CHRISTFUJK LADY ISABELLA S Geleide loonpolitiek zit vakbeweging hoog „Geen kwartiermakers, maar waarnemers voor zending" RADIO Riep ds. Gijmink op tot verzet tegen synode? Meer vrijheid in nieuwe jaar? Vit de vakpers Ook de vakbonden hebben bij de jaarwisseling van de gelegen heid gebruik gemaakt voor het nieuwe jaar (via hun bondsorga nen) een aantal wensen uit te Tornadering, het orgaan van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale schrijft onder de titel: Naar een gewijzigde loonpoli tiek?, dat we in ons land nog al tijd met een zogenaamde gelei de loonpolitiek zitten. Een poli tiek, die steeds meer innerlijke spanningen en verzet bij de ar beiders oproept. Het blad is van mening, dat het tijd wordt de knellende banden te verbreken. Als er een terrein is, waar de vakbeweging in staat gesteld moet zijn haar verantwoorde lijkheid te dragen, dan is het dit terrein. Er ijn honderd en één zwaar wichtige argumenten aan te halen, dat dit ni?t togelijk is. maar wij Ïeloven daar niets van, aldus het .B.C.-orgaan. De vraag is maar of men bereid is de vakbeweging haar natuurlijke functie te laten verrichten. Er is geen reden de lonen van alle werknemers te blij ven afstemmen op de zwakste schakels. Vele arbeiders zijn deze uinodige bemoei- en nivellerings- zucht, waar' i zij het kind van de rekening zijn, meer dan zat. De C.B.C. hoopt vurig, dat die ban doorbroken wordt, zodat de arbei der weer wezenlijk mee kan spre ken en mede invloed kan uitoefe nen en effectief mede-verantwoor delijkheid kan dragen. Heel wat lieden, die zelf vurige aanhangers zijn van de geleide loonpolitiek, hebben zelf geen en kele beperkende salarisgrens. Tal van werkgevers hebben met de huidige situatie volkomen vrede. Maar wij willen dezelfde positie en dezelfde vrijheid ook voor de arbeider, aldus Toenadering. Naar beter inkomen De C.B.C. heeft er begrip voor, dat de jarenlang strak gehouden lijn niet in eens losgelaten kan worden. Ook kan het gewenst zijn, dat er naar coördinatie wordt ge streefd, de vakbeweging kan hier- ïan een belangrijke bijdrage le veren. Maar het gaat er om, dat er een begin wordt gemaakt. De bond meent, dat dan vele werknemers een beter inkomen zouden krijgen. Wellicht zal dan ook het bedrag aan ingehouden winsten voor investeringen in het bedrijf dalen, maar kunnen de ar- hoefte leveren, zo vraagt men zich af. Duizenden arbeiders doen dit thans al vla hun spaarbankboekje. Zulk een bezitsvormi.-g zou van grots betekenis zijn voor de gehe le maatschappij. Wat betreft de sociale onrust, die zou kunnen ontstaan, meent de C.B.C. dat het hiermee nog wel mee zal vallen. Zij, die zon der noodzaak of uit politieke overwegingen onrust zouden willen verwekken, hebben om meer dan een reden daar eerder genoeg van dan men veelal denkt. De arbeider is geen on derhorige die men zonder meer kan laten opdraven. Hij weet heel goed zijn belangen af te wegen is heus niet bereid zich telkens door overwegingen, die buiten zijn wezenlijke belangen sfeer liggen, op sleeptouw $e la ten nemen. Hij weet, dat de on derneming of bedrijfstak, waar in hij zijn brood verdient, gebon den is aan het economisch moge lijke. Wordt deze grens over schreden dan is hü zelf kind van de rekening. Als bescherming tegen zichzelf heeft hij daarvoor heus zijn hele leven geen geleide loonpolitiek nodig als een toe ziend bemoederend voogd. Ten slotte verklaart de C.B.C., dat het om meer dan een reden voor gezonde democratische verhou dingen gewenst is. dat de geleide loonpolitiek niet langer als po litiek instrument kan worden gebruikt. Meer fantanie gevraagd Dat de wijziging van het sys teem van loonvorming de christe lijke vakbeweging hoog zit, bleek ook reeds uli de vijf punten, die het C.N.V. In