Jlicuuio £dJisri)e (Courant Castro's infanteristen slaan fel toe Helikopters redden 40 man van tanker Grote opslagplaats in Havanna vernield REORGANISATIE VAN DE FRANSE DEFENSIE Tito noemt Nieuw-Guinea beeld van kolonialisme Betere verstandhouding tussen O.E.E.S.-landen Raketten in Celebes '31 WOENSDAG 31 DECEMBER 1938 BUREAUS Steen: ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Directie: F D1E.MEB Hoofdredacteur: Dr. B. DIE MER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoostlch is ahfbleoen triyn hert in kgfïcnspotf Negenendertigste jnargnne no. 11432 Mens in spiegel van 1958 Zie pagina 18 en 19 Drieduizend doden en gewonden op Cuba TARIEDUIZEND MANNEN zijn gesneuveld of gewond bij de felle strijd ■Lr die ook vandaag nog woedde in Santa Clara op Centraal-Cuba. In itraatgevechten trachten de soldaten van president Batista de bebaarde rebellen van Fidel Castro uit de stad te verdrijven. De radio van de op standelingen beweerde vanmorgen dat de val van dictator Batista op handen is. Van de andere zijde werd echter meegedeeld dat de regerings troepen langzaam maar zeker winst boeken. De meeste verliezen zouden aan de kant van de opstandelingen zijn geleden. President Batista die voor de zekerheid zijn beide zoons naar New York heeft gezonden zal mogelijk zelf de leiding van het leger op zich nemen, om te trachten de rebellen in een grote slag te verslaan. Volgens berichten van Fidel Castro lopen grote groepen militairen namelijk over naar de rebellen en deze groepen zouden vooral gisteren en vandaag enorm zijn gegroeid. Pan tsertrein Een vertegenwoordiger van Fidel Castro in New York, Betancourt (niet te verwarren met de nieuwe Venezo laanse president), zei gisteren dat in de provincie Las Villas naar schat ting drie- tot vierduizend soldaten naar de opstandelingen zijn over gelopen. Onder andere zouden vier honderd soldaten zich met een pant- «ertrein naar de opstandelingen heb ben gespoed. Terwijl door de regeringstroepen dus erwoed wordt gestreden om te voorko- len dat het rijke zuidelijke deel van het land van het noorden wordt afgesneden plegen de goed getrainde saboteurs van abotagedaden achter de vijandelijke linies. In de hoofdstad Ha- werd een grote wapenopslagplaats opgeblazen, terwijl ook elders ontplof fingen plaatshadden. Wanneer het de rebellen gelukt, het ge- :1e centrale gedeelte van het eiland in in macht te krijgen, zal de suikeroogst n mislukking worden, aangezien - dit bied vooral de zuidelijke provincie Oriente voor grote inkomsten zorgt. Het echter de vraag of het Batista zal ge lukken de opstandelingen die over een e troepenmacht blijken te beschikken verslaan. In een open veldslag zou de regeringstroepen gebruik kunnen en van zwaar materiaal, doch bij de straatgevechten in Santa Clara en ook in Trinidad, zien de infanteristen zich ge- Batista blijft volhouden, dat het Fidel Castro (die zou worden bij gestaan door boeven en saboteurs) in de eerste plaats te doen is om per soonlijke succes, doch het is dan wel vreemd, te zien hoe de bewoners van veroverde gebieden de rebellen en thousiast tegemoettreden. Dit is te meer verwonderlijk wanneer men bedenkt dat Fidel Castro zich tot voor kort slechts heeft beziggehou den met plunderingen, roof en sabo tage, waarbij de bevolking niet werd ontzien. Volgens een eigen melding hebben de opstandelingen gisteren de oude stad Tri- r.idad in de provincie Las Villas bezet. Ook uit meldingen van de regering valt af te leiden dat de stad in handen van de rebellen is. Fidel Castro, die van tijd tot tijd via de radio is te horen, heeft er bij de bevol king in de door zijn mannen bezette ge bieden op aangedrongen, de orde te hand haven. Tegen plundering en zinloze ver nietiging zou krachtig worden opgetre den. Hij waarschuwde de bevolking er voor. wraakoefeningen te houden. In Havanna is de politie versterkt met militairen, nadat het hoofdkwartier van Csstro had gewaarschuwd dat vijfduizend rebellen zich