|licumc GTouraitl Nederlandse trawler in Ierse Zee vergaan Parachutisten ingezet tegen opstand in Belgische Kongo opvarenden Alle dertien (Sclieveningers) gered Werkloosheid nam per 31 dec. met 43 pet. toe BALLONVAARDERS VEILIG OP EILAND BARBADOS Kou, sneeuw en storm in V.S. 1 DINSDAG 6 JANUARI 1939 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (BIJ contract belangrijke korting.) Postrekening 58938. Negenendertigste jaargang no. 11456 TITEL VOOR SKIPRINSES Directie: P. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMEB CH RISTELIJK-ISA T ION AA L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „ftantvaiticfi is gheblr ura myn hert in trghmspoct" Zie pagina 4 Na aanvaring met Duits schip (Van een onzer verslaggevers.) "C^EN TRAGISCH ONGELUK heeft een Nederlands vissersvaartuig gc- troffen. Gistermiddag omstreeks twaalf uur is in de Ierse Zee ter hoogte van Waterford Harbour de trawler SCH 135 Cornelia Maria van de IJmuidense rederij Cornelis Vrolijk ten onder gegaan na in aanvaring te zijn geweest met een Duitse trawler. Korte tijd na de botsing verdween het schip in de diepte. De bemanning, die uit dertien koppen bestond allen Scheveningers kon worden gered. Op het moment van de aanvaring waren beide schepen aan het vissen. Men vermoedt dat door het slechte weer de schepen elkaar niet hebben opgemerkt en daardoor in aanvaring zijn gekomen. De schepen voeren waarschijnlijk zeer dicht bij elkaar, omdat zij jacht maakten op een zelf de school haring. Volgens de spaarzame berichten werd de Cornelia Maria midscheeps getrof fen, waardoor een groot gat ontstond. Het water stortte zich naar binnen en spoedig begon de trawler zware slagzij te maken. Direct na de botsing werden groot scheepse pogingen gedaan om de op varenden te redden. De Duitse trawler, de 398 ton metende Gustav Borgner uit Bremerhaven, zond onmiddellijk nood signalen uit, waarop verschillende sche pen, waaronder de Sch. 27 Onderneming II (eveneens van de rederij C. Vrolijk) op volle kracht ter assistentie koers z naar de plaats van het ongeluk. Redding De Sch. 27 probeerde nog enige tijd. zo werd ons gemeld, de getroffen Sch. 135 te slepen, maar al spoedig bleak dat de trawler de haven niet meer zou halen. De opvarenden maakten de reddingboot los en lieten deze te water. Enkele ogenblikken later begon het -schip te zakken. De bemanning moest de trawler verlaten, waarna het schip naar de diepte verdween, slechts een grote olieplas achter latend. Het grootste deel van de opvaren den kon aan boord van de Duitse trawler worden genomen, de rest werd opgepikt door andere in de om geving varende visserschepen. Zij zijn naar Waterford Horbour gebracht, vanwaar zij per trein naar Dublin zijn gereisd. Allen zijn er zonder enig letsel van af gekomen. Bemanning De bemanning van het overvaren schip bestond, zoals gemeld geheel uit Sche veningers. Schipper was de 45-jarige Maarten Korvung (Flakkeasestraat 5), die al sinds 1947 als schipper bij de rederij Cornelis Vrolijk vaart. Verder waren aan boord: T. v. d. Oever Een vroegere opname van schip per M. Korving in de radiohut aan boord van zijn treilerlogger Tweede slachtoffer van de pokken Een 26-jarige Duitse vropwelijke arts is gisteren in een ziekenhuis te Heidel- berg aan pokken overleden. Zij is het tweede slachtoffer van de ziekte die door een dokter bij zijn terugkeer uit India, West-Duitsland is binnengevoerd Acht personen, die met hem in contact zijn geweest in de Ludolf Krehel-kliniek, lijden thans aan de ziekte. Eén hunner een 72-jarige vrouw, is eveneens over- Opschorting Argentijnse wisselhandel verlengd De centrale bank van Argentinië heeft de wisselhandel tot op 12 januari opge schort. Oorspronkelijk gold die opschor ting tot 7 dezer om de overgang naar het nieuwe stelsel van wisselkoers te vergemakkelijken. Er werd geen reden opgegeven voor deze verlenging. ituurman), W. de Jong (eerste monteur). G. Spaans (kok), Klaas v. d. ^wan (tweede monteur), en de matrozen Joh. Guyt, Pieter de Graaf, F. Dijkhuizen. Joh. Bruin, T. Pronk, J. de Jong (die zijn eerste De 45-jarige schipper Maarten Korving Foster Dulles ziek De Amerikaanse landse zaken John Foster Dulles heeft wegens een virus-infectie zijn voorgeno men bezoek aan Canada moeten uitstel len. Hij zou in Ottawa op h< handels- en economische problemen be spreken. Vlak voordat dit bekend werd gemaakt had Dulles nog besprekingen me Russische vice-premier Mikojan ge' Weense studenten zijn terecht De vijf Weense studenten, die sinds 27 december in de bergen van Stiermar ken (Oostenrijk) waren vermist, zijn te recht. Het vijftal was zonder iemand iets te vertellen verder getrokken naar Ka- rinthie. Moeilijke problemen nu aan de orde in Genève De onderhandelingen over het stop zetten van de kernproeven zijn gisterer na een reces van twee weken in Genèvt hervat. De eerste bijeenkomst had plaat: in het Palais des Nations, waar verte genwoordigers van Amerika, Engeland en Rusland een informele bespreking over procedure-kwesties voerden De Amerikanen hebben de Russen daar bij bepaalde technische gegevens ver strekt, waarom deze hadden gevraagd Vandaag zullen de vertegenwoordigers opnieuw bijeenkomen. Men verwacht, dat de onderhandelingen thans slechts lang- i voortgang zullen vinden, nu men het probleem van de controle op het stopzetten van de kernproeven toe is ENGELSE PLANNEN VOOR MALTA De SCH 135, die vrijdag de haven van IJmuiden had verlaten, was een van de modernste schepen van de Nederlandse vissersvloot. De trawler, die 218 ton meet. in 1951 door scheepswerf De Indus- n Alphen aan den Rijn gebouwd en heeft nog in juni van het vorig jaar een nieuwe 750 pk motor gekregen. Het was het eerste nieuwe schip van de rederij dat zowel voor de trawl- als voor de vleet- viserij geschikt was. De trawler kon 1600 kisten en 700 kantjes vervoeren. Aangezien het schip in diep water is gezonken, moet het als verloren worden beschouwd. Het was echter verzekerd. Ontsteltenis Grote ontsteltenis heerste in het huis gezin van schipper Maarten Korving, het bericht van de tragische ondergang bekend werd. ,,'sMiddags om vier uur kwam er een chauffeur van de rederij langs", vertelde ons mevr. Korving, „om het nieuws mede te delen. Het was echter een grote geruststelling voor ons dat allen waren gered." De avond voor de dag van het ongeluk had mevrouw Korving haar man nog over de radio gehoord. Hij was op dat moment op weg naar de visgronden en vertelde: „Nog een enkel uurtje en we zijn er, het weer is goed". Enkele uren later gooide schipper orving inderdaad de netten uit, niet wetend dat dit de laatste maal aan boord van de SCH 135 zou zijn. Vol spanning bleef mevrouw Korving met haar negen kinderen gedurende de avond aan het radiotoestel zitten, maar de berichten die binnenkwamen, waren spaarzaam. Schipper Korving, die op zijn elfde jaar naar zee ging. is al sinds 1947 schipper van de rederij Cornelis Vrolijk. Onder meer voer hij op de SCH 95, waarop hij zeven jaar geleden in moeilijkheden raak te tijdens een reis naar Het Kanaal. Er stond een sorm met orkaankracht en plotseling kwam een zware grondzee over. Niet dan met de grootste moeite kon hij zijn schip redden. Op de SCH 135 vaart hij nu sinds vijf jaar als schipper. Hoe en wanneer schipper en beman ning naar huis zullen keren, Is nog niet bekend. Zelfs de rederij kan ons daarover niet inlichten. Wc hebben kort na het on- geluk contact gehad met Dublin, vertelde de lieer Vroljjk, maar de mannen waren te veel overstuur om iets te zeggen. Ver moedelijk zullen enkele van de opvaren den per vliegtuig aankomen en de rest per schip. Zg werden vanavond verwacht. Het Engelse ministerie van koloniën heeft gisteren bekendgemaakt dat Enge land in de komende vijf jaar aan Malta maximaal 29 miljoen pond sterling zal •erstrekken ter versteviging van de eco nomie van ddt eiland. De grote marinewerf zal voor niet- militaire herstelwerkzaamheden beschik baar komen. Verder zal er een zeehaven worden aangelegd, zullen de bedrijven openbaar nut worden uitgebreid, zullen maatregelen worden getroffen het aantrekken van nieuwe ïndus- triën en zal de particuliere industrie worden aangemoedigd door belangrijke bela9tdngstimulansen. met inbegrip van schenkingen en leningen aan nieuwe in dustrieën die zich op Malta gaan vestigen De gouverneur van Malta is voornemens het advies van de Wereldbank in te win nen over de plannen van economische ontwikkeling. Verongelukt. In Amsterdam is gister middag de 23-jarige scholier H C. R. de Jong aan de gevolgen van een verkeers- geluk overleden. Hij reed in de nachi in zondag op maandag met zijn brom fiets tegen een geparkeerde vrachtwagen. Rus vindt olie op de maan... Gevaarlijke toestand in Leopoldstad "DELGISCHE PARACHUTISTEN van de basis Kamina zijn gisteravond ingezet om een gevaarlijke opstandige beweging in Leopoldstad, de hoofdstad van de Belgische Kongo, te onderdrukken. Ook zijn troepen uit Thijsstad in allerijl de stad binnengerukt en heeft de burgemeester een uitgaansverbod uitgevaardigd om eindelijk eens een einde te maken aan de reeds dagen durende onlusten. Pantserwagens en jeeps met machinege weren patrouilleren door de straten. Gisteravond was de rust echter nog steeds niet hersteld. Volgens officiële cijfers zijn in Leopoldstad tot nu toe 34 personen gedood en ongeveer honderd gewond. Twintig blanken moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De onrust begon zondag, toen een vergadering van een inheemse orga nisatie werd afgelast en de aanwezi gen de zaal niet wilden verlaten. De politie trad ontactisch op en er ont stond een ernstig handgemeen. mé Dit is de SCH 135 Cornelia Maria, die gisteren in de Ierse Zee is vergaan. Frankrijk heeft gebrek aan „technische" studenten De Franse minister van onderwijs, Bartholin, heeft gristeren ingrijpende wij zigingen in het Franse onderwijsstelsel bekendgemaakt, die er in de eerste plaats op gericht zijn, meer natuurkundigen technici te vormen. Bij het begin van het middelbaar on derwijs zullen de kinderen voortaan al kunnen kiezen tussen een klassieke en moderne richting De leerplicht is verhoogd van veertien tot zestien jaar. de zomervakantie van drie maanden wordt met veertien dagen besnoeid. Bo vendien zal ar naar worden gestreefd het aantal leerkrachten in twee jaar tijd net veertig procent te doen toenemen. Sukarno zet plan door Op 10 januari zal president Sukarno an Indonesië te Djakarta een bijeenkomst ebben met de leiders der politieke par ijen over de invoering van zijn geleide democratie en op 15 januari met de leden ■an het kabinet In december sprak hij iver zijn plan reeds met het kabinet in :i.in hoedanigheid van voorzitter van de lationale raad. Mr. F. L. Nepperus, oudste vice-presi dent van het gerechtshof te Amsterdam. thans tot president van dit hof be noemd. Hij volgt in deze functie de op nuari wegens zijn gezondheid met roegd pensioen afgetreden president mr. P. J H. M. van der Does de Willebois op. Woedende inheemsen vormden daarop eer protestoptocht en plunderden onder weg winkels en een gebouw van de ka tholieke missie. Ook auto's van blanken moesten het ontgelden. Een groep Portu gezen vluchtte voor de woedende menigte in het Portugeze consulaat. Tengevolge van de inheemse terreur werden tachtig Portugezen dakloos. Alarmtoestand De burgemeester kondigde de alarm- toestand af en spoedig kreeg de politie assistentie van het leger. Het verkeer van Leopoldstad over de Congo Brazzaville, de hoofdstad van Frans equatoriaal Afrika werd verboden Op verschillende plaatsen in de stad ontstonden branden. De gehele nacht duurden de relletjes voort. Nadat vele gewonden waren gevallen, kon de burge meester van