een buitengewone ver bondsraad vaststelde gente zaken bouw, het orgaan van de Neder landse Christelijke Bond van werknemers In de Hout- en Bouw nijverheid, accentueert ook de economisch medewerker van de bond, dr. W. Albeda, het punt van het loonsysteem nog eens. Naar zijn mening heeft het er alle schijn van. dat 1959 een jcar zal worden van voortgaand her stel. Hoewel de wereldconjunctuur nog niet definitief ten goede schijnt gekeerd, mag toch ver wacht worden, dat de werkgele genheid beter zal worden en de stijging van ons nationaal inko men, zoals voor 1956, zich zal her stellen Naar verwacht wordt zal de So ciaal-Economische Raad om- streeks mei aan de regering een advies uitbrengen over de actuele sociaale-conomische problematiek. Er komt een nieuw ,.ruimte"-rap- por.. waarin nagegaan zal moeten worden waarvoor de eventuele „r :mte" moet worden besteed. Dr Albeda spreekt de wens uit, dat een nieuw kabinet wat meer fantasie zal kunnen opbrengen dan de vorige kabinetten op het gebied van de loonvorming. Hij voegt hieraan het volgende ver langlijstje toe: Niet in de eerste plaats de ..ruimte" souperen door huurverhoglr g en melkprijsverho- gln-. Geleidelijkheid is hier ge wenst. Het gaat niet aan de be stedingsbeperking door te laten Na de vaststelling der „ruimte" moet bedrijfstaksgewijze bezien worden, wat er gebeuren kan aan de lonen, op het moment dat de betrokken c.a.o. afloopt. Zo mogelijk moet een begin ge maakt worden met de arbeidstijd verkorting. Het toezicht op de ge hele ontwikkeling van de lonen moet gesteld worden in handen van de reeds twee jaar geleden beloofde „loonraad" en ontnomen worden aan het College van Rijks- bemiddelaars. Bitier gestemd .,J.n fijke Bond textiel- er handelingen sultaat vs km?eblijfte in. ,,Unitas","het Nederlandse Christe- an werknemers in de n kledingbedrijven, de moeizame onder- t de werkgevers c.a.o.. dat het re de -gevoerde bespre- öeneden de verwach- ,ng blijft. Vooral de wijze waarop door de werkgevers is gereageerd op de argumentatie van werknemers.ij- de om de ongelijkheid van rechts positie voor de werknemers in de textielindustrie ongedaan te ma ken, Ls zeer teleurstellend ge- De voorstellen, die tijdens de eerste besprekingen ..futiliteiten" werden1 genoemd, leverden toch nog zulke" bezwaren op. dat het standpunt an de werknemers principieel is afgewezen. Slechts aan onderdelen van de bescheiden verlangens is voldaan. De nog bestaande verschillen zul- kan worden fgesloten. Uit de on derhandelingen kan de les getrok ken worden, aldus „Unitas", dat de aard van dit soort overleg van bedenk lijke betekenis is voor de goede verstandhouding tussen wwkgivers i werknemers. Geref. predikanten naar Zuid-Amerika Ds. F. L. Schalkwijk met gezin naar Sao Paulo (Van een onzer verslaggevers) „Wij zijn beslist geen kwartier makers, maar waarnemers voor de zending in Zuid-Amerika. Er liggen daar grote kansen, maar hoe deze moeten worden gebruikt, moeten we nu juist gaan bezien." Met deze woorden schetsten ons gistermiddag ds. J. A. C. Rullmann en dr. J. C. Gilhuis de opdracht, die zij namens de Gereformeerde zending gaan uitvoeren in Zuid- Amerika. Met de „Akfabi" van de Rotterdam-Zuid Amerika Lijn zijn zij gisteren na; gentinië en. Brazilië vertrokken, hetzelfde schip vaart ook ds. Schalkwijk, missionair predikant van de I Gereformeerde Kerken, met zijn vrouw en 3 kinderen naar Zuid-Amerika. Hij hoopt voorlopig minstens een jaar te blijven in Sao Paulo, waar hij een Ne-| derlandse emigrantengemeente hoopt te Dr. Gilhuis en ds. Rullmann hopen in Brazilië besprekingen te voeren met de daar gevestigde Nederlandse Gere formeerde Kerken, die zending willen gaan drijven en aan de vaderlandse kerken hadden gevraagd eventueel aan