Kongo geïnfecteerd door het Afrikaanse nationalisme BELGIË LIET POLITIEK VACUüM ONTSTAAN Kwestie-Kongo in Belgische Kamer Aftreden Mollet staat nu vast Sir Winstons mening over De Gaulle VPRO biedt plan aan voor nationale omroep 4 WOENSDAG 7 JANUARI 1959 (Van een onzer redacteuren.) TTET zou zeker niet juist zijn, onze zuiderburen verwijten te maken met betrekking tot de jongste gebeurtenissen, die de situatie in de Bélgische Kongo plotseling in het centrum van de belangstelling hebben geplaatst. Tot dusver was het temidden van roerige Britse, Franse en Portugese kolo niale gebieden een oase van rust, ook al kwamen er wel eens ongeregeld heden voor. De Belgen voerden een zeer praktisch en zinvol beleid, hetgeen bijvoorbeeld tot uiting kwam in het tegengaan van de vestiging van Euro pese kolonisten in de Kongo. Toen de Amerikaan Chester Bowles eens aan de gouverneur van de Belgische Kongo vroeg, wat er nodig zou zijn om dit gebied onder communistische invloed te brengen, antwoordde deze prompt: „Honderdduizend blanke kolonisten". Uit zijn opmerkingen bleek voorts, dat de algemene belangen van België en de Kongo ver uitgaan boven de persoonlijke belangen van de Belgen, die zich in de Kongo hebben ge vestigd. Op politiek terrein zijn de Belgische Zou komt h*C d»t bestuurders echter minder door- K" tastend opgetreden. Daar zelfbe stuur voor de Kongolezen het Bel gische bewind of zijn economie zou kunnen bedreigen, bestond er voor lopig geen uitzicht op algemene verkiezingen en nog minder op zelfbeschikking. In theorie bestu ren Belgen en ontwikkelde Kongo lezen samen de Kongo om te voor- Pa» »n het j. komen, dat een strijdpunt ontstaat over de kv^estie van een blank overwicht aan de ene en een Afrika voor de Afrikanen-bewe ging aan de andere kant. U weinig in- beschikbaar zijn om dit poli tieke vacuum op te vullen, nu Afrika op nog geruchtmakender wijze dan Azië aan het ontwaken is. Ook de Kon go is geïnfecteerd door het virus van het Afrikaanse nationalisme en in Brus sel is men wakker geschrokken en schijnt men zich bewust te worden, dat de Kongo geen eiland, maar een onlos makelijk deel van het zich van eigen waarde bewust wordende Afrikaanse De nuchtere Belgen weten, zo schrijft Chester Bowles in ..Afrika's uitdaging aan Amerika" (uitgegeven bij het Boe kencentrum te Den Haag) dat de toe komstige kracht en welvaart van hun eigen land uiteindelijk afhangen van het ontwikkelen ener Belgisèh-Kongo- wc in Ane lese samenwerking. Wanneer het kleine Wil dit zegger Belgie samenspeelt met het uitge'strek- het dominen te. rijke en dunbevolkte Kongogebied Kongolese na (inheemse bevolking telt slechts twaalf lijf heeft? Hi miljoen zielen), kan dit land een be- stellen en he langrijke en invloedrijke macht worden. de meningen De Belgen waren en zijn er nog steeds De leiders v van overtuigd, dat zij de enig juiste hun succes i weg volgen, die naar een dergelijke samenwerking leidt. VADERLIJK Lang heeft de Belgische koloniale poli- binnen 30 iaar *eèl tlek het stempel van het paternalisme fTITA gedragen. De blanken oefenden een va- CjUjIs derlljke zorg uit over hun zwarte on- Belgische waarnem cnelgd, het r, dat achter ons ligt, be gon zien in de Kongo een nationalis tische beweging af te tekenen. Dat ge beurde, nadat in december 1957 in de grote ateden gemeenteraadsverkiezingen waren gehouden, waarbij voor het eerst ook de inheemse mochten stemmen. In Leopoldstad legde de Abako, een orga nisatie van de Bakongostammen, die gevestigd zijn aan de Beneden-Kongo, beslag op 130 van de 170 zetels. En dit, terwijl hun numerieke sterkte slechts iets meer dan de helft van de 43.180 opgekomen kiezers bedroeg, zo lazen ist. dat Abako-nationalisme het i het ment te Brussel op verzoek van de socialis tische oppositie het een en ander over vertellen. Wellicht zal dan duidelijk worden, hoe het kwam, dat de verga dering van de Afrikaanse organisatie geen doorgang kon vinden, waarom de spreker niet aanwezig kon zijn en hoe de poLitietroepen ziioh hebben gedragen, toen de inheemsen weigerden, de zaal Dit is de zakenwijk van Leo poldstad, die in de Kongolese sa menleving de belangrijkste rol speelt. 