Rustpunt in onrustig leven Brand in katoenfabriek aan Herengracht, in augustus 1897 Kerstspel „De weg naar Bethlehem" ANES van het draaiboek Agenda voor Leiden J. G. Kaak van het slachthuis koninklijk onderscheiden IECVTE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 27 DECEMRF.R 1958 Huur van huizen aan Kooilaan te hoog In „Volkshuisvesting" het mededelin genblad van de federatie van te Leiden en in de omstreken gevestigde woning bouwverenigingen, deelt het secretariaat van de bouwvereniging „Ons Belang" mee. dat het bouwplan aan het eind van de Kooilaan nu zover is gevorderd, da* in november en december al een deel kon worden betrokken. „Erkend dient te worden, dat de wo ningen er zeer goed afgewerkt uitzien en ook enkele nieuwigheden bevatten," zo wordt opgemerkt. „Het is echter jam mer, dat de huur voor vele leden te hoog is. Wij óndervinden nu reeds moeilijk heden bij het verhuren van de afgele verde woningen. De mensen zouden zeer gaarne een nieuw huis willen betrekken doch de huur is voor hen te hoog. Weet anderen huren wel, maar ook voor hen is de huur feitelijk te hoog. Er zijn er onder, die zo slecht wonen, dat ze wel moeten verhuizen, omdat de toestand, waarin zij wonen, onhoudbaar isi" Wat lezers schrijven Tussen Afsteken vuurwerk erg gevaarlijk Bij de jaarwisseling gebeuren in on land steeds meer ongelukken door het afsteken van vuurwerk. Vaak zijn ki ren het slachtoffer. Vooral ook or een deel der getroffenen blijvend letsel oploopt, lijkt het mij juist nog eens grote ernst te wijzen op het gevaar deze dwaze, verouderde gewoonte. In tal van gemeenten zijn in de politie verordening bepalingen opgenomen het euvel te beperken. Maar ook al geldt in Leiden een verbod tot verkoop va vuurwerk aan minderjarigen, een de gelijk verbod is ten enenmale onvoldoei de het kind te beschermen. Er ligt hier een grote verantwoordelijkheid bij de J. G. Bazuin, directeur de gemeentelijke genees! dige en gezondheidsdienst. Leger des Heils Leiden OP DE OCHTEND van de eerste kerstdag hield het Leger des Heils in de Stadsgehoorzaal zijn jaarlijkse kerstnachtdienst, waartoe vele be langstellenden zich reeds om 5 uur aan de Breestraat hadden verza meld. Toen de bevelvoerend officier, kapt. R. J. Schurink, om 6 uur deze dienst had geopend, klonk uit meer dan duizend kelen het bekende kerst lied Komt allen tezamen, gevolgd door het gebedskoor Er ruist langs de wolken, waarop majoor Stofregen de zegen over het samenzijn vroeg. Het kerstevangelie uit Lucas 2 las kapt. Schurink, die zijn gehoor bepaalde bij het gebeuren te Bethlehem met de woorden: „Wij verkondigen u Jezus Christus en Deze alleen!" .Reeds geïnspireerd door wat ten tonelt ou worden gebracht, wees de kapiteir e aanwezigen op de weg naar vréde voor het hart „De herders hoorden de boodschap en zij gingen; de wijzen zager de ster en zij volgden. En wij, wat doen wij die cok horen en zien en zelfs weten? Wanneer zullen wij zo bereid zijn dat wij kunnen, dat wij willen buigen voor het Kind in de kribbe dat straks de Man aan het kruis zal zijn?" Na de predikatie en een lied van de zangbrigade volgde de opvoering van het kerstspel „De weg naar Bethlehem". Met dit spel wist de schrijfster-regis seuse. zr. G. de la Rie-Segaar, zeer te boeien. Het was een eenvoudig gegeven over menselijke veihoudingen, de vriendschap van een joods meisje voor het dochtertje van een Rameins officier, een nachtelijke ontmoeting tussen de veldoverste Julius en de vrouw Jedida, een joods echtpaar in zijn vrees voor de bezetter, allen ten slotte verenigd met de wijzen en volgend de ster, naar de kribbe van Bethlehem. Ofschoon de decorwisseling soms wat storend was, waren de tableaus en de aankleding van het geheel verrassend en zinvol. We willen niet nalaten zr. Jos Houweling te noemen