dat werk te willen deelnemen. Het ini tiatief daartoe ging uit van de Zuid- amerikaanse kerken en het werd in ons land met belangstelling ontvangen. De Zuidamerikaanse kerken worden ook ge steund door de Christian Reformed Churches uit Amerika, namens welke kerken de predikanten Muller en Pott werkzaam zijn. De drie predikanten konden verder weinig concrete mededelingen doen. „Alles hangt af van de situatie, waar mee we de komende maanden in Ar gentinië en Brazilië worden geconfron teerd. Wel is zeker, dat er vele moge lijkheden zijn", was hun afscheidsgroet. De twee waarnemers hopen in mei in Nederland terug te keren, en aan de synode te Utrecht verslag uit te bren- M" de Atdobi van de Rotter dam-Zuid Amerika lijn zijn maandagmiddag drie gereformeerde predikanten vertrokken naar Argen tinië en Brazilië. Ds. F. L. Schalk wijk (midden) zal voorlopig een jaar de Nederlandse emigranten gemeente te Sao Paulo dienen. Namens de gereformeerde zending gingen ds. J. A. C. Rullmann (links) en dr. J. C. Gilhuis (rechts) ter verkenning naar Argentinië en Brazilië. Zij hopen medio mei in ons land terug te keren. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Midsland, Terschel ling, J. Langhout (laatst, pred. prot. kerk in Indonesië) te Hilversum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Utrecht (vac. H. W. van Andel), J. Wilschut te Zeist. Aangenomen naar Grouw-Irnsum, G. O. N. Veenhuizen, kand. te Ede, die be dankte voor Sybrandaburen, Gees en Schoonoord. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Gouda, G. Bilkes te Am- Gevraagd: Bijbelverkl. Kardinaal Wyszlnsbl ls zondag In War schau teruggekeerd van een verblijf van twee maanden In Rome, waa heeft vertoefd ter bijwoning vai begrafenis van paus Pius XII ei verkiezing van diens opvolger Johan nes XXHT. In de stampvolle kathedraal van St. Jan heeft hjj zondagavond gepreekt. Kerken kiezen het ene offer In de Gereformeerde Kerken is een groeiende belangstelling voor het zoge naamde ..ene offer". Winterswijk nam reeds het besluit om ondanks de nieu we kerkorde, die de ene collecte (nog) niet kent, toch in plaats van drie of vier slechts een maal te gaan collecteren. Ook de kerkeraad van Nijmegen heeft besloten ora met ingang van de nieuw- jaarsdienst slechts een keer te gaan col lecteren. Hij hoopt dat daardoor het of fer meer tot zijn recht zal komen. Ook in Wildervank wil men graag deze nieu we gang van zaken volgen en werd be sloten dat de ouderlingen de gemeente leden zullen polsen tijdens het huisbe zoek. omdat hij dit ..liturgisch" besluit alleen wil nemen als de medewerking van alle gemeenteleden verkregen kan worden. De Invloed van het nieuwe Dlchterspsal- ter doet zich reeds voelen. De kerke raad van de gereformeerde kerk te Oegstgcest heeft besloten om de Has- perberljming die tot nu toe werd ge bruikt, af te schaffen. Volgens een verslag van de kerkeraadsvergade- rlng is het een moeilijkheid „dat het nog lang niet vaststaat welke berij ming in gebruik zal worden genomen, De kans dat de berljmlng-Hasper al gemeen zal worden Ingevoerd ls ge ringer geworden." Benoemd tot onderwijzeres: aan de Chr. nat. school te Goes mej. T. Lorusse te Kloetinge; aan de Oranje-Nassauschool te Apeldoorn mej. T. C. C. de Stigter te Dieren; aan de Prinses Beatrixschool te Culemborg mevr. J. G. H. Kuipers-van KatwUk te Rijssen; aan de Chr. nat. school Leidse Hout lafd. l.o.) te Leiden mevrouw J. de Vos-Kuyper te Leiden. Benoemd tot hoofd: aan de Chr. na tionale school te Oostermeer (Fr.) de heer J. Kiijnsma te Brunssum (L.). Advertentie SIEMENS en teQjevLsLe. Drie erbij wat Bij elk der onderstaande woorden drie letters bijvoegen en zodanig plaatsen, dat er nieuw? woorden uit ontstaan. Als men de eerste letters van