'De Kongo is nog steeds een grote onderneming, waarin politiek tot voor kort nog taboe was. Door invloeden van buiten is hierin verandering gekomen is moeilijk, dit is heel begrijpelijk, dat erover zeer uiteenlopen, de Abako zeggen, dat hun succes in de hand werd gewerkt door de eis van onmiddellijke onafhan kelijkheid voor de Kongo; een andere Afrikaanse organisatie', Conscience Afri- caine geheten, had onafhankelijkheid derdanrn, zonder deze enige medezeg genschap te geven. Deze houding was In zoverre gerechtvaardigd, dat de In heemsen, die rechtstreeks uit bet ifze- ren en stenen tl|dperk in contact werden gebracht met de moderne Europese be schaving, enige bescherming" nodig hadden. De psychologische kloof tussen deze helde werelden Is zeer breed, hoe wel zo zchreef onlangs de Neue ZUr- cher Zeltung het wonderbaarlijke aanpassingsvermogen van de negers de rocfl tegenstellingen vaak schijnbaar over- De „vaderlijke" inslag vsn het Belgische koloniale bestuur dateert eigenlijk reeds uit de tijd van Leopold II, koning en zakenman, die de Kongo kocht toen zijn land daar niets voor voelde. Voor hem was zijn rijk In Afrika zowel een be- schavingstaak ais een goede geldbeleg ging. In feite is de Kongo nog steeds een grote onderneming, die de gezond heid en het arbeidsvermogen van haar personeel met grote zorg omringt, maar geen zelfstandig geuite wensen of meningen van haar werknemers wil horen. Voorts kan men zich niet aan de Indruk onttrekken, dat het koloniale beleid vooral zoals dat door de in de kolonie gevestigde blanken wordt voorgestaan - op de fictie vnn hermetische isole- mliggende gebieden bc- «Un Abako te verklaren uit herlevend stambewust- z(Jn. Dit sou betekenen, dat de regionale en atambanden sterker s(jn geworden en dat er geen streven naar een Kongolese eenbeld aan de gang sou z|Jn. Herleving van het sta.jnbewusts(jn kan uiteraard niet bevorderlijk z|Jn voor het totstand- Wat brengen van een dergelijke eenheid. Kc de mogelijkheid, dat de eenheids- de Het lijkt waarschijnlijk, dat enkele auitOr riteiten in Leopoldstad weindg tact heb ben gebruikt ln deze zaak en dat de woede-uitbarsting, die daarvan het ge volg Is geweest, in eerste instantie daar door werd veroorzaakt. Ln de aanhef van dit artikel zeiden wij echter reeds, dat het niet juist zou zijn, onze zuider buren als „koloniale mogendheid" hier over verwijten te maken. Men kan de regering te Brussel moeilijk verant woordelijk stellen voor het optreden van enkele harer vertegenwoordigers in een Afrikaans gebiedsdeel, die ln strijd Lang met de geest van aamenwerking, zo ooi voorzichtig op gang gekomen, hande gewezen op de elementen, die een vorm van nationale bewustwording in de wej stonden in vrijwel alle koloniale gebie den van Afrika, zoals eens ook var Azië werd beweerd. Maar telkens zier we, dat deze kunstmatige scheidings lijnen worden weggevaagd, als het national is (tie zich baanbreekt en dat de eenheid van bepaalde gebieden zioh heeft verwezenlijkt ondanks het bestaan van bloed veten tussen talrijke in stam- •band levende bevolkingsgroepen. overal heeft dat winst gebracht. Ook in Ghana, dat overigens op be wonderenswaardige wijze van zijn onaf hankelijkheid gebruik heeft gemaakt, dreigt het optreden tegen nog steeds verzet biedende stammen een smet op de democratische gezindheid van de vooruiitetrevende regering van dat land :al gaan ontwikke- Nlc ist Leopoldstad