^lieutuc geihsct)e (fTourant De Gaulles rekening gelaten aanvaard Cubaanse burgeroorlog nadert een climax Vakbonden waarschuwen voor de gevolgen Socialisten zullen wel buiten kabinet blijven Bereid tot gesprek over westelijke voorstellen DINSDAG 30 DECEMBER 1938 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bi) contract belangrijke korting.) Postrekening 5893B Negenendertigste jaargang nn. 11431 Directie: f. diemeb Hoofdredacteur: Dr. E. diemeb CHR1STEL1JK-NATIONA.4L D 4GBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stüntnasticfi l« gbfblmn rnyn hert ia legbenspocf Oud en Nieuw op zee Zie pagina 5 Buikriem iveer strakker in Frankrijk kundigen, die geloven, dat de maatrege len op korte termijn, dat wil zeggen in de komende weken, gunstige gevolgen Engeland kunnen hebben. Het staat niet vast, of van de zijde van de Labourpartij een motie \1 worden ingediend. ,E FRANSEN hebben de grote rekening, die president De Gaulle hun heeft gepresenteerd, gelaten aanvaard. De generaal heeft verklaard it de devaluatie van de frank en de verhoging van belastingen en tarieven sodzakelijk zijn en in bijna plechtige artikelen gaven de avondbladen gisteren hun goedkeuring aan zijn besluiten. Het door de nieuwe resident geboden uitzicht van „waarheid en soberheid, geen gemakkelijk maar inspanning om tot hernieuwing te komen" werd door de nafhankelijke France-Soir vergeleken met de in 1940 door Winston !hurchchill gesproken woorden waarmee hij het Britse volk vertelde at „bloed, zweet en tranen" de prijs van de overwinning zouden zijn. Het financiële blad L'information ihreef dat de economische en finan- ële politiek van de regering ervan erzekerd kan zijn, dat zij verschei- ene jaren het handvest van het ieuwe parlement is. Het enige grote blad dat naast loftuitin- ook twijfel liet horen, was het rooms- stholieke blad La Croix, dat waarschuw- dat de regering niet alleen de socia- en, maar ook de volksrepublikeinen de oppositie zou vinden indien de ar- eiders tot de slotsom zouden moeten ko iat zij de eindjes niet langer aan el- kunnen knopen. Ook de vakbonden hielden zich over hel Igemeen vrij rustig. De enige werkelijk 11e reactie kwam van de zijde der com i. De communistische vakbond ,G.T. zag na de grote verliezen van laatste tijd zijn kans schoon en ver laarde dat bij de nieuwe regeling de ar- eiders van alles de dupe zullen zijn. De Force Ouvrière, de socialistische ikvereniging, was gematigder in zijn Hij verklaarde zich het recht behouden, pas een oordeel over financiële maatregelen te vellen wan- hun volle draagwijdte en al hun bij ■derheden heter bekend zouden zijn. Waakzaam Naar de mening van deze laatste vakbond is het echter al vrij duide lijk dat de prijsstijgingen als gevolg deze maatregelen een zodanige omvang zullen hebben dat de gevol- d ervan die de werkende klasse dragen krijgt niet alleen door ge garandeerde lonen en grotere hulp oude arbeiders kunnen worden gecompenseerd. De vakbond heeft ook op zijn leden een beroep gc- i, waakzaam te blijven voor het geval het prijsniveau sterker stijgt dan de lonen. Toen minister Pinay gisteren de begro- atregelen had bekendgemaakt, a in de grote Franse steden gaan preken van een koopwoede. Huisvrouwen rokken erop uit, om voor de stijging de levensmiddelenprijzen een flinke voor in huis te halen. Het betrof vooral boter, kolen, wijn en tabak Pinay zal de komende tijd vrijwal da gelijks nieuwe monetaire beslissingen bekend maken. De bestedingsbeperking die de Fransen gisteren te horen kregen zervat in 35 bladzijden van de Franse staatscourant. Onder andere betekenen de prijsver hogingen, dat alle voorrechten die de toeristen tot dusver