Noordwijks eigen karaktei zoveel mogelijk bewaren mater-;, dtk'éï Feike Asma in de orgel bespeelde het Geref. kerk Toeneming bezoek geheel voor rekening van buitenlanders Leids studente gaat de Winterflora openen Haringvisserij bij Ierland werd maandag iets beter Nieuw instrument tot veel, niet tot alles in staat NIEUWE UEIDSCHE COURANT A WOENSDAG 7 JANUARI 1959 Advies van sociograf en T TIT DE GROTE BETEKENIS van het bezoek van buitenlanders valt reeds af te leiden, dat de badplaats Noordwyk een zeker exclusief karakter niet kan worden ontzegd. Hetzelfde geldt ten aanzien van de Nederlandse gasten, die in overwegende mate afkomstig zijn uit de wat beter gesitueerde kringen. In het verleden heeft men ernaar gestreefd dit eigen karakter van de badplaats zoveel mogelijk te handhaven, wat er onder meer toe heeft geleid, dat het dagbezoek altijd van betrekkelijk geringe omvang is gebleven. Ervan uitgaande, dat een zekere differen tiatie van de Noordzeehadplaatsen op zijn plaats is, wil het het Econo- raisch-technologisch instituut voor Zuid-Holland voorkomen, dat hand having van dit karakter ook voor de toekomst gewenst is. Dit houdt in, dat in Noordwijk zelf het dagbezoek zeker niet dient te worden gestimu leerd. Hiervoor kan echter in het kader van de ontwikkeling van het Langeveld ruimschoots compensatie worden gevonden. De opkomst van Noordwijk als Noord- groot aantal Inwoners uit de Verenigde zeebadplaats dateert van omstreeks ck eeuwwisseling. De V.V.V. werd in 1897 opgericht. Het aantal gasten bedroeg in die Jaren nog slechts enkele honderden, doch was in 1910 reeds opgelopen tot on geveer 6000 en ln 1920 tot ongeveer 10.000 Betrouwbare cijfers over de ontwikke ling ven het vreemdelingenverkeer niet alleen wat betreft het aantal gasten maar ook ten aanzien van de overnach tingen ontbreken Het voornaamste materiaal heeft betrekking op de hotels en-in een aantal gevallen bovendien uit sluitend voor wat betreft de buitenlan ders. Ondanks deze gebroken kunnen uit deze cljifera toch we) enkele interessante oonclueies worden getrokken. Woningverhiiur De gasten in hotels en pensions blijven gemiddeld een week in Noordwijk, zij dóe kamera huren blijven een maand Voor 1947 moet het aantal woningen, dat geheel of gedeeltelijk werd verhuurd op ten minste 1000 worden geschat, zodat naar overnachtingen gerekend deze logiesvorm ongetwijfeld bovenaan ataat. Wat de hotels betreft: ln 1957 was het aantal aangekomen gasten toe genomen tot ruim 44.000, het aantal overnachtingen tot 229.000. Daarbij liep echter de gemiddelde verblijfs duur terug van 7.3 tot 5.2 dagen. Deze teruggang hangt samen met een wijziging in de aard van het bezoek. In 1947 telde men namelijk circa 110.000 overnachtingen Nederlanders en ruim 30.000 buitenlanders. In 1957 daarentegen waren deze cijfers respectievelijk 85.000 en 144.000. De toeneming blijkt dus geheel voor rekening te komen van de buitenlandse gasten, die ge middeld slechts 4.4 dagen bleven tegen 7.3 dagen voor de Nederlan ders. De cljfere van 1957 geven andere aanwijzingen, ln de eerste plaats wat de seizoenbeweging aangaat. Het toe ristische seizoen begint ln Noordwijk reeds zeer vroeg, als gevolg van het be zoek aan de bioembollenvelden. Afhan kelijk van de weersomstandigheden ziet men een top ln april Staten bezocht en in het algemeen vooral foor diegenen voor wie een bezoek aan de bloeiende bollenvelden meer