uwend tegenover het Fri taville, de s i de hoofdsl Equatoriaal Afrika, waar sedert het op treden van De Gaulle het politieke le ven is opgebloeid. En dan zijn er nog de Soedan, Rhodesia, Oeganda en niet te vergeten de wat verder verwijderd 1 onafhankelijke staten Ghana en Guim <)\TWA4KT VFat de inheemsen, die in Leopoldstad zo plotseling uit de hand sprongen, er ■elf van denken? Niemand kan het met zekerheid zeggen, al wordt aangenomen, dat de grote meerderheid zeker geen verbreking van de handen met België wenst. De «warte bevolking heeft vrij wel geen middelen om haar opvatting kenbaar te maken. Persvrijheid bestaat Het behoeft niet voor hen niet, wat enerzijds een voor- dcrl is, geilen de naïviteit der negers, die hen weerloos maakt tegen demago- he propaganda, maar anderzijds het h bergt, dat er een politiek Dat thans, ondanks de pogingen van de Belgische bestuurders, de ontwikkelde Kongolezen zeer geleidelijk dezelfde rechten te geven ala de Belgen. gortacbte zich aterki len, groter dan die va® een veraterking va<n de regionale en stambanden. De ln de steden gekozen kandidaten waren merendeels afkomstig uit de Afrikaanse middenklasse van klerken, onderwijzers en geschooide arbeiders, onder wie de Belgen hoopten evenals andere Euro peanen in Afrika hun beste vrienden te vinden. Kandidaten, van wie bekend was, dat zij op goede voet stonden met het Belgische bestuur, waren over het algemeen kansloos. En zonder dat men van een anti-Belgische stemming kon spreken, droegen de verkiezingen toch een arvtd-koloniaal karakter. En terecht concludeert The Economist, d«.t eens te meer la bewezen, dat het vormen van een middenklasse gelijk staat met het stimuleren van een onafhankelijkheids- wonderen, dat de vergadering van zondag, waarvan het niet doorgaan aanleiding gaf tot de ernstige ongeregeldheden van de afge lopen dagen, georganiseerd werd door de Abako Wat er precies Is gebeurd, voordat de onlusten uitbraken, ia niet bekend. De heer Van Hemelrtjck, Bel gisch minister van koloniën, zal er mor gen kt de Kameir van Afgevaardigden DE TOEKOMST al de toekomst voor de Belgische ïo brengen? Het is geriiakkolijker. vraag te stellen, dan ze ook maar ,cht Met deze lessen uit de jongste histo rie zal België rekening moeten houden, ook al weet het, dat het ge streefd heeft naar het beste, zowel voor België als voor de Kongo zelf. De regering te Brussel moet met alle middelen trachten te voorko men, dat een ongebreideld natio nalisme, aangestookt van West- en Noordoost-Afrika uit, kans krijgt, zich van de geesten in de Kongo meester te maken. Zij moet dit doen in het belang van de Kongo, van België en van de gehele wes telijke wereld, die zoals men weet ter verkrijging van voor haar verdediging belangrijke grondstoffen voor het grootste ge deelte op de Belgische Kongo is aangewezen. mag worden, dat de ongcr van deze week niet zonder gevolgen zullen blUven voor de politieke toekomst van de Kongo. Dit gebied Is aan dc politieke vergetelheid ontrukt op een voor de Belgen zeer ongelegen ogen blik. Niet zozeer omdat thans het gevaar dreigt, dat de Verenigde Naties zioh met de Belgisch-Kongolcsc zaken zullen gaan inlaten, maar eerder, omdat zowel in Weat-Afrika als In Noordoost-Afrika dingen gebeuren, die vooral In deze t(]d niet zullen nalaten,1 grote Indruk te maken op de Intellectuele bovenlaag en vele anderen aan de onmondigheid ont wende leden van de inheemse bevolking. De invloed, die van dc gebeurtenissen in belde genoemde gebieden uitgaat, wordt sedert het hernieuwde optreden van generaal Dc Gaulle in Frankrijk nog versterkt. De kansen, die de generaal aan de Franse koloniale gebieden in alle delen van Afrika heeft gegeven, zijn in de Kongo niet onopgemerkt ge bleven. Bn al is hot bepaald niet zo, dat een groot deel van