de nieuwe woorden van boven naar beneden leest krijgt men een zegswijze. wordt droombeeld. rondzwervende herders- stammen. »ter gem. in Over. •de lid van de voormalige Raad van Indië. at vreemde munt i roofvogel, os afval van metaal, iel groen in de wapenkunde. iod sidderrog, al olaaggeest ma iedereen, ime onbep. voornaamw. Oplossing vorige puzzel kantEloEp, peNtagOon. dOnderdaG, beJegEnen, mandolINe. scHoEisel. onT- Zaglijk. kansEHer, voLHarden. Onder- hoUd, hanDEliNg. De zegswijze luidt; „Een oogje in het zeil houden". Rondom „de vrouw in 't ambtt" Ds. Marlijn treedt uit Herv. kerk De toelating van de vrouw tot de ambten in de Hervormde kerk heeft naast directe ook indirecte gevolgen. In de komende weken zal de provinciale kerkvergade ring van de Hervormde kerk in Zuid-Holland een bezwaarschrift in behandeling moeten nemén te gen ds. G. J. H. Gijmink uit Rot terdam, en in het Groningse dorp Dorkwerd heeft de hervormde predikant ds. P. Martijn op Oude jaarsavond zijn ambt neergelegd. Hij zal overgaan naar de Gerefor meerde kerken. Tijdens een preek die op 29 juni 1953 werd gehouden heeft ds. Gijmink zich scherp tegen de synode gekeerd omdat zij naar zijn mening 1 Corinth- 13 niet in de praktijk had gebracht Een lid van de kerk. de heer A. N. van Huet uit Rotterdam, meende dat deze preek kennelijk slechts de bedoeling had om de synode te veroordelen en aan re klagen en de gemeenteleden tot verzet op te roepen. Na schriftelijk contact met de predi kant te hebben gehad, heeft de heer Van Huet zich met een bezwaarschrift ge richt tot zijn wijkkerkeraad, die deze brief heeft doorgezonden aan de provin ciale kerkvergadering. In zjin bezwaarschrift schrijft de heer 102 Mij erop voorbereiden?" riep Carlyle uit terwijl Dill zich omkeerde en weer naar zijn eigen kamer wilde gaan. „Wat denk je nu wel van me. dat mijn zenuwen dat niet zouden kunnen verdragen, het ver en Brcen niet. mijnheer Daar is ook nog wel wat geld. zeggen zc Dus u weet er nog mets van. Wat is er dan?" Öp de tafel lag een nummer van de Times w aar- overlildem»dvertenti« v^l.dT Il.brt van Easi Lynne la Dill legde zijn hand er op. ..Ik ben bici dat ik nog vroeg genoeg ben Het staat hier. mijnheer Archi bald, bij de overlijdensadvertenties. Maakt u er zich alstublieft een beetje op klaar voordat u het least. Dill ging haastig de kamer uit. Carlyle vouwde de krant open en las Het stond bovenaan. In Cammere. Frankrijk, overleed heden de 18e dezer maand. Isabella Maria, enig kind van William, wijlen Earl van Mount Severn^ Cliënten kwamen en wachtten. Carlyle belde niet. Dill zei tegen iedereen dat mijnheer bezig *v as. Tot hij het niet langer kon zeggen, er waren er die al twee uur zaten te wachten. Hij ging voorzichtig naar binnen. Carlyle zat nog precies als tevoren..De brie ven ongeopend en „The Times voor hem uil Irrclc Dill even aan alsof hij hem met begreep Toen had hij zichzelf weer in bedwang en zei dat de eerste cliënt kon binnenkomen. Lord Mount Severn had het nieuws ook het eerst uit de courant vernomen, precies als bij het huwe lijk van Carlyle. De brief, die zijn vrouw hem pas later nastuurde, kwam de volgende dag. Lord Mount Severn geloofde het bericht niet zo gauw als Carlyle Hij wist dat er bij dergelijke rampen wel eens vergissingen gemaakt worden en schreef in het Frans, zo goed als hij dat kon om inlichtingen naar het stadsbestuur Pas toen nij bericht ontving dat „La Dame Isabella Vane" in derdaad tot de overledenen behoorde, in ieder geval door ANN LUDLOW niet bij de overlevenden dood was. Ladv Isabella zelf kreeg concludeerde hij dat 2 Engelsman, die in hetzelfde hospitaal verpleegd werd, het nummer van „The Times" ter inzage waarin haar overlij densadvertentie stond Ze begreep dat