tot behoud, ve volgde ds. Tukker. De door Christus ingestelde tuo gaat trapsgewijze uit van de drie am ten en raakt ten slotte het ambt all- gelovigen. Hanteren de dienaren des Woords allereerst de sleutel van de pre diking, de ouderlingen hanteren die van de uitsluiting, waartoe hun in het be vestigingsformulier „kloekheid" wordt toegebeden. Ook de diakenen hebben hiermede van doen: door hun lidmaat schap van de kerkeraad èn door hun uitspreken van „troostrijke redenen' bij hun ambtsbediening. Dc gelovigen hebben (ook waar zl In andersgczlnde gemeenten eenzaan i) de tucht levend te houden ei de belijdenis op te komen. Blij kens Matth. 18 wordt door hen (en niet in de eerste plaats door de kerke lijke vergaderingen) de tucht aange sneden. WIJ mogen hiermede niet tot 1961 wachten. Zaak van geloof Tenslotte: de tucht der Kerk, gaan- e over leer en leven, raakt bijzonder dat punt. waar leer en leven elkander Van Nelle bestellen I Adv. 70LANG in deze naoorlogse tijd arbeiders zonder werk behoeven te van ernstige woningnood de zijn. Deze regeling heeft zeer be- 1 de provincies toewijst, zo- als de randprovincies. den uitgeoefend te weinig moét van 1955 geïntroduceerd, vooral op Er is in de afgelopen jaren, elke land een stuk verantwoordelijkheid keer dat de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid zijn be slissingen bekendmaakte, bezwaar op het gebied van de volkshuisves ting dragen. Dit aandringen was begrijpelijk. Het bleek van de verdeling het gevolg 1 den worden gebouwd dan het geval systeem moest volgen dat meer in paraat in de praktijk op volle tbe- overeenstemming was met het be- ren heeft gewerkt, mag worden ge- ginsel van de verdelende rechtvaar- constateerd, dat de resultaten niet digheid. zijn uitgebleven. Er zijn inderdaad voor 1959, is speciaal uit de grote is of waar binnen zeer afzienbare steden van ons land gekomen. Dit tijd het woningtekort tot het verle is te begrijpen, omdat juist hier de den zal behoren. De straks eventu- woningnood verreweg het grootst is. Er zijn provincies, waar de ergste voor krotopruiming 1 nood gelenigd is en waar volgens gezet. de deskundige rekenaars het statis- Vanuit de grote steden wordt nu tische woningtekort praktisch is op- echter de vraag gesteld, of het bil- geheven. lijk is deze bouwcapaciteits-rege- Die kritiek uit de steden richt zich ling in de huidige vorm te hand- in het bijzonder op de factor bouw- haven. In die steden is we zei- elke provincie toekomende. In het leden zo niet groter. Hoogstens algemeen mag n.l. worden gesteld, is men erin geslaagd de normale dat er zoveel gebouwd kan worden bevolkingsaanwas bij te houden, als de aannemers aan kunnen. Dat Maar de expansie, welke nu een- betekent dus, dat alle ter plaatse maal talloze mensen uit de rand- a niet BOUWCAPACITEIT (II) nauw daaraan verbonden de kwestie ders hele weken uit hun gezinnen - van de decentralisatie) en woning- e, de overheid door toewijzing 1 1 zich met deze zaak al eens 1 de volledige gezinnen naar grote steden, waar de nood nog het te geringe contingent woningen te bewijs moeilijk zijn te leveren, voorbeeld moeten geven van gein- Eventuele verwijten, dat in de rand- dustrialiseerde bouw. Dat kan op het nig steekhoudend. zamerhand op een modewoord gaan heeft het in 1955 al eens geprobeerd, tuigd zijn). Wij geloven, dat door dit Men kan zeggen, dat het op een alles betere resultaten zullen worden te allen tijde op volkomen vrijwilli- arbeiders van elders. ge basis dienen te geschieden. Maar het aantrekken van deze ar beiders naar de grote steden stuit Indien wat o.i. nu dus nog niet het geval is over één of meer ja- mocht blijken, dat de bouwcapa- zowel op economische als op sociale citeit in „overig Nederland" inder- dienen dan wat zij nu hebben, anders nagegaan, of de factor bouwcapaci- is het niet aantrekkelijk. Bovendien teit anders moet worden gewaar- zal men hen in kosthuizen e.d. onder deerd. in het kerkordelijke kruisen. In deor-i deregels der Kerk is altijd de leer verdisconteerd, want het geldt hier geen wettische aangelegenheid doch een zaak des geloofs. Onbruikbaar zijn daarom al die regels, die niet aan de bron ei Hoogleraren aan de Gein. universiteit gemeenteuniversiteit van Amsterdam is benoemd dr. H. van der Merwe Scholtz, thans senior lector aan de uni versiteit te Pretoria. De 34-jarige ge leerde volgt prof- dr. N. P. van Wijk gaan dan in die van dit Woord. Vanwege haar schriftuurlijke grond structuur was de Dordtse Kerkorde eer biedwaardig. Helaas is haar grondstruc- Louw op. tuur in de Nieuwe Kerkorde niet geheel Mevr. dr. J. E. van Lohuizen-De /ergenomen, ook al is gelukkig vee) i Leeuw werd benoemd tot buitengewoon t haar bewaard gebleven hoogleraar in de archeologie en prehis- Uit hetgeen gezegd is. mogi gebleken tone, oude geschiedenis en kunstge- zijn, dat de tucht niet maai tot betschiedenis van Zuid- en Zuid oost-Azië wèlwezen. doch tot het wezer erk Mevr. Van Lohuizen. die thans 38 jaar behoort. Niet alleen de mens. ook een j oud is. is lector in de Indiase kunst en Kerk zonder tucht zal sterven, aldus archeologie aan de universiteit van ds. Tukker. Cambridge.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2