Akerboom, Lisse, bouwde een ideale motorboot Al vele aanvragen uit binnen- en buitenland FOCKINK Radio-artiesten traden op voor het Nut GESLOTEN Burgemeester De Herder werd gisteravond herdacht BOOS WEER EN GOEDE HARINGPRIJZEN Oprichting van De kleine Does in LEIDERDORP iflEUTTE I.EIDSCHE COURANT 9 DINSDAG 16 DECEMBER 19S8 Schaap met vijf poten DE SCHEEPSBOUWERS van Akerboom's scheeps- en jachtwerf te Lisse hebben gistèren op de Kagerplassen en het Brasemermeer de grootste bewondering van een aantal belangstellenden ondervonden voor hun nieuwste produkt: een met een roerpropeller uitgeruste motorboot, de „Zwaluw", die met zijn 238 pk motor bestemd is voor de Deltadienst te Hellevoetsluis. Met deze „Zwaluw", die een revolutionair type voort stuwingsinstallatie kreeg ingebouwd, heeft Akerboom een schaap met vijf poten gebouwd. Wat wensten de heren van de Deltadienst? Een motorboot, die vijftien man zou kunnen bevatten, maar die tevens 29 km per uur moest kunnen lopen en toch slechts vijftien meter lang mocht zijn. De door de Schottelwerft in Duitsland uitgevonden en gebouwde roerpropeller bracht hier voor de ontwerper van het gewenste schaap-met-de-vijf-poten dè uitkomst. En nu is de heer H. Akerboom uitermate tevreden. En met hem de Deltadienst. Want de „Zwaluw" blijkt zelfs een gemiddelde snel heid van 31 km te halen met vijftien personen aan boord en de manoeu vreerbaarheid met de roerpropeller blijkt zelfs zo groot te zijn, dat het 14.45 meter lange schip maandagmiddag in staat bleek in een twintig meter breed vaarwater in twintig seconden een volledige slag rond „op de plaats rust" te kunnen maken. Liefst dertig aanvragen, vooral uit Ame rika, zijn ontvangen. In Amerika worden de schepen vooral voor de sportvisserij gebruikt. Het type schip wordt in vi afmetingen geleverd10.50, 12.10. 14.45 17 meter lengte. De kosten? Tussen de 70.000 en f85.000 per stuk. De motor van het nieuwe schip is voor en van een kielkoeling, waardoor een goede koeling altijd is verzèkerd. Deze kielkoeling is aangebracht tegen de len dooskiel, die tevens als brandstof tank dienst doet. De inhoud vari deze tank bedraagt zeshonderd liter, sterke roerhak, die als verlenging de kiel is aangebracht, bescherm sohroef van de roerpropeller tegen raking mët de grond. En hierin schuilt ook nog een voordeel voor dit type: de diepgang bedraagt slechts 1:10 met Bij een breedte van 365 meter it ruime stuurhut verkregen en een grote kajuit. De gangboorden zijn zelfs nog een halve meter breed. Bovendien is er een zeer groot achterdek, dat als werk- dek bijzonder goed kan worden benut De aluminium dekken en opbouw en de geschopeerde huid verzekeren een grote duurzaamheid. hetelucht-installatie, die van de stuur- stand af te bedienen is, verwarmd. Vooral op de Zeeuwse stromen, waar de „Zwaluw" straks zal worden ingezet, zal dit type schip zeer geschikt blijken voor het vervoer van de personen, die bij het Deltawerk zijn betrokken. Arjos over bezitsvorming In de vergaderzaal van de Gerefor meerde kerk vergaderde de plaatselijke ^rjos. MeJ. G. de Vries sprak over be- :itsvorming, een woord, dat eigenlijk pas ia de tweede wereldoorlog in zwang is gekomen. Een opgewekte bespreking volg- De door Akerboom in Nederland ge- introduceerde Schottel-roerpropeller op motorboten heeft veel overbodig ge- hetgeen bij een normale schroef-installatie wel nodig zou zijn. Er ontbreken installaties, zoals een keer- koppeling, een reduotiekast, een schroef- is en een schroefaskoker. Deze min of neer gecompliceerde inbouw is volko men overbodig geworden. In de plaats van dit alles is de roer propeller gekomen. Deze roerpropeller wordt gebruikt om het vermogen van de 238 pk motor op de „Zwaluw" via een tandwieltransmissic, waarin ook een ver traging is opgenomen, over te brengen op de