Leopoldstad gistermorgen pas verklaren, dat de opstandige be' ging was onderdrukt. Maar later op de dag deden zich op verschillende plaatsen in de inlandse wijk met 300.000 inwoners weer ernstige incidenten voor. Pantserwagens rolden de wijk binnen. Bij het ontruimen van een plein moesten de militairen hun vuurwapens gebruiken, waardoor drie inlanders om het leven kwamen. De toestand werd er hierdoor niet beter op. Later op de dag werden reeds 15 doden gemeld. Helikopters vlo gen aan om blanke bewoners van de in landse wijk te redden. Gistermiddag begonnen de militairen de wijk systematisch uit te kammen en arrestaties te verrichten. Maar de leider van de Abako (de organisatie waarvan de vergadering werd afgelast) wist te ontkomen. De toestand wordt nog steeds als zeer ernstig beschouwd. De i i staat in Rusland in het mid delpunt van de belangstelling het dan ook niot verwonderlijk dat van morgen uit Moskou de mededeling kwam dat zich op de maan mogelijk rijke lagen olie en aardgas bevinden. Dit zou kunnen worden afgeleid uit een ontdekking van professor Kozy-ref. In een uitzending van radio-Moskou werd gezegd d®t het van groot belang zou zijn wanneer deze theorie op waarheid berust. Wanneer men een kosmisch sta tion op de maan gaat vestigen zouden olie en aardgas immers een belangrijke rol kunnen gaan spelen al6 brandstof, nodig voor de exploitatie van de maan. Koningin neemt korte vakantie Koningin Juliana heeft het voor nemen in februari een korte winter- vakantie door te brengen in Berner Oberland. Prins Bemhard maakt in die tijd zijn reis naar Chili. De Prin sessen zullen de Koningin niet ver gezellen. DODELIJKE VAL V.4N 18 METER HOOGTE In de papierfabriek van Van Gelder onen te Renkum is gistermiddag de 56- jarige monteur W. Daams uit Arnhem iij werkzaamheden aan de schoorsteen imgekomen. Hij liet zich in een boots mansstoeltje omhoogtakelen. Het touw brak, zodat hij van een hoogte van acht- ien meter naar beneden viel. Ds. Zandt lijsttrekker van de S.G.P. Ds. P. Zandt uit Delft zal weer als lijsttrekker fungeren voor de Staatkun dig gereformeerde partij. Dit heeft het partijbestuur besloten. Nummer twee op de lijst wordt weer ir. C. N. van Dis, mer drie burgemeester P. Kodde Zoutelande. Men heeft dus voor het gehele land de drie zittende Kamerleden bovenaan de lijst geplaatst. Prins Bemhard is t (crentie voor politieke Europese gemeen schap, die op 9, 10 en 11 januari in Wies baden wordt gehouden, een dag te be- Meer clan 116.000 man zonder werk In laatste maand van 1957 was de toeneming procentueel sterker (Van een onzer redacteuren.) F* VEN ALS in 1957 is de werkloos- heid in december ten opzichte van november sterk gestegen. Per eind december stonden in 1958 116.370 mannen geboekt als arbeids reserve. tegen 104.000 in het jaar ervoor. Er is dus sprake van een aan zienlijke toeneming, zowel in verge lijking met 1957 als in vergelijking met november 1958 De stijging was deze maal ruim 43 procent, een jaar eerder circa zeventig procent. On danks dat de procentuele stijging in 1957 vel sterker was, is de werkloos heid thans omvangrijker. Zij omvatte per eind december 12.400 mannen meer dan in de laatste maand van 1957. Van de 116.370 geregistreerden waren er 18.020 werkzaam op aan vullende werken. Dit aantal was eind november 12.670 Het aantal werkloze vrouwen was eind decem ber 6940 en eind november 6890. De vraag naar personeel daalde december van 16.450 tot 14.230 voor n nen en van 21 230 tot 20.470 v In Zuid-Holland deed zich de loosheid het ernstigst gevoelen, v zien het feit dat deze provincie de groot ste beroepsbevolking heeft, niet merk waardig is. Zij steeg van eind november tot eind december van 13.210 tot 17.900. De geringste werkloosheid trad op in Utrecht. Zij steeg van 3380 tot 3910. Noordbrabant en Noordholland gaven als cijfers te zien 15.890 en 15.510 per eind december en 11.020 en 12.020 