dan één Tezamen met Schevenlngen is Noordwijk de voornaamste trekpleis ter voor buitenlandse gasten. Beide gemeenten boeken ongeveer 30 van het totaal aantal overnachtingen van buitenlanders In hotels. In alle Noord- seebadplaaUen tezamen. Voor Zand- voort dat op de derde plaats komt Is dit slechts 10 Belangrijk In het voorgaande was sprake van d hotels. Zoals echter reeds aangestipt, ook de verhuur van woningen en kamers van veel betekenis. Van de 1500 woningen ln Noordwijk aan Zee wordt zeker zienlijk meer dan de helft geheel of ge deeltelijk verhuurd, terwijl ook ln Noord- wijk-Binnen vrij vee! verhuringen voor komen. De huurprijzen variëren al naai gelang de ligging der woningen en he seizoen. Voor de ietwat betere woningen in Noordwijk aan Zee zijn de hieruit ver kregen inkomsten echter zeer aanzienlijk In een groot aantal gevallen gaat het hier om bedgagen van 2000 en meer per Enigermate betrouwbare gegevens over het aantal, de verblijfsduur en de inkomsten die hieruit voor d,e plaatselijke gemeenschap voort vloeien, ontbreken echter. Aangezien voor een goed functioneren van Noordwijk als badplaats een zo juist mogelijk inzicht in de bestaande structuur onmisbaar is, moet het ont breken van deze gegevens als eer ernstig gemis worden beschouwd. Verblijfsduu gemiddelde verblijfsduur van de Nederlandse gasten ligt Ln alle maanden hoger dan van de buitenlandse, doch beide groepen is het vea-blljf ln voo: naseizoen van aanzienlijk kortere duur dan in het hoogseizoen. Verder blijkt, dat m A-oor- en naseizoen de buitenlan ders ln getal verre overheersen. In Juli en augustus zijn Nederlanders en buiten landers vrijwel gelijk in aantal. Deze aantrekkingskracht van Noordwijk op de buitenlandse gas ten, ook buiten het eigenlijke bad seizoen, is- van groot belang voor de bezetting van de hotels. Gaat men ervan uit, dat in augustus de logies- capaciteit nagenoeg volledig bezet is, dan bedraagt het bezettingspercen tage voor april en mei 34, voor juni 58, voor juli 76 en voor september 23. Ten opzichte van de Nederlandse gasten liggen deze cijfers aanmerke lijk lager, vooral in april, mei (7'/») en september (15 De betrekke lijk gunstige bezetting in voor- er naseizoen, die voor een rendabele exploitatie van de hotels van groot belang is, is dus vooral aan de bui tenlandse gasten te danken. Wat de herkomst van de buitenlanders betreft zij opgemerkt, dat ln de eerste oorlogee Jaren de in Duitsland gelegerde geallieerde militairen veruit de naamste groep vormden Thans echter wordt evenals voor 1940 de plaats Ingenomen door de Duitsers, die ruim de helft van de overnachtingen voor hun rekening nemen, namelijk 73.000 Hierna volgen Engeland en Schotland mei 34.000 overnachtingen, de Verenigde Sla- ten (9.000). Zweden (5.600) en Zwitaer- 5.400). Verschillen Opmerkelijk la, dat de onderlinge ver houdingen voor het voorseizoen (bloem bollen) en het hoogseizoen (badbedrijf) grote verschillen aantonen De Duitse gasten prefereren duidelijk het hoog seizoen. In april en mei wordt het aantal Duitsers zelfs door het aantal Engelsen overtroffen. In dezelfde periode wordt Noordwijk eveneens door een relatief NOORDWIJK Schaakwedstrijd De Noordwijkse schaakvereniging Da niël Noteboom heeft een wedstrijd ge speeld tegen Boskoop. De uitslagen: G Marijt—A Bonefaa» 0-1: J- Turk—S. J. van Wijk 0-1; J Sleeboom-N Kok 4—4F Hoek-P van Veen 0—1; P Bedijn—J. A Loef 