voortstuwingsschroef. Het gedeel de roerpropeller onder water, de schroef is bevestigd, kan om de verticale arm 360 graden draaien, zo dat de stuwkracht van de schroef in alle richtingen kan werken en zodoende te- als stuurkracht wordt gebruikt, bediening van de roerpropeller is uiterst eenvoudig. Een autostuur en een handle in de brug van de motor boot zorgen hiervoor. Door dit systeem manoeuvreerbaarheid van het schip vergroot en is ook een volkomen juist manoeuvreren bij het achteruit- raren verzekerd. De roerpropeller, die voor een type schip als de „Zwaluw" ongeveer f 10.000 kost kosten die in de plaats komen van reeds genoemde overbodige installaties is tegen de spiegel van de motorboot een kleine bun bevestigd De motor de roerpropeller zijn verbonden door n korte verbindingsas met twee elas tische1 schijven. De motor *is uitgerust met een vrijloopkoppeling. Grote vraag De scheepswerf van Akerboom heeft nu al vele aanvragen uit binnen- en bui tenland voor het type motorboot, dat is uitgerust met een roerpropeller. Voor de Deltadienst ia nog een tweede motorboot in aanbouw de „Zeemeeuw" en voorts zijn nog drie orders geboekt. BENTHUIZEN Benoeming groepscommandant Tot groepscommandant der rijkspolitie ran de groep Zoeterwoude, die de ge- neenten Benthuizen. Hazerswoude, Moer- kapelle en Zoeterwoude omvat, is be noemd opperwachtmeester D. Tigchelaar ran de verkeersgroep Heerenveen. Ophalen huisvuil In de week van 21 tot en met 27 decem ber zal geen huisvuil worden opgehaald; in de week van 28 december tot en met 3 januari za-1 het huisvuil in plaats van op vrijdag op dinsdag worden opgehaald. Kerstavond plattelandsvrouwen Donderdag 18 december zal de afdeling Benthuizen van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen in het Verenigings gebouw de jaarlijkse Kerstavond houden. Spreekbeurt Donderdagavond 7 uur spreekt ds. J. ran Haareti (Kampen) voor de Gerefor meerde tïemeente. RIJNSATERWOUDE wedstrijd tegen Salamanders 2 uit Den Haag. RTC speelde met een invaller, om dat P. Bouwmeester nog In militaire dienst is. Invaller C. van der Meer was goed in en partij en verloor er twee op het nippertje. C. Bouwmeester verloor ook twee partijen, maar J. de Wegenaar won alle partijen. Bouwmeester Wagenaar namen het dubbelspel voor hun rekening en stelden de RTC-zege veilig. De eindstand was 64 voor RTC. Het damesteam speelde tegen ATTC em won CEVESTICD met ingang van 18 december H. A. BROEKSMA, tandarts te HAZERSWOUDE Burg. Warnaarkade 25 - Tel. 01728-383 SPREEKUREN: Ma.. Wo.. Vr. 1—2 uur n.m. Di.. Do.. 5—8 uur n.m. en volgens afspraak WohJ gemut tot één jaar veroordeeld Het bondsgerechtshof in Karlsrub* heeft een gevangenisstraf van twaal! maanden geeut tegen de Berlijnse vrou wenarts dr Wolfgang Wohlgemuth, we gens „lands verraderlijke betrekkingen' iet aftrek van vier en een halvi maand voorarrest. Onder andere zou dr Wohlgemuth, zoals bekend, Otto JohD Baar Oost-Duitsland hebben ontvoerd, Plastic betimmering De binnenbetimmerlng van het schip geheel met plastic-platen beplakt. Hier door is het onderhoud tot een minimum beperkt, want krassen komen niet meer De vloeren zijn met linoleum be dekt. De kajuit, waarin een tafel en zit banken zijn geplaatst, bied ruimte aan negen personen. Deze banken kunnen te vens als slaapplaatsen worden gebruikt Aan de voorzijde van de stuurhut zijn drie opklapbare ramen, elk een elektrische ruitenwisse froster. De stuurstand, waarop de be- dieningshandle en het Instrumentenbord zijn aangebracht, bevinden zich boordzijde. De stuurstoel biedt de be stuurder een comfortabele zitplaats met een ruim en onbelemmerd uitzicht. Op een verhoogde vloer zijn hier voorts twee tafels en gestoffeerde banken aan gebracht, die ruimte bieden aan zeven personen. Ook voor verwarming i« ge zorgd op dit kleine