Jlicuiue gtïhsctft (üounml VRIJERE VALUTA'S IN WEST-EUROPA Ook de gulden nu even hard gemaakt als de dollar Franse invoer voor 90 procent vrij Naar een onbelemmerde internationale handel De aftakeling van de frank IR. C. STAF TREKT ZICH TERUG ALS MINISTER Krachtiger economische positie van de Westeuropese landen Goed nieuws voor de Euromarkt Amateur zond vals bericht van „Kit ine Werelddoor de ether MAANDAG 29 DECEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58938 Negenendertigste jaargang no. 11450 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasttch Is ahebltuta triyn hert ia Icghcnspoct" Voor SPORT en wedstrijden men pagina 4 De populariteit van de scheiden de Franse president Coty kan afgemeten worden aan de enorm grote hoeveelheid brieven en kaarten die hem bij wijze van dankbetuiging voor de vele dien sten die hij zijn volk bewezen heeft, thans worden toegezon den. Meer dan 700.000 van deze schriftelijke attenties zijn al binnengebracht op het Elysée- I paleis, dit alles dank zij een ra dio-oproep van deze strekking. Hotels weigeren l Franse franks I De Amsterdamse hotels hebben in ver- lond met de onzekere financiële toestand n Frankrijk gedurende de feestdagen en I iok vandaag over het algemeen geen I Franse franks geaccepteerd. Ook het pas- wpebureau van de K.L.M. nam geen in ontvangst. De betrokken ren er de voorkeur aan de ntwikkeling van de situatie en de hou ding van de banken af te wachten. Voor ele hotels was het niet zo moeilijk deze edragslijn te volgen, daar het aanbod franks in -de afgelopen dagen veelal gering was. Het grenswisselkantoor het centraal station in de hoofdstad thler heeft wel Franse franks aange- rmen. tegen de koers van f 0,70 p'er hon- ■d. Men deelde hier mee, dat het aan- i van de Franse munt de laatste dagen el iets was gestegen. )plieffiug beperkingen op invoer in Frankrijk De Franse staatscourant van heden be- rat een lijst van produkten die vanaf 1 januari zonder enige kwantitatieve be perking in Frankrijk kunnen worden in- jevoerd, voor zover deze produkten af- ijj komstig zijn uit en geproduceerd in lan den behorende tot de O.E.E.S. De lijst be slaat 33 pagina's en geldt met zekere ratieve wijzigingen ook voor >r in Algerije. WEST-EUROPA heeft een belangrijke stap gedaan in de richting van een volledige vrije inwisselbaarheid van zijn betaalmiddelen. Nederland, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, België, Luxem burg, Denemarken, Zweden, Noorwegen en Italië hebben namelijk met ingang van vandaag een beperkte inwisselbaarheid van hun valuta's afgekondigd. Daarmee zijn guldens, ponden sterling, franken, marken, lire's enz. even „hard" geworden als de dollar. Frank devalueert 17,55 pet. Deze belangrijke maatregel van de West- europese landen kan gezien worden als een nieuw bewijs van de krachtige economische positie van West-Europa en geeft blijk van vertrouwen in de waardevastheid van de Europese munteenheden tegenover de harde Amerikaanse dollar. Het directe en verstrekkende gevolg zal een vrijere en intensievere internationale handel zijn. De Westduitse minister van economische zaken, de gezaghebbende "prof. Erhard, sprak dan ook van een historische dag en van een keerpunt in de economische be trekkingen tussen de landen. Het is dui delijk. zei Erhard. dat de wereld naar een onbelemmerde economische samenwer king streeft. En Per Jacobson, de directeur van het Internationale Monetaire Fonds, noemde de monetaire maatregelen een be wijs van de „comeback'" van Europa op het wereldtoneel. Nederland De afkondiging van de beperkte inwisselbaarheid van de Westeuropese valuta's heeft, zoals we zaterdag reeds meldden, de Europese Betalings Unie overbodig gemaakt. In haar plaats komt de Europese Monetaire Over eenkomst (afgekort met E.M.O.), die reeds in 1955 gesloten werd. De op heffing van de E.B.U. was reeds maanden in het geheim zorgvuldig voor bereid. De E.B.U. is acht jaar lang het verreken- en krediet-instituut voor handels- en betalingstransacties der 17 O.E.E.S.