1—0; J. J. Bizot—A Sytsema jr. 1-0; Th Admiraal—W Trapman 0—1; J Plug P Bro«r 0—1; H Meyer—A. Sytsema ar. 4—4: ds R C. de LangeJ. C. Bulk 4—4. Totaal 34—«4- In Krelagehuis te Haarlem /~WER RUIM EEN WEEK om precies te zijn op vrijdag 16 januari wordt in het Haarlemse Krelagehuis de Winterflora geopend. En, zo vertelde ons jhr. mr. dr. O. F. A, H. van Nispen tot Pannerden gisteren, we gaan het anders dan anders doen. Om te beginnen bij de opening. Terwijl men normaal bij een opening veel heren in pontificaal ziet en men verschillende redevoeringen afsteekt, zal nu Leni Quant, een studente, die de afgelopen herfst in opdracht van de vaderlandse bollenkwekers in de Ver. Staten heeft rondgetoerd als tulip queen, het startschot lossen. Verder is men afgeweken van het traditionele arrangement en voor het overige is ook de gekozen datum een nieuwighéid, daar het van de broei- ers veel vakmanschap zal vragen half januari een groot sortiment bol- bloemen te presenteren. Hot is een traditie, dat de Kon Alge mene Vereniging voor Bloembollencul tuur iedere vijf jaar een grote tentoon stelling houdt, een buitententoonstelling ((de bekende Flora ln Heemstede), vijf jaar later gevolgd door de binnenshow ((de Winterflora in het Krelagehuis). De laatste Wincerflora werd gehouden Ln 1949. zodat men met de expositie, die men van 16 tot 25 Januari gaat houden, de draad van de traditie weer opvat. Men breekt echter met de traditionele aanleg. De tuinarchitect C. Geerlings te Heemstede heeft de voor dit doel moei lijke zaal van het Krelagehuis ..gebroken" door paden schuin door de zaal te laten lopen en ln het centrum een vijver ta maken, waarin drie springlevende) fla mingo's dromerig naar het publiek zul len staren. Verder heeft de arrangeur er voor gezorgd, dat het geen bloemenpak- huis wordt door gras met sparren en andere heesters als rustpunten toe te Bindwerk In de hal van het gebouw wordt een export-We van bindwerk gehouden Het heet ln vakkringen nog altijd, dat hyacin ten zich minder goed voor bindwerk le nen. Om dat verhaaltje de wereld udt te helpen, heeft het tentoonatellingscomité een team Jonge b inde re aangetrokken, dat zal bewijzen, dat met hyacinten wel degelijk mooie bloemstukken zijn te maken. Verder zal aan deze Winterflora een kleine mechanisatdetentoonstelling zijn verbonden, waarop de drie bollenrooi- machines, die nu in de praktijk zijn be proefd zullen worden getoond- In samenwerking met de vereniging ..De Tulp" zal de rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst een stand inrichten, die spe ciaal de belangstelling van de vakgenoten zal hebben. Leni Quant zal de zestiende de positie om elf uur officieel openen. Om twaalf uur heeft het publiek toegang. De overige dagen is de show geopend van 'a morgens tien tot 's avonds half elf. Men kan bij dé spoorwegen gecombineer de r e 1 s -en-tr «ebi-1 J etten kopen. Daarmee heeft men een sleutel, die niet alleen de deur van het Krelagehuis maar ook die van het Frans Hals-museum opent. Studie can Noordwijk Het Economisch-technolo- qisch instituut voor Zuid-Hol land heeft in samenwerking met het Landbouw-economisch instituut, het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland en het architectenbureau Kui per, Gouwetor en De Ranitz een studie gemaakt van de sociaal-economische structuur en de stedebouwkundige pro blemen van de gemeente Noordwijk, de bloemenbad- plaats. die wel de