scheepje. De gehele kajuit en de stuurhut worden door de. Oogst van de straat Gevonden: zaag. achterklap auto. want, herenhandschoen, parelmoeren halsket ting, pet, muts. muntbiljet, motorwant, blouse, sleutels én weejekaart NZH. Spreekbeurt Dónderdagavond half acht spreekt ds. K. de Gier te DenHaag voor de Gerefor meerde Gemeente. Burgerlijke stand Geboren: Petra S M dr v J W Aarsen en A de Graaff Gehuwd: M Schoone en A A van Duijn- hoven: J J Guldemond en A A van den Bur2. ai f 6,65 per literkruik (Cm De beste bessen... BESSEN VAN Leliekwekers hebben geen klagen BOLLENLABORATORWM ZOEKT MIDDEL TEGEN „WILD" TAE LELIEKWEKERS hebben geen klagen. Het afgelopen peizoen gingen U de bollen bij eén beste oogst van de hand tegen uitstekende prijzen. Enkele soorten waren zelfs te duur. De export kon er niets aan verdienen en dat remt straks de uitvoer. Te hoog in prijs was de soort Regale. Dat zei de heer D. Jonker, voorzitter van De Lelie, die gistermiddag een druk bezochte vergadering hield in de scheidsgerechtzaal van het Krelagehuis te Haarlem. Een verheugende mededeling was, dat men op het labora torium voor bloembollenonderzoek te Lisse druk bezig is met het zoeken naar methoden om het zogenaamde wild in lilium speciosum, een ziekte die de laatste jaren zorgwekkende Hoewel men het onderzoek nog lang niet als afgesloten beschouwt nauwelijks een jaar bezig zijn er reeds hoopgevende resultaten geboekt. Drs. Slootweg van het laboratorium te Lisse en de heer F. Limburg, directeur van de bloembollenkeuringsdiensten, sneden in deze vergadering ook de ,,wild"-proble Alphen aan den Rijn Niet te serieus, niet te luchtig TTET IS VOOR Nutsbesturen een niet gemakkelijke opgave, hun seizoen- programma zo in te richten, dat geen enkel departementslid zich be kocht gevoelt. Heel wat uren van passen en meten gaan aan de juiste oplossing vooraf. Gesteld dan, dat die te vinden isEnfin, het Alpheuse Nutsbestuur, dat al meer blijken van speurzin en aanvoelen-van-zijn- publiek gegeven heeft, faalde ook deze keer niet. We menen, dat wel nie mand zich over een verloren avond zal hebben beklaagd. Bekende radio stemmen en piano en vioolklanken kregen gisteravond gedaante. dat de toonvorming, het pedaalge- bruik en de expressie niet zelden te wensen overlieten. Zo rammelde hij zijn inleiding, het „Rondo a-lia turca" uit Mozarts A-dur- sonate onbarmhartig af. Zijn accompagne- merrten waren evenwel, zonder opvallend mooi te zijn, volstrekt betrouwbaar. Herman Envmink vertelde, in t dracht-vorm, episoden uit het leven van Mozart, het uitvoerigst uit zijn jeugd, zeer summier uit de overige jaren van zijtn leven. Het sterven (met vrijmoedig gefantaseerde ontvangst door de buigende hemelse koren incluis) romantiseerde hij, onder de tonen van het Ave Verum (nota bene!) op een verwerpelijk ouderwetse Zijn voordracht werd door opera-aria' pianospel onderbroken. Zo speelde Van Krevelen (nogal grof) de vrijwel nooit uitgevoerde (door de negenjarige Mozart in Den Haag gecomponeerde) variaties op het zogenaamde „nieuwe Wilhelmus". Na de pauze ward men „meegenomen naar het melodieuze rijk van opera operette", droeg Wim Verhagen uit luchtiger genre voor en trad het „Gerard Krevelen-kwartet" met succes O JOH. VAN WOLFSWINKEL Aukje Karsemeyerde Jong, Herman Emznink, Wim Verhagen en Gerard van Krevelen deden wat ze steeds voor de microfoon doen, maar nu zichtbaar. Men hoorde hen zonder medium, op korte af stand. Het mocht als een bewijs van goede kwaliteit gelden, dat die stammen en dat spel niet tegen vielen. Nu en dan maakt men het ook wel eens anders mee. Mevrouw Karsemeyer toonde haar so praan geheel in dienst van - een sterke veelzijdige uitdrukking te kunnen stellen, met een zeggingskracht, die In 't bijzon der in opera en opertte de aandacht boeit. Eerlijk gezegd, vonden