-landen geweest. Opvallend bij deze internationale maatregelen is, dat bet altijd nog econo misch zwakke Frankrijk niet achter heeft willen blijven en de frank, weliswaar met 17.55 pet gedevalueerd, ook gedeel telijk inwisselbaar heeft gesteld. Verder heeft de Franse regering, om meer orde op eigen zaken te stellen, een aantal belastingmaatregelen aangekon digd en beloofd zijn verplichtingen tegen over de OEES na te komen. Het is melijk de bedoeling de invoer vooi procent te liberaliseren. Ten slotte heelt premier De Gaulle in een krachtige rede de nieuwe munteenheid, vermoedelijk livre, die gelijk zal zijn aan honderd frank, aangekondigd. Deze verstrekken- AM de financieel en economisch VI zwakke positie van Frankrijk naar binnen en naar buiten te ver stevigen heeft de Franse regering een aantal diepe ingrijpende maatrege- genomen. De frank is gedevalueerd met 17.55 procent en op een nieuwe pari teit van 473.7 in plaats van 420 per Amerikaanse dollar gebracht. Verder is de frank in de inter nationale handel gedeeltelijk in wisselbaar gemaakt. Ook heeft men besloten de buitenlandse handel voor 90 procent te liberaliseren. In de loop van het volgend jaar n nieuwe munteenheid, de zo genaamde „zware frank" worden in gesteld, waarvan de waarde gelijk tal zijn aan honderd frank. Deze belangrijke monetaire hervormin- _sn werden gisteren na een langdurige kabinetszitting door generaal De Gaulle bekend gemaakt. "n een uitvoerige toespraak voor radio televisie liet hij het Frar.se volk we len. dat Frankrijk in gevaarlijke omstan digheden verkeert die slechts door om '«ngrijke financiële maatregelen en be perking van de uitgaven uit de weg kun- orden geruimd. Hij kondigde verder ta. reeks nieuwe belastingen, subsidie 'enninderingen en andere bezuinigings maatregelen aan, die noodzakelijk waren a begrotingstekort van 1.200 miljard bank te voorkomen. Een dergelijk tekort zou volgens De Gsulle het risico van een ruïneuze infla te met zich mee brengen »Ik wil het feit niet verhelen, dat ind een periode van beproeving moet fcormaken, maar het beoogde herstel zal 'an dien aard zijn, dat het ons allen kan Vergoeden," aldus de premier Bij kondigde hogere ondernemersbelaB- tingen en hogere belastingen op grote in Icomens aan, nieuwe belastingen op wijn, alcohol en tabak, de afschaffing van tal rijke subsidies op verbruiksgoederen en -rmindering van begrotingsgelden voor ider meer de spoorwegen. De sociale ver kering zal zichzelf moeten betalen en oud-strijders, die niet behoeftig zijn zul- n worden uitgenodigd hun pensioen op geven. Investeringen, die Frankrijks toekom ige welvaart moeten verzekeren zullen :et 245 miljard franks op 25 procent den verhoogd. De Gaulle voorzag een tal prijsverhogingen maar gaf de v ïg, dat de regering de koopkracht bescheiden inkomens zal verzekeren linimum lonen zullen onder meer om hoog gaan en de salarissen van ambtena nullen met vier procent worden ver- Realistisch Antoine Pinay, de Franse financiën verklaarde dat de maatregel be treffende de vrijere convertibiliteit de frank slechts geldt vcor mensen buiten