die op uitnemende Een lezer die blijkbaar onbekend wenst te blijven (als hier een misverstand in het spel is, kan hij zijn naam en adres vanzelfsprekend alsnog bekendmaken), liet enige tijd geleden drie duidelijke, niet verbleekte foto's bezorgen van de ka toenfabriek, die vroeger aan de Herengracht heeft gestaan op het terrein, dat al lange tijd bekend is als de „Doorbraak". Deze serie is gemaakt in de vorige eeuw. eerste foto toont de fabriek na de brand, als uitgerookte ruïne; bij de brand jstortte slechts een gedeelte van de voorgevel aan de Herengracht in. De brand was in augustus 1897. Het was een hete dag. De Loodskerk van de Hervormde Gemeente werd voor een deel eveneens'een prooi van de vlammen. De heer Van Leeuwen is in deze kerk nog organist geweest. In 1898 werd de Oosterkerk in ge bruik genomen, waarvan hij, zoals bekend, nog steeds organist is. De Loodskerk itond aan de Langestraat. De afdeling van de katoenfabriek aan de Herengracht was de ververij; de weverij «tond aan de Zijlsingel, waar nu de fabriek van Royal Typewriters is.Iemand die goed thuis is in oude Leidse zaken, vertelde ons, dat de fabriek Herengracht in 1866 ook als een fakkel heeft gebrand. In de Napoleontische tijd kwam het bedrijf tot stand. Wie een beschrijving geeft van de sociale toestanden in Leiden in de vorige eeuw, ontkomt er niet aan, deze fabriek met gemengde gevoelens te noemen. Die sociale toestanden waren in het algemeen allerminst voorbeeldig, maar wie er met de oudere Leidenaars over praat, krijgt wel de indruk, dat de katoenfabriek een dieptepunt was. Een jongen zou daar ƒ2.50 per week hebben verdiend en een getrouwd man ƒ4.50. 't Was in ieder geval een „loon", waarvan de mensen bij lange na niet konden bestaan. Bij de brand kwamen enkele honderden werkers op straat te staan; tegen dergelijke om- Handigheden bestond generlei bescherming. Oudere Leidenaars kunnen zich wel herinneren, dat de gedupeerden huis aan huis collecteerden om de nood nog enigs- ns te verlichten. De tweede foto is kennelijk gemaakt in het stadium van de nablussing; een groepje brandweerlieden zit er tenminste gemoedelijk bij. Rechts de geblakerde voorgevel van de fabriek. Blijkens de naar de fabriek uitgerolde slangen wordt er nog water gegeven. Aan de waterkant staat de grote stoomspuit van de brandweer, waarin een ter zake kundige Leidenaar, wie wij de foto lieten zien, de allereerste stoomspuit van de gemeente herkende; deze had zijn standplaats aan de Sint Jacobsgracht. Hij moet duizend liter water per minuut hebben gegeven, Een tweede spuit werd eerst in 1901 aangeschaft. Die was nauwelijks één dag in Leiden, of hij moest dienst doen bij een grote brand in een houthandel aan de Havenkade. Het wagentje met de twee grote wielen op de foto is de slangenwagen; daarin was al het slangenmateriaal geborgen. Op de eerste foto moeten wij nog even terugkomen. Daarop zijn namelijk twee dingen die nog bestaan. Dat zijn de Kerkbrug (links) en het openbare toilet (links van de boom aan de rechterkant). In het water van de Herengracht ligt een turf schip. De schoorsteen geheel links op de eerste foto is niet van de katoenfabriek, maar van de Leidse dekenfabriek aan de Herengracht, waar nu de machinefabriek van Den Os is gevestigd. De derde foto is gemaakt aan de andere kant van de Herengracht, ter hoogte van de steeg, die loopt naar de Vestestraat. Daar stond de kleine spuit van de brandweer water te geven; deze moet een capaciteit van 500 liter per minuut heb ben gehad. De plaats van de spuit was aanvankelijk aan de Langegracht, tegenover de Zandstraat, later aan de Haarlemmerstraat in de buurt van de r.k. kerk, die iweminrichting werd. De katoenfabriek werd na de brand herbouwd. In de dertiger jaren volgde de opheffing. De gemeente heeft toen de