we haar stem voor Mozart iets te stroef, met name in de hoogte. Maar men vergeat dit bijna bij zo'n beheersing, welke op min of meer de tekorten vermag ERARD van Krevelen's pianis- tische vaardigheid (en handig heid) is wel algemeen erkend. Hij kan inderdaad zeer veel, als solist en begeleiderHet viel óns echter op, 'fAdvert eruit NUTSSPAARBANK ALPHEN AAN DEN RIJN r* i - Wegens administratieve werkzaamheden bij de afsluiting van 'NN* het boekjaar behandeling van 12.000 spaarrekeningen is het kantoor voor de Spaarbank zowel als voor de afhaaldienst met ingang van maandag, 22 december a.s. tot en met 1 januari 1959 Koudekerk aan den Rijn DE GEMEENTERAAD kwam gisteravond in buitengewone vergadering bijeen in verband met het plotseling overlijden van burgemeester mr. J. P. de Herder. De vergadering stond onder leiding van de loco-burge meester, wethouder W. van Vegten Hzn. en werd bijgewoond door mevr. De Herder-Scherpenhuijsen en de oudste zoon van de overledene, de heer P. de Herder. Ook het voltallige gemeentepersoneel en het personeel van de rijkspolitie waren aanwezig. Wethouder Van Vegten herinnerde in zijn gedachtenisrede aan de op 1 decem ber gehouden vergadering van de raad, waarin onder leiding van burgemeester De Herder belangrijke besluiten waren genomen inznke uit te voeren werken Met opgewektheid heeft de overledene steeds zijn werk gedaan, aldus spr., en hij toondp zijn medeleven met alles wat in de gemeente geschiedde. Vele wer ken kwamen tijdens zijn ambtsperiode tot stand en onder meer zette hij zich ten volle in voor de woningbouw. Nadat enige minuten stilte in acht wa ren genomen spraken de heren P. Geer lof en G. J. Corts respectievelijk nament, de raadsleden en het gemeentepersoneel. De heer Corts merkte op, dat de heer De Herder zich inleefde in de omstan digheden van een ieder, die met hem te maken kreeg. Zijn geestelijk leven was ons allen een lichtend voorbeeld, aldus de spr. Nadat de heer Jac. van Veen namens de CJL fractie had gesproken, stelde de voorzitter voor de nieuwe openbai school de naam „Burgemeester De Her- derschool" te geven, welk voorstel werd aangenomen. Abusievelijk berichtten we in ons blad van gisteren, dat burgemeester De Her der in het Diaconessenhuis overleden zou zijn; hij overleed echter in zijn woning Afscheid onderwijzer Koudenburg Nadat ouders der leerlingen van Hervormde school gisteravond het werk van hun kinderen hadden bezichtigd, na men bestuur der school, ouders, com missie van bijstand en andere belang stellenden gisteravond afscheid van de heer en mevr. Koudenburg wegens hun vertrek naar Balk, waar de heer Kou denburg hoofd van een school wordt. Ds ifoerselman sprak als voorzitter van he* bestuur zijn grote waardering uit voor de ijver, die de heer Koudenburg aan de dag heeft gelegd. Met grote spijt ziet het bestuur u vertrekken, aldus ds. Koerselman. Secretarie gesloten In verband met de begrafenis van burgemeester De Herdér zal de secreta rie donderdag de gehele dag zijn ge sloten. Konijnen verloot De drumband van de muziekvereni ging Kunst na Arbeid hield een verlo ting van konijnen ten bate van de teriaalkas. te bestrijden. Aanvankelijk dacht men, dat de oorzaak was te vinden geven van verkeerde temperatur de bewaring. Maar bij het onderzoek bleek, dat het heel iets ande aantasting door aaltjes. Nu is het geen probleem die aaltjes dood te krijgen dooi de bollen te koken. Het grote probleem is echter: hoe ver kunnen we gaan met koken zonder dat de leliebollen ernstig worden beschadigd? Bij de bestuursverkiezing werd vertegenwoordiger voor „de Venen" het bestuur gekozen als opvolger 5 de heer G. Th. van der Zwet. In het v volg zal de heer J. P.. v. d. Zwet uit Roe- lofarendsveen achter de groene tafel Expositie De leliekw^kers krijgen op de inter nationale