parel aan de Noordzeekust wordt ge noemd. In een aantal artikelen, waürvan hierbij het eerste, hopen wij op beknopte wijze de belangrijkste gedachten en ge gevens uit het rapport weer te geven. LISSE Jaarvergadering Philatelica De afdeling Lisse van Philatelica hield gisteravond in De Nachtegaal een •ergadering. De voorzitter verwelkomde peciaal de hoofdbestuursleden Bakker, Godschalk en Smulders, leden uit Hjjle- gom en afgevaardigden van de afdelingen Sassenheim en Noordwijk. Het jaarver slag van secretaris G. Segers was opti mistisch. Er wordt een grote actie on dernomen om via de scholen de jeugd limeren. De voorzitter van Phi late- de heer Bakker, zei, dit toe te jui chen. Moedgevend was het. wat een af gevaardigde van Noordwijk vertelde door zo'n jeugdactie had men vijftig nieuwe leden gekregen. De heer Bakker hield een cai over de „binding" van het verzamelen. De heer H. C. van Ginhoven meldde bij een jaaromzet van ruim 2600 een batig saldo van 20. A.R. kiesvereniging Vrijdagavond vergadert de a.r. ki< eniging in de zaal van de Chr. Geref. kerk. De advieslijst voor de kandidaten de Tweede Kamer komt aan de VALKENBURG Geref. Vrouwenvereniging Donderdagavond om 8 uur vergadert ïvereniging in de Een hartverwarmend plaatje van het Noordivljkse strand, zoals dat er 's zomers vaak uit ziet: Kon de foto ook iets laten horen, dan zou men een Baby lonische spraakverwarring ge waar worden. Immers, volgens het sociografisch rapport van het E.T.I. bestaat het aantal toeristen in de bloemenbad- plaats in het hoogseizoen voor de helft uit buitenlanders. Op de achtergrond enkele van de talrijke Noordwijkse hotels, waarvan in het nevenstaande verhaal sprake is. Woningbouw verdringt tuinbouw in Katwi jk VISSERIJGOLFJES VOOR DE TRAWLERS om de Noord is het maandag ongunstig weer ge weest. Tussen de buien door hebben de schepen nog een trekje kunnen doen, waardoor de dagvangsten van 40 tot 50 manden schelvis en wijting per etmaal groot waren. De trawler Medan ving van een trek 10 manden schelvis en de Postboy meldde een trek van 25 manden hoops. Uit IJmuiden gingen de trawlers Polderman en Job Gouda weer naar zee. Bij Ierland is de haringvisserij sinds maandag iets beter. De haring wordt echter op een paar kleine plekken gevangen. De Katwijkse trawler KW 153 Francina ving maandag 30 kantjes haring. februari. De Hoop zou reoht- Dinsdag alleen sardien Aan de dinsdagmarkt losten geen Iers of trawlloggers. Alleen enkele kleine scheepjes van de kust waren binnen sardienvangsten. De IJM. 41 was binnen met 300 kisten sardien, de UK. 50 met 250 kisten sardien. De sardien lever- e van f 18 tot f 25 op. Aan de woensdagmarkt Vanmorgen zouden twee trawlers los >n, die na kerstfeest naar zee gingen. De Herman meldde als vangst 120 kisten schelvis, 90 makreel, 250 wijting", 50 gul kabeljauw, 25 koolvis, 5 diversi stuks stijve kabeljauwen. Ook de Ier Elie Cheneviere zou vanmorgen los- :n; de vangst bestond uit 330 kisten De Hoop naar de Ierse Zee Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" dinsdagmiddag uit IJmuiden vertrokken de Ierse Zee. Het schip maakt erste keer een reis naar deze vis gronden, waar zich de haringvisserij steeds meer concentreert in de maanden 9 ejajE RIJNSBURG Vrachtauto in etuk land r 12 u militaire vrachtauto bij het passen de Voorhouterweg in de zachte berm De auto kantelde en kwam terecht i stuk land. Tegen vier uur gelukte het