de Kongolese bevolking de Belgen liever vandaag dan morgen ziet vertrekken, het kan .toch niet worden ontkend dot er een ont wikkeling aan de gang is, die binnen niet eens zo lange tijd kan uitmonden in een demonstratief verlangen naar zelfbeschikking of naar aanfluiting in vrijheid met omringende gebieden met gemeenschappelijke belangen. Teveel heeft men in de afgelopen Jaren Rust keert terug /~NP VERZOEK van de socialisten zal de Belgische Tweede Kamer morgenmiddag bijeenkomen om de toestand in Leopoldstad te bespre ken. Minister Van Hemelrijck zal dan een rapport uitbrengen over de on lusten in de Belgische Kongo. De re- geringsvèrklaring over de nieuwe Belgische politiek in de Kongo zal pas 13 januari in het parlement wor den afgelegd. Inmiddels ia in Leopoldstad, waar ten gevolge van de onlusten 35 dode® zijn te betreuren, de rust geleidelijk weer gekeerd. Wel heerst er nog een soort staat va® beleg, maar de stad vertoont weer een normaal aanzie®. De Euro peanen zijn gewapend en de parachu tisten die van de militaire basis Kamina zij® aangevoerd, staan gereed om zo nodig in te grijpen. In de Afrikaanse wijken worden nog razzia's gehouden. Er zijn verscheiden arrestaties verricht. Ook Daniel Kanza. de vice-voorzitter van de Aboka Is in heohtemis genomen. In strooibiljetten wordt een beroep op de inheemse be volking gedaan, zioh rustig te houden. In België heeft de opstandige beweging in de Kongo grote beroering gewekt. De meeste Belgische bladen brachten het nieuws in grote opmaak. Arabië wil breken met Tapline Een subcommissie van de economische raad der Arabische Liga te Kairo heeft aanbevolen, dat de oliebuisleidingen in de aangesloten landen in de toekomst in eigendom zullen overgaan aan een Arabi sche maatschappij en dat de concessie voor do Trans-Arabian Pipeline (Tapline) niet zal worden hernieuwd. De economi sche raad zal de aanbevelingen over wegen. Merapi werkt weer De vulkaan Merapi in Midden-Java heeft na maanden rust weer nieuwe le vendigheid vertoond. Dezer dagen kwa men bij een uitbarsting grote stoomwol ken naar buiten, alsmede stenep, die over een afstand van 500 meter in de omtrek neerkwamen. De autoriteiten zijn de voorbereidingen begonnen voor een ont ruiming der omliggende dorpen. Guy Mollet, de leider van de Franse socialisten, en Eugene Thomas hebben op 27 december hun ontslag aangeboden ala minister omdat zij zich niet akkoord kun nen verklaren met de nieuwe begroting van De Gaulle. Dit is gisteren officteel meegedeeld door het kabinet van De Gaulle. Mollet is minister van staat in de Franse regering en Thomas minister van poste rijen. Ook Thomas is een socialistisch minister. De beide bewindslieden zullen hun functie donderdag neerleggen. Op die dag wordt De Gaulle namelijk offi cieel president. Gisteren heeft de generaal zijn laatste kabinetsraad als premier meegemaakt. Hij dankte in deze bijeenkomst de 75- jarlge aftredende president René Coty x>r het belangrijke werk dat hij voor republiek heeft gedaan. Inmiddels neemt het verzet tegen de regeringsplannen op landbouwgebied toe. De leiders van de ruim 900.000 landbou wers in Frankrijk en Algerije hebben gisteren besloten, de landbouwers te ver zoeken om alle orders uit te voeren hoe ernstig deze ook mogen zijn welke worden gegeven uit verzet tegen het be sluit van de regering tot opheffing van de prijssteun voor landbouwprodukten. Is er in de Kongo sprake van een herleving van het stam be wustzijn of gaat zich de een heidsgedachte sterker ontwik kelen, ondanks de samenleving in stamverband? Het antwoord op deze vraag is uan grote bete kenis voor de toekomst van de Kongo CIR WINSTON CHURCHILL heeft de overneming door generaal De Gaulle van het presidentschap in Frankrijk met instemming begroet en de zich ontwikkelende