Frankrijk en de fraak-zone wo Zij kunnen hun tegoeden in elke an> buitenlandse valuta omzetten. Hij zei, de devaluatie-maatregelen nodig w om Frankrijk deel te kunnen laten ne aan de hervorming van het stelsel Europese valuta's. Hij noemde de nie koers realistisch en in overeenstemn met de behoeften van de Europese litiek en de vereisten van de E.E.G De prijsredukties van 10 procent toeristen die in reischequcs of bu landse valuta betalen, zijn ingetrokken. Door de devaluatie zijn de wisselkoersen voor toeristen echter gunstiger geworden. Wel blijft de reduktie gelden voor talingen die voor de devaluatie zijn richt. Voor een benzinecheque van zend franks zal voortaan door buitenlan ders 790 in plaats van 670 franks moeten Voor Nederland zullen de genomen laatregelen betekenen, dat met ingang in vandaag aan de banken vergunning gegeven tot arbitrage, waardoor de ansferabele guldensrekeningen kunnen worden omgezet in dollars. Ingetrokken wordt de aankoopmoge- lijkheid van effecten op Europese beur- EBU-valuta. Verder komt er geen wijziging in het bestaande deviezen- systeem. Dr. M. W. Holtrop, de president van de Nederlandsche Bank, heeft de maat regelen een belangrijke vereenvoudiging het internationale betalingsverkeer De stappen zijn genomen op initiatief an de grote landen. De Nederlandse deviezenbepalingen worden aldus gewijzigd, dat de deviezen- banken voortaan convertibele valuta kunnen verhandelen ten gunste, rei tievelijk ten laste van guldenstegoeden p transferabele rekeningen. Verder zullen tegoeden, uitstaande op guldensrekeningen voor het lopende be talingsverkeer van niet-ingezetenen, woonachtig in een van de landen, beho rende tot de transferabele guldenszor vrij kunnen worden overgedi niet-ingezetenen, woonachtig de Verenigde Staten of in een van iderè dollar-landen. De financiële maatregelen in de andere Westeuropese landen komen in grote lijnen op hetzelfde neer. Oostenrijk de kwestie in begin 1959 bekijken. Dat Zwitserland ongetwijfeld ook g< Betekenis Wat betreft de betekenis van deze wij gingen voor het internationale handels- i betalingsverkeer, deelt het Neder landse ministerie van financiën het vol- gende mee: Een essentiële wijziging is, dat de automatische kredietverlening van EBU onder de werking van de EMO worden vervangen door niet-automatische kredieten, waarvoor de aanvragen van geval tot geval zullen worden beoordeeld. In verband hiermede is in de EMO voor zien in de oprichting van het Europese fonds, dat tot taak heeft deze niet-auto matische kredietverlening tot stand te brengen, door het verlenen van kredieten van beperkte duur aan leden, die in tij delijke algemene betalingsbalansmoei- lijkheden zijn geraakt. Het Europese fonds zal aldus een bijdrage kunnen le veren tot handhaving van de bestaande liberalisatie van de inter-Europese han del, waartoe de OEES-landen ingevolge de desbetreffende OEES-regelingen plicht blijven. De middelen van hel Europese fonds zullen worden verkregen enerzijds door overdracht van hel stamkapitaal va EBU en anderzijds door bijdragen va ledcn-staten. Naast het fonds voor niet-automatische kredietverlening voorziet de EMO ir multilateraal verrekeningssysteem. Hoe wel de betekenis van de reeds bestaande inter-Europese multilaterale arbitrage onder de EMO nog zal toenemen, blijft de mogelijkheid van een systematisch! afwikkeling van vorderingen en schulden bestaan. In verband hiermede is voor zien ln een multilateraal verrekening' systeem, dat de periodieke afrekening in dollars van debet- en credit-saldi centrale banken