het kwam an de brief die ze de liefdezuster had meegegeven. Niemand kwam op het idee dat dc kalme, onopval lende madame Vine de Dame Isabella Vane was. waarover de grote Engelse graaf schreef. Een ogenblik dacht ze dat ze de Earl van Mount Severn moest inlichten Ze verlangde er evenwel naar onbekend te blijven. Alleen degenen dieniets meer van het leven verwachten kunnen zich dat verlangen voorstellen. Ze had geen kind meer te ver zorgen, ze had alleen zichzelf. Voor zichzelf kon ze wei z.orgen. en als ze verhongerde, wat deed het er toe? Nee, ze had geen behoefte meer aan de maandelijkse of driemaandelijkse ondersteuning van Lord Mount Severn. Alle mensen moesten maar blij ven geloven dat ze dood was. dat was het beste. Voortaan zou er alleen een Madame Vine zijn. Zo meende ieder dat het met lady Isabella afge lopen was Lord Mount Severn schreef een brief aan Carlyle. waarin hij de bevestiging van haar dood meedeelde, zoals hij die had ontvangen van de Franse autoriteiten Negen dagen werd er nog over haar gepraat „Die ladv Isabella, je weet wel, die is ook dood. zei den de mensen. Dan volgde er een kort antwoord. Haar titels werden niet genoemd, noch wat er in de laatste jaren gepasseerd was. Toen was het voor bij. Lady Isabella Vane was vergeten. HOOFDSTUK III Een onverwachte bezoekster op East Lynne Op een winderige middag ging er een dame de inrijlaan van East Lynne in. Als het geen dame was. dan was ze in ieder geval gekleed als een dame. Ze zag er ook heel knap uit. lang en slank. Zo op het eerste gezicht zou men zeggen, dat ze even ijdel was als bijdehand. Met stevige stap ging ze naar de voordeur en trok aan de bel; intussen trok ze haar volle voor haar gezicht. Een van de bedienden Peter niet deed de deur open en boog diep toen hij een dame zag. „Juffrouw Hallijohn woont hier, meen ik. Is ze thuis?" „Wie zegt u. dame?" „Juffrouw Hallijohn, juffrouw Joyce Hallijohn", herhaalde de dame wat scherp en alsof ze geen ge duld had. „Ik wil haar spréken." De bediende was wel wat onthutst. Hij had ge dacht dat er iemand voor het huis kwam en hij had haar ten minste naar de salon willen brengen. En nu was het blijkbaar alleen een bezoekster voor Joyce. Hij bracht haar naar de kleine conversatie- kamer en ging naar boven naar de kinderkamer, waar Joyce en Wilson beiden zaten, want er was geen verandering in het personeel van East Lynne fiekomen. Joyce bleef als eerste meisje en maakte uffrouw Carlyle's kleren. Wilson was nog steeds kindermeisje. Juffrouw Carlyle was al een paar maal begonnen over de verspilling die er in haar ogen op deze manier plaats vond, maar Carlyle of andere hem niet meer zo gemakkelijk r zetten als voorheen. Van Huet o m: Deze preek had slechts de bedoeling om de synode te veroor delen en aan te klagen wegens hande lingen in strijd met Gods gebod der Liefde, zoals uitgedrukt in het aange haalde schriftgedeelte. De gehele wijze waarop de preek ge houden werd, was in wezen een oproep tot verzet en ongehoorzaamheid aan ons hoogste college en daartoe werd ons als gemeente onware voorlichting gegeven t.a.v. de totstandkoming en de inhoud van deze besluiten. Dit werd nog ge accentueerd door het feit dat zonder meer by veroordeling eveneens betrok ken werd de synode van 7 december 1950 die de kerkorde voor 1951 aannam. De schrijver voelt zich ten zeerste in zijn geweten bezwaard en verzoekt de kerkeraad, dus nu de provinciale sy node, hoe hij zijn houding t.a.v. de synodale besluiten en de kerkorde moet bepalen. Naar Geref. kerk Ds. P. W. Martyn uit Dorkwerd heeft zelfs zijn ambt by de Hervormde ge meente van Dorkwerd neergelegd en zal overgaan tot de Gereformeerde Kerken. Deze 29-jarige predikant, die in zyn eerste gemeente stond, na Joure als