gereed houden om gewapend dc straat op te gaan, zodra zij hiertoe op dracht krijgen. De buiten de wet geplaatste com munistische partij die naar schatting tienduizend leden telt, heeft zich op nieuw voor de rebellen uitgesproken. Reeds lange tijd steunen de commu nisten de opstandige beweging van Fidel Castro. Rekening houdend met de mogelijkheid van een bliksem- oorlog met kernwapens of onder mijnende activiteit, is de leiding van de Franse defensie gereorganiseerd. De nieuwe leiding zal bij een spe ciale commissie berusten, bestaande onder andere uit de ministers buitenlandse zaken, binnenlandse zaken en defensie. Bij de vorming van deze commissie is uitgegaan van de gedachte van voortdurend gevaar in vredestijd en van de noodzaak van nauwe samen werking tussen de burgerlijke en militaire autoriteiten. De Franse defensie zal bestaan uit twee afdelingen, namelijk de militaire dienst de huidige strijdkrachten inbegrip van de reservisten en defvnsiedienst, die in actie zal kome een algemene mobilisatie of in een van grote internationale spanning Wanneer in het land een alarmtoe stand is afgekondigd, kan de regering maatregelen nemen, die zij in het belang van de defensie noodzakelijk acht. ITEN MAG het een tekenaar vergeven dat hij. staande op de grens van een nieuw jaar. deze wereld wat wrang ziet. Dat hij op deze wereldbol Little Rock tekent zo goed als Siberië, Zuid- Afrika en Cyprus zo goed als Honga rije. En dan is het alles nog maar een klein deel van 's mensen gewroet op Want op welke oudejaarsdag men deze plaat ook getekend zou hebben en nog zou tekenen: altijd en altijd zouden er op de wereldbol stippen getekend moe ten worden met een heel diep zwart. Met Prediker kan men verzuchten: „Alle dingen zijn onuitsprekelijk ver moeiend, het oog wordt niet verzadigd van zien en het oor wordt niet vervnld van horen. Wat geweest is, dat zal er zijn en wat gedam is dat zal gedaan worden: er is nietz nieuws onder de Maardie zon la er. Zij schijnt over Little Rock en over Siberië en over Hongarije en over Cyprus. Omdat God deze wereld niet heeft losgelaten en niet los zal laten. Iedere dag weer laat God Zijn zon opgaan over bozen en Tevreden Franco vergeet alle problemen Generalissimo Franco heeft gister- ivond in een wat te vroege Nieuwjaars radiorede de resultaten van zijn regime, dat in 1936 aam de macht kwam. zegen rijk genoemd en de Spanjaarden erop gewezen dat de grondslagen van de „na tionale beweging" onveranderlijk zijn j Franco citeerde een aantal statistieken dat •el de ische positie van het land als de le- sstandaard van de bevolking zijn gestegen. Hij meent dat Spanje de le tandaard van de best-ontwikkelde landen kan en moet bereiken. Volgens de generalissimo is de voor-1 uitgang in Spanje opzienbarend, doch I srgat te spreken over de steeds toe nemende economische en politieke moei lijkheden waarvoor het land zich ziet atst. Hij sprak niet over de infla- tiegolf die het land heeft getroffen en die de loonsverhogingen van twee jaar geleden allang ongedaan heeft gemaakt Bovendien zweeg hij over de snel slin kende reserves aan goud en buitenland- ie valuta. Familiedrama in Hilversum De 42-jarige boekhouder H. F. H. heeft fisteravond om half negen in zijn wo ning te Hilversum met een hamer zijn twee kinderen ernstige verwondingen aan het hoofd toegebracht, ten gevolge waar in het jongste kind. een zoontje van ven jaar uit het tweede huwelijk van man, in dc loop van de nacht is over leden. De andere jongen, oud 20 jaar, soon uit het eerste huwelijk, werd r gewond. vrouw van de man was, toen het drama zich afspeelde, niet thuis. De man deed zelf aangifte bij de politie en zakte nadien bewusteloos ineen. De directie van de Nederlandsche Middenstandsbank deelt mede-, dat de groei in 1958 voortging en in het bijzon der de toevertrouwde middelen opnieuw flink stegen. De snel teruglopende rente stand deed de rentewinst enigermate dalen, doch er wordt een ongeveer gelijk