genoten, wegvallen. De devaluatie heeft voor de vreemdeling die Frankrijk bezoekt uiteraard geen delen, maar de voordelen die eraan den kunnen vastzitten, worden opgeslorpt door prijsveihogingen. Ook verlipst de buitenlander zijn uitzonderingspositie -at betreft de benzine. Elders in Europa De reacties op de valutamaatregelen die overal In West-Europa zijn getrof fen, zijn zeer verschillend. Morgen ochtend zal het Engelse „schaduw kabinet" bijvoorbeeld in een buiten gewone zitting bijeenkomen om de po litieke consequenties te bestuderen var de externe convertibiliteit van het pond sterling, het einde van de Europep» betalingsunie en de monetaire maat regelen in Europa. Men vcvwschlt» vandaag dat in het Lagerhuis een debat zal worden gehouden over deze zaken. Het Lagerhuis komt op 20 januari weer bijeen en het schijnt de bedoeling te zijn, dat hat debat in de eerste week van de ve zittingsperiode plaatsvindt. De leiders van de Labourpartij aarzelen nog de te volgen tactiek. Zij zijn vol strekt gekant tegen deze liberalisatie var het Engelse betalingsverkeer, die op lange termijn een kapitaalvlucht mogelijk ki maken voor het geval de dirigistische regelen, die zij voorstaan, worden genomen. Op lange termijn achten de leiders de Labourpartij de jongste maatregelen rampzalig, al zijn er in bun midden des- In Praag is een grote ruimte vaarttentoonstelling gehouden onder het motto: „de Russische aardsatellieten". Er was heel wat te zien en de communis tische propaganda ontbrak niet. Een demonstratie met een hondje, van het laika-type, was een der onderdelen van deze ten toonstelling. Het publiek kon zien hoe het in een ruimtecabine werd geplaatst. Experimenten in de ijskorst Technici van het Amerikaanse lege: hebben in de ijskap van Groenland eer tunnel van vierhonderd meter uitgehakt om te trachten, vast te stellen of het *oor militairen mogelijk zal zijn te leven en te werken in een omgeving waar het voortdurend vriest. De tunnel begint bij de grote basis van de luchtmacht in Thule op Noordwest- IGroenland. Er zijn drie grote zalen in aan- febracht van elk twee en een halve meter hoog, zeven meter breed en zeventig tot honderd meter lang- Ook in voorafgaande l»ren zijn dergelijke proeven genomen. W est-Duitsland Een woordvoerder van het Westduitse linisterie van financiën heeft gisteren /er de uitwerking die de jongste mone- iire maatregelen in Europa kunnen heb ben op de moeilijkheden die de totstand koming van een Europees vrijhandels- gebied in de weg staan, verklaard dat deze uitwerking nog moet worden afgewacht. Eén argument heeft volgens de woord voerder evenwel zijn geldigheid verloren, namelijk het argument, dat Frankrijk niet het recht heeft onderscheid te maken tegenover de landen, die niet bij de Euromarkt zijn aangesloten. Frankrijk heeft thans immers een groter gedeelte zijn invoer geliberaliseerd dan door de Organisatie voor Europese economische samenwerking is voorgeschreven, aldus de woordvoerder. Het in Hamburg verschijnende onaf hankelijke dagblad Die Welt schreef gisteren in een hoofdartikel, dat zelden een geheim slechter bewaard is ge bleven dan de voor bereiding van de grote valiitahcrvormingen in Europa. Ongetwijfeld zijn er de afgelopen acht dagen miljoenen aan onverdiende win sten gemaakt, doordat deze voorberei dingen zijn uitgelekt, aldus Die Welt. De onafhankelijke Frankfurter Allge- meine Zeitung noemt het herstel va externe convertibiliteit door een aantal Europese landen een moedige stap, die niet alleen een teken van economische kracht is, maar ook een bewijs, dat het vrije Europa in staat is bot een krachtig en dynamisch initiatief. De gevolgen deze maatregel zijn volgens