tuinbouwtentoonstelling, die in 1960 in Rotterdam wordt gehouden, een unieke kans hun produkten te exposeren zowel op de blnnenteotoonstellingen, die vrijwel aan de lopende band zullen worden gehouden, als in de open grond Voor dat laatste doel is een terrein van 600 m2 gereserveerd. Het is niet uitge sloten, dat de leliekwekers dit terrein samen met de irissen kwekers zullen vol- planten. Verder deed de heer J. Bakker v het Proefstation voor de bloementeelt Aalsmeer enkele mededelingen over proeven met lelies en wel op het gebied van bewaring, het geven van bepaalde temperaturen en het geven van meer of minder licht. In de rondvraag werd de wens naar voren gebracht de „dikke" bol len van lilium speciosum in een lagere prijsklasse onder te brengen voor wat de minimumexportprijzen betreft. De Hollandse bollen zijn bij voorbeeld 'fn Amerika onverkoop baar. Ze moeten daar mihimaal 0.85 per stuk opbrengen. Deze prijs is niet te maken. Bovendien is het niet nodig zo hoog te gaan. Nu kan men lang met de Japanners mee, die de lelies veel en veel goedkoper op de markt brengen. Daar de minimumexport prijzen van lelies nog moeten worden vastgesteld, zal De Lelie deze zaak onder de aandacht van de adviseren de commissie brengen. Visserijgolfjes' BIJZONDER BOOS is het weer nog steeds In de Noordelijke Noordzee, w»»r de trawlers al enige dagen achtereen hebben liggen steken. Wel hebben enige schepen kans gezien een trekje te doen, maar de vangsten na dit stormweer waren zeer schraal. Tussen 58 en 00 noorderbreedte werd voortdurend stormweer met wind kracht 10 tot 11 gemeld. De trawler Polderman ving van twee trekjes 120 manden ichel'vls en koolvis, terwijl de Elle van twee trekken 30 manden hoops scheep haalde. Ook de Curacao kon twee trekken doen en meldde een vangst van 40 manden makreel en schelvis De 1JM. 24 Vlos I deed twee trekken voor 35 manden schelvis en makreel, de Haarlem ving van twee trekken 60 manden koolvis en schelvis en de Postboy. VEM-mer, van twee trekken 58 manden hoops. Ook de haringvisserij blijft teleurstel len. De drijf netvloot heeft weer niet ge vist onder de Engelse wal en In het Kanaal. Het weer was met windkracht 8 tot 9 te slecht om aan schot te gaan. Aan de oostkust van Engeland, bij Ier land. werd van de schippers een iets gunstiger geluid vernomen. De trawllog- ger» en trawlers hadden daar vangsten per etmaal van 30 tot 100 kantjes haring per schip. Het stormweer was daar even tot bedaren gekomen, maar nieuwe depressies kondigen zich al weer aan. Veel voor de haring En met deze schrale aanvoer blijft de prijs uiteraard hoog. Wat men maandag morgen echter in IJmuIden heeft beleefd, slaat alle records. Voor een kist verse haring van 50 kg. die werd gelost door de SCH 153 Onderneming IV Corn. Vro- lijk's Visserijmaatschappij te IJmuiden. werd een bedrag van 47 betaald. De handel telde voor de vangst van dit schip, die bestond uit 370 kisten verse haring uit het Kanaalgebied, van 47 tot 33 per kist Wat dus neerkomt op een note ring van bijna 1 per kg. Tijdens de haringseizoenen van vorige Jaren, wan neer in november en december veel haring uit het Kanaalgebied en van de Ierse Zee werd aangevoerd, waren de schippers al tevreden met een notering van 15 per kist Aan de maandagmarkt Zes trawlers en 35 loggers en kotters waren present aan de maandagmarkt. De totale aanvoer bestond uit ruim 6500 kis ten verie vis. Hierbij waren 1000 kisten schelvis, 700 wijting, 700 gul en kabeljauw, 500 koolvis, 750 verse haring, 525 makreel. 