winstcijfer verwacht als over 1957 en een onveranderd dividend van 7 pet. ligt in da bedoeling. Morzeei zal ons blad niet verschil len en ztJn de bureaus gesloten. Wrak in twee stukken op de rotsen TERWIJL meters hoge golven over het dek van de vastgelopen en in tweeën gebroken Liberiaanse tanker African Queen sloegen, vlogen heli kopters af en aan om dc bemanning van veertig koppen behouden aan land te brengen. Dit speelde zich gisteren af voor Maryland, een staat aan de Ameri kaanse oostkust. Reddeloos was de bijna 14.000 ton metende tanker. Dat bleek al dadelijk toen het schip vast gelopen was en de kapitein wachtte dan ook niet lang meer met het uit zenden van noodsignalen. De Ameri kaanse kustwacht schakelde negen helikopters in die bijna de gehele bemanning van boord haalden. Alleen de kapitein en de stuurman trotseerden de stortzeeen en blevei hun schip tot de laatste man van boord was gehaald. Toen gingen ook zij. Een reddingboot van de kustwacht nam hei aan boord, terwijl ze met lede ogei 1955 in Kiel gebouwd, als een prooi dei golven achterbleef. Er is echter nog kans dat beide delen van het schip behouden De plaats van de ramp ligt slechts vijf mijl uit de kust en bij vloed komt het water niet hoger dan zeven meter, schip was met een lading ruwe olie op weg van Columbië in Zuld-Amerika PauUboro in New Jersey. De lading voor een groot deel als verloren worden beschouwd. Een groepje opstandelingen ex poseert triomfantelijk voor een veroverde commandopost van de regeringstroepen. Zij voeren de banier mee van Fidel Cas tro's „26ste juli-beweging". In navolging van hun aanvoerder hebben zij het scheermes afge schaft. Castro heeft eens als de geuzenaanvoerder Lumey verklaard, zich niet te zullen scheren voordat het vaderland zou zijn bevrijd. Mikojan reist dit weekeinde naar VS Zaterdag of zondag zal Anastas Mikojan. de vice-premier van de Sowjetunie, ln Washington arriveren voor besprekingen met Amerikaanse autoriteiten Mikojan maakt de reis met een vliegtuig van de Skandinavische luchtvaartmaatschappij SAS. De Russische ambassadeur in de Ver enigde Staten. Menajikof, heeft dit gis teravond bekendgemaakt na een onder houd met de onderminister van buiten landse zaken Robert Murphy. goeden, en laat Hij bet regenen over rechtvaardigen en onrechtvaardigen n zo is deze plaat deprimerend, maar voor wie het zien wil troostend tevena. God laat ons niet los. Hij gaat Zijn weg met deze wereld. Wat de toekomst brengen moge, ons geleidt des Heren hand. Zo willen wij u veel heil en zegen toe wensen in bet nieuwe jaar. Prinses Irene naar Zwitserland Prinses Irene zal volgende week naar Val d'Isère vertrekken, waar zij zal deel nemen aan de kampioenschappen tan de Nederlandse skivereniging. De wedstrij- worden op 7 en 8 januari gehouden. - de Prinses zal enkele dagen eerder luto naar Zwitserland vertrekken. Jongen gewond bij ontploffing van springstof Hans van Essen, een 17-jarige Utrechtse leerling-laborant heeft gistermiddag zijn pogingen om thuis springstof te maken bijna met de dood moeten bekopen. In de keuken van zijn ouderlijke wo ning aan de Tripkade had hij zwavel, fosfor, calciumchloride en stransiumni- aat door elkaar gemengd. Toen hij dacht, dat zijn „proef" mis lukt was, wilde hij zijn springstof op bergen. Op dat moment explodeerde het mengsel en richtte een enorme ravage in de keuken. Een glasscherf trof de jongen in de lies en veroorzaakte een slagaderlijke bloeding. Hoewel direct gevaar voor zijn leven geweken, is zijn toestand nog ernstig. Indonesië en Zuidslavië neutraal HET KOLONIALE BEWIND over westelijk Nieuw-Guinea is een van de voorbeelden van de pogingen van koloniale mogendheden om andere landen met militaire en andere middelen te overheersen," aldus het ge zamenlijk communiqué van de presidenten van Indonesië en Zuid-Slavië, Sukarno en Tito. Zij zien in het streven van de koloniale mogendheden een bijzonder gevaar voor de internationale betrekkingen. •erd