de auto met een militaire kraanwagen ou de weg te brengen. Het verkeer was hierdoor enige uren gestremd. Spreekbeurt Vrijdagavond 8 uur «preekt in de zaal achter de Chr. Geref. kerk voor de afde- de Geref. bond de heer J. Kruithof te Monster. Cef a-film Vanavond wordt in de Maranathakerk de film „Schipper naast God", naai boek van Jan de Hartog, vertoond De die uitgaat van de afdeling Rijnsburg van de Cefa, begint om 8 Tweede Slicll-boring in West-Pakistan Op 27 december la Pakletan Shell Oil Company Ltd. begonnen met een tweede exploratleboring m West-PakieUn, nabij Karampur. district Muitan in de ataat Bahawalpur Sinds oktober 1957 zoekt zij daar aardolie Uitgebreide seismische on derzoekingen hebben geleid tot ontdek king ven een voor de aanwezigheid van aardolie gunstig lijkende ondergrondse tuur btj Karampur. Thans moet aan getoond worden of deze structuur inder daad oliehoudend U. srr. SASSENHEIM DE THANS EENJARIGE, alom actieve Stichting Orgelcentrum heeft nu ook het nieuwe instrument in de Geref. kerk van Sassenheim in het speelplan betrokken. Van Feike Asma werd verwacht, dat hij alle moge lijkheden van dit grote, veelstemmige orgel zou uitstallen. Het is te hopen, dat de belangstelling van de liefhebbers bij volgende gelegenheden even groot zal blijven als die nu was. stelde, zoals ge hoorde ..Occasional Ouverture" van Handel vormden samen een muzikale verfrissing, mede door het feit, dat Asma's vertolking aan de eis van be heerste speelsheid voldeed. Asma's programma stelde, zoals ge woonlijk, geen hoge eisen aan het bt vattingsvermogen van de toehoorders. Nu is dit op zichzelf geen bezwaar. Maar (het zij nog maar eens herhaald) ook in het lichte genre behoeft een organist zich, bij gebrek aan ruime voorraad, waarlijk bescheiden aantal populaire werken te bepalen. Er is ook daar keus genoeg. We vin den dus, dat de organisten van het Or gelcentrum moesten breken met de bijna liturgisch aandoende gewoonte, steeds et Jan Zwart (of zichzelf) te beginner te eindigen Het kan óók anders. Overigens viel het deze keer nogal ee. Een„Trumpet Tune" van Put- |ccll altijd mooi) en een zelden ge- Drie werkjes van Nederlandse compo nisten, geen van drieën representatief voor de eigen orgelproduktie (wegens ge brek aan originaliteit): een wel zeer sierlijke gavotte uit de „Suite in oude stijl" van de Zutphense jubilaris Corn. J Bute, een alleen maar virtuoze toccata Bram Bruin en een wat zoetig An- 11 van Simon Landsman, hoorde men stuk voor stuk in een goede uitvoering In rie gavotte was Asma's spel zelfs voor treffelijk. Het bleek ons, dat dit modern gebouwde orgel wel tot veel, maar niet tot alles in staat is. Zo schoot het in feite tekort met de variaties uit Widors vijfde sym- Een cantilène van Rheinbergei Zwarts „Ga niet alleen" en „Rust mijn ziel" klonken, als eenvoudig ge construeerde romantische werken veel gaver dan bijvoorbeeld „Scheep je onder Jezus' hoede". Het schijnt, dat dergelijke, naar het schema van Guilmant c.s. gebouwde mu ziek in dit orgel geen geschikt vertol kingsmedium vindt De bespeler zal met dit karakter in de keus van zijn pro gramma en de wijze van preludiëren en begeleiden rekening dienen te houden Twee koraalvoorspelen van Zwart (Psalm 68 1 en „Alle roem is uitgeslo ten") gaven aanleiding tot gemeenschap pelijk gezang. Het flodderige staccato van i maakte bij dit zingen geen muzi en ook geen stichtelijke