1200 achbl en 800 tong. De schol en tong was van de kustvloot afkomstig. Er kwaihèn voor de trawlervloot uit stekende .bêsommlngen uit de bus. De noteringen waren zeer hoog door de schrale aanvoeren en de vraag uit btnnen- en buitenland. Kisten schelvis er was belangstelling voor de grove soorten uit het buitenland noteerden van f 85 tot 50 per ldsf en lóabeljauw zagen we weggaan voor de export voor 110 tot 44 per 50 kg als gemiddelde. Ook 'de tongprijzen lagen hoog. Dc kilo's tong gLngen weg voor ƒ4 tot ƒ3. En met de haring was ook de de makreel zeer prijzig: 40 tot 30 per kist! Al met al topprijzen. vooral wanneer we ook nog vertellen, dat een kdsbje wijting zeker 30 deed. - Vfjftal loste maandagmarkt de gisteren reeds genoem de schepen: de Toronto van 1 december met 500 kisten vis, de Medan van 1 decem ber met 800 kisten vis, de Emma van 2 december met ruim 700 kisten vis, de Ariadne van 4 december met 550 kisten vis en de Sakina Martine KW 32 van december met 665 kisten vis. Voorts loste de trawllogger SCH 153 met 370 kisten haring. De trawler ging reeds op 24 no vember naar zee. Wel een schrale oogst Aan de dlnsdagmarkt Twee trawler» liepen maandag binnen de dlnsdagmarkt. De Golfstroom 4 meldde zich met 500 kisten verse in de Job Gouda IJM 79 met 650 kis- Lezing over Goudse glazen i in Martha-stichting In de huiskamer van het hoofdgebouw ran de Martha-stichting sprak gister avond mr. A. J. J. Rijksen te Gouda over de kerkramen in zijn woonplaats. Voor- nen deze causerie beluisterde, moes ten ambtsdragers voor de Gemeente van de stichting worden gekozen Gekozen tot ouderling de heer G van der Berg en tot diaken de heer P. C. van Muijen. Kleurendia's verduidelijkten de lezing an mr. Rijksen. Hij nam de vele belang stellenden mee naar de Janskerk. waarin tussen 1555 en 1603 de beroemde ramen zijn aangebracht. Het bijzondere van deze glazen is het lichte en fleurige coloriet. Opmerkelijk is hot, dat hot aanbrengen van de glazen voor tweederde doel ge beurde in de tijd, dat de kerk van de s-katholieken waa. Maar ook na de Reformatie bleven de vervaardigers ge ïnspireerd door hot humanisme De tach tigjarige oorlog is bij het vervaardigen de glazen in velerlei vorm weer spiegeld. De ramen zijn onder meer ge schonken door Philips de Tweede, Marga- retha van Parma en Willem van Oranje. In do laatste oorlog lagen de ramen veilig opgeborgen In 1947 werd het laatste raam, het zg bevrijdingsglas van Charle» van Eyck. geplaatst. Zilveren jubileum Donderdag i» de heer J. Groot vijf-en- twintig jaar kantoorchef bij de Zaadteelt en zaadhandel fa. F. de Vries en Zn. aan de Hofzichtstraat alhier. Benoemingen en bevorderingen In de plaats van de heer P. Spruijt, die naar Wonbingge vertrok, is tot brug wachter van de Alphense brug benoemd de heer H. de Graaf. Op dezelfde brug is de heer J. Dirkzwager bevorderd brugwachter A en de heer J. Speksnijder tot brugwachter B. Filmclub Voor de leden van Filmclub wordt aanstaande donderdag en dinsdag 23 de cember In het Nutsgebouw gedraaid de film Odysseus, vervaardigd naar het hel dendicht van Homerus. GEHEIM CONSISTORIE V ATIK AAN ST AD In Vatlkaanstad ls gistermorgen onder leiding van paus Joannes XXII] het ge heim consistorie begonnen, waarbij 23 prelaten van de roomskatholieke kerl< zullen worden benoemd tot lid van hei heilig college van kardinalen. De Paus opende het consistorie met een rede voornamelijk gewijd aan de vervolging dér gelovigen in China. Gisteravond werd In het dorpshuls te Leiderdorp de oprichtingsvergadering ge houden van „De kleine Does". Deze ver- niging is een onderafdeling van de zwem vereniging „pe Does" en heeft voorna melijk ten doel, het zwemmen en polo- spelen in wedstrijdverband te bevorderen. De heer J. J. Vermeulen, lid van het oprichtingscomité, 'heette de aanwezigen welkom, onder wie de heren Van der Horst en Rens, bestuursleden van „De Does". Hij deelde mee. dat het de be doeling i6, per 1 januari lid te worden de K.N.Z.B. Het vereiste aantal leden, namelijk 25, is er ruim. Er is een aparte vereniging opgericht omdat „De Does" alleen maar exploitatie