gevangen genoi Zij menen, dat de voortzetting van d< koude oorlog met inbegrip van West- Berlijn het gevaar van een militair con flict vergroot. Zij vragen speciale aan dacht voor de ontwapeningsvraagstuk ken en het staken van de kernproeven Een van de belangrijkste oorzaken van de algemene onstabiliteit is de oneven wichtige economische ontwikkeling in de wereld en het verder van elkaar verwij derd raken van de ontwikkelde en niet ontwikkelde volkeren. Daarom, aldus het communiqué, is economische en technische bijstand aan de minder ont wikkelde gebieden nodig en dit zonder politieke voorwaarden. Ook is krachtige politieke steun gewenst de jonge landen in Azië en Afrika Tenslotte verklaren de twee staats hoofden, dat hun landen neutraal zullen blijven. Tito en Sukarno werden op Bali bloemen omhangen. Op bijna 50 kilo meter van het paleis te Tampaksiring konden de auto's zich nauwelijks weg banen tussen rijen met speren ge wapende Balinezen. Pope heeft huisarrest De gevangen Amerikaanse vlieger Al len Lawrence Pope heeft thans huisar. rest op een geheime plaats in de bergen van Java in afwachting van een proces voor de krijgsraad. Op 18 mei werd hij boven Ambon neergeschoten als be stuurder van een bommenwerper der Indonesische opstandelingen. Hij is tham hersteld van de beenkwetsuren, die hij bij de parachutesprong had opgelopen Hij ontvangt regelmatig brieven van zijn vrouw, doch Amerikaanse journalis ten mogen hem niet bezoeken. De commandant van de Molukken, overste Herman Pieters, verklaart, dat Pope ternauwernood uit handen van een woedende volksmenigte werd gered, Belastingontduiker nummer Een in Frankrijk gepakt De Franse politie heeft gisteren in Mar seille de sohroothandelaar Joseph Joano- vlci gearresteerd, die zich schuldig zou hebben gemaakt aan belastingontduiking toen hij nog in Frankrijk vertoefde. Joano- vici bevond zich aan boord van het Israë lische schip Theodoor Herzl, dat gisteren de haven van Marseille binnenliep. De 53-jarige Joanovici moest Israël laten, waarheen hij gevlucht wa6, zoals bekend heeft Frankrijk de regering Israël verschillende malen om uitlevering verzocht van deze uit Roemenië afkom stige miljonair, die ruim 40 miljoen gulden zou hebben verdiend met het verkopen van schroot aan de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hij is in 1940 li Frankrijk veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf wegens collaboratie. Negentien doden bij vliegongeluk Een vliegtuig van de Braziliaanse maatschappij Viacao Aerea is gisteren, kort nadat het van Rio de Janeiro was opgestegen, in de Baai van Rio neerge stort. Er zouden negentien doden zijn. E- waren tweeëndertig passagiers en vie bemanningsleden aan boord. Na de monetaire maatregelen <D 1vta DE JONGSTE monetaire maat- -L regelen van de Westeuropese landen is een belangrijke verbete ring ingetreden in de verhouding tussen de zes landen van de E.E.G. en de overige landen van de O.E.E.S. Vooral het feit, dat Frankrijk bereid is negentig procent van zijn invoer vrij van kwantitatieve beperkingen te maken, heeft een goede indruk gemaakt. Door dit besluit heeft Parijs een de voornaamste bezwaren van Engeland tegen de Euromarkt weerlegd, namelijk het bezwaar dat Frankrijk nieuwe plichtingen tegenover de EEG heeft gegaan alvorens zijn verplichtingen te genover de OEES na te komen. Weliswaar is het Engeland gisteren te gengevallen, dat auto's en machines niet op de nieuwe liberalisatielijst voorko men. maar gisteren reeds is in Parijs of ficieel verklaard, dat de invoer var auto's altijd uitgebreid kan worden op grond van een bilaterale overeenkomst Een ander bewijs van de betere at mosfeer die is ontstaan, Is het feit dat Engeland Frankrijk financiële steun heeft aangeboden, nu de frank ook beperkt inwisselbaar is. Ten slotte heeft de voor kerstmis ge sloten Deens-Westduitse handelsovereen komst de weg geopend voor nau economische betrekkingen tussen Euromarkt landen en de