indruk. Joh. van Wolfswinkel. streeks van Amsterdam koers zetten zee, maar heeft nog enige tijd te IJmui den gelegen voor* reparatie van een der navigabie-apparaten Omstreeks vier uur koos „De Hoop" zee. Het schip keert na de eerste weck ln februari terug naar Amsterdam en wordt dan waarschijnlijk klaargemaakt voor de jaarlijkse reis naar de Noorse wateren bij de Lofoten- Duitse vloot-uitbreldlngen De Duitse trawlervloot, die in Neder land bekend staat als modern, is volgens de Duitse reders grotendeels verouderd. Van de 209 trawlers, die per 1 januari in Duitsland in de vaart waren, zijn er 145, die met kolen worden gestookt. Deze schepen zullen uit de vaart genomen worden en vervangen door motorschepen Steeds verder afgelegen visserij-gronden zelfs bij New Foundland en Labrador moeten worden opgezocht en hiervoor zijn de kolentrawlers niet geschikt. In 1958 werden slechts zes trawlers, met kolen gestookt, uit de vaart genomen. Voorts werden verscheidene kolenstokers verbouwd tot oliestokers. In het door gebrek aan kapitaal slechts langzaam uitgevoerde nleuwbouwpro- gramma heeft men de neiging meer en meer over te gaan tot de bouw van ge combineerde fabriekstrawlers en drijven de diepvricsfabrieken. Thans zijn van de Duitse trawlervloot zestien schepen uitgerust met installaties, va armee een deel van de vangst, zoals ifval van vis, kan worden verwerkt tot raan en vismeel. Vijf van deze zestien schepen zijn bovendien uitgerust dlepvriesfabrleken, zodat een groot deel rogst als diepvriesvis aan land kan worden gebracht in Bremerhaven, Kiel, Hamburg en Cuxhaven. Deze ddep- i-visfilets gaan van "het schip regel recht naar de detailhandel in Duitsland Van de Duitse trawlervloot horen per 1 januari thuis in Bremerhaven 113 sche- Cuxhaven 47, in Hamburg 35 er in Kiel 14- De totale tonnage steeg var bon ln 1957 tot 115.652 ton in 1958. Een mooie foto van het gebied Cleyn Duyn ten noorden van de Zeeweg tussen Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn. Dit gebied, nu nog tuinbouw- grond, zal binnen afzienbare tijd niet meer als zodanig wor den gebruikt doordat er wo ningen en andere bebouwingen zullen verrijzen. In het midden de toren van het raadhuis; ge heel rechts de toren van de Nieuwe kerk te Katwijk aan Zee. Foto D. Kruyt Labrador, bij IJsland, bij de Noorse kust de Ierse Zee. Bij Labrador wordt de schepen veel roodbaars gevangen. Op de visgronden bij IJsland halen de trawlers roodbaars en kabeljauw scheep. De vangsten zijn zeer goed Op de Noorse kust wordt veel koolvis gevangen, zodat anbod in de Duitse markten geva- Helaas valt de haringvisserij nog steeds :gen in de Ierse Zee. Slechts enkele sche en van de Duitse vloot vissen daar. Het ook heel moeilijk haring uit het bui tenland te betrekken, daar andere vloten heel weinig vangen. Nationale Handels bank ontkent overneming KATWIJK AAN ZEE Jeugd en politiek Onder leiding van de heer W. Flinter- man vergaderde de C.H.J.G. in de doop- kamer van de Nieuwe Kerk. Mejuffrouw Haty Boonacker te 's-Gravènhage sprak over Jeugd en politiek. Ook door de jongeren moet de c.h. gedachte in de politiek worden uitgedragen. Echter niet zoals in sommige landen, waar het idea- in de jeugd door de partijen werd misbruikt, vooral in Duitsland vlak in de tweede wereldoorlog. Of de jeugd van tegenwoordig slechter is dan die van vroeger? Deze klacht wordt alle tijden door vernomen. Mejuffrouw Boonacker