het blad veel verstrekkender dan op het eerste gezicht lijkt. Tot dusverre behoefde een land, dat eer betalingstekort in de Europese betalings unie had, dit slechts voor een gedeelte met dollars of goud te dekken, terwijl voor de rest van het tekort krediet werd verleend. Voortaan zal elk tekort echter ten volle moeten worden betaald. Voorts heeft ieder land nu te verwachten, dat zijn valuta uit het buitenland terugkeei dat omwisseling in andere harde valuta zal worden verlangd. Ieder land mo nu naar streven om voldoende bedragen in buitenlandse valuta bij wijze stootkussen beschikbaar te hebben. Een voorwaarde hiervoor is een wichtige betalingsbalans, die echter uitsluitend mogelijk is. indien er in het land in kwestie geen inflatoire politriek wordt gevolgd. Convertibiliteit legt alle regeringen de dwang op, een e< mdsche en fiscale politiek te volgen die gericht is op stabiliteit, aldus de Frank furter Allgemeine Zeitung. VLUCHTELINGEN DREIGEN MET OPMARS NAAR ISRAËL A RABISCHE VLUCHTELINGEN hebben de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld meegedeeld, dat zij van plan zijn een opmars naar Israël te organiseren. „Met steun van de Arabische volken en regeringen", zo schrijven zij in een memorandum, „zijn wij vast van plan op te marcheren naar onze oorspronkelijke huizen en be zittingen in de volle wetenschap, dat moordwapens ons zullen opwachten aan denkbeeldige grenzen." Een delegatie van de vluchtelingen heeft het memorandum aan de Jordaanse regering overhandigd met het verzoek het aan Hammarskjöld door te geven. DR. DREES IN VERKIEZINGSREDE DE oud-minister-president dr. W. Drees heeft gisteravond in een radiotoespraak voor de VARA ver klaard, het 't waarschijnlijkste te achten, dat de Partij van de Arbeid na de verkiezingen niet aan de rege ring zal deelnemen doch in de oppo- titie zal gaan. Wij gaan nu verkiezingen tegemoet waarbij de andere partijen op grondslag van de uitslag van staten- en raadsver kiezingen vertrouwen op verzwakking van de Partij van de Arbeid Wii zullen daar in elk geval eerst dan nog om strijden. Maar hoe ook precies de uit slag zal wezen en of daarna de Partij van de Arbeid toch nog deel van de re gering zal kunnen uitmaken dan wel, wat het waarschijnlijkste is, in de oppositie zal zijn. onze beweging heeft gedurende een reeks van jaren getoond tot opbou wende arbeid in staat te zijn en zij zal zich ook verder haar plaats in ons volks leven waardig tonen, aldus dr. Drees. Mijn gevoelens in verband met deze crisis zijn van gemengde aard. Ik be treur het, dat een samenwerking einde heeft genomen, die naar mijn ning ondanks alle moeilijkheden v mee wij te kampen hebben gehad ons land goede diensten heeft bewi aldus dr. Drees. Ik betreur het ook dat het kabinet, dat nog veel belangrijk werk op stapel had staan, niet de jaar van een normale parlementaire pe riode aan de arbeid is kunnen blijven. China industrialiseert op bijzon der snelle en intensieve wijze. Dat is o.m. mogelijk dankzij de bouw van grote hydro-elek- trische krachtstations. Een van die stations is te Hsinankiang in aanbouw en moet reeds volgend jaar stroom leveren. Het heeft een capaciteit van niet minder dan 580.000 kiloWatt. Trefzekere raketten in de Sow jetunie De Sovjetunie zal binnen anderhalf jaar over driehonderd intercontinentale raketten beschikken, waarvan de helft een afwijking heeft vait niet meer dan vijf kilometer. Dit is meegedeeld door een ambtenaar van het Amerikaanse Congres, Hilsman, in een lezing voor leden van de Ameri kaanse vereniging voor wetenschappe lijke vooruitgang. Hilsman ontleende de gegevens aan een rapport, dat door de maatschappij „Rand" is uitgebracht aan