gebouwen aangekocht om met het terrein iets te kunnen gaan doen. En daarmee is het verhaaltje ineens uit, want elke Lei denaar weet, dat de plaats waar de katoenfabriek heeft gestaan nog steeds een gaping is en dat de gemeente nog steeds niet weet, waaruit dat „iets" dan toch wel zal moeten bestaan. de rol de irleidende Jedida vervulde. Op waarlijk statige ma nier speelde zr. Annie Hanno haar rol als hoofd der engelenschaar. Van de overige medespelenden noe men we nog Arnold Hanno. alsmede Miep en Henk de Water, terwijl de rol van joods meisje de kleine Ellie de la Rie zeer goed lag. Zr. de la RieSegaar. die reeds meer dan vijf en twintig jaar de kerstspelen verzorgt, heeft ook nu getoond over zondere gaven te beschikken en haar selend gezelschap, waarbij vele jongeren, over het algemeen goed getraind op de (Advertentie het beste voor oliehaard of kachel n... uw portemonnaie. üw leverancier voor olie te Warmond M. H. DE NIE Kerstviering van U.K.S. In het Hervormde jeugdgebouw De Moriaan hadden de leden van de Christe lijke jeugdvereniging U.K.S. aan de voor- a\ ond van kerstfeest een broodmaaltijd, waarvoor ook de ouders van de jonge lui waren uitgenodigd. Voorzitter H. Nijenhuis sprak een welkomstwoord. Hij. dankte de Hervormde jeugdraad voor het bcschikbaarstellen van de zaal. Dr. P. L. Schoonheim hield een korte toespraak, waarin hij de moeilijkheden van de vereniging schetste. Maar bij alle pioblemen mag men blij zijn, dat het Kind de vrede bracht. Ook U.K.S. mag deelhebben aan het brengen van een stuk- Jeanne Overduin las gedeelten uit Je- saja 9. De maaltijd werd afgewisseld met samenzang en het beluisteren van gram- mofoonmuziek. Neerzethal op Leidse ve iling De architect Chr. de Heer te Rotterdam hteft namens het bestuur van de coöpe ratieve groenten-, fruit- en bloemenvei- niging Leiden en omstreken het van een neerzethal op het veiling- aan de Zoeterwoudseweg gegund it het bouwkundige gedeelte be rt de fa. Bik en Breedeveld Leiden. Het constructiewerk is gegund aan de Hollandse Constructie Werkplaat sen te Leiden. De afmetingen van de zcthal zijn 55 en 33 meter. lïngvei treft voor KOLEN en OLIE planken te kunnen brengen. Onder ha; leiding liet oók de zangbrigade zich ho ren. Kapelmeestei P. Houweling leidde het muziekkorps bij de samenzang. De pianobegeleiding, iets te luid, was van de heer J. J. Brons. In de dienst van half elf in de korps zaal, die eveneens zeer veel belangstel ling trok, werd een vijftal soldaten aan de rol van het Leger des Heils toege voegd. Bij net „familiekerstfeest" des middags droeg kapt. Schurink het kerstverhaal „De witte blinde" van ds. Okke Jager de bladzijden Carnavals dinsdag LUXOR (2.30, 7 cn 9.15 uur) - Een ver- lcting en een publiciteitsstunt leiden tot de ontmoeting tussen een kadet van een Amerikaanse militaire academie en een Franse filmster, een kennismaking, die naar de spreekwoordelijke goede afloop Het hele filmverhaal de titel Carna- vr.lsdinsdag geeft het reeds aan -- draait om een luidruchtig carnavalsfeest. Hoofd vertolker Pat Boone trekt met zijn gi liefde door de drukke straten zoekend naar rustige plekjes, om zijn smeltende liede ren ten gehore te brengen. Wie van dit ontspanningsgenre houdt kan zich nog wel enigszins amuseren, te meer daar er meer afwisseling en vaari in de film zitten, dan over het algemeer bij deze soort rolprenten het geval is. Hel peil van de dialoog echter laat te wenser over en ook de sfeer is niet altijd ever goed. (Zoet verhaaltje met smeltende versjes). De vierkante rekruut LIDO. (2.30, 7 cn 9.15 uur). - Zover als men filmstudio-verhaaltjes kan ge loven, moet Norman Wisdom een hard werkende jongen zijn, die veelal zijn teksten zelf schrijft en zich met noeste vlijt een weg door het harde leven baant. Als dit zo is, zou Norman