vriendschap tussen Frankrijk en Duitsland toege juicht. „Twaalf jaar geleden heb ik de hoop uitgesproken dat Frankrijk Duitsland bij de hand zou binnen leiden in de Europese gemeenschap", aldus sir Winston in een van zijn zeldzame toespraken. „Het doet mij genoegen elke nieu we ontwikkeling in de FransDuitse vriendschap te volgen en ik vertrouw erop. dat Groot-Britannië en de Ver enigde Staten, die steeds meer aan elkaar verbonden worden, immer zul len voortgaan, hun alle hulp en steun te verlenen". f^HURCHILL voerde het woord voor de conservatieve leiders van Woodford, een voorstadje van Lon den dat hij in het Lagerhuis verte genwoordigt. Hij had hen in vergade ring bijeen geroepen in een hotel op 200 meter afstand van zijn huis in Hyde Park. „Ik ben zeer verheugd, te zien dat mijn vroegere oorlogskameraad, ge neraal De Gaulle, thans de bestem ming van zijn grote land beheerst. Wij allen hopen vurig, dat Frankrijk succes zal hebben bij het herstel van zijn economie, die zoveel mogelijk heden in zich verbergt", aldus Chur chill. Wij zijn gelukkig in generaal De Gaulle en dr. Adenauer twee verstan dige en krachtige leiders van hun landen te hebben, die tevens beproef de vrienden van Groot-Britannië TIJDENS de vergadering zat lady 1 Churchill aan de zijde van haar echtgenoot, die toonde nog steeds iiauivlettend het wereldgebeuren te volgen. Churchill onthulde voor het eerst, dat hij een belangrijk aandeel heeft gehad, in de opvolging door Harold Macmillan van sir Anthony Eden als premier van Groot-Britan nië in 1957. Tot dusver was slechts bekend, dat Churchill een bespreking heeft ge had met koningin Elizabeth op de dag dat zij Macmillan vroeg een re gering te vormen, ook al scheen Richard Butler de opvolger van Eden „Ik had de eer door de soevereine gevraagd te worden naar mijn me ning over de keus van een eerste minister", aldus verklaarde de be jaarde staatsman. „Ik beval Mac millan aan en ik was zeer verheugd te zien, dat dit inderdaad zo is ge- Churchill verklaarde, vol goede hoop te zijn dat de conservatieven de eerstkomende verkiezingen die in het voorjaar worden verwacht, zullen winnen. K.N.S.M.-dicnst tussen Canada en Caraiben De Koninklijke Nederlandsche Stoom bootmij. zal maart regelmatige wekelijkse afvaarten van de havens aan de oostkust van Canada naar Caratbische bestemmin gen bieden. anderd omroepstelsel en wij hebben u al eerder bericht, dat zij een plan in petto had en dat te zijner tijd zou indienen. Dit is nu gebeurd: gisteren heeft zij een 55 pagina's tellend boekje „Schets voor een Natio naal Omroepplan" verzonden aan de leden der regering, de leden van Eerste en Tweede Kamer en enkele andere officiële instanties. Wij volstaan vandaag, u een eerste indruk van de inhoud te geven, komt er op neer, dat de VPRO het hui dige omroepbestel, dat in wezen si op de zuilen en waarin de op levens beschouwelijke basis gefundeerde om roepverenigingen de leiding hebben, „uit de tijd" acht. Zij stelt, dat er in ons land (evengoed als in andere) zoveel gemeenschappelij ke problemeri zijn, dat een machtig communicatiemiddel als radio daarop een eendrachtig antwoord behoort te gi ven, in goed overleg en zonder versnip pering. Ditzelfde geldt trouwens voor de tele visie, die een steeds indringender stem krijgt en steeds meer mensen bereikt. Op het ogenblik is allerwege coördi natie aan de gang. waarbij de vlakken van verantwoordelijkheid precies wor den afgepaald. Er ontstaan overal „raden' voor: het gemeenschappelijk streven is in deze tijd de aangewezen weg. Ook radio en televisie moeten naar hel inzicht van het VPRO-bestuur, dat met hulp van een bestuurscommissie het plan opstelde, zulk een top-overleg kennen Daarom: een nationale omroep, die als naam zou kunnen dragen „Nederlandse Radio Stichting", een