vicaris gediend te hebben, had bezwaar tegen de wijze waarop de Hervormde kerk de kwestie van de vrouw in het ambt had behandeld. Bovendien meende hij, dat zijn kerk de weg van ongehoor zaamheid aan Gods Woord was opge gaan en dat de eenheid des geestes. waartoe de hervormde synode oproeot al lang niet meer bestaat. Ds. Martijn had ook bezwaar tegen de synodale benoeming vaii dr. J. M. de Jong tot hoogleraar te Groningen een benoe ming die echter niet is aanvaard om dat daardoor zijns inziens de vrijzin nigheid wordt geautoriseerd in de op leiding van de studenten. Ds. Martyn heeft zich in een brief tot de synode van de Hervormde kerk gericht waarin hij o.m. schrijft: „Let tend op het feit dat aan de vrouw tot alle ambten toegang werd verleend, op het concept-antwoord op de resolutie van de 1000 Gereformeerde ambtsdragers van Utrecht, kan hij echter niet anders dan constateren dat de oproep van hen, die tot deze gehoorzaamheid telkenmale hebben aangespoord, door de Synode blijkbaar niet ernstig kan worden geno- „Het duidelijke gebod des Heren in 1 Corinthe 14 vers 3438 zal immers na een paar jaar niet anders luiden? Na het totstand komen van de nieuwe kerkorde hebben velen geleefd vanuit het visioen dat de Nederlands Hervorm de kerk een schriftgehoorzame. belijden de kerk zou worden. Maar dit visioen was een fata morgana." In het slot van zijn brief deelt ds. Mar tijn mee. dat hij zijn ambt neerlegt er zijn lidmaatschap beëindigt waarna hi; de vergadering oproept tot gehoorzaam heid aan het Woord van God. Er hoeft maar lata verkeerd te vallen en de innrbrand laait op. Brandend maagzuur oprispend soms tot hoog in de keel. kunt U met Rennies blussen, in tijd van een „mum". Een ware uitkomst, zo'n naai Rennies bij de hand. Een-voor-een hygiënisch verpakt en in te nemen, zonder dat er een haan naar kraait. Gewoon maar laten sme'ten op de tong. En nog smakelijk bovendien. Eert woord voor vandaag En iedere zondag weer kunt ge het horen in de kerk: „Ik geloof in God de VaderIk geloof in Jezus Chris tusIk geloof in de Heilige Geest; ik geloof een heilige, algemene, christelijke kerk; ik geloof in een eeuwig leven.Iedere zondag weer en velen van ons zouden er alles voor geven om maar zéker te zijn, dat ze dat alles geloven! Want geloven is voor velen zo moeilijk! Wat wordt er in de Bijbel veel over dat geloof geschreven. Soms heel simpel: van een zieke wordt geloof gevraagd in Jezus' almacht en in dat geloof komt de genezing. Soms heel ingewikkeld: vooral Paulus heeft in zijn brieven dat woordje geloof om en om gedraaid, het van alle kanten bekeken, het uitgerafeld in moeilijke volzinnen dikwijls. Want moeilijk is zijn definitie van geloof: een vaste grond voor dingen die men hoopt en een bewijs voor zaken die men niet ziet. Uit dat alles wordt dit duidelijk: het geloof en het geloof alleen is de poort naar de hemel, is de deur die toegang geeft tot het leven met God, tot het christen-zijn. En in die weten schap wordt het zoeken naar geloof bij sommigen tot een obsessie, tot een levensangst die samenvalt met de angst voor de dood. Voelt ge het soms zo? DE LES VAN CUBA Kanttekening yij HET ook op een afstand, zul len wij niettemin met ontzetting hebben kennis genomen van de cij fers aan doden die nu weer de om wenteling op Cuba heeft gekost. Het bestaan van een dictator is een wisselvallig bestaan. Hij moge in hoogmoedige verwatenheid een dui zendjarig rijk proclameren, keert de volksgunst zich tegen hem, dan zijn zijn dagen geteld. Helaas komt zijn heengaan dan gemeenlijk zijn volk te staan op stromen bloeds. In de Zuidamerikaanse staten is in een tijdsbestek van vijf jaren de dictator van Cuba de zesde die het veld ruimen moet. In enkele van deze staten voltrekt zich