het Amerikaanse ministerie van defensie. Dit kan betekenen, aldus Hilsman, dat de Russen in staat zijn in één klap de gehele Amerikaanse luchtmacht buiten gevecht te stellen. De Amerikanen die nen spoedig over een even grote macht aan raketten te beschikken. Thans is alleen de luchtmacht in staat tot een doeltreffende tegenaanval. Levensduur Atlas circa 45 dagen De radiozenders van de Amerikaanse Atlas-satelliet zullen waarschijnlijk tien dagen uitvallen, zo heeft een woord voerder van het ministerie van defensie in Washington bekendgemaakt, woordvoerder bevestigde voorts berich ten, dat de levensduur van de op 18 de cember gelanceerde satelliet ongeveer 45 dagen zal zijn. Aanvankelijk dacht dat de Atlas binnen twintig dagen v in de dampknng zou terechtkomen verbranden. DE STRIJD OP CUBA schijnt een climax te naderen. De regeringstroepen en de rebel len van Fidel Castro leveren hevige gevechten in de provincie Las Villas, in het centrale ge deelte van het eiland. Eenheden van de rebellen hebben zich op verschillende plaatsen in en bij de hoofdstad Santa Clara verschanst. Het leger trekt met tanks en artillerie op tegen de licht gewapende rebellen. Door de censuur op de berichtgeving is het niet duidelijk aan welke zijde successen worden geboekt. Volgens een zegsman van het leger zijn de rebellen op ver schillende plaatsen teruggeslagen, hetgeen gepaard zou zijn gegaan aan belangrijke verliezen aan de zijde der opstandelingen. Dezen hebben op hun beurt echter herhaaldelijk melding gemaakt van overwinningen, geboekt bij gevechten tegen de regeringstroepen De burgeroorlog op Cuba duurt nu reeds enkele jaren voort. Aanvankelijk hiel den de mannen van Fidel Castro zich schuil in de zuidelijke (bergachtige) provincie Orientc. Van daaruit onder namen zij strooptochten naar het noor den, terwijl de provincie zelf werd ge terroriseerd. Nu begint het suikerseizoen en aange zien de suikerproduktie de ruggegraat is van de Cubaanse economie, hebben de rebellen deze tijd aangegrepen om voor de zoveelste keer te trachten hun slag te slaan. Het is Castro's bedoeling, dictator Fulgencio Batista aan de kant te zetten en te vervangen door eei mocratisch president, waarbij hij in 't midden laat of hij zichzelf misschien voor die functie heeft uitgezocht. De rebellen hielden zich in hoofdzaak in de bergen op en maakten het daar door voor de veel beter bewapend» regeringstroepen moeilijk hen in eer veldslag te verslaan. Nu heeft Castro echter aangekondigd dat hij in de hoofdstad van Oriente, Santiago de Cuba. een tegenregering zal vorm» om dit te verwezenlijken (èn on suikeroogst te doen mislukken) hebben Verklaring Russische radio: verklaard, dat Rusland bereid met de Westelijke mogendheden spreken over een oplossing van de kwestie-Berlgn. „De Sowjetünie heeft haar voor stellen inzake een oplossing van het Berlijnse voorstel ingediend," aldus de uitzending, „maar zij is beslist niet ongenegen te luisteren naar de standpunten die de westelijke mo gendheden innemen en daarover be sprekingen te voeren." De radio-uitzending, die bestemd was voor de Duitse luisteraars, had blijkbaar ten doel de harde woorden van de Russi sche minister van buitenlandse zaken Gromyko te verzachten. Zoals bekend heeft deze verleden week verklaard, dat Berlijn wel eens een tweede Serajewo zcu kunnen worden, dat een derde wereld oorlog zou kunnen ontketenen. itator legde er de nadruk op, dat de opmerking van Gromyko niet als een ultimatum moet worden beschouwd en dat er niet uit moet worden afgeleid, dat Rusland een nieuwe oorlog wil ont ketenen als de Russische voorstellen om een „vrije stad" van Berlijn te maken niet worden aanvaard. Het