op van te voren v: gelegde voorwaarden mogelijk maakt aar zelden in de ge schiedenis zullen de Fransen zo dikwijls de stem (via de radio) gehoord hebben van hun mi nister van financiën. Tweemaal is Antoine Pinay in het afgelo pen weekeinde voor radio en te levisie verschenen om de geno men financiële maatregelen aan zijn landgenoten duidelijk te maken. Naast hem (op de foto rechts) de minister van voor lichting, Jacques Soustelle. waarbij de centrale banken bereid zijn om elkaar binnen zekere grenzen tot het moment van de periodieke afrekening krediet te verlenen (z.g. interim-fioan- Niet voor kapitaal Hoewel de wijzigingen in het Neder landse deviezenregime een belangrijke stap in de richting van convertibiliteit beduiden, kan niet van totstandkoming van de convertibiliteit Ln de zin va bepalingen van het Internationale n taire fonds worden gesproken. De wijzi gingen beperken zich namelijk tot de externe convertibiliteit; de bestaande be palingen voor ingezetenen inzake het be talingsverkeer alsmede het handels- dienstenverkeer blijven ongewijzigd i kracht. Voorts strekken de genomen maatregelen zich niet uit tot het kapi taalverkeer, dus het omzetten van kapi talen en vermogens in andere munten, Dit blijft dus nog geheel aan de be staande deviezenbepalingen gebonden. Ondanks het voortbestaan van aantal beperkingen moet het verheugend worden geacht, dat het herstel van de Europese valuta's in die mate. is gevor derd, dat in Europees verband tot een zo belangrijke stap op de weg naar vol ledige convertibiliteit kon worden over gegaan. aldus het ministerie van financiën. 130 franken voor een gulden De Franse bank heeft de volgende pariteitcijfers gepubliceerd voor een aan tal valuta's, die met ingang van heden zullen gelden: 1 Amerikaanse dollar 4.93705 nieuwe franks; 100 Mexicaanse pesos 39.465; 100 Westduitse Marken 117.549; 100 Bel gische franks 9.87412; 100 Deense kro nen 71.47763; 1 Engelse pond 13.82376; 1000 Italiaanse lire 7.899296; 100 Neder landse guldens 129.921; 100 Zweedse kronen 95.43513; 100 Zwitserse frank6 112.9033. De noteringen van alle valuta's zullen mogen fluctueren van tot 1 procent. De Franse frank werd voor het eerst in 1928 door de regering Poincarë gedeva lueerd en de waarde werd vastgesteld op 25 franks voor een dollar. In 1936, nadat de V.S. de gouden standaard verlaten had den, kocht men zelfs een dollar voor 15 franks. Een jaar later zei Frankrijk de gouden standaard vaarwel en begon de aftakeling van dc Franse frank. Hieronder volgt het koersverloop t.o.v. de dollar: 1937 25.14; 1938 34.95; 1940: 39.91 (bij het begin van de tweede wereldoorlog); 1944: 49.62 (bij dc landing ln Normandië); 1945: 119.11; 1946 214; 1949 350; 1957 420; nu: 493.7. Dit zijn slechts de officiële wisselkoer sen maar ln vrijwel al die Jaren kon men in het zwart meer franks voor zijn dollar krijgen. NjEUWE TABELLEN A.O.W. EN L.B. Met ingang van 1959 worden de tabel len voor dc inhouding van a.o.w.-premie en loonbelasting door nieuwe tabellen vervangen. Deze vernieuwing houdt ver band met dc verhoging van het maxi mumbedrag waarover premie a.o.w. ver. schuldigd is. Bij de vaststelling van de nieuwe pre mie- en belastingbedragen is voor zoveel nodig, rekening gehouden met de in de laatste jaren tot stand gekomen wijzigin gen van de daarin verwerkte premies in gevolge de sociale verzekeringswetten. Na de verkiezingen VV?AT al enige tijd een publiek geheim is, is thans aan de open baarheid prijsgegeven: ir. C. Staf zal zich na de vervroegde verkie zingen voor de Tweede Kamer, die