thans moei zaam de overgang naar een rege ringsvorm van democratisch karak ter. Dictators zijn er geweest in schier alle perioden der geschiedenis, en men moet wel vrezen dat er altijd dictators blijven zullen. Niettemin mag men ijopen dat ook daar in Zuid-Amerika, met de voortgang van de tijd, de democratische ge dachte vaster voet zal krijgen. Ook daar toch blijft de toenemende com municatie met de vrije wereld niet zonder gevolgen. Ook daar dringt tot de volken het besef door dat het anders kan, en beter. Ook daar is onder de volken op te merken een groei naar volwassenheid. Er valt op de democratie kritiek te leveren, wij weten het. Maar valt niet reeds dit op haar creditzijde te schrijven? Onder de dictatuur heerst de rust; echter is het de rust van het kerkhof. Zeker, er zijn gevaren die ook de democratie bedreigen, en reeds daarom zal zij verstandig doen, voor op haar ingebrachte kritiek een ontvankelijk oor te hebben. Het mag echter tot haar eer worden ge zegd, dat zij veelal toont de moge lijkheid te bezitten van een beweeg lijkheid, die aanpassing aan gewij zigde omstandigheden insluit. Ook hier in West-Europa is de de mocratische regeringsvorm niet zo maar ontstaan. Ook hier hebben we een bewind gekend als dat van Na poleon. Voor ons land is het de on vergankelijke verdienste geweest van onze eerste koning uit het Huis van Oranje dat hij, in zijn machtsposi tie en juist ten spijt daarvan, ons volk een constitutie heeft geschon ken, die in zich borg de mogelijkhe den tot ontplooiing van de nationale volkskracht. Deze constitutie heeft in onze negentiende eeuw de ont luiking van de levens- en maatschap pijbeschouwingen niet in de weg ge staan, doch heeft daaraan veeleer een wettelijk fundament gegeven. Wel zeer bevoorrecht zijn wij boven landen als sCuba, waarin ook thans nog de landshistorie wordt geschre ven als met bloed en tranen, waar dictators zelfzuchtig optreden en waar rebellen zich meester maken van de macht zonder dat er enige wetenschap is wat ook hün bewind het land brengen gaat. Men kan niet meer doen dan er het beste van te hopen. Maar zijn wij bevoorrecht, dan zul len we een te scherper oog moeten hebben voor de gevaren die een de mocratie lopen kan. Want ook een democratie moet op gezonde wijze dienen te functioneren. Zeker, de dreiging van een éénhoofdige dic tator valt te keren. Gevaarlijker, wijl reëler, is de dreiging van an dere, meerhoofdige, machten, als bureaucratie of pressiegroepen, die haar invloed op de regering kunnen uitoefenen en van wie in extreme vormen de regering zelfs de ge vangene kan worden. Het is niet overbodig dat wij elkaar de noodzaak van de gezondhouding onzer democratie voorhouden, met in de verte het bloedige voor beeld van Cuba, en met nabij voor ons de plicht die de nade rende verkiezingen ons als volk gaan opleggen. Want straks zal het de taak van onze volksvertegenwoordiging door ons gekozen zijn om mee toe te zien dat de democratie een gezonde de mocratie blijft. De volksvertegen woordiging behoude haar zelfstandig heid, ook tegenover de regering, om zo, scherp en onvermoeid, haar functie uit te oefenen van een kri tisch toezien op het beleid der rege ring. Ook van de Nederlandse democratie' weten we wat we hebben. En we weten óók: van dictaturen, hetzij van mensen hetzij van machten, een maal ontstaan, komt men schier nim mer af zonder zorgen en zonder el- TEGEN VOORBARIGE PROGNOSE TN ZIJN radiorede van een dezer dagen heeft dr. Drees het be twijfeld, of de P.v.d.A. ook na de verkiezingen aan de regering zal deelnemen. Deze mededeling heeft bij een deel van de K.V.P. verwon dering en tegelijk teleurstelling ge- Wij hebben ons afgevraagd, in hoe verre de mededeling van dr. Drees „zo glad als een aal", aldus