andere landen van de OEES. Deze overeenkomst heeft de Denen ten volle tevreden gesteld de stemming in de andere Scandin; sche landen en in Oostenrijk en Zwitser land verbeterd. Auto rijdt door gevel in volle bruiloftszaal Een aantal bruiloftsgasten in een cal aan de weg tussen IJzendijke en Schoon- dijke beleefde gisteren een angstig avon tuur toen een personenauto plotseling de feestvreugde kwam verstoren. De wagen, die bestuurd werd door de heer Willigenburg uit Terneuzen. reed dwars door de zijgevel met grote snel heid de bruiloftszaal in en kwam nog juist voor de brandende kachel tot stand. De chauffeur kreeg een paar gebroken ribben. Zijn passagier liep een flinke hoofdwond op. De feestvierders kwamen er met de schrik en een paar schram- Lang duurde de schrik overigens niet, want toen de rijkspolitie van IJzendijke de zaak had onderzocht en de schade had opgenomen, werd de bruiloft in een aan grenzend zaaltje voortgezet onder het motto „Scherven brengen geluk". onlangs met twintig studenten uit de Molukken de gast geweest op een re ceptie van de Amerikaanse ambassade. Ook de ambassadeur van communistisch China heeft een avond voor hen geor- ganiseerd. Hotels in Medan geroofd Te Medan zijn de hotels De Boer, Grand en Astoria overgenomen door de militairen. Zij behoren tot de laatste Nederlandse bedrijven, die nog in par- ticuliere handen waren. Canada zal volgend jaar ter uitvoe ring van het Colombo-pbn 40 Indone siërs opleiden tot ingenieur en Indone sië een half miljoen dollar verschaffen voor meel en melkpoeder. Sinds dc in werkingtreding van het plan in 1953 heeft Indonesië de diensten genoten van 141 deskundigen en er zijn 982 Indone siërs in het buitenland opgeleid. Voorts ontving Indonesië 100 dieselbussen, en bovendien tractors en boeken ter waar de van 4 miljoen gulden. De Indonesische luchtmacht verklaart volgens Ars. Press, dat er raketten ge bruikt zijn bij de bestrijding van op standelingen concentraties in de Mina- hasa in Noord-Celebes. Een schip der opstandelingen in de baai van Teloek Ajong bij Bolaang Oeki ten zuidwesten van de door de regeringstroepen ver overde havenplaats Amorang zou ern stig beschadigd zijn. PRIJSVERLAGING VOOR INDUSTRIEKOLEN De gezamenlijke Limburgse mijnen heb ben lagere prijzen vastgesteld voor in dustriekolen en industriecokes, die zul len gelden voor het nieuwe kolenjaar. ingaande 1 april 1959. De prijsverlagingen variëren al naar gelang de soorten van 3 tot ƒ5.50 per ton. Dit betekent een prijsverlaging van gemiddeld 7 a 8 pro- Nieuwjaar begint zonnig (en koud) (Van onze weerkundige medewerker) T~\E LAATSTE DEPRESSIE van dit jaar trok vandaag van Engeland naar de Noordzee en veroorzaakte in ons land regen en vrij veel wind. Er werd nog zachte ocaanlucht aangevoerd, maar wan neer tijden» de jaarwisseling het koufront won de depressie zal zjjn gepasseerd, ruimt de wind naar weit tot noordwest en gaat er op Nieuwjaarsdag wat koudere lucht naar ons land stromenIn deze lucht zfjn morgen ook flinke perioden van zonneschijn te verwachten. Vorst van betekenis komt in Rusland en Finland voor, zodat wij ook in de eerste dagen t'an het nieuwe Jaar geen vorst van be tekenis behoeven te verwachten. Wel komt er via IJsland en Schotland wat koudere lucht naderbij, waarbij later de kans op een hagelbui groter wordt. De Bilt verwacht tot mor genavond: Vanavond of vannacht enige regen, morgen overdag opklaringen en op de meesto plaatsen droog. Aanvankelijk aan de kust harde zuld- -estelUke wind, later ruimend naar wes telijke richting en afnemend tot matig. Lagere temperaturen overdag. (Opge maakt om 11.15 uur) ZON EN MAAN Donderdag 1 Januari: Zon op 8.48, onder 16.38; Maan op onder 11.42. Vrijdag 2 Januari: Zon op 8 48. onder 16.39; Maan op 0.29. onder 12.09 uur. krachtige HET WEER EV EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur '-1 h NNW zzw zzo z windstil O ZZO Itrht lx-w

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1