op 12 maart gehouden worden, niet meer herkiesbaar stellen voor enige ministerspost in het daarna te vor men kabinet. Hij zal zich ook niet beschikbaar stel len als christelijk-historisch kandidaat voor de Tweede Kamer. Wel heeft hij belangstelling voor een zetel in de Eer ste Kamer en wil hij tevens buiten de politiek een en ander gaan doen, w aan hij als minister de laatste jaren HET Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de nieuwe in Europa aangekondigde maatregelen een belangrijke stap vooruit genoemd in de internationale economische betrekkingen. De maat regelen zijn een bewijs van de krach tiger geworden economische positie van West-Europa. Ook de commissie van de Europese economische gemeenschap heeft haar te vredenheid uitgesproken over het her stel van de omwisselbaarheid van de Westeuropese valuta. Een nieuwe fase op de weg naar het vrije verkeer van goederen en personen, dat een van de hoofddoelen van de politiek van de lan den van het vrije Europa is, is gepas seerd. Door zijn invoer voor 90 procent vrij te geven, aldus de Europese commissie, komt Frankrijk de verplichtingen, die het in O.E.E.S.-verband had aangegaan, ten volle na. De invoering van een nieu we wisselkoers zal Frankrijk in staat stellen zijn betalingsbalans in evenwicht te houden. De Belgische minister van financiën, Van Houtte, heeft gezegd zich te ver heugen over de hervorming van de EBU Het is goed nieuws, zei hij, het pond sterling wordt opnieuw een grote inter nationale munt en de Franse frank gesaneerd. Men kan zich aan de vo avond van de gemeenschappelijke ma geen betere ontwikkeling en perspectief voorstellen. De Engelse ochtendbladen zijn over het algemeen enthousiast over het besluit van de Engelse regering het „Een vervalsing en een grap, die van zeer slechte smaak getuigt". Dit was het korte maar krachtige com mentaar van de Venezolaanse mi nister van verbindingen op het radio-bericht dat de ballon „De Kleine Wereld" in het oerwoud aan de mond van de Orinoco zou zijn terechtgekomen. Dit commentaar werd overigens pas ge geven nadat vliegtuigen van de lucht macht van Venezuela zestien uur lang boven de oerwoudmoerassen hadden rondgevlogen in de hoop sporen van de Engelse ballonvaarders drie worden betaald. I Men heeft nog steeds niet door het radio-bericht vandaan is gekomen, maar er is alle reden om aan te ne men dat de een of andere amateur op het eiland Trinidad zijn toestel op deze manier heeft „misbruikt" Weliswaar is het nu dus vrijwel zeker dat de ballon, die op de Canansche eilanden is gestart, nog ergens boven de Atlantische Oceaan moet zwev> maar waar de ballon zich bevindt, niet bekend. Anthony Cooke, de m die de ballontocht heeft gefinancierd, heeft op Trinidad bekendgemaakt, dai hij de laatste tien dagen verminkte ra dioseinen van De Kleine Wereld hart opgevangen. Volgens het laatste tact was alles wel aan boord. De be manning had nog 10 kilogram levens middelen en men was bezig aan c voorbereidingen voor een Kerstdiner. De directeur van de burgerluchtvaart op Trinidad is niet zo optimistisch, vreest dat de ballon moeilijkheden dervindt ooven de Oceaan. De w rapporten spreken volgens hem duidelijke taal. Hoe dan singen heeft n leliik verontrustende olijven allemaal gis- iakt. Sinds de Kerst contact meer gehad iers En als de geruch- -ndapparaat aan boord Wereld defect is, inder- terheid voor de vier de pond inwisselbaar te maken. De beslis sing wordt een stoutmoedige maatregel genoemd, die het land nog meer voor- spoed zal brengen. De internationale handel zal