prof. Romme in een overigens vriendelijk artikeltje door politieke overwe gingen is ingegeven. Prof. Romme immers had tevoren wat al te gre tig uitdrukking gegeven aan zijn persoonlijke, maar gezaghebbende hoop op een herstel van de brede basis. Heeft dr. Drees in antwoord daarop willen laten uitkomen, dat er dan voor het meedoen van de socialisten het nodige betaald zal moeten worden? Uit de socialistische hoek wordt in tussen het koor sterker dat de wen selijkheid van een retraite voor een wat langere periode bepleit. Het klopt met wat we reeds vóór de ka binetscrisis hebben geschreven. Het gaat, zo ongeveer schreven we toen, de socialisten niet naar den politieken vleze; het onbehagen onder hen is snel groeiende, en zij zoeken naar een gelegenheid om zich, mede tot onderlinge bezinning, in de opposi tie terug te trekken. Tegelijk hebben we laten uitkomen, dat zulk een gedragslijn voor de so cialistische partij gelet op haar samenstelling nauwelijks een op lossing mag heten voor de moeilijk heden, die immers overwegend van interne aard zijn. Evengoed als er socialisten zijn voor wie de opposi tie aantrekkelijk is, evengoed zijn er socialisten voor wie de oppositie niets aantrekkelijks heeft. Socialis tische uitlatingen van de laatste tijd kunnen dit alleen maar bevestigen. Blijkens beschouwingen in het so cialistische weekblad „Tijd en Taak" wordt nu onder de socialisten zelf zonder meer met zetelverlies ge rekend. Men beschouwt het als een troost dat het verschijnsel van de doorbraak er, naar men verwacht, niet onder lijden zal. Een wel zeer schrale troost, zo me nen we. De doorbraak zal, zo ver wacht men in socialistische kring, ditmaal ten goede komen aan de li beralen, aan wie de christelijke par tijen veren zouden moeten laten. Zulk schrijven pleit stellig niet voor de ernst waarmee in socialistische kring de doorbraak beoefend heet te worden. Want een doorbraak naar de liberalen kan, dunkt ons, socia listische aanhangers van de door braak bepaald geen stof tot juichen geven. Wat- anders te denken van de bewering dat men méé op grond van zijn christelijke levensovertui ging voor de socialistische partij ge kozen heeft? Ook wij achten winst voor de libera len mogelijk. Maar wij zijn voorals nog niet bereid, daarin een aanwij zing te zien dat er mensen zijn die met de doorbraak ernst gaan maken. Integendeel, wij vrezen dat dit al les des te duidelijker bewijst hoezeer datgene wat voor doorbraak versle ten is in belangrijke mate neerkomt op een op drift geraakt zijn van een deel van ons kiezerscorps. Bij vorige gelegenheden hebben deze op drift geraakten gekozen voor de socialis tische partij; mee uit spijtgevoelens zullen ze straks de neiging hebben zich aan de liberalen over te geven. Hoe anders het ook door de socia listen verwachte socialistische zetelverlies van straks te verklaren? Tegenover dit op drift raken van kiezers is voor de christelijke par tijen het doorstoten naar de achter gronden des te meer geboden. Het gaat er niet in de eerste plaats om, of straks de socialisten weer mee gaan doen of niet. Dat is van later zorg, en alle schrijven en spreken daarover op dit moment is alleen maar voorbarig. We zitten in een verkiezingsstrijd, waarbij het dus gaat om wat de partijen, ook protes tants-christelijke, zélf aan overtui ging en aan overtuigingskracht aan ons volk hebben voor te houden. Met andere woorden: het gaat om een versterking van de invloed der protestants-christelijke levensover tuiging op het politieke bestel van de komende jaren. Daaraan kunnen wij straks allen als kiezende burgers het nodige indien niet alles doen. Nalatigheid kan achteraf al leen maar spijtgevoelens oproepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2