zijn gie beter op een ander gebied kun- aanwenden dan op het terrein var de komische film. vinden we. Want ah ek heeft hij iets vernederends, iet: de menselijke waardigheid in ge g brengtniets slechts de waardig heid van zichzelf, maar ook die van d« kijkers. Zijn humor is die van een gees telijk gestoorde en zijn effect is de lach lust op te wekken over een mens, di« verpleging behoeft. De film „De vier kante rekruut" behoort niet tot d« ergste vondsten; zo nu en dan kan men met 'n beetje goede wil nog wel 'n mens in hem ontdekken, die niet van alle vei stand is beroofd. Maar de sfeer, die de humor van Norman Wisd. wel de nodige vrolijkheid i be- achten wij i raden. George Formby3 meisjes CASINO (2.30, 7 en 9.15 uur). - koer heeft George Formby in het middag programma weer eens gelegenheid de lachers op zijn hand te krijgen in zijn he tende succesfilm ,,'t Zit in de lucht" iet nog steeds doet. Menigeen zal er Zaterdag Stadsgehoorzaal, 10.30 en 2.30 uur: Are na-jeugdtoneel met „Hoe Jan Klaassen de kous op de kop kreeg". Maandag Ketelboetersteeg 12, 8 uur: eenpans- maaltijd oud-padvinders. Dinsdag Station, 8 uur: vertrek excursie N.C. Reis-V. naar Antwerpen. Schouwburg, 8 uur: Wim Kan en Cor- ne Vonk, programma van K. en O. Vrijdag Foyer Stadsgehoorzaal, 2 en 4.15 uur; filmvoorstelling voor de jeugd, program ma van K. en O. Schuttersveld en Rooseveltstraat, 7.45 uur: verbranding van kerstbomen. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: toneelgroep Arena met „Hoe Jan Klaassen de kou: op de kop kreeg". Bellevue, Steenstraat, 7 tot 11 uur: ten toonstelling De bonte Duif. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door de Ha- ven-apotheek, Haven 18, tel. 20085, de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 en de apotheek Oegstgeest, tel. 26274. Rijkst Wa doe je in de kou? Educatieve expositie over het leven vao de Eskimo's Geopend tot en met 1 maart 1959. Prentenkabinet, Kloksteeg: foto's en tekeningen van Ralph Prins. Geopend tot en met 10 januari Rijkemuseum voor geologie en minera- Leidenaar stal auto en maakte brokken in Sassenheim Een Leidse jongen stal op 24 december een personenauto uit een garage aan de Middelstegracht. De rijkspolitie te Sas senheim deed op de morgen van eerste kerstdag de Leidse politie de medede ling dat zij een zwaar beschadigde per sonenauto had gevonden in de berm van de rijksweg AmsterdamDen Haag. Van de chauffeur ontbrak elk spoor. Later op de dag kon de Leidse politic drie Leidenaars aanhouden, die in de auto bleken te hebben gezeten. Het wa ren een 20-jarige motordrijver, een 19- jarige bankwerker en een 20-jarige mon teur. De laatste bekende, de auto te heb ben ontvreemd. Hij werd in het politie bureau opgesloten. De anderen werden weer op vrije voeten gesteld. De dader was niet in het bezit van een rijbewijs. Hij reed met een vaart van 130 km op de rijksweg. Uitwijkend voor een andere auto kwam hij in de berm van de terecht. De motordrijver moest na op vrije ten te zijn gesteld zich onder medische behandeling stellen. Hij werd in het demisch ziekenhuis opgenomen. Zie vervolg stadsnieuws op pagina 5 ln deegmachine gevallen. Op kerst avond, 34 december, is het 5-jarig zoontje van de familie W. ln Tiel, toen hij in de bakkerij van zijn ouders aan het spelen was, in de bewegende deegmachine ge vallen. Hij was onmiddellijk dood. logie, Van der Werfpark 1: Geologie Nederland. Geopend tot 31 decembei Lakenhal: expositie Vorming. Geopend levei In het avondprogramma maakt de toe schouwer kennis met de (kleurrijke) avonturen, die drie liftende meisjes aan d" Italiaanse Rivièra en in Italic zelf be leven. Bepaald schokkend zijn de avon turen niet. hooguit nu en dan een beetje onderhoudend Een „kostelijke komedie" hebben wij er in iedere geval met in kun nen zien; wel een zonovergoten nteman- dalletje. (Vrolijke kolder en zonnige verveling) Legioen van Zorro REX <2.30. 