toenemen en Engeland zal het meeste voordeel bij hebben. Van Britse socialistische zijde is echter stige kritiek gekomen. Zo gelooft de leider van de Labour-partij, Gaitskell, ernstige vergissing is begaan, Engeland en Europa later spijt zullen hebben. In de Franse pers wordt de deva luatie van Pinay, in tegenstelling tot die van Gaillard, als een duurzame oplos sing gezien. De nieuwe straffe financiële politiek zal immers een stijging va prijzen tot een minimum beperken. De Fransen zullen de oproep van De Gaulle verstaan, zo meent l'Aurore, maar overheid zal bij de versobering toch voorbeeld moeten geven Westduitse bladen hebben gewag gemaakt van de mogelijkheid van een Westduits krediet aan Frankrijk om dit land hulp te bieden bij de moeilijkheden, die worden veroorzaakt door de verdwij ning van de E.B.U. De Frankfurter gemeine Zeitung noemde een bedrag van 300 miljoen Mark. Het Westduitse ministerie van financiën heeft dit be richt niet bevestigd. De W a ihin Post schreef vandaag, dat de vrijere inwisselbaarheid voor het pond, de frank, do Duitse mark en andere Westeuropese valu mijlpaal" is in de naoorlogse sche vooruitgang. Het verzachten dc beperkingen wordt in grote kringen toegejuicht als een goed voorbeeld samenwerking. In een bepaald opzicht kan de convertibiliteit dienen als mas ker voor het nog steeds onopgeloste con flict tussen de leden van de douane unie en hun bondgenoten in de OEES over de voorstellen voor een vrijhandel»- gebied, aldua het Amerikaanse blad. Koning Frederik van Denemarken, die wegens een longperforatie de vorige week ut» zijn winterverblijf naar Kopenhagen moest worden vervoerd, heeft enkele tige nachten gehad doch in zijn toestand is geen verandering opgetreden De ziekte waaraan hij lijdt noemt men Pneumatho- rax sponteneus. aan is toegekomen. De minister, die thana ook het departement van landbouw on der zijn beheer heeft, wilde niet zeggen, hij gaat doen als hij geen minister Hij wimpelde een desbetref fende vraag af met de opmer king, dat hij veel heeft ge leerd in de af gelopen zeven jaren en dat hij die ervaring heel goed el ders zal kun nen gebruiken. Sinds 1951 heeft de minister, die bijna 54 jaar oud is, het militaire apparaat onder zijn beheer gehad. Hij maakte deel uit van drie ministeries Drees. Voordien was hij directeur-generaal van de landbouw. Bijdragen aan 't nieuwe fonds De organisatie voor Europese econo mische samenwerking heeft de onder staande lijst gepubliceerd van leden-lan den der nieuwe Europese monetaire over eenkomst met het percentage dat elk land bijdraagt in het totaal der quota in de Europese bctalingsunie en het percentage der bijdrage in het nieuwe Europese W.-Duitsland 12 (12,8); Oostenrijk 1.7 (1,5); Belg^Luxemburgse unie 8,7 (9.1); Denemarken 4.7 (4.6); Frankrijk 12,5 (12,8) Griekenland 1.1 0,9); IJsland 0.4 (0.3); Italië 4.9 (4.6); Noorwegen 4.8 (4,6); Ne derland 8.5 (9.1); Portugal 1.7 (1.5); Groot Bntannië 25,5 26,4), Zweden 6.3 (4.6); Zwitserland 6 (6.4); Turkije 1,2 (0.9) pet. De nieuwe procentuele bijdragen staan tuss enhaakjes achter die der E.B.U. Inz Hr P. Z. Mi H Bootz - A'dam. Weinig verandering in temperatuur De Bilt verwacht tot mol- genavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Weinig verandering in tem peratuur. Matige tot krachtl- ge wind tussen west en zuid- west. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 30 december; zon op 8.49 uur; onder 1637 uur. Maan op 22.00 uur, on- der 10.49 uur. Op 2 januari laatste kwa» tier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1