vereniging van het zwembad is en niet wedstrijdepelen doet. waarvoor ook aansluiting bij de K.N.Z.B. vereist is. De heer H. L. E. van der Heijden ves- bigde c- de aandacht op. dat. als men iets wil bereiken, men onder goede leiding moet trainen en ook aan de competitie moet meedoen. Een goede trainer heeft men nu In de badmeester, de heer L. Hierna kwam het huishoudelijke regle ment aan de orde. waarvan wij enkele punten noemen. Lid van D.K.D. kunnen worden alle Inwoners van Leiderdorp Zoeterwoude Hoge Rijndijk ®n zij die reeds in september lid van „De Does" waren Ieder lid moet zich jaarlijks aan een medische sportkeuring onderwerpen. De leden dienen lid *e zijn van „De Does" Een lid van het bestuur van „De Does" zal zitting hebben In het bestuur Tot bestuur werd het comité v richting gekozen. Voorzitter Is de heer Vermeulen. Verder hebben zitting mi vrouw Van Gent cn mej. Scheepstra e de heren Van der Heijden en Labordus. Fotoclub Dagucrrc Leiderdorp Gisteravond werden in een vergadering van de Leiderdorpse club van amateur- fotografen, Daguerre, de uitslagen de Ingeleverde foto's bekendgemaakt De uitslag voor de gevorderden was als volgt mevrouw Goldberg met 35 punten, de heer Jongkind met 33. W Zuidervaart 29 en D. Goldberg met 26 punten Bij de beginneraclub was de uitslag: de heer De Jong mst 97 punten, de hesr Viertel haueen met 36 punten, de heer Wljllng en de heer Van der Pluljm met 27 pun ten, de heren Vizter, Lugtenburg. Rotte veel en Feijen met 26 punten «n de heer Schramp met 2» punten. Diefstal van fietsen Gisteren hebben enkele mensen gepro beerd, bij de Touwfabrieken aan de Zijl- dijk een bromfiets te stelen. Zij werden echter gesnapt en personeel waarschuwde de politie. Deze wist de twee mannen in Oud Ade te achterhalen. Het bleken de heren F. M. en P. van der T. te zijn. In die tussentijd slaagden zij erin, bij een fabriek in de omgeving van de driesprong provinciale weg (Zljldijk) een fiets weg te nemen. De politie heeft ons verzocht, er eens de aandacht op te vestigen, dat men een fieite niet onbeheerd mag laten srtaan Dat gebeurt met name in de Zljlbuurt en het DoeskwarWer alhier. Onbeheerd staande fietaen worden door de politie in beslag genomen. Begroting eind januari Naar wij vernemen, zal de begroting van de gemeente voor volgend Jaar dit Jaar worden behandeld. In gemeente lijke kring word* verwacht, dat de behan deling in de raadsvergadering eind ja nuari zal zijn. De onzekere financiële verhouding taaien het rijk en de gemeen ten is een factor, die bij deze vertraging een rol heeft gespeeld. De nieuwe showroom van Thedo't schoolmeubelfebriek te Culemborg, Van Geerstraat 9. wordt donderdagmiddag ge opend. Christen-vrouwenbond Vrijdagavond zal de afdeling Leidci ,dorp van de N.C.V.B. in het Hervormd jeugdgebouw aan de Eikenlaan bijeen komen voor de kerztfeestviering. TER AAR Jubileum C.B.T.B. Vijdagavond 8 uur viert de plaatselijke afdeling van de C.B.T.B. zijn veertigjarig bestaan in zaal Van Acker. De heer J Crantjea zal spreken. Er la verder de-, clamatie. Ook de Herman IJM 2 en de KW 81 kwamen op de IJmuldcnse haven aan, maar de vangsten van deze scnepen wa ren nog onbekend. De mogelijkheid be stond, dat beide schepen voor de woena- dagmarkt zullen lossen, wanneer zij de iinsdagmarkt niet halèn. Hoge tongprfjzen Hiervoor vermeldden wc reeds de stij gende prijs voor de tong. Vanwaar? Voor al nu de Kerstdagen naderen bestaat er zowel in het binnen- als in het buiten land een grotere belangstelling voor de tong. De restaurants en hotels nemen tegen die tijd zeer veel af. De handel heeft vele aanvragen voor tong en vele •rders zijn tot nu toe nog niet uitgevoerd. Zaterdag stonden er 400 kiaten in de hal maandag 800 kisten: de prijs lag tus- 3 en 4 De scholprijzen daarentegen halen geen te hoog