parallelnaam de Ne.d. Televisiestichting. Dus geen staatsomroep, noch een omroep, die v regeringswisselingen afhankelijk is. Voorgesteld wordt één centraal-p: gramma te vormen (dat over twee zt ders in coördinatie wordt uitgezonden) en daarin op te nemen een federatief- programma, dat door de omroepvereni gingen mag worden verzorgd, echter niet meer zelfstandig, maar in overleg. De geestelijke en politieke verschillen zullen die federatieve program sterk mogen uitkomen. Zo zullen bijv. dé omroepverenigingen in een een jeugdprogramma (en dit geldt dan ook voor andere programma's) wel een eigen stem mogen laten horen, maar niet meer zelf een heel programma samenstellen. Er zou dan voor die stichting een al gemeen bestuur moeten worden gevormd, waarin naast afgevaardigden van de omroepverenigingen en andere omroep- instanties, afgevaardigden van de cul turele organen zitting hebben en de Voorzitter, vice-voorzitter en secretaris zoiiden door de minister van onderwijs, ^kunsten en wetenschappen worden be- loemd op voordracht van het algemeen bestuur. Dit bestuur moet dan uit zijn midden een aantal bestuursraden benoe- len, en wel voor: programmazaken, •chnische zaken, financieel-economische zaken, personeels- en sociale zaken en de Wereldomroep. De dagelijkse leiding van de omroep zou Worden opgedragen aan een direc torium. met directeuren voor de ge noemde sectoren. Op deze wijze zou de verantwoordelijkheid voor het geheel van het programma berusten bij het al gemeen bestuur, waarin de omroepver enigingen bijdragen leveren. Dit alles zou betekenen, dat de om roepverenigingen met veel beperkter eigen personeel zouden moeten werken en een groot deel van hef huidige per soneel in het algemeen verband zou worden opgenomen. Dit is dan de voornaamste bedoeling NCRV volgt een Waals radioprogramma na De NCRV gaat een radioprogramma, dat sinds lang bekend is bij de Waalse omroep, navolgen. Dit is een serie ge sprekken tussen bekende dirigenten over hun opvatting en interpretatie van or kestwerken. De serie zal heten „Vertolking in dis cussie" en de eerste uitzending gaat op 16 januari de lucht in. Een team van di rigenten zal regelmatig verschillende op namen van én werk in bespreking i.e Deze dirigenten zijn: Jan van Epenhuy- sen (Groninger Orkestvereniging), Edu- ard Flipse (Rotterdams Filharmonisch Orkest) en Bernard Haitink (Radio Fil harmonisch Orkest). Als eerste werk wordt op 16 januari besproken Till Eulenspiegels lustige Streiche" van Richard Strauss en in een volgende uitzending komt Beethovens „Pastorale" aan de beurt. Gespreksleider zal Adolf Herckenrath Installatie De Gaulle morgen voor televisie De plechtige overdracht van de presi dentiële bevoegdheden door president René Coty aan generaal Charles de Gaulle, zal het onderwerp zijn van een extra Eurovisie-uitzending, die de NTS morgen van 11.50 tot 13 uur overneemt uit Parijs, 's Middags volgt van 17.35 tot 18.30 uur een reportage van de rijtoer, die de nieuwe Franse president maakt over Champs Elysées en van zijn bezoek aan de Are de Triomphe. Ook deze re portage wordt door de NTS direct gere- layeerd. Joop Simons zorgt voor de com mentaren Kwaliteitsproduct van da Wybart-Fabrlakan. 70 an 90 et alléén bij Apothakéra an Oroglatan van het plan, waarop wij nog nader terugkomen. De VPRO acht het nu de juiste tijd om het bij wijze van advies aan te bieden aan de overheid, omdat het er naar uitziet, dat er eindelijk schot zal komen in de nieuwe omroepwet. „En het gevaar van dit wetsontwerp is," aldus een commentaar van de voor zitter van de VPRO, „dat het een ver ouderde situatie fixeert. De radio is na de oorlog schoorvoetend naar enig fede ratief verband gegaan, maar bij de mo derne coördinatie achtergebleven. Het plan dat wij nu hebben ontwikkeld is geen ei van Columbus, maar een schets ter bestudering. De tijd is er meer dan rijp voor." Officiële opening van derde T.V.