Westen werd verder in de schoe nen geschoven, dat het geen verlangen koestert om een overeenkomst over Ber lijn te sluiten en dat het halsstarrig Tweeling zonder weerga Het toppunt van tweeling schap vertonen Wilf en Val Hodgkinson, die als tweeling werden geboren, tezamen naar dezelfde school gingen, tezamen sport bedreven, tezamen toe traden tot de Britse lucht macht, tezamen tot officier werden bevorderd, tezamen op vijf verschillende luchtbases dienden, tezamen met verpleeg sters trouwden en op eerste kerstdag tezamen vader wer den. Castro's troepen grotendeels bewapend door illegale organisaties op het Ame rikaanse vasteland zijn naar he: noorden opgerukt en hebben volgen: een radiorede van de rebellenleider op verschillende plaatsen troepen van Batista verslagen. Zoals wij gisteren al meldden hebben verschillende Latijns-Amerikaanse lan den zich bereid verklaard in de bur geroorlog te bemiddelen. Castro be weert echter dat een van deze staten, de Dominikaanse republiek, waar dic tator Trujilo de baas is, Batista steunt met wapens en materieel. Onder an dere zouden dertig Dominikaanse vlieg tuigen zijn ingeschakeld in de strijd tegen de Cubaanse rebeilen. ONTEVREDENHEID IN PEKING In Peking heerst volgens berichten uit de communistisch-Chinese hoofdstad grote ontevredenheid door maatregelen die de regering heeft getroffen inzake het „voedselpakket". Het gaat hier om de vermindering de rantsoenen meel en kool, die de ba sis vormen van de voeding in Noord- China. De maatregelen zullen op 1 jan, van kracht worden. De ontevredenheid is zo groot omdat de regering voor geen enkele compen satie heeft gezorgd. Het rantsoen meel waarmee de inwoners van Peking na januari moeten doen, is nog nooit klein geweest sinds het begin van rantsoenering in 1954. Nieuwjaarsreceptie 9 jan. ten hove De nieuwjaarsreceptie, welke het ko ninklijk echtpaar jaarlijks houdt voo corps diplomatique zal in 1959 plaats heb ben op vrijdag 9 januari in het koninklijk palcis te Amsterdam. houdt aan het standpunt, alles bij het oude te laten. In Parijs heeft de permanente N.A.V.O.- raad inmiddels de ontwerp-antwoorden van Amerika, Engeland en Frankrijk op de Sowjet-voorstellen goedgekeurd. De nota's, die waarschijnlijk vandaag ,og aan Moskou zullen worden gezonden, erwerpen de Russische voorstellen, doch laten eveneens de deur op een kier vooi onderhandelingen over hereniging van Duitsland, de Europese veiligheid en ont wapening. Anneke Beekman hoeft niet bang te zijn (Van onze parlementsredactie) is geen grond voor een vrees, die de onlangs 18 jaar geworden Anneke Beek- n mogelijk nog zou kunnen koesteren die haar zou nopen in het buitenland schuil te houden. Daargelaten of zij als minderjarige zelfstandig aanspraak kunnen maken op het recht van vrijheid van gedachten, gewetep en godsdienst, als dat is neergelegd in verschillende temationale verdragen, bestaat er geen aanleiding voor de veronderstelling, dat, ïeer haar wettige voogd, de Stichting Le-Ezrath Ha-Jeled, het gezag feitelijk haar zou kunnen uitoefenen, aan haar vrijheid van gedachten, geweten en godsdienst te kort zou worden gedaan it te minder, daar bedoelde stichting m de betrokkenen heeft doen weten, dat mej. A Beekman in haar persoonlijke godsdienstige overtuiging volkomen zal orden vrijgelaten. Dit schrijft de minister van justitie a.i., r. A. A. M. Struycken, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid Roolvink (kath. v.). De bewinds man besluit zijn antwoord met de opmer king, dat hij niet over de mogelijkheid beschikt Anneke Beekman de ongegrond heid van een bij haar levende vrees dui delijk te maken, daar hij, ondanks veel vuldige nasporing, onbekend