niveau. Engeland neemt ge woonlijk de grove sohol af en daar do belangstelling in Albion meer uitgaat naar de ..turkey" dan naar schol in eind de cember. werd er rond het weekeinde van tot 40 voor de grove schol betaald. In het binnenland blijft de kleine en mid del schol een gewild artikel in deze tijd van het Jaar. Er werden noteringen ran 40 tot 60 gemaakt. Bloembollencultuur Voorhout vergadert Hoewel het besluit zeker niet één stemmig viel. Ml er in het bloemencorso 1959 ook weer een wagen van Bloem bollencultuur. afdeling Voorhout, mee rijden. Tweeëndertig leden waren er na felle discussie voor en tweeëntwintig tegen, zodat bet nog niet te zeggen is. of de wagen een succes zal worden, jvant moet door de leden bulten de vereni gingskas om worden bekostigd. Voorzitter L. H. Prins had de verga dering geopend met een overzicht van het afgelopen seizoen. De opbrengst van het gewas had een grote wisselvallig heid vertoond, hetgeen had doorgewerkt in de prijzen; oplopende prijzen hadden dikwijls aanvankelijke teleurstellingen nog goed gemaakt. Hoewel de penning meester behalve de dooc. leden be taalde 588 nog een kasbijdrage had moéten geven voor de corsowagen van 1958, kon hij toch nog een batig saldo 169,41 melden. Tot nieuwe leden het hoofdbestuur werden gekozen de heren G. van Straalen (Naaldwijk) en G. Hopman (Egmond aan den Hoef); door de vergadering werd het wenselijk geacht, dat ook het Westland weer ver tegenwoordigd zou zijn. Men achtte het enselijk, dat het hoofdbestuur zou wor den gevraagd welke stappen men had ondernomen in verband met het door de regering afgekondigde aardappel teeltverbod voor de Bollenstreek. De heren E. F. Knoppert en C. L. M. Prins erden met grote meerderheid herkozen in het bestuur. Voorhout zal deelnemen de vollegrondtentoonstelling te Rot terdam, waarvoor de leden een bijdrage zal worden gevraagd. Keuring Haarlem Schraalhans weer keukenmeester De keuringszaal was gisteren vol met gezellig keüvelende bollenkwekers en -exporteurs, maar bloemen zag men er heel weinig. De fa. Eggink uit Voorscho- 'opende de rij met een tweetal hya cinten: de aardige kleine rose Rosalie in verschillende maten en de charmante blauwe Vanguard. Warnaar St Co. uit Saasenheim voerde de bekende grootkronige narcis Mercato in beste kwaliteit ten tonele en daar naast prijkte de grote tegenvoeter Barret Browning van G. B. de Vroomen en Zn., uit dezelfde plaaU. Ook prima van kwa liteit. ai waren de bloemen minder ge lijk dan die van voorgaande inzender. Tenslotte waren er nog wat leliebollen prachtige zware en gesloten exempla ren van lilium speciosum magnificum van A. Schoon, Akersloot. VOORSCHOTEN Het kerstfeest Donderdagavond 8 uur wordt in de Geref. kerk een kerstwljdlngsdienst ge houden onder het motto: „U ia heden geboren de Heiland." Ds. K. Smit zal een korte meditatie houden en gezon gen zal worden door „De Lofstem", da „Mouettes" en de „Lenteklokjes". Mej. Van Leeuwen zal declameren. Woensdagavond 8 uur houdt de Chria- ten-vrouwenbond afd Voorschoten ln de grote zaal bij de Geref. kerk een kerat- wijdingssamenkomst. Damuitslagen De uitslagen van de wedstrijd DES Zwammerdam zijn als volgt: G. van BemmelenP. Muiswinkel 0—2; J. van BemmelenA. Wortman 30; A- Buskes (res.)-R. Wortman 0-2; N Ju-P. Zwaan 11; J StauthamerR. Overes 0—2Th. v d. Hulst-D Zwaan 0-2; J. M. de Bruijn—A Wieman 0—2; J. Ooa- terom (res.)—G Wortman 02; L. Knol A v. Gcuningen 0—2; J. v. d. Velde J. P. Hunink 2—0, Totaal-uitslag 5—15. De bibliografie der Ned. dialecten zal dezer dagen van de per* komen. Zuidpool. Leden van de Russische Zuid poolexpeditie hebben een kamp Inge richt aan de zogenaamd# „ontoeganke lijke pool" Dit is het punt In het Zuid poolgebied, dat het verst van alle kus ten is verwijderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9