7.15 en 9.15 uur) - Heftige schermutselingen rondom goudtranspor ten in Mexico zijn het thema van de film Het legioen van Zorro, een rolprent, waarin voor een kapitaal aan kogel: pijlen wordt verschoten. Woeste India zorgen voor een ruwe sfeer. (Het is niet alles goud uiat er bits Heimweh TRIANON (2.30, 7 cn 9.15 uur) H< weh, dort wo die Blumen bluhn. een onaardige, wat sentimentele Duitse prent, is geprolongeerd. Dr. P. Tesch 80 jaar. Op 2 januari zal dr. P. Tesch, oud-directeur van de Rijks- geologische dienst, medeontdekker van onze steenkool-, zout- en petroleumlagen en de maker van de geologische kaart van Nederland (1 50.000) zijn 80ste ver jaardag vieren. Dr. Tesch is de grondleg ger geworden van de tegenwoordige geo logische kennis van ons land. Luitenant voor Hoog Mil. Gerechtshof In ons blad van 16 december schreven wij dat de le luitenant I. M. P. voor het Hoog Militair Gerechtshof terechtstond wegens oplichting en desertie, terwijl in de kop over verduistering gesproken werd. In feite stond P terecht wegens medeplegen van oplichting en opzette lijke ongeoorloofde afwezigheid P. had in Londen met een collega, V d. S.. van een vrouwelijk lid van het ambassade personeel enige malen geld geleend te gen een hoge rente, zogenaamd om er zaken mee te doen. Zij gebruikten het geld echter voor zichzelf. Dat P. al schulden door het beoefenen van hazard spelen had voor hij in Londen arriveer de. blijkt niet in de stukken, wel dat hij in Londen schulden maakte door renten, belastingschulden en pokeren. Zonder toestemming van zijn superieu ren te vragen is hij twee dagen naar Parijs gegaan om zijn vroegere chef over zijn moeilijkheden te spreken. Een van de vele Leidenaars, die eind waren er ingrijpende technische vcrande- deccmber 1918 na vier jaren mobilisatie ringen, maar ook ten bate van het per- uit de heer J. G. Kaak. nu adjunct-technisch ambtenaar bij het gemeentelijke slacht huis. Wethouder mr. J. Dnjber herinner de woensdag tijdens de jubileumviering voor deze ambtenaar aan de vele jubilea van december 1958, waaruit het einde van de eerste wereldoorlog blijkt. Hij deelde mee, dat het de Koningin had behaagd de jubilaris de zilveren eremedaille van de Orde van Oranje-Nassau te ver- Tevoren had de directeur van het slachthuis, dr. K. Reitsma, er zijn vreug de over uitgesproken, dat de nieuwe wethouder van de bedrijven voor het eerst in die functie het slachthuis be zocht. Hij begroette eveneens de familie van de jubilaris. Wethouder Drijber wees op de ver anderde omstandigheden in het slacht huis die in de loop van veertig jaren hun beslag hadden gekregen. Niet alleen soneel wijzigde zich veel ten goede. Hij memoreerde de loopbaan van de heer Kaak, die als hoofdstoker begon en via twee bevorderingen adjunct-technisch ambtenaar werd. Dr. Reitsma was de eerste, die de ju bilaris met de onderscheiding feliciteer de. Hij overhandigde hem de oorkonde van het college van burgemeester en wet houders en de enveloppe met inhoud. De heer Van Dijk, voorzitter van de perso neelsvereniging. vond het prettig, iemand te kunnen gelukwensen, die van de op richting van de vereniging af lid is. Hij bood de jubilaris een elektrische klok aan cn mevrouw Kaak een bloemstuk. De heer Hoogteijling, chef van de tech nische dienst, had veel lof voor het werk van de heer Kaak. De heer Duindam, die de slagers vertegenwoordigde bij het slachthuis, wees op het vele werk, dat de heer Kaak voor de jeugd van Leiden doet, onder meer als bestuurslid van de speeltuinvereniging Ons Eiland. Hij over handigde een geschenk onder couvert. (Groene of Willibrordkerk Oegstgeest)

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3