is met de verblijfplaats van het meisje. Frankfort heeft dezer dagen een „telefonische service-onderne ming" in dienst gesteld. De moei lijkste en vreemdste vragen en puzzels kunnen worden voor gelegd. Een paar uur per dag is aan de ene kant van de lijn een specialiste op huishoudelijk ge bied present, die alles of in ieder geval bijna alles weet. Als zij bijv. de vraag krijgt voorgelegd wat er gedaan moet worden, als een inktpot is omgevallen, weet zij onmiddellijk het antwoord Dat is niet een gevolg geweest van con flicten binnen het kabinet. De verhou dingen tussen de partijen in het land en de Kamer en de houding van een mermeerderheid ten opzichte van be paalde regeringsvoorstellen hadden zich echter zo ontwikkeld, dat een verder ngaan steeds moeilijker werd. U zult kunnen begrijpen, dat ik ten slotte ook het gevoel heb gekend dat het zijn goede kant had te worden ontheven van n verantwoordelijkheid, die onder deze nstandigheden steeds moeilijker werd dragen. Uiteengaan kan bovendien op n gegeven ogenblik onvermijdelijk zijn n de politieke lucht te zuiveren. Dr. Drees zei voorts ,dat er in de Ka- er bij de bcgrotingsdebatten in het algemeen steeds op verhoging van aller lei uitgaven wordt aangedrongen, tcr- cr tegelijk, als het om de totale staatsuitgaven gaat, wordt gezegd dat de heid veel minder geld moet uitge- Kerk in Son door brand verwoest Kortsluiting in licht van de kerststal De parochiekerk van Sint-Petrus in het dorp Son bij Eindhoven is gisteravond volledig door brand verwoest. Oorzaak is aarschijnlijk kortsluiting in de verlich- ng van de kerststal, die in de kerk was In een ommezien stond het hele midden schip in lichterlaaie. Tegen zeven uur sloeg het vuur over op de 72 meter hoge toren die dateert uit de vijftiende eeuw. Om acht uur kwam de houten spits als ?n laaiende fakkel naar beneden. Een alf uur later volgden met donderend ge- eld de drie klokken. Alle brandweren uit de omgeving, waar onder die van Eindhoven, waren uitge rukt, maar zij stonden machteloos. In het begin stond er bijna geen druk op de wa terleiding zodat men genoodzaakt was het bluswater uit de Dommel te halen. In de thans verwoeste kerk waren juist lige vernieuwingen aangebracht. De ka pelaan heeft nog kans gezien de belang rijkste schatten uit het gafcouw te redden Pokken in Duitsland Alle Westduitse militairen die in en bij Heidelberg zijn gelegerd, zullen een extra vaccinatie tegen pokken krijgen Zoals bekend wordt de stad sinds korte tijd door de gevaarlijke ziekte getrof fen. Tien mensen zijn tot dusver in zie kenhuizen opgenomen. Een van hen is Achttien slachtoffers in mergelgroeve De Belgische minister van arbeid, Os car Behogne, heeft gisteren verklaard dat vrijwel zeker achttien mensen het le ven hebben verloren bij het instorten van de mergelgroeve te Ziehen. Men blijft zoeken tot de slachtoffers zijn geborgen, doch de hoop dat nog overlevenden wor den gevonden is opgegeven. Verdachte van moord gesignaleerd De verdachte van de moord op de 49- jarige ongehuwde vrouw M. Dreeeen uit Rekem (Belgisch Limburg), de 46-jarige grensart>eider J. C. uit dezelfde plaats, is in de loop van maandag gesignaleerd in Maastricht. Aangenomen wordt dat de man zich nog in Maastricht of omgeving b»*vindt. MEER WIND De Bilt verwacht tot m< genavond: Veel bewolking met pla: se'Uk enlgr regen of mi regen. Matige tot krachtli later mogelijk harde zul westelijke wind. Ongeveer dezelfde tri peraturen als vandaag. (Opgemaakt c 11.15 uur) ZON EN MAAN Woensdag 31 december: zon op 8.49 uur, onder 16.38 uur; maan op 23.14 uur, onder 11.16 uur. Op 2 januari: Laatste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1