ging vervol gens uitvoerig in op de jeugdparlemen- de nationale en internationale contacten. Katwijkse jeugd heeft flink huisgehouden De Katwijkse jeugd heeft het afgelo pen weekeinde weer eens flink huisge houden. De ruiten van verscheidene pak huizen aan het Prins Hendrikkanaal wer den ingegooid en men smeet zelfs een kuip met taan om. Haringtonnen werden stukgemaakt en ook een aantal nieuwe netten moest eraan geloven. Jeugdkerk Vanavond acht uur vergaderen de me dewerkers van de jeugdkerk in de con sistoriekamer van de Nieuwe Kerk. Jonge Kerk Vanavond acht uur vergadert de Jon ge Kerk in het wijkgebouw Abeelplein. Spreekbeurt Morgenavond acht uur spreekt de heer J. van Woerkom uit Stolwijk in de Kapel. Hoog en laag water Donderdag: hoog water 2.16 en 14.35 uur; laag waiter 10.28 em 22.47 uur. Het Bestuur van de HERVORMDE SCHOOL te Katwijk aan den Rijn zoekt Iemand, die bereid is. de school aan de Commandeurslaan (4 lokalen) schoon te houden en voor de kachels te zorgen. Zich te vervoegen bij het hoofd der school Commandeurspad 22 (na schooltijd) LEIDERDORP Tjokvol „Irene" voor films De films die de heren Van Egmond, Van Leeuwen en Van Tongeren gister- de grote zaal van het gebouw Irene over families in Californië hebben vertoond, genoten zoveel belangstelling, J-* iedereen een zitplaats kon krij- Op een vraag aan dc directie van de Nationale Handelsbank of men zich uit et binnenland of het buitenland tot haai eeft gewend over „overneming" var eze instelling, werd ontkennend geant- oord. Gistermiddag deden namelijk hardnek kige geruchten de ronde over overne ming van de Nationale Handelsbank, waarvan een wilde speculatie het gevolg was. zodat de koers ongeveer 13 punten Levensverzekeringen op nieuw record Volgens het Centraal Bureau voor d Statistiek is in november voor f355.7 miljoen aan nieuwe levensverzekeringen afgesloten, namelijk f 169 min. kapitaal-, f 164,2 min rente- en f22,5 min. volks verzekering. In de eerste 11 maan< an 1958 is totaal f 3543,5 vorig ji f 3448,9) min. aan nieuwe verzekeringen ifgesloten, waarvan f 1597,7 (1517,4) min. :apitaal-, 1706,4 (1697,7) min. rente- en 239,4 (233,8) min. volksverzekering. Het aantrekkelijke van deze films dan ook, dat men er oud-Leiderdor- zowel familieleden als vrienden en kennissen, op zag. Deze amateurfilmers hebben de burgerij daarmee een bijzon dere dienst bewezen. Als er voldoende belangstelling voor blijkt te bestaan, zou nog een tweede avond kunnen worden ge organiseerd. Het lijkt ons het beste, dat aan ds. Dijk, Geref. predikant, die gister avond het openingswoord sprak, kenbaar te maken Dé predikant vond het zeer prettig, dat dit initiatief zo'n goed ont haal had gevonden. Bijeenkomst Arjos Vrijdagavond 9 januari half 8 houdt de afdeling van de Arjos een vergadering in de zaal achter de Geref kerk, waarin mej. Hartsuiker te Den Haag hoopt te spreken over „Samenleven". VOORSCHOTEN Mijn leven, mijn werk Vrijdagavond spreekt de heer L. Waas- r-rp in het Cultureel Centrum over „Mijn leven, mijn werk". De heer Waas dorp werkte vóór de oorlog uls marine officier en P.T.TMngenieur in het toen malige Nederlands-Indië. A.R. kiesvereniging Vrijdagavond vergadert de a.r. kie»- 't-reniging in één van de zalen bij de Ge ef orme«-rde kerk. Op de agenda staat Heen de behandeling van de advieslijst •oor de kandidaten van de Tweede Ka-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 6