-studio De derde televisiestudio in Bussum is op 24 december jl. wel ongemerkt door de NCRV voor het eerst gebruikt, maar toch moet zij nog officieel in gebruik worden genomen, zo behóórt dat nu een- Dan komen er genodigden kijken en worden er goede woorden gesproken, dan is het tijd voor gelukwensen aan de NTS met deze nieuwe aanwinst. Dit evenement zal er zijn op 16 januari a.s. Men hoopt dat de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. Höppener, de opening zal wil len verrichten. Nieuwe KRO-rubriek op vrijdagavond Onder de titel „Theater Andersom" komt een nieuwe KRO-radiorubriek op de vrijdagavonden in de ether. Er wordt dan telkens een kort verhaal in spelvorm opgevoerd. Vrijdag a.s., 9 januari, zult u de eerste aflevering van de serie kunnen horen tussen 8.35 en 9 uur, Hiervoor is gekozen het verhaal „De dwerg" van Marcel Aymée, een wonderlijke geschiedenis uit het circusleven. Ton Lutz speelt de titelrol, Harry Ban- nink verzorgde de composities die het spel omlijsten en het programma wordt geleid dopr Leo Nelissen. vanavond Lichte concertmuziek uit Aiperika wordt om 3.15 uur gespeeld- door het Promenade-orkest o.l.v. Hugo de Groot, in het VARA-programma. Om 8.50 uur begint het hoospel „De- man met het koffertje" door Rudolf Dannenberg. In het muziekprogramma van de NCRV speelt Cor de Gröot .om" 8 uur weinig bekende Russische walsen. Om 8.15 uur volgt aansluiting met het Con certgebouw te Amsterdam, waar "Ber nard Haitink met eigen orkest dirigeert. Er staan werken van Haydn, Escher en Brahms op het programma.' In de pauze om 9 uur, het klankbeeld ,rVan pelikaan tot pinguin" en een nieuwe muziek-luis- terles van Wim ter Burg. vanavond De NTS begint om 8 uur met het journaal-weekoverzicht. Om half negen komt de KRO met Vademecum, ditmaal over zangers van de hoofse muze en om 9 uur begint dan het televisiespel „Tussen ieven en dood" van Charlotte Hastings, d3t niet voor jonge ogen is bedoeld. Tips uit het buitenland Brussel Vlaams heeft luisterspel avond: om 3 uur begint „Verder dan de wereld", geschreven door Albert van Programma voor morgen I Morgenwijding 1000 ■ram 12.00 Dansmuz 12 30 Land- en iwmeded 12.33 Lichte muz 12.50 Uit irrjfsleven. caus 13 00 Nws 13 15 Me- 20 Gram 13.55 Beursber 14 00 Instr 17.00 V d jeugd 17,46 Lichte muz. 18.00 Nws 18.15 Amus muz 18.45 Sport- praatje 13 55 Gesproken brief uit Londen, caus 19.00 V d kind 19.05 Ga er eens even voor zitten 20 00 Nw® 20.05 Radio Phllharm ork en scoliste (ln de pauze: ±20 45—21 05 De laatste witte plek van ons Koninkrijk, vraaggesprek) 21 55 Sopraan, piano en fluit 32 15 Gevar muz 22 40 Act 22 50 Sportact 23 00 Nws 23 15 Koereen van New York 23.25—24.00 Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. KRO: 7 00 Nws 7 15 Gram 7.30 V d jeugd 7 40 Gram 7 45 Morgengebed en lit kal 8.00 Nws 8 15 Gram 8.50 V d huisvrouw 9.40 Gram NCRV: lt'.Of Gram 10 30 Morgendienst KRO: 1100 V d zieken 1145 Gewijde muz 12 00 Mid dagklok-noodklok 12 03 Gram 12 25 V d boeren 12.35 Land- en tulnbouwmeded 12 38 Gram 12 50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer muz 13 40 Dansork en solist. Promenade-c Instr trio 15.10 Kamerork Bijbeloverdenking 16 30 Pianorecital solist 16.00 Jeugd 17.30"Gr«m 1740 Beureber 17.4 perspectief iH mH.J| de man af, caus 19 15 Vocaal ens 19.30 Ra diokrant 19 50 Pol caus 20 00 Gevar progr 22 00 Periodieken parade 22 10 Orgelconcert --dentdng 23 0Q -24 00 Gra Gram 22 45 Avondoi Nws 23 15 Zaalsportultsl 23 2* Televlslcprogr. NTS: 20 00 Joum t overz VPRO: 20 20 Gesprek aan do tafel 20 30 Oude films 20 50 Jazzmuz, blrcus- progr en zang 2126 Rep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4