per eind november. Dezelfde cijfers zijn voor Groningen 11.130 en 6230, Friesland 10.420 en 6790, Drenthe 10.520 en 6840. Overijssel 9500 en 6870, Gelderland 11.420 en 8610. Zeeland 5520 en 2730 en voor Limburg 4650 en 3420. Een voorname oorzaak van de toene ming der werkloosheid is uiteraard het aflopen van de suikercampagne en van andere werkzaamheden in de landbouw Een nauwkeurige analyse is echter nog niet te geven Op het ministerie van so ciale zaken worden de cijfers op dit moment bestudeerd. Per gondel naar Amerika gezeild DE BEMANNING van de Engelse ballon „De kleine Wereld 24 dagen geleden van de Kanarische eilanden is gestart voor een vlucht over de Atlantische Oceaan is veilig te Crane op Barbados tn de Caraibi- sche Zee aangekomen. Geruime tijd had men niets meer van de ballon gehoord, omdat de radio het had be geven. Men vreesde dat de vier pas sagiers waren omgekomen. Maar gisteren ontdekte een visser hel viertal varend in de gondel enkele kilometers buiten de kust van Barba dos. De gondel werd op sleeptouw ge nomen en enige tijd later werden de vier Britten geestdriftig toegejuicht Tussen aardbeving en ondergrondse explosie maar weinig verschil Amerikaanse geleerden hebben vastge steld dat het veel moeilijker is om on dergrondse kernexplosies van natuur lijke aardbevingen te onderscheiden dan men aanvankelijk meende. Er zal waar schijnlijk een uitgebreider inspectiestel sel vereist zijn als men tot een interna tionaal verbad van kernproeven komt, in men tot nu toe wilde invoeren. Deze nieuwe gegevens zijn verkregen bij ondergrondse ontploffingen in de staat Nevada. Zij zullen worden toege zonden aan de Britse en Russische ge leerden die in Genève vergaderen over het stopzetten van de kernproeven. De Verenigde Staten worden sinds het begin van het nieuwe jaar belaagd door jolf van ijskoude lucht uit dc pool streken, die langzaam uit het noorden afzakt naar de zuidelijke staten In het midden van de V.S. en in het gebied van de Rocky Mountains veroor zaakten sneeuw en koude ten minste vijf tien sterfgevallen. Drie van de slacht offers vroren dood. In de vallei van de Rio Grande wer den de kwekers van citrusfruit opge schrikt door weervoorspellingen die vorst meldden. In Texas moesten hier en daar scholen worden gesloten. Ook moest deze staat het gebruik van gas voor verwarming worden beperkt De laagste temperatuur werd bereikt in Wyoming: bijna 48 graden Celsius onder nul. door de duizenden, die naar het strand waren gekomen om hen te begroeten. Het doel van de 4800 kilometer lange tocht was, te bewijzen dat het mogelijk is in de lucht over de Atlantische Oceaan te drijven door gebruik te ma ken van de noordoostelijke winden. Dit bewijs hebben commandant Eiloart (51 jaar), zijn zoon Timothy (22), de navi gator Colon Mudie (32) en zijn vrouw Rosemary (30) niet geleverd. Want na 2800 km zijn zij op zee geland en heb ben de laatste 2000 km zeilend in hun gondel afgelegd. Toen zij aan land waren vroegen zij on middellijk om fruit en rauwe groenten. Over hun tocht wilden zij verder niets vertellen, want het verhaal was al ver kocht aan de Daily Mail. Spoedig ver dwenen ze dan ook in een hotelkamer met Arthur Cook, een verslaggever van deze krant. VERANDERLIJK De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog hier en daar opklaringen en plaat selijk lichte vorst. Morgen overwegend zwaar bewolkt roet tijdelijk regen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw en vooral in het zuiden van het land stijging van tem peratuur. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur). Woensdag 7 januari: Zon op 8.47 uur, onder 16.45 uur. Maan op 6.37 uur, onder 15.30 uur. Op 9 januari nieuwe maan. IIET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur A'dnm Brussel MUnchcn ZUrich Genéve NNO windstil windstil windstil NNW zzw zzw

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1